gerestaureerde Stadsgehoorzaal f>pent doorbraak met gala-bal Nog een week respijt voor schrijvers van opstel over de Elzas Culinaire oogstanden verbeteren \tnago nstellingskoks „Psychiatrie veroorzaakt verwarring" Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ra 1 j> EN HAAG Zp'n twee i negentig vlees- vis- cj as- en vegetarische ,1 hotels stonden gister- 1 iddag in het Nederlands 1' ingresgebouw in Den aag ruim in de belang- I Hing. Dit naar aanlei- ng van de culinaire iow waarbij werd gestre- n in om de Zilveren In- tllingsknoop. Het was II 't uiteindelijk de heer S. abse, chef-kok in het irzorgingstehuis „De »ute Vierver" in Oost juburg (Zeeland) die de i'veren Knoop mee naar "is mocht nemen. Bo- andien ontving hij voor e schotel „cellulose-be- arkt" de eerste prijs. Wat 'an Haag betreft viel de Jar J. Bernard van Huize 'aalsdorp als derde in de karlingen-klasse in de prijzen. Deze culinaire wedstrijd wordt jaarlijks georganiseerd door de Vereniging voor Keukenhoof den van Ziekenhuizen en In stellingen (VKZI) en de Ne derlandse Vereniging van Dieetkoks (NVDK). Het doel van deze wedstrijd is het acti veren van de capaciteiten van de instellingskoks. Nog te vaak worden de instellings koks gezien als „mindere broertjes" van de restaurant- koks. Een volgens de vereni gingen onterechte gedachte, want ook instellingskoks bezit ten zeker zoveel vakkennis om culinaire hoogstandjes voor te schotelen. Dit bewijs leverde men giste ren. Op lange tafels werden schotels getoond die een stre ling voor het oog waren. Som mige schotels gingen vergezeld van een uit vet gesneden com positie van figuren, die heel veel weg hadden van volwas sen beelhouwwerken. Bij an- vrijdag 9 oktober 1981 pagina 5 het meisje met de zwavelstokjes. Dat hoort allemaal bij gala. De „beau monde" kan weer in de Stadsgehoorzaal terecht. Dat is bijna ongehoord, in Leiden. Het wordt een sfeer, ravissant en gedistingeerd. Jan Harland die me weer tot de werkelijkheid terugroept: „Niet te vol; ongeveer 350 personen, onder wie zowat 150 genodigden op het gebied van gemeente, diensten, instellingen, instanties". De directeur van het Openbaar Slachthuis zal men er aan de zijde van de directrice van de GG en GD kunnen zien. De Dijkgraaf van Rijnland kan men mogelijk observeren, gewikkeld in een stoute kout met de leiding van K O. Wethouders bij de vleet, en het kabinet van de burgemeester dat hoop ik althans en ook het Rekencentrum zal vertegenwoordigd zijn. Harde zakenlieden binnen het lichaam Kamer van Koophandel, en nog zovele andere lichamen. Zij alle luisteren het gala Stadsgehoorzaal '81 op. Geen congres, dat zal dansen, maar gewoon Bal na de restauratie. Bij kaarslicht, een strijkje en snacks, en wie voor eigen rekening een pilsje wil pakken moet dat zelf maar weten. Maar dat noem ik geen gala meer. De verstrooiende 'verzorging van één en ander ligt in handen van het dansorkest en het strijkje van de Marinierskapel der Koninklijke Marine. Kunst en Genoegen, gewoon Leidens eigen voortreffelijke band K en G, komt blazen in een gala outfit, en dan is er nog Donna Lynton, een Amerikaanse schone die al vaker onder één hoedje speelde met de mariniers op ontvangsten van het Corps Diplomatique en in paleizen der Oranje's. Volgens Harland geeft Donna een show weg, een „floor show", door de hele zaal. Enige verduidelijking kon hij me niet geven. Maar het moet super zijn. Sapienti sat: wie weet wat een gala kan behelzen, zal zich opperbest kunnen voelen op 28 november. Stijl kan nog steeds een verademing zijn. Hoe dan ook: er is nog een beperkt aantal plaatsen (tafelreservering) voorradig voor wie zich prominent wil voelen; bij de VVV, K O, de Stadsgehoorzaal en bij de Groenoordhallen, waar André de Jong zit te turven. Stadsgehoorzaal in opmars: verder ook met een „echte" operette, voor het eerst sinds bijna 20 jaar. Dat wordt „Gr&fin Mariza", door Crescendo, op 30 oktober, en ook ieugdoperette „De Mascotte" uit Oegstgeest komt (op 1 november en op 7 november, in het Rijnlands Lyceum) een opvoering geven van Het Droomprinsesje, ontwapenende kinderoperette in drie bedrijven. Johan Looijenstein kan zich nauwelijks inhouden om er meer over te vertellen, maar hij komt nog aan de beurt. Zowel GrSfin Mariza als het Droomprinsesje krijgen nog een redactionele introductie. In elk geval kan de Stadsgehoorzaal (en ik hoor Jan Harland duidelijk gniffelen) weer toeleverend uit de voeten. LEIDSE HOOGLERAAR SCHUDEL: pa^D/REGIO :letose courant TOEKOMST LIJKT VERZEKERD sett gen Het keuren van de schotels dere schotels moesten van deeg gemaakte mandjes, sche pen en karretjes het gerecht afmaken. De jury had er dan af en toe dan ook grote moeite mee een stukje uit het „schil derij" te snijden om te proe ven. Maar het mag er dan wel In het Congresgebouw. mooi uitzien, als het niet te eten is heb je er nog niets aan. Er was echter weinig op aan te merken. Naast de Zilveren Instellings- knoop werden andere prijzen uitgereikt: de eerste prijs voor de vleesschotels was voor de heer D. Schinkel van het Be iaardencentrum „Ter Rede" in Vlissingen; de heer R. Siet van het St. Elisabethziekenhuis in Leiderdorp ontving de eerste prijs met zijn visschotel; voor net vegetarisch dieet ging de heer T. de Jong van net zie kenhuis De Weezenlanden uit Zwolle met de eer strijken en wat de leerling-koks betreft was het de heer R. Leijdek- kers van het Verzorgingste huis „Onze Stede" in Steen bergen die met een eerste prijs af kon reizen. LEIDEN De psychiatrie veroorzaakt verwarring, doordat zij zich niet beperkt tot het medisch vakgebied. De psychiater begeeft zich op glad ijs, als hij uitspraken doet over de psychologische effecten van bijvoorbeeld stadsplanning, woningbouw of onderwijshervorming. Hij dient zich terdege bewust te zijn van zijn beperkin gen op vakgebieden, die niet geheel tot de geneeskun de behoren. Aldus prof. dr. W.J. Schudel, die vanmid dag zijn ambt als buitengewoon hoogleraar in de socia le psychiatrie aan de Leidse Universiteit aanvaardde. Tijdens zijn rede sprak prof. Schudel zijn afkeuring uit over on der anderen degenen, die beweren, dat psychiaters zich met tal loze maatschappelijke zaken inclusief de politieke actief moeten bezig houden. Schudel is van mening, dat de Wereld Ge zondheids Organisatie de psychiatrie geen dienst heeft bewezen met haar „onzinnige" definitie van gezondheid als een toestand van volledig lichamelijk, geestelijk en sociaal welbevinden. „Ziekte en welbevinden mogen niet met elkaar verward wor den. De bloei van de psychotherapeutische industrie is een illu stratie van deze verwarring. De psychotherapie is een soort elixer geworden voor allerlei vormen van ongerief, onvermogen en tegenslag. De aantrekkingskracht van de psychotherapie heeft tot branchevervaging geleid. Zodanig zelfs, dat bureau's voor levens- en gezinsvraagstukken en sociaal-psychiatrische diensten elkaar plotseling voor de voeten lopen. Dit in hun ijver voor het welzijn van ongehuwde moeders, werkloze jongeren en B)litieke vluchtelingen", aldus Schudel. et grote nadeel van dat alles is volgens de hoogleraar, dat de echte chronische patiënten niet meer geholpen worden. Zij zijn, net als vroeger, weer aangewezen op de diensten van een van een psychiatrisch ziekenhuis. Schudel: „De sociale psychiatrie heeft zich echter bezig te houden met in de maatschappij verblij vende psychiatrische patiënten, die door doeltreffende hulp weer zo goed mogeliik in de maatschappij ingepast moeten wor den. De sociaal-psychiatrische diensten, waarin de zorg voor de patiënt is gebundeld, hebben niets, maar dan ook niets minder te doen". hadden we niks verdiend"). Verder met „items": assurantie-examens, shockerende meneer Urbanus Urbain Servanck van Anus, een Meesterserie, een werkgroep, koffieconcert, vakopleiding bakkers, inspraakavond van Voorlichting, Stadhuis; gemeentelijke informatieavonden zonder inspraak, de Leidse Vrouwen Raad, concerten van Sempre, Golden Earring, weer dansen, examens, en het Leids City Centrum dat in Koffiekamer I orde op zaken komt stellen en een verdere strategie zal trachten te ontwikkelen. Een modeshow, een K O- concert, optreden van Flairck en het dansen van Achalay, een operette, een Engelse popgroep, lezing met video-film. Harland en zijn mensen, bijna dag en nacht in touw, zullen er, in het openbaar, niet moe van worden. Telkens weer krijgen ze, zoals geplanned, de geest, en als buitenstaander zou ik niet weten waar die geest vandaan komt, maar hij is er; te oordelen naar het enthousiasme van Jan Harland, die van huisuit thuis was in de Havendienst met vaste tijden. „Maar wat ik nu doe, is geweldig en boeiend. Dit werk in de Stadsgehoorzaal geeft me vreselijk veel voldoening. En het gaat beter dan ooit!" Beter dan tevoren. Jawel. De Stadsgehoorzaal springt er weer uit. Vernieuwd, gerestaureerd en opgefrist Je ruikt het gewoon. De grote zaal is herboren. Het achterstallig onderhoud wordt ingelopen; ten koste, weliswaar, van tonnen gelds, maar het resultaat is verrassend. Je kunt je nauwelijks meer herinneren hoe die concertzaal er een jaar geleden nog uitzag, met z'n opgelapte toestanden; armoe en leed zijn snel vergeten als het eenmaal weer beter gaat. Dezer dagen krijgt de „omlijsting" van het podium een nieuwe bekleding. Daarna pronkt de grote zaal in een roomblanke pracht en met goudverf op de ornamenten. Jan Harland: „Piekfijn, nietwaar? Die lange slierten met lampen zijn .verdwenen, daar zijn die romantisch aandoende luchters voor in de plaats gekomen. Die kunnen ook voor de iets „koudere" verlichting bij examens zorgen. Het schilderwerk: een plaatje meneer, en rood tapijt op de balkons. Er zijn nog meer vernieuwingen in het vooruitzicht, er is nog meer te doen dan de grote zaal. Neem de Foyer maar, bijvoorbeeld; ook een prachtige ruimte maar helemaal vervallen, met gele plekken van lekkages. „Grafin Mariza", van Emmerich Kólmón; dokter Pleiter, als beschermheer, weet er meer van. Ja, het dak lekt. We zijn er nog lang niet, met het gehele complex, maar het geld voor de verdere restauratie zal eerst door ons verdiend moeten worden". De Leidse Stadsgehoorzaal (en dan bedoelen we de grote zaal) kan de toekomst weer aan. En dan te bedenken, dat er in het nog vrii jonge verleden aan gedacht is om de hele zaak maar te slopen: de exploitatie was een soepzooi en de materiële staat een puinhoop. Het door vele medewerkers gesteunde bewind van De Jong heeft laten zien, dat het ook wel anders kan. Dit gemeentelijke project, in de 'gevoelige culturele sector, is weer een gesmeerde aangelegenheid geworden, en het draaiboek laat een overladen agenda zien. Jammer, dat in het zomerseizoen daar altijd weer een beetje het klad in komt, maar zo ligt het nu eenmaal. „Toch goed, dat je- eens komt praten", vindt Jan Harland, „want er staan leuke dingen op stapel". De herboren grote zaal staat zowaar te popelen om haar opgefriste gedaante aan de grote klok te hangen. De Stadsgehoorzaal is nu bijzonder geschikt voor gala. En gala gaat het ook worden. Met champagne, met stemmig zwart en robes en eventueel decolleté's, met stemmige achtergrondklanken en met muziek in strikt danstempo.„Dat wordt feëriek, m'n waarde heer"; en als Harland feëriek zegt, heb je er nog wel een diaserie bij nodig om je te kunnen voorstellen hoe dat helegaar in z'n werk zal gaan, op zaterdag 28 november. Gala-bal, om de restauratie te vieren. Van 's avonds negen tot 02.00 uur 's anderendaags. Op dat late (of vroege) tijdstip zou je de taxi's kunnen zien voorrijden, gedienstige chauffeurs de portieren zien openhouden voor dames die met enigszins opgehouden toilet wensen in te stappen. En heren, galant en nonchalant, met zwarte capes om, en heren die 'm toch al om hadden. En paraplui's, want het regent natuurlijk. In het portiek, De Elzas-opstelwedstrijd stevent op een succes af. Een groot aantal inzenders heeft voor het merendeel boeiende verhalen gezorgd en plaatste daardoor de beoordelende jury voor extra hoofdbrekens. Wat helemaal niet erg is, want daar is een jury voor. Wel is ons gebleken uit enkele reacties, dat gegadigden voor een weekeinde in Straatsburg (eerste prijs), een luxueuze hotelovernachting (tweede prijs) of een diner (derde prijs) alles voor twee personen enigszins in tijdnood zijn gekomen bij het verzamelen van materiaal voor hun verhaal. Daarom is de termijn van inzending verlengd tot volgende week donderdag 15 oktober. Tot die datum kan men dus nog zijn of haar opstel over de Elzas inzenden naar de redactie Leidse Courant, Apothekersdijk 34, Leiden. Het gaat voor de goede orde resumeer ik nog even het waarom en hoe om een opstelwedstrijd ter gelegenheid van een Elzasweek die van 17 tot 24 oktober in Holiday Inn Leiden wordt gehouden. Teneinde voor de drie uitgeloofde prijzen in aanmerking te komen dient men een opstel te schrijven over welk aspect van de Elzas dan ook. In maximaal 50 regels op twee vellen kwarto-formaat, A4. De jury zal op zaterdag 17 oktober de uitslag bekend maken en de winnaars telefonisch benaderen. Vergeet niet uw naam en adres erbij te vermelden. Ie Leidse Stadsgehoorzaal, ,et cultureel centrum dat al ..inds 's mensenheugenis ^Tjlgens de dagelijkse vn inner en bedrijfsleider Jan land ligt de oorsprong het complex in bmplete duisternis en in de euwen begraven muzen n derzelver toegewijd iubliek met gastvrijheid intvangt, begint met geheelde wonden te ck. jntstijgen aan het leed dat \t door achterstallig Sainderhoud geslagen is. Jan drukke hterhand van André de long, de drievoudige trenementendirecteur met iroenoordhallen, [tadsgehoorzaal en de 'aag, is in de wolken. Hij :ht; hikkend bijna. [et is eigenlijk ongehoord, ar bijna 25 jaar lang is er ■genaamd niets idernomen om het (bouw in goede staat te iouden. De boel moest eerst lijna instorten alvorens er even werd. In de gebeurde dat, ;n geleden, toen er ikken uit het balkon naar geneden vielen. Men begon (|oen te stutten en een soort ioodkisten om de balustrade aan te leggen, 'let was niet om aan te zien, ik al raakte men op de iur gewend aan die tluistering van de irspronkelijke praal, loewel: oorspronkelijk was ie staat toch al niet meer, rant een jaar of zestig geleden zag de grote zaal er, als „trouwzaal" van het stadhuis, helemaal anders uit Het was toen min of meer een overdekte „wintertuin", met al die palmen onder de open galerijen. Daar hebben we nog, beneden, een prachtige oude fotoreproduktie van hangen. Ook dèt was de Stadsgehoorzaal". Jan Harland gnuift, en stopt me, onderwijl, het oktoberprogramma van de Stadsgehoorzaal toe. Onder de overkoepelende stylistische spanten van de Groenoordhallen als brievehoofd. Dag aan dag, avond aan avond zal het bruisen van activiteiten, ook al heerst er de grootste stilte als er examens afgelegd moeten worden. Maar voor de rest is het een aaneenschakeling van klinkende hoogstandjes: de Nederlandse danssport in zwart en cocktail, een nachtelijke muziekhappening tot in de kleine uurtjes van Werelddierendag (Harland, met enige stemverheffing: „grandioos ging het; bijna 1600 mensen over de vloeren, met een suppoostendienst die goed en stil functioneerde. Eén stoel gesneuveld en die valt nog te repareren ook. Geen verfschade. Eigenlijk te belachelijk om te vermelden. Dit hadden we nooit durven dromen. Vuil op de grond; allicht, anders r/<Donna Lynton '"komt het gala "pplulsteren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5