Geef nuttige klusjes aan j onge werklozen egrafenis- ngers edreigd Kok: Niet „met zoethouder het bezuinigingsbos in" Injectie maakt eind aan leven veroordeelde :rv SUGGESTIE VAN DER LOUW: Tien jaar Merenwijk: oecumene in een vacuum Zaterdag 10 oktober 1981,72e jaargang no. 22088 tel. 07] wIAIbUitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden, op-lnkf Directeur-hoofdredacteur: I J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, j Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Wildwest in „How the West was won" vanavond op Ned. I om 20.15 uur. Op Ned. II om 19.10 uur verbazingwekkende proeven in „O, zit dat zo". Morgen op Ned. II om 21.15 uur de violist Isaac Stem in China in „Van Mao tot Mo zart". Maandag Ned. II 14.00 uur regeringsverklaring. Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Krachti ge tot stormachtige zuidweste lijk wind, aan de kust en op het IJsselmeer enige tijd storm. Middagtempera turen 14 graden. Zon op: 06.55, zon on der: 17.58 uur. Scheveningen, hoogwater: 0.08 - 12.42, laag- water. 7.57 - 20.30. ellen In VOER LOUW: v.sumtv-zendtiid ia Coui i weekeinde MERkA —PR hl 04" MERA kAG Minister Van der !RM) wil de omroepen," met ingang van 1 april jaar, toestemming geven pt weekeinde zo'n ander- per avond langer uit te De bewindsman opperde gisteravond in een tv- ma. Met latere uitzen- in het weekeinde kan im tevens beter concurre- de plaatselijk opererende 20 T#n VolSens het Plan van Louw zouden de omroe- let weekend tot ongeveer 's nachts kunnen uitzen- inta Fadrhonc overleden DEVENTER Op 66-jarige leeftijd is op Cyprus dr. Fran- tisek Fadrhonc overleden, oud-trainer van onder meer Go Ahead Eagles en het Nederlands elftal. Fadrhonc kwam in 1953 uit zijn geboorteland Tsjecho-Slowakije naar Neder land waar hij eerst zeven jaar het Tilburgse Willem II on der zijn hoede had. In 1960 werd hij trainer van Sportclub Enschede en in 1963 kwam hij naar Go Ahead Eagles. De benoeming tot trainer van het Nederlands elftal in het vooijaar van 1970 maakte een einde aan zijn succesvolle Deventer periode waar hij stichter was van het inmiddels befaamde Go Ahead Egles jeugdhuis. Fadrhonc bracht het Nederlands elftal naar de wereldkampioenschappen van 1974 in West-Duitsland. Vlak voor het eindtoernooi kreeg hij Cor van der Hart naast zich als trainer, terwijl Rinus Michels als supervisor aangesteld werd. Teleurgesteld door deze gang van zaken vertrok Fadrhonc later dat jaar naar Griekenland, waar hij trainer werd van AEK Athene. De afgelopen zomer ging hij naar Keravnos Nicosia. Geen gedruis op de buis HILVERSUM Op een klacht van onder meer de Stichting Energie Anders, heeft de Recla meraad Shell gelast het geluid van windmolens in de STER- spot over windenergie drastisch terug te brengen. Volgens Ener gie Anders was het geluid angstaanjagend en stonden windmolens op de gefilmde ma quette te dicht op elkaar. De Reclameraad was het met beide klachten eens. Het geluid van de windmolens is inmiddels op een lager niveau gebracht. De tweede klacht was niet zwaar genoeg om de hele spot te ver bieden. Leven 1,1 duurder (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het leven is tussen medio augustus en me dio september 1,1 procent duurder geworden. Duurder werden in deze periode kle ding, vlees en vleeswaren, eie ren, benzine en vers fruit. Prijsdalingen waren er voor goederen en diensten alsmede verse groenten. Met de prijs stijging van 1,1 procent ziet het er nog steeds naar uit dat de inflatie dit jaar op ongeveer 6,5 procent zal uitkomen, aldus het ministerie van economi sche zaken. 3eland DEN HAAG Jeugdige werklo zen die een uitkering krijgen, zouden zich gelijktijdig beschik baar moeten stellen voor het doen van allerlei werk dat nuttig is voor de gemeenschap. De tien duizenden werkloze schoolverla ters die absoluut niet aan het werk komen, zouden op die ma nier vertrouwd raken met arbeid. Minister Van der Louw van CRM zou graag een discussie over deze gedachte op gang zien komen. Van der Louw zei gisteravond voor de VARA-televisie dat allerlei werk dat goed is voor de gemeenschap blijft lig gen. Hij zou graag zien dat het wordt gedaan door werkloze schoolverlaters die een uitkering krijgen. Die „ge meenschapsklusjes" zouden niet moe ten concurreren met banen op de ar beidsmarkt. Als voorbeeld noemde hij ondermeer: contacten met bejaarden, bepaalde ver keersdiensten, spel en sport met kinde ren in grote steden, het schoonhouden van de stad. In het algemeen doelde hij op vrijwilligerswerk, waarvoor onvol doende mensen beschikbaar zijn. Jeug dige werklozen zouden tot dit werk voor de gemeenschap verplicht moeten kunnen worden, aldus Van der Louw. Adri Zuidervaart, woordvoerder van de beweging van werkende jongeren KWJ, zei in een reactie weinig te voe len voor de suggestie. „We moeten op passen dat normaal werk niet wordt ondergebracht bij vrijwilligerswerk, dat dan gedaan wordt door een uitke ringstrekker. Als er wewrk is dat niet gedaan wordt, dan moeten daarvoor banen geschapen worden voor mensen die volgens de normale rechtspositiere- gels worden betaald". SIDENT SADAT BEGRAVEN 10 De Egyptische regering heeft de toch al fee veiligheidsmaatregelen bij begrafenis, vanmor- jvan de dinsdag vermoorde president Sadat ver rot. Aanleiding zijn de gevechten van de afgelopen 11 in de Zuidegyptische stad Assioet tussen ortho- |moslims en de politie én de verklaring van de in verblijvende ex-generaal Chazli, een van de laamste tegenstanders van het huidige regime, dat jjyptische hoofdstad „zeer gevaarlijk" is voor de [buitenlandse begrafenisgangers. la Chazli zal het van- I tot gewelddadigheden maar over de aard van ■eiging van de buiten- k gasten liet hij zich niet veiligheid van de eigen en de gasten zoveel i te garanderen is voor tr korte route van de ;t gekozen, bij elkaar ieer dan twee kilometer, in 1970 president Nasser begraven trok de rouw- loor de grote straten van wat tot onbeschrijflijke ;r emotionele taferelen irgen begon de begrafe- adat het stoffelijk over- van president Sadat per opter van het militair zie- uis naar het hoofdkwar- "an de strijdkrachten in ostelijk deel van de stad gebracht. Daar werd de 'P een affuit geplaatst en met de Egyptische M eigens trok de rouwstoet luto naar de moskee Ra- ■dt* il Adawiya, waar de bui- ndse gasten al aanwezig n- Na afloop van een ge- üenst nam vice-president «rak betuigingen van leming in ontvangst, na werd het stoffelijk overschot van Anwar Sadat door de Egyptische leiders en de vele buitenlandse gasten lo pend begeleid naar de voorlopige laatste rust plaats, bij het monument.van de „Onbekende soldaat". Dui-' zenden agenten en politiemen sen hielden het publiek ver weg van de route van de rouwstoet. ARNHEM FNV-voor zitter Wim Kok wil maan dag in de Tweede Kamer spijkerharde toezeggingen van de nieuwe regering horen over het werkgele genheidsprogramma voor 1982. Hij wil dat daarin normen worden vastge legd over het terugdrin gen van de werkloosheid. Wim Kok zei dit vandaag in Arnhem op een Gel derse bijeenkomst van de FNV. „Komt het werkgelegenheids plan er of worden we met een zoethouder het bezuinigings bos ingestuurd", vroeg de FNV-voorzitter zich af. Naam bordjes van progressieven aan de deur van een ministerie zijn voor de FNV niet vol doende, „Het gaat om de da den". De FNV verwacht van de regering een programma, dat aangeeft hoe jaarlijks „de kop van de werkloosheid wordt afgehakt", totdat het werkloosheidsniveau tot een draaglijk peil is teruggedron gen. Kok begreep niet waarom het voor politici zo moeilijk is normen op te stellen voor het terugdringen van de werkloos heid. „Alleen als er een van iaar tot jaar ingevulde werkge- legenheidstaak op tafel komt, is de FNV bereid te discussië ren over het prijskaartje". De FNV wil meepraten over een werkgelegenheidsplan en over het behoud van de sociale zekerheid. Ze weet ook, dat dat geld kost. Maar, zei Kok, „we zijn niet van plan die cen ten af te geven en ons bij de deur weg te laten sturen". Overvallers snel gegrepen Nog geen twintig minuten, na dat vijf buitenlanders een ge wapende roofoverval pleegden in Noordwijk, had de politie gistermiddag de daders al ge grepen. Dat lukte mede door het kordaat optreden van een aantal burgers, die de beroving zagen gebeuren en ook getuige waren van het wisselen van vluchtauto. De rovers hadden in het postkantoor aan de Voorstraat 45.000 gulden buit gemaakt. Na een korte achter volging raakte de vluchtauto vast in een bouwput op een terrein aan de Leidse Ples- manweg. Op de foto de vlucht auto, enkele ogenblikken na dat de rovers waren gepakt. Zie verder pagina 3. ADVERTENTIE SPRANKELENDE VERKOOP VAN E BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Nederlandse grootste Geniet van de bijzonder lage 'Hektie echt Braziliaans leren prijzen. eubelen staat te kijk en te koop. Onderga op uw gemak de Vrije dag'' IMom van echt Braziliaans leer Meubelkeurdag! J meubelkeurzitparadijs wroom Scheveningen: Gevers Deynootweg 83, Scheveningen. Telefoon (070) 553086 Geopend dageli|ks ook s zaterdags en zondags Donderdag koopavond tot 2t uur Moskou bezorgd over „opleving godsdienst"—., MOSKOU De Izvestia, de spreekbuis van de Sovjetrussische regering, is zeer bezorgd over de opleving van de interesse van de Russen voor alles wat met godsdienst te maken Hëeft, Het blad klaagt over „de mode om je te laten dopen, om kerkelijke huwelijken aan te gaan, hangers in de vorm van het kruis te dragen en de terugkeer van ikonen in de huiskamers". „Het toe dienen van het doopsel heeft meestal geen ander doel dan het doen van een pleziertje aan de grootouders", aldus het blad. Vol gens de Izvestia gaat het echter niet om een echte opleving van de religie, maar meer om „snobisme, de aantrekkingskracht van de schoonheid of overblijfselen uit het verleden". Stenen naar trein Den Haag- Rotterdam: twee gewonden RIJSWIJK Twee reizigers in de trein Den Haag-Rotterdam raakten gisteren aan het eind van de middag gewond, toen de trein bij Rijswijk met stenen werd bekogeld werd. De spoorweg politie stelt een onderzoek in. De twee gewonden konden ter plaatse worden behandeld. Op de spoorlijn Deventer-ZwoUe stak een treinpassagier gistera vond een conducteur vijf maal in het gezicht met een mes. Na behandeling in een Zwols ziekenhuis kon de conducteur naar huis. De messentrekker had geen treinkaartje en bij de controle trok hij aan de noodrem. De rijkspolitie kon hem even later aan houden en insluiten. De geloofsgemeenschap „Merenwijk" in Leiden is een sy noniem geworden voor „oecumene aan de basis". Nergens anders in Nederland is de godsdienstige eenheid in een „gewone stadswijk" zo radicaal doorgevoerd. Naar aanlei ding van het tienjarig bestaan sprak onze verslaggever Wil lem Scheer met onder anderen Jan van Well en Henk Hor- tensius, de twee pastores die zich nu al een decenium in zetten voor de integratie van de gereformeerde, hervormde en katholieke geloofspraktijk, met Dik en Dien van den Berg, een „gemengd gehuwd echtpaar" en met gelovigen die het met de oecumenische aanpak niet eens zijn. Op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale een weerslag van deze gesprekken. Verder in Finale: Sicco Mansholt: „Wereld bezig aan laatste twintig jaar". CDA-Kamerlid Weijers: „Den Uyl moet oppassen geen fabeltjeskrant te schrijven". Kille conservatieve wind blaast over Amerika's nationale parken. Dutch- batt goede maatjes met Libanezen. Art sencongres over mensen uit balans. OMSTREDEN PRIMEUR IN VS (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Verenigde Staten staan vlak voor een historische gebeurtenis met een uiterst vreug deloos karakter. Vandaag zal zeer waarschijnlijk een eind komen aan het leven van de 44-jarige Thomas Lee (Sonny) Hays. Hays zal de eerste mens zijn die wordt geëxecuteerd door middel van een injectie. Sonny Hays zou al op 14 september zijn geëxecuteerd, als een groep van tegen de doodstraf vechtende Amerikanen hem niet te hulp was gekomen. Hays zelf verzet zich niet tegen zijn exe cutie en de legale middelen van degenen die zich zijn lot hebben aangetrokken zijn uitgeput. Alleen de gouverneur van de staat Oklahoma kan nog tussenbeide komen en daar ziet het niet naar uit. Oklahoma is een van de vier Amerikaanse staten, die on langs hebben besloten voortaan de injectienaald te hanteren bij het ten uitvoer leggen van de doodstraf. Hays werd ruim vier jaar geleden opgepakt wegens het doods chieten van de eigenaar van een schoenenwinkel. Op grond van een volgens velen zwakke bewijsvoering werd hij ter dood ver oordeeld. Bij de terechtstelling van Hays zal gebruik worden gemaakt van het zware gif Curare, hetzelfde gif dat ook door sommige Zuida- merikaanse Indianenstammen wordt gebruikt om hun dodelijke pijlen in te dopen. Onder andere door Amnesty International is tegen de nieuwe manier van terechtstellen geprotesteerd. Een aantal vooraan staande artsen heeft de methode onlangs in een brief aan de Amerikaanse regering ten scherpste veroordeeld. DELDEN Tot zijn grote schrik is een Deldense wacht meester van de Rijkspolitie gistermiddag door een reebok op de horens genomen, toen hij het diet wilde verdedigen tegen twee agressieve honden. De politieman hield een jacht- wetcontrole, toen de reebok, opgejaagd door twee honden, uitgeput vlakbij hem bleef staan. Nadat de agent de hon den had verjaagd, toonde de reebok zijn dankbaarheid door Reebok neemt politieman op de horens trefzeker de dienstbroek van de agent aan flarden te stoten. De eigenaars van de honden, die de dieren illegaal los had den laten lopen, gingen op de bon. v- v~ v v V V v^crJ

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1