hijmgenootschap stelt vraag aar zin van het bestaan l|| Extra bezuinigingen op salarissen ambtenaren ilinisters knokken lustig door Vliegen als een vogel met ultra- lichte Eagle Bt* ATERPOLO IN EEN ONDOORZICHTIG NATUURBAD IIJDRAGE ZIEKTEKOSTEN ERZEKERING &DRDT BELAST Politiek Partij Parlement NENLAND LODSE COURANT, ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 ok,w S., ki| ie.ni ECHT Kan er een en. fc jgrijkere vraag ge- 'lo"" worden dan die naar [Jn van het leven? Dé van alle tijden, alle ren en alle mensen, weer gesteld, weer beantwoord geest van de tijd, de j zate 'ur ê°dsdienst. 3 i ize tijd, waar het le- in het Westen voor mensen van de wieg an het graf verzekerd Bwat de eerste levens- eften betreft, stijgt aantal zelfdodingen, symptoom dat de naar de zin van het negatief beant- fjS d wordt. We hoeven met half-geopende om ons heen te kij- t om hen te zien, die' h'aan hun bestaan, - er dat honger of pijn deel is. Maar ook an- situaties treffen we Dagboeken van man en vrouwen die tij de tweede wereld- in de concentratie- in onder het juk van lazi's door moesten, ons mensen die in ""'^htloze situaties over- i, vooral omdat ze zin in hun leven za- Ziekte en armoede, erg en van welke om- dan ook, steeds weer Iin we toch ook men- tegen die zin in hun n zien en hun leven Iwerkelijk zinvol we- te maken. laag houdt het Thijmge- chap eer» symposium in :ht rond het thema „zi- aring in de hedendaagse ur". Als motivering voor euze van dit thema spre- de organisatoren van „het oeden, sterker nog, de in- lat veel mensen van- onze Westerse .het" leven als zinloos i". Een zevental weten- verschillende line's belichten het on- 'erp vanuit hun eigen in- valshoek. Een wetenschappe lijk onderzoek, waaruit zou moeten blijken dat. de tegen woordige mens in het Westen inderdaad zijn bestaan minder zinvol vindt dan pakweg der tig, vijftig of honderd jaar ge leden, is nooit verricht. Toch nemen de wetenschappers die op het symposium spreken dit gevoeglijk aan. De verklarin gen voor deze toestand zijn uitgebreid en vullen elkaar aan. Een lange rij analyses passeert de revue. Slechts een enkeling waagt het voor zich zelf en anderen in de richting te wijzen waar de zin van het bestaan gezocht moet worden en komt dan uit bij (het geloof in) God. Lange tijd hebben de meeste mensen vanuit hun geloof de zin van hun leven gezocht en gevonden. Het leven na de dood als compensatie voor een hard en moeilijk leven in dit ondermaanse. Die zekerheid brokkelde voor velen af. J. de Valk, hoogleraar sociale filoso fie in Rotterdam, benadrukt de sociale aspecten van „ziner varing". „In onze samenleving moet de individuele mens ech ter zelf de zin van zijn bestaan zoeken; de samenleving als ge heel helpt hem daar niet bij, en ook de verschillende maat schappelijke instituties bieden minder houvast dan voor heen". Het leven is er in dat opzicht niet gemakkelijker op geworden. Echter: „Indien ie mand in onze tijd een bepaalde zin aan het leven weet te ge ven (kan) van hem of haar ge zegd worden dat deze zinge ving waarschijnlijk meer zijn of haar persoonlijk „eigen dom" is dan dit vroeger het geval zou zijn geweest". Maar voordat iemand aan die „zingeving" toe is, heeft hij al heel wat meer hobbels moeten nemeh dan zijn voorouders. Minder dan hen zijn we, aldus De Valk, bereid om ons be staan te zien als onderdeel van een groter geheel. Het leven is individualistischer geworden. Het naast elkaar bestaan van verschillende culturen, die alle op een eigen manier zin aan het bestaan geven, brengt de mensen in verwarring. De spe cialisatie van arbeidsproces zorgde ervoor dat het resultaat van de eigen arbeid nauwe lijks meer zichtbaar is. Door de overvloed aan införmatie Prof. Haarsma: godsdienst verliest Invloed op allerlei gebied vermindert het vermogen het belangrijke van het minder belangrijke te scheiden. Allemaal factoren die vooral ook de jongeren ra ken. De zelfdodingen en de pogingen daartoe stijgen, aldus prof. K. van de Loo, hoogle raar klinische psychologie. Vooral in de leeftijdsgroep van 15- tot 25-jarigen. Een situatie die hij toeschrijft aan gevoe lens van eenzaamheid en machteloosheid. „Dagelijks valt waar te nemen hoe jongeren, die per definitie expansief, vernieuwingsdriftig en toekomstgericht zijn, zich stuklopen op de huidige over- georganiseerde wereld van de ouderen in onze cultuur. Zij krijgen vaak, te vaak geen of nauwelijks gehoor. Zij zijn te dikwijls roependen in de woestijn. De aldus ervaren machteloosheid in de aanpas sing van zichzelf en de veran dering in de maatschappij be tekent voor meer jongeren dan vroeger een verhoogde risico factor inzake suïcidaal ge drag". Drs. F. van Rijt, cultureel an tropologe, wijst op het onbeha gen en het gevoel van zinloos heid bij vrouwen die in een mannenwereld moeten leven. „Het lijkt me zeer zinnig dat vrouwen een fundamentele kuituur- en maatschappijkri tiek leveren èn alternatieven bieden voor een leefbare we reld. Ze zouden in de weten schap een ander mensbeeld kunnen inbrengen dat meer met de werkelijkheid overeen komt dan het beeld dat nu in sociale wetenschappen wordt gehanteerd voor mannen en vrouwen". Wat maakt het leven dan zin vol? Een uiterst persoonlijke aangelegenheid. Prof. J. Mi- chels, hoogleraar verpleegge- neeskunde in Nijmegen, ver diepte zich in het probleem. Aan de hand van ervaringen met zieken, de bestudering van kampliteratuur en de the orie van Maslow ontwierp hij een volgorde van menselijke behoeften. Die gaat uit van primaire behoeften als eten, drinken, slapen en het zonder pijn willen leven tot zaken als vrijheid, menselijke ontplooi ing, humor, kunst en charitas. Het bijzondere aan zijn bevin dingen is wel, dat volgens hem deze volgorde niet voor ieder een geldt. Allereerst kunnen religieuze overtuiging of idea lisme de hele behoeftenreeks door elkaar rammelen. Voor beelden van mensen die hon ger lijden of pijn verduren voor geloof of overtuiging, staan bij iedereen wel in het geheugen. Maar ook het stre ven naar bezit en macht kun nen het rijtje van Michels door elkaar halen. Een tweede as pect dat Michels naar voren brengt is dat de gezonde mens en de zieke mens de zin van het leven anders ervaren. De gezonde acht de menselijke ontplooiing het hoogste goed, de vrijheid blijkt een voor waarde voor menselijk geluk. De werkelijke behoeften van door omstandigheden sterk be perkte mensen staan precies omgekeerd op de prioriteitsbe paling van de gezonde. Als enige spreker gaat prof. F. Haarsma, hoogleraar pastoraal theologie en leider van de werkgroep die het symposium van het Thijmgenootschap voorbereidde, dieper in op de positie van katholieken en de rol van de godsdienst bij het ervaren van zin in het leven. Hij neemt daarvoor als uit gangspunt een van de vragen die katholieken gesteld werd bij het onderzoek „Opnieuw God in Nederland". Op de vraag wat uiteindelijk zin geeft aan het leven bleven deze geënquêteerde katholie ken onder het landelijk ge middelde met de keuze voor kerk en godsdienst. Boven het landelijk gemiddelde lagen de katholieken als het ging om gezondheid, hobby en plezier. Met hun antwoord naar de zin van het leven staan de katho lieken daarmee dichterbij de buitenkerkelijken dan bij an dere christenen. Haarsma con cludeert daaruit, dat de gods dienst als zingeving bij katho lieken nog steeds aan invloed verliest. Hij vreest dat er spra ke is van uitholling en ver vlakking van katholiciteit, daarmee de opvatting verwer pend dat een en ander gezien kan worden als een aanzet tot de vorming van een nieuwe katholieke identiteit die dich ter bij de identiteit van de doorsnee Nederlander ligt. Een opvatting die de socioloog G. van Tillo verdedigd heeft. De rol die Van Tillo de kerk wil geven is die van „maat schappelijk geïntegreerde" kerk. Een kerk met als functie de ingewikkelde leefwereld begrijpelijk, aanvaardbaar en zinvol te maken. Het aanbie den van sociale en politieke ethiek door de kerkleiding. Hoewel Haarsma de gedachte niet verwerpt, zal deze „oplos sing" volgens hem uiteindelijk geen zoden aan de dijk zetten, zolang politiek en mystiek niet gecombineerd worden. De sa cramentele symbolen en de li turgie moeten dichter bij de belevingswereld van de men sen gebracht worden. En daar mee komt Haarsma op het punt dat de uiteindelijke zin van het leven ligt bij God. Al leen met God kan het leven zinvol zijn. Haarsma's redene ring daarbij is dat ieder stre ven het leven zin te geven te gelijkertijd het tegenoverge stelde oproept. De mens is niet in staat dit dilemma te over winnen. Dat kan alleen een Goddelijke macht. Voor Haarsma is dat geen reden om de handen in de lucht te ste ken en alle pogingen op te ge ven het leven zinvol te maken. Juist het streven van de mens naar een zinvol bestaan blijkt voor hem het bewijs voor de aanwezigheid van God. HARRY COERVER 3ke inti JEN HAAG Van de rn® mbtenaren zal een gro- itenjer aandeel in de bezui- ligingen worden ge- aagd dan tot nog toe verd gedacht. Het kabi- let werkt nu ook aan 'oorstellen om voortaan «lasting te gaan heffen 'er de vergoeding die ij krijgen voor hun ziek- ekostenverzekering. De xtra bezuinigingen zijn lodig om het aandeel dat ie ambtenaren leveren [elijk te laten zijn aan ombuigingsbed rag dat door de sector van de sociale zekerheid moet worden opgebracht. Hiermee wordt voldaan aan een paragraaf uit het regeer akkoord. Daarin werd de verdeelsleutel van de ver schillende bezuinigingen vastgelegd tussen de ambte narensalarissen, de sociale zekerheid, de sector volksge zondheid en de rijksbegro ting. Uit de voornemens van het vorige kabinet rolde ech ter een veel hoger bedrag voor de sociale zekerheid (1,9 miljard) dan voor de ambte narensalarissen (1,2 miljard), terwijl in het regeerakkoord was afgesproken dat beide een gelijk steentje zouden bij dragen. Een van de strijd punten in het kabinet is de afgelopen week geweest hoe veel het departement van Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) minder zou hoeven te bezuinigen en hoeveel Binnenlandse Zaken (Van Thijn) extra zou moeten bijdragen. Sociale Zaken heeft nu 500 miljoen laten vallen en deels doorgeschoven naar Binnen landse Zaken. Dat betekent dat de afbouw van de toesla gen op bovenminimale (WAO-)uitkeringen van voor 1979 niet zal plaatsvinden. De ambtenaren moeten daar echter het offer van een voortaan belastbare vergoe ding voor ziektekostenverze keringen voor brengen. Dat komt bovenop de voorgeno men inbouw van het reste rend deel van de AOW in hun pensioenen, zoals dit door het vorige kabinet in de begroting was voorgesteld. De tijdsklem en de onenig heid binnen het kabinet over het te voeren beleid zullen er ook op deze punten voor zor gen dat volgende week welis waar aankondigingen zullen worden gedaan, maar tegelijk met de regeringsverklaring nog geen uitgewerkte voor stellen op tafel zullen worden gelegd. Het ziet er zelfs naar uit dat minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) voor lopig zijn toevlucht zal moe ten nemen tot een financiële truc om 900 miljoen aan be zuinigingen veilig te stellen. Dat kan door op voorhand de rijksbijdrage aan het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) met 2,5 procent te verminderen. Dat percen tage en bedrag corresponde ren met de opbrengst van de voorgenomen verdere in bouw van de AOW in het overheidspensioen. Nog altijd zijn alle hobbels voor de regeringsverklaring en het Kamerdebat daarover, volgende week, niet uit de weg geruimd. Wel is over een aantal hoofdlijnen van het sociaal-economische be leid een redelijke overeen stemming bereikt. Gisteren is de hele dag druk gecijferd om te proberen, de gedachten waar de ministers het over eens zijn te vertalen in con crete beleidsvoornemens, die de komende weken aan het parlement moeten worden gepresenteerd. Een woord voerder van het kabinet ver wachtte dat ook vandaag hieraan zal worden besteed. De Eagle begint zijn vlucht LELYSTAD Onlangs heeft de Rijkslucht vaartdienst het licht op groen gezet voor een geheel nieuwe vliegsport, waarbij men met behulp van ultra-lichte toestelletjes het lucht ruim kan kiezen. Een sport die in Amerika en Engeland al waanzinnig populair is, maar in Nederland tot nu toe verboden was. Ook nu is dit onbekommerd verkennen van het lucht ruim aan beperkingen gebonden, maar de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart is druk aan het onderhandelen over het instellen van een brevet, zodat voor deze vliegende vogels dezelfde regels gaan gelden als voor de kleine burgerluchtvaart. Intussen wordt de enige importeur voor de hele Benelux, Windmill Aerolights in Lelystad, overspoeld met aanvragen voor die lichtgewicht vliegtoestellen. Reden voor dit bedrijf om aanstaande zaterdag een soort open dag te houden voor belangstellenden, die vanaf 16.00 uur in de hangar van vlieg veld Lelystad één van die toestelletjes, de Eagle, kunnen be wonderen. Als het weer het toestaat wordt er tevens een de monstratie van dit superlichte, opvouwbare éénpersoons- vliegtuigje gegeven. Dit vliegende produkt lijkt nog het meest op een vliegende fiets en geeft de bestuurder het uiterlijk van een roofvogel. Het is speciaal bedoeld voor de recreant. Omdat er nog geen vliegbrevet voor nodig is en men aan een paar uur vlieger- varing genoeg heeft, zou het best een zeer populaire hobby kunnen worden. Dat is althans de verwachting van de vier jeugdige oprichters van de firma in Lelystad. De goedkeuring van de RLD heeft in een paar weken geleid tot de verkoop van een groot aantal Eagles. „De belangstel ling is ongelooflijk!", zegt Jan Hoogendam, één van de op richters van Windmill Aerolights. „Geen wonder, want met de Eagle Microlight wordt vliegen weer een bijzondere erva ring. Je kunt rustig zweven in de thermiek of zacht zoemend genieten van een werkelijk onbelemmerd uitzicht". De Eagle is een uitgekiend, volledig uitgetest ontwerp en heeft in de praktijk bewezen goed te voldoen. Tot nu toe was het toestelletje alleen te bewonderen op vliegshows, maar daarbuiten mocht het geen meter de lucht in. Toch heeft het bij één gelegenheid al bewezen dat het behalve recreatief ook praktisch nut heeft. In juni werd de Eagle namelijk drie dagen lang ingezet boven de viskwekerij in Lelystad als af schrikmiddel tegen de aalscholvers. De resultaten bleken zeer hoopgevend. Het enige wat je nodig hebt om met dit vliegtuigje te mogen vliegen is een weiland en schriftelijke toestemming van de eigenaar. Bovendien moet de burgemeester van de betreffen de gemeente er geen bezwaar tegen hebben. In een straal van vijf kilometer kun je dan je gang gaan tot een hoogte van 100 meter. Het toestelletje vliegt zo'n 50 km. per uur op slechts vijf liter benzine. Er zijn een paar types verkrijgbaar die variëren van ongeveer 16 tot 19 duizend gulden, inclusief een vliegopleiding. CORRY VIS HAAG „Het is nu het eerst dat ik Joop van meemaak. Hij is een i hè". Dit zei een debute- Tweede-Kamerlid voor "dA deze week in een ge- over zijn politiek leider, den Uyl, tevens minis- sociale zaken en werk- nheid. Ho ho, nu niet dellijk conclusies trek- Want met „beest" wordt geval iets anders bedoeld at de gewone Nederlan- tonder verstaat. Het ka- wilde er zoveel mee als: een doordouwer, om geen enkele reden n afhouden van wat hij uwt als absoluut nood- Vandaar dat er in de n deze informant tege- doorklonk van verte- bor mensen, die niet uit s<Kalistisch nest komen, ligt dat anders. Aangezien zij de noodzaak van Den Uyls streven niet altijd geheel on derschrijven, zien zij het op treden van de PvdA-chef vee leer als een perfecte imitatie van een buitengewoon grim mige bulldog, die nooit meer loslaat als hij iets tussen de ka ken heeft. Dat gevoel van scherpe tanden in het been hebben inmiddels nogal wat bewindslieden in het toch nog geen maand oude kabinet. Zelfs een man als Joep de Rui ter (CDA), die als minister van justitie toch weinig met Den Uyl te maken zou moeten heb ben, is zich bij zijn partijgeno ten komen beklagen. „Die man bemoeit zich werkelijk overal mee," zei in kleine kring een zeer verbaasde De Ruiter. En die heeft van de dame en heren in de minister raad toch niet bepaald de lang ste tenen Bij Jan Terlouw (economische zaken) was het méér dan ver bazing. Op een kennismaking bijeenkomst met de parlemen taire pers liet de vroegere D'66-aanvoerder weten dat hij kribbig was, wel vermoedende dat zijn woorden natuurlijk de volgende dag in de krant zou den staan. De ergernis van Terlouw had betrekking op de In het openbaar gedane uit spraken van Den Uyl over za ken die toch echt tot de porte feuille van economische zaken behoren. Het beste voorbeeld daarvan was de opmerking van de PvdA-leider dat de staat per jaar zo'n anderhalf miljard meer zou moeten krij gen uit de verkoop van aard gas en -olie. Ook Den Uyls geestverwanten erkenden dat zoiets niet be paald bevorderlijk is voor het goed houden van de sfeer tus sen PvdA en D'66, die zich toch beschouwen als eikaars natuurlijke bondgenoten. „Maar", werd eraan toege voegd, „Joop moest op de een of andere manier duidelijk maken dat hij niet terug kan waar het zijn werkgelegen heidsplan betreft". Daarmee bedoelde men dat het optreden, van Den Uyl noodzakelijk is voor 's mans eigen ziel. Dat hij in één kabinet is gaan zitten met mensen als Van Agt en Van der Stee, die in zijn ogen vier jaar lang een verfoeilijk beleid hadden gevoerd, daar voor moet hij, hoe dan ook, een rechtvaardiging kunnen geven. De be^te manier om dat te doen is uiteraard het voor de dag kunnen komen met een plan, dat op kórte termijn veel extra werkgelegenheid schept. Het vorige kabinet liet zich daar immers weinig aan gele gen liggen. Dat richtte zich in feite alleen op de lange ter mijn, dat wil zeggen het verla gen van de lasten voor het be drijfsleven, in de verwachting dat daardoor uiteindelijk de economie weer gezond zou worden en er dan vanzelf nieuwe banen zouden komen. Vuiltjes Dit soort fundamentele tegen stellingen tussen wat men zou kunnen noemen Uylisten en Agtianen bestaat uiteraard nog altijd. En dat is dan ook de re den dat het op dit moment nog altijd niet zeker is wat voor soort regeringsverklaring de minister-president maandag middag om twee uur zal gaan afleggen. Want hoewel men het in hoofdlijnen eens is er ligt immers het regeerak koord moeten er nogal wat vuiltjes worden weggewerkt. Eéïi hebben we er al genoemd (het staatsaandeel in de win sten van de oliemaatschap pijen), maar zo zijn er nog vele. Een andere is de behan deling van de mensen met een minimum-inkomen. De Agtia nen menen dat er geen enkele reden is hen anders te behan delen dan anderen. Als ieder een achteruit moet, dan bete kent dat ook iedereen. Nee, zeggen de Uylisten, de mini mumlijders hebben zo weinig dat daar niets vanaf kan. Dus heeft de minister van SoZa/W het voorstel gedaan de minima op te trekken met anderhalf procent. Dat kost echter zo'n anderhalf miljard gulden per jaar en dus was de reactie van Fons van der Stee, de minister van financiën, voorspelbaar: Neen Maar het is nu ook weer niet zo dat in de ministerraad de messen op tafel liggen. Den Uyü heeft namelijk ook een aantal dingen gezegd, die de harten in het CDA verwarm de. Zo vindt nu ook hij ook dat de miljarden, waarmee hij de werkgelegenheid wil vergro ten, vooral terecht moeten ko men in de marktsector, dat wil zeggen de producerende be drijven, die geld in het laatje brengen. Te denken is aan het stimuleren van activiteiten op het gebied van de micro-elek- tronica en van energiebespa ring. „We waren verbijsterd. Bijna in één nacht bleek hij te zijn bekeerd. We hoorden nauwe lijks meer iets over de quartai re sector (dienstverlening die door de overheid wordt be taald, zoals maatschappelijk werk, opbouwwerk e.d.)", al dus een christen-democraat. En ook is Den Uyl bereid iets aan het ziekteverzuim te gaan doen, door het invoeren van vijf wachtdagen en door het leggen van een heffing op het ziektegeld. Wedstrijd Het kabinet zal er dan ook wel uitkomen, al duurt het dan nog even. Voor, Van Agt kan het daardoor in zoverre ge makkelijk worden dat hij wei nig anders zal behoeven te doen dan het houden van een betoog, waarin de problema tiek van vandaag alleen in al gemene termen wordt behan deld. Zo zou dan fraai verbor gen kunnen blijven dat, zoals bij waterpolo in een ondoor zichtig natuurbad, er onder de oppervlakte hevig en soms een beetje gemeen geknokt wordt. Maar eigenlijk is dat ook weer niet zo bijzonder, bij een ver bond, dat twee van de drie partijen van het begin af aan hebben beschouwd als een wedstrijd met onbekehde speeltijd. rik in 'T HOUT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7