Viegel: „Kabinet zit er wellicht langer dan ik fieuw spoor van vernieling i Amsterdamse binnenstad PPOSITIELEIDER SLUIT SPOEDIG VERTREK NIET UIT g es te vordS HAAG De le- de afiduur van h§t kabinet zoor t Agt-Den ^Uyl-Ter- centrdr zou best eens langer tien hen blijken dan de toekjdat Hans Wiegel op inieleider is. Dat is de ling van de VVD- rman zelf. Aan de ravond van de presen- 9 'van het kabinet in JÊÉPweede Kamer, vol- *de week maandag, Wiegel niet uitsluiten dit centrum-linkse Bu^jnet de rit zal uitzit- il "Je kunt daar nooit zeggen. Ons ga- rachtigze ook maar een paar inderenden". aan da stien li hemzelf betreft heeft tsen iqel geen hoog gespannen ïringenachtingen. „Herhalings- nu besingen", zo typeert hij z'n wil mwe baan. Tijdens het ka- netsvef Den Uyl was hij immers lim vier jaar aanvoerder _____jde oppositie. „Voor ie- d met mijn karakterstruc- is het niet zo aantrekke- r h een oude rol te moeten I Ekeren. Ik heb tot nu toe I iets nieuws kunnen m aI doen: kamerlid, fractie- 11 ÏPtter» oppositieleider en 11 |otte minister. Als ik nu gevoel krijg dat ik niet de volle honderd procent tioneer, dan denk ik dat n het belang is van de po- uitqekf» van miJn PartiJ' van t«i Persoon en van mijn dat jets anders ga ds. Enl", zegt Wiegel, i fijn uitmissaris van de Koningin llig na^j weet precies wanneer sland (juni *82) en Gelder- .1 (1983) vacant komen *e kinS dan hoog op z'n wensen- I jaar V®. „Dat is tegenwoordig is crècl eindfunctie meer. Als ik jaar of twaalf commissaris •rig jaa Zijn geweest, zou ik kun- eren /'terugkomen in Den Haag, tninister, als lid van de van State, om maar eens [Slikte noemen". eren [_4,5Q)jordje toevoegen issen probeert Wiegel zich Hi te lopen langs de zijlijn volgende week de strijd fl.te binden met het nieuwe Inet „Zakelijk" zal zijn Dsitie worden, zo laat hij en ander maal weten. „Niet verkrampt en verzuurd, zoals mijn voorganger (doe lend op PvdA-leider Den Uyl), niet op de man spelend, maar zuiver het beleid beoor delend". Dat wil niet zeggen dat hij de vriend met wie hij vier jaar lang zo hartelijk heeft samengewerkt, Dries van Agt, omwille van die vriendschap nu met fluwelen handschoenen zal aanpakken. „Ik zal hem hier en daar een woordje moeten toevoegen", 2egt hij. „De minister-presi dent weet dat ook. We zijn er allebei van overtuigd dat dat onze persoonlijke verhouding daardoor niet geschaad zal worden". Geen rancune dus bij Wiegel tegen het CDA? Dat blijkt de plank mis te slaan. De VVD- chef wenst uitdrukkelijk on derscheid te maken tussen het CDA en de leider daarvan, Van Agt. Volgens Wiegel is zijn vriend gedwongen aan het hoofd te gaan staan van een andere coalitie. Hij meent dat een aantal christen-demo craten „onderhuids en boven- huids" al tijdens de rit van het vorige kabinet het stuur naar links probeerde te draaien. Hij wijst op publieke uitspraken van Wil Albeda, ex-minister van sociale zaken, en Jan de Koning, ex-minis ter van ontwikkelingssamen werking en nu tegen zijn zin bewindsman op land bouw. Maar de echte „boos doener" in het CDA zou zijn Wiegel legt iets dramatisch in zijn stem Ruud Lubbers, fractieleider in de Tweede Kamer. Lubbers Volgens Wiegel was deze Rot terdammer dè stuwende kracht in de richting van sa menwerking met de PvdA en D'66. „Van het begin af aan heeft hij er van èlles aan ge daan om dit kabinet tot stand te brengen. Hij heeft een ak koord in mekaar gedraaid dat enige hartige kwalificaties van de heer Kremers, de heer Zijlstra en allerlei anderen heeft gekregen. In die eerste fase was het geen echt econo misch akkoord. Men had dus tegen Majesteit moeten zeg gen: we zijn er niet uit ge- kommen (Wiegel spreekt dit woord uit zoals het er staat), Maar men heeft ook toen ge forceerd in de richting van Hans Wiegel een formateur. En zo zijn er meer tekenen dat Lubbers de man op de achtergrond is ge weest. Dat mèg best, maar dat mag óók gesignaleerd wor den". Maar er is toch ook zoiets ge weest als de benoeming van De Gaay Fortman sr. tot in formateur in een cruciale fase van de kabinetsformatie? Dat heeft er volgens velen toe bij gedragen dat het huidige ka binet er is gekomen. Wiegel knikt bevestigend. „Pyscholo- gisch was het zeker van grote betekenis". Trekt Wiegel daaruit de conclusie dat de koningin een voorkeur heeft voor een kabinet met de Par tij van de Arbeid. De WD- voorman Van Riel heeft zoiets eens gezegd van koningin Juliana. Koningin „Gesteld al dat ik die voor keur zou signaleren, dan zou 'ik die hier niet publiekelijk melden". Maar Van Riel deed dat toch wel? „Je hoeft niet altijd precies hetzelfde te doen. Ik zou het niet publie kelijk melden. Hoogstens zou ik het hier en daar intern eens melden. Majesteit is op grond van de adviezen tot die keuze gekommen. De advie zen van de ministers van Staat (Ruppert, Klompé, Bur ger en Drees) zijn niet open baar. Het kan best zo zijn dat het circuit zó heeft gewerkt dat hier en daar is doorgetoe- terd, tegen sommige advi seurs: noem de Gaay Fortman ook. Den Uyl en Terlouw zul len hem zeker genoemd heb ben en als daar nog een paar ministers van Staat bijkom men, dan ben je al een heel eind Wiegel zal tijdens het debat over de regeringsverklaring zeker aandacht besteden aan deze zaak. Staatsrechtelijk is de minister-president immers verantwoordelijk voor de gang van zaken. Maar al te veel woorden zal de VVD-lei- der er niet aan besteden. Zijn lange politieke ervaring heeft hem geleerd dat het niet zo veel zin heeft dit soort dingen in het parlement te zeggen. „Als oppositiepartij maak je daar direct indirect wel niet zoveel klaar". Wiegel is van plan de kiezers in hun woonplaatsen te gaan opzoe ken om op spreekbeurten naar hun toe te „vertalen" wat er is gebeurd. Bedot Eén element is daarbij vol gens hem van groot belang, nl. dat de mensen die op Van Agt hebben gestemd om het CDA tot de grootste partij te maken en zodoende de zeker heid te hebben dat er doorge regeerd zou worden met de VVD, begrijpen dat zij zijn „bedot". „Dat moet hier en daar worden uitlegd, ook bui ten het parlement. In Lim burg, Brabant, Friesland. Bui tenparlementaire acties dus, maar uiteraard binnen de rechtsorde". Wiegel, die gesto ken is in een anthractiet-grijs pak met krijtstreepjes, na tuurlijk met vest, zuigt na dit grapje eens vergenoegd aan zijn sigaar. Dat Van Agt zich uiteindelijk niet heeft teruggetrokken als kandidaat-premier, toen hem gebleken was dat een cen trum-links onvermijdelijk was, neemt Wiegel hem niet kwalijk. „Het is voor hem zonder meer een offer. Want ik denk dat mijn club van 26 hier aardiger is om mee te werken dan zijn club, het ka binet Voor hem is doorslag gevend geweest het keiharde feit, dat als hij zich had terug getrokken en Lubbers op het schild was geheven, dat zijn partij dan in elkaar gestort was. Kortom, hij heeft een of fer voor zijn groep gebracht en dat is altijd in een mens te prijzen". Op de man Maar zoals gezegd betekenen al deze warme gevoelens niet dat Wiegel van plan is zacht oppositie te gaan voeren. Inte gendeel, hij vindt het zelfs al leszins gerechtvaardigd zono dig op de man te gaan spelen, op een zakelijke manier na tuurlijk. „Als dat niet meer zou kunnenals je de be trokken bewindsman of - vrouw niet meer zou kunnen aanpakken zonder dat de per soonlijke verhouding daar door geschaad wordt, is voor mij de lol eraf. Voor mij is dat heel essentieel". Naast het leveren van kritiek op het beleid waarbij voor hem vooral van belang is of de grootse plannen van Den Uyl geen streep hebben ge haald door de noodzakelijke geachte bezuinigingen (4,5 miljard gulden) zal Wiegel namelijk ook gaan vragen waarom bepaalde mensen een bepaalde ministeriële status hebben gekregen. Hij denkt daarbij niet zozeer aan nieuw komers als Hans van Mierlo (Defensie). „Men zegt: hij is geen manager. Maar hij zit wel op een departement met een goed ambtenarencorps en een prima secretaris-generaal. En net is ook denkbaar dat Stemerdink, die het werk kent, zich organisatorisch zal ontwikkelen tot de echte mi nister. Op die manier is het best mogelijk dat Van Mierlo zich handhaaft". Nee, Wiegel denkt veeleer aan mensen als Til Garde niers (CDA) op Volksgezond heid en Jan Terlouw (D'66) op Economische Zaken. „Zake lijk gezien- ben ik verbaasd over hun benoeming; politiek niet". Acht hij Terlouw in staat goed te functioneren? „Tja, kijk Als je iemand te genover je hebt je moet hem natuurlijk eigenlijk naast je hebben als Den Uyl, met zijn kwaliteitenDus ik denk dat het veel beter was geweest als er iemand had ge zeten die het bedrijfsleven een beetje kent Terlouw heeft als verdediging aange voerd dat hij als bijvak econo mie had gestudeerd. Niet zo erg sterk, vind ik. Ik ben be vreesd dat in het hele sociaal- economische beleid de sociale kant te veel wordt belicht en de economische kant, waar van het toch zal moeten ko men, te weinig". Slecht denken Vindt Wiegel het ook niet wat merkwaardig dat waar het over dezehoofdpunten van beleid gaat, het CDA zo wei nig in het verhaal voorkomt. Goed, Van der Stee zit op Fi nanciën, maar daarmee heb je het wel gehad. Een CDA'er heeft eens gezegd: wij hebben allemaal van die railpoetsde- partementen. Wiegel gaat on middellijk rechtop zitten. „O ja? Wie was dat? Die moet ik dinsdag (in het debat) eens in stemmend toespreken. Want het is natuurlijk wel zo. De PvdA heeft de verkiezingen verloren en de pot gewonnen. Overal zitten ze aan de tou wen. Heel gek, hel". Wiegel zwijgt even en trekt dan een samenzweerderig ge zicht. „Of je moet heel afecht zijn. Dan ben ik weieens hoor. Want wat hebben ze (PvdA) ook? Allemaal departementen waar ze geld uitgeven en er is niet zoveel meer uit te geven. Maar ik weet niet of dat in de diepste gedachten van de mi nister-president heeft meege speeld bij zijn ruimhartige toebedeling van posten aan de Partij van de Arbeid. Maar het is natuurlijk best moge lijk, hé". Aan het eind van het inter view komen we nog even te rug op Wiegels aankondiging dat hij veel naar de kiezers toe zal gaan. Want hij voegt daaraan toe dat het voor de VVD zeker ook de moeite waard is te proberen een deel van de D'66-stemmers voor zich te winnen. „Een derde deel van die mensen wilde dat hun partij met ons zou gaan samen werken. Dat we ten we uit onderzoeken die we hebben laten verrichten". Koets Dat lokt de opmerking uit dat Wiegel dan toch eerst wat kwijt zal moeten raken van zijn conservatieve imago. „Ach, altijd die etikettenplak- kerij. Ze hebben precies het zelfde gezegd van Geertsema toen hij Toxopeus opvolgde en van Toxopeus toen hij Oud opvolgde. Als ik op een gege ven ogenblik wordt opge volgd, dan zal het zó gaan: de nieuweling wordt enig gejuich binnengehaald; „Zo van die conservatieve Wiegel zijn we kwijt". Vervolgens wordt ge zegd: „De koers wordt hele maal niet veranderd". En daarna: „Je kunt zeggen van die man wat je wilt, hij reed dan wel in die koets rond en droeg een pak met een vest aan, maar hij was best een modern bestuurder". RIK IN T HOUT ARJEN BROEKHUIZEN jnënland" LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1981 IRDAM De ont- ig van het kraak- Weteringschans 89 tsterdam (restant befaamde kraak- De Grote Wetering :ember vorig jaar gesloopt) is gister en -avond aanlei- ;eweest voor her- Ie rellen en vernie- Vijfhonderd poli- 10 Dlnen probeerden, Heerd vanuit een he- r, de openbare orde tdhaven, terwijl een kern van ongeveer 200 sympathisanten van de kraakbeweging, gooiend met stenen, verf en rook bommen, door de binnen stad trok, waarbij een spoor van kapotte ruiten, uitgerukte verkeersbor den, omgeworpen auto's en gesloopte bouwketen achterbleef. Nadat het traangas was opge trokken en de hondenbrigades waren ingerukt, konden vijf arrestanten geteld worden, waaronder een jongen van 14 jaar. Voorts bleken er aan bei de kanten verschillende ge wonden te zijn gevallen. De onlusten werden de hele dag aangewakkerd door de illegale radiozender De Grote Keyzer die onder meer geruchten ver spreidde als zou de politie schieten met rubberen kogels en als zouden mariniers op het Centraal Station zijn aangeko men om de binnenstad van Amsterdam schoon te vegen. De politieleiding ontkende deze berichten onmiddellijk. Het college van burgemeester en wethouders gaf gistermid dag, in een poging om de ver hitte gemoederen te sussen, een lange verklaring uit waar in gesteld werd dat alles was geprobeerd om de plannen van projectontwikkelaar Bak ker, eigenaar van de Grote Wetering, voor de bouw van kantoren en luxe appartemen ten tegen te houden, maar dat juridisch wel tot ontruiming moest worden overgegaan om dat Bakker tot door de Raad van State toe in het gelijk was gesteld. Snijbranders Aanvankelijk zag het er naar uit dat de ontruimingsactie van De Grote Wetering vreed- biele Eenheid maakt front tegen de relschoppers die voldoende plaveisel hebben losgewrikt voor een "regen (foto CEES VERKERK). zaam zou verlopen. De kraak beweging had laten weten geen confrontatie te willen met de Mobiele Eenheid, maar uitsluitend met de falende ge meentelijke beleidsmakers. Daartoe werd een demonstra tieve, geweldloze optocht geor ganiseerd, uitmondend in een blokkade van het stadhuis. Hierbij deden zich inderdaad geen incidenten voor. Maar bij het kraakpand liep het anders. Negen krakers weigerden aanvankelijk het gebarricadeerde gebouw te verlaten nadat ze waren aan gemaand dit vreedzaam te doen. M.E.'ers, gewapend met snijbranders, werden om half 3 door een hoogwerker op het dak getild, terwijl een pantser wagen met stormram de voor deur openbrak. Voor de sa mengestroomde menigte, meest jeugdigen, betekende dit het sein om met stenen, verf en rookbommen te gaan gooien. De M.E. antwoordde met felle charges waarbij veel traangasgranaten werden af geschoten en ook hondenbri gades een belangrijke rol speelden, hetgeen voor de sympathisanten van de kraak beweging weer aanleiding was om de binnenstad in te trek ken. De rellen escaleerden steeds meer, zeker toen bekend werd dat de politie omstreeks 4 uur ook Huize Lydia aan het Roe lof Hartplein had ontruimd, een opvangcentruim van de Dienst Herhuisvesting dat be zet was door bewoners van brandgevaarlijke pensions. Ra dio De Grote Keyzer gooide olie op het vuur door de in middels muitende menigte daarheen te dirigeren. Recher cheurs in burger van het aan houdingsteam moesten hun ftistool trekken toen ze gemo- esteerd dreigden te worden. In de vooravond ontploften molotov cocktails bij Huize Lydia. Uit de hand Toen rond 8 uur een lange Stoet demonstranten in de richting van het opvangcen trum trok en daar door een politiecordon werd tegenge houden, dreigde de situatie to- Voor de zoveelste keer gaat hier de ruit van de AMRO Bank op het Koningsplein in Amsterdam aan diggelen. De vernieler heeft zijn gezicht deels verborgen achter de col van zijn trui. taal uit de hand te lopen. Overal langs de route terug sneuvelden ruiten van bankfi lialen, luchtvaartmaatschap pijen en winkels. Daarbij zou volgens de politie de etalage van een juwelier zijn geplun derd. Ook werden op straat branden gesticht De sfeer kreeg een steeds grimmiger karakter naarmate de avond vorderde. Op het Damrak verrees de eerste bar ricade van omgeworpen bouw keten. Terwijl het geweld voortwoedde, gaf burgemees ter Polak van Amsterdam dit commentaar „De rellen zijn jammer en volstrekt overbo dig. Wij voeren al geruime tijd een beleid dat steeds meer is afgestemd op de noden onder de burgerij. We houden daar sterk rekening mee bij het vaststellen van onze bestem mingsplannen. Zo is het tegen woordig veel moeilijker om een vergunning te krijgen voor de bouw van een kan toorcomplex dan vroeger. Maar tegen onredelijkheid kun je niet op. Achter de ge beurtenissen van nu zit een stuk redeloosheid waar niet te genop te bieden valt De groep die bezig is geweest, was klei ner dan vroeger, maar ook harder. Dat maakt de aanpak lastiger. Maar we vinden het antwoord wel. We hebben vandaag nieuwe lessen getrok- Een van de krakers verlaat het door de M.E. veroverde ken". laatste deel van de Grote Wetering (foto CEES VER- Foto's Cees Verkerk KERK).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13