Besloten vergaderingen rijzen weer de pan uit •ƒ►-* Caesar heeft ruimte nodig STAD/REGIO Mata Hari had haar eerste „affaire" op de school van Wiebe Haanstra LEIDSE COURANT, ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 PAG [sfï MARGREETZELLE WttS TOEN NOG GEEN „OOG VAN DE DAG", MAAR HET ZAT ERAAN TE KOMEN mm Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. IMM Mata Hari in Leiden; de Sleutelstad heeft ook de „achtergrond" van verdachte gevormd. In deze weken van teevee-genot rond de figuur van de danseres, courtisane en (vermeend spionne „Oog van de dag" want dat betekent de Maleise naam Mata Hari zo zittend .voor de beeldbuis, met het oog op Josine van Dalsum, zullen weinigen zich realiseren, dat Mata Hari enkele jaren in Leiden heeft doorgebracht. Ze was toen nog het meisje Margreet Zelle, dat aan de Vliet de grondslag legde voor een tumultueus leven. Kort maar hevig moet het zijn geweest, in Leiden. En zelfs postuum heeft het Margreet Zelle, alias Mata Hari, alias mevrouw MacLeod, nog bijna compromitterend doorgewerkt. Niemand minder dan de huidige Leidse gemeente-archivaris, mr. Downer, werd bii haar nagedachtenis betrokken, toen hij in 1972 ere-lid werd van de stichting „Mata Hari Museum", bij welke gelegenheid hij tevens toegang verkreeg tot de „Mata Hari- goudensleutelclub". Mr. Downer en een sleutelclub: een vreemdere combinatie is nauwelijks denkbaar, en waarschijnlijk heeft de archivaris de hem toegekende versierselen ogenblikkelijk geretourneerd. De heer Downer werd, jaren geleden, door zowat Jan en alleman opgezadeld met opsporingswerkzaamheden. Men was op zoek naar het reilen en zeilen van Margreet Zelle uit Leeuwarden tijdens haar Leidse periode. Het was namelijk zo, dat een voogd van Greetje, een meneer Visser uit Sneek (wat komt dat koud en koel over), het 16-jarig meisje als interne leerling plaatste op de Leidse Kweekschool. Dat was eind 1892. Waarom redelijk intelligente Margreet Zelle nu zo nodig bewaarschooljuffrouw moest worden, vermeldt de historie niet Maar het was wel meteen goed raak met haar. Een levensbeschrijver van Mata Hari, H. W. Keikes, roert een en ander aan: „Margreet is een knappe meid en ze ziet er ouder uit dan de meeste meisjes van haar leeftijd, en de directeur van de Leidse school, Wiebe Haanstra dat zal geen Fries zijn; tuurlijk wel is daar blijkbaar niet tegen bestand. Het betekent overigens wel, dat Margreet pijlsnel van de school verdwijnt en dan in huis komt bij haar oom Taconis in Den Haag. Margreet heeft de romantische leeftijd van In 1917, het jaar waarin Zelle als Mata Hari tw; vierde Wiebe Haanstra in Leiden. zeventien jaar bereikt. In 1895, nadat de wereld voor haar is ingestort, opent zich voor Margreet de poort naar het Grote Leven en zij holt naar binnen. De gebeurtenissen volgen elkaar in een adembenemend tempo op.." Nu de feiten. Onaangedaan en waarheidsgetrouw vermeldt het Leids bevolkingsregister, dat Margaretha Geertruida Zelle (die in 1876 werd geboren) van 2 november 1892 tot 7 juni 1895 ingeschreven was op het adres Rapenburg 133, het adres van de kweekschool. Bijna drie jaar was ze er leerlinge, al dan niet ijverig. Daar had je de school van Haanstra; in 1867 opgericht als Kweekschool voor Bewaarschoolhouderessen. Vanaf de oprichting fungeerde er de hoofdonderwijzer Wybrandus Haanstra, geboren op 2 december 1841 te Oosterwierum, gemeente Baarderadeel. Frieser kon het niet. Een winterkind, dat veel zomers had meegemaakt, totdat hij in 1925 te Leiden overleed. Friese doorzetter, die aan de Vliet 8 groots werk heeft verricht. Jarenlang was zijn school de enige kweekschool voor voorbereidend onderwijs in Nederland. Hij woonde met zijn gezin vlakbij, aan de Vliet nummer 12. In 1882 werd de school een dagschool en Haanstra werd de eerste directeur, tot 1922. Wiebe paste een gemoderniseerde vorm van oud-leerlinge Margreet Franse kogels kreeg, gouden ambtsjubileum Fröbels onderwijssysteem toe, en met succes. De methode Haanstra werd nationaal en internationaal befaamd. Nu vindt men aan de Vliet nog de Opleidingsschool voor Kleuterleidsters. Maar Margreet Zelle wierp een smet op het instituut en deszelfs mannelijke leerkrachten. De knappe Greet had zichzelve niet in de hand. Daarvan vindt men echter niets terug in het archief van de Haanstra-school, dat thans berust bij het Gemeente Archief van Leiden aan de Boisotkade. Een kloeke verzameling van ingekomen en verzonden stukken, notulen, grootboeken, bestekken en akten, examenwerk. Maar geen syllabe over Margreet Zelle. In 1963 schreef vanuit zijn kamer in het Amsterdamse Amstel hotel (minder kon het niet) de verdediger en biograaf van Mata Hari, Sam Waagenaar een jaar later verscheen zijn boek „De moord op Mata Hari" een brief naar het Leidse Gemeente Archief. Zijn vaste adres bevond zich in Italië, maar Waagenaar speurde in Nederland naar Margreet Zelle, in alle rijks- en gemeente-archieven. Sam Waagenaar dan wilde weten, hoe het in Leiden Margreet was vergaan. Op die kweekschool. Het enige dat hij wist was de reden van haar weggaan: „een liefdesaffaire tussen haar en hetzij een der leraren, hetzij met de directeur dier school". Dat was Wiebe discreet in de doofpot te zijn gestopt. Er kraaide verder geen haan naar, laat staan een Haanstra. Maar mr. Downer verrichtte zijn informatieve plichten zo goed als mogelijk was, en hij berichtte aan de stichting wat hij wist, al was dat weinig. Het Museum was zo erkentelijk, dat de heer Downer het ere lidmaatschap voor '73 kreeg toegekend, „voor de bewezen diensten", inclusief die toegang tot de goudensleutelclub, „met rechten en een versiersel". In '75 waren cineasten al doende met het voorbereiden van „de film documentaire" en een fotoboek over Mata Hari, en ook zij klopten bij het gemeente-archief aan. Met het steeds maar schaarse resultaat. De heer Downer wès al ere-lid, en de cineasten konden hem niets meer bieden. En daar zitten we nu, met Mata Hari, het Oog van de dag. Greetje, die volgens Waagenaar en anderen niet de kogel heeft verdiend, maar eerder het Legioen van Eer. Mata Hari en Wiebe Haanstra: wat kan het toch vreemd lopen in deze wereld. Leiden is nooit de stad van Mata Hari geworden; dat is Leeuwarden, en daar zitten ze mooi opgescheept met een „verloren dochter", die, vergaan in haar graf bij Vincennes, na een twaalfvoudig schot, op eerherstel wacht. Toen ze net verloofd was MacLeod, schreef ze hem: „Roze zijde staat me bijzonder mooi omdat ik zoo donker ben". PVDA-FRACTIELEIDER WASSENAAR: Ik in Haanstra dus, en volgens ooggetuigen (maar dat moet wel jaren later zijn geweest) helemaal niet zo appetijtelijk eruit ziend. Toen Margreet zijn kweek in opschudding bracht, was hij de 50 al gepasseerd. Wie verleidde wie Het meisje Zelle was amper een maand uit Leiden weg, toen ze zich verloofde met de lompe praalhans MacLeod. Dat ging allemaal in sneltreinvaart, in een tijd dat men nog niet aan tempo dacht. Waagenaar was zeer begerig naar eventuele details omtrent deze kwestie. Het Leidse archief berichtte hem, nagenoeg per kerende post, dat het onderzoek naar M. Zelle „geheel negatief" was gebleven. Hoe men ook gezocht had, de naam Zelle kwam onder de namen der leerlingen in de jaarverslagen van 1891 tot en met 1894 niet voor. Inmiddels had Waagenaar wel het genoegen gehad, een ontmoeting te hebben met „een oude Leeuwarder dame (87 jaar)", die met Greetje op de schoolbanken had gezeten en die destijds ook nog berichten van haar ontving uit Leiden. „Het was wel degelijk Haanstra..." Op zijn school zaten toen 73 leerlingen, waaronder 22 intern. Maar Margreet Zelle werd niet genoemd. Ook de stichting „Mata Hari Museum", Zwijndrecht, toonde belangstelling voor de Leidse jaren van Zelle, maar ving eveneens bot. Greetje Zelle schijnt tijdig Caesar Is een erg lieve Ierse Setter. Het meisje Mata Hari. WASSENAAR De ge meente Wassenaar heeft de vredige rust van beslo ten vergaderingen de laat ste maanden weer opge zocht. Alle fractieleiders vinden echter dat het nu toch te gek wordt. J.C.M. Greep (PvdA): „Ze rijzen de pan weer uit". C. van Rij (CDA): „Er wordt te snel naar het middel van een besloten vergadering gegrepen". En K.W. Nieuwzwaag (VVD): „Ja, het moet wel minder"!' Het college gaat nu ook „rekening mee houden" met deze geluiden en heeft beterschap beloofd. R.A. Nieuwenhoven, D'66- raadslid, ageerde als eerste te gen het gebrek aan openbaar heid. Hij deed dat bijna een jaar geleden en onlangs merk te hij in een vergadering cy nisch op: „Kunnen we nog even in beslotenheid verder gaan anders vallen we deze week zo uit de toon". De hele week bevatte namelijk beslo ten commissies. „Het gaat om de publieke zaak", aldus Nieu wenhoven. Ook C. van der Heiden (Onafhankelijke Par tij) vindt dat de mensen er recht op hebben om te weten wat er besproken wordt. Een enkele uitzondering daargela ten: Als het om persoonlijke zaken of grond- geldtransac ties gaat kan een besloten ver gadering op z'n plaats zijn. cent) zou nog een gunstig e' zondering zijn. Toppunt Vrijblijvend Maar nu wordt de veilige, rustgevende en vrijblijvende beslotenheid teveel gezocht. Van Rij: „Het moet niet de spuigaten uitlopen. Er zijn wethouders die misschien den ken: „Hij besloten, o, dan ik ook maar". Vooral wethouder J.K. van Dingstee van techni sche diensten (ruim 45 procent besloten vergaderingen vol gens de turflijst die door Nieu wenhoven wordt bijgehouden) schijnt een rustige vergade ring, zonder „lastige" journa listen en zonder publiek te prefereren. Nieuwzwaag wil ter verdediging van deze wet houder nog aanvoeren dat ziin portefeuille bijvoorbeeld grondaankopen en dergelijke bevat Ook burgemeester K. Staab is niet afkerig van een „gezellig onderonsje", hij scoort met bijna 50 procent al thans hoog op de lijst. Wethou der H.F. Dijkstal (Onderwijs, Cultuur en Recreatie, 29 pro- >rzit_ >P Uiteraard duren de opei vergaderingen langer, toppunt" was volgens echter de besloten comn Maatschappelijke Vooi gen. De antwoorden op sche PvdA-vragen over d brekkig functionerende theekdienst werden toen handeld. „Volstrekte onzi dat besloten te doen", mevrouw Van der He Overigens is juist Maatsi pelijke Voorzieningen vri den besloten, in 15 pri van de gevallen. Ook eei sloten vergadering over gemeentekantoor had vo sommigen makkelijk open kunnen zijn. „Maar het co had blijkbaar nog niet all een rijtje", aldus Nieuwzwaag. Andere ten maken echter wel minder gebruik van de tenheid. Maar Wassenaar gaat nu in val zijn leven beteren, leiding van Staab wordt nu minder besloten kan vergaderd. MARTIN ir1 b ekl T: h LEIDEN De hond van deze week is een zeer op vallend exemplaar. De eerste indruk bij het aan schouwen van de hoog op zijn poten staande vier voeter kan niet anders dan tot de conclusie lei den, dan dat het een ple zier moet zijn om hem in huis te hebben. Caesar luidt zijn naam en hij doet die naam eer aan. Caesar heeft een keizerlijk uiter lijk, vetederend, wat voor al wordt veroorzaakt door zijn donkere, roodbruine vacht en lange haren aan poten en groot formaat, wat triest omlaag hangen de oren. Voor de kenner moge het dui delijk zijn: Caesar is een Ierse Setter. Hij is anderhalf jaar oud. Caesar heeft een paar moeilijke weken achter de rug, zo zat hij in het asiel en zo had hij weer een nieuwe baas. Begin september werd hij bij het asiel afgeleverd door zijn baas die met spijt in zijn stem vertelde, dat hij Caesar moest afstaan. De reden was dat hij in een appartement in een hoge flat woonde en Caesar niet alleen kon laten. Caesar kan daar niet tegen, zo betoog de hij. Een paar dagen later ging Wil Tiele, de beheerder van het asiel, op vakantie en zijn tijde lijke vervanger bleek niet goed op de hoogte van de ei genschappen van de Setter. Zo werd Caesar een paar dagen later aan een nieuwe baas ge holpen, die echter óók in een flat woonde. „Hij ligt zo rustig in zijn hok," zei hij nog toen hij Caesar uit zijn hok haalde. Helaas bleek de Setter niet zo rustig toen hij een paar uur al leen werd gelaten. Bij zijn thuiskomst, ontdekte de spiks- plinter nieuwe eigenaar van Caesar dat de hond erin ge slaagd Was het bankstel vak kundig te slopen. De bood schap van Caesar was duide lijk, hij gruwelt van een flat. Zo maakte hij weer een enkele reis asiel. Toch is Caesar een erg lieve hond, een slecht ka rakter heeft hij zeker niet. In tegendeel, hij is een echte goeierd. Hij kan tegen autorij den en is lief voor kinderen. Alleen: hij is en blijft een Ierse Setter. En Ierse Setters hebben de ruimte nodig. Een Setter moet de kans krijgen om veel te lopen en te rennen in een bos of aan het strand. Een flat is echt uit den boze. Caesar verdient nu eens een baas die hem die kans geeft, want hij begint zich steeds minder op zijn gemak te voelen met on geveer elke week een verhui zing. Een huis met een flinke tuin waar het beest veel de buitenlucht in kan, zou al een goede oplossing zijn. Caesar moet bij iemand terecht ko men die verstand heeft van Setters, die weet wat het is om dergelijke hond in huis te ha len. Als dat niet gebeurt, zou dat alleen maar slecht voor Caesar zijn. Rest nog een karaktereigen schap van Caesar te vermel den: hij houdt niet van katten en kleinvee zoals cavia's. Dinkey Vorige week stond was er geen „Hond zoekt huis" op deze pagina. Beestenspul had het asiel door zijn voorraad heen geholpen. Bij het stukje dat deze situatie beschreef, stond een foto van twee hon den die nog maar een paar da gen in het asiel zaten. Dinkey, net wit/zwarte hondje van on bekende afkomst, is zo toch aan een nieuwe baas gekomen. De spaniel zit nog zijn hok. In de toekomst minder besloten vergaderingen in raadhuis „De Paauw". Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriel or „Hond zoekt huls". In deze rubriek wordt een hond (o '9' soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver t d blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzl nu het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre- or ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitter! j naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol- ed slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die- re; ren zijn allo goed gezond, hebben een wormkuur onder- er; gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 61 u r gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen f Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden S2 Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 1' s. [tpM^rM4-1^Jur^ondo^rwnaanda^je8loten^^ ifclle Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4