esscherp geprijsd im- ok: „Ruimte laten zitten er nu zeker niet meer bij' la cassettes nu 573,- tot 1429,-voordeliger weer Werkgevers komen met plan voor 30.000jeugdbanen anhang PvdA Iijft dalen; D'66 seds populairder Floriade in opbouw Exclusieve Sola couverts Euthanasieproces tegen kinderarts Openbaar ministerie haalt bakzeil in „Onkruit"-zaak 1G1 [NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 OKTOBER 1981 PAGINA 11 tuw met mes Jgestoken LEN Een 40-jari- •ouw uit Breukelen is om het leven ge- l door messteken in de I Haar man vond het lichaam van zijn vrouw [keuken. Haar auto die garage stond toen de let huis verliet, werd op trkt in Breukelen aan- fen. De politie ver- dat de onbekende da- jr na hun daad met de fandoor zijn gegaan en op de markt hebben (gelaten. VISSERS VISSEN ACHTER HET NET DEN HAAG De Nederlandse vissers vinden dat zij worden achtergesteld bij de boeren, die door de waardestijging van de gulden voor hun exportartikelen een compensatie krijgen van ruim vier procent. Dit is gisteren in Den Haag meegedeeld door de voorzitter van het Visserijschap. De Nederlandse visserij exporteert voor namelijk naar Italië en Frankrijk. De opwaardering van de gulden en de deva luaties van de lire en de frank maken het Nederlandse produkt veel duurder. De boeren worden hierin tegemoet geko men, de vissers niet. „Wij nemen dit niet, de visserij wordt toch ai onderge waardeerd", aldus de voorzitter. Stuurgroep vraagt meningen over energiebeleid DEN HAAG De Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Ener giebeleid, belast met opzet en uitvoering van de zogeheten „Bre de Maatschappelijke Discussie", heeft een oproep gedaan om ge fundeerde meningen in te zenden over de energievoorziening in de jaren negentig en daarna. Personen, groeperingen en organisaties kunnen hun opvattingen tot 1 december schriftelijk kenbaar maken. Mede op basis van de opvattingen en argumenten die worden aangedragen, zal de stuurgroep een tussenrapport opstellen, waarin ook de gevolgen van bepaalde keuzen van energievoorziening voor de samenle ving worden aangegeven. Het adres waarheen de brieven moeten worden gezonden luidt: Stuurgroep Maatschappelijke Discussie Energiebeleid, postbus 20102, 2500 EC Den Haag. Justitie geeft krakers pand terug AMSTERDAM De kra- kers van De Grote Luijk, het vroegere woonhuis van de Amsterdamse ex- notaris Slis-Stroom, die er maandagochtend door een knokploeg waren uitgezet, mogen naar dat pand te rugkeren. Justitie is van mening dat de oorspronke lijke bewoners in hun recht moeten worden her steld en dat politie hen daarbij moet steunen. Wanneer zij naar het kraakpand terug mogen is nog niet bekend. Weinig werk voor schoolverlaters DEN HAAG Schoolver- laters hebben minder kans op werk dan een jaar geleden. Het aantal als werkloos ingeschre ven schoolverlaters daal de in september welis waar met 2.300 tot 77.750, maar die daling is kleiner dan in september *79 en september '80. Het verslag over de arbeids markt van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid, waarin boven genoemde cijfers staan, ver meldt ook dat het totale aantal werklozen onder de 23 jaar eind september 165.370 bedroeg. van de voorpagina) ite laten zitten in de dat er vanzelf inves- en daarmee uitrolt, is er niet bij", aldus FNV- jitter Wim Kok bij 'belichting op de nota het arbeidsvoorwaar- ïleid. Die ruimte kan bedrijfstak tot be en van bedrijf tot verschillen, en dus io tot verschillende bisten leiden. Maar n p nota wordt er al voor gewaarschuwd, ie ruimte over het al- jg| en klein zal zijn. De bonden gaan ook zelf uit maken, hoe zij de aldus binnen te halen loonstijging zullen gaan benutten. Hun centrale waarschuwt in het kader van de behoefte aan koopkracht- handhaving er wel voor, dat er tal van kosten op de men sen afkomen, die niet of niet' geheel via prijscompensatie worden vergoed: woonlasten, hogere premies, duurder aard gas en dergelijke. In dit ver band wordt van de overheid verlangd, dat zij ervoor zorgt dat de koopkracht van de laagst betaalden zo goed moge lijk intact blijft, eventueel ten koste van de beter betaalden, onder meer door wat te spelen met de inflatiecorrectie in de loonbelasting en door ver schuiving van de premiegren- zen voor de sociale verzeke ring. De prijs van het aardgas mag volgens de FNV niet meer stijgen dan andere prij zen, en er moet voorts een strikter prijs- en tarievenbe- leid worden gevoerd. Ook het scheppen van banen, vooral via arbeidstijdverkor ting maar ook door matiging in de looneisen, moet per cao geregeld worden, en zal daar door eveneens van geval tot geval kunnen verschillen. Er kend wordt, dat nieuwe banen geld kosten, maar de overheid zou daar best wat bij kunnen passen, omdat uitkeringen ook duur zijn. Gedacht wordt dus aan tijdelijke loonkostensubsi dies. Tegenover investerings- loon (het storten van een deel van het loon voor het mogelijk maken van investeringen) staat de FNV toch wat gere serveerd. In elk geval zal het geld door de werknemers zelf beheerd moeten worden en tot tastbare resultaten moeten lei den. Door de benadering van de centralisatie en differentiatie van het arbeidsvoorwaarden beleid is de jaarlijkse nota over dit beleid dit jaar wat vaag. Die vaagheid wordt mede ver oorzaakt door het nog uitblij ven van regeringsstandpunten. FNV-VOOrzitter Wim Kok (Van onze sociaal- economische redactie) flAAG De leden van het Verbond van landse Ondernemingen hebben hun fiat |it aan een plan van hun bestuur om in de tomende jaren telkens 30.000 jongeren op men in het bedrijfsleven. Dat plan moet lelemaal worden uitgewerkt, maar zou in volgend jaar operationeel kunnen wor- yoorwaarde is wel, dat vakbeweging en i overheid er medewerking aan verlenen. Idoeling is om jongeren aanvankelijk in een deeltijdbaan aan te nemen, twee jongeren dus voor één functie. De overige tijd van de dag zou dan moeten worden benut voor beroeps- en praktijkopleiding. Na verloop van tijd zouden de betrokkenen dan volledige banen kunnen krijgen. „We beseffen, dat er heel wat problemen aan vast zitten, dat er bijvoorbeeld een gigantisch opleidingsapparaat voor moet worden opgezet," aldus VNO-voorzitter mr. C. van Veen. „We lossen er de werkloosheid niet mee op, maar we kunnen met dit gecombineerde banen- en op leidingsplan in elk geval een flink stuk van de jeugdwerkloosheid wegnemen". Dit plan vormt één van elementen, die binnen kort in de Stichting van de Arbeid in het over leg van werkgevers en vakcentrales en in het overleg van deze partijen met de regering aan de orde zullen komen in het kader van de on derhandelingen over het arbeidsvoorwaarden beleid voor 1982. In die onderhandelingen heeft het VNO niet veel ruimte aan te bieden. Het wil de prijscompensatie gedurende vier jaren elk jaar met één proecent korten. Een loon maatregel is daarvoor niet nodig, meent mr. Van Veen; als de overheid voor eigen personeel het voorbeeld geeft, kan het bedrijfsleven vol gen. De vakantiebijslag zou weer op het oude niveau moeten worden gebracht. De werkgevers heb ben daarnaast een half procent loonsverhoging aan te beiden, niet voor iedereen maar selectief toe te kennen voor bijzonder verantwoordelijk en zwaar werk als een stimulans voor arbeids motivatie en daarmee produktiviteit; verdere nivellering wijst het VNO af. „Niet alleen de ondernemers, maar ook de werknemers zelf vragen om meer differentiatie," aldus de heer Van Veen. (Van onze parlementaire redactie) HAAG De kiezersaanhang van de Partij van beid is sinds de Kamerverkiezingen van mei met procent geslonken. Dit betekent, dat de PvdA bij ïzingen op dit moment 40 zetels zou behalen. De verwierf in mei 44 zetels. Vóór de verkiezingen le de PvdA nog 53 kamerzetels. Tegenover de af- nde kiezersgunst voor de PvdA staat een sterk ïnde voorkeur voor D'66. Bij verkiezingen op dit [nt zou D'66 maar liefst 26 zetels in de wacht sle- m winst van negen ten opzichte van het huidige kamerzetels (17). ander blijkt uit een opiniepeiling die het onderzoekbu- agendijk in opdracht van de AVRO heeft uitgevoerd. De ten van de peiling, waarbij ruim 2100 kiesgerechtigden ondervraagd, wezen voorts op een verminderde aan- oor het CDA. Deze partij zou op dit moment 46 zetels be- v In mei kreeg het CDA 48 zetels, een verlies van 1 zetel tichte van het oude aantdl. De VVD, die in mei 26 kamer- i iaalde, zou op dit moment kunnen rekenen op 27 zetels, s het opinie-onderzoek geniet het huidige kabinet het iwen van 57 procent van de kiezers. Van de afzonderlijke van het kabinet blijken de ondervraagde personen het vertrouwen te hebben in premier Van Agt en de minis- Koning (Landbouw), Van der Louw (CRM), De Ruiter e), Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Terlouw (Eco- he Zaken). Het minste vertrouwen stelt men in Den Uyl Zaken en Werkgelegenheid) en Van Mierlo (Defensie). Ïts nat, maar recordoogst suikerbieten .OORD Ondanks de natte akkers, waardoor de bie- lachines moelijk uit de wielen konden, hebben de fa- van de Suiker Unie een recordoogst aan suikerbieten te gpt f^en gekregen. Van een hectare kwam niet, zoals men 'vjt begin van de campagne dacht een opbrengst van 51,5 ird-Jar gemiddeld 54,5 a 55 ton suikerbieten. Op het nieuwe terrein aan de Gaasterplas in de Bijlmer, waar volgend jaar de Floriade wordt geopend, is men begonnen met het poten van bijna twee miljoen bollen. Tegen de openingsdatum op 8 april zullen narcissen en andere voorjaarsboden in bloei staan. Minder ziekteverzuim dankzij bonussysteem ROTTERDAM Het bij Van der Giessen-De Noord inge stelde bonussysteem - meer geld in het loonzakje als je minder ziek bent - heeft het ziekteverzuim verminderd. De scheepswerf kent nu een veel lager percentage dan andere metaalwerkende bedrijven, terwijl het nauwelijks groter is dan in de rest van het land. Volgens de industriebond FNV verhult zo'n bonus de oorzaken van het ziektever zuim. Volgens sociaal directeur Van Wijk van de scheepswerf ver betert het dit jaar ingestelde systeem de produktie per ma nuur. In '80 was het produk- tiepersoneel gemiddeld 1500 uur werkzaam. De cijfers over de eerste zes maanden van dit jaar wijzen er op dat dit jaar 1560 uur gehaald gaan worden, terwijl gestreefd werd naar 1525 uur. De FNV, die steeds heeft ge protesteerd tegen het bo nussysteem, wil een onderzoek naar de oorzaken van het nog bestaande ziekteverzuim bij Van der Giessen. Nu het bo nussysteem bestaat, praten de arbeiders niet meer over hun werkomstandigheden zoals te veel lawaai, stof en over een tonig werk, aldus de FNV. Volgens Van Wijk is er nog niets van een onderzoek te recht gekomen omdat het moeilijk is ziektebeelden on derling te scheiden. Conflict over winkelsluiting op 2 januari WOERDEN Werkge- vers en werknemers in de detailhandel liggen met elkaar overhoop over de vraag of de winkels op za terdag 2 januari nu open of dicht moeten zijn. De dienstenbonden FNV dringen al jarenlang aan op enigerlei compensatie voor de vele overuren die het winkelpersoneel rond de feestdagen moet ma ken. Dit streven loopt vol gens de dienstenbonden telkenjare vast op de on wil van de werkgevers. Het zijn volgens de diensten bonden vooral de grootwinkel bedrijven die dwars liggen. En als de supermarkten open blij ven, voelen de middenstanders er weinig voor hun deuren te sluiten, ook al zou dat gezien, de belangstelling van het win kelende publiek best kunnen. De grootwinkelbedrijven en de kleine kruideniers zullen op 2 januari gewoon open zijn. Hetzelfde geldt naar verwach ting voor de groentezaken. Wat de slagers en bakkers zul len doen is nog niet officiéél bekend, maar verwacht wordt dat de werkgevers zullen be sluiten open te blijven. advertentie I^AUUOIVVV V-AJU.VV^1 lO Q inhoud van de ladencassette: 9 tafellepels, 9 tafelmessen, 9 tafelvorken. 9 dessertlepels, 9 dessertmessen, 9 dessertvorken. I soeplepel. 2 sauslepels. 2 groentelepels, I aardappellepcl. 9 theelepels. 9 taartvorkjes, 9 likeurlepels, 9 longdrinklepels. I suikerschepje, 2 vleesvorkjes, 1 botermesje. I gebakschep. decouvert. I kaasschaaf, I jamlepel Verkrijgbaar bij uw Sola detaillist. Voor verkoopadressen en documentatie: Solafabriek, Van Reenenweg 155, Postbus 330, 3700 AH Zeist, tel. 03404-23364-16019 LONDEN In de Britse stad Leicester is gisteren het proces begonnen te gen de beroemde kinder arts Leonard Arthur die ervan wordt beschuldigd vorig jaar op een pasgebo ren mongooltje euthanasie te hebben toegepast. de zich voor de rechtbank „niet schuldig" in de zin van de aanklacht. Het mongooltje werd 2£ juni vorig jaar in Derby geboren. Ofschoon het volgens zuiver medische maat staven gezond was, wees de moeder het kind af. Na een lang gesprek met de ouders gaf dr. Arthur het ziekenhuis personeel opdracht de baby al leen nog maar „de allernood zakelijke verzorging" te geven. Het kind kreeg verder een in water opgelost morfineprepa- raat toegediend dat binnen drie dagen tot de dood leidde. Het jongetje werd donker blauw totdat de adem stokte. Als doodsoorzaak werd long ontsteking vermeld als gevolg van mongolisme. Het proces tegen de kinderarts krijgt in Groot-Brittannië veel publiciteit. Op de openingsdag van de rechtszaak toonde de o- penbare aanklager begrip voor de arts die het kind „zo men selijk mogelijk" had behan deld, maar hij betwistte dat het kind het verdovende mid del nodig had. „Wat het kind nodig had, was voeding en dat werd het onthouden. Er zijn geen pogingen gedaan het kind door medicijnen te red den". Tegenover de jury ver klaarde Arthur dat hij de vol ledige verantwoordelijkheid voor de dood van het jongetje op zich neemt, hoewel krach tens de wet ook het zieken huispersoneel ter verantwoor ding geroepen kan worden. Nog onlangs baarde een von nis van een Britse rechtbank veel opzien omdat daarin te gen de zin van de ouders in o- peratie van een mongooltje werd aanbevolen omdat het kind in kwestie anders ster- EINDHOVEN Het image van de burgemeester hangt sterk af van wat de krant over hem schrijft. Bur gemeesters hebben het bovendien vaak moeilijk om dat de media de agressieve kritiek op gezag verwoor den en vermenig vuldigen. Prof. Van der Meiden, hoogleraar massa communicatie heeft dit gisteren gezegd in Eindho ven op een verga dering van het Ne derlands genoot schap van burge meesters. Kranten kunnen image burgemeester maken of breken Volgens de hoogle raar kan de burge meester er weinig aan doen als bur gers via de media niet precies verne men wat bestuurs colleges hebben be sloten. De overheid moet het stimule ren dat de burger zoveel mogelijk zelf achter de fei ten tracht te ko men. Daarbij heb ben de burgemees ters de plicht om zich buiten de be staande media om tot bet publiek te richten om exacte informatie te ver strekken, aldus de hoogleraar. Speciale dienst moet ziekteverlof in onderwijs terugdringen DEN HAAG Er moet een speciale dienst in het leven worden geroepen ter bevordering van de gezondheid en het welzijn van de onderwijsgevenden in het lager onderwijs. Door het bescher men en verbeteren van de gezondheid en het welzijn van de on derwijzers zou zo'n dienst een bijdrage kunnen leveren aan het terugdringen van langdurig ziekteverlof onder het lager-onder- wijspersoneel. Dit is een van de adviezen uit het vandaag gepubliceerde rap port „Gezond Onderwijzen" van het Instituut voor Gezond heidszorg aan de Tilburgse Hogeschool. Het rapport is de weers lag van een onderzoek naar de achtergronden van langdurige ziekte en het invalide worden van onderwijzend personeel. Uit het onderzoek blijkt dat 60 procent van de gevallen van langdu rig ziekteverlof in het lager onderwijs het gevolg is van psychi sche problemen. DEN HAAG Het openbaar ministerie is gisteren in Den Haag in hoger beroep tegen leden van de antimilitairisti- sche groepering „Onkruit" door het hof niet ontvankelijk verklaard. De rechtbank had tien leden van de groep wegens lokaalvrede breuk veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en vijfhonderd gulden boete. Het tiental had vorig jaar de vierde etage van een TNO-gebouw in Den Haag bezet. Aan vankelijk zagen advocaten en officier af van hoger beroep. Om dat de procureur-generaal ter ore was gekomen dat de vernie lingen bij TNO aanzienlijker waren dan gedacht, achtte hij de straf te laag en blokkeerde hij de beslissing van de officier, de zaak te laten rusten. De verdediging achtte dit in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur. Het hof vond dit ook en wees het beroep af. Kind (4) omgekomen bij brand DEN HAAG Bij een- brand op de tweede eta ge van een woning aan de Van Dijckstraat in Den Haag is gistermid dag rond het middaguur de vierjarige Amer Ha- nouman door verstikking om het leven gekomen. Een 19-jarige tante van het kind stond op het moment dat de brand uitbrak onder de douche. Zij verklaarde nog gezocht te hebben naar het kind, maar ze heeft het niet kunnen vinden. Na blus sing trof men het kind onder een bed in de achterkamer. Over de oorzaak is nog niets bekend, maar de politie sluit niet uit dat het kind met vuur heeft gespeeld. De brand verwoestte een deel van de tweede etage en een zolderverdieping. Rustig weer DE BILT (KNMI) Het blijft voorlopig koud voor de tijd van het jaar. Vannacht kwam het op enkele plaatsen in het oosten en noordoosten van het land al tot lichte nachtvorst Dit zal de komende nachten op meer plaatsen voorkomen. Vanmorgen breidde een re- gengebied zich over het zuiden van het land uit. Deze regen hing samen met een depressie, die zich over Noord-Frankrijk naar Zuid-Duitsland verplaat ste. De depressie wordt ge volgd door een rug van hoge- luchtdruk, die zich de komen de dagen over Engeland en de Noordzee zal uitbreiden. Door deze ontwikkeling kan er voor ons land tot na het weekeinde overwegend droog weer met weinig wind in het vooruit zicht worden gesteld. van gisteren temp temp «leg Eindhoven Den Helder Ut. R'dam geh.bew. «bew. 10 00.3 n Z--Limburg regen Klagenturi h bew. Kopenhagen on bew. Lissabon on bew. Locamo l.bew. Londen regen Luxemburg regen Rome Split Stockholm on bew. 27 8 Ou on bew. 12 On zw bew. 20 on bew. 25 20 0 n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11