tag vraagtekens mtrent blessures Ürol en Thijssen Karpov breidt voorsprong uit Stempelmachine nu ook in Den Haag 73QKL ïg ar het land 0 uit i bin Hood Midweek lotto Tips voor Duindigt Toto-gelijk gaat door Acceptabel verlies HYS '80 Portisch voegt zich bij leiders Marc Albert in halve finales LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 PAGINA 9 ■p^s Kruize niet met okeyteam naar Pakistan HAAG Ties Kruize zal niet met de selectie van het Ne- ids hockeyteam de oefentrip naar Pakistan meemaken. neemt in december deel aan de strijd om de wereldbeker ïbay, waarvoor bondscoach Wim van Heumen een zo goed ijke voorbereiding op poten heeft gezet. i, die zijn brood in de makelaardij verdiend: „Ik vind die reiding prima. Ik zou door die trip én het toernooi in n (waar Kruize wel aanwezig is, red.) echter in acht we- jf weken van huis weg zijn en dat komt me vanwege wer- indigheden erg slecht uit". t naast Kruize ook Theodoor Doyer en wellicht zelfs doel- 'ierre Hermans niet mee kunnen, kan Van Heumen in ie- val niet over zijn volledige selectie beschikken. De vraag >'n langdurig trip door het gemis van bijvoorbeeld Kruize, nderdag in het oefenduel met West-Duitsland weer eens ischatbare waarde bewees, nog wel enige zin heeft. Real Madrid boycot Spaanse voetbalbond MADRID De jaarvergadering van de Spaanse voetbalbond is gisteren begonnen in afwezigheid van de twintigvoudige landskampioen Real Madrid. Luis de Carlos, de voorzitter van Real, had woensdag aan gekondigd dat zijn vereniging zich uit de bond zal te rugtrekken. Tegelijkertijd werd bekend, dat Real voornemens is een concurrerende organisatie van kapitaalkrachtige verenigingen op te zetten. Indien die stap inderdaad wordt gezet, betekent dat dat de .Koninklijke' niet meer aan de wedstrijden om de Europese bekers zal deelnemen. Het bestuur van Real Madrid is geïrri teerd door de kritiek van verschillende clubs, als zou Real scheidsrechters omkopen. Met name de uitlatin gen van Eugenio Montes Cabeza, die naast voorzitter van Sevilla ook bestuurslid is van de nationale voet balbond, deden voor Real Madrid de deur dicht. Multi-raciale sportclubs in Zuid-Afrika KAAPSTAD Sportverenigingen in Zuid-Afri- ka mogen voortaan zelf uitmaken wie ze als lid, accepteren. Dat betekent dat de clubs de mogelijk heid krijgen de rassenscheiding te doorbreken. De regering van Zuid-Afrika heeft sportbeoefe ning geplaatst buiten het scala van activiteiten waarop de apartheidspolitiek van toepassing is. Dit blijkt althans uit uitlatingen van Gerrit Vil- joen, minister van onderwijs en sport. Dit nadat verenigingen hadden geklaagd, dat zij op gespan nen voet van de wet zouden komen indien zij niet-blanken een volledig lidmaatschap toeston den. „Op geen enkele manier wil de regering de clubs dwingen voor of tegen een multi-raciale sa menstelling te stemmen", aldus Viljoen. „Wij er kennen hun autonomie die beslissing zelf te ne men". Geen Nederlandse springruiters bij top-tien DEN HAAG Geen enkele Nederlandse springrui ter heeft zich een plaats kunnen verwerven in de top-tien op de meest recente computerranglijst, sa mengesteld door de internationale hippische federa tie (FEI). Wel hebben Henk Nooren en Johan Heins hun posi ties verbeterd. Nooren steeg drie plaatsen (van de 18e naar de 15e) en Heins ging één plaats omhoog (van 17 naar 16). Rob Ehrens (van 35 naar 24), maar vooral Emiel Hendrix (van 55 naar 24) maakten aan zienlijke vorderingen. De top van de computerranglijst per 15 september ziet er als volgt uit 1. Hugo Simon (Oos) 349,6 punten; 2. Paul Schocke- möhle (Wdl) 326,9; 3. David Broome (Gbr) 294,7; 4. Gilles Ber- tran de Balanda (Fra) 293,7; 5. Nick Skelton (Gbr) 296,0; 15. Henk Nooren (Ned) 181,4; 16. Johan Heins (Ned) 164,6; 24. Rob Ehrens (Ned) 120,9; 29. Emiel Hendrix (Ned) 97,8; 54. Piet Ray- makers (Ned) 52,6; 83. Gerd Meier (Ned) 30,1. Kees Rijvers wordt geflankeerd door assistent Rob Baan (links) en de als een verloren zoon terug gehaalde Johan Neeskens. Op twee posities ft bondscoach Kees het Nederlands dat woensdag in dam voor de inter- tegen België aan- rond. Slechts de van Ruud Krol en Thijssen zijn door blessures nog een ken. Rijvers: „Ik bsolute zekerheid }n, er mag bij dit ;1 geen greintje twij- itaan, anders slaat rer naar de ploeg", beide spelers „ing pag na een gemeen- oj nifelijke training fit worden bevonden, dan ziet het Nederlands elftal er als volgt uit: Van Breu- kelen; Metgod, Krol, Van der Korput, Hovenkamp; Thijssen, Neeskens, Mtln- ren; Ling, Van Kooten, Rep. Mocht Thijssen afha ken, dan zal Peters zijn plaats innemen. Valt Krol uit de boot, dan komt Feyenoorder Ben Wijnste kers weer in beeld. Rijvers over het vroegtijdig bekendmaken van zijn team: „Vooral van Neeskens, Van Breukelen en Metgod is het belangrijk dat ze nu dl weten waar ze aan toe zijn. Dan kun nen ze naar de wedstrijd toe groeien". De verzekerings kwestie met Neeskens is in middels opgelost en ook condi tioneel zijn er volgens Rijvers geen problemen. „Hij behoort tot de besten van de groep", verklaarde de bondscoach. In verband met de twijfelgeval len Thijssen en Krol heeft Rij vers gisteren vier spelers uit zijn eerste selectie van tweeëntwintig laten afvloeien. Dat zijn Edward Metgod (hij speelt met het B-team tegen België), Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet en Ernie Brandts. Maandag vallen nog twee spelers af. Het gaat dan om Ruud Geels, Rene van de Kerkhof, Wim Kieft of Huub Stevens. Opvallend is dat Rij vers in eerste instantie vier defensief ingestelde spelers heeft laten vallen. Ling krijgt opnieuw de voor keur boven PSV'er René van de Kerkhof. „Wanneer René in goede vorm was geweest, had hij gespeeld. Ling heeft tegen Ierland echter niet ge faald. Hij heeft een uur lang goed gepresteerd en dat is nu juist zijn tekortkoming. Hij is conditioneel niet sterk genoeg om een hele wedstrijd uit te spelen. Daar zal hij toch echt aan moeten werken". Ook is Rijvers content dat Metgod en Hovenkamp bij hun club AZ '67 weer op hun eigen plaats spelen. Metgod werd door Georg Kessler onlangs als libe ro gepasseerd ten faveure van Hovenkamp. Dat leverde een werkweigering op van Met god, die absoluut niet op het middenveld wilde spelen. Na enkele duels ging Kessler weer overstag en posteerde beiden op hun eigen stekkie. „Het wordt tijd dat Metgod vast in Oranje gaat spelen, hij heeft te veel kwaliteiten om op de bank te zitten. Als Ho venkamp echter nog libero had gespeeld, was de opstelling er heel anders uit komen te zien", aldus Rijvers. Over de rol van fiet midden veld en met name van Nees kens merkte Rijvers nog op: „Tegen Ierland hebben Thijs sen en Muhren het erg moei lijk gehad. Met Neeskens er straks bij zal het toch beter moeten gaan. Ik heb boven dien met Johan een speler die ook in aanvallend opzicht van betekenis kan zijn. Maar woensdagavond na de wed strijd zal wel blijken of ik het bij het juiste einde heb of niet". HENK WAGEMAN Hrtwereld !el^IAAG Om privé-re- H heeft de heer H.J.A. cf3 o k. ce3 Elly van Hulst j 2iPia '48) is tijdens een l-h1 P°°P over 2800 meter in I enet een tijd van 8.50,7 als geëindigd achter de was f§e Cornelia Bürki. L staaP^AG De afdeling gr niévan de KNVB heeft in Ie hiéd met de gesteldheid (natup voetbalterreinen alle alüjk yden voor vandaag af- 'nu Ifi- worde <c8 De Nederlandse jeu fend jles-ploeg heeft tijdens zeerteldkampioenschap met ïen, (Terloren van Madagas- te heit tweede team verloor ]3 van Italië en met 13- ^^Tunesië 2. feNDAAL De hand- In van Sittardia hebben Bte wedstrijd van het ii om de Europa Cup |kerwinnaars tegen het Kamraterna met 20-15 DORF Uitslagen ronde toernooi West- voetbalbeker: Bayern fcjyg^gn-SV Neckargerach 5- t*M*M Duisburg-FK Pirma- Alemannia Aachen- Iburg 2-1. ÏN Crystal Palace pk de tweede wedstrijd :erste ronde van het om de Europa Cup Jal voor bekerwinnaars ■alur Reykjavik gewon- 11-81. tap mbieiuw krant >eeldii| Dei der z apte vjn Dntwef erden oh. Ei lem ei obln Hood" is helaas septei [out geslopen. Deze rinam se midweektour, die u|t' idagavond 18 no- oe n er begint, duurt niet öc D indagavond maar tot an zes |ag0chtend 21 no- 1 omser. kleur Ü'r ff lin9en over deze reis f f? is 295 uitsluitend rn/-ht< nlsch (n'et op zater- rucht |70_1190.696. Viktor KortsJnoJ kijkt In Merano tegen een schijnbaar hopeloze achterstand (3-0) aan. MERANO Anatoli Kar pov heeft gisteren de vier de partij uit de schaak tweekamp om de wereld titel tegen Viktor Kortq- noj gewonnen. De stand in de tweekamp is nu 3-0 voor titelhouder Karpov. Eén partij eindigde in re mise. In de tweede zitting van de vierde matchpartij speelde Kortsjnoj in een hopeloze stand nog twaalf zetten. Het was meer voor de vorm dan om werkelijk tegenstand te bieden. Karpov kwam spelen derwijs drie pionnen voor en stond op het punt ook nog een toren te veroveren, toen Kortsjnoj op de 53e zet opgaf. Analyse Wit: Karpov; zwart: Kortsjnoj; afge broken stelling; wit Kgl, Dd5, Tel, Pc6, pionnen a2. b3, f2 en g3; rwart: Kg7. Df6, Th8, Pg6, pionnen a5, d4, f5. g5. 41. d4-d3; de afgegeven zet, het maakt niet meer uit wat zwart doet; 42. Dd5-d7+. niet 42. Te6 wegens 42.: Dal-f en zwart geeft mat; 42. Df6-f7. Nu zou op 42. Kh6 wel 43. Te6 komen, met snelle winst; 43. Pc6-e7; eenvoudig 43. dxd3 zou ook ruim voldoende zijn, maar Kar pov doet het preciezer. Hij winst snel in de aanval; 43. Kg7-h7; 44. Kgl-g2 Th8-e8; 45. Tel-hl+ PgÖ-h4+; 46. g3xg4 Df7xe7; 47. Dd7xf5+ Kh7-g7; 48. h4xh5 De7-b7; 49. f2-f3 Te8-e2; 50. Kg2-fl Kg7-g8; 51. Df5xd3 Te2-«6; 52. Dd3-d8+ Kg8-g7; 53. Dd8-d4+; zwart geeft oj>. Hij ver liest e t gaats DEN HAAG Gisteravond is de trekking van de mid weeklotto 40a vericht. De winnende cijfers zijn: 5-14- 18-33-40-41. Reservegetallen: 20-23. Extra trekking: voor 10: nummer 53; ƒ25: 459; 250: 9791; ƒ1000: 84193; 25.000: 573473. Aantal deelnemers: 536.293; ƒ952.188,80; ƒ333.266,08; ƒ95.218,88; 142.828,32; 190.437,76; ƒ190.437,76. prijzenbedrag: eerste prijs: tweede prijs: derde prijs: vierde prijs: vijfde prijs: WASSENAAR De eerste start van het draf- en ren- programma op de Wassenaarse renbaan Duindigt is morgenmiddag om 13.00 uur. Onze tips voor deze mee ting luiden: UNPREDICTABLEPRIJS: Trixy Lobell, Udo Marcus en Teren ce Hill. UDO ROARYPRIJS: Uneres, Upper Oldeson en Uferloper B. PADRE BRAMO-PRIJS (eerste afdeling): Felicia, Country Hou se en War Signal. TROOSTPRIJS: Mai Pensato, Pharos Raaphorst en Romeo Raaphorst. URIOCA S-PRIJS: Ulaan Voorne, Tonny Pepper en Tarik B. PRIJS DER 3-jarige stayers: Udo Rotary, Urioca S en Udo Quick. MONTAUBANPRIJS: Le Normand, Belle Jackie en Romaunt. PADRE BRAMOPRIJS (tweede afdeling): Selinas Gold, Pretty Prompt en Capital City. URANIS TER LUNEPRIJS: Monty Buitenzorg, Rainier Gallant en Sibert. UNO HAZELAARPRIJS: Terry NyTilpy en Star Lady Laren. Dit is geen nieuw type broodroos ter, maar een stempelmachlne voor de venwer king van toto- en lottoformulieren. DEN HAAG Met in gang van dit weekeinde beschikt ook de afdeling Den Haag over de stem pelmachine voor de toto en lottoformulieren. Als achttiende afdeling (er volgen er met Amsterdam en Utrecht nog twee) is Den Haag nu van het minder handige systeem van de plakzegeltjes af. Naast de gemakkelijke hanteerbaarheid van het met een broodrooster te vergelijken apparaat le vert de stempelmachine nog enkele andere voor delen op. Directeur Zwartjes van de Stichting Nationale Sporttota- lisator: „Allereerst zijn we nu van de zegels af. Het kwam nogal eens voor dat inlevera- dressen een aantal zegeltjes kwijt was en daarmee finan ciële schade opliep. Van dat probleem zijn we vanaf nu ge vrijwaard. Bovendien is er in dit verband sprake van pro- duktverbetering. Allereerst wordt het toto- en lottosys teem uitgebreid. In de lotto wordt met de invoeripg 'drie goed' (was drie met reservege tal, red.) een zeer sterke uit breiding van het aantal win naars voor de laagste prijsklas se doorgevoerd van thans on geveer 30.000 per week naar 130.000. De vijfde prijs wordt een vast bedrag van vijf gul den. Overigens kunnen de prijzen tot zestig gulden bij het DEN HAAG De in 1979 ingevoerde toto-gelijk geeft in tegen stelling tot de andere systemen in opbrengst een (lichte) stijgen de lijn te zien. Toch kan, door het geringe aantal deelnemers van 15.000, niet van een overweldigend succes worden gespro ken. Directeur Zwartjes van de Stichting Nationale Sporttotalisator: „Desondanks is er voor ons geen enkele reden met dit systeem te stoppen. De Nederlander heeft er blijkbaar meer moeite mee dan de gemiddelde buitenlander. Maar wij willen die15.000 deelnemers hun speelgenot niet ontnemen". inleveradres worden opge haald. Ze krijgen iets meer werk, maar ook een hogere, beloning. Door deze regeling kan de deelnemer eerder over zijn gewonnen bedrag beschik ken. Hij moet uiteraard het kopie van zijn formulier wel goed bewaren". Cijferspel „Het belangrijkste is de invoe ring van het cyferspel, waar voor men slechts anderhalve gulden hoeft te betalen. Het spel is te vergelijken met het Westduitse Spiel '77. Op het formulier staan zeven getallen. Iedere week vindt een trek- king plaats waarbij de laatste zes getallen van belang zijn. De winnaar ontvangt honder duizend gulden. Bij meerdere winnaars zal per gelukkige toch een ton worden uitbe taald". „Er komen daarnaast voor zo wel de toto als lotto de zoge naamde systeemformulieren. Mensen, die toch al gewend zijn op een systeem te spelen, worden nu in de gelegenheid gesteld op een simpele en min der tijdrovende wijze hun tak- tiek te bepalen. Overigens gaat de kolomprijs van de lotto wel iets in prijs omhoog (van drie kwartjes naar een gulden, red.), maar sinds 1974 is er geen prijswijziging geweest", aldus Zwartjes. In september zijn alle 306 be trokken sportverenigingen uit Den Haag uitvoerig voorge licht. Over het algemeen ble ken de reacties enthousiast. Zwartjes: „Landelijk blijkt het een succes te zijn. Ik heb be grepen. dat een luttel aantal kleine verenigingen door deze wijziging gestopt is, maar dat aantal is te verwaarlozen. We moeten nu nog alleen in Am sterdam en Utrecht de kwestie afronden en dan kan met in gang van 1 november de zaalj landelijk gaan draaien". DENNIS MULKENS AMSTERDAM HYS >80 heeft gisteravond de uitwed strijd tegen Amsterdam met de acceptabele cijfers 5-3 (3- 1, 0-0, 2-2) verloren. Tevre denheid alom bij de Haagse ijshockeyploeg, die nog moest aantreden zonder schutter Phil McKenzie. Of hij vanavond in de thuis wedstrijd tegen De Kempha nen inzetbaar is, staat mo menteel nog te bezien. Daar toe is namelijk nog een schriftelijke verklaring van zijn oude vereniging, het zelfde Amsterdam, nodig. In de eerste periode nam Am sterdam binnen negen minu ten een voorsprong van 3-0 door treffers van Klooster, Green en Collier. HYS '80, waar doelman Mark Storimans weer een sterke partij vertolk te, kwam verrassend terug tot 3-2 door toedoen van Ronald Meijer en Dave Morrison. Dank zij Tjakko de Vos en Murray nam Amsterdam op nieuw ruimer afstand, waarna Dave Wilson tenslotte de eind stand op 5-3 bepaalde. In Tilburg won Feenstra Flyers uit Heerenveen van thuisclub Trappers met 7-4. TILBURG De spanning aan de top van het klasse ment van het internationale schaaktoernooi in Tilburg is gisteren opnieuw verhevigd. Op de tweede rustdag van dit evenement moesten nog twee restanten worden afgewerkt: de afgebroken partijen Kaspa- rov-Spasski (vijfde ronde) en Portisch-Miles (zesde ronde). Door de remise van Portisch kwam het aantal leiders op liefst vijf: Timman, Petrosjan, Beljavski, Andersson en Por tisch hebben allen vier pun ten. Uitslagen: vijfde ronde: Kasparov (Sov>-Spasski (Sov) 0-1; zesde ronde: Portisch (Hon)-Miles (Gbr) 0,5-0.5. Stand: 1/5. Timman (Ned), Petrosjan (Sov), Beljavski (Sov), Andersson BOSSCHENHOOFD Marc Albert is doorgedron gen tot de halve finales van het satelliet-tennistoernooi in Bosschenhoofd. In de kwartfinales versloeg de Limburger gisteren de Zuid afrikaan Graham Espley-Jo- nes in drie sets. Uitslagen kwartfinales: Iskersky (VSt)-Palin (Fin) 7-5, 6-3; Albert (Ned)-Espley-Jones (ZAf) 6-1, 3-6, 6-2; Kohlberg (VSt) 6-2, 6-0; Kleege (VSt)- Prinsloo (ZAf) 6-4, 7-6. Eric Wilborts bereikte de der de ronde van het tennistoer nooi in Tel Aviv. De jonge Til- burger versloeg de Oostenrij ker Rober Reiniger in twee sets: 7-6, 6-2. Louk Sanders werd in de tweede ronde uit geschakeld. De Nederlandse kanjpioen verloor van Shlomo GÜckstein uit Israël met 4-6, 7-5, 6-7. Voetbaldames Texas/DHB niet hoger ingedeeld DEN HAAG De voetbal- bond heeft het verzoek van Texas/DHB om met de da mesteams in een hogere klasse te worden ingedeeld opnieuw afgewezen. De zaak was al afgeketst, maar on langs beloofde de commissie zaalvoetbal van de HVB de zaak opnieuw ter sprake te brengen in de vergadering van het afdelingsbestuur. Bestuurslid Keers van Texas/DHB reageerde teleur gesteld toen hij met die uit spraak werd geconfronteerd. „We laten de zaak nog niet rusten. Tijdens de algemene vergadering van de HVB in november in het Congresge bouw zullen we opnieuw actie ondernemen". KOPENHAGEN De Deen Jörgen Hansen behield zijn Europese bokstitel welterge- wicht door op punten te win nen van ziin landgenoot Hans- Henrik Palm.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9