as Vegas ban van frixfinale De Carambole aan kop rrand- Jan Timman gokt verkeerd lionieuwsdienst geeft alleen maar voetbaluitslagen Belgische pers looft Or anje Sportwereld TIPS VOOR DUINDIGT Analyse Winst kansen Kortsjnoj LEIDSE COURANT VRIJDAG 160KT0BER1981 PAGINA 1? jm De radionieuwsdienst ANP zal met ingang van het komende ide in de diverse bulletins alleen nog maar uitslagen geven van de com- i het betaalde- en het amateurvoetbal. •ft hiertoe moeten overgaan, omdat naar aanleiding van een enquête lienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS, waaruit duidelijk werd dat :n zeer klein percentage van de luisteraars voor het eerst via de radio- jenst kennis nam van de uitslagen, door het college van programmalei- jio van de omroep is besloten de twee minuten extra zendtijd voor het an die uitslagen in de lange uitzending op zondagmiddag om zes uur op - Am 2, in te trekken. Jplg hiervan zullen in die uitzending de uitslagen van hockey, korfbal, jrfbal en zaalhandbal niet meer door de nieuwsdienst kunnen worden imen. Om opvallende discrepanties te omzeilen heeft hoofdredakteur lallon van de radionieuwsdienst voorts besloten met ingang van het ko- eeekeinde ook op de zaterdagavond de tot nu toe gebruikelijke resulta- tafeltennis en volleybal niet meer uit te zenden en op de late zondaga- te zien van de uitslagen basketbal. Paardentrainer Nijhuis geschorst DEN HAAG Het tuchtcollege van de Nederlandse Draf- en Ren sport (NDR) heeft de eigenaar/trai ner H. Nijnuis bestraft met het in trekken van zijn vergunning om aan koersen te kunnen deelnemen voor een periode van zes maanden. Dit naar aanleiding van het feit dat in de op 15 augustus te Eenrum af genomen bloedmonsters van het bij hem in training zijnde paard Nebit Hanover butasolidine (een pijnstil ler) werd aangetroffen. Nebit Hano ver won op de baan van Eenrum de Sandor Sammer-prijs. Nijnuis werd eveneens voor zes maanden de toe gang tot alle trainings- en drafba- nen ontzegd. KNSB krijgt geen medewerking ZWOLLE De alternatieve elfstedentocht in Finland zal normaal worden gehouden op zaterdag 27 februari in Lahti. De Koninklijke Nederlandse Schaats Bond (KNSB) had bij de organisatoren om uitstel ge vraagd, omdat op dezelfde dag een marathon op kunstijs in Nederland is vastgesteld. „Wij waren eerder", stelt Aart Koopman van het organisatie comité. „Bovendien is het in maart in Finland waarschijnlijk al weer veel te warm voor een alternatieve elftstedentocht". BRUSSEL De Belgische kranten waren gisteren eensge zind in hun commentaren op de interland NederlandBelgië: Oranje was de beste ploeg. De Belgen waren gehandicapt, ze ker na de overigens nergens be twiste uitsluiting van Meeuws, om enig weerwerk van beteke nis te kunnen bieden. De Standaard/Het Nieuwsblad: „De rode duivels zijn in de Kuip roemloos kopje onder gegaan. Van het leuke team dat Frank rijk terugwees en de kwalifica tie voor Spanje '82 afdwong bleef zelfs geen schijn over. Het was vanaf de eerste minuten al: vrouwen en kinderen eerst Een vogel maakt de lente niet en een slechtewedstrijd behoeft geen ramp te betekenen, maar. na deze afgang staat de Belgi sche nationale ploeg weer met beide voeten op de grond". Het Laatste Nieuws: „Guy Thiis weet het nu onderhand wel: hij heeft zijn volledige kern hard nodig om de kansen van België met succes in Spanje te verdedigen". „Nederland heeft in jaren dit voetbal niet meer geproduceerd". De Morgen: De rode duivels mogen vanzelfsprekend de af wezigheid van vier basisspelers en de uitsluiting van Meeuws als doekje voor het bloeden in roepen. Maar dat doet weinig terzake. België onderging in de kuip gewoon de wet van de sterkste". Gazet van Antwerpen: „De Ne derlanders brachten zoals vroe ger herhaaldelijk het geval was, vloeiend, briljant en offensief voetbal op de grasmat". Leiden TOP 2 is koploper af in de eerste klasse van de Leidse biljartcompetitie. Twee oorzaken la gen daaraan ten grondslag. De ploeg kwam zelf door een vrije ronde niet in actie, terwijl de Caram bole een erg goede dag had door met 80 over 't Zuid heen te rollen. De Carambole passeerde daar mee TOP 2 op de ranglijst. Het verschil tussen bei de teams bedraagt vier punten (32 om 28). Dat valt voor TOP 2 best te overbruggen, want de oude-kop- loper heeft wegens de vrije ronde een wedstrijd minder gespeeld. Morspoort en TOG bereikten eveneens een totaal van 28 punten, maar dat wel uit 6 duels. Onderaan zitten De Heul en 't Zuid met resp. 12 en 10 punten uit 5 danig in de problemen. De resul taten in de eerste klasse: Carambole 1't Zuid 1 80; Landzicht 1Between 1 44; De Heul 1TOG 1 44; UVS 1—Morspoort 1 2—6; Vriendschap 1—TOP 1 2—6; TOP 2 vrij. In de tweede klasse liet koploper DOS l.een steekje vallen. De ploeg remiseerde met Stompwijk 1; 44. Between 2 en DOB 1 kregen daardoor de kans om in te lopen. DOS staat op 30 uit 6, Between 2 heeft een score van 28 uit 6. DOB 1 ligt met 28 pun ten uit 5 wedstrijden nog het beste in de race. De resultaten: 't Zuid 2Carambole 2 5—3; TOP 3Landzicht 2 80; Between 2—UVS 2 6—2; DOS 1—Stompwijk 1 4—4; DOB 1—Spijkerbrak 1 6—2. Morspoort 2 heeft in de derde klasse de wind in de rug. Na de 80 zege in de vorige ronde, een resultaat dat meteen goed was voor de koppositie, versloegen de Morspoortreserves ditmaal De Waag 1 met 17. Daarmee is de positie van Morspoort aan zienlijk versterkt. Naaste belager Landzicht 3 verloor met 5—3 van de Cleijn Duinreserves en staat daardoor reeds op een achterstand van 8 punten (35 uit 6 tegen 27 uit 6). Met 26 uit 5 kan TOG 2, dat ditmaal een vrije ronde had, nog erg gevaarlijk worden. De resultaten: Haagweg 1Vriendschap 2 6—2; Wapen van VI't Zuid 3 62; Morekwartier 1—Carambole 3 6—2; Cleijn Duin 2Landzicht 3 53; De Waag 1Morspoort 2 17. De resultaten in de verdere klasses: Vierde klasse: Carambole 4Landzicht 4 4—4; Spijkerbak 2Morskwartier 2 4—4; De Waag 2—DOS 2 6—2. Vijfde klasse: DOB 3—Witte Hen 1 6—2; Landzicht 5TOG 3 35; Vriendschap 3't Wachtje 1 26; De Heul 3Spijkerbak 3 62; TOP 5—Morskwartier 3 2—6. Zesde klasse: VOP 1—TOP 6 4—4; UVS 3-Cleiin Duin 3 7—1; Mors kwartier 4Carambole 5 4—^4; Spijkerbak 4De Heul 4 4—4; Landzicht 6DOS 4 44. Zevende klasse: Wapen van V3De Heul 5 8—0; TOP 7—UVS 4 6—2; Carambole 6—Haagweg 2 4— 4; Morskwartier 5De Waag 4 44. Vijfde Hutspot-toernooi Merenwiek LEIDEN De Leidse badmintonclub Merenwiek houdt ko mend weekeinde voor de vijfde keer in successie haar open C-. toernooi. Plaats van handeling is de sporthal aan het Broekplein. Aan het Hutspot toernooi doen 107 badmintonners mee. In totaal zullen 163 partijen worden afgewerkt De finales worden zondag gespeeld. Rond 16.15 uur wordt daarmee begonnen. De prijsuit reiking vindt plaats tussen 18.00 en 18.30 uur. LEEUWARDEN Het eerste internationale sprinconcours van indoor Friesland is ge wonnen door Tom Olsmeyer op Oscar. BAZEL Tom Okker kon zich tijdens het tennis-indoor- toernooi van Bazel niet plaat sen voor de kwartfinale. Hij verloor met 4-6, 6-7 van An dres Gomez uit Ecuador. Met zijn dubbelpartner Sanders be reikte Okker wel de kwartfi nale door het duo Giminez-Os- toja te verslaan (6-0, 4-6, 6-2). TOKIO Nanette Schutte verloor tijdens het internatio nale tennistoernooi van Tokio in de achtste finale met 6-0, 6- 0 van Kathy Rinaldi uit de Verenigde Staten. nerleden sover nenloop nterland nze parlementaire AAG De ka ïn Waltmans en rst (beiden PPR) evreden over de waarop de NS na 7an de voetbalin- Nederland-België; zigers naar huis iroberen te krii- t blijkt uit schrii- raagen die de ka- in over het trein- vanaf Rotterdam )ben gesteld aan f Zeevalking ir en Waterstaat). eleden willen van ;i$ster een overzicht over de inspanin- de NS woensdag iet aantal extra in- treinen, verechil- en voorziene ver en feitelijke ijden, eventuele- •j ngen in de volgens j^iale dienstregeling treinen die avond Rotterdam CS en Ij ag - Leiden en de n van de vertra- de normale geling. probeert de NS 'n avond niet alles doen om de trein- vlug, veilig een g naar huis te en zo een afdoend jief voor het ver- r auto te verschaf- dus de verbitterde :$den, die zelf de hebben bijge- 'IE COUREURS GOKKEN OM RELDTITEL FORMULE 1 i - HAAG/LAS VE- 1 Wat eens een e aan een spoorlijn de Amerikaanse Nevada had moeten tn, groeide uit tot 's Ids beroemdste gok- Las Vegas. Het een supervruchtba- jdoase in een overi- dorre woestijn, een paar hon- uizend mensen wo- jer, vele miljoenen (en brengen er al ja- hun geld, een ge- aantal vertrekt keer dan men is ge il. Maar er is altijd e doen. idrinken en slapen kost op niet in Las Vegas. rordt gedaan om het van hen die de „dwa- le" willen begaan, zo lam mogelijk te ma- (ktafels, vrouwelijk ge en shows met de :iesten deden het tot Itijd goed. Maar de ba- Las Vegas hebben de aren een nieuwe injec- le levensader van hun meer mafia-vrije stad topsport. Zo groeide ital golfcourts uit tot rezen enorme tennis- en Las Vegas trok al- rereldtoernooien naar e. Hotel en gokpaleis Palace wordt door een ieder ogenblikkelijk geas socieerd met boksmatches om de wereldtitel. Dit weekeinde laat Las Vegas zijn jongste pa radepaardje de wei in. De geasfalteerde parkeerterrei nen van Ceasars Palace krij gen aanstaande zaterdag om 12.45 uur (Nederlandse tijd is 20.45 uur) hun eerste Grand- SPrix in de formule 1 te ver werken. En dat deze tevens de laatste van het raceseizoen is en er in de personen van Carlos Reutemann (Arg), Nel son Piquet (Bra) en Jacques Laffite (Fra) nog drie kans hebbers voor de wereldtitel zijn, is het geluk dat Las Ve gas altijd al aan de winnende kant van het uitbundige leven heeft gehouden. De meningen over het circuit van Las Vegas ziin nogal ver deeld. Kreten als asfalt- en skelterbaan, en inhalen on mogelijk, galmden over de woestijn vlakte. Juist wel veel mogelijkheden om in te halen, beweerden anderen die meer oog hadden voor de enorme breedte van de baan (ruim twaalf meter) en niet opzagen tegen de vijftien bochten en de twee hele korte rechte stukken. Maar de organisato ren zijn niet dom. Zij lieten een circuit bouwen, smaller zelfs dan de stratencircuits van Long Beach en Monte Carlo. Maar het is daardoor vanaf elk van de 45.000 staal- 'buizen zitplaatsen in zijn ge heel te overzien. Als extra service zijn uitzichtbelemme- Het smalle, maar daardoor zeer overzichtelijke circuit op het parkeerterrein van Ceasars Palace moet nóg meer mensen trekken naar Las Vegas, Amerlka's gokstad nummer één. Rechts strekt zich de beroemde „Strip" uit, waaraan de vele gokpaleizen zijn gelegen. rende torens voor tv-camera's weggelaten. Het publiek moet daarvoor wel betalen. De prij zen in Las Vegas variëren van 50 tot 250 dollar, terwijl de raceliefhebbers in het Cali- fornische Long Beach aan 20 dollar gewend zijn. Zelfs vanaf de beroemde Strip, zal men deze dagen de renners tekeer kunnen horen gaan. Dat verschaft de stad juist weer die extra dimensie spanning waarvoor gokkers komen. En het hotelgedeelte van Ceasars Palace is nu uit eraard volledig bezet. „Maar dat is het altijd", verzekert Larry Eldenhoevel, één van de directeuren van het con cern dat onder andere Ceasars Palace (het vermoedelijke ei gendom van Frank Sinatra) onder zijn hoede heeft. „Maar we zijn er trots op dit evene ment te kunnen brengen. Al leen kan men bij ons geen gokje wagen over wie wereld kampioen wordt Er zijn in Las Vegas twee lokalen waar dat wel mogelijk is en daar Stand wereldkampioenschap 1. Carlos Reutemann (Arg) 2. Nelson Piquet (Bra) 3. Jacques Laffite (Fra) 4. (en reeds uitgeschakeld) Alan Jones (Aus) Alain Prost (Fra) 49 pnt. 48 pnt 43 pnt 37 pnt. 37 pnt De eerste zes plaatsen in Las Vegas leveren respectievelijk 9, 6, 4, 3, 2 en 1 punt op. Zowel Reutemann (Williams) als Piquet (Brabham) en Laffite (Ligier/Talbot) zijn nog kanshebber voor de wereldtitel in de formule 1-klasse. Indien coureurs in pun ten gelijk eindigen, geven de dit seizoen behaalde eerste plaat sen en vervolgens de tweede plaatsen enzovoorts, de doorslag. Piquet was tot nu toe driemaal eerste en eenmaal tweede. Req- temann was tweemaal eerste en driemaal tweede. Laffite was tweemaal eerste en tweemaal tweede. staat Reutemann met 9 tegen 5 als favoriet genoteerd. Nel son Piquet doet 2 tegen 1 en vijf dollar op Laffite kunnen er elf opleveren". Niets missen De Amerikanen zijn gek op racen, maar hun voorkeur voor honkbal resulteerde in het besluit van televisiesta tions om zaterdag een halve- finale honkbalwedstrijd live uit te zenden, in plaats van de Grand-Prixfinale. In Europa en zeker in Zuid-Amerika zal men echter niets willen mis sen van deze unieke slotrace. Ranglijstaanvoerder Carlos Reutemann (Williams) bezit slechts één GP-punt meer dan Nelson Piquet (Brabham) en deze verwezenlijkte gisteren in de eerste geklokte training de beste tijd. De Brazilaan maakte een rondetijd van 1.18,37 sec. hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 167,647 km/u, 20 km langzamer dan men op Zand- voort gewend is te rijden. Reutemann kwam met 1.19.49 niet verder dan een vierde tijd, terwijl de derde kandi daat voor de wereldtitel, Jac ques Laffite, zijn Ligier/Tal bot op een voorlopige zestien de positie parkeerde met 1.20,59. Wie zaterdag als eer ste start, zal denken de halve race al in de zak te hebben. De mogelijk verzengende hit te zal echter het uiterste ver gen van de coureurs, waar door uiteindelijk toch de man met de langste adem aan het dito eind zal trekken. HERMAN JANSEN BELJAVSKI WAARDIG WINNAAR IN TILBURG TILBURG Het is Jan Timmans idee geweest Aleksander Beljavski mee te laten doen aan het vijfde topschaaktoer- nooi in Tilburg. Haast ongemerkt was de 27-jarige, al wat' kalende Rus de top tien van de wereldranglijst binnenge slopen. Bovendien was Beljavski nog nooit actief geweest in een groot evenement in het westen. „Daaróm leek het me bijzonder interessant Beljavski naar Tilburg te halen", al dus Timman. Toen Timman de naam Beljavski voorstelde aan het organisatiecomité kon hij niet vermoeden dat hij de beslissende partij om de toernooiwinst uitgerekend tegen de grootmeester uit Lvov zou spelen. En nog minder dat hij zou verliezen na in twee eerdere confrontaties remise te hebben behaald. Beljavski toonde zich in dit bijzonder strijdlustige toernooi een indrukwekkende winnaar. Hij versloeg Hübner, Larsen, Miles, Sosonko en tenslotte Timman en verloor alleen van Portisch. Door de nederlaag van de Nederlandse kampioen kwam ook de tweede prijs in Russische handen. De 52-jarige Petrosjan liet zien nog niet versleten te zijn. Timman, die eerder dit seizoen in Amsterdam en Las Palmas won, vond zichzelf met Portisch te rug op de gedeeld? derde plaats. Timman had zich op de rustdag voor de laatste ronde heilig voorgenomen tegen Beljavski op winst te spelen om ongedeeld eerste te worden. Hij koos als strijdwijze de Najdorfvariant van het Siciliaans en volgde de partij BeljavskiHübner uit de twee de ronde tot de 19e zet. Beljavski, die een tiental jaar geleden tweemaal in Groningen tevergeefs streed om de Europese jeugd- titel, wachtte rustig af waar Timman een nieuwtje zou plaatsen. Toen Timman Ta7 speelde in plaats van Ln4 schaak begon Bel javski echt na te denken. Er ontstond een bijzonder onoverzich telijke situatie, waarin Timman op een gegeven moment remise had kunnen forceren. Hij koos vermoedelijk ten onrechte voor de doorstoot e4 en beging met 27. Tg4 een regelrechte blunder. Met de moed der wanhoop verzette hij zich nog zes zetten, maar kon toen gedesillusioneerd opgeven. „Natuurlijk is het beroerd als je denkt betere kansen te hebben om dan nog te verliezen", zei Timman later. „Ik had dit toernooi vanzelfsprekend graag willen winnen. Toch ben ik over het al- Semeen niet ontevreden over mijn spel". 'ltslagen elfde en laatste ronde: Ljubojevic (Joe)Petrosjan (Sov) 'AW, Larsen (Den)Andersson (Zwe) 10; Miles (Gbr>—Kasparov (Sov) V*—'A; Sosonko (Sov)—Hübner (Wdl) 'A'A; Por tisch (Hon)—Spasski (Sov) 'AA\ Beljavski (Sov)—Timman (Ned) 1—0. Eindstand: 1. Beliavski 7 'A punt; 2. Petrosjan 7; 3. Timman en Portisch 6'A; 5. Ljubojevic 6; 6. Andersson, Spasski en Kasparov 5 '/i; 0. Soscn'-o en Larsen 4 'A; 11. Ilüb- ner 4; 12. Mües 3. Sportprijsvragen DEN HAAG De gegevens van de sportprijsvragen van deze week zijn: Mid lotto 40A le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 5 winnaars, 32.374,40; 3e prijs: 69 winnaars. 3.035,90; 4e prijs: 3.955 winnaar», 65,—; 5e prijs: 13.289 winnaars,/ 19,30. Lotto 41 le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 6 winnaars, 45.115,40; 3e prijs: 103 winnaars, 3.333,10; 4e prijs: 6.251 winnaars, 66,50; 5e prijs: 15.745 winnaars, 26,40. Toto-gelijk le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 8 winnaar».? 360,40; 3e prijs: 1Ó7 win naars, f 70,—; 4e prijs: 2.336 win naars, 4,60. Daar er voor toto-normaal nog wed strijden gespeeld zijn op woensdag 14 oktober komt de prijzenuit&lag later. WASSENAAR Twee ren nen en zeven draverijen staan morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaar-se baan Duindigt. De eerste start is om 13.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: WISSEKERKEPRIJS: Ubelina van Hovi, Utra Regina en Ulinda Vorst HOEDEKENSKERKEPRIJS: The Lady, Ted Olivier en Urban Buiten- lust. DARIUSPRIJS(eerste afdeling): Corkstone, Delihah en Simby. SEROOSKERKEPRIJS: Upper Tef- ka, Uropina D en Thunder HiL MELISKERKEPRIJS: Tappahanna D, Urmanie .Brewer en Umbertones. DARIUSPRIJS(tweede afdeling): Val bonne. Onward Gal en Imponen- AAGTEKERKEPRUS: Torino Majo. Soory H en Selene. GRIJPSKERKEPRIJS: Rem! Star, Nerva en Remy Princess. KOUDEKERKEPRIJS: Topsey, Ro- dachs G en Radja. MERANO De analyse van de zee- de perlij tu»»en Karpov en KortsjnoJ om het wareidkampioenschap U: Wlfc Karpov, zwart Kortsjnoj; 1 e2-«4 e7-e5; 2 Pg1-f3 Pb8-c6; 3 If1- b5 a7-a6; 4 Lb5-e4 Pg8-f6; 6 0-0 Pf6xe4. In de tweede en de vierde matchparlij verdedigde Kortsjnoj zich met syste men. waarmee hij hoogstens op remi se kon hopen. Zonder succes. HIJ ver loor bgide partijen. Nu kiest hij de veel Interessantere open-variant van het Spaans, die ook In de match van 1978 zijn belangrijkste verdedigings wapen was. HIJ neemt hiermee enig risico, want deze variant is door Kar pov en zijn helpers ongetwijfeld uit voerig bestudeerd. Maar hij wil ken nelijk stellingen bereiken, die ook voor wit niet zonder gevaar zijn. 6 d2-d4 b7-b5; 7 La4-b3 d7-d5; 8 d4xe5 Lc8-e6; 9 c2-c3 ...naast 9; De2 meest gebruikelijke zet. In de tiende partij van de match vai) 1978 verraste Karpov zijn tegenstander hier met het briljante stukoffer: 9 Pbd2 Pc5,10 c3, d4, 11 Pg5. In de tussenliggende Ja ren is gebleken, dat dit niet werkelijk 9... Lf8-c5; 10 Pb1-d2 0-0; 11 Lb3-c2 Le6-f5; 12 Pd2-b3 ...deze stelling kwam In 1978 driemaal voor. Kortsf noj speelde toen steeds: 12 ...Lg4; 12. Lf5-g6; 13 Pf3-d4 Lc5xd4; 14 c3xd4 a6-a5; 15 Lc1-e3 a5-a4; Deze zet wordt door. Kortsjnoj zelf In de nieuwste editie van de Joegoslavische openingsencyclopedie aanbevolen. Na 15. ...Pb4, 16. Lbl. a4, 17. Pd2, a3 18. Dc1 stond wit In Karpsov-Sa- von (Moskou '71) beter, 16. Pb3-c( a4-a3. Kortsjnoj geeft In de encyclopedie de variant, 16. ...f6, 17. f3, f. Neemt e5 (een vrijwel ge dwongen stukoffer, want na 17. ...Pg5 18. L neemt g6, h. neemt g6 en 19. L neemt g5 zou wit heel goed staan). 18. f neemt e4, t. neemt f1 (schaak), 19. d. neemt f1 e. neemt d4 met on duidelijk spel. Natuurlijk heeft hl) niet opgeschreven wat hij werkelijk van plan was om In deze stelling te spe len; 17. b2-b3 f7-»6; 18. e5xf6, nu zou zwart na 18. f3 het veld c3 voor zijn paard hebben; 18. Dd8xf6; 19. Pc1-e2 Pc6-b4;'20. Lc2-b1 Df6-e7. Een moeilijke stelling. WH staat positioneel goed omdat zwart zwakke velden op c5 en e5, maar zwart heeft een zeer actief stuk- kenspeL 21. Dd1-e1. Wits eerste taak Is de ac tieve zwarte paarden terug te drijven. Als dat lukt zou hij zeer goed staan. HIJ dreigt nu; 22. f3. 21. Tf8-e8. Om 22: f3 nog even te verhinderen. 22 Pe2-f4 Ig6-f7; 23 De1-c1. Nu staat wit klaar om de zwarte stukken terug te drijven. Te beginnen met 24. 7e1 en 25. f3. Zwart Is daarom wel gedwongen tot het nu volgende pionoffer, dat overigens zeer kansrijk Is; 23. C7-C5; 24. d4xc5 De7-f6; 25. Lb1xe4 Te8-e4; 26. Pf4-e2 d5-d4. 26. Db2 zou een grappige zet zijn, maar geen goede wegens 27. d. neemt b2 en a neemt b2. 28. Tb1; 27. Pe2-g3 Te4-e8; 28. Dc1-d2 Pb4-c6, niet 28. ...d. neemt e3 wegens 29. f. neemt e3; 29. Le3-g5 Df6-e5; 30. Ta1-c1 d4- d3. Deze stelling moet zwart onge veer voor ogen hebben gestaan toen hij zijn pionoffer bracht. Zijn sterke d- plon geeft hem uitstekend spel; 31. Tf1-d1 Lf7-g6; 32. Lg5-e3 Te8-e6; 33. Le3-f4 De5-f6; 34. Td1-e1 Ta8-e8; 35. Te1xe6 Te8-e6; 36. Tc1-b1. Kennelijk om 36. ...Db2 te verhinderen, maar al3 wit het van zulke zetten moet heb ben is het duidelijk dat hij niet goed staat. Misschien Is 36. Te1 beter, hoewel zwart ook dan goede kansen heeft; 36- Tc1-b1. Kennelijk om 36. ...Db2 te verhinderen, maar als wit het van zul ke zetten moet hebben Is het duide lijk dat hij niet goed staat. Misschien Is 36. Te1 beter, hoewel zwart ook dan goede kansen heeft; 36. h7-h5. Het begin van een zeer sterke aanval. De pion dreigt naar h3 door te lopen; 37. h2-h3 h5-h4; 38. Lf4-g5 Df6-d4; 39. Lg4-e3 Dd4-d5. Dit geeft wit een extra kans. Na ande re dame-zetten zou zwart goed staan; 40. Pg3-f1. HIJ maakt er geen gebruik van. HIJ had hier 40. Pe2 kunnen spe len, gevolgd door P14. waarna wit misschien zelfs beter zou staan; 40. Lg6-e4. Nu heeft zwart opeens een beslissende aanval. Na 41. f3 kan hij offeren: 41. loper neemt f3, 42. g. neemt f3, Pe5 met beslissende aanval. Bijvoorbeeld 43. Ph2, p. neemt f3 (schaak), 44. paard neemt f3, dame neemt 13 en zwart wint; 41. Le3-f4. om 41. ...loper neemt g2 met 42. Pe3 te beantwoorden, maar dat helpt niet veel. Zwart heeft In de afgebroken stelling verschillende sterke zetten, maar het eenvoudigste kan hij gewoon op g2 slaan: 41. ...lo per neemt g2, 42. Pe3, Df3, 42. Paard neemt g2 (of 43. dame neemt d3, lo per neemt h3 met winst), Te2 en zwart wint. In de afgebroken stelling moet Kortsjnoj daarom gewonnen staan. MERANO Wereldkam pioen schaken Anatoli Karpov en zijn uitdager Viktor Kortsjnoj hebben gisteravond hun zesde par tij met als inzet de wereld titel afgebroken na de 41e zet De met zwart spelende Kortsjnoj stevent volgens ingewijden af op zijn eer ste zege op Karpov, die een royale voorsprong van 3 heeft „Ik denk dat Kortsjnoj deze partij gaat winnen'1, zei de uitgeweken Russische groot meester Lev Alburt De partij zal vrijdag worden hervat Kortsjnoj gaf zijn laatste zet onder couvert al. Viktor Kortsjnoj (links) en Anatoli Karpov tijdens hun zesde partij. I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17