taadhuisplan voorlopig p lange baan geschoven jia 'ORDWIJK WIL DE KOMENDE VIJF JAAR flM DERTIG MILJOEN GULDEN INVESTEREN Toch Franse les na school in Oegstgeest Laurentiuskerk weer in gebruik genomen College Lisse maakt zich sterk voor omleidingsweg Rijnlands Christelijk Mannenkoor naar Roemenië Provincie fluit Wassenaar terug Meerburg heeft duizend lezers LEIDSË COURANT DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 PAGINA 5. en ItDWIJK Noord- il het mes moeten in de kapitaalsuit- voor de komende Dit blijkt uit de gis- verschenen meerja- jroting voor de pe- »7jfl982-1986. De groei noeg uit het voor- jenniveau verdwe- ierken B. en W. in (geleidende brief op. ndt dit als hoofd- ug in de begroting in deze lijn wordt [ezet in de thans ge- iteerde meeijaren- Kon voor 1981- een groei wor- ?r geraamd van ruim -n ton, nu is deze terug- pht tot ongeveer de helft. Een ander symptoon van de verslechterende fi nanciële positie van de ge meente is de 'halvering van de uitgaven in de ko mende vijf jaar voor uit breiding van het perso neel. In de vorige meerja renbegroting was hiervoor ƒ800.000.- gereserveerd, voor de nieuwe planperio de is dit bedrag terugge bracht tot ƒ375.000.- ofte wel 75.000.- per jaar, niet of nauwelijks voldoende om één behoorlijk ge schoolde ambtenaar te be talen. In de meerjarenbegroting wordt aangegeven welke wer ken het gemeentebestuur in de komende vijf jaar denkt te gaan uitvoeren en wat die plannen gaan kosten. Type rend voor de thans verschenen meerjarenbegroting is de ver schuiving van de lasten van belangrijke investeringen naar de toekomst Het gaat hier om objecten als de bouw van het raadhuis, de aanleg van het hockeyveldencomplex, de bouw van een bibliotheek en de tweede fase van de nieuw bouw voor de dienst van ge meentewerken aan de Los- plaatsweg, waarvan de inves teringen zich over meerdere jaren uitstrekken. In de meer jarenbegroting 1982-1986 is bij de geraamde investeringen voor dergelijke objecten vol staan met het bijschrijven van de bouwrente. De lasten wor den eerst berekend als het ob ject klaar is. De lusten, anders gezegd het gebruik lopen dan gelijk aan de lasten, en dit is reëel, vindt het college. Naar verluidt zijn de menin gen van de fracties over deze meerjarenbegroting verdeeld. Met name het CDA zou het snoeimes in de begroting veel drastischer willen hanteren. De christendemocraten wen sen de bevolking niet te trak teren op lasten, die straks niet meer op te brengen zijn. Het college raamt het totaal van de investeringen voor de jaren 1982-1986 op rond 30.500.000.-. Ongeveer één derde van dit totaal gaat op aan de bouw van het raadhuis. Het gevolg daarvan is, dat ver schillende andere belangrijke zaken, zoals de bouw van een brandweergarage, naar een volgende periode zijn verwe zen. De thans in gebruik zijn de garage in de oude dorps kern is uiterst ongelukkig ge situeerd. Het pand is boven dien te klein en een deel van het materiaal (de hoogwerker) is aan de Losplaatsweg onder gebracht Bij het uitrukken le vert dit vertraging op en dit kan zich vroeg of laat wreken. Inmiddels staat wel vast, dat de eerste paal van het raad huis dit jaar niet zal worden geslagen en ook niet in 1982. Eerst voor de jaren daarna zijn miljoenenbedragen voor deze bouw gereserveerd. In de nota van aanbieding van de begro ting 1982 constateren B. en W. trouwens zelf al, dat door de verslechterende begrotingspo sitie de bouw van een raadhuis ten koste zal gaan van andere noodzakelijke voorzieningen en dit zal voor het college aan leiding zijn geweest om de bouw op de lange baan te schuiven. Hierbij kan nog worden aangetekend, dat de bevolking over het algemeen zeer sceptisch staat tegenover de voorgenomen raadhuis- bouw. Voor 1982 staan investeringen op het programma, onder meer voor de komrioleringen 400.000.-), de verbetering vande woonomgeving van Calorama 650.000.-). De aan sluiting van de woonwijk Vin- kenveld op de Herenweg (J 480.000.-), de reconstructie van het kruispunt Lijnbaan- weg-Zeestraat 350.000.-), wegdekverbeteringen {J 200.000.-), de bouw van de bibliotheek {f 1.500.000.-), grondaankopen hockeyvelden {f 940.000.-) en de aanleg {J 500.000.-), en de nieuwbouw gemeentewerken (f 650.000.-). OEGSTGEEST Sinds begin van dit schooljaar wordt in Oegstgeest aan kinderen die dat willen na schooltijd Franse les gegeven. Deze lessen die nen buitenschools te blijven aanzien enige jaren geleden tussen hoofden van lagere (bijzondere en openbare) scholen en rectoren een afspraak is ge maakt dat men op de lagere school geen Franse les zou geven. Dit in verband met het feit dat het niet aansloot op het voortgezet ónderwijs. Binnep een oudercommissie was echter toch de behoefte aan een speelse vorm van Frans onderricht gesignaleerd. De ouders wordt voor de Franse les een bedrag van 60 gul den per jaar per kind gevraagd. En nu vraagt de gemeente 20 per leerling extra voor het gebruik van een lokaal zijn de kosten zbals verlichting, verwarming en schoonmaken. Daar komt men tegen in opstand. De CDA'er Van Veen pleitte voor het voorlopig aanhouden van een symbolisch bedrag van 1 gulden gedurende het schooljaar in plaats van 20. Van Veen vond dat men het initiatiefnemers niet te moeilijk moest maken. In principe moet ieder kind deel kunnen nemen aan de lessen „speels Frans". Mevrouw Blom: er mag niet de in druk gewekt worden dat één school bevoorrecht wordt ten opzichte van de andere. Door leden van de oudercommissie van Floraschool werd verklaard dat men alle oudercom missies van de scholen in Oegstgeest gevraagd heeft of er voor deze wijze van „buitenschoolse Franse les" belangstel ling bestond. Deze bleek niet aanwezig te zijn. De commis sie vond dat de oudercommissie zich maar eens moest rich ten tot de Schoolraad en alles in een brief eens op een rijtje moest zetten zodat de hele problematiek weer bespreek baar wordt De raadscommissie sprak zich positief uit over de proefne ming met een continurooster op de Terweeschool. Duide lijk werd gesteld dat het een taakverzwaring is voor het onderwijsteam. Zowel ouders als onderwijzers moeten het willen. /njrkloosheid ^lenstreek ;*j gedaald 'ejzj E De werkloos- in de regio Lisse is in mber iets minder ge- ïn. In totaal staan er inen en vrouwen ingeschreven bij (westelijk arbeidsbu- De daling is vooral bij het aantal inge- vrouwen: van iar 502. Onder de het cijfer met drie gedaald 13 naar 910. jeugdige werklozen' yv' streek, jonger dan 19 eAs ook iets gedaald maar 1 relatief hoog met 282. nwde komende maanden is e/Heen stijging van het aan- erklozen te verwachten band met het sluiten van >recaseizoen en het stop- van seizoenswerkzaam- bij verschillende bloem- L-drijven. De vraag rsoneel nam in de september weer be- af. Door het afne- I aantal vacatures verbe- danks de lichte daling werkloosheid, de situa- de arbeidsmarkt niet. |Hgelijking met september Hls ruimschoots een ver- 1 ling van de werkloos- 1 je zien. Vorig jaar ston- ^34 mannen en 244 vrou- ^Bij het arbeidsbureau in geven. In die vergelij- is vooral een stijging te """"Heren onder de mensen n part-time baan zoeken. 1 rayon Lisse spant de ge- sJx Noordwijk de kroon het aantal mannelijke ozen: 263. De gemeente n tcvormt daarvoor de te- culhger met het hoogste leid vrouwelijke werklozen woil8. del» bn tetenkeuring Vtfsse oud'' plaatselijke ijn ng van Veilig Ver- prir Nederland houdt za- 17 oktober een ïcheepse fietsenkeu- Op het parkeerter- van het winkelcen- Blokhuis, naast de (theek begint de ng om elf uur 's ens. De keuringen tot ongeveer half de bedoeling alle fiet- inwoners van Lisse in egenheid te stellen hun met de winter voor de te laten onderzoeken op (i verkeersveilige as pee- De verlichting wordt emeten en kleine storin- zoals een doorgebrand zullen worden verhol- s de fiets ook op alle an- ronten gekeurd en goed den, dan wordt hij voor van een sticker die hier al voor is ontworpen, ame aan de keuring is en Canite Tuba zal voor ig, muzikaal sfeertje De muziekvereniging volgende rondgang: aat, Kapelstraat, Ka- Wagenstraat, Wil- traat, Julianastraat, traat, Irenestraat, traat, Nassaustraat, Kanaalstraat, Houtplein. Het Rijnlands Chris telijk Mannenkoor. LEIDERDORP Het Rijnlands Christelijk Man nenkoor uit Leiderdorp gaat op toernee naar Roe menië van 20 tot 25 okto ber. Dat gebeurt in het kader van een uitwisse-, ling met het bekende Roemeense koor Corul Centenar Taranesc uit Ro- siori. De Roemenen zongen hier in 1979 op een internationaal koorfestival in Den Haag en het Rijnlands Mannenkoor was gastheer van dit gemeng de koor uit het Oostblok, dat altijd in klederdracht optreedt De leden werden onderge bracht in de gezinnen van het mannenkoor. Aan de uitnodi ging een tegenbezoek te bren gen wordt nu gevolg gegeven na een oriëntatiebezoek van de secretaris aan Roemenië in juli. Ongeveer 55 echtgenotes zullen de reis meemaken. Het gezelschap zal in een hotel in de provinciehoofdstad Satu Mare worden ondergebracht Overdag is men de gast van het Rosiorikoor. Er zal in Satu Mare, Baia Mare en in Rosiori een gazemnlijk concert wor den gegeven, terwijl het man nenkoor de eer te beurt valt om het pas gebouwde gemeen schapscentrum in Rosiori te openen in aanwezigheid van radio en televisie. Op zondag zal medewerking worden ver leend aan een kerkdienst in Rosiori. NU NOG GEEN GOEDKEURING VOOR BOUW ZWEMBAD WASSENAAR Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland hebben hun goedkeuring voorlopig onthouden aan het raads besluit van de gemeente Wassenaar tot vernieu wing van het zwembad aan de Prinsenweg. Die vernieuwing gaat 6,8 mil joen gulden kosten. Eerder hadden GS Wassenaar, toen goedkeuring aan een be sluit tot bouw van een 11,5 miljoen kostend nieuw ge meentekantoor werd onthou den, tot aanbesteding volgens de EEG-richtlijnen gedwon gen. Dat levert minstens drie maanden vertraging op. En nu willen GS inzicht krijgen in de eigendomsverhouding tussen gemeente en Sportfondsenbad- Wassenaar N.V. Ook wensen GS geïnformeerd te worden over de manier, waarop die 6,8 miljoen aan de N.V. ter be schikking wordt gesteld. Vol gens het college van burge meester en wethouders van Wassenaar houden de bezwa ren van GS verband met de toekomstige beheersvorm voor het zwembad. De Raad van Beheer is in principe al ak koord gegaan met een eventu ele wijziging van de structuur in een stichting. Deze gedachte moet, aldus het college, nog nader uitgewerkt worden. Om de vernieuwing van het zwembad niet te vertragen gaat het college de raad voor stellen om de NV-vorm voor lopig te handhaven. Met wijzi ging van de beheersvorm zal volgens B en W enige tijd ge moeid zijn. Het college vindt, dat de gemeenteraad, met drie van de vijf leden in de Raad van Beheer, genoeg invloed heeft op het beheer en de ex ploitatie van het zwembad. Hoge kosten vormen struikelblok Projekt begeleide Kamer bewoning moeizaam op gang KATWIJK Evenals vo rige maand is de raads commissie voor onderwijs en sociale zaken er gistera vond niet in geslaagd een uitspraak te doen over het Projekt Begeleide Kamer bewoning. De hoge kosteri® die het projekt met zich mee zal brengen vormden voor de commissieleden opnieuw het grote strui kelblok. In een besloten vergadering schijnt inmid dels al wel een standpunt bepaling te hebben plaats gevonden. Het Projekt Begeleide Ka merbewoning voorziet in de opvang van gemiddeld vijf volwassenen die niet zonder meer zelfstandig kunnen wonen. Zij wor den gedurende een perio de van zes maanden tot twee jaar begeleid door een aantal deskundigen en leren zo in de praktijk hoe zich te handhaven in een normale maatschappelijke situatie. De vijf kandida ten bewonen tijdens deze periode kamers in hetzelf de huis, maar zijn in staat om een zo zelfstandig mo gelijk leven te leiden. De grote nadelen die er volgens het Katwijkse ge meentebestuur aan het projekt kleven liggen vooral op het financiële vlak. De begroting die het Sociaal Pedagogisch Cen trum, dat de begeleiding van de bewoners voor haar rekening neemt, heeft opgesteld ligt om en nabij de 100.000 gulden. Een bedrag dat slechts zal kunnen worden uitgetrok ken voor een betrekkelijk kleine groep. Het risico is daarbij aanwezig, aldus B W, dat het hele projekt op een teleurstelling uit loopt. ZOETERWOUDE De kinderboekenweek heeft bij bibliotheek Meerburg aan de Zoeterwoudse Hoge Rijndijk een dubbel feestelijk tintje. Oorzaak is de inschrijving van het duizendste lid van de „bieb". De gelukkige is mevrouw Nagtegaal uit Leiderdorp die ter herin nering aan het bereiken van deze mijlpaal een boe- kenbon in ontvangst nam. Ter gelegenheid van de kin derboekenweek heeft de bi bliotheek Meerburg een wed strijd „brooddeeg-figuren ma ken" uitgeschreven voor de jeugd van 4 t/m 15 jaar. Het is de bedoeling dat de kinderen een bekend boekenfiguur, een persoon, een huis of een ander onderwerp uit een kinderboek trachten na te maken uit brooddeeg. Tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek kunnen de kinderen hun bij drage inleveren. Overigens kan iedereen, dus ook de luit jes die géén lid zijn van de bieb, aan deze wedstrijd mee doen. Alle inzendingen zullen in De Eendenkooi, het thuis- honk van de bibliotheek, ten toon worden gesteld. Maandag 26 oktober worden de prijswinnaars bekend ge maakt Eveneens ter gelegen heid van de kinderboeken week treedt de befaamde goo chelaar Ger Copper op in de Eendenkooi. Dat zal gebeuren op maandag de 19e van half twee tot drie uur. De jeugd, die dan toch herfstvakantie heeft, is dan van harte welkom. NA BIJNA TWEE JAAR DURENDE RESTAURATIE Tijdens een stijlvolle plechtigheid is gisteren de gerestaureerde Grote of Laurentiuskerk in Rijns burg in gebruik genomen. De vorzitter van de res tauratiecommissie, de heer S. Broekhuizen overhan digde de sleutel van de kerkdeur aan de president kerkvoogd, de heer H. den Haan. Deze gaf hem weer aan ds. Romein, waarmee werd aange toond dat de gemeente die 21 maanden op deze dag gewacht heeft, de kerk weer kan bezoeken. De restauratie is zeer ge-, slaagd te noemen, zonder veel opsmuk ziet het kerkgebouw er zeer stijl vol uit. Door de vele ac ties, zoals oud-papier ac ties, bazars en door subsi dies en vrijwillige bijdra gen heeft men op een kleine 10.000 gulden na het bedrag, dat de restau ratie heeft gekost, bij el kaar. De totale kosten be dragen' 2.370.349 gulden. Na de overhandiging van de sleutel ontving de heer Van Hemert van de rijksdienst voor monumenten uit handen van de heer Broekhuizen het eerste exemplaar van het spe ciaal ter gelegenheid van de ingebruikneming van de kerk uitgegeven boekje „De Grote Kerk doet weer dienst". Het Hervormd kerkkoor onder lei ding van Aad Hasenoot, voor deze gelegenheid speciaal in het nieuw, zorgde voor de mu zikale omlijsting van de feeste lijke bijeenkomst Na afloop van het officiële gedeelte in de kerk was er een grootse recep tie in de Voorhof. LISSE Het college van B en W is van plan een harde noot te kraken bij het rijk voor de totstand koming van de westelijke omleidingsweg. Deze weg, waarop Lisse al zoveel ja ren wacht, moet het cen trum ontlasten van door gaand verkeer. Tijdens de algemene beschouwingen deden alle fracties een dringend beroep op het college om nu daadwerke lijk stappen te onderne men om het geld voor de aanleg van de weg bij het rijk af te dwingen. Gister avond gaf burgemeester Gerrits te kennen dat het college de totstandkoming van de weg als een van de hoogste prioriteiten heeft gesteld. In zijn beantwoording in eer ste instantie reageerde de bur gemeester ook op de kritische kanttekeningen bij de ge meenschappelijke regelingen, die hij hier en daar had ge hoord. Hij vond dat de regelin gen hun bestaansrecht wel de gelijk hebben bewezen. Wethouder mevrouw Meule- mans haalde fel uit naar de heer Prins (PvdA), die in eer ste instantie had opgemerkt dat er allerlei valse verwach tingen bii de ren- en tourvere niging Bollenstreek zijn ge wekt door de gemeente. De wethouder van sport, cultuur, recreatie en onderwijs kriti seerde het feit dat er nog steeds geen sportraad in Lisse van de grond is gekomen. Een dergelijke raad, die voor het grootste deel uit vertegen woordigers van de sportvere nigingen zou moeten bestaan, zou alle zaken die op sportge bied gebeuren moeten gaan coördineren. Ze stelde het te betreuren dat het Fioretti college te kennen heeft gegeven zijn zeer ge- schiktQ^aula niet meer te wil len afstaan voor manifestaties. Overigens was zij blij met de Ten aanzien van het zwembad merkte wethouder Meulemans op dat er de komende jaren moet worden getracht op de exploitatie te bezuinigen. Te gelijkertijd moet worden ge probeerd om de inkomsten te verhogen. Wethouder De Kort (openbare werken) deelde mee dat het gehele gebied Meerenburgh een verklaring van geen be zwaar heeft gekregen van de procvincie. Wel worden in Meerenburgh II meer woning wetwoningen gebouwd dan aanvankeÜik het plan was. Dit in tegenstelling tot de vroeger algemeen gestelde regel dat een aantal vrije sectorwonin gen noodzakelijk was om be taalbare woningwetwoningen te bouwen. Ten aanzien van het verkeer merkte De Kort op dat wat hem betreft Hillegom wel bij Noord Holland mag worden ingelijfd. Dan is de kans zeer groot dat de oost-wetverbin- ding spoedig tot stand komt, aldus de wethouder. Positief gestemd was hij over de wijze waarop de reconstructie van een gedeelte van de Wilhelmi- nabuurt is voorbereid, maar hij zag geen mogelijkheden om meteen maar meer straten on der handen te nemen. CDA-wethouder Van der Berg besloot de beantwoording in eerste instantie. Hij deelde mee dat mede ten gevolge van het grote aantal echtscheidin gen en de verkoop van eigen woningen het aantal woning zoekenden in Lisse is gestegen tot flinke hoogte. Dé wethou der wees de aantijgingen dat de gemeente zou discrimine ren bij het inschrijven van wo ningzoekenden pertinent van de hand. Nog twee woningen in Vree wijk zijn bewoond, maar de bewoners hebben een woning aangeboden gekregen. Zodra ze dat aanbod aanvaarden, komt dat gedeelte van Vree wijk onder de slopershamer. Ten aanzien van het sociaal beleid memoreerde wethouder Van der Berg onder meer dat in Lisse sinds de inwerking treding van de beschikking geldelijke steun huisvesting gehandicapten er vier volledi ge rolstoelwoningen zijn gebouwd alsmede zes wonin gen zijn aangepast Thans is nog een rolstoelwoning in aan bouw en wordt een woning aangepast terwijl er nog plan nen zijn om een andere wo ning aan te pasasen. Morgenavond zullen de raads leden de begroting beschou wen in tweede instantie en geeft het college daarop weer antwoord. De vergadering, die om zeven uur begint is weder om in de zaal van diensteen- trum Eikenhorst

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5