Leger maakt eind aan opstand in Zuid-Egypte hmumbêm Zwitsers willen tol leffen op snelwegen „Half Koudekerk loopt in gestolen overhemden Vrouw richt voor ton schade aan in warenhuis essteek brengt elg van de drank Uitgegraven gifgrond elders weer gestort Frankrijk gaat defensie-uitgaven sterk verhogen Vrijdag 9 oktober 1981,72e jaargang no. 22087 1 TV-TIPS Nieuw politiek programma „Haagse bluf" met artiesten op Ned. I om 20.35 uur. Om 22.35 uur Chaplinfilm „Monsieur Verdoux". Op Ned. II om 18.59 uur de Hulk en om 20.27 uur show van De Mounties. Wisselend bewolkt en enkele buien. Krachtige tot stormach tige zuidwestenwind. Minimu- ma rond 10, middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Zon op 06.55, onder 17.58 uur. Scheveningen hoogwater 00.08 en 12.42 uur, laagwater 07.57 en 20.30 uur. RN Als het aan de yitserse Nationalrat 'gelijkbaar met de 5 Tweede Kamer) ligt, gaan gebruikers van Vitserse autosnelwegen, J het nu Zwitsers zijn of jenlanders, daarvoor soort tol betalen. De Vitserse Eerste Kamer oderat) zal in decem- *r de uiteindelijk de be slissing nemen. Wordt de maatregel van kracht, dan moeten automobi listen een vignet kopen dat toegang tot de snelwegen ver schaft. Zwitsers kunnen dan zo'n vignet voor een heel jaar* kopen (veertig gulden), voor buitenlanders komt er voor de helft van de prijs een sticker die een half jaar geldig is. Vooral Nederlanders die op vakantie naar Italië gaan, zul len hiermee te maken krijgen. De maatregelen voor het vrachtverkeer moeten nog na der worden uitgewerkt. De Zwitserse overheid verwacht een kleine zeshonderd miljoen gulden op te strijken. Deze op-' brengst staat, zo wordt in Bern gezegd, echter nog in geen verhouding met de kosten die in Zwitserland met de aanleg en het onderhoud van brug gen, tunnels en paswegen zijn gemoeid. I „Magda Maria" kaal terug naar eigenaar DEN HAAG De „Magda Maria", het zendschip van radio Paradise dat op 1 au gustus door justitie in be slag werd genomen, zal waarschijnlijk begin volgen de week „kaai" aan de Pana mese eigenaar worden terug geven. De zendapparatuur zal wel in beslag worden genomen. Dit werd gisteren meegedeeld door een voorlichter van de Haagse officier van justitie. Er zullen wèl voorzorgsmaatrege len genomen worden om te voorkomen dat het schip met nieuwe zendapparatuur uit zendingen gaat verzorgen van af de Noordzee. KOUDEKERK „De helft van de inwoners van Koude kerk loopt wellicht in gestolen overhemden". Tot deze ver rassende conclusie is de Alphense politie gekomen nadat deze week een 32-jarige magazijnchef van de textielsuper markt Zeeman is aangehouden. De filiaalchef zou geduren de lange tijd goederen van zijn werkgever hebben gestolen. In totaal gaat het daarbij om 'een totale waarde van ruim 20.000 gulden. in een café aan de Hogewaard in Koudekerk aan de man te worden gebracht. Ook de Hazerswoudsp carnavalsvereniging De Blauwkousen zou ongewild gestolen goederen hebben verkocht: men kreeg een partij stropdassen gratis aangeboden, die voor een kwartje per stuk werden verkocht voor het goede doel. De magazijnchef heeft bekent dat hij regelmatig extra dozen kleding meestuurde naar een filiaal van het bedrijf in Leiden. Daar werkte zijn buurman. Deze bracht de extra dozen 's avonds naar zijn huis. Vervolgens werden de goederen naar het café ge bracht De buurman van de magazijncnef is eveneens aangehou den, maar ontkent met klem iets met de fraude te maken te hebben. Dochter voor Christina UTRECHT Prinses Christina heeft gisteravond om 21.09 uur in het Acade misch ziekenhuis in Utrecht het leven geschonken aan eén gezonde dochter. De baby woog bij de geboorte 3240 gram en was vijftig centimeter lang. De toestand van moeder en dochter is uitstekend. Het secretariaat van prinses Juliana maakte gisteravond het nieuws bekend. De jongge borene is het derde kind van prinses Christina en Jorge Guillermo. Het echtpaar heeft nog twee zoons: Bernardo van vier en Nicolas van twee. DE BESTE ROEIERS STAAN AAN WAL CALAIS De vijf roeiers die van plan waren gisteren met de roeiboot Arrow Het Kanaal over te steken, hebben van hun poging moeten afzien. De weers omstandigheden waren zó slecht (zuid wester met windkracht acht) dat het onverantwoord was zee te kiezen. Het vijftal, Frits van Hooy, Huib Brouwer, Boud Vogelesang, Theo de Jong en Kees Bakkenist, is Van plan in februari opnieuw te proberen van Calais naar Dover te roeien. Zoals bekend wilden de vijf de oversteek wagen in een ge stuurde vier van de nieuwe kunststof aramidevezel. Met de roeitocht over Het Kanaal wilden de vijf bewijzen dat de Arrow beter is dan de conventionele wedstrijdboten. DEN HAAG Op aanwijzingen van een klant heeft de bedrijfsleiding van een warenhuis in de Haagse binnen stad gistermiddag een 45-jarige vrouw aangehouden, die kans heeft gezien in enkele uren tijd voor honderddui zend gulden schade aan te richten. De vrouw was uit op wraak omdat zij drie jaar gele den wegens een meningsverschil met haar werkge ver was ontslagen. Het ging om een ziektewetkwestie, waarbij het waren huis door de rech ter in het gelijk werd gesteld. De vrouw kropte dit op en ging gister* middag, gewapend met een klein mes je, naar de kle- dingsafdeling waar zij voor tien- duizenden guldens aan jassen kapot sneed. Toen de vrouw aan de poli tie werd overgele verd, nog met het mesje bij zich, ont kende zij echter al les. Kamermuziekje van Frans Weerts DEN HAAG Parle- mentair journalist Frans Weerts, verbon den aan onze krant, heeft een nieuwe her kenningsmelodie ge componeerd voor de draadomroep van de Tweede Kamer. Via deze omroep komen de Kamerdebatten op de kabelnetten terecht. De nieuwe melodie, onge veer 700 keer per dag te beluisteren, vervangt de beginmaten van het aloude „O Nederland let op uw saeck". I Uitgave Westerpere. behorende tot Sijthofi Pere. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas. Chef redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45. jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur).Losse nummers 0,70. zoekers presteren de televisiehelden het om in één uur tijd acht keer te eten, vrijwel alleen sterke drank te drinken of over voedsel te praten. Verder blijken de helden alle gezond- heidsregels te ver waarlozen, maar de kijker wel aan te sporen volledig ver trouwen in dokters te hebben. De ge middelde Ameri kaan kijkt zes en een half uur tv per dag, zodat de we tenschappers over „rituele (eet)indoc- trinatie" spreken. (Van onze correspondent Mare de Koninck) IT Een messteek in de lever kan probaat middel tegen drankzucht Dat is gisteren gebleken voor de itbank van Gent, waar een dame uit stad werd vrijgesproken van poging moord op haar man. vrouw raakte in december van vorig buiten zinnen toen haar alcoholisti- t echtgenoot zwaar beschonken iskwam. Zij bond de dronkaard vast een stoel en begon met een keuken- 5 in zijn lijf te steken. Omdat Martine haar daad onmiddellijk de buren in- itte, kon haar man met een spoedope- ie van de dood worden gered. Toen het ziekenhuis verliet ontdekte hij, hij geen alcohol meer kan verdragen. Igens de arts was een prik in de lever irvan de oorzaak; wat voor de recht- ik reden genoeg was om de verdachte j te spreken. Amerikaanse tv-helden eten teveel BOSTON De helden in Ameri kaanse televisiese ries drinken de hele dag alcohol en eten bijna alleen onge zond voedsel. En toch komen ze geen gram aan. Volgens een Amerikaans blad leidt dit hel dengedrag bij ver slaafde televisiekij kers tot navolging en zodoende nadeli ge gevolgen voor de gezondheid. Zachte hand bij Grote Wetering, „een puinhoop" na afloop AMSTERDAM „We wil- den door onze manier van optreden duidelijk maken dat we geen geweld wilden. Als we niet duidelijk had den gezegd wat we wilden, zouden we geweld veroor zaakt hebben". Dat zei gis teren hoofdinspecteur Ewout van de Amsterdam se politie bij de ontruiming van het pand Grote Wete ring. De politie trad inderdaad zacht en wat terughoudend op, zij het met behulp van een pantserwagen. Die terug houdendheid geen geweld, éen soepele houding tegenover de negen gearres teerden die in het pand za ten moest later op de dag en tot diep in de nacht wij ken voor de harde lijn. Tot laat in de nacht was Am sterdam een onrustige stad met relletjes op verscheidene plaatsen, een parate M.E. en demonstranten die zich ver spreid hadden. „Een puin hoop meneer, dat is het al dus een winkelier die net een steen door de ruit van zijn etalage had gekregen. (Foto CEES VERKERK) Pagina 13 Spoor van vernie ling LEKKERKERK Een deel van de afgegraven grond uit de gifwijk in Lekkerkerk is mogelijk terechtgekomen op terreinen in Papendrecht en Sliedrecht Bij het bouwrijp maken van de Johannahaven in Papendrecht en het indu strieterrein Kerkerak in Sliedrecht is afval gestort waarin zich grond uit Lekkerkerk zou bevinden. De recherche van de Rijkspolitie in Dordrecht heeft een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het afval. De in augustus gearresteerde Gerrit Bernouw, ex-directeur van het afvalverwerkingsbedrijf Uniser, heeft bij een verhoor belas tende getuigenissen afgelegd over de huidige Uniser-directeur, Willem Renes. Deze zou, als directeur van Anreco International B.V., Lekkerkerkse grond gebruikt hebben voor ophoging van het terrein in Papendrecht Er werd al aan getwijfeld of of alle grond uit Lekkerkerk wel bij de Afvalverwerking Rijnmond terecht was gekomen. PARIJS Frankrijk zal zijn defensieuitgaven in 1982 met ruim zeventien procent verhogen, wat neerkomt op een bedrag van bijna zes miljard gulden. Bijna de helft van dit bedrag is bestemd voor de vernieuwing van bewapening. Een klein gedeelte zal aan weddeverhoging van dienstplichtigen besteed worden. De totale defensiebegro ting komt nu op een vijftig miljard gulden. Volgens minister van defensie Charles Hernu kan „er geen wereldvrede bestaan zon der een militair machtsevenwicht, omdat onbalans leidt tot in- stabilisatie". Verder vreest hij voor de wereldvrede als de ont wapeningsbesprekingen tussen Rusland en Amerika in 1983 en 1984 mislukken. 6omo/nf KAIRO Het Egyptische leger heeft vanmorgen, na vele uren van hevige gevechten, een eind gemaakt aan de opstand in de stad Assioet, op zo'n 200 kilome ter ten zuiden van Kairo. Islamiti sche fundamentalisten hadden daar gisteren strategische punten bezet. Pas na het inzetten van pa rachutisten kon het leger de situ atie meester worden. De opstand was de eerste uiting van geweld sinds de moord op president Sa- dat. Bij de gevechten zijn meer dan vijftien doden gevallen, het preciese aantal is niet bekend. Assioet staat bekend als een bolwerk van de fundamentalistische moslims. In de voorbije jaren is het er herhaalde malen tot botsingen gekomen tussen betogers en veiligheidstroepen. Tijdens de recente zuiveringen, waarbij 1.500 mensen werden aangehouden, liet pre sident Sadat met name in Assieot veel moslims oppakken. De geveenten zouden gisteren in de loop van de morgen zijn begonnen, kort meter hoogte doodsprong van bijna twintig hoogte heeft de Zweedse stunt- Berg gistermiddag de record- in het Haagse winkelcentrum nabij het station Den ingeluid. Tal van record gaan daar vrijelijk hun gang, vuurvreetser Jane Cahpman, die is met het „vreten" van binnen twee ml- een nieuw record voor het Gul.n- Boek, waarvan de nieuwste gisteren in Babylon is gepresen- na het begin van een mohammedaanse feestdag. Strategische punten in de stad, zoals het hoofdkwartier van de veiligheidstroepen en het hoofdbureau van de politie, werden aangevallen. Na enige uren kreeg het leger greep op de situatie, maar pas na het inzetten van parachutisten zouden ook de laatste verzetshaarden zijn opgeruimd. Offi cieel bedraagt het aantal slachtoffers tussen de tien en twintig, maar ander bronnen melden een veel hoger aantal. In de Egyptische pers is gisteren ge meld, dat drie van de vier moordenaars van president Sadat geen militair maar burger waren. De leider van de moor denaars zou zijn soldaten naar huis hebben gestuurd en hen door twee ge wezen diensplichtigen en een ontslagen reserve-officier hebben vervangen. Zijn superieuren zou de leider van het commando hebben verteld, dat de drie als plaatsvervanger waren aangewezen. Vraagtekens bestaan er nog over de vraag, hoe de militairen de handgran- ten en geweren hebben kunnen mees mokkelen in de parade. Vandaag zullen de Egyptische autoriteiten een eerste rapport over de gebeurtenissen van dinsdag vrijgeven. Waarschijnlijk voor het eerst in de his torie: vier nog levende Amerikaanse presidenten bij elkaar. Van links naar rechts de presidenten Reagan, Ford, Carter en Nixon. De laatste drie maken deel uit van de Amerikaanse delegatie bij de begrafenis van president Sadat. BEGRAFENIS SADAT DIRECT OP TV HILVERSUM - Tussen 10.00 en 12.30 uur morgenochtend zendt NOS-tv op Ned. II de begrafenis van Sadat recht streeks uit. In deze uitzending ook her haling van de necrologie van Sadat. HBBH

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1