Middenstand ageert tegen jpengraven Kort Rapenburg I Impasse in conflict over polderlasten lijkt doorbroken Raadselachtige brand jjtELDVERSPILLING WAANZIN EN VOLKOMEN OVERBODIG' Kleine Havenbrug moeizaam gelicht bsidiestop is doodsteek or Vrijwilligerscentrale sf. Kfcïï «te" {^h&Doo^heefver Gehuwd: A S. Kanhai en M.C.M. Wenders; M.J. Zaalberg en S. M. L. van den Berg; L. F. Krispijn en M.J. Pronk; R. E. Doerga en A. S. Gobard- han; J. B. E. Eysink Smeets en B. vah Zwieten; J. P. C. de Wekker en C. Verhoog; F. Kuijer en S. M. DinsteF velt; N. Disseveld en A. Trajkovskq; J. Koome en M. de Boer; J. H. Gerte- naar en W. C. A. M. Witteman; L. Marquenie en G. J. E. Platteel; D. Th. van Kints en Y. Vermeer. PENLEIDSE COURANT WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 PAGINA ,3 s'S „1 „Het opengra- het Kort Rapen- ten koste van de De bereik- van de winke- binnenstad door- weer minder voor de auto winkelier kan het L. van Eg- e voorzitter van (Leids City Cen- oogstte met deze gisteravond us van het merendeel van de ruim honderd aanwezigen tij dens een verder vrij tam verlopen gemeentelijke voorlichtings- en in spraakavond. Aan de orde waren de ideeën van de gemeente om het Kort Rapenburg in de oude luister van begin deze eeuw te herstellen en er weer een gracht aan te leggen. Momenteel is er onder het Kort Rapenburg een verbin ding tussen het Rapenburg en het Galgewater. De zogenaam de overkluizing van deze ver binding verkeert in dermate slechte staat, dat vernieuwing noodzakelijk is. Hiervan uit gaande werd het idee geboren om de gracht weer open te graven. Om de effecten op het verkeer hiervan te bekijken werd onlangs een proef geno men waarbij het gedeelte van het Kort Rapenburg, dat gracht zou moeten worden, werd afgezet. Vanuit een hoogwerker werd de invloed hiervan op het verkeer onder meer op film vastgelegd. Ook werden verkeerstellingen ge houden. Als conclusie kwam uit deze proef dat het ver keerstechnisch kan. Voor waarde is wel dat er ingrijpen de verkeersmaatregelen in de Breestraat worden genomen, waarbij éénrichtingsverkeer een mogelijkheid is. Uit de proef bleek namelijk dat zon der dat er verkeersmaatrege len worden genomen er vrij wel de gehele dag een een file vanaf het Kort Rapenburg tot het station met wachttijden tot twintig minuten zou staan. De meerderheid van de onge veer 150 aanwezigen (voorna melijk ondernemers uit de binnenstad) zag niet veel heil in het aanleggen van de gracht. „Geldverspilling, waanzin en volkomen overbo dig," waren een aantal opmer kingen aan het adres van wet houder C. Waal en zijn ambte naren. „De middenstand wordt weer gepakt," zo werd gezegd. De heer E. Keijser van de afdeling economische zaken van de gemeente betwijfelde of de middenstand het er per saldo slechter door zal krijgen. „De ene winkel zal het beter gaan en de andere slechter, af hankelijk van de lokatie," ver wacht hij. Wethouder Waal stelde, dat bij het beslissen over het wel of niet opengraven van de gracht de mate van omzetdaling van de winkelier niet het belang rijkste argument is. „In de eer ste plaats kijken we naar de leefbaarheid van de binnen stad." Momenteel gaan er da gelijks 1.000 bussen en 15.000 auto's door de Breestraat. De heer Van Velzen, voorzitter van het KNOV, stond in prin cipe niet afwijzend tegenover het plan. „Voorwaarde is wel dat de verkeersloop in de hele stad ingrijpend wordt veran derd met éénrichtingsverkeer in de Breestraat, het Noord einde, de Langegracht en het Galgewater. Dan kan er mis schien gepraat worden," zei hij. De raadscommissie ruimtelijke ordening buigt zich 3 decem ber over het voorstel van B en W om het Kort Rapenburg weer open te graven. DEURWAARDER BLIJFT VOORLOPIG THUIS LEIDEN De impasse in het conflict tussen bewo ners van de Merenwijk en het Waterschap de Oude Veenen lijkt voorlopig doorbroken. Er komt een „ronde-tafel-gesprek" met als deelnemers de provin cie, de gemeente, het wa terschap en het actiecomi té uit de Merenwijk. De deurwaarder blijft in af wachting van de uitkomst van dit gesprek voorlopig thuis: het via hem innen van niet betaalde polder- lasten uit 1979 en 1980 wordt stopgezet. Dit is het resultaat van een gesprek, dat gisteren plaats vond tussen gedeputeerde J. Noorland en vertegen woordigers van het actie comité. Een partje van de Merenwijk maakt officieel deel uit van het waterschap De Oude Vee nen (de voormalige Broek- en Simontjespolder). De gemeente Leiden heeft een deel van de taken van het polderbestuur overgenomen, toen met de bouw van de wijk werd begon nen. Met het bestuur van de toen nog Broek- en Simon tjespolder werd afgesproken, dat het gebied ontpolderd zou worden. De ontpoldering is echter niet doorgegaan. De polder kwam onder het be stuur van het waterschap te staan. Dat bestuur achtte zich niet gebonden aan de voor zijn tijd gemaakte afspraken. Zo doende betalen de bewoners van de Merenwijk zowel pol derlasten als onroerendgoed- belasting. Een actiecomité van bewoners van de Merenwijk strijdt tegen deze dubbele hef fing. Het gesprek tussen gemeente, provincie, actiecomité en het waterschap zou moeten plaats vinden op basis van een nota van de gemeente Leiden, waarin zij aantoont dat er in derdaad zou worden ontpol derd en waarin zij oplossingen aandraagt voor de huidige si tuatie. Deze nota zou voor 1 november op tafel moeten lig gen, maar in kringen van het actiecomité wordt betwijfeld of de gemeente dit haalt. „Maar wanneer wethouder C. Waal zich niet aan zijn toezeg ging van 1 november houdt, komen we in een zeer gespan nen situatie terecht," aldus woordvoerder C. Wansbeek van het comité. Als mogelijk compromis in conflict ziet het comité een „gedeeltelijke ont poldering", waarbij de ge meente financieel over de brug komt. Inmiddels heeft het college van B en W laten weten dat het niet mogelijk is, dat de ge meente de onroerend goed be lasting in de Merenwijk ver mindert met het bedrag, dat de bewoners al aan het water schap de Oude Veenen beta len. Dit antwoordt het college op schriftelijke vragen van de CD A-raadsleden J. Van Zijp en J. Walenkamp. Het water schap is wel bereid om het door de gemeente Leiden ge stichte poldergemaal „De Kwaak" in Oegstgeest over te nemen. De gemeente vindt dat aanbod niet aanvaardbaar. Het waterschap houdt volgens het colllege geen rekening met ge maakte onderhoudskosten. De gemeente wil daarvoor een to taalbedrag van vijf miljoen gulden in rekening brengen. Het college is verder van me ning, dat het beheer over de waterhuishouding van de Me renwijk onder de verantwoor delijkheid van Leiden moet komen te liggen. plachten Dier 'ostitutie Kn 'herengracht DEN Bewoners uo de Herengracht i2.}ben de gemeente or'm' protestbrief gezon- ir. over de als een rend bordeel fun- Inde woonboot in schgracht. De omwo- r°9rlideri zeggen steeds er overlast van de voners en bezoekers teievii de boot te onder den. NE1 begon met een onop- jnde lamp en kleine »rtenties is uitgegroeid D Ge!ren toenemende over- voor de omwonenden. met de verkeers- edenpolitie, heeft geen Itaat opgeleverd. Ook rekingen in de ge- ^"^ïtelijke werkgroep 20.4fras-Oost heeft geen smbu.ias geboden. „Nu alle sitèïukn geblokkeerd blij- jn Bo( te zijn, doen wij een iep op de gemeente- I. De prostitutie in Lei- pits. K neemt hand over jfwal toe en »s ahe instan- tot nu toe te slim af i studPest"' al£lus bewo- i. 22!$ van de Herengracht. itellen voor de woon- mm, te verkopen of weg te Met veel geduld wordt de op een aantal plaatsen sterk verrotte Kleine Havenbrug weggetakeld. LEIDEN Het ging moeizaam, maar het is gelukt. De Kleine Havenbrug is gistermorgen onder flinke belangstelling van de buurtbewoners van zijn plaats aan de Haven weggetakeld en per schip afgevoerd. De overspanning maakt plaats voor een nieuwe brede brug, waar ook auto's overheen kunnen. Deze brug zal de ontsluiting van het Havengebied aanzienlijk verbe teren. Volgende week wordt begonnen met het heien voor de aanleg van een noodbrug. Volgens de planning zou de Kleine Havenbrug dat het oor spronkelijk een draaibrug was, is nog te zien aan de pijlers om een uur of tien door twee grote kranen worden weggehaald en netjes op een schuit worden gelegd. Het zou echter tot half één duren, voordat het karwei was geklaard en de brug naar de Stadstimmerwerf kon worden afgevoerd. Een probleem bleek het gewicht. Verwacht werd dat de brug 27 ton zou wegen. De twee ingehuurde hijskranen kunnen een dergelijk gewicht ruim aan. Nadat de brugleuningen waren doorgebrand en de brug „vrij" lag, begon het hijswerk. Eén kraan kwam daarbij gedeeltelijk los van de grond door het gewicht van de brug en het hijsen werd onmiddellijk gestopt. Na langdurig rekenwerk bleek, dat de brug zeker 35 ton woog. Be sloten werd om toch verder te gaan. Gevaarlijk was de situatie volgens één van de kraanmachinisten niet: „We weten precies wat zo'n kraan kan hebben. Als maar een beetje dachten dat het gevaar kon, zouden we er niet verder gaan, maar een zwaardere hijskranen gebruiken." De bouw van de noodbrug duurt zes tot acht weken. Volgens de plannen wordt de noodbrug in 1985 weer afgebroken om plaats maken voor de definitieve versie. Die definitieve brug krijgt het uiterlijk van de gisteren weggehaalde brug, maar wordt alleen wat breder om ook auto's gelegenheid te geven elkaar gemakke lijk te passeren. .De stokoude Kleine Havenbrug brug dateert uit 1870 en wordt op de Stadstimmerwerf precies opgemeten en na getekend. Dit is nodig, omdat er sinds de £rand in het Stadhui?,, in 1929 geen tekeningen van dergelijke bruggen meer bestaam Door deze techniek is men in staat de nieuwe brug het aanzien van een „monument" te geven. De Vrijwilligers- aan de Langegracht de gemeente gepro- tegen de voorgeno- 'iestop. Het zou de voor de centrale men. Velen zouden het bestuur de dupe van de bezuinigings tek reactie zegt het bestuur centrale, dat de ge- de zaken omdraait beweren, dat aangezien ibsidie is stopgezet "jet gemeentelijke aandeel ingehouden. „Het omge- is het geval. Als de ge- haar subsidie stopt, het rijk er ook mee op", de Vrijwilligerscentrale. het bestuur het tts u® en rL tig gen nietl ou h iaar H vreemd, dat de gemeente op eerdere plannen terugkomt. In het voorontwerp sociaal-cultu reel plan '81 staat namelijk: „Zelfwerkzaamheid door vrij willigers is van groot belang. In het geheel van de activitei ten blijft de Vrijwilligerscen trale als ondersteuning ge handhaafd. Dat betekent, dat de subsidie geleidelijk groeit van vijfentwintig tot honderd procent". Het bestuur van de centrale vindt het onverteerbaar, dat in een stad met honderden moge lijkheden voor vrijwilligers werk, geen enkele vorm van ondersteuning overblijft. De vrijwilligersprojecten van de centrale komen op losse schroeven te staan (bijvoor beeld het project begeleide ka merbewoning en het project opvangadressen). Bovendien heeft de centrale een belang rijk aandeel gehad in het op zetten van nieuwe projecten. Ook deze functie zou in de toe komst wegvallen. „Onder de huidige omstandigheden kun nen wij niet heen om de rela tie werkloosheid-vrijwilligers werk. Veel mensen lijden on der werkloosheid en hebben het gevoel maatschappelijk uitgeteld te zijn. We kunnen de werklozen niet in de kou laten staan. Vrijwilligerswerk is voor hen een mogelijkheid er weer een beetje bij te noren. Met het voornemen de Vrij willigerscentrale af te bouwen, ontkent het college deze zeer belangrijke functie. De ophef fing zou een verarming voor Leiden betekenen", aldus het bestuur. Een woning aan de Willem de Zwijgerlaan is vanmorgen vroeg geheel uitgebrand. Gis teravond ontstond voor de eerste maal brand in de flatwo ning. Toen de brandweer en politie ter plaatse kwamen, werd een man de eigenaar van het brandende pand door omwonenden bedreigd. De politie nam de man mee naar het bureau. De brand weer had het vuur snel onder controle. Op het bureau werd duidelijk, dat de eigenaar zijn woning opzettelijk in de brand had gestoken. De man werd op het bureau vastgehouden. Vanmorgen om half drie stond de woning wederom in lichter laaie. De brandhaard van de uitslaande brand bevond zich nabij de voordeur. Het vuur breidde zich snel uit naar de zolder. De woning is geheel uit gebrand. De andere flatwonin gen kregen aanzienlijke rook- en waterschade. De bewoners van de getroffen flats kregen de gelegenheid op het politie bureau op verhaal te komen. Twee gezinnen konden om streeks vijf uur weer terug naar hun woning. Van een derde ge zin was de woning dermate be schadigd, dat het moet worden ondergebracht bij familie. De recherche stelt een onderzoek In. Iriïs voor HCG Aan de Hollandse Constructie Groep (HCG) uit Zoe- terwoude/Leiden is de jaarlijkse prijs 'Award 1981' toegekend door The European Convention for Con structional Steelwork. Dit voor de staalconstructie van de hulpwarmtecentrale in Nieuwegein. De HCG con strueerde, fabriceerde en monteerde hier een staalcon structie waarin een achttal ketels in een vierkant op gesteld kunnen worden met hun afvoer naar een cen trale schoorsteen. Al eerder kreeg de HCG voor de con structie de driejaarlijkse staalprijs van de Verenigde Staalconstructiebedrijven onder auspiciën van het Staalcentrum Nederland en het Staalbouwkundig Ge nootschap. Bij de prijsuitreiking werd de sierlijke ar chitectonische vormgeving van een onromantisch on derwerp geroemd. De hulpwarmtecentrale van HCG in Nieuwegein. Strandwandeling De Leidse afdeling van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt komende zaterdag een strandwande ling onder leiding van natuurgidsen. De wandeling begint om twaalf uur bij het uitwateringskanaal in Katwijk. Herfstvakan tie In het rijksmuseum voor Volkenkunde zijn tijdens de herfstvakantie (van 19 tot en met 23 oktober)tal van activiteiten. Elke dag is er 's morgens een speurtocht door het museum voor de jeugd van 8 tot 12 jaar, te beginnen om half elf met een diaklankbeeld. Voor kin deren tot 14 jaar is er 's morgens ook gelegenheid tot het maken van poppenkastpoppen. Het is een cursus van vijf ochtenden, van tien tot twaalf uur. Voor in lichtingen over de cursus: tel. 132641. Woensdagmorgen 21 oktober is er gelegenheid tot het in elkaar zetten van bouwplaten. Ook 's middags zijn er activiteiten. Woensdag 21 oktober mogen bezoekers onder leiding de gamelan-instrumenten bespelen. Op andere dagen worden er om twee uur sprookjes uit verre landen ver teld. Om drie uur is er elke dag in de filmzaal een pop- penvoorstelling en om vier uur wordt een film ver toond. Marx Brothers Drie satirische meesterwerkjes in de tweede cyclus van de Marx Brothers in het Kijkhuis (Vrouwekerkkoorsteeg 17) Maandag 19 oktober wordt A Day at the Races (1937) ver toond. De drie broers proberen in dit verhaal een sanatori um van het faillissement te redden door geld te verdienen met de paarden-races. Dinsdag 20 okober: A Night at the Opera. Wanneer de broers trachten te bemiddelen bij het contract van een van de zangers draait alles in de soep. Donderdag, vrijdag en zaterdag draait Duck Soup. Een 'pascifistische' film waarin de broers als machthebbers van Freedonia een oorlog trachten te ontketenen met het buur land. De filmvoorstellingen in het Kijkhuis beginnen om acht uur en om kwart over tien. Lezing De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de houdt dinsdag 20 oktober een lezing onder de titel „De vreemde eilandbewoners". De lezing wordt gege ven door dr. G.M. Hillenius. Aandacht wordt besteed aan de vele dieren, die op eilanden over de hele wereld voorkomen. Een diaserie maakt deel uit van de lezing. De lezing wordt gegeven in een collegezaal van de sub faculteit Biologie, Schelpenkade 6 en begint om acht uur. JO VD- vergadering De Leidse afdeling van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie houdt dinsdag 20 oktober om half acht een algemene ledenvergadering in 'In den Bierdeghel' aan de Vestestraat 1. Op de agenda staan onder meer bestuursver kiezingen. Vanaf half acht wordt gesproken over 'Student en universitair bestuur'. Tekenfilms Tekenfilms met bekende striphelden als Supermuis, Popeye en Daffy Duck zijn woensdagmiddag 21 okto ber te zien tijdens de kinderfilmmiddag in de Kapel zaal van K&O aan de Oude Vest 45. Aanvang van de voorstelling is om halt drie. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Dinsdagavond 20 oktober wordt in de Ka pelzaal de film 'Deserto Rosso' van regisseur Antonio- ni vertoond, aanvang acht uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3