Boten in Korte Does moeten verdwijnen Oecumenische catechese in Christus Dienaarkerk REGIO EIGENAARS BOOS OP PROVINCIE Geef bestrijding geluidshinder rijksweg hoogste prioriteit Herstel Vrouwgeestmolen op oor na gevild Alphense schietbaan alleen overdag open REGIOUOURlNAf REGI0U0UR1NAA Naam gezocht vol sportcentrum in Zoeterwoude LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 WBSLJfl# Enkele woonboten in de Does, die waarschijnlijk wel kunnen blijven liggen. HOOGMADE De onge veer tachtig eigenaren van weekendbootjes die een min of meer vaste aanlegplaats hebben in het water de Kromme Does in Hoogmade zijn zeer ontevreden. Aanlei ding is een brief van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland waarin de diverse eigenaren te ken nen wordt gegeven dat zij binnen zestig dagen hun ligplaatsen moeten verla ten. Dat laatste is de verschillende eigenaren in het verkeerde keelgat geschoten. Sommigen van hen hebben al meer dan vijftien jaar in de Kromme Does gelegen en menen daar uit zekere rechten te kunnen doen gelden. In zijn brief aan de eigenaren voert het Provin ciaal Béstuur aan dat het wa terschap „De Oude Veenen" is begonnen met werkzaamhe den ter verbetering van de kade van de Kromme Does. „Nadat de werkzaamheden zijn voltooid zal „De Oude Veenen" alleen dan toestaan dat aan deze oevers met een vaartuig ligplaats wordt inge nomen, indien een liggelegen- heid, uitgevoerd naar de door het waterschap te stellen eisen, wordt aangebracht vóór de kade. Voor het hebben van een dergelijke voorziening is een ontheffing van de provin cie op grond van de Plassenve- rordening Zuid-Holland ver eist", aldus de provincie aan de diverse eigenaren. De provincie voert onder meer aan dat de vaartuigen de om geving ontsieren en het water gebied onbruikbaar maken, waardoor men niet van plan is daarvoor desgevraagd de ver eiste ontheffing te verlenen. Dat betekent dat de eigenaren met hun vaartuigen in de Kromme Does geen ligplaats meer kunnen innemen. In jachthavens is, naar de mening van het Provinciaal Bestuur, in de omgeving, bijvoorbeeld in Oude Wetering en in War mond, voldoende liggelegen- heid beschikbaar. De provincie voert ook aan dat voor het hebben van de thans nog aanwezige liggelegenhe- den ook een ontheffing van de vorengenoemde verordening vereist is. „Wij hebben daar voor geen ontheffing verleend. In verband hiermede zal het duidelijk ziin dat wij voor deze aangelegenheden evenmin ontheffingen zullen verlenen, en ook geen overtreding van dit verbod zullen toestaan", schrijven G.S. in de bief aan de respectievelijke eigenaren. Tal van schepen blijken echter al jarenlang illegaal in de Kromme Does te liggen en daar wil men nu een eind aan maken. De bewoners van de diverse vaartuigen vergader den gisteravond in restaurant „De Kromme Does". Van meet af aan had deze bijeenkomst een stormachtig karakter, waarbij het er even naar uit zag dat twee vertegenwoordi gers van de Provinciale Wa terstaat en het Provinciaal Be stuur werden buitengesloten. De slotsom was dat de bewo ners van de illegale vaartuigen deze zaken nog eens op een rijtje zullen gaan zetten en daarbij zullen bekijken wat de verdere mogelijkheden zijn om aan deze dreigementen van de provincie het hoofd te bieden. Kremer tot 1 november burgemeester BODEGRAVEN Bur- gemeester N.P. Kremer van Bodegraven verlaat per 1 november de ge meente. De eerste burger vertrekt in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De raadsleden nemen donder dag 29 oktober afscheid van de heer Kremer tijdens een bui tengewone raadsvergadering. De bevolking van Bodegraven krijgt diezelfde dag op een re ceptie gelegenheid het echt paar Kremer de hand te schudden. Werkloosheid in Alphense regio wederom gestegen ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de Alphense regio nam in de maand september wederom toe. Dit blijkt uit cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Alphen aan den Rijn. De werkloosheid in de bouw sector is het grootst. Het aan tal vacatures nam de afgelo pen maand iets toe. Het grootst is de werkloosheid onder mannen. Dat aantal steeg de afgelopen maand tot 1120; 97 meer dan in augustus. Van het totale aantal werkloze mannen zijn er 104 jonger dan 19 jaar. Dat is minder dan in augustus toen het Gewestelijk Arbeidsbureau 118 jongeren onder 19 jaar inschreef. Het aantal werkloze jongeren in de bouw sector ligt relatief laag (16). Ook werkloosheid onder vrou wen steeg de afgelopen maand; van 546 in augustus naar 567 in september. Het aantal vrouwen onder 19 jaar zonder werk bedraagt 168. Een daling van 6 ten opzichte van toor- en onderwijspersoneel het grootst: 209; daarna volgt de sociaal-geneeskundige sec tor met 102. Het aantal vacatures bleef on danks een stijging van 11 ook in september laag: 128. Daarbij dient te worden aangetekend, dat het aantal beschikbare ba nen voor jongeren met 5 daal de tot 21. Alphense Holland Duckclub houdt Truckstar festival ALPHEN AAN DEN RIJN 'Tien voor vier, truckers voor rolstoelers' is het motto van het zaterdag op het terrein van de veiling Utrecht te houden Truckstarfes- tival '81. Het festival wordt gehouden onder auspiciën van de Alphense Holland Duck Club. Van de opbrengst wil men een groot aantal gehandicapten een vakantie aanbieden. Aan het Truckstarfestival doen honderden vrachtwagen chauffeurs uit binnen- en buitenland mee. Het overvolle programma vermeldt onder meer demonstraties van stunt teams en de Algemene Verkeersdienst Driebergen. Voorts zullen op het festival trucks staan, die nog niet eerder in Nederland te zien waren. Bovendien valt er de hele dag te luisteren naar muziek van onder anderen Doris D and the Pins, Saskia en Serge, Tumbleweeds, Kaz Lux, en natuur lijk Henk Wijngaard, de zingende vrachtwagenchauffeur. Naast deze artiesten is de AVRO aanwezig met de Toppop- discoshow. Bovendien zal Willem Duijs een aangepaste versie van zijn welbekende 'Vuist' ten tonele voeren. De organisatie heeft gezorgd voor de nodige aangepaste fa ciliteiten voor gehandicapte festivalbezoekers. Toegangs kaarten voor de meer dan 12 uur durende show kosten 17,50 gulden. Leden van de Holland Duck Club en rolstoe lers en hun begeleiders betalen 12,50 gulden. Kinderen tot 12 jaar kunnen het Truckstarfestival '81 tegen betaling van ƒ2,50 bijwonen. LEIDERDORP DOET DRINGEND BEROEP OP MINISTER LEIDERDORP Het college van Burgemeester en Wethouders van Lei derdorp heeft een per soonlijk beroep op de CD A-minister van Volks gezondheid en Milieuhy giëne mevrouw M. Garde- niers-Berendsen gedaan hoge prioriteit toe te ken nen aan de bestrijding van de geluidhinder van Rijksweg A4. In een aan haar gerichte brief herinnert het college aan de toezeggingen die haar voor ganger Ginjaar aan Leider dorp heeft gedaan. Een met fi nanciële steun van het minis terie uitgevoerd onderzoek heeft uitgewezen, dat de aan weerszijden van rijksweg A4 gelegen woningen in de Öran- jewijk en aan de B. G. Corts- laan en omgeving een op grond van de normen van de Wet Geluidhinder ontoelaat bare geluidsbelasting onder vinden. Het college blijft bij zijn me ning, dat het aanbrengen van geluidwerende schermen de enig aanvaardbare manier is om het verkeerslawaai doel treffend te bestrijden. Het col lege blijkt nogal gepikeerd over de opstelling van enkele departementsambtenaren die vinden dat er plannen moeten worden ontworpen voor het treffen van geluidwerende voorzieningen aan de wonin gen. Leiderdorp heeft al een besteksklaar plan voor geluid werende schermen ingediend. Het college stelt zich achter het actiecomité Rijksweg A4, die al jaren actie voert tegen de geluidsoverlast, dat het ver keerslawaai ook buiten de wo ningen moet worden bestre den, omdat vooral in de zo mermaanden veel tijd buiten wordt doorgebracht. Het colle ge vindt het daarom zonde van de tijd om nog eens nieuw plan op te stellen en heeft een beroep op de bewindsvrouwe gedaan haast met de uitvoe ring van het project te maken. „Graag zouden wij zien dat op korte termijn, in goed overleg met u en uw medewerkers, een geluidwerend scherm langs Rijksweg A4 kan wor den opgericht in het belang van de bewoners rondom Rijksweg A4. Zij hebben al te lang moeten wachten op af doende maatregelen", zo be sluit het college zijn brief aan mevrouw Gardeniers. WOUBRUGGE Nog éven, en de uit 1797 daterende Vrouwgeestmolen aan de westzijde van de Heimanswetering, op ongeveer ander halve kilometer ten zuiden van het dorp Woubrugge, kan er voorlopig weer tegen. De Hoogmadese molenmaker H. J. Verbij heeft de afgelopen maanden de molen van het type 'grondzeiler' onder handen genomen, waarbij onder meer het bovenhuis volledig van nieu we binten is voorzien. Het Hoogmadese molenmakersbedrijf is gespeciali seerd in het restaureren van molens. Nog niet zo lang geleden werd de molen sinds 1970 eigendom van de Rijnlandse Molenstichting, een organisatie dte- zich intensief bezig houdt met het behoud van de molens in het gebied van Rijnland werd de grote achtkante, met riet gedekte „Vrouwgeest" van fok- wielen van het systeem Fauël voorzien met op een roede (wiek) centrifugaal geregelde remkleppen. De stroomlijnneuzen systeem-Havinga verkeerden in een zo slechte staat dat ze verwijderd moesten wor den. Met het verwijderen van het systeem-Havinga zijn de laatste stroomlijnwieken van dit type ver dwenen. Dit type stroomlijnneus kwam indertijd tot stand na diepgaande fundamentele research door ir. A. Havinga in samenwerking met de wereldver maarde aerodynamicus prof. dr. J. Burgers in het la boratorium voor aero- en hydrodynamica van de Technische Hogeschool te Delft. Door het ontbreken van remkleppen gedroegen deze wieken zich insta- SB&L:' biel en sloegen daardoor „op hol" bij windvlagen, terwijl het aanloopkoppel voor een vijzelmolen te laag lag. Dit laatste werd mede veroorzaakt door het niet geheel op de juiste wijze aanbrengen van het sy steem. De voorkeur van molenaar K. Vrolijk ging uit naar het systeem-Fauël, waarmee de molen dan ook werd uitgerust. De waarde van de Vrouwgeestmolen wordt als zeer belangrijk aangemerkt. Oorspronkelijk werd de mo len aangewend voor het bemalen van de polder Vrouwgeest, die een oppervlakte van ongeveer 150 hectare besloeg. Tegenwoordig is de molen buiten gebruik. Hij wordt wel permanent bewoond; sinds Kerstmis van het iaar 1797 door het geslacht Vrolijk. De De tegenwoordige molenaar K. Vrolijk is de vijfde Vrouwgeestmolen van zijn geslacht, die zorgt voor de „Vrouwgeest", wordt onder Sinds de samenvoeging in 1968 van de polder handen genomen. Vrouwgeest met de polder Oudendijk tot één bema- lingsgebied is de Vrouwgeestmolen buiten bedrijf. Volgens het Zuid-Hollandse Molenboek (1980) ver keert de molen in redelijk goede staat, maar wordt hij matig onderhouden. De Vrouwgeestmolen is voorzien van een vijzel, die een opvoerhoogte van 4,20 meter kan bereiken. De vlucht van de wieken bedraagt 27,25 meter. De ver siering van de Vrouwgeestmolen bestaat uit een baard, groen geschilderd met gele versiering en op schrift. Op een kaart uit 1615 komt de benaming „Vroug- heest" voor als een veldnaam voor een complex on der Woubrugge zowel als onder Oudshoorn gelegen en grenzende aan het zogenaamde „Vrouwepat"; de weg in west-oostelijke richting naar het dorp Wou brugge. De befaamde abdij van Rijnsburg, die tot ver in de omtrek bezittingen had, heeft voor het eerste gedeelte van de poldernaam gezorgd. Een „geest" zoekt men echter in dit na uitvening drooggemaakte land tevergeefs. Mr. S. J. Fockema Andreae vraagt zich in zijn boekje „Poldernamen in Rijnland" (Lei den, 1952) af, of de bovenste veenlaag oorspronkelijk hoog en hard was, zodat men vergelijkenderwijs van een geestgrond kon spreken? Na de stichting van de polder Oudendijk in 1626 werd de naam Vrouwgeest voor een kleiner gebied gebezigd. In 1627 werd dit apart bepolderd, maar later weer vergroot'met een deel van de polder Gnephoek. OM GELUIDSOVERLAST BEPERKT TE HOÜDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Op de nieuw te bouwen regionale politie- schietbaan ten zuiden van het Geniecomplex gren zend aan de spoorbaan Al phen-Leiden, mag alleen tussen zeven uur 's mor gens en zeven uur 's a- vonds geschoten worden. De schotfrequenties mo gen bovendien niet hoger zijn dan 250 pistoolschoten en 185 karabijnschoten per uur op vaste schiet- punten t.w. op 25 m voor pistool en 100 m voor ka rabijn. Dit is vorige week overeenge komen tussen burgemeester M. Paats en twee vertegen woordigers van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. In zet van het gesprek was of de bouw van de schietbaan met de hierboven genoemde beper kingen voor het Ministerie nog acceptabel was. Het rijk neemt namelijk de aanlegkosten van de baan voor zijn rekening. Deze beperkingen zijn nodig, om de geluidsoverlast van de schietbaan voor de omgeving beperkt te houden. De vertegenwoordigers van het Ministerie hebben boven dien toegezegd een studie te zullen laten verrichten naar mogelijkheden om verder gaande geluidwerende voor zieningen aan de baan aan te brengen. De raadscommissie algemene. zaken kon gisteravond met het plan voor een schietbaan on der bovengenoemde voor waarden akkoord gaan, even als maandagavond de raads commissie ruimtelijke orde ning en stadsontwikkeling, waarbij de heer J. v.d. Vlies (PvdA) opmerkte dat hij de openingstijden van de baan. liever veranderd ziet in 8 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. ZOETERWOUDE De tweede bijeenkomst van de oecumenische catechese wordt morgenavond gehouden in de Zoeterwoudse Christus Dienaarkerk aan de Ker- klaan. Prof. Wegman van de Katholieke Theologische Hogeschool in Utrecht zal dan spreken over liturgie .en eucharistie. De bijeenkomst begint om acht uur terwijl rond de klok van tien uur de bijeenkomst zal worden beëindigd. Jaxcnlang is de „Toerusting'* in Zoeterwoude een vertrouwd be grip geweest. Vele avonden zijn protestanten en katholieken sa mengekomen om na te denken en te praten over belangrijke on derwerpen die het christen-zijn en kerk-zijn betroffen. De deel nemers aan de „Toerusting" beleefden dikwijls de vreugde van wederzijdse herkenning en waardering. Er is ook een aantal ge zamenlijke activiteiten uit voortgekomen zoals de oecumenische gebedsdiensten in de Advent. Hoewel men een vertrouwd be grip niet graag los laat geeft de term „Toerusting" echter niet meer voldoende weer wat de pastores voor ogen staat. Daarom gaan de gezamenlijke ontmoetingen in de toekomst door onder de noemer „Oecumenische catechese". Eind vorige maand ir, de eerste bijeenkomst gehouden. Ds. Elderenbosch sprak toen over de joodse wortels van de liturgie. Het doel van de oecumenische catechese is dat protestanten en katholieken met elkaar een fun damentele eenheid en gemeenschap ervaren échter en ónder de verscheidenheid van opvattingen en praktijken. Het gaat om sa men groeien in geloofsinzicht en geloofsbeleving, ieders eigen .inzicht en beleving verdiepen en verlevendigen en hierdoor ho pelijk meer samengroeien tot de eenheid. De opzet heeft daarom een tweeledig karakter, een wat meer leerstellig accent en een element van ervaring. e só jeidi in hf 'P& ert I Muzenhof Conservatoriumleerlingen die hun muzikale st\ de streekmuziekschhool Rijnakkoord in Leidt hebben gemaakt geven morgen een concert hof aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp, programma staan werken van Liszt, Fauré, Jl sohn, Hindemith en Frescobaldi. Het concert om kwart over acht Onderzoek In Alphen aan den Rijn worden deze en komende t baarmoederhalskanker-onderzoeken verricht. Zoal kend krijgen vrouwen tussen 35 en 55 jaar om de d/|at, een oproep voor een dergelijk onderzoek. Dit keer LZI alle Alphense vrouwen geboren in de jaren 1928, '^n '37, '40, '43, '46 een oproep. Op de oproepkaart sfa,n men zich voor het onderzoek dient te melden bij of bij het gebouw van de GG en GD. Zij, die nievLj genoemde jaarreeksen behoren, maar wel onderzoekje len worden, kunnen contact opnemen met de GG eL* De kosten van het onderzoek bedragen 20 gulden. Mor geroepenen, die toch onderzocht willen worden bef^ei gulden. Het onderzoek wordt verricht onder de tyaa woordelijkheid van de GG en GD, de Alphense huisin en het Leids Cytologisch Laboratorium. Lj Est Helemaal Anders for et Hetcreatieve informatiecentrum Helemaal Ajen aan de Sweilandstraat 51 in Warmond staat weeP I dinsdag van tien tot vier uur open voor de beland lenden. Er worden adviezen en inlichtingen gegevfre allerlei gebied betreffende de handvaardigheid. Eun nu twee cursussen van start gegaan, volksschii^o en zijden bloemen maken. Verder staan de cre#P' uitingen wandkleden, poppen en brooddeegfigurepn ken op het programma. De bezoekers zijn niet g>[ den aan een cursus bij Helemaal Anders. Advilaa winnen over breien, haken, knopen en andere staat vrij. Met het oog op de naderende feestdagen speciale creatieve middagen en avonden gepland.on informatie kan men terecht aan de Sweilandstrafü tel. 01711-10943 of 10098. «ij Foto/dia/filma vond Een foto-, dia- en filmavond vormt het slot van de 1 teiten in het kader van honderd jaar katholiek ond\ in Hoogmade. De 'Honderd Jaar Commissie' heeft roep aan alle inwoners gedaan om hun materiaal vo< avond vrijdag 16 oktober ter beschikking te s Mensen die denken over bruikbaar foto-, dia- of film riaal te beschikken, worden verzocht dat bij de scha baar te maken. De schooljeugd krijgt het hele progr 's middags voorgeschoteld. Bovendien worden dan d£ zen van de ballonnenwedstrijd uitgereikt. Litho-lezing De lithograaf Aart van Dobbenburg vertelt over zijn eigen werk bij de Vrije Academie Sik< heim aan de Kerklaan 31. De Vrije Academie is c deel van de in 1978 opgerichte Kunststichting tr Dever en Poelgeest. Er worden lessen gegeven i/£r j verfschilderen, aquarellen, handvormen klei, p en figuurtekenen en van tijd tot tijd wordt een i cent uitgenodigd, die aan de hand van zijn eigen ir wat komt vertellen over zijn specialisatie. ABN-bank Burgemeester M.A. van der Have van Leiderdorp ve£ac op vrijdag de officiële opening van het nieuwe kan tod/1 de Algemene Bank Nederland in Winkelhof, Reaar" Leiderdorp. De opening vindt plaats om vier uur. 7?ov bestaat gelegenheid om afscheid te nemen van de hc~* Schaap, die een andere functie binnen de bank heef™ vaard en kan men kennis maken met zijn opvolgL heer H.S.B. Wessels, de nieuwe directeur van het ka. Leiderdorp. Vanaf zeven uur wordt een open huis gil den en kan iedere belangstellende het nieuwe bankka bezichtigen. Het nieuwe kantoor biedt aanzienlijk 1° ruimte en comfort dan het oude kantoor aan de Laaia' Ouderzorg 144 in Leiderdorp. Kinderkledingbeurs De kinderkledingbeurs die gisteren in het Vroüue trefpunt werd gehouden is een overweldigend i geworden. Vraag en aanbod waren zo groot c tweeduizend gulden werd omgezet. Voor het Vrou\ trefpunt was de opbrengst driehonderd gulden doende om een typemachine aan te schaffen. tyJl beurs werden de bezoekers gevraagd naar hun me over een speelgoedbeurs. Meer dan honderd bezoé^Q lieten zich hierover positief uit 1 I ZOETERWOUDE Op bestuurlijk niveau sta^ meer in de weg bij de bouw van het nieuwe spl recreatiecentrum in Zoeterwoude-dorp. Op 23 an teerde de gemeenteraad een bedrag van 3.21 voor de bouw van een sporthal met tafeltennis!' modatie en nevenruimten. In dat bedrag is tev$ grepen aankoop en renovatie van gebouw 't Cê en een renteloze geldlening van honderdduizeiT den voor de uitbreiding van Ons Huis. Inmiddeli] het college van Gedeputeerde Staten het sein sport-en recreatiecentrum op groen gezet. Achter de schermen is de laatste tijd hard gewerkt aan' 1 dere voorbereidingen. De Werkgroep Accommodaties enkele jaren geleden begon met het aftasten van de mof den om te komen tot een betere huisvesting van de sp culturele verenigingen in het doip, is inmiddels ter ziele de gemeenteraad zich kon verenigen met de plannen wD leden van de werkgroep van mening dat hun opdracht vuld. Als vervolg daarop is toen de Stichting Sporthal L woude in het leven geroepen. De leden van eerdergeL werkgroep maken overigens thans deel uit van het sticht stuur, dat tevens de nodige uitbreiding onderging. Opf mogelijke termijn wil het stichtingsbestuur overgaan t<a stelling van een naam voor het nieuwe centrum. Enerzijèl voorkomen dat vele verschillende namen in de volksmo» circuleren en anderzijds omdat de accommodatie die in 1| Westeinde III zal verrijzen een passende naam meer dï dient. Hoewel reeds diverse suggesties zijn ingezonden bestuur nog meer mensen in de gelegenheid stellen hun bij te dragen. De voorstellen, zo mogelijk voorzien van schrijving of oorsprong van de naam, kunnen tot 24 worden gezonden aan de heer E. J. Plooij, Van Swiete 2381 TH Zoeterwoude. De inzender van de naam die ui zal worden gekozen, zal worden beloond met een gra vlucht boven Zoeterwoude.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4