Museum Bloembollenstreek 'rrijgt langzaam vorm Extra-geldlening voor de twaalf Voorhoutse bejaardenwoningen armond bouwt bijdrage aan zwemonderricht af Lustrumbazar brengt 4500gulden op Gecombineerde vergadering Voorschoten eindigt in chaos 3BEI jQ LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 Een oude, dubbelrijTge bol- lenrooimachine. IE „We willen eigenlijk iets wat hier al lang moeten zijn". Zo omschrijft de heer H.P. Kasber- de wens van drie Lissenaren om een museum de Bloembollenstreek op te zetten. Met zijn twee >den, de heren J.Th.M. Zwetsloot en B.P.L. Ragas i hij in juni in alle stilte de Stichting Museum mbollenstreek opgericht en begin oktober stelde ïmeenteraad van Lisse de houtschuur van G. van taal aan 't Vierkant beschikbaar aan de stichting, kan het museum worden ingericht en het enige le stichting daartegenover hoeft te stellen is het rhoud van het gebouw, omdat er geen geld is en dus niet betaald kan worden. re woning", vertelt Kasber- gen. Ragas vult hem onmid dellijk enthousiast bij: „Hij had allerlei oude spullen zoals landbouwwerktuigen en spul len om kaas te maken. We konden zo alles van hem krij gen. Probleem was alleen dat we van sompiige voorwerpen het gebruik niet kenden". De derde man van het trio, Zwetsloot, bracht daarin een oplossing. Hij had een oude film over de bollenteelt en daar stonden sommige machi nes pp. irgen loopt al twee jaar net idee voor een mu- J rond. De achtergrond »or: het bewaren van de ferken van de streek Eleen van de bollenteelt T historisch en educatief |nt. „De helft van de levolking in de streek It uit import. Die men neten niet hoe het hier i dat terwijl onze streek it de grenzen de bekend- i Nederland is. Boven komen hier elk jaar veel ten en daar zitten men- ij die wel wat meer van feek willen zien dan al- het strand en de Keu- pf", stelt Ragas. keer kwamen de drie l^^den bij elkaar, maar het idee door gebrek Hen ruimte en geld niet Haar. „Totdat de zaak in troomversnelling kwam. 32$tect Paardekoper ver- Ie uit zijn boederij in j pchoten naar een kleine- De heren Zwetsloot (rechts) en Ragas (links) op een hek in 'hun' streek. (De heer Kasbergen kon pas later komen). Enthousiasme Het drietal heeft de oprich ting van de stichting zolang stil gehouden om te voorko men dat het enthousiasme zou wegebben. Toen Lisse een-, maal de schuur ter beschik king stelde, kwamen er al snel positieve reacties bij de stichting binnen. De streek- historicus A.M. Hulkenberg, nauw betrokken geweest bii de herbouw van Huys Dever, wil adviezen geven en de her komst van spullen uitzoeken. Architect Robers van het bu reau Paardekoper wil allerlei gebouwen in kaart brengen en fotograferen en de gepen sioneerde administrateur van de Keukenhof wil de admini stratie van de stichting gaan doen. Toch is dat niet genoeg, de stichting beschikt niet over geld en wil dus fondsen voor het museum gaan kweken door een Vriendenkring van het museum in te stellen die voor geld moet gaan zorgen. „Er is geen dubbeltje. We moeten het gebouw opknap pen en we hebben nog geen spijker om in de muur te slaan. Er zit zelfs geen slot op de deur van de schuur. Voor de Vrienden van het Museum Bloembollenstreek hebben we dus een bankrekening geo pend (nummer 848777840) ten name van de Stichting Mu seum Bloembollenstreek. Daarnaast hebben we enthou siaste mensen nodig, want het opknappen wordt natuurlijk doe-het-zelven. Ook hebben we vakmensen nodig voor de restauratie van voorwerpen", vertelt Zwetsloot. De eerste voorwerpen zijn al binnen. Naast de spullen van Paardekoper komen ook an deren met verrrassende zaken naar voren. "Laatst belde me neer Van der Sloot uit Hille- gom op. Die heeft een dubbel- rijïge bollenrooimachine hele maal gerestaureerd en ook een beddeplantmachine en die wil hij in bruikleen af staan aan het museum", meldt Ragas opgetogen. Langzamer hand hopen de organisatoren op deze manier meer spullen te krijgen. „De laatste tijd wordt veel weggegooid met die modernere schuren en de bollencultuur is natuurlijk al zo'n driehonderd jaar geleden onstaan, maar we willen zelfs nog verder terug naar alle specifieke kenmerken van de streek. Bovendien willen we ruimte gaan bieden aan din gen die niet passen in Huys Dever",stelt het drietal. Ze willen het museum eerst be scheiden opzetten. Mocht het te klein blijken, dan wordt overlegd met de gemeente Lisse. Daar heeft het drietal alle vetrouwen in omdat voor deze eerste opzet de mede werking van de gemeente uit stekend was. Eenieder die wat meer wil weten over het mu seum, of spullen ervoor heeft, kan contact opnemen met de drie heren op de telefoonn- nummers 14862, 14590 of 15208, allemaal in Lisse. Astrid Schoordijk Hl wil I^oop van t woningen 'rschoten ^inhouden CHOTEN „Is het 1:18,pereid en in staat de van huurwoningen ^^thopinlaan «Si Beetno- jT^7 tegen te houden?". stelt fractievoorzit- UM/isser van de PvdA in l:11-%oten aan het college, idslid vreest, dat door ituele verkoop het aan- hikbare huurwoningen rschoten afneemt. De f van de woningen, de Igsmaatschappij 'Hui- eft flats aan de indivi- •woners te koop aange- Volgens de socialists ictievoorzitter heeft de |e het toewijzingsrecht i deel van de wonin- ien de woningen wor- kocht, zou een deel woningvoorraad ver- waarvan de gemeen- woningzoekenden te kan toewijzen. wekelijks pertest in rschoten fcHOTEN De ge- Voorschoten wil van iertest, twaalf minuten tempo hardlopen of k, een wekelijks terug- bezigheid maken.. De le maakt daartoe elke vanaf 26 okto- van het kunst-' i hockeyvereni- De testen be- uur en kwart kan mee- s het verstandig vereist een de t te raadplegen. 01717-2141 boom - Een 19-jarige in- Ter Aar is giste- auto tegen een en als gevolg hoofdwonden Zieken- overgebracht de Oostkanaalweg Aar en is door on- tegen de in een flauwe de weg. De auto totaal vernield, moest met be de rampenwagen uit net wrak VOORHOUT De twaalf bejaardenwonin gen, die de stichting be jaardencentrum Voorhout heeft gebouwd, zijn veel duurder geworden, dan was voorzien. De Voor- houtse gemeenteraad be sloot dan ook gisteravond de stichting een aanvul lende geldlening van 444.700 gulden te verle nen. De kosten waren ge raamd op 1,2 miljoen gul den, waarvoor reeds in 1980 een geldlening is af gesloten. Drie straten in het nieuwe een Meidoornrode, een Essen- plangebied Spoorlaan 2 heb- rode en het verlengde van de ben een naam. De gemeente- Beukenrode gaat eveneens raad ging gisteravond akkoord Beukenrode heten, met het voorstel van B en W de straten de namen van de aan te planten bomen te ge- Het komend jaar gaan de ven. Zo komt er in het plan huurprijzen van de zaalruim ten in Voorhout met vijf pro cent omhoog. Dit besloot de gemeenteraad gisteravond. De vergoeding voor het gebruik van de sporthal is bepaald op 42 gulden per uur en dat van de gymnastiekzaal aan de Lin- naeuslaan op 15 gulden per uur. De verhoging van de ta rieven voor de sporthal is ei genlijk nog niet nodig, gezien' de goede exploitatieresultaten. Het college vindt echter dat een geleidelijke aanpassing van de tarieven voorkeur ver dient boven in een keer een hele fikse verhoging over een paar jaar. Eventueel kunnen huurders van de sporthal, die door de tariefsverhoging in fi nanciële moeilijkheden drei gen te geraken, een beroep doen op de gemeentelijk alge mene subsidie verordening. Een beeld van de drukbezochte bazar. VOOR BEWONERS ZEEHOSPITIUM RIJNSBURG De lu strumbazar ter gelegen heid van het 5-jarig be staan van de christelijke basisschool „De Wegwij zer" in Rijnsburg heeft maar liefst 4500 gulden opgebracht. Dit bedrag komt ten goede aan de bewoners van het Kat- wijkse Zeehospitium. Weken geleden zijn de leer lingen begonnen met het verzamelen van spulletjes voor de bazar. Vaders wer den ingeschakeld om bloe men te leveren, waarvan leerlingen van de tuinbouw school bloemstukjes maakten en moeders bakten taarten en cakes voor de bazar. Op de bazar kon men grabbe len en pijltjes gooien op de, beeltenissen van de meesters en juffen. De pret begon gis termorgen voor de leerlingen met het opvoeren van een to neelstukje door leerlingen en onderwijzers. Er werden films gedraaid en spelletjes gedaan. In de week voorafgaande aan de bazar is er in alle klassen .aandacht besteed aan het doel van het Jaar van de ge handicapten. De besteding van de opbrengst van de ba zar was ook in dit kader ge kozen. Prinses Juliana in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Prinses Juliana woont vrij dagmorgen 23 oktober een conferentie bij over de voor bereiding van gehandicapte kinderen op een actief vol wassen leven. De prinses, die zich inzet voor het Jaar van de Gehandicap ten, treedt hiermee voor de eerste keer sinds haar opname in het ziekenhuis weer in deze regio in de openbaarheid. De conferentie over gehandi capte kinderen wordt van maandag 19 tot en met vrijdag 23 oktober gehouden in het Leeuwenhorst Congres Center in Noordwijkerhout. De com missie van de Europese Ge meenschappen voor werkgele genheid, sociale zaken en on derwijs organiseert de confe rentie, waarvoor ongeveer 100 personen zijn uitgenodigd. Be halve groepsbijeenkomsten zullen ook kleinere werkgroe pen over bepaalde thema's dis cussiëren. Ruby van Essen hoofd van dienst OCR in Wassenaar WASSENAAR Rubv van Essen, beter bekend als Ruby van der Scheer, is on langs hoofd van de afdeling Onderwijs, Cultuur en Re creatie in Wassenaar gewor den. Zij kreeg vanaf 1971 landelijke bekendheid als voorzitter van D'66. Ruby van der Scheer was nau welijks bekend toen ze in 1971 als voorzitter werd ingehaald. Tot teleurstelling van vele congresgangers werd ze twee jaar later niet opnieuw geko zen tot voorzitter (51 tegen 49 procent). Ze werd toen vice-, voorzitter. Voordat mevrouw Van Essen deze baan in Was senaar accepteerde was ze voorzitter van de raad voor het jeugdbeleid bij het ministe rie van CRM. Daarvoor heeft zij meegedongen naar de posi tie van ombudsman bij de VARA. Zij is 39 jaar oud en woont in Leiden. VEEL BELANGSTELLENDEN OP PUBLIEKE TRIBUNE Geen trap Baljuwhuis VOORSCHOTEN De Voorschotense raadscom missie financiën heeft naar verluidt gisteravond in een niet openbare ver gadering besloten geen monumentale trap aan te leggen in het Ambachts- en Baljuwhuis. Hiermee kan bij de restauratie één ton bezuinigd worden. Deze zaak is van de week al aan de orde geweest in een openbare vergadering. Een en ander heeft te ma ken met de krappe beurs van Voorschoten, nu het rijk op sommige restaura- tieposten heeft geknepen. VOORSCHOTEN Een gecombineerde vergade ring van Voorschotense raadscommissies is gistera vond geëindigd in een chaos. De publieke tribu ne bij de gecombineerde raadscommissievergade ring openbare werken, fi nanciën en verkeer zat overvol. Ruim zestig men sen waren naar het raad huis gegaan om getuige te zijn van een „interessan te" vergadering over een groot aantal verkeerstech nische problemen. Een besloten spoedvergade ring over het Ambachts- en Baljuwhuis gooide ech ter roet in het eten. Een groot aantal agendapun ten werd naar een volgen de vergadering doorge schoven. Dat werd door het publiek maar matig op prijs gesteld. Aan het begin van de vergade ring deelde wethouder Van Dalen al mee dat de agenda niet kon worden afgewerkt Plotseling moest een extra be sloten vergadering plaatsvin den om half tien. Dat ging over de vraag of het Am bachtshuis nu wel of niet een monumentale trap moest krij gen. Dat zou één ton uitmaken op de begroting. Geld, dat Voorschoten goed kan gebrui ken. Temeer omdat het rijk bepaalde posten van de restau ratie niet helemaal wil bekos tigen. Aanhouder wint Het publiek voelde zich door de aankondiging van wethou der Van Dalen om de agenda „af te slanken" behoorlijk bij de neus genomen. Sommigen wilden later het woord voeren. Hoewel dat aanvankelijk niet werd toegestaan, won de spreekwoordelijke aanhouder. Het eind van het liedje was dat de vergadering uitliep tot half elf. Voorzitter Van Dalen was er intussen allang tussenuit- geknepen. Wethouder Van Leeuwen nam de honneurs waar. Eerst hadden beide wet houders nog geprobeerd het verkeersplan Nassauwijk en omgeving erdoor te drukken. Dat lukte niet. Terwiil enkele insprekers van de tribune het woord voerden, ging af en toe de deur van de zaal open. Ie mand vroeg dan waar wethou der Van Dalen bleef. Op een moment ging Van Dalen. Het debat ging echter rustig door. Men man en macht probeerde wethouder Van Leeuwen de eindjes aan elkaar te kViopen, maar hij kon de ontevreden heid van de publieke tribune niet wegnemen. De agenda punten Verkeersmaatregelen Voorstraat, snelheidsremmen- de voorzieningen voor de J.W. Frisolaan, herindeling van de Thorbeckeweg, de aanpassin gen in woonerf Het Wedde en paddestoelbewiizering bij het fietspad Raaphorst zijn nu naar een volgende vergade ring doorgeschoven. De rest van de agendapunten, het Ex perimenteerproject Openbaar Vervoer en het Verkeersplan Nassauwijk, konden slechts in een rumoerige sfeer worden afgewerkt. Later wordt daar waarschijnlijk nog op terug ge komen. JIOND De gemeente Warmond zal de bijdrage Jzwemonderricht aan lagere schoolkinderen af- Tijdens een extra-vergadering waarin de Iden zich moesten uitspreken over de door het voorgestelde bezuinigingen stelden de meeste den zich op het standpunt dat het geven van nderricht in eerste instantie de verantwoorde- I van de ouders is. De presentiegelden voor burger-commissieleden moeten niet he lemaal worden afgeschaft, aldus de Warmondse gemeenteraad. De raadsleden toonden zich bereid wat hun eigen vergoeding betreft op de nul-lijn te gaan zitten. De vergoeding voor tele foonkosten zou eens onder de loep moeten worden genomen, vond de gemeenteraad. De raad ging akkoord met het voorstel van het college om te bezuinigen op de post „bloembakken". Mede door de vele ver nielingen die worden aangericht loopt deze post hoog op. De voorlichtingsrubriek in het plaatselijk blad moet worden verso berd. VVD en CDA stelden dat de agenda met toelichting ge handhaafd moet blijven. Het verslag van de gemeenteraad kan volgens de liberalen en de christen-democraten veel beknopter. Tijdens de behandeling van de begroting voor 1982 zal zeer kri tisch worden gekeken naar de subsidiestroom. De VVD is van imening dat veel meer van het profijt-beginsel moet worden uit gegaan. De burgers zouden meer moeten betalen voor diensten zoals brandweer, ambulance en dergelijke. Verder vindt de VVD dat de panden aan de Jan Steenlaan, die eigendom zijn van de gemeente, direct dienen te worden verkocht, zodat met de opbrengst daarvan achterstallig onderhoud aan andere ge meentelijke panden betaald kan worden. De besluiten omtrent alle bezuinigingen worden genomen bij de behandeling van de begroting eind november, begin december.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7