PvdA^informateur moet breuk lijmen 5. Polen trekt verlof dienstplichtigen in Nederlandse les op Chinese universiteit ADVIEZEN BIJNA UNANIEM Jean Toots Thielemans gelooft heilig in een spoedige come-back 0omcwit ktober 1981, 72e jaargang no. 22093 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wtm Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Frank Kramer Show op Ned. I om 19.00 uur, om 22.45 uur 't Is maar hoe je het bekijkt, tv- drama. Ned. II om 22.00 uur Ik diende in het Witte Huis. Zondag Ned. I om 19.30 uur Grote Treinreis, om 21.50 uur Moord door natuurlijke oor zaak, tv-film. Ned. II om 22.10 uur Succes, Komische serie. Vrijwel overal droog met in het noorden opklaringen, maar in het zuiden meer be wolking. Middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Weinig wind. Tot woensdag: perioden met zon, later af en toe buien. Zon op: 07.10, zon onder: 17.40; hoog water Schev.: 05.50 en 18.03. PNG DREIGT LEIDS BEDRIJF Sluiting dreigt voor de itrassen fabriek in Leiden, ouden de 95 personeelsleden komen te staan. Binnen en en hoopt de directie van het uidelijkheid te kunnen ge- de toekomstmogelijkheden, ende ondergang van het zo- (jeidse bedrijf in de laatste Öt geweten aan een stagne- eet vooral in België en Duits- matrassenfabriek lijdt de af- grote verliezen omdat de klein wordt en de concur- jioordend' is. Het bedrijf on tpit al sinds december met de Leiden over een verplaat- ar het industrieterrein De Zie verder pag. 3 Luns klaagt over afwezigheid MÜNCHEN „Het is waar, ik begin kinds te worden". Aldus mr. Jo seph Luns, secretaris-ge neraal van de Navo, giste ren op de bijeenkomst van de verdragsorganisatie in München. Luns had eer der op de dag tekenen van „afwezigheid" getoond. Hij had het in zijn een rede voering eerst over het mi litaire bewind in Portugal waar hij Turkije bedoelde. En voorts richtte hij het woord tot de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig. Maar die was er in München niet bij. Subsidie voor vissersboten DEN HAAG Vissers kunnen subsidie krijgen bij de aanschaf van een nieuwe boot. Het minis terie van landbouw en visserij betaalt mini maal vijf procent, het Europese garantiefonds maximaal 25 procent. Om voor de subsidie in aanmerking te komen moet de investering mi nimaal 175.000 gulden be dragen. Garnalenvissers kunnen ook subsidie krijgen als zij hun boten willen moderniseren of ombouwen, ook voor energiebesparing. Benzineprijs niet omlaag (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Terlouw (Economische Zaken) heeft on danks zijn demissionaire status besloten de benzineprijzen op 16 oktober niet te verlagen, ondanks het feit dat de prijs van een liter super met 4,7 cent omlaag zou kunnen. De minister heeft echter besloten niet van het huidige systeem van prijsberekening af te wijken, dat er van uitgaat dat de prijs niet ver laagd wordt als de produktwaarde op een niveau van 90 procent zit van de waarde van de ingevoerde ruwe aardolie. Dit is nu het geval. Wel wil de minister met het oog op de aanpassing per 1 november met de oliemaatschappijen overleg voe ren over een prijsverlaging. Roddelpers drijft lezers naar kwakzalvers' ENSCHEDE In de roddelprs wordt volgens de Twentse hoogleraar prof. A. Dunning een verderfelijke voorlichting gegeven over medische vraagstukken. Die informatie beperkt zich niet tot problemen over rimpels en vetzucht, maar geeft ook valse hoop op wondergene- zing bij onder meer kanker. Op die manier worden de mensen gedreven in de armen van warhoofden, fantas ten, kwakzalvers en oplichters die soms voorzien zijn van een artsdiploma. Prof. Dunning sprak hierover gisteren op een symposium over Patiëntmedicus en technolo gie". Volgens hem is de kille techniek in de gezondheids zorg er nyede schuldig aan dat patiënten hun toevlucht zoeken tot dubieuze geneeswijzen. „Wil de medische we reld een zinnig en humaan gebruik van de technologie maken, dan moet ze zich in ieder geval niet achter de gammacamera, de computerograaf of kunstnier opstellen, maar het gesprek met de patiënt in stand houden". s je Dayan overleden fiVIV Mosje Dayan, de voormalige mi- Lan buitenlandse zaken van Israël is gis- hd in een ziekenhuis in Tel Aviv overle- lij was 66 jaar. Dayan was donderdag in Ikenhuis opgenomen met ademhalings- kheden en klachten over pijn in de Bayan was voor de Israëli's de grote held van laagse oorlog van 1967. Tot oktober 1979 was lister van buitenlandse zaken in het eerste begin. Sindsdien was hij nog lid vap de h, het Israëlische parlement. bn nog verscheen van zijn hand een artikel in 'blad Yedioth Ahranot, waarin hij twijfels per de voortgang van het normaliseringspro- Egypte, na de dood van Sadat. „Ik geloof t de nieuwe Egyptische regering de overeen- ^vvan Camp David naar de letter zal uitvoeren, aar de geest - dat is een heel andere vraag", hij. diende in verscheidene regeringen als minis tens de Suez-crisis van '56 was hij chef van brale staf en tijdens de oorlogen van '67 en Uister van defensie. Staatsbegrafenis voor oorlogsheld vraag uitkering: ,r 1 november AAG Staatssecretaris Dales van sociale za- termijn voor de aanvraag van de eenmalige g niet verlengen. De termijn loopt per 1 no- af. De Nederlandse organisatie van welzijns- had gevraagd de termijn tot 1 december te |en. een woordvoerder van mevrouw Dale? zijn in- meer dan dertig en niet slechts tien procent aanvraagformulieren ingediend, zoals de wel kers suggereren. Volgens de welzijnswerkers reel aanvragers te laat bij de loketten van de liensten aankloppen door de gebrekkige voor op de postkantoren waar de aanvraagformulie ren worden afgehaald. iaise drugs-gevangenen ^|ig naar moederland" He(d TSBURG Het Europese parlement in >urg heeft voorgesteld Europese jongeren die in d wegens drugs-delicten gevangen zitten, uit te aan hun moederland. Daar zouden ze dan hun Deten uitzitten volgens de geldende strafmaat, te bewerkstelligen heeft het parlement besloten nité op te richten waarin vertegenwoordigers ïiland en de Europese gemeenschap zitting heb- tiomie in '82 tijdelijk beter EL Vergeleken met de meeste andere lan- i de Europese gemeenschap staat ons land vol ar een relatieve verbetering van de economie te n. De produktie in ons land zal weer toenemen 'ichteruitgang van dit jaar. Voor de middellange ziet de toestand er minder gunstig uit, aldus de se Commissie in Brussel. Tot 1985 zal de groei één procent per jaar bedragen. Dit jaar is 7,3 i van de beroepsbevolking zonder werk en komt •stijging uit op 7,3 procent. KOVERPOMPEï Het Italiaanse ministerie van cultuur wil een itig dak laten aanbrengen boven de ruïnes van f. Het aanbrengen van het dak zou dan de af- vormen van een reusachtig project dat begon- net het catalogiseren en fotograferen van de be te verwoeste stad. Over de komende vijfjaar is drag van 29 miljoen gulden voor het project uit- ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG vE)e fracties van CDA. PvclA en D'66 in de Tweede Kamer vinden dat in de komende informatieperiode, waarin getracht moet worden het gevallen kabi net-Van Agt weer overeind te hel pen, niet meer gesleuteld mag worden aan het regeerakkoord. De fractievoorzitters van de betrok ken partijen hebben gisteren in hun adviezen aan de koningin dui delijk gemaakt, dat geprobeerd zal moeten \yorden het politieke ver schil van inzicht over het te voeren sociaal-economisch beleid op basis van het regeerakkoord op te los sen. De betrokken partijen zien voorlopig ook nog geen redenen, na te gaan of de personele samen stelling van het kabinet wellicht gewijzigd zou moeten worden. Demissionair premier Van Agt meent dat lijmen „een ernstige poging waard is, op voorwaarde dat die voert naar een beleid waar de mensen beter van wor den: economisch herstel en dus meer werk". De fractieleiders Lubbers (CDA) en Brinkhorst (D'66) hebben de koningin geadviseerd een sociaal-economisch des kundige van PvdA-huize tot informa teur te benoemen. PvdA-fractieleider Meijer had als eerste keus een deskundig driemanschap van CDA, PvdA en D'66 genoemd en als tweede keus één PvdA- informateur. De fracties van PvdA en D'66 willen, dat tijdens de informatiefase eerst zwart op wit wordt gezet hoe het er momenteel met de economie en de financiën voor staat en hoe de jongste voorspellingen luiden. Pas aan de hand van dat actuele beeld kan volgens PvdA en D'66 een op lossing voor de crisis worden gevonden. Volgens PvdA-fractieleider Wim Meijer zijn er genoeg redenen om ernstig te twijfelen of de financiële gegevens op basis waarvan het regeerakkoord is vast gesteld nog wel kloppen met de werke lijke situatie. Volgens hem zijn er boven dien de laatste tijd nogal wat tegenval lers opgedoken die niet voorzien hadden kunnen worden. Zowel PvdA als D'66 zijn bereid om aan de hand van de nieuwste gegevens te bekijken of het werken aan de doelstellingen uit het re geerakkoord (herstel van de werkgele genheid,, stabilisatie van de premie- en lastendruk, ombuigingen van de rijksuit gaven) misschien over langere tijd zou moeten worden uitgesmeerd. Pagina 7: Lubbers heeft vertrouwen Défilé langs slachtoffers vliegramp Vele honderden mensen hebben gisteren op de Oos terbegraafplaats in Amsterdam af scheid genomen van de slachtoffers van de vliegramp met de N LM-Fel lowship bij Moer dijk. Tevoren had in de Christus Koning kerk een herden kingsdienst plaats gevonden. Van de zeventien inzitten den van het toestel heeft men er der tien kunnen identifi ceren. WARSCHAU De Poolse regering heeft bepaald dat dienstplichtigen die deze maand met groot verlof zou den gaan, voorlopig nog en kele maanden in dienst moeten blijven. Zo kunnen de dienstplichtigen een bij drage leveren aan het her stel van economie, aldus de regering. Soldaten zijn al ingezet om toe te zien op de voedselverdeling op de vrije markt en assisteren tevens de politie bij het pa trouilleren in steden en op de wegen. De normale diensttijd in Polen is twee jaar. Ongeveer 10.000 soldaten zullen worden ingezet bij de kolen- winning. Polen is voor wat be treft de harde buitenlandse va luta afhankelijk van de kole- nexport. De minwerkers weige ren echter in te gaan op het voorstel van de regering om in ruil voor een extra toeslag door te werken op de vrije zaterdag. De produktie van steenkool is terugevallen van de verwachte 175 miljoen tot naar 164 miljoen ton. Pag 9: Kania haalt hard uit bijlage bij uw krant met informatie over: Films, Muziek, Theater, Recreatie, Exposities ën een complete agenda Sympathie voor niet zo fraaie stewardessen NAIROBI De Keniase minister van verkeer, Kariuki, heeft het in het parlement opgenomen voor de stewardessen van de Keniase lucht vaartmaatschappij. Er was over geklaagd dat ze niet aantrekkelijk genoeg waren. De minister zei dat men de meisjes eer der moet beoordelen op hun bekwaamheid dan op hun uiterlijk. „Men moet met hun sympathi seren indien zij niet zo fraai zijn", aldus de mi nister, „wat wilt u dat zij doen als zij inderdaad le lijk zijn Zelfmoord ple gen In het vermaarde Manhattan Hospital in New York werkt Jean „Toots" Thielemans al weer vastberaden aan zijn mo gelijk algehele herstel. De beroemde 59-jarige Belgische jazzmusicus (gitaar, maar voornamelijk mondharmonica), die vorige week zondag in zijn woning in Montauk Point door een beroerte werd getroffen, gelooft, evenals de hem begeleidende artsen, heilig in een spoedige come-back. Onze verslaggever Kees Jagers zocht hem op in het zieken huis. Toóts wilde wel praten, maar niet over hetgeen hem vorige week plotseling overkwam. Hij wenste slechts te pra ten over zijn liefde, de muziek, de jazz. Op de voorpagina van onze wekelijke bijlage Finale een weergave van dat ge sprek. Verder in Finale aandacht voor: West-Berlijn broeit na dood van kraker- Vrouwen in de F 16: een sprong in de schemer. Wachten op de grote aard schok. Californische wijn in opmars in Eu ropa. Shell-topman Wagner: „Het heilig vuur is een beetje verdwenen". In Mürren wordt de duivel bedwongen in langste skirace ter wereld. LEIDEN Met ingang van het nieuwe studiejaar zal aan de universiteit van Peking onderricht in de Nederlandse taal worden gegeven. De Chinese universiteit heeft de Leid- se universiteit gevraagd een docent Nederlands uit te zen den om deze opleiding te verzorgen. Het Chinese verzoek werd gedaan aan een deputatie van de Leidse universiteit, die was uitgenodigd voor een bezoek aan China. Daarbij bleek, dat de universiteit van Peking een grote belangstelling heeft voor samenwerking met de Leidse universi teit. De voorzitter van het college van bestuur mr. K.J. Cath, rector magnificus prof.dr. A. Kassenaar, prof. dr. E. Zurcher en drs. W. Teller constateerden onder meer, dat het door minister Pais geschonken talenlaboratorium bij de universiteit in Peking in gebruik is. De Chinese belangstelling voor samenwerking richt zich vooral op een wetenschappelijke uitwisseling met het Sinologisch Instituut uit Leiden en enkele specialismen van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. WEER VERBOD NEDERLANDSE SUBSIDIE BRUSSEL - De Europese Commissie heeft Nederland verbo den een subsidie van 7,6 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor de bouw van een zoutwinningsfabriek in het Gro ningse Veendam, zo is vrijdag in Brussel bekendgemaakt. Volgens officiële mededelingen wilde de Nederlandse rege ring het geld beschikbaar stellen voor een installatie die per jaar 850.000 ton magnesiumoxyde kan produceren. De commissie as tot haar besluit gekomen op grond van een mogelijke beïnvloeding van de handel binnen de EG en op vermoedens van concurrentievervalsing. Het magnesiu moxyde zou volgens de commissie bestemd ^ijn voor export naar andere EG-landen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per spéciale koerier Wordt de krant alsnog nabezorgd. a 4§r «TjW «S> <5>

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1