Alphense Kunstuitleen viert eerste lustrum Inwoners spreken zich uit over glastuinbouwgebied 'Press' in De Schakel REGIO Sint Pancratius speelt „Mireille* Funk-rock in Qur House Marktkooplieden ontevreden over tariefsverhoging REGI0U0UR1NAA1 REGI0(J0UR)NAAI Expositie in Anke Jonkheer Steengracht van Duivenvoorde liet treinen achter kasteel stoppen LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 PAd ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense Kunstuitleen viert eind deze maand het eerste lu strum. Het is dan vijf jaar geleden dat men begon, op initiatief van de Kultu- rele Raad, met het uitle nen van kunstwerken. Dat er voor het lenen van kunstwerken veel animo is, bewijst wel het aantal abon nees. Er zijn op het ogenblik ruim 600 abonnees. In de loop der jaren heeft men steeds meer kunstwerken kunnen aanschaffen. Behalve de kwantiteit is ook de kwaliteit van de werken sterk toegeno men. Een groot voordeel van het le nen van bijvoorbeeld, etsen of schilderijen is dat men kan af wisselen. Ook is het mogelijk een deel van het abonne mentsgeld als kooptegoed te reserveren zodat men in zeke re zin voor een kunstwerk spaart De kunstenaar krijgt voor het beschikbaar stellen van zijn werk een huurvergoeding van 10% van de waarde. Dit met een maximum van 300 gulden per jaar. Maar door de Kunstuitleen krijgen vooral de onbekende kunstenaars de kans hun werk te tonen. Van daar ook dan men er in Al phen naar streeft zoveel moge lijk artiesten uit eigen stad en de regio aan bod te laten ko men. Dit geldt ook voor het werk van de zogenaamde semi-amateurs. De kunstuitleen heeft op het ogenblik de beschikking over ongeveer 2000 werken. Deze zijn uitgekozen door de selec tiecommissie, waarin naast professionele mensen, ook abonnementhouders zitten. Er wordt bij het kiezen van de kunstwerken vooral gelet op de kwaliteit van het kunstvak en de smaak van de abonnees. De feestelijkheden rond het- eerste lustrum zullen 30 okto ber beginnen als wethouder L. Kleingeld de expositie opent waar de schilderetser José Calsina en de beeldhouwer Nic Jonk hun werken tentoon stellen. Deze tentoonstelling is open van 31 oktober tot en met 30 november en de tijden zijn maandag tot en met vrij dag van tien tot vijf uur, vrij dagavond van zeven tot negen uur en zondag van twee tot vijf uur. De toegang is gratis. Om deze periode zullen tevens- het winkelcentrum „Aarhof" en de Mandersloostraat „aan gekleed" zijn omdat alle kunstwerken die nu bij de Kunstuitleen hangen dan tij delijk bij winkeliers in de eta lages te zien zijn. Het pand van de Kunstuitleen, Rijnkade 11, wordt als expositieruimte gebruikt. Tijdens de tentoonstelling kan men via een loterij „De Knaakaktie" voor de prijs van ƒ2,50 in het bezit komen van een kunstwerk naar keuze van José Calsina. Buiten de expositie zal er tijde lijk een 3 meter hoog beeld van Nic Jong genaamd „aarde en water" geplaatst worden bij de Zegersplas. Hierbij hoopt men dat de gemeente zal be sluiten haar potje voor kunst werken aan te spreken en het beeld te kopen. Op 14 november is er een feestavond in het creativiteits centrum Expressie '70. Het feest voor iedereen toeganke lijk mits hij daarvoor de gratis kaart afhaalt bij de Kunstuit leen (vanaf 31 oktober). Op deze avond zal worden opge treden door de Groep „De Crooks", met swingmuziek uit de 20-, 30-er jaren. Er is een life video-performance „From dark tot light to dark" van Mi chel Gardena terwijl de Alp hense toneelgreop „Per Ex pres" het toneelstuk ,3urger- mansbruiloft" van Bertolt Brecht brengt. Ook zal op deze avond de trekking zijn van de loterij „Knaakaktie". Deze trekking geschiedt door burgemeester M. Paats. ALKEMADE Inwoners van Alkemade krijgen binnenkort de gelegen heid te reageren op het plan voor een nieuw glas tuinbouwgebied binnen de gemeente. Dat nieuwe gebied moet in de Droog gemaakte Veender- en Lijkerpolder komen. Inge zetenen van Alkemade werden in een brief van het provinciaal bestuur op de hoogte gebracht van de plannen. De hoorzitting is op 29 oktober. In het verleden was de pro vincie geen voorstander van glastuinbouw in de Droogge maakte Veender-en Lijkerpol der. In het in 1978 vastgelegde streekplan Zuid-Holland Oost werd het gebied aangeduid als 'veen-weidegebied met grote landschappelijke en/of natuur waarde'. Toch meent men dat er nu aanleiding is om dat ge deeltelijk te herzien. Zo blij ken de zogenaamde randloca- ties (plaatsen, die aangewezen zijn voor louter glastuinbouw) onvoldoende te zijn terwijl de behoefte aan glastuinbouw ge bied nog altijd bestaat. Daar naast heeft de minister van landbouw en visserij het oude glastuinbouw gebied als recon structiegebied aangewezen. De minister verbond daar echter de voorwaarde aan, dat in de directe omgeving voldoende ruimte voor hervestiging moet zijn. Die ruimte hoopt men in de Droogmaakte Veender- en Lijkerpolder te hebben gevon den. Het bedoelde gebied in de polder beslaat zo'n 37 hectare en is gepland in het noordoos telijk deel. De rest van de pol der behoudt zijn oorspronkelij ke bestemming. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn nu bezig met de voorbereidin gen voor aanpassing van het streekplan. Daarbij willen GS de mening van de bevolking betrekken. De inwoners van Alkemade krijgen donderdag 29 oktober de kans te reageren op het plan. De hoorzitting wordt om 20.00 uur gehouden in café Heemskerk in Roelofa- rendsveen. Voorts bestaat de mogelijkheid schriftelijk te reageren. ROELOFARENDSVEEN De Veense toneelvere niging Sint Pancratius speelt in „De Alkeburcht" zondag 18, zaterdag 24 en zondag 25 oktober vanaf acht uur het blijspel „Mi reille" van Frans Hydra. De comedie speelt in de verbouwde zolderkamer van Ted Collins en zijn vrouw Susan, die afge sproken hebben een tijdje gescheiden te gaan leven om hun huwelijk een nieuwe kans te geven. Ted Collins sluit vriendschap met ene Pieter en samen be zoeken ze feestjes en partijen. Op een ochtend wordt Ted wakker en vindt een beeld schoon onbekend meisje naast zich in bed. Juist dan komt echtgenote Susan binnen en de poppen zijn aan het dansen. Susan neemt wraak door met een vriend op een fuifje van Ted te verschijnen. Als dan ook nog Pieter op het punt van trouwen blijkt te staan en met een bezoek van tante Milly wordt vereerd, weet nie mand meer hoe de vork nu werkelijk in de steel zit De regie van dit kostelijke blij spel is in handen van Nic. van jder Meer. Kaarten zijn voor vijf gulden te krijgen in de voorverkoop op zaterdag 17 en zaterdag 24 oktober van twee tot vier uur in de bovenzaal van „De Alke burcht". Voor 65-plussers kos ten de kaarten drie gulden per persoon. Ook telefonisch kun nen kaarten worden besteld van zes tot zeven uur op de volgende nummers: Wils Hoogenboom: 01713-3914; Tonny Wisselman: 01713-3439; Kees Huigsloot: 01713-3534; Gertjan Turk: 01713-2175; Nic. v.d. Meer 01713-4809. De Haarlemse funk-rock for matie „Skidmark" treedt za terdag op In het Roelofarends- veense „Our House". „Skidmark" wordt nog wel eens vergeleken met de Ameri kaanse formatie „Mothers Fi nest", omdat deze ook een mengeling speelt van rock en funk en wellicht ook omdat zij een lead-vocaliste hebben. Buiten enkele covers (Hold on, I'm coming, Sam en Dave) spe len zij voornamelijk eigen werk. Het optreden begint om een uur of negen. De toegangsprijs bedraagt 7,50 en 5,- voor de leden. Aanstaande zondagavond wordt weer gereserveerd voor het draalen van een film en wel dé film van de jaren zeventig, „Easy Rider" met onder ande ren Peter Fonda en Dennis Hopper. Bliksem inslag ZEVENHOVEN Een blikseminslag in een boom heeft giste ren veel schade aange richt. De bliksem sloeg in een boom naast een boerderij aan de Kous- weg. Als gevolg van die klap sprongen twintig ruiten van een stal. De schade is nog niet bekend. LANGERAAR De Maa strichtse zesmans-formatie The Press' maakt zondag haar opwachting in het jongeren centrum De Schakel. The Press' werd in februari vorig jaar opgericht Zes maanden daarna scoorde de groep haar eerste hit 'I'm gon na shoot the deejay'. De plaat stond 9 weken genoteerd in de diverse hitlijsten. De opvolger van die eerste hit werd 'Canta- ra Pepe' en ook die plaat sloeg aan. Beide nummers zullen ongetwijfeld te vinden zijn op de eerste langspeelplaat van de groep, die in februari uitkomt en de naam 'Press here' krijgt. 'The Press', zondag in De Schakel in Langeraar. De groep bestaat uit Renee In- (trompet, gitaar en keybords), foon) en Willy Bronwater nemée (gitaar en zang), John Walther Nita (zang), Floor (drums). Het optreden in De Coenen (bas), Michel Nita Minnaert (keybords en saxo- Schakel begint om 20.30 uur. VOORSCHOTEN De marktkooplieden van de vrij dagse weekmarkt vinden een verhoging van de week- marktgelden met 8% onaanvaardbaar. Volgens een cal culatie verricht door de dienst openbare werken be dragen de weekmarktkosten per jaar 94.562,-. De Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel heeft het voor de -Voorschotense marktkooplieden opgeno men. Zij heeft becijferd dat de jaarlijkse kosten voor de gemeente slechts 41.801,76 bedragen. De commissie economische zaken meent dat de waarheid van de cij fers ergens „in 't midden" ligt. Een precieze kostenbe rekening voor de markt blijkt een moeilijke aangele genheid. Omdat ook de commissie financiën aange drongen heeft op een nauwkeuriger kostenberekening, zullen alle cijfers nogmaals kritisch bekeken worden. De marktkooplieden maken ook bezwaar tegen twee markt meesters. De markt is^ dermate klein dat deze tweede markt meester volgens hen overkompleet is en alleen kostenverzwa- rend werkt. Wethouder Van Dalen werd tijdens de vergadering van de raadscommissie gisteravond ook geconfronteerd met de onvrede van de marktkooplieden ten aanzien van de andere op stelling van de kramen en verkoopwagens. Thans staan alle ver koopwagens bij elkaar gegroepeerd, maar in de praktijk blijkt dat marktbezoekers de kraampjes die zij zoeken moeilijk kun nen vinden. Om tot een betere samenwerking en overlegmoge- lijkheid te komen, stelde de wethouder en tot benoeming van een aparte marktcommissie, die burgemeester en wethouders zal adviseren. Alleen de grote marktzaken komen dan nog in de raadscommissie economische zaken. Niemand misgunt een minder-valide een eigen parkeerplaats, maar deze parkeerplaatsen voldoen niet aan het doel waarvoor zij ingericht zijn. Aldus de vertegenwoordiger van de midden stand Schooneveldt, die pleitte voor een totale parkeeronthef- fing voor minder-validen. Veelal is de afstand van de parkeer plaats naar de winkel nog te groot. De wethouder deed de toe zegging deze aangelegenheid te laten bespreken onder meer met de politie, maar verwachtte geen gunstig resultaat. Het raadslid J. Aikens wees op het gegeven dat een minder-valide ook na tuurlijk gewoon kan parkeren op een normale parkeerplaats voor een winkel. „Van een mooi bord kun je niet eten", was de mening van de middenstand op de nieuwe parkeerregeling in de Voorstraat. Volgens de overige commissieleden is die parkeerre geling een betere zaak dan de oude. EHBO-cursus Een nieuwe opleidingscursus EHBO start dondei 29 oktober in de aula van de Huishoudschool aan Duindoornstraat in Noordwijkerhout. De cursus vat zestien lesavonden. Geïnteresseerden kunnen I opgeven bij het secretariaat van de afdeling JVooral kerhout van de KNV-EHBO, De Vlashoven 50 of] telefoonnummer 02523-4421. Jamboree Scouting Katwijk doet dit weekeinde mee aan de Wen wintigste Jamboree on the Air, kortweg JOTA. Pad vin kunnen in dan via zend- en ontvangapparatuur ove hele wereld met elkaar in contact komen. Deze happe wordt altijd in nauwe samenwerking met zendamat georganiseerd. De JOTA wordt in Katwijk vanuit troephuis Het Noorderlicht georganiseerd. Twaalf zei mateurs zullen in ploegendienst 48 uur proberen het wijkse station in de lucht te houden. Vorig jaar slai men erin radiocontact te leggen met Polen, de USA, land, Kenia, Japan en Engeland. Voor belangstellendi het zogenaamde zaterdagspel georganiseerd. Iedereen dan dus langs komen bij het Noorderlicht Muzenhof i in Het Leiderdorps Kamerkoor geeft morgen een com Dil in cultureel centrum De Muzenhof aan de Cor Got singel 1 in Leiderdorp. Onder leiding van dirii Wim van Meeuwen zingt het koor werken van Zoilfigj: Passereau, Morley, Andriessen, Strategier, Rönr Fauré en Brahms. Het concert begint om acht maar de koffie in de bar staat reeds om zeven uu reed. Om negen uur wordt een volksdansfestijn in zenhof gehouden. Iedereen kan meedansen, meel pen, meezingen of gewoon kijken bij dit spom volksdansfeest met internationale volksdansen, onder leiding staat van K&O-docente Ellen Bakkt u{ ite< FNV-feestavond De industriebond FNV in Lisse organiseert morgenavlinl een feest in gebouw 't Trefpunt. Tijdens dit feest zullenpO£ kele jubilarissen worden gehuldigd en verder zijn er ger spelletjes. Districtsbestuurder Dick ter Wischa zal een (on spraak houden. De feestavond begint om acht uur. Casema fT Casema kabeltelevisie organiseert woensdag een inlF* matie-avond over de het centrale antenne-systeem li Zoeterwoude. Binnenkort zullen de bewoners inllC eerst aangesloten woningen van de kabel gebruik in nen maken. Met behulp van een aantal televisietoesi gr len zal Casema tussen acht en tien uur 's avonds in Eendekooi alle mogelijkheden van de kabel dem streren. Crossvergadering De afdeling Fietscrossen van de Ren en Toer Veren i^Tï. De Bollenstreek vergadert zaterdag vanaf tien uur 's rr\an gens in 't Poelhuys in Lisse. Het crossgebeuren van hetfcr gelopen jaar wordt besproken, er is een film over crosk en iedereen kan zich opgeven voor een bestuursfunctie Rommelmarkt De Gereformeerde Kerk Lisse organiseert zate A van negen tot vier uur een grote rommelmarkt id Hobaho veilinghallen. De opbrengst van dit gebei^ wordt besteed aan de bouw van een nieuw ontn tingscentrum bij de kerk. Daarvoor zal niet al het g bijeen gebracht kunnen worden, maar het kerkbestv^ gaat ervan uit dat alle kleine beetjes helpen. Ovt gens is er die dag meer te doen dan te snuffelen e% c kopen. Er is een fancy fair en natuurlijk zijn er re allerlei kraampjes voor de versterking van de inu^e dige mens. Verder zijn er om elf en twee uur dem^i straties jazz-dansen door sportschool Aarts. eri bai Gemengd koor Sankt Marien, het gemengd koor uit het Duitse Siegetï^ de partner-gemeente van Rijnsburg verleent samen het eveneens uit Siegen afkomstige koperblazers-enseniVe Pro Musica Sacra dit weekeinde twee maal medewerkj aan een eucharistieviering. Zaterdagavond gebeurt dat I» zeven uur in de St. Johannes de Doperkerk in Katwijk zondagmorgen om half elf in de aula van de Chr. TiF^ bouwschool aan de Sandtlaan in Rijnsburg. B v HAZERSWOUDE 'De mens en de techniek' heet de expositie die tot en met 31 oktober wordt gehou den in ontmoetingscen trum het Anker in Ha- zerswoude-Rijndijk. Maker van de kunstwerken is de heer M.A.M. Wanrooij. Deze in de computersector werkzame inwoner van Ha- zerswoude stelt zijn tekenin gen en schilderijen ten tcvc uitnodiging van de cukig raad. De verwevenheid v mens en techniek wod8. Wanrooijs werk duideli dat valt weer terug te bn op zijn dagelijks werk. E stelde Wanrooij zijn telSC gen en schilderijen ten to Diligentia in Amstef Waarschijnlijk zullen dej ken van de Hazerswoudjl volgend jaar te zien zijn Amerikaanse Palm SpriijN VOORSCHOTEN De spoorbaan Leiden-Den Haag vice versa gaat dwars door een natuurge bied, dat gevormd wordt door „De Horsten" en „Duivenvoorde". Dat zou thans eindeloze discussies en bezwaarschriften ople veren en waarschijnlijk zouden de Spoorwegen gedwongen worden een andere route te kiezen. Het niet doorgaan van de zogenoemde Leidsebaan, waarvan het viadukt over de Papelaan een laatste en eerste overblijfsel is, toont aan dat in deze tijd milieu het soms wint van de techniek. Toch was dit in 1840 ook al zo. Men dacht echter niet aan het milieu maar meer aan het bézit. Nadat tussen 1839 en 1943 de „ijzeren paarden" in ons land waren gaan rij den, eerst tussen Amster dam en Haarlem en daar na doorgevoerd naar Lei den, vond op 1 mei 1843 de opening plaats van de lijn Leiden-Voorschoten en eerst op 6 december 1843 de opening van de lijn Voorschoten-Den Haag. Een half jaar lang was Voor schoten eindstation van de lijn Amsterdam-Voorschoten. Bij Voorschoten werden de trein reizigers per koets vervoerd via de Papeweg en de straat weg naar Den Haag. Oorzaak van het oponthoud bij de aan leg van de railverbinding met Den Haag was de toenmalige kasteelheer van Duivenvoor de, Jhr. Nicolaas Johan Steen- gracht, vader van de veel meer bekende Jhr. Hendricus Adolphus Steengracht. De jonkheer hield de plannen voor de railverbinding tegen omdat deze zijn landgoed in twee delen splitste. Hij kreeg de steun van burgemeester J.P. Treub, die getrouwd was met de gouvernante van het kasteel. Eerst na eindeloos on derhandelen kon de spoorbaan aangelegd worden. De kasteel heer kwam niet helemaal als verliezer uit de discussie. Hij kreeg het recht om iedere trein achter zijn kasteel te la ten stoppen indien hij een reis wilde maken. Zo kon het ge beuren dat tot 1944 tussen Voorschoten en Den Haag de trein midden in het bos stopte om de kasteelheer in of uit te 'laten. Eerst na de laatste we reldoorlog werd dit recht ver vallen verklaard. Rode vlag In de beginperiode van de spoorbaan werd er door de be diende van het kasteel een rode vlag geplaatst op de baan. Door de geringe snelheid van de trein was dit voldoende. In later jaren kreeg het station Leiden een telefonische mel ding. Drukke treinreizigers waren de kasteelheren niet. Van jhr. H.A. Steengracht is bekend dat hij minstens één tot twee keer per jaar de inter nationale trein naar Parijs liet stoppen. Deze ongehuwde kas teelheer bezocht regelmatig de lichtstad en dat deed hij gerie felijk per trein. Over jonker Steengracht doen de .meest fantastische verhalen de ron de. Het ongehuwd zijn van deze landheer is daar niet vreemd aan. Voor Voorscho ten heeft hij veel betekend. Hij was raadslid en een van de op richters van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Op zijn manier liet de Am bachtsheer van Voorschoten en Veur zijn dorpelingen mee delen in de vooruitgang in de maatschappij. Maar het moest wel in zijn straatje passen. Be kend is zijn onverholen min achting voor de heer J. H. van Kempen, direkteur van de zil- verfabriek en tevens raadslid. De heer Van Kempen ver zocht om de straatweg te voor zien van enige lantaarnpalen en ook ter hoogte van het sta tion wat licht te brengen in de duisternis, waardoor het perso neel van „De Zilverfabriek" niet in het donker van en naar huis behoefde te gaan. De jonkheer stemde in de ge meenteraad tegen het voorstel. Hij meende dat de zilverfa briek maar moest zorgen dat de arbeider niet in het donker naar huis ging door aangepaste werktijden in te voeren. In de loop der jaren taande de macht van de kasteelheer. Bij zijn dood liet hij aan het gemeente bestuur het Ambachts- en Bal juwhuis na met de verplich ting deze panden in stand te houden ten nutte van de dorpsgemeenschap. Die bepa ling is thans nog steeds van, kracht en maakte de bestem ming van het gerestaureerde Ambachts- en Baljuwhuis erg moeilijk. Aan de macht van de kasteelheren van Duivenvoor de werd voor het eerst ge knabbeld door de Spoorwegen, welke met treinen het bos doorkruisen, thans lopen de gewone burgers door de slaap kamers en salons van het kas teel tijdens de rondleidingen. Joop Peeters Het eerste station van Voorschoten. Afgebroken In 1969.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4