Nieuw bouwproject alleenstaanden in Rijpwetering Leiderdorp houdt drie wethouders REGIOlJOURJNAAj woningen tc rijpweteriiiji oimI shIc COLLEGE ZIET IN VERBAND MET BEZUINIGINGEN AF VAN VERZOEK OM UITBREIDING RABO Lijtweg Oegstgeest heropend College weigert tegemoetkoming in herstel Vrouw Vennemolen Expositie en bazar in Huize Emma us REGIOUOURINAA Nieuwe slijtlaag Leidsew nu weer ondeugdelijk REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 PAG J( Een tekening van hel project buro j.p. van rijn roelofarendsve sveen RIJPWETERING In Rijpwetering wordt bin nenkort een volkomen origineel bouwprojekt ter hand genomen, waar mee men de woonruim teproblemen van alleen staanden en kleine ge zinnen uit de Rip hoopt op te lossen. Het gaat om een serie van 16 klei ne woningen geschikt voor één- en tweeper soonshuishoudens. Een dergelijk klein type wo ningwetwoning is nog niet eerder gebouwd in Rijpwetering. De plannen en ontwerpen hiertoe zijn ontwikkeld door een plaatselijk vierman schap, bestaande uit de he ren Smit van Afdeling O- penbare Werken in Alkema de, Kret van de Woning bouwvereniging, Van Ber- kel van Heembouw en Van Rijn van het gelijknamige architectenbureau. Met elkaar kwamen zij tot een ontwerp vcor 8 kleine bene denwoningen voor alleen staanden en 8 bovenwoningen voor tweepersoonshuishou dens. Uiterlijk zien de huizen er uit als gewone rijtjeshuizen. verschillend van de gangbare eengezinswoningen. Zo lijkt de benedenwoning op een Van Dam-eenheid. Er is een centrale hal, de kookgelegenheid grenst aan de woonkamer aan de achterzijde en aan dè voorzijde is de slaap gelegenheid met douche ge creëerd. De berging aan de achterzijde is vast aan de wo ning geprojecteerd en is groot genoeg om er behalve de ge bruikelijke attributen als fiet sen ook de wasmachine te plaatsen. De berging aan de voorzijde is voor de bovenwo ning. groter en bevatten een centra le hal, een keuken aan de voorzijde en in de woonruimte een trap naar de zolder tenein de de slaapkamer te kunnen bereiken. Bovenop de berging aan de achterzijde is een terras voor de bovenwoning. De zestien woningen zij niet alleen bestemd voor jongelui, maar ook voor ouderen, die kleiner willen gaan wonen. Het gebeurt namelijk vaak dat oudere alleenstaanden in een voor hen veel te groot huis wonen en dit best willen rui len voor een kleinere woning. Het interieur echter is totaal De bovenwoningen zijn iets Over de bouwplannen is in de gemeenteraad nogal wat te doen geweest; de heer Duiven voorden (CDA) heeft diverse keren het gemeentebestuur van nalatigheid beschuldigd, waarbij Alkemade een extra contingent woningen door de neus zou zijn geboord. De heer Kret van de woning bouwvereniging zegt hierover dat het genoemde vierman schap onmiddellijk na het be kend worden van het extra contingent haar werkzaamhe den in september 1980 had aangevangen. Ruim op tijd, dat was vóór 1 oktober 1980 heb ben de heren bij het Ministerie van Volkshuisvesting gemeld dat er woningbouwplannen in de maak waren. In december 1980 zijn de heren Smit en Kret naar de provinciale di rectie van het ministerie van Volkshuisvesting gestapt om de plannen aan te bieden. Daar hoorden ze dat ze te laat waren en de woningen niet meer als extra contingent voor 1980 beschikbaar gesteld kon den worden. Als het ministerie einde dit jaar weer met een extra contigent woningen komt, zijn de plannen gereed en kan met de bouw van de 16 huizen aan de H. P. van der Poellaan begin volgend jaar aangevangen worden. Huur prijzen zijn overigens nog niet bekend. Woubrugge zet mes in voorzieningen WOUBRUGGE Om een sluitende begroting te krij gen moet het mes in veel voorzieningen. Tot deze slot som kwam de raadscommis sie voor financien gister- mioddag na afloop van de behandeling van de ont- werp-begroting. Burgemeester Brouwer de Ko ning deelde de raadscommissie mee dat de speelruimte voor de gemeente zeer klein is ge worden. Verminderde uitke ringen van het rijk en provin cie maken het nodig dat Wou brugge de bedragen voor een aantal voorzieningen moet be vriezen op het prijspeil van 1981. Het budget voor de mi lieucommissie wordt zelfs ge halveerd. Een moeilijk punt in de begro ting vormt de onroerend goed- belasting. Door de nieuwe taxatie gaat de belasting ge middeld tien procent omhoog. De meeste leden van de .raads commissie vonden dit onaan vaardbaar. Zij drongen er bij de burgemeester op aan te on derzoeken of door overboe king van ruimte uit de reserve grondaankopen de stijging niet beperkt kan blijven tot vier procent. De plaatselijke verenigingen springen er het komend jaar nog goed uit. De begroting hpudt rekening met een subsi diestijging van vijf procent. De speelruimte die de gemeente overhoudt is bijna gehalveerd in vergelijking met 1981. In de begroting voor 1981 was een post „onvoorzien" van 275.000 gulden opgenomen. Provincie geeft geld voor recreatie gebied Noord-Aa ZOETERMEER/ZOETER- WOUDE De provincie Zuid-Holland geeft de ge meente Zoetermeer een sub sidie van 280.000 gulden voor verdere ontwikkeling van het recreatiegebied Noord Aa. Dit is gisteren door Pro vinciale Staten besloten. Dit gebied behoort tot het re creatieschap 's Gravenwou- de en is gelegen tussen de gemeenten Zoetermeer, Zoe- terwoude en Benthuizen. De 280 mille is een gedeelte van het benodigde geld. Ande re instanties als het rijk en de gemeente betalen de rest. Het gedeelte, deelplan 3, is be stemd voor intensief recreatief gebruik. Een jachthaven (valt buiten de subsidie) en de mo gelijkheid voor horecavesti- ging horen bij de inrichting. Ook worden speel- en pluk- weiden aangelegd, terwijl een trailerhelling, vissteigers en zitgelegenheden eveneens deel uitmaken van de plannen. Naast de ontsluitingsweg (Aziëweg) is het de bedoeling enkele fietspaden en voetpa den in te passen. Subsidie voor VVV Zuid-Holland DEN HAAG De provin ciale VVV in Zuid-Holland krijgt voor zowel 1981 als 1982 een subsidie van 73.000. Dit is gisteren door Provin ciale Staten besloten. De VVV had liever 80 mille steun gehad, maar de financië le positie van de provincie laat niet toe dat de begroting nog zwaarder wordt belast, zo bleek uit opmerkingen van GS in verschillende vergaderin gen. Aanvankelijk had de VVV zelfs bedragen van in de tonnen gevraagd. Toen de pro vincie te kennen gaf,niet op dergelijke subsidie-aanvragen in te kunnen gaan, werden door de VVV bijgestelde be grotingen ingeleverd. LEIDERDORP Er zijn in Leiderdorp maar drie wethouders nodig. Dat is. het standpunt van het col lege van burgemeester en wethouders. In het kader van de begroting 1982 wordt aan de gemeente raad voorgesteld het aan tal wethouders van vier op drie te brengen. Het college is op deze gedach te gekomen omdat na een eerste bezuinigingsexerci tie nog een begrotingste kort van 1.225.000,- viel weg te werken. Op jaarba sis levert de voorgestelde maatregel een bedrag van f 68.000,- op, zij het dat voor een extra raadslid een bedrag van 8.500.- op tafel moet komen. Volgens het college liggen aan de beperking van het aantal wethouders tot drie geen poli tieke motieven ten grondslag. „Het past in een soberder be leid. Er zijn minder activitei ten te verwachten, waardoor er een stuk minder werk ont staat", aldus loco-burgemeester Irma Gehner (VVD) tijdens de presentatie van de begroting 1982. Zij is overigens van mening, dat de nieuwe raad die na de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar zal optreden niet voor het blok wordt gezet. Volgens haar kan dit na de verkiezingen altijd weer ter discussie worden gesteld. Om tot een sluitende begroting te komen heeft men behoorlijk moet snoeien in de uitgaven. Vooral de luxe die is meege groeid met de ontwikkeling van het uitgavenpatroon van de laatste jaren is daar het slachtoffer van geworden. De nood is kennelijk zo hoog ge stegen, dat nu slechts enkele tientallen guldens omvattende posten zijn geschrapt. Zo wordt de bijdrage aan de vere niging „Romantisch tafelen" van 25,- eindelijk als een on eigenlijk gemeentelijke activi teit gezien. De begroting voor het volgend jaar laat de gemeenteraad geen ruimte om nieuwe taken aan te vatten. Volgens wethouder J. Bezemer (PvdA) van finan ciën is dat niet zo'n probleem. Hij is van mening dat er de af gelopen periode heel veel tot stand is gebracht waardoor de grootste knelpunten zijn aan gevat. Ten aanzien van de ge meentelijke inkomsten heeft het college zich terughoudend opgesteld, teneinde de burgers die toch al door de economi sche teruggang worden getrof fen niet verder te belasten. Om de prijsstijgingen goed te maken worden de meeste ge meentelijke belastingen met vier procent verhoogd. De on roerend-goedbelasting en de hondenbelasting worden daar entegen met acht procent ver hoogd. In het streven naar kostendekkende tarieven stij gen de reinigingsrechten met 15,6. De begroting wordt door de gemeenteraad op 4 en 6 no vember behandeld. Startsein voor nieuwbouw Zeehospitium Burgemeester C. A. Bos van Katwijk heeft gistermiddag tijdens een officiële plechtig heid de aanzet gegeven tot de nieuwbouw van het Rijn lands Zeehospitium. Katwijks eerste burger bediende met vaardige hand een betonmo len die, na in eerste instantie slechts ballonnen te hebben uitgebraakt, tenslotte toch met het benodigde cement de eerste pijler van het dien stencentrum gestalte gaf. De bouwkosten van het nieuwe Zeehospitium bedragen ruim 31 miljoen gulden. Het projekt omvat een uitgebreid centrum voor de opvang van zwaar lichamelijk gehandi capte jongeren en een aantal revalidatie-ruimten. Ver wacht wordt dat het gebouw in de Katwijkse zeereep over anderhalf jaar in gebruik kan worden genomen. OEGSTGEEST Burge meester mr. S.H. Scheen- stra heropent morgen om streeks elf uur het uitge breide en gemoderniseer de bankgebouw van de RABO-bank aan de Lijt weg 15 in Oegstgeest. Het betreft het hoofdkantoor van de voormalige Coöpe ratieve Boerenleenbank in Oegstgeest die op 1 sep tember fuseerde met de Coöperatieve RABO-bank Leiden en Oegstgeest. Nu de fusie een feit is, fun geert het kantoor aan de Stationsweg 39 in Leiden als hoofdkantoor van de nieuwe bank. Morgenmiddag wordt' voor de belangstellenden open huis ge houden van een tot vier uur. De bezoekers ontvangen een unieke tegel met het gemeen tehuis van Oegstgeest. Ter ge legenheid van de heropening en de aansluitende feestweek organiseert de RABO-bank van 17 tot en met 23 oktober enkele feestelijke acties. Alle Oegstgeestse babys die in die periode worden geboren krij gen een spaarbankboekje met 50 gulden inleg. Alle bezoekers van de bank krijgen tegen in levering van de bon in de spe ciale jubileumbrochure een amarillysbol. Alle spaarders krijgen een attentie. Het oorspronkelijke kantoor aan de Lijtweg was te klein geworden en voldeed niet meer aan de eisen van het mo derne bankverkeer. In 1979 werd het besluit tot uitbrei ding en modernisering geno men, in februari van dit jaar werd met de verbouwings werkzaamheden gestart. Het verbouwingsplan is afgestemd op de adviesfunctie van de bank. Door de zogenaamde „open" opstelling met aparte balies voor verschillende bankdiensten wordt het per soonlijk contact tussen cliënt en personeel aanzienlijk ver beterd. Via de snelkas kan contant geld worden opgeno men van privé-rekeningen en rekeningen-courant. Ten be hoeve van invaliden en moe ders met kinderwagens is de entree drempelloos gehouden. In verband met de fusie zijn enige administratieve taken van het kantoor Lijtweg over geheveld naar het hoofdkan toor aan de Stationsweg. Nu ook de directie, die bestaat uit de heren L. Kool'en J.G.M. van der Helm daar zetelt is de heer TH.H.B. Bon benoemd tot beheerder van het kantoor Lijtweg. ALKEMADE „We maken wel reclame met onze mo lens en klompen, maar .hebben er geen cent voor over", aldus de heer Van der Hoek van de Rijnlandse Molen stichting naar aanleiding van de mededeling van burge meester en wethouders van Alkemade dat zij besloten hebben een verzoek van de Rijnlandse Molenstichting om een éénmalige tegemoetkoming in de herstelkosten van de Vrouw Vennemolen in Oud Ade en molen num mer twee van de Veender- en Lijkerpolder in Rijpwete ring niet in te willigen. Als reden voor dit besluit voert het college aan dat de gemeente zelf over onvoldoende financiële middelen beschikt. De Rijnlandse Molenstichting had aan diverse gemeenten bin nen haar werkgebied een dergelijk verzoek gedaan, omdat de kosten van het groot onderhoud aan diverse molens in de loop van 1980 de subsidies van Rijk, Provincie en Gemeenten verre overschreden hadden. De oorzaak daarvan is dat het rijk geen gelden meer beschikbaar stelt voor grondige restauraties van molens. Maar het gevolg is dat het groot onderhoud aan de mo lens daardoor meeromvattender is geworden. De Molenstichting kan per jaar maximaal 4000 besteden aan elke molen binnen haar territorium. Het noodzakelijk vernieuwen van de tuigage en het opknappen van de roeden van de Vrouw Vennemolen (uit begin 17e eeuw) kostte echter 10.500 meer dan het maxi maal toegestane bedrag. De eerste twaalfkantige molen (uit 1780) aan de Poeldijk te Rijpwetering, die vreemd genoeg molen teveel. De gemeente Alkemade heeft het gevraagde totaalbedrag van 19.000 niet en speelt de bal daarom terug naar de Molen stichting. De heer Van der Hoek van deze stichting maakt zich er ernstig zorgen over dat dit soort tendenzen zich zal voortzetten de ko mende jaren. „Dan zal zich zelfs de situatie voordoen, waarop wij sommige molens moeten verkopen. Van de opbrengst zou den we dan andere molens kunnen restaureren. Het klinkt mis schien zwartgallig, maar ik ben bang dat we voor die keus ko men te staan", aldus de heer Van der Hoek van de Rijnlandse Molenstichting. Overigens heeft de gemeente Noordwijk wel diep in de beurs getast door 12.000 in één keer als extra subsidie te geven voor groot onderhoud aan de Hogeveense Molen. Woubrugge heeft het verzoek van de Molenstichting ten dele gehonoreerd door 5000 bij te dragen in de herstelkosten van diverse molens bin nen haar gemeente voor een totaal bedrag van 20.000 a 30.000. Kernenergie En Informatieve thema-avond over de kernwapen loop wordt morgen om acht uur gehouden In de J( vleugel van De Kuip in Noordwijk. De avond w georganiseerd door Ahimsa. Alle bezoekers Art een informatie-map, er wordt een stukje geschied A verteld, informatie verstrekt over wat kernwa r zijn en wat bun effect is en er wordt een film gedr die wordt toegelicht door Sipke de Wal Die Kripos J In de Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan in WeF schoten treedt morgen de groep Die Kripos uit op groep, die anderhalf jaar geleden in een Arnhemse baPe' mer ontstond, trad enige malen op in het voorprograi van de Engelse punkband UK SUBS. Het concert b£n om half tien. De entree bedraagt/5,/3 voor kaarthou ki Feestelijke opening ,ei Ter gelegenheid van de opening van haar nieuwe ,g toor aan de Potgieterlaan 76 in Hazerswoude-Rijnl, u morgen heeft de Leidse Spaarbank een feest gramma opgesteld. Het programma begint om uur met een kinderdisco, gevolgd door een play kwedstrijd, die om 13.00 uur begint Bovendien i tussen 10.30 en 15.00 uur een Moon walk, ofwel sprZ kussen, aanwezig voor de jeugd. Tot slot zal Anite 'Why, tell me why' Meijer vanaf 14.00kiur een ojl den verzorgen. Het feest rond de opening gaat zatei 23 oktober door met de prijzenshow van Hans Vet (18.30 uur), een optreden van Adbert West en een h sprogramma. 'e Muzenhof >el In cultureel centrum De Muzenhof aan de Cor Gordiji iv gel in Leiderdorp wordt morgen een middag voor de o »cl re inwoners georganiseerd. Medewerking verlenen de ei ziekvereniging Tamarco en balletschool Els Joosten, d >p ganisatie is in handen van de UW. Er is koor- en sapos zang, volksdansen, gymnastiek en men kan een handv,(be tentoonstelling bezichtigen. Aanvang twee uur. Vanaf rit acht wordt er een schaaksimultaan in Muzenhof gehoft met Max Eu we en de gebroeders Piket jen Expositie Met ingang van vandaag is in het gerenoveerde t .c huis van Oegstgeest aan het Wilhelminapark een eej sitie te zien van werk van de twee architecten die* ontwerp voor de renovatie en uitbreiding hcbbeir*1 maakt Het gaat om de heren Snieder en Duyveo|d€ met aquarellen van oude schepen. De expositie is n daag tot 19.00 uur te bezichtigen, morgen van 10.06s? 12.00 uur en vanaf 19 oktober tot en met 2 november* werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur. Gezinsdienst Een interkerkelijke aangepaste gezinsdienst voor geh^ capten wordt zondag weer gehouden in de Wilhelm jS( kerk in Haarlem. De dienst begint om drie uur en wa£ voorgegaan door ds. J. van Winterswijk uit Bennebi m Hij zal spreken over het onderwerp 'Je wordt geroep Muzikale medewerking wordt verleend door Dingen v Wit en het orgel wordt bespeeld door Teke Bijlsma. ar el Week van bos en natuur pv fee Staatsbosbeheer houdt van 18 tot en met 25 oktobei soort open huis met de Week van Bos en Natuur, de week lang kan er door het bos- en duinengebide Noordwijk worden gewandeld, waarbij alle aspO, van deze bos- en natuurbeheerder aan de rode Ao™ Voor de Leidse regio is het starpunt bij de werkscf~ van Staatsbosbeheer aan de Duinweg 81 in Noord\T^ SJJO De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest oq seert in de herfstvakantie een aantal ontspanningsmi gen voor de de lagere school-jeugd van Oegstgeest efM aangrenzende gedeelte van Leiden. De middagen begi om half drie en eindigen rond kwart voor vijf. De ki bedragen 1,50 per middag en het geheel vindt plaa het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest] maandag 19 oktober kan er een herfststukje worden maakt. De SJJO zorgt voor de materialen. Op woensdi oktober wordt een toneelinstuif gehouden. Op vrijda oktober wordt een tekenfilmfestival gehouden. Menswording Het jongerenkoor van de Menswording zingt mot avond in de eigen kerk aan het Heelblaadjespat Leiderdorp. De Dienst begint om zeven uur en het ma is „Missie: broodnodig". Meerburg De speciale jongerenviering die morgen zou worden houden in de Meerburgkerk aan de Zoeterwoudse Rijn F is uitgesteld. Dit vanwege ziekte van de dirigent. De jo\ t renviering wordt nu gehouden op zaterdag 24 oktobeit zeven uur. jjj. Bingo-avond Jo ZOETERWOUDE In bejaardencentrum Huize Em- maus draagt men het werk van de welfare-afdeling van het Rode Kruis een warm hart toe. Jaarlijks wordt daarom een bazar gehouden die dan samenvalt met de verkoop van artikelen die de bejaarden hebben ge maakt tijdens hun handvaardigheidsactiviteiten bij de bezigheidstherapie. Nieuw ditmaal is de expositie van werken van amateurkunstenaars. Vanavond van zeven tot negen uur en zaterdagmiddag van half twee tot half zes is iedereen welkom in Huize Emmaus aan de Ben- nebroekweg 1 in Zoeterwoude om aan de diverse even ementen deel te nemen of deze te bezichtigen. De bezigheidstherapie in het bejaardencentrum is één van de vele belangrijke activiteiten voor de ouderen. Naast het onder linge, scciale contact is ook het resultaat van de bezigheid opval lend. De artikelen die worden aangeboden, waaronder veel brei en borduurwerken, pitriet-spullen en geweven artikelen, geven een goed beeld van die resultaten die worden geboekt onder lei ding van bezigheidstherapeute Marianne van der Pol. De expo sitie van de amateurkunstenaars belooft veel goeds. Zowel de le den van de schildersgroep „Kameleon" als de cursisten van de „Ambachtsschuur" zullen hun werken ten toon stellen. Voorts zijn te bezichtigen werkstukken van mevrouw De Blok-Rede- lijk, de heer C. Onderwater, mevrouw Elderhorst en Joke van Hijningen. De bazar die wordt gehouden biedt vertier aan jong en oud hetgeen blijkt uit de aanwezigheid van onder meer een rad van avontuur, een grabbelton, een blaasspel, het raden van een naam en andere spelletjes. De opbrengst van het gebeuren in Huize Emmaus komt geheel ten goede aan het welfare-werk van het Rode Kruis. Fanfarekorps Excelsioruit Noordwijk houdt 1 vond in het dorpshuis „De Kuip" een bin go-a v. Vanaf acht uur. De opbrengst is bestemd voor de I schat van nieuwe uniformen. Ruilbeurs De Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" maandag weer een avondruilbeurs in De Rank aai Golfbaan in Noordwijk. Het ruilen begint om half i Leden hebben gratis toegang, niet-leden betalen een k den vijftig en kinderen tot en met twaalf jaar vijftig fcj Paradise Voor leden van „Paradise" is morgen weer dis jeugdcentrum „De Spelewey" in Voorhout De i plaat wordt om zeven uur gedraaid. ZondagmiddQ er een instuif in het centrum van twee tot vier OUD ADE Het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag deel van de Leidseweg in Oud Ade is wederom mislukt. Ito de tweede keer, want wegens het mislukken in 1980 rn werk dit jaar gratis opnieuw gedaan worden. Net als verleden jaar werd de slijtlaag te laat in het seizo 2 gebracht, toen de temperatuur van de lucht en van het 6 reeds te laag waren. Bovendien is het beide keren, kor tijdens de werkzaamheden gaan regenen, waardoor he q niet of nauwelijks kon hechten. j De wegenbouwer is zonder overleg met afdeling Openbal ken van de gemeente Alkemade met het herasfalteren j nen. Er is gewerkt met een iets grovere gradering materi j1 gebruikelijk, hetgeen gevaar met zich meebracht voor agI ten. Volgend jaar moet de wegenbouwer opnieuw gra slijtlaag op de Leidseweg aanbrengen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4