Freddy heeft Emy vermoord ONDANKS CRISIS TOCH SOLIDARITEIT" a/IOTTO VOORWERELDMISSIEDAG 1981 nti-abortusbeweging hield haar eigen groei tegen genland >RTIER SCHUIFT ALLE SCHULD VAN ZICH AF KORTE METTEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 PAGINA 9 •>1 G „Ik weet zeker dat Freddy Emy den ft doogeschoten. Niet ik, maar hij heeft des- de Pompidou gezegd Emy (18) te hebben ver- Portier Koos H. schoof hiermee gisteren de dag in het Haagse moordproces in elk geval tuld van zich af. Verder bouwde de Hagenaar ist verder aan een alibi voor maandag 29 sep- 1980, de dag waarop het schoolmeisje Edith 1) uit Wassenaar voor het laatst in leven werd Met grote hardnekkigheid ontkende hij ooit te 'egaan op een aanbod van de recherche cocaïne pteren in ruil voor zijn bekentenissen. Wel gaf schertsverhalen te hebben opgedist. Om in een gevangenis terecht te kunnen komen. oorbrak gisteren dan c het stilzwijgen. Onaf- n was hij mikpunt in jisverhoor van zijn Kootte stuurde in zijn aan op het verblijf ly den Boer in Koos' et grotaan de Zuidwal. Tech- rerswjanwijzingen als bloed- - zeldzame B-groep jes van een oorbel ga- tnen om aan te nemen *kin< r inderdaad bij Koos in - geweest en mogelijk Jd. me niet voorstellen y in mijn huis js dood- pn, zeker niet door la itwoordde Koos toen OmgPt Kootte hem vroeg of idi meisje in zijn „martel- aan de Zuidwal had ïeschëtrd. ker*n wel zijn dat Freddy laar heeft gemarteld, dama wel zo'n man om Udme te mishandelen". Jerenkjdent: „Ontkent u dat ondeS u in huis is geweest?" het echt niet weten, et uitgesloten, maar ik r nooit gezien. Er kwa- il meer mensen over de dy had bijvoorbeeld itel van de voordeur. At zeker dat hij haar xmoord, maar niet of lijn huis is gebeurd". :t u dat eerste zo ze- maar Fred zei in de lou: „Ik heb haar door J en hoofd geschoten", jfoe dader kon dat toen er had nog niets over ■anten gestaan. En om- Je dader niet ben, moet wel zijn geweest. Mijn was er nota bene bij -eddy het mij vertelde", •otte: „Waarom vroeg u t afgelopen dinsdag tij- het getuigenverhoor t loog toch alles bij me- PBc was door haar ge- Hef had geen enkele kan hebben afgespeeld. De Hagenaar achtte het onwaar schijnlijk dat Emy den Boer in deze ruimte is doodgeschoten. Koos daarover: „De twee ko gels hebben het lichaam weer verlaten, maar van een koge linslag in het kamertje was geen sprake. Zouden die ko gels dan echt in een dun ma trasje, waar dat kind op gele gen zou hebben, zijn blijven steken? Kom nou edelachtba re! Er zijn trouwens geen kruitsporen en looddeeltjes op haar lichaam aangetroffen en dat had wel zo moeten zijn als de moordenaar op korte af stand had geschoten". De rechter: „U hebt nogal wat verstand van vuurwapens." Koos H.: „Nee, ik heb een jaar fecklbdink b'ofeè. thntim lang de tijd gehad om alle fei ten op een rijtje te zetten. Dit elinslag die zijn verweer foren in nauw overleg advocaat had op en het resultaat daar- leerst en kundig aan de voorlas, gaf een trofessionele wending lezing van de recher- ir wat er zich in het rde kamertje mogelijk heb ik samen met mijn advo caat uitgedokterd". Havermout en cacao Over de moord op Tialda Vis ser, een meisje dat in mei '79 levenloos in de Laakhaven werd aangetroffen, stelde mr. Kootte de portier dezelfde soort vragen als bij Emy: „Is het meisje op uw kamer ge weest en kende u haar?". Koos antwoordde hierop steeds ont kennend, ook toen de presi dent met nadruk stelde, dat er technische aanwijzingen wa ren, dat zij wél op het adres aan de Zuidwal moet zijn ge weest. Koos: „Ik weet het echt niet, er kwamen zo veel men sen bij mij over de vloer". Dat de portier al weken voor de moord op Edith Post door verschillende mensen in en rond de Wassenaarse duinen was opgemerkt, schreef H. toe aan' het feit, dat hij in het dui nengebied „De Ganzenhoek" spullen had verstopt Volgens hem ging het om acht pond „havermout" en vier pond „cacao", maar mr. Kootte wil de best geloven dat het hier een hoeveelheid hashjies en cocaïne betrof. Een briefje dat na Koos' arrestatie bij hem thuis in een vuilniszak werd aangetroffen, liet een tekening zien van de Wassenaarse dui nen. Daarbij zat ook een aan tekening met de volgende in formatie: acht pond „h" en vier pond „c". Koos liet zich hier echter niet over uit, om- „Leugens" In het jaar dat de portier in voorarrest zat heeft hij samen met zijn advocaat, mr. J. Th. Duijnstee, alle processtukken kunnen bestuderen en door spreken. Met als resultaat dat hij nagenoeg alle door getui gen afgelegde verklaringen en processen-verbaal als „leu gens" bestempelde. De verba len van de politie beschouwde Koos als vodjes papier waar vaak halve waarheden en veel onzin op stonden vermeld. Met name enkele bekentenissen die Koos in het Huis van Be waring in Maastricht zou heb ben afgelegd deden hem voor de eerste maal in dit proces emotioneel reageren: „Die schoften" met het hoofd een minachtend gebaar makend naar het recherche team in de rechtszaal „schrijvén er niet bij in Welke omstandigheden die verhoren zijn afgenomen. Ze hebben me zeven maanden lang voor smerige moordenaar uitge maakt". President mr. Kootte: „Maar u hebt tijdens een verhoor wei eens gezegd: „Ik heb er geen zeven, maar acht koud ge maakt". „Weer zoiets. Dat was een dol letje en dat schrijven ze dan ook meteen op. De hele tijd hebben die rechercheurs het over moorden, moorden, moorden en nog eens moor den. Eerst zes, dan weer elf, dan weer zeven. Ik werd afge schilderd als Jack the Ripper. Rond die verhoren hing een heel speciale sfeer, alsof ik al zonder meer de moordenaar was". Levenslang Mr. Kootte: „Waarom zei u destijds tegen de recherche dat u liever tbr (mét therapie) dan levenslange gevangenisstraf had? Daar gaf u dan toch mee te kennen dat u schuldig was?" „Omdat ze me verhoorden op een manier van: „Als je die moorden hebt gepleegd, en als je wordt veroordeeld, wat kies je dan". Maar dat schrijven ze weer niet op. Nee, alleen dat ik liever tbr krijg dan levens lang". Mr. Kootte: „U hebt ook tegen de politie gezegd dat u mis schien nog wel eens alles zou bekennen. „Maar", zei u, „daar moeten jullie wel de deur voor open zetten. Ik zit potdicht". Wat bedoelde u daarmee?" Koos H.: Ik wilde uit die si tuatie in Maastricht. En ze hadden me lekker gemaakt met cocaïne". „Onder invloed van geestver ruimende middelen zou u zo veel vertellen, zei u toen, dat u niet meer op de zitting hoefde te verschijnen. U zei letterlijk: „Ik zal dan details geven, die alleen de dader kent". „Dat is een grandioos verhaal van de recherche. Laat ik u zeggen edelachtbare, dat ik de recherche nooit het verzoek heb gedaan om cocaïne. Ik speelde het spelletje dat ik het graag wilde hebben wel met ze mee. Maar dat deed ik alleen om overgeplaatst te worden naar een andere gevangenis, waar het beter was. Ze hebben me toen cocaïne en overplaat sing beloofd. Ik heb een schertsverhaal opgehangen en het proces-verbaal dus niet on dertekend". Getuigenissen De portier had eveneens veel kritiek op de verklaringen van een verpleegster uit het Am sterdamse Lucas Ziekenhuis die op 29 september, de dag dat Edith Post werd vermist, zijn linkerpink had verbon den. De verpleegster had te gen de politie gezegd, dat de wond al zeker een paar uur oud was, hetgeen niet strookte met de lezing van H., die zei kort tevoren door een herders hond te zijn gebeten. Voor Koos op de EHBO-afdeling van het ziekenhuis zat 's a- vonds een jongenman die door een hond was aangevallen. De portier zei dat het om het zelf de dier ging. De eigenaar van de hond herinnerde zich daar niets van: zijn hond had alleen het eerste slachtoffer gebeten. Voor de uitleg van de ver pleegster en van de hondenei genaar had Koos geen verkla ring. Dit bleek gisteren een zwak punt in zijn verweer. „Maniak" Voor de rechtbank passeerde verder nog een groot aantal andere getuigenissen de revue, waaronder die van een barjuf frouw uit de Pompidou die uit gesprekken met barpersoneel en kennissen van Koos had begrepen dat men in de per soon van Koos met een „ma niak" te doen had. Uit angst noteerde de vrouw thuis alles wat zij wist op een briefje, dat, indien zij zou worden ver moord, door de politie in haar woning kon worden aange troffen. Zij was bang gemaakt door ontboezemingen van Freddy, die voor de dood van Edith Post rondbazuinde „dat die rat weer een meisje ging vermoorden". Fred vertelde de barjuffrouw dat Koos al eerder twee Zweedse meisjes had vermoord, die hij. op va kantie in Spanje had ontmoet. Andere getuigenissen waren voornamelijk afkomstig uit* Koos' vriendenkring. De ver halen stonden veelal haaks op elkaar: de ene vriend achtte Koos wel tot moorden in staat, anderen spraken van „een doodgoeie jongen", die geen vlieg kwaad deed. Immoreel De president besloot deze op somming met droge feiten uit eerder over Koos gemaakte so ciaal-psychiatrische rapporten. Toen Koos, een van de zestien kinderen H., negen jaar was kreeg hij hersenvliesontste king, waarvoor hij in een zie kenhuis moest worden opge nomen. Een groot deel van zijn leven sleet hij in jeugdte huizen, gesloten inrichtingen en gevangenissen. Al vanaf zijn jeugd stapelde hij het «ne criminele feit op het andere. In 1973 (bij het opmaken van het laatste psychiatrische rap port) concludeerde de psychia ter over Koos het volgende: hij vertoont een grote mate van immoreel gedrag, kent geen schuldgevoel, is een gevaar voor de openbare orde en leeft in een schijnwereld. Maandag om half tien houdt mr. R.A. Schimmel zijn requi sitoir. AP VAN DER MEULEN PETER VIERING iti-abortusbeweging ederland heeft in de lopen tien jaar rem- d gewerkt op haar groei en invloed. ieft zich soms onno- irriterend opgesteld, ijl goede beleids- ien vaak ontbraken. daardoor is de abortusbeweging geworden wat men wilde, namelijk een gro te volksbeweging. Een en ander heeft er ook toe geleid dat men niet vol doende politieke druk, met name op het CDA, heeft kunnen uitoefenen. Tot deze conclusies komen O. J. Zijl (voorlichter bij de Ver eniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind, VOOK) en A. P. Wisse (journalist bij het „Nederlands Dagblad") in een studie over de eerste tien jaar van de anti-abortusbe weging, die dezer dagen in boekvorm verschijnt („anti- abortus in perspectief"). Zij schetsen de strijd van een beweging die sinds 1970 heeft gepoogd de (beperkte) legali sering van abortus provoca- tus tegen te houden, maar die daarin naar eigen gevoel niet in geslaagd is. Bovendien ge ven zij een analyse van de maatschappelijke ontwikke lingen temidden waarvan zich de striid rond het abor tusvraagstuk afspeelde. Zijl en Wisse pleiten voor een reorganisatie van de anti- abortusbeweging, die erop gericht moet zijn, dat er een andere visie op abortus komt bij degenen die nu abortus aanvaardbaar achten. Daar naast moet volgens hen de hulpverlening aan vrouwen die abortus willen, worden uitgebreid. Het is onjuist om de anti- abortusstrijd af te schilderen als een zaak waarvoor uit sluitend christenen warm lo pen, aldus Zijl en Wisse. Zo wel in de PvdA als in de VVD zijn er groepen die door de anti-abortusbeweging ge mobiliseerd kunnen worden. Volgens een onderzoek is vijftien procent van de PvdA-kiezers en elf procent van de VVD-kiezers princi pieel tegen abortus. Vaak met als reden dat abortus te gen de menselijke waardig heid is. Schrijvers bepleiten terzake samenwerking van christenen en niet-cnriste- nen. Beiden pleiten er ten slotte voor, dat voor- en te genstanders van abortus een serieuze discussie met elkaar beginnen. Vaak heeft men alleen karakatuurbeelden van elkaar. oinderde opbrengsten - 1980 en ongunstige ilkoersen hebben het lionale bureau der Hjke Missiewerken >me in een moeilijk et gebracht Het heeft gebruikelijke uitke- rergadering in no- Iber, waarin de uitke- :n voor de tweede helft 1981 worden gedaan, indeels moeten laten llen. De uitkeringen n pas in 1982 kunnen len hervat uit de op- sten van 1981. Vol- rector J. Schoenma- directeur PMW-Ne- nd betekent dit dat Internationaal in niet een anderhalve ifeuille vol aanvragen maar waarschijnlijk niet met anderhalf keer zo veel geld. Rector Schoenmakers zegt dit in verband met Wereld missiedag, die in ons land wotdt gehouden in het ko mende weekeinde. Morgen en overmorgen wordt in alle parochies voor de missie ge collecteerd. Daarnaast is er in deze tijd een giroactie via gi ronummer 1566 ten name van Wereldmissiedag te Den Haag. De internationale financie ring van de hulp aan jonge kerken in Afrika, Zuid-Ame- rika, Azië en Oceanië is moeilijk komen te zitten van wege tegenvallende resulta ten in landen als Duitsland (een reactie op het bezoek van de paus, dat men te kost baar vond), Nederland en an dere Westeuropese landen. De moeilijkheden werden nog aanzienlijk verzwaard, doordat steeds meer marken, guldens en francs moesten worden ingeleverd voor de dollar, de rupiah en het, pond. De opwaardering van' de mark en van de gulden kan pas in 1982 weer verlich ting brengen, tenminste als de dollar als internationale verrekeneenheid niet in waarde stijgt Wereldmissiedag heeft dit maal voor katholiek Neder land een extra motto: „On danks crisis toch solidariteit". Het motto is ingegeven door het feit, dat'de jaarlijkse op brengst voor PMW sedert vo rig jaar voor het eerst is te ruggelopen. In 1979 kreeg PM W-Nederland ruim 8,1 miljoen gulden binnen, vorig jaar nog geen 7,7 miljoen. De ongunstige wisselkoersen hebben de bestedingsmoge lijkheden flink ingeperkt, zo dat de kas voortijdig leeg is. Volgens rector Schoenma kers moet de opbrengst van de oktoberinzameling nor maal dienen om de hulpver lening in het komende ka lenderjaar 1982 mogelijk te maken. Nu moet bovendien nog worden gereageerd op de aanvragen van de laatste maanden van 1981. Hiervoor is een opbrengst van vijf mil joen gulden nodig. In 1979 kwam in oktober ruim vier miljoen binnen, vorig jaar ruim 3,8 miljoen. Rector Schoenmakers rekent er dan ook niet op, dat de verslech terde economische situatie een recordopbrengst van vijf miljoen zal toelaten. Ruim dertig plaatselijke ker ken rekenen voor 1982 op katholiek Nederland. Hier voor is acht miljoen gulden nodig. PMW-Nederland plaatst van alle aanvragen er twee op de voorgrond, name lijk de kerk in Suriname en in West-Irian, het vroegere Nieuw-Guinea. In beide ge bieden doet zich met betrek king tot de toekomst van de kerk het probleem voor, dat de weg naar het priester schap klassieke studie en celibatair leven voor de jonge mannen uit de plaatse lijke bevolking bijna niet te gaan is. Toch bestaat er on der de indiaanse bevolking van Suriname en onder de Papoea's van West-Irian belangstelling voor het pasto rale en sociale werk van de kerk. Bisschop Zichem van Paramaribo heeft dit jaar de eerste groep van achttien le- ken-pastores kunnen bevesti gen. In de dorpen in het Su rinaamse bosland geven zij leiding aan de christelijke ge meenschap. In West-Irian gaat de Neder landse bijdrage naar de geza menlijke hogeschool voor theologie en pastoraat van de bisdommen Merauke, Jajapu- ra, Monokwarie-Sorong en Agats. Daar studeren vijftig Papoea's voor priester of le- ken-pastor. Pastor E. van Delden, die zoals gemeld op 24 Oktober door mgr. Simonis tot ftriester zal worden gewijd n de kathedrale kerk aan de Mathenesserlaan te Rot terdam is geboren in Sche- veningen en heeft na zijn schoolopleiding negen jaar bij de ANWB in Den Haag gewerkt Daarna begon hij zijn priesterstudie te Rol- due. Sinds 1 oktober vorig jaar werkt hij in de paro chie van de Heilige Petrus en Paulus aan de P. C. Hooftlaan te Maassluis, waar hij op 4 april de dia kenwijding ontving. De dag na zijn priesterwij ding, zondag 25 oktober, zal hij om elf uur zijn eerste Slechtige mis opdragen tij- ens een grootse viering in de Petrus en Pauluskerk. Hierna zal er een receptie zijn in het Gemeenschaps huis achter de kerk van half een tot half drie. „Godsdienst van gisteren in de wereld van vandaag" is het hoofdthema van de „In ternationale Frankfurter Buchmesse" van volgend jaar. Volgens de directeur van de beurs, Peter Weid- haas, is dit thema gekozen, omdat over de hele wereld een nieuwe religiositeit te be speuren valt. Na het „bank roet van het rationalisme" wenden de mensen zich steeds meer tot de godsdienst om hulp bij het aanpakken van actuele problemen. Vanwege zijn wezenlijke bijdrage aan de verbete ring van de verhouding tussen Duitsers en Neder landers heeft de Westduitse bondspresident de Neder landse hoofdlegerpredi- kant W. Jense het groot kruis van verdienste toege kend. Ds. Jense, die met functioneel leeftijdsonts lag de krijgsmacht verlaat, kreeg de onderscheiding woensdagmiddag van de Westduitse ambassadeur in Den Haag, G. Fischer. Ds. Jense is vijfentwintig jaar als legerpredikant werk zaam geweest en was de initiatiefnemer voor regel matig overleg tussen Duit se en Nederlandse legerpre- dikanten. De prior van de oecumeni sche kloostergemeenschap van Taizé, frère Roger, brengt momenteel een be zoek aan de Verenigde Sta ten. Naar uit Taizé wordt medegedeeld maakt hij een „bedevaart der verzoening", waarbij jongeren van ver schillende confessies samen komen en deelnemen aan het leven van alledag in achter gebleven stadsdelen. In New York heeft hij deelgenomen aan gebedsdiensten in de ka tholieke, anglicaanse en or thodoxe kathedralen. Zater dag en zondag zal hij hetzelf de doen in tie kathedralen van Philadelphia en Boston. Al een paar jaar leven broe ders van Taizé tussen de be woners van een van de arm ste en meest verwaarloosde delen van New York.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9