iekteverzekeringen voor uderen wordt onbetaalbaar rcfe ENLAND Treinschutters aangehouden Leuke wisseltruc ilukkers Yaassen iden beraad sr ontruiming en borstonderzoek y ergste voorkomen Amsterdam blijft voorlopig heroïne-hoofdstad Europa Kraakpand „Grote Luyk inzet van kort geding Kabinet ook in zaak-kernwapens geen stap verder Grootscheepse actie tegen ziekteverzuim in de bouw LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1981 PAGINA 15 r aanvragen adoptie AAG Velgen het bureau voor de sta- werd in de eerste n dit jaar voor 1.2G5 p een verzoek tot ingediend. Tegen de erste helft van m toename van 21 Voor 1.215 kinderen (t verzoek toegewe- n 893 vorig jaar. Op waren sedert de in treding van de yet (1 november iim 24.600 kinderen serd. Op die datum log 1.550 verzoeken Ideling. Gevallen oogst Een aanrijding met een vracht- wagen beteken- de niet alleen het einde van een tractor, maar ook van een hoop lekke re appels. Bij het voorval op een viaduct over de Maasroute de den zich overi gens geen per- soonelijke onge lukken voor. BREDA De politie in Breda blijkt de daders van de treinbeschieting van afgelopen maandag de volgende ochtend al te hebben aangehouden, zonder te weten dat zij hieraan schuldig zouden zijn. De aanhouding vond plaats in verband met een gewapende overval op een cafetariahouder en zijn vrouw, zaterdagavond, waarbij schoten zijn gelost. De overvallers gingen er vandoor met vijf duizend gulden. De verdachten, 16, 17 en 22 jaar oud, beschikten over drie geweren met geluid demper, 450 patronen .22, een imitatiepistool en een namaakrevolver. Zij hebben toegegeven op de treinen te hebben geschoten. Daarbij werd nie mand geraakt. Vraag naar verf bom in geldcassette DEN HAAG De PvdA vindt dat de mogelijkheid van een verf- bom" in geldcassettes moet wor den onderzocht Door zo'n bom in een cassette te plaatsen, wordt bij roof het geld onbruikbaar. In schriftelijke vragen aan minister De Ruiter (jusitie) vraagt het so cialistische kamerlid Kosto waar om de Nederlandsche Bank tot nu toe weigert de verfbom toe te la ten. De bank gaat uit van het arti kel dat opzettelijke beschadiging of onbruikbaarmaking van geld strafbaar stelt en wil van de verf bom vooralsnog niets weten. ARNHEM Omdat hij zijn vriend stuur de naar de herhalingsoefeningen in mei in Osendrecht, in plaats van zelf te gaan, heeft de krijgsraad in Arnhem gisteren een 23-jarige Haarlemmer veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete en twee weken voorwaardelijke celstraf. De persoonsverwisseling viel gedurende de elf dagen durende oefening niet op, hoewel de vriend nooit in het leger dien de. Beide vrienden zaten niet met de geld boete in hun maag; het verhaal van hun grap verkochten zij voor enige duizenden guldens aan een weekblad. HAAG Voor van vijftig jaar en reigt de particulie- »ktekostenverzeke- raks onbetaalbaar jen. Dit is een be- ie conclusie uit een iek van de Consu- bond over particu-1 I tktekostenverzeke- De Consumenten- fl, dat leeftijdstoes- n hoge eigen risi- rden afgeschaft, liehoogte en de daar aan gekoppelde hoogte van het eigen risico zijn de laatste ja ren steeds meer afhankelijk gemaakt van de leeftijd van de verzekerde. Jonge mensen hebben een kleinere kans ziek te worden dan ouderen en kunnen zich daarom tegen een lagere premie met een hoger eigen risico verzekeren. De Consumentenbond spréékt in dit verband van „wildgroei" die er steeds meer toe zal lei den dat oudere mensen on rustbarend stijgende premies betalen ten gunste van lagere premies voor jongeren. Vooral de door steeds meer verzeke raars gebruikte „budgetpolis" baart de Consumentenbond zorgen. Een dergelijke polis heeft voor jonge mensen een lage premie en een laag eigen risico maar naarmate men ou der wordt, stijgen die. De Consumentenbond is van mening dat dat het „solidari teitsbeginsel" de basis moet blijven van elke ziektekosten- vérzekering; een grote groep mensen met verschillende risi co's moet elkaar vrijwaren van een financiële ramp. In een brief aan de Kontakt- kommissie Landelijke Organi saties van Ziektekostenverze keraars (KLOZ) vraagt de Consumentenbond om een aantal maatregelen die snel een einde moeten maken aan deze ontwikkeling. Naast de afschaffing van de leeftijd stoeslag wil de Consumenten bond dat iedere ziektekosten verzekeraar eenzelfde basis pakket aanbiedt zodat de ver zekeringen beter met elkaar te vergelijken zijn. Voorts wil de Consumentenbond dat er een acceptatieplicht wordt inge voerd, waardoor er niemand meer van een verzekering kan worden uitgesloten. De ziekte kostenverzekeraars krijgen een half jaar de tijd om tege moet te komen aan deze wen sen. Als dat niet lukt zal de bond proberen dergelijke maatregelen via de overheid af te dwingen. In een voorlopige reactie wijst de KLOZ de bezwaren van de Consumentenbond van de hand. Er zijn volgens de KLOZ terecht verschillen in de premies en eigen risico's voor de verschillende leeftijds groepen. Voor een 60-jarige zijn de ziektekosten gemiddeld driemaal zo hoog als voor een 25-jarige. In het licht van de sterk gestegen kosten van de gezondheidszorg is het volgens de KLOZ nauwelijks aan vaardbaar van jonge mensen een hoge premie te vragen die alle kosten voor iedereen dekt. Het toch al zwaar belaste bud get van jonge gezinnen zou een dergelijke hoge premie moeilijk kunnen opvangen. De introductie van een leeftijdsaf- hankelijke premie past vol gens de KLOZ in het licht van de ontwikkeling van een stij gend inkomen en afnemende lasten naarmate men ouder wordt !N De laatste groep van dertig Molukkers, altijd houten barakken bewoont in het voor- voonoord Vaassen (gemeente Epe), heeft giste- ^praken gemaakt over hun verhuizing naar Jouwwoningen. Onder voorbehoud van intern f zal de groep voor maandagochtend tien uur de- laten weten wel of niet akkoord te gaan. n voor de verhuizing moet nog worden vastgesteld. Het overleg tussen overheid en Molukkers vond gisteren i overstaan van mr. J. Bellaart, president van de recht- Zutphen. De bijeenkomst werd gehouden in het kader {rechtelijke procedures die de staat vorig jaar tegen tien ""re in Vaassen heeft aangespannen. Alle partijen ver- gisteren zich zonder voorbehoud aan eerder gemaakte ~n te zullen houden. Onwetendheid, schaamte en angst zijn er ds de oorzaak van dat veel vrouwen niet de hebben om zelf hun borsten te onderzoeken, i zelf-onderzoek kunnen voorkomen dat jaar- li wat vrouwen aan borst- en baarmoederkan- Iven, omdat hun ziekte in een te laat stadium itdekt en behandeld. Deze kankersoort is na- iij tijdige herkenning, in de meeste gevallen, te inde en. onrust bij veel vrouwen weg te nemen start >n, het centrum voor borst- en baarmoederonderzoek jvember met gratis voorlichtingsmiddagen in Utrecht ren het zelf-onderzoek te leren en om hen te informe- ifwijkingen aan borsten en baarmoeder, jvan alle leeftijden kunnen elke dinsdagmiddag tussen j en vier uur in het centrum terecht met hun vragen, {voorlichtingsfolders klaar en aan de hand van model- torsten en baarmoeder wordt de functie van deze vrou- fganen verduidelijkt. Men geeft er voorlichting over de jiedische onderzoeken aan borst- en baarmoeder, over en over zelf-onderzoek aan borsten. Tweemaal per er een korte zeer verhelderende film te zien over het wek aan de borsten. Vrouwen die dat willen, kunnen ifspraak maken voor persoonlijke instructies, iticon zijn sinds 1974 23.000 vrouwen uit Utrecht en i onderzocht op borstkanker. In Utrecht werd bij ze- duizend onderzochte vrouwen borstkanker aangetrof- i onderzoek naar (iciering IKV-campagne te parlementaire re dactie) kAG De regering is niet van plan en onder- te stellen naar de financieringsbronnen van het fkelijk Vredesberaad (IKV) voor haar anti- ""ïnscampagne. 'g is zich wel bewust van de bestaande banden tussen jen de stichting Interkerkelijk Vormingswerk inzake ip$|ingssamenwerking (IKVOS), een organisatie met con- «Cftet oostblok, maar er is geen aanwijzing dat de IKVOS ^an de overheid gebruikt om het IKV te steunen bij de *hl" **et krijgt geen overheidsgelden. Overigens **"erheid erop blijven toezien dat overheidsgelden be- _-Jrden voor het doel waarmee zij gegeven worden. Dit jjljpter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) in antwoord jJ^elijke vragen van de kamerleden Bolkenstein, Nijpels, Jverkerk-Teipstra (allen VVD). Enkele weken geleden ^■*ter Van Thijn (Binnenlandse Zaken) in de kamer al jt beschuldigingen aan het adres van het IKV uit de gegrepen. van bestuur van de katholieke hogeschool in Tilburg «•ren de beschuldigingen van prof. Alting von Geusau Ires van het IKV veroordeeld. Hiermee is de school als 'Ppelijke stichting in discrediet gebracht, aldus het be- AMSTERDAM Van tijd tot tijd zijn er gelui den te horen dat Londen de positie van Amster dam als narcotica-hoofd stad van Europa steeds meer overneemt. Dit is echter niet waar. Onj danks verklaringen van de politie vormt Amster dam nog steeds het be langrijkste distributie centrum voor alle drugs die vanuit Zuid-Oost Azië (de zogenaamde gouden driehoek) naar West Europa komen. En dit zal waarschijnlijk ook in de jaren tachtig wel zo blijven. Aldus de belangrijkste con clusie die de Engelse heroï- ne-deskundige Fenton Bres- Ier trekt in zijn zojuist ver schenen documentaire boek „De Chinese Mafia". De on dertitel „Drugs, geweld, cor ruptie en dood: de Triaden tussen Amsterdam en Hong kong" leidt die conclusie trouwens al in. Triaden zijn geheime Chinese genoot schappen die aan het einde van de zeventiende eeuw ontstonden om te strijden te gen de overheersing door de keizerlijke Mantsjoes. In 1912 bereikten ze hun doel: de Mantqoe-dynastie kwam ten val. Maar in plaats van zich op te heffen, wierpen de broederschappen zich op woeker- en gokpraktijken, op prostitutie, afpersing en ten slotte de heroïnehandel. Bo vendien zwermden ze uit over de hele wereld. Daarbij groeide vooral Amsterdam (zijn tienduizend koppige Chinese gemeenschap is de grootste in heel Europa) uit tot een sinister bolwerk. Re den voor de Chinese mafia om in de hoofdstad neer te strijken was mede de zeer milde wetgeving inzake drugs, oppert J. van Straten, hoofd van de Centrale Re cherche Inlichtingendienst te Den Haag in het boek. „De Nederlandse autoriteiten hebben echter de afgelopen jaren geweldige vooruitgang geboekt", voegt Bresier hier aan toe. „In 1967 werden ze, wat het Triaden-geweld in hun midden betreft, volwas sen. In dat jaar nam het par lement een wetswijziging aan waarmee de maximum straf voor handel in verdovende middelen van de belachelijke vier jaar die er tot dan toe voor stonden, werd verhoogd tot twaalf jaar". Te laag Overigens vindt Bresier zelfs die strafmaat naar internatio nale normen nog veel te laag. Voorts merkt hij over de hardnekkige aanwezigheid van de Chinese mafia op: „Het wil er bij mij niet in, dat Amsterdam enkel en alleen wegens het toevallige bestaan van een grote Chinese ge meenschap tot de heroïne- hoofdstad van Europa heeft kunnen uitgroeien. Er waren voor de Triaden meer rede nen om uitgerekend hier met hun operaties te beginnen. De geografische ligging van het land vormde daarbij een uiterst belangrijk motief, maar een andere factor die ongetwijfeld heeft bijgedra gen tot het succes van deze Chinese misdadigers, die hun positie aan het begin van de jaren tachtig stevig geconsoli deerd lijken te hebben, is het sociale, tolerante klimaat". Smokkelep „Elk land krijgt de sociale problemen die het verdient en ik denk dat dat ook geldt voor Nederland en zijn her oïne probleem", aldus Bres- Ier. „In het kielzog van de grote Triade 14 K zijn ook de kleinere Triaden-organisaties uit Hongkong naar Neder land gekomen en daarnaast hebben de Triaden uit Singa pore zich een plaats op de markt veroverd. Surinamers hebben contacten gelegd met de Chinezen (precies zoals de zwarte mafia in New York dat met de 14 K heeft ge daan) en tenslotte hebben zich recentelijk ook blanke Nederlandse misdadigers met connecties in Bangkok of In donesië op deze hoogst lucra tieve handel gestort. Ener zijds is de Nederlandse drug bestrijding sterk verbeterd en is de roep van Amsterdam als open stad van de voorpa gina's verdwenen. Anderzijds echter zijn de misdadige ele menten inmiddels volwassen geworden. Ze hebben het op vallende amateurisme van hun activiteiten uit het begin van de jaren zeventig achter zich gelaten en een uitge breid smokkelnet opgezet om de toelevering van drugs naar de verslaafden in en buiten Nederland te kunnen voortzetten". PIET SNOEREN „De Chinese Mafia", Fren- ton Bresier, Elsevier Fo cus, ƒ24.50. Boete voor belastingontduiking weinig effectief DEN BOSCH De maximum boete van 5000 gulden voor overtreding van de algemene wet rijksbelastingen heeft wei nig afschrikwekkende wer king als er grote financiële be langen mee gemoeid zijn. Dit stelde mr. W. A. Rookus, hoofd van de fiscale recher che, vanmorgen in Den Bosch tijdens een bijeenkomst van de vereniging van adjunct-inspec teurs van 's-Rijksbelastingen. Daar werd gesproken over koppelbazen en het zwarte- geldcircuit. Mr. Rookus pleitte voor af schaffing van de geheimhou dingsplicht van accountants en belastingconsulenten als de fis cus inzage vraagt in de boek houdingen van hun cliënten. Voorts zei hij dat ernaar moet worden gestreefd dat rechtsza ken tegen belastingontduikers zoveel mogelijk in het open baar worden behandeld. Vol gens Rookus is dit de beste manier om fraudeurs aan de schandpaal te nagelen. Het hoofd van de fiscale re cherche vond ook dat de af trekbaarheid van „steekpen ningen" moet worden afge schaft. Studiefinanciering volwassenenen- onderwijs DEN HAAG Deelnemers aan volwassenenonderwijs kunnen met ingang van dit schooljaar in aanmerking ko men voor een tegemoetkoming in de studiekosten. Toekennin gen van vergoedingen, afhan kelijk van inkomen en school soort maximaal tussen de 380 en 820 gulden per jaar, hangen af van het inkomen van de aanvrager, volgens een mede deling van het ministerie van onderwijs zullen in principe degenen die onder het niveau van de sociale minima blijven in aanmerking komen voor volledige vergoeding. Na afloop van de demonstratie door de Amsterdamse binnenstad trok de groep jongeren naar de Blasiusstraat waar zij het pand bestormden, waar een kraker in de ochtend door de huiseigenaar was neergeschoten. AMSTERDAM De betoging van ongeveer 2500 jon geren tegen het neerschieten van een kraker door een huiseigenaar van een kraakpand gistermorgen in de Amsterdamse Blasiusstraat is rond half elf op ongere geldheden bij het kraakpand. De politie verrichtte een arrestatie. Na de schietpartij van gisteren zijn drie Italianen ingerekend, onder wie de schutter. Het slachtoffer is geopereerd; zijn toe stand is redelijk. Overigens was de demonstratie tevens gericht tegen wat de kra kers noemen „de stilzwijgende goedkeuring van politie en justi tie van de ontruiming van een kraakpand door een knokploeg". De Amsterdamse raadscommissie openbare orde heeft de Am sterdamse bevolking opgeroepen om ten aanzien van krakers niet het heft in eigen hand te nemen. Vlak voordat de Amster damse politie gisteren wilde uitrukken om de knokploeg uit de „Grote Luyk" te zetten en het pand ter beschikking van de kra kers te stellen, liet de nieuwe huurder, D. Prins weten, het poli tieoptreden met een kort geding tegen te willen houden. Het ge ding wordt aangespannen bij de rechtbank in Den Haag, tegen de staat in casu de Amsterdamse hoofdofficier van justitie. Wan neer het dient is nog niet bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het tweede kabinet-Van Agt zou dit jaar nog nog geen besluit hebben genomen over de plaatsing van NAVO-kruisraketten in ons. Welk stand punt het kabinet later, na het voorgenomen overleg tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, zou gaan innemen, daarover waren de regeringspartijen het gis teren nog niet eens. Minister Van Mierlo (Defensie) weigerde dan ook gisteren - naar hij zei tot zijn spijt - de Tweede Kamer mededelingen te doen over deze zaak. De VVD en de kleine christelijke partijen hadden daarom ge vraagd, omdat zij wilden weten wat de bewindsman volgende week dinsdag en woensdag in Schotland op een vergadering van de Nucleaire Plan Groep (NPG) van de NAVO, een beraad van de ministers van Defensie, zou gaan zeggen. Van Mierlo deed wel de belofte dat hij zijn collega's in de NPG op de hoogte zal brengen van het feit dat het Nederlandse parlement zijn uitspra ken kan terugdraaien. Nadat CDA, PvdA en D'66 de houding van de minister hadden geaccepteerd, zag VVD-leider Wiegel er maar vanaf een inter pellatie (ondervraging in het parlement) aan te vragen. „Dat heeft geen zin als de andere grote fracties er niet aan willen meewerken". Wiegel besloot zijn bijdrage aan het debat met de opmerking dat hij zal bezien of het mogelijk is „direct na afloop van de regeringsverklaring over deze zaak in discussie te treden met het kabinet". Op die manier zou de bewindsman nog vóór' zijn officiële optreden in Schotland kunnen weten of zijn stand punt door het parlement wordt gedekt. Of het nog tot die discus sie komt nu het kabinet de koningin zijn ontslag heeft aangebo den was vanmorgen nog niet duidelijk. AMSTERDAM Niet alleen spanningen thuis, maar ook de arbeidsomstandigheden op kantoor, in fabriek of op de bouwplaats leiden maar al te vaak tot psycho sociale ziektes. Alle 23.000 bij de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid aangesloten ondernemingen en 600 ondernemingsraden ontvangen volgende week een folder met de oproep mee te werken aan bestrij ding van het ziekteverzuim in de bouw. Deze grootscheepse actie van het Sociaal Fonds voor de Bouw nijverheid (SFB) moet de ondenemers stimuleren om het ziekte verzuim in hun bedrijf te analyseren en terug te dringen. Hier voor kunnen zij een gratis werkmap aanvragen. In de bouwnijverheid is gemiddeld tien procent van alle werk nemers permanent ziek. Dat is een verdubbeling ten opzichte van twintig jaar geleden. Over de periode '75 tot '78 valt zeven tig procent van het totale ziekteverzuim in de bouw te verbin den aan psycho-sociale ziektegevallen zoals uitingen van stress, rug- en hoofdpijnklachten. Dit wordt vaak aangeduid met griep, terwijl het daar niets mee heeft te maken. Op een totale loonsom van 10,7 miljard keerde de bedrijfsvereniging vorig jaar 1,2 mil jard aan ziektegeld uit. v

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15