over status vluchtelingen deTijd obelpri js voor de „rede grote steun voor luchtelingenwerk" HP fENLAND Solidariteit verliest greep op stakingen Verzet Israël tegen uitspraken van Moebarak BKS3BH LE1DSE COURANT DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 PAGINA nde iide n o iet r De Nobelprijs jn je vrede 1981 gaat Hoge Commisa- ieJjoor de Vluchtelin- de Verenigde Na- NHCR). Ook eeg deze organisa- Nobelprijs. De voor het UNHCR, lingencommisaris irtling, noemde de ing in een eerste „een aanmoediging vluchtelingen- De uitreiking van ter waarde van gulden is op 10 de in Oslo. ni er )e Nobelprijs voor de c8e>aren dit jaar 79 kandi daten aangemeld, waaronder achttien organisaties. Van de Verenigde Naties dongen naast het UNHCR (United Nations High Commission for Refu gees) het kinderfonds UNI CEF en het VN-fonds voor be volkingsactiviteiten UNFPA mee naar de Nobelprijs. Ook de Salvadoraanse Commissie voor de Rechten van de Mens en het Leger des Heils waren kandidaat. Onder de individuele kandida ten voor de Vredesprijs bevon den zich de Zweedse voor vechtster van de vrede Alva Myrdal, de Poolse vakbonds leider Lech Walesa, Zimbab- wes premier Robert Mugabe de bisschop desmond Tutu, een vooraanstaand tegenstander van het Zuidafrikaans Apar- theidsbeleid. Het Hoge Commisariaat voor de Vluchtelingen werd in 1951 voor een periode van drie jaar opgericht. Het moest de pro blemen oplossen waarvoor West-Europa zich gesteld zag door de stroom vluchtelingen uit Oost-Europa. In 1954 kreeg het daarvoor de Vredesprijs. In die tijd beliep de begroting van het UNHCR nog vijf mil joen dollar, in 1981 is dat een half miljard dollar. De voorzitter van het Noorse Nobelcomité, Professor John Sannes, liet weten dat de Vre- desprijs aan het UNHCR is toegekend voor het werk dat wordt verricht voor de ver lichting van de vluchtelinge- nellende in de wereld. Hij wees op de grote toename van vluchtelingen de laatste tijd, zoals de twee miljoen mensen die uit Afghanistan vluchtten en de honderdduizenden die Vietnam verlaten. Voor al, deze mensen betekent het UNHCR erg veel, aldus pro fessor Sennes. De leider van de vluchtelinge norganisatie Hartling zei in een reactie vanuit Genève dat de toekenning van de prijs aantoont dat de tien miljoen vluchtelingen in de wereld niet in de vergetelheid zijn ge raakt. Hij voegde daaraan toe dat „Vluchtelingen niet de slechtste mensen van de we reld zijn". Tot nu toe is de Nobelprijs voor de vrede dertien keer aan een organisatie toegekend. Het Rode Kruis kreeg de prijs in 1917, 1944 en 1963. De laat ste organisatie die de prijs kreeg was Amnesty Interna tional in 1977. De Deense ex-premier Poul Hartling op bezoek in een vluchtelingenkamp in het Afrikaanse Zambia. Hartling is de Hoge Commisaris voor de Vluchtelingen van de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR. AAG Wanneer land een vluchte- at is een politiek ling? Deze vragen ltro^n zich steeds meer I landen die bereid /luchtelingen op te Door de terug- in de economie ei er minder geld s de opvang van exielingen beschikbaar nen. Dan kunnen al- worden toe- 'hah, voor wie er echt eg terug meer is. lensen die om lou- inomische redenen nd ontvluchten, is [een plaats. Daar- :ijn er landen die bedelingen selecteren hditieke kleur. Voor «partijdig vluchte- is dat geen zaak. Nobelprijs- k jar van de vrede exphet Hoge Commisa riaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Na ties (UNHCR), zal zich binnen korte tijd op dit vraagstuk moeten werpen. De eerste zes maanden van dit jaar zijn 53.000 mensen uit Vietnam 'per boot gevlucht. Was het in de beginjaren na de Amerikaanse uittocht uit Viet nam nog zo dat de mensen goede redenen hadden om te vluchten, de laatste tijd twijfe len diplomaten in Azië steeds meer aan de motieven van bootvluchtelingen. Meer en meer zijn het econo mische vluchtelingen die uit wijken omdat ze voor zichzelf en hun gezin geen toekomst meer zien. Zij weten van te voren dat als ze opgepikt wor den ze de vluchtelingenstatus krijgen. Het land waarvan een schip hen in zee oppikt, moet ze opnemen. Wat voor motie ven de Vietnamezen ook heb ben. Iemand is volgens de Verenig de Naties vluchteling als hij of zij niet in staat is naar eigen land terug te keren omdat daar vervolging wacht vanwe ge ras, godsdienst, nationali teit, lidmaatschap van een be paalde groepering of politieke opvatting. De meeste Vietna mezen die voor 1976 met de Amerikanen tegen de huidige machthebbers vochten, en dus alle reden hebben om te vluchten, zitten al lang en breed in Amerika. Een groot percentage boot vluchtelingen ontsnapt Viet nam nu om aan de militaire dienstplicht te ontkomen en omdat ze economisch gezien in Vietnam geen toekomst meer zien. Dit bleek onder meer in juni van dit jaar, uit een onder vluchtelingen in Hong Kong gehouden enquete. Een ander een groot deel van de Vietnamezen neemt de wijk omdat ze van familie berich ten uit het Westen krijgen waarin juichende verhalen staan over opvang, werk en welvaart. Een andere „trek ker" is de Amerikaanse zender „The Voice of America" die in het Vietnamees van te voren aankondigt hoeveel vluchte lingen de Verenigde Staten op willen nemen. Ook de BBC verzorgt uitzendingen naai Vietnam. Een andere magneet is eer Duitse boot die permanent vlak buiten Vietnams territo riale wateren gestationeerd is om vluchtelingen op te van gen. De Duitsers hebben het schip om humanitaire redenen voor anker gelegd: de stroom vluchtelingen was in het begin zo groot en ging in zulke wrakke bootjes de zee op, dat dit een goede oplossing leek. Vluchtelingenwerkers in bin nen- en buitenland zeggen dat het schip jammer genoeg steeds meer als een trekpleis ter gaat fungeren voor men sen, die eigenlijk helemaal geen politiek vluchteling zijn. Het vluchtelingenbeleid: wel ke vluchtelingen laat je toe en wie niet, wordt door sommige landen zeer selectief toegepast. Volgend jaar willen de Ameri kanen ruim 140.000 Vietname se bootvluchtelingen opnemen. Aan de andere kant stuurt Amerika elke maand duizend Salvadorianen naar hun land, waar hun overlevingskansen gering zijn. Haïtianen die in even wrakke bootjes als de Vietnamezen vluchten voor het bloedige regime van „Baby Doe", worden ook vaak terug gewezen. Landen zijn het dus niet over eens over het feit wie als poli tiek vluchteling opgenomen moet worden. Hoge commisa ris Poul Hartling van de UNHCR dringt al een tijd lang bij de Amerikaanse president Reagan aan om vluchtelingen uit El Salvador op te nemen. Tenslotte kregen Nicaraguaan se vluchtelingen in het verle den wel altijd automatisch po litiek asiel. De Deen Hartling wil voor de bootvluchtelingen geen onder scheid maken tussen economi sche en politieke vluchtelin gen. In een interview met de Engelse krant The Guardian zegt hij: „Mensen die eenmaal in een boot zitten kunnen niet meer terug. Wat voor motie ven die personen hebben maakt niet uit. Hij of zij moet gewoon opgenomen worden". Of het werkelijk zo* is dat mensen niet meer terug kun nen is eigenlijk nooit onder zocht. Wel is bekend dat van uit Nederland een paar jaar geleden een drietal Vietname zen is teruggekeerd. Hoe het hun vergaan is, is echter niet bekend. Het beleid van Hartling stuit op verzet. Een aantal van zijn collega's bij de UNHCR vin den dat er een duidelijker en doorzichtiger beleid gevoerd moet worden. Een aantal Westeuropese regeringen steu nen hen daarbij. Deze week vergadert het UNHCR in Genève. De landen praten daar over de aangekon digde grenssluitingen voor Vietnamese bootvluchtelingen van landen als Maleisië en de Filippijnen. Deze landen zijn overspoeld met vluchtelingen. Een aantal afgevaardigden wil alsnog de discussie over de vluchtelingenstatus op de agenda zetten. Of dat lukt is echter nog de vraag. ROEL DEN OUTER oiglaar geëist m i avr^i Turkse g"5-premier —RA De openbare {er bij een rechtbank in heeft zes jaar gevange- geëist tegen de Turkse lier Ecevit. Hij wordt ligd van belediging rechtse regering-Demi- vorig jaar het veld limen voor de huidige machthebbers. Ece- eerder een centrum- igering leidde, was tij regering van Demirel ileider. kgan benoemt liteurs tot ïssadeur' ^^NGTON De Ameri- organisatie van be- ilomaten heeft bij pre- Reagan geprotesteerd de vele „amateurs" die ambassadeur benoemt. Sn Amerika de gewoon- een nieuwe president i nieuwe ambassadeurs tt en daarbij zijn poli- vrienden niet vergeet, [ers blijkt nu, dat bijna ït van de benoemingen plingen in de buiten dienst betreft, meer dan tder president sinds de Wereldoorlog. Vol- Jl* organisatie van be- iplomaten gaat het om Ijjes", die nog moeten Pn wat zij 'waard zijn. *Pndelswijze van de presi- fnaakt een aanfluiting (zorgvuldige selectie, de ig en de ervaring van epsdiplomaten". WARSCHAU De grote onvrede onder de Poolse be volking over de slechte voedselsituatie in het land is er de oorzaak van dat het vrije vakverbond Solidariteit steeds meer zijn greep op plaatselijke protestacties ver liest. Ondanks een oproep van het bestuur van Solida riteit om tot 24 oktober niet te staken, is gisteren op talrijke plaatsen in het land het werk voor korte of langere tijd neergelegd. De voornaamste actie was in de plaats Zyrardow, waar 12.000 vrouwelijke arbeiders voor de tweede achtereenvolgende dag het werk neerlegden. Zij houden de fabrieken bezet. Elders in het land werden in 17 chemische fabrieken waarschuwingssta kingen van twee uur gehouden. Voor de komende dagen staan weer nieuwe acties op het programma. In de hoofdstad Warschau worden de geruchten over wijzigin gen in de partijtop aftreden van partijleider Kania op nieuw sterker. Morgen komt het Centraal Comité van de Poolse communistische partij in Warschau bijeen. Geen beloning vangers van Yorkshire Ripper LEEDS De twee Britse politiemannen die vorig jaar de Yorkshire Ripper, de grootste massamoordenaar uit de Britse misdaadgeschiedenis, arresteerden, krijgen geen beloning. Er was een bedrag van ruim 100.000 uitgeloofd voor degene die de Ripper zou pakken of daarvoor aanwijzingen zou geven. Een commissaris in Yorkshire heeft nu bepaald dat de twee agenten niet meer dan hun taak deden toen zij in januari van dit jaar een man oppakten, die later de Ripper bleek te zijn. In mei werd de Yorkshire Ripper tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. TEL AVIV De Israëlische minister van buitenlandse za ken Yitzhak Sjamir heeft zich gekeerd tegen verklaringen van de nieuwe Egyptische pre sident Hosni Moebarak, waar in steun wordt uitgesproken voor het „onbetwistbare" Pa lestijnse recht op zelfbeschik king en op zelfbestuur voor Arabisch Oost-Jeruzalem. Is raël heeft nooit ingestemd met die denkbeelden en zal daar nooit mee instemmen, aldus de minister voor de Israëlische radio. Sjamir verwierp het Sa- oedische vredesvoorstel, het eerste plan van Arabische kant dat Israëls bestaansrecht impliciet erkent. Volgens de minister is dat voorstel er op gericht Israël stukje voor stukje te vernieti gen. In Israël is trouwens in het al gemeen erg kritisch gerea geerd op de uitlatingen van Moebarak. Men spreekt van een duidelijke klimaatsvers lechtering tussen beide landen. De Soedanese president Ni- meiri die gisteren aanwezig was bij de installatie van Moe barak tot president van Egypte heeft gisteren bekend gemaakt dat er een Egyptisch-Soeda- nees plan bestaat ter bestrij ding van de activiteiten van de Libische leider Khadaffi. Deze beraamt acties tegen zijn land. Er is onder meer lucht- verdedigingsmaterieel naar Soedan gestuurd. Egypte zelf krijgt de beschikking over Awacs, de vliegende radar- toestellen waarmee de militai re activiteiten van Khadaffi beter in de gaten kunnen wor den gehouden. UITGEPUT DOOR DURE DOLLAR In veel ontwikkelingslanden is de waarde van het geld gekoppeld aan de waarde van de dollar. Die is dit jaar flink gestegen, Daardoor moest het nationaal missiebureau veel meer guldens gebruiken om in Tanzania, Indonesië en andere landen de beloofde hulp ook echt te geven. Zodoende waren de middelen, die ons missie bureau voor 1981 ter be schikking had, in augustus al uitgeput. Aanvragen om hulp die daarna zijn binnengekomen, ook de meest dringende, moesten worden door geschoven naar het eind van het jaar. Zal er dan genoeg 'geld zijn om op oude èn nieuwe aanvragen positief in te gaan? Wij staan voor een geweldige opgave! De jonge kerken in de Derde Wereld moeten hun scholen, kli nieken, parochies en vormingscentra open kunnen houden. De inzameling in deze Wereldmissiemaand 1981 wordt een krachtproef voor onze solidariteit, die zich juist in tijden van crisis en duurte moet bewijzen. GIRO 1566 WERELDMISSIEMAAND DEN HAAG Vrij Nederland beschrijft de „totaal nieuwe gewaarwor ding" voor Den Uyl, dat zelfs zijn partijgenoten onder de mi nisters hem alleen laten vech ten. Zo zou Marcel van Dam tegen zijn leider zijn uitgeval len met de woorden: „Blijf van me af; ik ben je staatssecretaris niet." Een groot interview ook met Jelle Zijlstra. „Innovatie doet voor werkgelegenheid niet terzake. Wat mij betreft maken ze veredelde muizen vallen. Als er maar mensen aan werken en de afzet gega randeerd is. Innovatief Er zijn grote nota's over, van eco nomische zaken. Ik heb ze ge lezen, meermalen. Trekpaar den Speerpunten Het zijn al lemaal woorden. Daar koop je allemaal niks voor." Voorts wordt gesproken met PvdA- voorzitter Max van den Berg. „Ik zelf heb de meeste zorgen over de positie van vrouwen. En de jongeren. Ik zie hoe de nieuwe jongerenbeweging dreigt in te schrompelen en te verharden. De FNV is op zich zelf teruggeworpen. Als we die niet snel een politiek perspec tief kunnen aanreiken, komt de sociaal-democratische be weging op zijn achterste kont te liggen". De actrice Linda van Dyck, tante Coleta in „Twee vorstinnen en een vrouw", zegt in een vraagge sprek: „Ik zie op tegen eroti sche scenes in Nederlandse films, omdat ze zo gruwelijk worden behandeld. Ook als de sex vulgair en dierlijk is, moet ze wel aan een bepaalde ge moedstoestand gekoppeld zijn. In de meeste Nederlandse films betekent sex niks. Ik zie alleen veel bewegend wit vlees en gehijg zonder enige func tie." Het blad heeft een boe kenbijlage. De Haagse Post beschrijft hoe de vakbonden en Den Uyl te genover elkaar zijn komen te staan. „Het is zeer twijfelach tig of- de loonverhoudingen van bovenaf geregeld kunnen worden. Het kan wel eens tot ernstige verstoringen op de ar beidsmarkt leiden." Ook een portret van IK V-secretaris Mient Jan Faber. „Je moet uit eindelijk een vakorganisatie worden. Een echte vredesorga nisatie waar de politiek niet omheen kan. Zoals de vak bond, daar kan de politiek ook niet omheen als je over so ciaal-economische problemen praat." Met vice-voorzitter Ize- boud van de CPN wordt ge praat over de toenadering tot de PvdA. „Het is echt hard no dig om samen te werken, en alles wat in die richting gaat, beoordelen we positief. Maar we gaan natuurlijk niet onze eigen tradities, peilers van een authentiek Nederlands com munisme, waar we aan hech ten, wegstoppen terwille van de PvdA. We gaan niet krui pen." Het omslagartikel gaat over de moord op Sadat. „Vast is komen te staan dat het com plot twee jaar geleden is opge zet, en dat het zijn oorsprong heeft in het onwaarschijnlijke decor van een militaire kap perswinkel op een artillerieba sis, twintig kilometer van Cai- De Tijd publiceert het laatste interview met de vermoorde Sadat. „Ik zat alleen in een donkere cel. Ik kon alleen op mezelf terugvallen of kapot gaan. God heeft me toen ge holpen mijn ware ik te ont dekken. Toen ik dat had ont dekt, wist ik: ik moet mijn le ven inzetten voor deze vrede. Het verbaasde mij dan ook dat mijn reis naar Jeruzalem in 1977 door buitenstaanders als een donderslag bij heldere he mel werd ervaren." Een arti kel ook over de chaos die de bezuinigingen aanrichten in de universitaire wereld. „Dui mendraaiende wetenschap pers, massa-ontslagen voor de tijd van één uur, wegrottende gebouwen, studiemiddelen achter slot en grendel. Eén ding is duidelijk: het manage ment deugt in geen geval. Wie een groot bedrijf zou leiden zoals menige universiteit be stuurd wordt, zou op staande voet zonder gouden handdruk de laan uitvliegen." Herman van Veen tenslotte bekent in een interview dat de Harlekijn in hem de politiek heeft ont dekt. „Ik geloof dat er mensen zijn die angst kunnen exploite ren. Dat doen rechts en links. Dat doet ook de anti-kerne- nergiebeweging. Zulke syste men moet je niet vertrouwen." Ook dit blad heeft een boeke- nextra. In de Groene Amsterdammer een gesprek met het nieuwe PvdA-Kamerlid Elske Ter- veld. Moet er een aparte vrou wenpartij komen? „Ik zie niets in feminisme zonder socialis me. Als ik een gelijke verde ling wil van kennis, macht en inkomen, dan over de hele li nie. Een partij, die alleen ge lijkheid wil tussen mannen en vrouwen, niet tussen alle men sen, daar heb ik geen bood schap aan." Een groot inter view ook met de Chileense re volutionaire Carmen Castillo. „In tijden waarin je leven ge vaar loopt, is het heel natuur lijk dat je je voort wilt planten, dat je je leven veilig wilt stel len in een nieuw leven, dat jou overleven zal." Het blad spreekt de voorzichtige voor spelling uit, dat de vredesma- nifestatie op 21 november in Amsterdam, wel eens meer mensen zou kunnen trekken dan de 300.000 van Bonn. „Veiligheidspolitiek, lange tijd het privéterrein van deskundi ge hogepriesters, is definitief gedemocratiseerd." Elsevier beschrijft hoe minis ter Den Uyl „als een dorstige fanaat in de Haagse woestijn op zoek is naar geld". Een niet met name genoemde CDA-mi- nister: „Eigenlijk is het heel simpel. Den Uyl moet 180 gra den door de bocht, anders breekt het kabinet". In Else vier ook een exclusief inter view met de nieuwe Egypti sche president Moebarak. „Camp David is Camp David. Wij zullen ons houden aan ons woord: aan de vredesovereen komst en aan normalisatie. Er zijn speculaties dat er een nieuw beleid zou komen na de teruggave van de Sinaï. Dat zijn we beslist niet van plan." Ook wordt gesproken met de Gelderse commissaris van de Koningin mr. Geertsema. Hij noemt de brede maatschappe lijke discussie over kernener gie een vlucht van het Neder landse parlement voor zijn verantwoordelijkheid. „Een echte discussie wordt het niet. Ik zeg wel eens, in mijn meer demagogische ogenblikken, dat het precies hetzelfde is als je een maatschappelijke dis cussie gaat ontketenen tussen de aanhangers van bisschop Gijsen en de gereformeerde bonders, die elkaar naar hun eigen geloof proberen over te halen." Elders beschuldigt oud-minister van buitenlandse zaken Schmelzer de vredesbe weging ervan de verhouding oost-west te vertekenen. „Wat de vredesbeweging niet moet doen, en daar is ze ook niet voor gekwalificeerd, is zich een oordeel veroorloven over bepaalde concrete militaire kwesties. Zeker niet als die uit de context van de gehele wereldconstellatie worden ge licht." Hervormd Nederland praat met vakbondsbestuurder Her man Bode. „Of Den Uyl ge loofwaardig in zijn beleid kan blijven, hangt er volledig van af of hij een gelijkwaardig werkgelegenheidsplan op tafel kan brengen en ervoor zorgt, dat het kabinet hem ruimte geeft voor de financiering daarvan." Het omslagartikel beschrijft hoe de angst voor tv-satellieten Den Haag re geert. De NCRV krijgt een pluim. „Deze omroep blijft nuchter bij alle mythevorming over satelliet en kabel, en heeft voorgesteld een groot kabelexperiment uit te voeren met tientallen televisiepro gramma's, om zo de behoefte van de Nederlandse kijkers te peilen." Een hoofdartikel stelt vast: „De Hollanditis, de Hol landse ziekte, is van een schimpwoord een geuzennaam geworden. In vele talen is het in de woordenschat opgeno men. Daarmee wordt gelogen straft wat critici van de vre- desstrategie van het IKV zei den: dat ze een schone-han- denpolitiek was en tot isole ment va_n ons land zou leiden."

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7