Honger in de wereld neemt nog steeds toe Fransen debatteren over nationalisaties EG staat sympathiekM tegenover Saoedischj] vredesplan voor M.-C Franse plannen voor stimuleren EG Amnesty wil onderzoek naaractiviteite van FBI Felicitaties voor jarige Maggie Een lucratieve spaar- of beleggingsvorm 12,03% BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 OKTOBER 1981 PAG1 JE' Italië krijgt vrouwendagblad (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italië heeft deze week de primeur van het „Vrouwen- dagblad". Het blad bestaat al sinds 1978, maar is tot op heden altijd als weekblad verschenen. Hoewel de binding met de vrou wenbeweging en het feminisme duidelijk is, wil hoofdredactrice Emanuela Moroli onderwerpen aanpakken die iedereen raken, zoals de machtsverhoudingen in Italië, de vrede in de wereld, de bewapeningswedloop, en de laat ste encycliek van de paus. Vrij dag komt het eerste nummer van het „Vrouwendagblad" op straat „Mannen boven, vrouwen beneden" TEHERAN Mannen en vrouwen moeten in de dubbel dekbussen van Teheran voor taan gescheiden gaan zitten. Dit is door de Iraanse leiders besloten, aldus meldde giste ren het avondblad Kayhan in Teheran. „De vrouwen bene den en de bovenverdieping voor de mannen", luidt het pa rool. De Verenigde Busmaat schappij, de exploitant van het openbaar vervoer in Teheran, noemt de maatregel van de au toriteiten „een stap naar ver wezenlijking van de islamiti sche doeleinden". Hartelijke felicitaties voor de jarige Britse premier Margaret Thatcher, die gisteren op de eerste dag van het congres van haar Conservatieve partij in Blackpool h^ar zesenvijftigste veijaardag vierde. Een bijzonder onplezie rig verjaardagscadeau was de uitslag van een opinie-onderzoek, waaruit bleek dat minder dan vijftig procent van Thatchers kiezers haar nog steunt. Ondanks deze sombere mededeling heerste op de eerste congresdag een zeker gevoel van optimisme. De secretaris-generaal van de partij, Parkin son, kondigde aan dat de Conservatieven de volgende verkiezingen, die in 1984 worden gehouden, zeker gaan winnen. „Wij worden benijd door een groot deel van de wereld om onze grote minister-president en onze prach tige prestaties", aldus Parkinson. Vandaag zal het er op het congres ongewtijfeld veel minder vrolijk en vriendelijk aan toegaan. Op het programma staat het debat over de econo mische politiek. In de afgelopen weken heeft de Britse regering uit eigen kring steeds meer kritiek op het economisch beleid te verduren gekregen. Een van de verwijten is dat het land, in de meer dan twee jaar die That cher nu aan het bewind is, er economisch alleen maar op achteruit is ge gaan. Tweeduizend |r v vluchtelingen uit El Salvador vermo\,ER BRUSSEL De vredesbewegiif Christi zegt dat meer dan tw hei zend vluchtelingen uit El Salv^. va het buurland Honduras doo $ch Hondurese leger zijn vermoor^^ delegatie van de vredesbeC^, kwam tot deze conclusie na geLieo ken met geestelijken, hulpinst^stul en vluchtelingen zelf. Als vooihoo] noemt Pax Christi de moord mei vorig jaar, toen het lege^ r Honduras zeshonderd vluchter^, het open veld in dreef en ze besLjer met machinegeweren. Volget Hondurese regering ging het hi ziek communisten. 16 OKTOBER WERELDVOEDSELDAG DEN HAAG De Sahel in het begin van de jaren zeventig: grote droogte in deze streek in Noord- -Afrika leidt tot een im mense hongersnood, die een schokeffect heeft op de wereldopinie. Nu, een kleine tien jaar later, heeft het voedselpro bleem in de wereld niets aan dramatiek ingeboet, al haalt het maar zelden meer de voorpagina's. Voor één op de vier mensen is het begin van een menswaardig be staan, elke dag te eten te hebben, nog steeds niet aangebroken. De jaren tachtig bieden voorlopig weinig zicht op een ver betering van die situatie. Technisch en economisch be staan er voldoende mogelijk heden om iedereen op de we reld van voedsel te voorzien. De oplossing van het honger- probieem is dan ook vooral een politieke zaak, aldus drs. Jan Pronk, plaatsvervangend secretaris-generaal van de UNCTAD, de organisatie van de Verenigde Naties die zich met handel en ontwikkeling bezighoudt. Hij verdedigt deze stelling vrijdag 16 okto ber, op de eerste Wereld- voedseldag. De voedsel- en landbouworganisatie van de VN, de EAO, heeft deze dag in het leven geroepen om jaarlijks de aandacht te vra gen voor het groeiende pro bleem van honger en onder voeding. De politieke knelpunten lig gen zowel bij de rijke landen, die de oplossing van het hon- gerprobleem moeten aan zwengelen, als bij de arme landen. Nu de economische crisis de politici in deze lan den in zijn greep heeft, is de bereidheid om iets aan die structuren in het voordeel van de arme landen te ver anderen, gering. Ook neemt de animo om zich een extra hulpinspanning te getroosten, snel af. In het gunstigste ge val blijft die hulp op het oude peil. Irritatie Daar komt bij dat de rijke landen in toenemende mate geïrriteerd raken door de manier waarop in sommige ontwikkelingslanden met de hulp wordt omgesprongen. Machthebbers daar willen de hulp nog wel eens gebruiken om hun eigen positie te ver- sterkèn. De irritatie groeit te meer daar voedselhulp ont zettend duur wordt, aldus Ir. A. Oomen, die zich op Ont wikkelingssamenwerking met het voedselbeleid bezig houdt. Blijvend lost die hulp vaak niets op. Het Neder- v* Naakt zit een uitgehongerd jongetje langs een weg in In dia, in de hoop voedsel van voorbijgangers te krijgen. Het jongetje is een van de vele miljoenen kinderen in de we reld, die permanent honger leiden. landse beleid is er dan ook sinds de vorige minister voor ontwikkelingssamenwerking, drs. Jan de Koning, op ge richt af te komen van de lp. Het opzetten en van voedselstrate- giëen, plannen per land die ertoe moeten leiden dat dat land zelf in zijn voedsel kan voorzien, moet voorrang krij gen. Voorlopig zal het sturen van voedsel overigens nog noodzakelijk blijven. Problemen Aan het opzetten van zo'n voedselstrategie per land, een idee van de Wereldvoedsel- raad, kleven in de praktijk grote problemen. In de arme landen, zo zegt Oomen, ont breekt vaak de mogelijkheid om politieke druk uit te oefe nen op de machthebbers. Die hebben er vooral belang bij dat het in de steden rustig blijft en gebruiken daarvoor onder meer de voedselhulp. Voor de plattelandsbevolking blijft er dan te weinig over. Zij heeft vaak geen werk en daarmee geen geld om voed sel te kopen. In deze houding van de overheid past dan ook dat handel en industrie voor aan komen en dat landbouw weinig aandacht krijgt. Ondanks de problemen gaat Nederland door op de weg van de voedselstrategiëen. In het overleg over besteding van de Nederlandse hulp, zoals dat jaarlijks met elk ontvangend land pl I plaatsvindt, wordt de voedselsituatie steeds nadrukkelijker aan de orde gesteld. Ook internationale organisa ties hebben steeds meer aan dacht voor de landbouw en voor het hongerprobleem. In de jaren zestig werd veel heil verwacht van industrialisatie en economische groei. Nu ziet men in dat economische groei niet automatisch tot ontwikkeling leidt. Te weinig mensen profiteren ervan. Be gin deze maand lanceerde Europees Commissaris Pisani een actieplan tegen de hon ger in de wereld. Eerder had het Europees Parlement zich in twee resoluties aan het adres van de EG-ministers voor ontwikkelingssamen werking voor meer actie uit gesproken. Nederland hoopt in deze raad van ministers wat meer medewerking voor een voedselbeleid te krijgen, nu er in Frankrijk een ande re politieke wind is gaan waaien. Ook de Wereldbank, die le ningen verstrekt aan ontwik kelingslanden, en haar zuste rorganisaties hebben land bouw thans bovenaan hun prioriteitenlijstje staan. Dat beleid wordt echter zwaar overschaduwd door,de geld nood van beide organisaties. De houding van de Ameri kaanse president Reagan, zoals die onlangs op de jaar vergadering van de Wereld bank naar voren werd ge bracht, illustreert een van de meest fundamentele knel- Sunten voor de oplossing van et hongerprobleem. De VS vinden dat zij eerst hun eigen economische zaak jes op orde moeten brengen en daarom niet aan al hun verplichtingen kunnen vol doen. Daar komt bij dat de huidige Amerikaanse rege ring er steeds minder voor voelt voedsel- en andere hulp te geven aan landen, wier po litiek niet spoort met de doel stellingen van het Ameri kaanse buitenlands beleid. Voedsel als politiek wapen dus, waarvan de VS overi gens niet het alleenrecht hebben. Het Amerikaanse beleid betekent volgens Ir. Oomen enorme tekorten voor de minst ontwikkelde landen en is ook voor andere ontwikkelingslanden desa streus. Drs. M.L. de Heer, secretaris van het nationale FAO-comi- te dat Wereldvoedseldag in ons land organiseert, vindt dat de hulpverlening nog veel systematischer kan wor den aangepakt. Op land bouwgebied is in ons land veel kennis voorhanden, zo wel bij de wetenschappelijke instellingen als bij het be drijfsleven. Van die deskun digheid moet meer gebruik worden gemaakt. De secreta ris van het nationale FAO- -comite vindt ook dat er be tere coördinatie kan plaats vinden tussen het beleid van het ministerie van landbouw en dat van ontwikkelingssa menwerking. Ook benadrukt hij de rol die particuliere hulporganisaties kunnen spe len bij het uitvoeren van de overheidshulp. Zij kunnen immers rechtstreekser zorgen dat de hulp terechtkomt bij de mensen die het werkelijk nodig hebben en zijn minder afhankelijk van lokale over heden. Slechter Feit blijft bij dit alles dat de wereldvoedselsituatie steeds slechter wordt. De voedsel- produktie stijgt weliswaar, maar de bevolkingsaanwas gaat daar aanzienlijk boven uit. Dr. Bas de Gaay Fortman jr., ontwikkelingsdeskundige en PPR-politicus, zei onlangs weinig heil te verwachten van de politiek als het gaat om ingrijpende voorstellen het lot van de arme landen te verbeteren. Nodig is een mo biliseren van de bevolking om de politici onder druk te zetten. De Gaay Fortman trok daarbij een parallel met de huidige vredesbeweging. lioen mensen afge lopen weekeinde in Bonn op de been tegen kernbewape ning, een enkele hongersta ker, de Italiaan PaneÜa, te gen de honger in de wereld onlangs in het Europees Par lement. Londense reuzepanda niet in verwachting LONDEN De dieren tuin van de Britse hoofd stad heeft nu zekerheid dat zijn reuzepanda Ching- Ching niet in blijde ver wachting is. Om daar ach ter te kunnen komen werd Ching-Ching op de opera tietafel gelegd. Het resul taat van dit onderzoek was negatief. Vanmorgen deed Ching-Ching weer, alsof er niets gebeurd was. Al leen de vrij grote „ritsslui ting" op haar witte buik verraadt dat ze bij de die renartsen onder het mes is geweest. De ontdekking dat niet op kleine panda's hoeft te worden gerekend is een grote teleurstelling voor de dierentuin. Prof. John Hearn, wetenschap pelijk directeur van de dierentuin, zegt evenwel, dat het experiment met ChSng-Ching hem veel ge leerd heeft. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In de Franse Na tionale Vergadering is giste ren het grootste parlementai re debat begonnen dat de Franse republiek ooit gekend heeft. Een debat dat merk waardig genoeg al gewonnen was voordat het begon. De aangelegenheid die vermoe delijk een hele week in be slag zal nemen, betreft de grootste serie nationaliserin gen die een Westers land ooit doorgevoerd heeft. Het deel van de nationale pro- duktie dat volgens deze plan nen naar de staat over gaat, wordt in Frankrijk van tl procent tot 16 procent ver hoogd waarmee het land de eerste plaats inzake nationali seringen in de Westerse we reld gaat bezetten. Na de oor log waren er al vier grote bankinstellingen en andere bedrijven genationaliseerd waarvan de bekendsten de Re nault automobielfabrieken en de luchtvaartmaatschappij Air France. Gezien de grote linkse kamer meerderheid lijdt het geen twijfel dat het debat positief voor de regering zal uitvallen hoewel de rechtse oppositie al les zal doen om het haar zo moeilijk mogelijk te maken door ongeveer 800 amende menten in te dienen. De be volking blijkt volgens opinie peilingen in meerderheid geen bezwaar te hebben tegen de nationaliseringen. De enige spaak in het wiel zou kunnen komen van juridische spits vondigheden, die blokkerend Nobelprijs economie voor Amerikaan Tobin STOCKHOLM De Ameri- kaanse professor James To bin (63) heeft de Nobelprijs voor de economie gewonnen. De aan de Yale-universiteit verbonden econoom krijgt de prijs van bijna een half mil joen gulden voor zijn bijzon dere uitwerkingen van de ideeën van Keynes. Eenvoudig gezegd is hij een voorstander van een verho ging van de (staats)uitgaven in tijden van economische neer gang. Zijn prijswinnende theo rie is de portefeuille-theorie. Deze gaat uit van een risico spreiding: er wordt niet op één paard gewed. James Tobin is de 157-ste Amerikaan die voor een No belprijs in aanmerking komt. Van 1946 tot 1950 was hij aan de Harvard-universiteit ver bonden. Tijdens de regering van president Kennedy was hij economisch adviseur van het Witte Huis. Op 10 decem ber krijgt Tobin de prijs in Stockholm uit handen van de Zweedse koning. LONDEN De Europese Gemeenschap heeft giste ren besloten de Britse mi nister Lord Carrington naar Saoedi-Arabië te stu ren om zich nader op de hoogte te laten stellen over het Saoedische vre desplan voor het Midden- Oosten. De Saoedische prins Fahd ont vouwde in augustus een plan dat inhoudt dat Israël zich te rugtrekt uit alle gebieden die het sinds 1967 bezet houdt, Oost-Jeruzalem incluis. De tientallen nederzettingen die sinds 1967 op de westelijke Jordaanoever zijn gebouwd moeten worden ontmanteld. Het Palestijnse volk moet het recht krijgen naar zijn oor spronkelijke woongebied terug te keren. De westelijke Jor daanoever en de Gazastrook komen niet langer dan enkele maanden onder toezicht van de Verenigde Naties te staan. Vervolgens komt er in die ge bieden een Palestijnse staat tot stand met als hoofdstad Jeru zalem. Het bijzondere van het Saoedische vredesplan is dat het uitgaat van het principe dat alle staten in het gebied in vrede met elkaar moeten* le ven en daarmee impliciet het bestaansrecht van de staat Is raël erkent. Volgens Carrington kan men niet met alle punten van hét Mevrouw Jihan Sadat, weduwe van de vermoorde dent, bracht gisteren haar stem uit op de opvolgej haar man, Hosni Moebarak. Deze is vanmorgen i referendum van gisteren dat zonder verrassingen i£te lopen geïnstalleerd tot de nieuwe president van E9 Saoedische plan instemmen, maar bevat het „bemoedigen de aspecten". In Egypte is vandaag de nieu we Egyptische leider Moeba rak officieel tot president geïnstalleerd, nadat hij giste ren bij referendum was geko zen en al eerder was voorge dragen door het Egyptische parlement. De opkomst bij het referendum was bijzonder groot. De Egyptische veiligheidspoli tie heeft gisteren na een vuur gevecht vijf fanieke moslims gearresteerd in de buurt van onlusten in de Zuidegyi stad Assioet. De leiders opstand zijn overigenf steeds niet gevonden,!! een Egyptische beka king. Bij de onlusten val ge week donderdag zoudl] ker 118 mensen onder J helft politiemannen zijnr komen. In de eerste ber van de autoriteiten o\D0 onlusten was slechts lti< van ruim twintig slachto, I PARIJS De Franse re gering heeft plannen ge maakt om de Europese Gemeenschappen te „vita liseren". De plannen ko men er in grote lijnen op neer dat de landen van de EG hun beleid op de be langrijkste terreinen op elkaar af moeten stem men en dat de EG zich als een krachtige eenheid in de wereld moeten presen teren. De Franse regering, druk doende om de economie van haar eigen land nieuw leven in te blazen, vindt dat de ge meenschap zich heeft verlo ren in interne ruzies en ad ministratieve vertragingen. Frankrijk heeft zijn negen EG-partners laten weten dat de EG haar samenhang moet versterken en haar dyna miek moet herstellen, omdat anders de strijd tegen de eco nomische problemen wordt verloren. De Franse plan nen, die slechts een geringe extra uitgave vergen, doelen op gezamenlijke actie tegen de werkloosheid en op sa menwerking bij de ontwik keling van de industrie, de technologie en alternatieve energiebronnen. Ook wordt erin aangedrongen "op nau- De Franse minister vl*0| ropese zaken, André C< nagor, verklaarde dat <1 ste voorwaarde voor h^ stel van het vertrouw de EG het besluit is strijding van de werj^j genheid in het middelpi plaatsen. De Franse plannen vrijwel overeen met h«£' nenlandse beleid van f gering Maüroy. Verk van de werkweek en a maatregelen op sociaal rein nemen een grote in. Het industriebeleid de EG moet meer zijn leen een tussenbeide 1 wanneer er bedrijveP moeilijkheden komen.| bevorderen van het 1 leven op terreinen meer winst kan wordï maakt moet ook doel v£ industriebeleid zijn. ADVERTENTIE NMB Spaarbrief met beursnotering kunnen werken als de Consti tutionele Raad daarop ingaat. Om het waarom van de natio naliseringen te rechtvaardigen voeren de socialisten vooral ideologische beweegredenen aan: het is noodzakelijk het ei gendom van private onderne mingen waar een groot deel van de macht is geconcen treerd over te dragen aan de arbeidersklasse, zodat die niet langer een slaaf is van de on dernemingen. Bovendien wordt het nationa liseren door de regering gezien als een soort symbool om zich vrij te kopen van de macht van de ondernemingen waar van de arbeidersklassen uitge sloten zijn. Premier Mauroy wees gisteren op een ecp- nomsch belang: hij meent dat de economie hierdoor nieuw leven zal worden ingeblazen. Effectief rendement dJ. 12 oktober 1981. Een waardepapier dat op de Effecten beurs verhandelbaar is. De NMB Spaarbrief is te verkrijgen in coupures van duizend en vijfdui zend gulden. Gemakkelijk over draagbaar, ook als schenking en cadeau. Fiscaal voordelig voor hen die straks voor pen sionering in een lager belastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belastbaar. Verkrijgbaar op alle NMB-kantoren. U kunt daar tevens, geheel vrij blijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. Viditel pagina 484. De NMB denkt met u mee. Coupe :r weten over de NMB Stuurt u mij meer informatie. De heer/mevrouw Postcode en woonplaats I LONDEN De mensenrechtenorganisatie Amrl International heeft de Amerikaanse regering gevri' een onderzoek in te stellen naar de invloed van df derale recherche FBI op rechtszaken in de Verenj Staten. I Amnesty doet haar verzoek na langdurig onderzoek van duC den pagina's officiële documenten, waarvan de bevinding® penbaar zijn gemaakt in een 144 pagina's tellend rapport|j gens de organisatie is de FBI bij tenminste twee processen fl politieke activisten onrechtmatig te werk gegaan. Dat geb# onder meer door het leveren van vals bewijsmateriaal e® achterhouden van voor de beklaagden gunstige informatie dus Amnesty International. Het onderzoek naar de activitef de FBI zou volgens de organisatie door een van de regerinP afhankelijke commissie moeten worden uitgevoerd. Een aantal militante groeperingen in de Verenigde Staten! het verleden het doelwit geweest van FBI-activiteit. Ami International noemt voorbeelden van het geven van valsel klaringen in onderzoeken en tijdens processen en het door! agenten infiltreren in teams van advocaten die verdachte! deze groeperingen verdedigen. J Amnesty zegt geen stelling te willen nemen in de vraag of i| manten door de recheche mogen worden gebruikt. Maar I volgens haar duidelijk dat informanten valselijk over dl sprekken tussen verdedigers en beklaagden hebben bericl dat dit bij rechtszaken niet naar voren is gekomen. Een el der wekt bij Amnesty International grote zorg. Fundamfl vragen worden opgeworpen als een inlichtingendienst eel derzoek uitvoert dat het recht op een eerlijk proces in |ra brengt, aldus het rapport.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10