Auto's van het jaar2000 Halsbeschermer voor autogordel Tweede slechte modeljaê voor auto-industrie VS IN EN OM DE KAS Vraag naar vleestomaten gegroeid LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSECOURANT j ZATERDAG 10 OKTOBER 1981 PAGIh Het vele nieuws op de Frank furter autotentoonstelling strekte zich niet alleen uit tot auto's die binnenkort lever baar worden. Daarnaast wa ren er nog vele experimentele en speciale modellen om het geheel nog interessanter te maken. Daaronder was waar het de speciale modellen aan gaat een duidelijke wederge boorte van de open auto te bemerken, als alternatief op de „alsmaar sneller" rage. Een cabriolet is immers even goed een exclusieve auto voor de echte liefhebber, die niet zo benzineverslindend is als een wagen die door zijn enor me prestaties opvalt. Nog op merkelijker waren echter de vele toekomststudies die er stonden. Een belangrijk deel ervan is ontstaan met hulp van rege ringssubsidie voor een pro gramma om zuiniger, veiliger en stiller toekomstauto's te ontwikkelen. Aan het nu afge ronde research-programma deden vele Duitse autofabrle- ken mee, maar ook een sa menwerkingsverband van een aantal Technische Hogescho len. Die ontwikkelden samen een Uni-car, welke door Kar- mann voor hen is gebouwd. Uit hetzelfde programma „Auto-2000" kwamen prototy pes van Mercedes Benz, VW en Audi voort, terwijl Ford en Opel geheel naar eigen ideeën met prototypes voor een toe komstauto kwamen. Ook Vol vo had in die richting Iets te bieden, want die bracht een prototype met gasturbine-mo tor, waarin de fabriek toe komstmogelijkheden ziet, zo dra voldoende hittebestendige materialen beschikbaar zijn voor de turbinerotorbladen. Darmee zat Volvo op één lijn met Mercedes, die voor hun „auto 2000" ook een gastur bine als mogelijkheid zien voor een topmodel in de geest van de huidige S-klasse. Voorlopig was hun prototype echter net als de Uni-car, die er ook uiterlijk veel van weg heeft, voorzien van een turbo dieselmotor met resp. 2,5 en 3,3 liter inhoud. Gelijkvormige ideeën In het algemeen waren er vele overeenkomsten tussen de gedachen van Mercedes, de Universiteiten en Volkswagen. Ook de laatste dacht aan een turbo-diesel met directe In spuiting, maar terwijl de gro tere Mercedes en Uni-car zes- en viercilinders hebben doet de VW (ter grootte van een Golf) het met een driecilinder. Als alternatief voor een luxe versie zou een vlerclllnder tur bo-benzinemotor met net als de diesel ongeveel een liter ci linderinhoud In aanmerking komen. Verdere overeenkom sten: een stationcar-achtlg model, dat met zijn hoge hoe kige achterkant zowel een goede stroomlijn als een be hoorlijke binnenruimte biedt. (Dat model vinden we overi gens al in de productie terug, bij de nieuwe VW Polo). De Ford Probe III en Opel De pro totypen houden het wat voor zichtiger op de bekende fast back-lijn en bereiken daarmee eveneens luchtweerstands- waarden van rond Cw=0,25 (tegenwoordige auto's: rond Cw=0,40). Aandeel aan die verminderde luchtweerstand heeft naast de gladde wigvor mige carrosserie het nkapse- len van de motor (tevens voor warmte en geluidsisolatie) en mede daarmee glad maken van de wagenbodem. Uiter aard wordt overal In meer of mindere mate gebruik ge maakt van kunststof en alumi nium voor de carrosserie. Erg ver ging daarin Audi, die een wat conventioneel aandoend model presenteerde dat ech ter voor een belangrijk deel uit voorgevormde kunststof panelen bestaat (zoals dak en wagenbodem) en zodoende licht, sterk en makkelijk te produceren Is. Ook hier weer turbo-aandrijving, toegepast op de bekende vlerclllnder 1600 motor. Van de station car-vorm was nog een voor beeld te zien bij Cltroëns' pro totype Xenia, eveneens een voorbeeld van hoe kunststof fen en stroomlijn in de toe komst voor een belangrijk la ger verbruik zouden kunnen zorgen. U moet daarbij den ken in de richting van 1:15 voor een grote wagen zoals Mercedes en Uni-car, of 1:25 voor de „alternatieve Golf" van VW. Elektronisch dash board nabij Een ander overal oprukkend verschijnsel, dat zonder uit zondering ook de prototypes sierde, is het elektronische dashboard dat informatie niet alleen anders, maar ook meer uitgebreid verstrekt. Kenmerk van zo'n dashboard is de in produktleauto's al aardig ver breide boordcomputer, die zijn gegevens over verbruik, gemiddelde snelheldd enz. dan echter in het centrale in strumentenbord projecteert. De Instrumenten werken met llchtdioden (eigenlijk alweer achterhaald), vloeikristallen die nu In verschillende kleuren gemaakt kunnen worden of met kathodebuizen als laatste vinding. Lichtwinkels Grootste probleem met die „lichtwinkels" Is niet ze overdag slecht zijn, maar hoe ze in opslag kunnen worden, den daartoe alleen de de computer wc pen met een Zeer geliefd zijn verkeersgeleidlngssyst die makkelijk in board kunnen werkt (aanbevolen waarchuwing, afstand Het zijn maar economisch te niet altijd even Maar U kunt er zeker dat op niet al te onze auto op dezze pes zal gaan lijken. ]gj Een door Bayer uit polyethu- raanschuim vervaardigde hoes behoedt automobilis ten voor verwondingen aan de halsslagader welke kun nen worden veroorzaakt door de scherpe kant van de autogordel. De hoes past op iedere veiligheidsriem en vangt ook de druk op die bij een botsing op het sleutel been wordt uitgeoefend. De gepatenteerde hoes is be dacht door een dertienjarige gymnasiast, die zich mis schien heeft laten inspireren door de aversie die menig automobilist tegen het be klemmende accesoire heeft. De holes heeft een glad op- ppervlak, is licht in gewicht, blijvend elastisch, afwasbaar en behoeft geen onderhoud. Door middel van drukkno pen wordt hij om de auto gordel vastgezet en dan door de bestuurder op de juiste hoogte geschoven. Foto rechts: Hoes met uitvinder Het modeljaar 1981 (oktober tot en met september) heeft een achteruitgang in de Ame rikaanse autoverkoop te zien gegeven van 2,6 procent. Vol gens deskundigen is de ver koop nu even slecht als in de jaren dertig. Er werden bijna 6,6 miljoen personenwagens verkocht tegen 6,79 miljoen in het voorgaande - ook slechte - modeljaar. In het nabije ver leden was 1975 ook en slecht Jaar; er werden toen 6,58 mil joen personenwagens ver kocht. Kort daarop trad er een fors herstel op, want in 1976 werden er 8,5 miljoen aan de man gebracht. De autofabrikanten zitten nu met twee achtereenvolgende Jaren waarin de verkoop der tig procent kleiner is dan het recordjaar 1973, toen er tien miljoen auto's werden ver kocht. Chrysler lijkt het enige concern te zijn dat het wat be ter doet na een zeer slechte periode. De verkoop kwam het afgelopen modeljaar uit op 764.535 tegen 649.043 in het modeljaar 1980. General Mo tors meldt voor de Oldsmobile een toeneming met 6,9 pro cent tot 882.505 en voor de Bulck met acht procent tot 756.186. De overige modellen deden het slechter. ns lei r zonder duidelijke tekerfh' herstel. Het ziet er naai korteingen, prijsverlfS en andere voordelen oig] kopers te trekken. In ber verkochten de AmpS se fabrikanten 518.52207 slechts 6,7 procent mis- in sepotember vorig jJ" danks grote kortinge hele modeljaar betel voor GM een achteruit de verkoop met 4,3 i tot 4.032.727. Ford vr\ er 1.487.964-, -4,4 proc«C der en American Het modeljaar Is beëindigd dan In het modeljaar vl Goede mogelijkheden voor import bloemen in Japan Een Japanse organisatie heeft een studie gemaakt over de bloementeelt en handel in dat land, die interessante gegevens heeft opgeleverd. Zo bleek dat er goede importmogelijkheden bestaan, waarbij echter moet worden voldaan aan enkele voorwaarden. In 1979 importeerde Japan 54 miljoen bloemen van verschillende soorten met een totale importwaarde van 32.6 miljoen gulden, hetgeen neerkomt op 60 cent per bloem. Volgens het rapport bezit de Japanse bloem de hoogste kwa liteit en zijn mede daardoor extreem duur. De in open grond gekweekte bloemen worden evenals de geïmporteerde bloe men als „populair" aangeduid en zijn dan ook lager in prijs. Gemiddeld ontvangt de Japanse kweker 30 cent per bloem. De totale bloemenomzet in Japan bedraagt volgens het rap port 5.9 miljard gulden, waarvan 4.1 miljard gulden aan snij bloemen en 1.2 miljard voor potplanten plus 0.6 miljard gul den aan kunstbloemen. Laatstgenoemde bloemsoorten worden onderscheiden in kunstbloemen van zijde, papier, plastic, die worden gebruikt in bloemstukken, samen met verse bloemen als hoofdartikel, in totaal voor 561 miljoen gulden. Voorts creatieve bloemen, 20 soorten van papier of ribfluweel, die worden gebruikt voor kamer- en winkeldecoratie. Dan zijn er droogbloemen, ge droogde of permanente bloemen voor eenzelfde doel en ter waarde van 10 tot 20 miljoen gulden. Hun aandeel in de markt groeit gestaag. De eigen produktie werd in 1979 geschat op 3.2 miljard gulden, waarvan aan snij bloemen 1,1 miljard gulden en potplanten 0.5 miljard gulden. Aan bloeiende bomen 1.5 miljard gulden en bolplanten 0.1 miljard gulden. Dit zijn zowel bollen voor de tuin als voor de bloem. Van de geproduceerde aantallen aan snijbloemen vor men de chrysanten 44%, op verre afstand gevolgd door de anjers met 15%, rozen 7%, lelies 3%, tulpen 1%, violieren 2%, overige bloemen 28%. De chrysantenproduktie stijgt jaarlijks met 5%, de rest blijft stabiel. Ook de produktie van bladeren en takken neemt toe. De toename van het gebruik van bloemen In huis Is onder meer te danken aan de bruidstraining voor vrouwen. Ze gaan die in hun huwelijk ook toepassen. Per hulshouding wordt per jaar ongeveer 69 gulden uitgegeven, dat is per persoon 18 gulden. Het is mogelijk de kleuren aan te geven, maar het meest geliefd zijn de roos, anjer, cyclaam, chrysant, lelie in rood, rosé, geel en wit. Japanners houden van heldere en vro lijke kleuren. Van de aantallen importbloemen was 40% chry santen, 40% orchideeën. De import is vooral sinds 1975 sterk gestegen, namelijk van 6 miljoen gulden naar 32.6 miljoen in 1979. Voornaamste exportland is Thailand met 35% van de to tale import, gevolgd door Taiwan met 23% en Singapore met 17% UA, 12%, Australië 3% in 1977. Alle In Japan verkochte orchideeën en anthuriums zijn geïmporteerd. Van de gladiolen komt 1.6% uit Import, van chrysanten 1.0% en van de anjers 0.4%. De rozenlmport bedroeg in 1978 slechts 13.000 van de in totaal 203 miljoen verkochte stuks. Aan orchideeën kweek te Japan 7.9 miljoen planten. Het produktiecljfer van de gla diolen heeft betrekking op de bollen. Naar schatting zijn er 20 tot 30 importeurs in Japan. Een lijst van die Importeurs is ver krijgbaar bij het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag. Het rapport noemt als moeilijkheden bij de import onder meer de strenge pd-inspectie, hoge transportkosten die import van grote partijen nodig maken. Er is dreiging van prijsdaling als grote hoeveelheden in een korte periode worden geïmpor teerd. Als aanbevelingen worden gegeven: meer gedetailleerde stu die van de markt, Idem van distributiekanalen, mogelijkheden om goede samenwerking op te bouwen met de plaatselijke handelaren van wie de rol nog belangrijker Is dan van de Im porteur. In de afgelopen week was er duidelijk sprake van een ople ving op de vleestomaten- markt. De prijzen trokken weer aan naar een niveau dat schommelde tussen de 10 en 14 gulden per kist van 6 kilo. In de maanden juni, juli en au gustus liet de prijsvorming duidelijk te wensen over. Dit is niet zo verwonderlijk als er een blik geworpen wordt op de aanvoer. In de maand juni van het Jaar 1979 werd er 2600 ton aangevoerd, in het afgelopen seizoen was dit ge groeid naar maar liefst 6000 ton. Ook in de maand juli was er sprake van een enorm aan- voerverschll. In 1979 bedroeg de aanvoer 1800 ton en dit seizoen bijna 5300 ton. In au gustus was er met een aan voer van bijna 4500 ton nog sprake van een meeraanvoer van 2300 ton. In de maand september werden de ver schillen kleiner en ontstond er meer ruimte voor een betere prijsvorming. Nu, begin okto ber is de aanvoer nagenoeg even groot als vorig seizoen en liep de prijs op naar 2.- per kilo (vorig seizoen 1.70). De aanvoer zal geleidelijk ver der afnemen. Deze afname kan in de loop van de maand wel eens fors uitpakken. Dit wordt dan veroorzaakt door het feit dat vrij veel vleesto- matentuinders te kampen hebben gehad met een aan tasting van het aardappel mlx- vlrus In hun gewassen. Hier door zullen veel teelten voor tijdig beëindigd moeten wor den. Voor de komende week wordt er op ongeveer gelijke prijzen gerekend, omdat er op de hele Westeuropese toma- tenmarkt op een toenemende concurrentie gerekend moet worden. Ronde tomaten ook duurder De aanvoer van ronde toma ten neemt nu wekelijks met behoorlijke hoeveelheden af. Dit heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen dat de prijs verder op kén lopen. Voor de A-l-export werd er 1.73 per kilo betaald. De concurrentie op de Westdult- se markt nam begin oktober echter fors toe. Hierin speelde vooral Spanje een belangrijke rol. Dit land vergrootte zijn ex port In een week tijd met ruim 1 miljoen kilo. Dit land en Roemenië zijn duidelijk vroe ger In het seizoen aan de markt in vergelijking met vorig jaar. Voor de Hollandse toma ten kon deze klap opgevangen worden door een grotere afzet naar Frankrijk, Scandinavië, Zwitserland en Engeland. De aanvoer zal verder afnemen en er worden weinig prijsve- randerlngen verwacht. Komkommermarkt ij- zersterk De markt voor komkommers bleef In de afgelopen week gustlg, door de verdere terug val van het aanbod trok de prijs zelfs verder aan. Zo va rieerde de prijs voor de sorte ringen van 41 t/m 76 van 92 cent tot 1.26 per stuk (vorig Jaar bij een groter aanbod van 58 cent tot 73 cent). Er wer den minder komkommers naar West-Dultsland, Enge land en Frankrijk geëxpor teerd. Scandinavië nam echter een groter deel voor zijn reke ning. Zolang Griekenland nog niet op het exporttoneel is verschenen mag er bij een af nemend aanbod op hogere prijzen gerekend worden. Dit zal waarschijnlijk niet zo gek lang meer duren omdat Grie kenland In 1980 in de week van 5 t/m 10 oktober de eer ste komkommers aan West- Dultsland leverde. Zodra dit gaat gebeuren zal de prljsdruk toenemen. Rode paprika's gedui keld In de afgelopen week moesten de rode paprika's flink Inleve ren, de gemiddelde prijs daal de met maar liefst 1.40 per kilo en kwam op 2.80 uit. Dit werd In belangrijke mate veroorzaakt door het groter geworden aanbod. De totale concurrentie op de Westduit- se markt bleef ook In de afge lopen week sterk achter bij die van vorig seizoen. Er was sprake van een verschil van maar liefst 3 miljoen kilo. Vooral Italië en Hongarije le verden aanzienlijk minder. Toch had deze ontwikkeling geen gunstige uitwerking op de prijsvorming van de Hol landse paprika's. Dit Is niet zo verwonderlijk als er gekeken wordt naar het prijsniveau van de Hollandse paprika's op de Westduitse groothandels markten. Zo schommelde de prijs voor een kilo rood tussen de 4.20 DM en 5.20 DM. Voor het Italiaanse produkt schom melde de prijs tussen de 1.10 DM en 2.20 DM. De groene sorteringen wisten zich rede lijk In prijs te handhaven. Voor de komende week wordt er op een kleiner aanbod van groen gerekend, zodat er hier een prijsherstel mogelijk is. Voor rood wordt er op een groeiend- aanbod gerekend en voor deze sortering zal de prljsdruk waarschijnlijk blijven bestaan, lagere prijzen zijn niet uitge sloten. Overige gewassen Voor veel gewassen geldt, dat er sprake is van een afne mend aanbod, met uitzonde ring van de wintergroenten die in grotere hoeveelheden wor den aangevoerd. De aanvoer van courgettes nam verder af met als gevolg hogere prijzen. De prijs liep zelfs op naar 1.88 per stuk. Door de nog beperkte aanvoer zal dit ge was duur blijven. Het heeft wel lang geduurd, maar de aan voer van spitskool verminder de nu duidelijk merkbaar. Dit had tot gevolg dat de prijs met een dubbeltje per kilo op liep naar 32 cent. Dit gewas zal ook geleidelijk aan duurder worden. Natuursla liep in prijs op naar 29 cent per krop. Glassla lag echter flink wat la ger In prijs, want de gemiddel de prijs kwam niet verder dan 16 cent per krop. De aanvoer van prei verminderde en de prijs liep op naar 74 cent per kilo. Deze prijs lijkt de komen de week niet veel te verande ren. BIJ koolrable was er even eens sprake van een prijsher stel door een kleiner aanbod. De gemiddelde prijs kwam op 62 cent per stuk uit. Er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. De aanvoer van bloemkool is vrij groot, de vraag naar dit gewas stelt te leur, vandaar dat de prijzen beneden het niveau van vorig seizoen liggen. Voor de „zes sen" werd er 1.38 per stuk betaald, de „achten" brach ten 1.13 per stuk op. Door een toenemend aanbod lijken de prijzen lager uit te vallen. BIJ andijvie vielen er grote prijsverschillen te constateren. De prijs varieerde van 20 cent tot 83 cent per kilo. Dit werd veroorzaakt door de grote kwaliteitsverschillen tussen de aangevoerde partijen. Door een kleiner aanbod zal de ge middelde prijs voor dit gewas stijgen. Aubergines wisten zich goed te handhaven, de gemiddelde prijs lag op 3.30 per kilo. Door kleinere aanvoeren zal de prijs verder oplopen. De aanvoer van wit lof begint geleidelijk aan ook van meer betekenis te wor den. De gemiddelde prijs lag op 3.30 per kilo. Voor de komende week wordt er een prijsdaling verwacht. De aan voer van spruiten nam verder toe. Het was verheugend om te kunnen constateren dat de vraag goed meegroeide. De gemiddelde prijs liep zelfs wat op en kwam op 96 cent per kilo. Bij aanhoudend koel weer lijkt de prijs verder op te lopen. Dankbare winterklus De tijd dat alleen wereldreizigers en zeelieden wisten mango of een pisang was en waarin een sinaasappel c rijn een bijzondere vrucht was, ligt lang achter ons. Mt derne transportmiddelen worden vruchten vanuit alle le' len naar ons land toe gebracht en bijna elke groentem permarkt heeft tegenwoordig de exotische kiwi's, avoie< ananassen in voorraad. e De echte tuinier weet niet alleen van de smaak van de w ten te genieten maar denkt daarna meteen aan de mep zelf zo'n plant te kweken. En dat is een bijzonder aardnn vooral in de maanden dat we de tuin maar beter de tuM laten. j z Er zijn vele plantensoorten die zich In vensterbank ofin aardig laten opfokken uit een pit. Gemakkelijk gaat daea avocado waarin de grote pit veel kiemkracht bevat. Ia< (maar daardoor juist spannender) is de alom bekende H, omdat daarvoor verse (ongebrande) bonen nodig zijn. t verliezen bovendien nog snel hun kiemkracht, ze moetm« dagen na de oogst al gepoot worden om kans van slagc k ben. lls Maar ook pitten van sinaasappel die zo „jong" mogeliicl zijn best zaden en pitten die hun kiemkracht zeer lann (graankorrels gevonden in Egyptische koningsgraven oive nog eeuwen nadat ze als gift voor de dode in de pirami< bijgezet), maar vooral bij tropische soorten loopt de k a vaak snel terug. 'e< Om zaden en pitten goed te laten kiemen zijn drie din^n zuurstof, vocht en warmte. Tropische gewassen hortë warmte; zorg dus voor een temperatuur van minstens en graden. Wanneer de pit een kiempje vertoont is heAt plant voldoende licht te geven. Verwacht niet te snel resultaten: de plant kan weliswlnj spoedig groeien maar vruchten dragen is een andere )dl bij het voorbeeld van de koffieboon te blijven: het duufa vier Jaar voordat daaraan de eerste witte (en lekker fd bloempjes verschijnen. Door kunstmatige bevruchting vruchten gevormd worden. Die hebben zeven maanden!4 te rijpen. i b Een sinaasappel bloeit ook pas na een jaar of drie. Ctn kunstmatige bestuiving met een penseeltje noodzalft duurt minstens een jaar voordat de vruchten volgroëQ* zijn. Planten kweken uit pitten is een dankbare maar O® vende hobby; u heeft er ook veel geduld bij nodig.®1 maakt het resultaat des te aantrekkelijker. Een uit een ongebrande boon gekweekte I uitgroeien tot een boom van omgeveer vijf i De „gemid delde" auto van het jaar 2000 (links) wijkt qua lijn niet veel af van het pro totype van Mercedes (rechts).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 22