aLatwijks bedrijf met ■luiting bedreigd Posterioriteiten in raad Warmond m Romantiek vuurtorens maakt plaats voor automatisering üsfeiö Jen arbeidsplaatsen op de tocht Prachtig volkstoneel van 'Elckerlyck Uniek keuringsstation in Zoeterwoude Reservisten beëdigd LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 PAGINA 7 HAAG/KATWIJK p sluiting van de fir- pvenskolyth Neder- B.V. zal vrijwel ze- let ontslag betekenen jien werknemers. Dit (stermorgen de direc- van Svenskolyth, de Van der Berg, tijdens hoorzitting van de van State waar hij aantekende tegen level tot sluiting van drijf. Dit bevel is ^aardigd door het (ijkse gemeentebe- i omdat Svenskolyth over de benodigde ferwetvergunning be- :RTA! en dernisering twijks itmbad eker IJK Aarzelend iet de nodige slagen arm heeft de raads- lissie voor cultuur en itie gistermddag in- jnd met het verlenen een krediet om de ien voor de moderni- van het zwembad r uit te werken. Nog- vat commissieleden en grote moeite niet leit dat het bedrag 40.000,in een la- idium zal worden ;d door een krediet im 1,5 miljoen. Dit |g is namelijk nodig momenteel schets- uitgewerkte moder- g te verwezenlij- •èrmans: „Er wordt mo- Jel veel geld besteed aan binnenlandse recreatie. )sn brengen hun weekend v in een bungalowpark (vaak als enige attractie nodern uitgerust zwem- Wwezig is. Met de slech- konomische situate zul- ize reisjes echter sterk worden ingedamd, en zal een goed uitgerust jks bad zeker in een be- voorzien". jtwijkers zullen voor een aan het gemoderniseer- mbad nauwelijks meer en te betalen dan nu al is. De raad van be- in het bad verwacht na- per jaar zo'n 30.000 be- s meer dan nu het geval irdoor het bad self-sup- zal zijn. Timmermans: embad moet een socia- :tie krijgen in ons dorp. iet een zogenaamd ser- met een aantal aan- ide attracties worden", inanciële haalbaarheid iet projekt wordt door [tal raadsleden in twij- kken. Gevreesd wordt tekorten van het zwem- 1982 geschat op ruim ton, alleen maar zullen Niemand durfde in dan ook al de toezeg- t doen dat de te ontwer- plannen daadwerkelijk worden uitgevoerd. De sluiting is door B. it W. van Katwijk nog niet daad werkelijk tot uitvoering ge bracht. Svenskolyth zal voor lopig kunnen blijven draaien tot dat de Raad van State uit spraak heeft gedaan. Ook het feit dat de heer Van der Berg inmiddels al wel een aanvraag voor een hinderwetvergun ning heeft ingediend, speelt bij deze beslissing van het ge meentebestuur een rol. Wel is er bij Svenskolyth momenteel sprake van een ontoelaatbare situatie, aldus een woordvoer der van de gemeente, de heer F. Wagter. Volgens directeur Van der Berg is hiervan echter abso luut niets gebleken. „De voor naamste reden voor het bevel tot sluiting was het feit dat er zich een gedeeltelijk gevulde propaangastank van 1000 liter op ons terrein bevond. Deze tank is al geruime tijd geleden weggehaald". Van der Berg zegt het dan ook „onbegrijpe lijk" te vinden dat het bevel tot sluiting toch afgekomen is. „Wij hebben alle aanwijzigin- gen van de gemeente steeds opgevolgd". Afgelopen zomer heeft Svens kolyth Nederland B.V., gespe cialiseerd in het vervaardigen van anti-roest middelen, zich gevestigd op het industrieter rein ,,'t Heen". Op 4 augustus is door het bedrijf een hinder wetvergunning aangevraagd die momenteel door de ge meente wordt behandeld. Op 19 augustus volgde het bevel tot sluiting, waarbij als reden werd aangevoerd dat de firma momenteel draait zonder in het bezit te zijn van de beno digde hinderwetvergunning. De heer Van der Berg: „Tijde lijke sluiting levert voor B. W. geen enkel voordeel op. Niemand heeft last van ons. We veroorzaken geen lucht verontreiniging, produceren geen gevaarlijke stoffen, ge ven geen geluidshinder en sto ten geen verontreinigd water af". Een tijdelijke sluiting van Svenskolyth zal echter wel verstrekkende gevolgen heb ben voor het bedrijf. „Als we veertien dagen dicht gaan kunnen we ons faillissement wel aanvragen. Veel van onze producten worden geëxpor teerd en het is erg moeilijk om de veroverde markt vast te houden. Een periode niet leve ren betekent dat de concur rentie onze klanten over neemt. Hierdoor komen vrij wel zeker tien mensen op straat te staan". Inmiddels is al wel duidelijk dat de gemeente in november positief zal beslissen op de. aanvraag voor een hinderwet vergunning. Svenskolyth vol doet momenteel nog niet aan alle in deze vergunning gestel de eisen, maar het aanbrengen van deze extra voorzieningen levert volgens Van der Berg geen problemen op. Op 16 ok tober zal worden beslist of Svenskolyth Nederland B.V. Het fabrieksgebouw van Svenskolyth Nederland aan de Scheepmakers straat. in afwachting van de hinder wetvergunning zal kunnen blijven draaien. 4nt H ningbouw traal in i Voorhout RHOUT De ge- B^Beraad krijgt morgen HH financiële voorstel- tafel. In de eerste wordt een krediet ^^agd voor woning- i in het plan Spoor- 1II en het tweede tel betreft een lening de Stichting Bejaar- Iver, dhtrum Voorhout. het project Spoorlaan II een krediet van 6,8 mil- ilden gevraagd. Daar- lunnen 61 woningen gebouwd door wo- iwvereniging Voor- Iet plan voorziet in de in 29 eengezinswonin- 32 meergezinswonin- )e huurprijs per woning geraamd op 433 gulden maand. Richting Bejaardencen- Voorhout vraagt een le- 'an 444.700 gulden. De >g heeft in Voorhout bejaardenwoningen 'd, waarvoor een geld- van 1,2 miljoen gulden fgesloten. De bouwkos- echter beduidend ho- jevallen, zodat de stich- om een aanvullende vraagt. sring Katwijks onzeker ;hine SASSENHEIM Toneelgroep 'Elckerlyck' heeft gis teravond bij 'Cees en Ineke' voor een pracht stuk volkstoneel gezorgd met het blijspel 'Lucy's baby' van John Patrick. Zondagavond gaf Elckerlyck hiervan de Nederlandse première ten beste. Met vlot spel en een prima rolbeheprsing werd het stuk in vijf taferelen op de planken gebracht. Leny Willemse, als excentrie ke Lucy, speelde een fantastische hoofdrol en mag de ster van de avond worden genoemd, die in het geheel sterk domineerde. Goed tegenspel kreeg ze overigens van Aad Scholten, als de zwerver Norman van laag allooi, die als geboren acteur zijn rol met overtuiging bracht. Verder werd er leuk gespeeld door led Schoone als vriendin Rosie, Cees in der Rieden als Spencer die de meeloper van Norman is, Corrie Maris als vrouw van Spen cer en Annie Immerzeel als oma. Een woord van hulde is ook op zijn plaats voor het décor, dat de woonkamer van Lucy voorstelt maar tegelijkertijd als uitragerij dienst doet. Behalve van veel humor, is er in het stuk ook spra ke van veel waarheden die op geestige wijze onder woorden worden gebracht. Voorafgaande aan de voorstelling meldde voorzitter Thijs Berg dat het toneel van 'Cees en Ineke' de afge lopen maanden door leden van 'Elckerlyck' is opgeknapt in sa menwerking met leden van toneelvereniging 'Pancras' en leden van carnavalsvereniging 'De Saksen'. Het blijspel 'Lucy's baby' wordt zondagavond 18 oktober herhaald om kwart over acht weer bij 'Cees en Ineke'. Nieuwe commandant rijkspolitie De heer J. van den Ban (50) is met ingang van 1 oktober be noemd tot commandant van het district 's-Gravenhage van de rijkspolitie. Hij volgt de heer P. Paul op, die op dezelfde da tum met functioneel leeftijd sontslag (FLO) is gegaan. Van den Ban is dirigerend officier der rijkspolitie eerste klasse. De installatie vindt 20 oktober in het Provinciehuis In Den Haag plaats. WARMOND Het stel len van prioriteiten in deze tijd van het jaar, waarin de gemeenten hun begrotingen voor 1982 presenteren is niets bij zonders. In deze tijd van bezuinigingen duikt ech ter ook een nieuw ver schijnsel op, namelijk dat van de „posterioriteiten", de tegenhanger van de prioriteiten. Met name de gemeente Warmond han teert deze lijst van zaken, die van ondergeschikt be lang zijn. „Bij de huidige stand van zaken gaat het niet alleen meer om de vraag of het huidige voor zieningenniveau gehand- NIEUW BOEK OVER KUSTVERLICHTING Vuurtorens roepen bij veel mensen nog een beeld op van eenzaam heid. Van een vuurtoren wachter, die met zijn ge zin ver verwijderd van de samenleving een lichtbaken instandhoudt. Zodat schepen gemakke lijker de kust kunnen herkennen en niet vast lopen in zandbanken e.d. Toch komt dit beeld anno 1981 nog nauwe lijks overeen met de werkelijkheid. - Hoewel wèl getroffen door het romantisch waas dat vanuit de geschiedenis tot hem spreekt, heeft kustverlichtingsinge- nieur Romke van der Veen in zijn pas versche nen boek „Vuurtorens, over vuurboeten, licht- wachters en markante bouwwerken" op nuch tere wijze geprobeerd het heden en verleden van de Nederlandse kustver- lichting op een rijtje te zetten. Anecdotes Om niet geheel in een strikt zakelijke verwoording te ver vallen, is in het boek op grote schaal gebruik gemaakt van anecdotes uit de rijke historie van de Hollandse visserij en koopvaardij in hun relatie met de kustverlichting. Het professioneel geïllustreerde boek begint met een analyse van de totstandkoming van het vuur en het inzicht om het als baken te gebruiken. Wanneer precies de vuurto ren is ontstaan, wordt in het boek niet duidelijk. Wel is bekend, dat de „Pharos" bij het oude Alexandrië de eer ste vuurtoren is, waar we al thans weet van hebben. Van der Veen beschrijft in zijn verhaal, waarin hij veelvul dig teruggrijpt naar de oude geschiedenis in de bijbel, de geleidelijke wordingsgeschie denis van de vuurtoren en de voorlopers ervan. Al in de tijd van Aëron (Exodus) zou den in karavanen lichtwach- ters hebben meegelopen, die De Noordwijkse vuurtoren. plaatsen op het duin. De schuurtjes dienden om de brandstof, hout en later ko- Ook de Homeinen maakten len. dr°°8 tc h°u<Jen. Aardig is dat in verschillende kust plaatsen nog de naam Vuur- boetstraat voorkomt. De hou ten bouwsels, de vuurtorens, gebruik van vuur als baken, maar dan wèl al in torens. Dit vuur was niet alleen be doeld voor de overwonnen volken, die leefden van de visserij, maar ook bedoeld als herkenningsteken voor de Het is tegenwoordig allang oversteek naar Engeland, niet meer zo, dat vuurtoren- Alexandrië. De kolos is 52 meter hoog en heeft een gro te lichtsterkte. Bij Helle- voetssluis straalt een slechts 17 meter hoge toren zijn licht uit over het kanaal bij Oost- voorne. In de Maasvlakte staat Nederlands hoogste en ook jongste vuurtoren. Het is een bijna 70 meter hoge be tonnen reus, die als dag en nacht brandend verken- ningslicht schepen de weg wijst naar Europoort, het ha vengebied bij Rotterdam. Het lichtbaken van Schevenin- gen staat slechts 49 meter bo ven het gemiddelde zee-op pervlak, maar heeft weer een grotere lichtsterkte dan de toren in de Maasvlakte. De kaper staat tussen de Maas vlakte en Noordwijk in. Als oriëntatiepunt voor èn langs varende en voor in Scheve- ningen binnenvarende sche pen bijzonder belangrijk. Vlot geschreven Van de vissersplaats Noord- wijk is bekend dat al in 1444 op het duin vuren werden gestookt om de vissers weer behouden thuis te kunnen la ten keren. Nu staat in Noord- wijk een 33 meter hoge to ren, die met drie verduiste ringen per twintig seconden als verkenningslicht fungeert voor de haven van IJmuiden. De rest van de Nederlandse kust wordt eveneens om de zoveel kilometer onderbro ken door een vuurtoren. Een veilig idee voor menig zeeva rende. Kustverlichtingsinge- nieur Van der Veen heeft zijn vlot geschreven boek ge lardeerd met een grote hoe veelheid aan technische ter men. Echter zó, dat daar ge makkelijk overheen wordt werden later wel geduid als 5™ndS7dSd. draad Wanneer de Romeinen te rugkwamen, zouden ze na- wachters de ganse dag door brengen met het tot flinke tuurlijk wel de monding van hoogte opstoken van hout- of de Rijn moeten kunnen te- kolenvuren. Het oude beroep rugvinden bij Katwijk. Zo is vervangen door een inge- komt in geschiedschrijvingen nieus geautomatiseerd waar bouwsel op het kasteel Brit- pen. In de provincie Zuid- tenburg voor de kust. In de Holland staan vandaag de Middeleeuwen blijkt voorts dag vijf werkende vuurto- veelvuldig gebruik te zijn ge- rens. Op Goeree-Overflakkee maakt van „vierboeten" en staat een vrij" nieuwe toren, „kapers". Vierboeten waren de Pharos, genoemd naar de de schuurtjes naast vuur- eerst bekende toren bij van het verhaal geweld aan wordt gedaan. Die technische verantwoording kan dan ook worden gezien als een sur plus voor techneuten. Kort om een lezenswaardig boek, dat vast en zeker bij veel mensen in de smaak gaat vallen. JAN PETER VERSTEEGE VUURTORENS Rom ke van der Veen. Uitge verij De Boer Maritiem Bussum. 160 Bladzijden, 24,50. haafd dan wel uitgebreid kan worden doch ook of de tijd is aangebroken dat bestaande voorzieningen al of niet in fasen af gebouwd moeten worden. De omstandigheden dwin gen daartoe. Uit de Miljar dennota 1982 blijkt dat de gemeenten hun uitgaven in 1982 met gemiddeld meer dan vier procent moeten beperken. Deze beperking komt boven de beperking in 1981", stelt de gemeente Warmond. In een extra raadsvergadering zal de gemeente Warmond morgen deze posterioriteiten, vrij vertaald bezuinigingen, onder de loep nemen. Het gaat daarbij meestal om kleine din gen, het terugschroeven van bepaalde subsidies. De com missieleden die geen raadslid krijgen mogelijk geen presen tiegeld meer (als ze plaatsver vangend lid zijn) en moeten stukken zelf komen ophalen teneinde op portokosten te be sparen. Ook voor raadsleden heeft men zoiets in petto. Het gebruik van kringlooppapier wordt afgeschaft. Het plaatsen van bloembakken wordt wellicht achterwege ge laten in verband met de extra kosten bij vernieling. Bespa ringen zijn verder mogelijk op de subsidie van de kosten van het zwemonderricht, de deel name aan de schooltandartsen dienst, de regeling bijdrage in de telefoonkosten en de brand- weerkosten. De schoonmakers van de Kagerplassen hoeven waarschijnlijk bij hun jaarlijk se reinigingsactie niet meer op een kostenvergoeding te reke nen. De gemeente Warmond wil zich gaan bezinnen op de deelname aan het Samenwer- kings Orgaan Bollenstreek. Bezuinigingen kunnen voorts geschieden bij voorlichting, planologie (bestemmingsplan nen zijn nu gereed) en op de onderhoudskosten- en schoon maakkosten van gemeentelijke gebouwen. De onderwijsuitga ven zullen kritisch worden be oordeeld, met de name de ex ploitatiekosten, het vergoe dingsbedrag per leerling. Ook de komst van een milieure chercheur zou wel eens langer op zich kunnen laten wachten. In de subsidiëring van vereni gingen, instellingen en groe pen zou ook verandering kun nen komen. Geringe subsidies worden eventueel geschrapt en ook bij de herverdeling van de subsidies zouden er be snoeiingen kunnen plaatsvin den. Ook de beschikbaarstel ling van gemeentelijke accom modaties zou voor verminde ring vatbaar kunnen zijn. STAATSSECRETARIS VERRICHT OPENING ZOETERWOUDE Staatssecretaris Van der Doef (Verkeer en Waterstaat) opent 20 oktober in Zoeter woude een voor Europa uniek keuringsstation voor koelwagens. In het station, dat onder beheer staat van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, wordt het isole rend vermogen van de laadbak en de capaciteit van koelapparatuur van de wagens gecontroleerd. De bouw van het station, waarmee een bedrag van zeven mil joen gulden is gemoeid, is een uitvloeisel van een door Neder land ondertekend internationaal verdrag inzake de keuring van koelwagens waarmee vaak aan bederf onderhevige produkten worden vervoerd. Het gebouw bestaat uit drie hallen waarbin nen middels een computer de koelwagens worden gecontroleerd. In de hallen kunnen temperatuurverschillen van min twintig tot plus 35 graden Celsius bereikt worden. Overste M. Baars, de plaatsvervangend districtscommandant van de rijkspolitie heeft gisteravond in Rijnsburg negen reserve rijkspolitie-agenten beëdigd en twee met een jaarteken van twin tig jaar onderscheiden. Onder de negen reservisten bevonden zich drie dames. Een primeur voor de Bollenstreek. De beëdigde reservisten zijn: E. van Kralingen en A. van der Gugten uit Rijns burg, A. van Uden uit Hillegom, W. Kortekaas uit Llsse. H. Koom- en uit Noordwijkerhout, W. Gerritsen, W. Hortsmann, A. Rade maker en C. de Vries uit Sassenheim. De heren W. de Winter uit Valkenburg en D. Bouknecht uit Rijnsburg ontvingen uit handen vfcn de heer Baars het jaarteken voor twintig jaar trouwe dienst bij de reserve rijkspolitie. Parkeerterrein bij Groene Kerkje OEGSTGEEST De ge- meente Oegstgeest heeft overeenstemming bereikt over de ruiling van grond respectievelijk aan de Haarlemmerstraatweg en in de Morsebelpolder. De eigenaar van het stuk grond aan de Haarlem merstraatweg, heer H. de Bolster is bereid om voor eigen rekening een par keerterrein voor 70 perso nenauto's aan te leggen op het terrein tegenover de Groene Kerk. Daarna wil hij dit parkeerterrein voor 131.000 gulden aan de ge meente overdragen waar na de gemeente hem een stuk grond achter de boerderij Haaswijk voor 91.200 gulden verkoopt. Het verschil tussen de beide koopsommen bedraagt dan nog 40.000 gulden. Intussen heeft de kerkvoogdij in Oegst geest toegezegd met een be drag van 20.000 gulden tege moet te willen komen, mede omdat het parkeerterrein voor de Groene Kerk van nut kan zijn. De raadscommissie financiën, gisteravond onder voorzitter schap van burgemeester Scheenstra bijeen, kon zich in dit voorstel wel vinden. De li beraal Heilbron vestigde er de aandacht op dat ook volksuni versiteit K. en O. profijt van een betere parkeergelegenheid zal hebben. Dit in verband met de zondagmiddagconcer ten in de Groene Kerk. Van de r.k. Willebrordparo- chie wil de gemeente Oegst geest grond grond kopen in de Morsebelpolder. De priis die overeengekomen was, kwam op 5.75 per m2. Hier is Gede puteerde Staten niet mee ak koord gegaan. Elders in de polder verwierf de gemeente zich een stuk grond voor 4.59 de m2. Met deze prijs gingen G.S. wel akkoord. De Willi- brordparochie heeft inmiddels besloten eenzelfde bedrag te vragen per m2. Dit na bis schoppelijke goedkeuring. „De koop zal nu wel doorgaan", al dus burgemeester Scheenstra, die verder verklaarde het be roep dat de gemeente aanvan kelijk bij de Kroon had inge- 'steld tegen de beslissing van G.S. te hebben ingetrokken. Mogelijk bibliobus in Valkenburg VALKENBURG Bin- nenkort wordt in de ge meente Valkenburg de behoefte aan een biblio theekvoorziening gepeild. Valkenburg beschikt wel iswaar over een openbare christelijke bibliotheek, maar dié voldoet niet aan de biblidtheekwet. Veel leesgierige Valkenbur gers (375) bezoeken de Kat- wijkse bibliotheek. Dit aantal wordt mogelijk nog vergroot wanneer de Katwijkse biblio theek eind dit jaar een filiaal opent in het Molenblok. Kat wijk wil Valkenburg dan de helpende hand reiken. Een an dere mogelijkheid vormt het naar Valkenburg halen van een bibliotheekbus. Deze op lossing brengt evenwel veel kosten met zich mee, namelijk 10.000 gulden per jaar. Er bestaan plannen bij de ge meente om te koment tot de vorming van een fonds waar uit welziinsactiviteiten kunnen worden betaald. De leden van de welzijnscommissie verschil len echter van mening over de wijze waarop de gelden moe ten worden besteed. Zo wil het progressieve raadslid me vrouw Van den Broek het be drag uit het fonds besteden aan de jaarlijks terugkerende subsidies voor allerlei vereni gingen. De heer De Mooij daarentegen voelt meer voor het financieren van nieuwe eo eenmalige activiteiten. Tijdens de onlangs gehouden vergadering van de welzijns commissie heeft mevrouw Herrewegen te kennen gege ven op te willen stappen. Zij heeft twee jaar zitting in de commissie gehad. Wethouder Schipper, voorzit ter van de commissie, deelde mee dat de plannen voor het Castellumplein moeten wor den herzien. De op.het plein gedachte poort kan er niet ko men omdat deze het uitzicht van het verkeer ontoelaatbaar zou belemmeren. Ravage na inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers hebben een enorme chaos achtergelaten tijdens een strooptocht door het gebouw van de kinderspeeltuinvereni ging 'Kindervreugd'. De inbrekers drongen het ge bouw aan de Hugo de Groot straat binnen na het doorknip pen van een slot Wat precies wordt vermist, is nog niet be land. De aangerichte schade is Aanzienlijk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7