Gewapende rust in straten Kairo Veel vraagtekens bij verhouding W?- jp Washington-Kairo Conservatiev in verzet tegen Thatchj Vlaams schoolt je verhit Belgische In helft VN-lidstaten politieke gevangenen ONWEERSTAANBAAR... ZOVEEL ATTRAI EN GEZELLIG KIIKPLEZIEROP DE FEMII Miljoen enscha t geborgen NA DOODSADAT BUITENLAND LEIDSE COURANT/ vriidag 9 Oktober i98i INI Straf vermindering voor Battek PRAAG Het Tsjechoslowaak- se hof van appèl in Praag heeft gisteren van de gevangenisstraf van zeven en een half jaar die de woordvoer der van Charta '77, Rudolf Bat tek, was opge legd, twee jaar afgetrokken. De 57-jarige Battek was tegen het vonnis, dat in juli van dit jaar werd uitgespro ken, in hoger beroep gegaan. Vijfjaar cel voor Poolse vliegtuigkaper WEST-BERLIJN Een rechtbank in West-Berlijn heeft een 21-jarige Pool tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld; Op 21 juli van dit jaar dwong hij een lijnvliegtuig van de Poolse maatschappij LOT naar West Berlijn te vliegen. De Pool, die van Duitse af komst is, had verklaard dat hij wilde uitwijken omdat de algemene toe stand in Polen hem niet beviel en omdat hij zijn militaire dienstplicht niet wilde vervullen. De recht bank achtte onvoldoende verzachtende omstandig heden aanwezig om een lager vonnis te wijzen. Nieuwigheidje Het Italiaanse modehuis Versa ce heeft in zijn voorjaarscollec tie 198? een nieuwigheidje opgenomen. Het model toont zij den t-shirt, een zijden minirok en een g«frappeer de shawl in een aantal verschil lende dessins. Ruimtependel 4 november de ruimte in WASHINGTON De Amerikaanse ruimtependel Colum bia gaat op 4 novem ber voor een tweede proefvlucht de ruim te in. Het Bureau voor de Ruimtevaart in Washington heeft dit bekendgemaakt. De NASA deelde mee dat het herstel aan de ruimtependel die in september was beschadigd door het lekken van bij tende vloeistof, vrij wel is voltooid. De astronauten Joe En- gle en Richard Truly zouden aanvankelijk vandaag vanaf de ruimtebasis Kennedy zijn vertrokken. MOERMANSK De berging van de lading goud ter waarde van vele tienmtallen miljoe nen guldens van de Britse kruiser „Edinburgh", die tijdens de Tweede Wereldoorlog tot zinken werd gebracht, is geslaagd. De „Stephaniturm", het Britse bergingsvaartuig, is inmiddels de Russische havenstad Moermansk binnengelo pen. Het goud aan boord van de „Edinburgh" was eigendom van de Russen, die daarmee leveran ties van militair materieel door de Geallieerden wilden betalen. Het schip werd in het voorjaar van 1942 op weg naar Engeland in de Barents- zee onder vuur genomen door een Duitse on derzeeër. Om te voorkomen dat schip en lading in handen vielen van de vijand bracht de com mandant van het Britse konvooi de „Edin burgh" tot zinken. Het bergingsschip de „Step- haniturm" werd in Moermansk opgewacht door..„de r Russische en Britse officiële veriegenwoordi- Een foto van het bergingsvaartuig Stephaniturm, waa Vj gers. De opbrengst van de actie zal door de Rus- QEOep Britse duikers VOOr V6l6 miljoenen aan QOUG "tfjgn sische overheid en de bergers worden gedeeld, ben gehaald. -eer) "fr, d CAIRO De moslims vieren dezer da gen het grote offerfeest van ld Eladha. Maar van enige feeststemming of bijbe horend gedruis geen spoor. - Vanwege de dood van Sadat, vraag ik zo om mi- heen? Bepaald niet, zo wordt me verze kerd. Het grote offerfeest speelt zich voornamelijk in huiselijke kring af. En president Sadat tijdens deze ingetogen feestelijkheden begraven, is dan ook, zc verzekeren talrijke mensen, nauwelijks een probleem. Voor de Egyptische leiders lijkt het een uit komst, dat de begrafenis van Sadat tiidens de „stille" offerfeesten plaatsvindt. Winkels, fa brieken, werkplaatsen zijn dezer dagen voor het grootste, deel dicht, op straat zijn weinig mensen te vinden, daar heerst een gewapende rust. Alleen de politie en militairen zijn con stant in touw. Met groot vertoon van macht en zwaar bewapend patrouilleren ze door de half lege straten. Voor elke bank en elk hotel zoe ken op wacht staande geüniformeerden naar enige schaduw in de nog hete zon. Het zijn vaak jonge jongens, die de last van hun verant woordelijkheid én hun schietijzer nauwelijks lijken te kunnen dragen. Ook de regeringsgebouwen worden zwaar be waakt. Het hoofdkantoor van de televisie, een van de meest geliefde doelen van de klassieke staatsgreep, is omsingeld door achter zandzak ken verborgen soldaten, die onder de speciaal aangevoerde boompjes enige schaduw zoeken. Zo te zien hebben de strijdkrachten alle enige tijd geoefend in het plegen of onderdrukken van een staatsgreep. Ondertussen wordt er alles aangedaan de gewo ne Egyptenaar vertrouwd te maken met de uit slag van het komende referendum over de op volging van Sadat. Op de voorpagina's van de kranten staan Sadat en zijn opvolger Moebarak zij aan zij, als een onafscheidelijke tweeling ge portretteerd. De gewone Egyptenaar kende Sa dat, maar Moebarak zal zich nog moeten bewij zen. Over het algemeen blijken de ouderen pro- -Sadat. Hij zorgde voor rust en orde. Sadat was een vader, zo zei een man. Een ander: „Mijn vader wilde zelfmoord plegen toen hij van de dood van Sadat hoorde". Maar een student wil wel kwijt dat hij blij is dat Sadat er niet meer is. „Ik weet zeker dat veel mensen blij zijn dat hij er niet meer is, maar ze vinden het vreselijk zoals het gebeurd is". Een jonge gids zegt dat de toeristen hem vooral nu over de politiek vra gen. „En dan zeg ik, dat over politiek praten in Egypte al sinds enkele jaren niet meer mogelijk Een Egyptische soldaat weert nieuwsgierigen bij de werkzaamheden voor het graf van Sadat die morgen onder het gedenkteken van „De onbekende soldaat" begraven zal worden. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Hoe wel de gebeurtenissen sinds de dood van de Egyptische president Sa dat wijzen op een voort zetting van de intieme Amerikaans-Egyptische relatie, bestaat in politieke kringen in Washington grote ongerustheid over de toekomstige ontwikke lingen in het Midden-Oos ten in het algemeen, Egypte in het bijzonder. Centraal in een discussie met meer vraagtekens dan ant woorden staat opnieuw de vraag of de Amerikaanse bui tenlandse politiek, zowel bij de sjah als bij Sadat, teveel geba seerd is geweest op de sterke persoonlijke banden met een staatshoofd. In datzelfde ver band wordt verwezen naar de relatie met de koninklijke fa milie van Saoedi-Arabië en de omstreden plannen van de re gering Reagan de Saoedi's voor rond 20 miljard gulden aan wapens te leveren. In Washington zet men ook vraagtekens achter de officiële Egyptische lezing, dat de aan slag op Sadat geen onderdeel uit heeft gemaakt van een complot. „Die Egyptische ver klaring lijkt mij op zijn minst zeer voorbarig. Films en foto's wijzen op verdacht grote gaten in het veiligheidssysteem al dus een hoge functionaris van Buitenlandse Zaken. Ironisch genoeg heeft Amerika de laat ste jaren miljoenen besteed om de persoonlijke veiligheid van Sadat te garanderen. Dat be gon al met een geschenk van oud-president Nixon ter waar de van zo'n vijf miljoen gul den: een kogelvrije helicopter. Daarna zijn officieel en langs minder formele weg nog talrij ke dure en geavanceerde vei ligheidstechnieken aan Egypte geleverd. Sadats veiligheid stroepen zijn „bovendien door Amerikaanse specialisten ge traind. Ongekende veiligheids maatregelen KAIRO De begrafenis van Egyptes president Sadat, mor genochtend onder het monu ment voor „De onbekende sol daat", zal worden gekenmerkt door ongekende veiligheids maatregelen. De route die de rouwstoet moet afleggen is erg kort gehouden en het publiek zal niet of alleen op grote af stand worden toegelaten. Onder de deelnemers aan de plechtigheid bevinden zich ook de zoon van wijlen de sjah van Iran, Reza; de voorzitter van het Europees Parlement mevrouw Veil en de voorzitter van de Europese Commissie, Thorn. De opmerkelijkste gast maakt deel uit van de Ameri kaanse delegatie. Het is de 14- jarige Sam Brown, een Ameri kaanse scholier wiens bewon dering voor Sadat hem in 1979 een reis naar Egypte oplever de. Een brief aan Sadat, waar in Brown hem prees voor zijn vredesinitiatieven, was voor de Egyptische president aan leiding de jongen uit te nodi gen naar Egypte. Maar door de crisis rond de Amerikaanse gijzelaars in Iran kon hij hem niet ontvangen. Gisteren kreeg Sam Brown van het Witte Huis te horen dat in het vliegtuig dat ex-presidenten en andere hoogwaardigheids bekleders naar Egypte zou vliegen, een plaats voor hem was opengehouden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Margaret 1 krijgt in haar eigen partij steeds met verzet tel economisch en financieel beleid te maken. Difc stand is hoogst onwelkom aan de vooravond Conservatieve partijcongres volgende week in ton. Hoewel het er afgelopen zomer op een gegeven mora uitzag dat premier Thatcher het roer zou omgooien, is Ij tiek grotendeels onveranderd gebleven. Ze doet n£ vruchteloze pogingen om de inflatie omlaag te krijgen* ten van levensonderhoud stijgen voortdurend, terwij:; van faillissementen schrikwekkende verhoudingen aa Thatcher's voorganger, ex-premier Edward Heath, hei week het startsein gegeven met een scherp salvo, regef; richt op haar economische en financiële strategie. Giste^ zijn voorbeeld gevolgd door zijn gewezen minister van^s zaken, Geoffrey Rippon, die eveneens sterk anti-ThaJ zind is. Rippon en Heath kregen vedrer steun van ni dan veertien Conservatieve Lagerhuisleden. Samen 1 een alternatief economisch beleid uitgestippeld, dat nieuwe arbeidsplaatsen moet opleveren. De veertien I leden zijn van oordeel dat de Britse industrie twee milj nodig heeft tegen lage rente om er weer bovenop te kif men. De groep stelt ook een tijdelijke loonstop en een van de sociale uitkeringen voor. Het lijdt geen twijfel, dat dit pamflet heel wat stof 2 waaien tijdens het partijcongres. Als premier Thatchi teurs geen bevredigend antwoord geeft, zulen zij hunl tot een economische koerswijziging te komen voortzetfc&a*, parlement. Lje|( Reagan wil militair gebruik van kerncentrales WASHINGTON De Ameri- kaanse president Reagan wil met het afval van kerncentra les brandstof gaan maken voor de kernkoppen van de nieuwe MX-raketten. Dit kan beteke nen dat alle landen in de we reld met kerncentrales, deze voor militaire doeleinden kun nen gaan gebruiken. Amerika kan het gebruikte plutonium uit kerncentrales door middel van laserstralen geschikt maken voor raketla dingen. Volgens het Neder landse Instituut voor, Vredes vraagstukken (NIVV) heeft het Non-proliferatieverdrag dat verspreiding van kernwa pens moet voorkom deze ontwikkeling waarde meer. Ameril van de ondertekenaai verdrag. energie aan om meer Ier kerncentrales te „Onmiddellijke py t moet gegeven wordei, vesnelling van de af/ai*| vergunningen voor c A van nieuwe centrdf ZC duurt dit proces tien hen tien jaar, in de toekjJat dat volgens Reagan's maximaal zes tot a^. moeten duren. lin§ rma Gematigden overheersen in bestuur Solidariteit GDANSK In het gisteren gekozen bestuur van het Pool se vakbond Solidariteit zijn gisteren vooral vakbondsleden gekozen, van wie mag worden verwacht dat zij in kunnen stemmen met de gematigde koers van vakbondsleider Wa lesa. De stemming was, na de kleine overwinning van Wale sa bij de aanwijzing van een nieuwe voorzitter van Solida riteit, voor hem een groot een succes. In Warschau verwachten wes terse diplomaten, dat de Sov jet-Unie zal trachten partijlei der Kania te vervangen door een voorstander van de harde re lijn. Kania is in de ogen van Moskou veel te slap tegen Soli dariteit opgetreden. Strenge straffen voor bekladden Sovjet monument WARSCHAU Drie leerlin gen van een Poolse middelba re school zijn tot gevangenis straffen veroordeeld wegens schending van een gedenkte ken voor gesneuvelde Russi sche soldaten in de Tweede Wereldoorlog. Zij hadden ha kenkruizen op het gedenkte ken gekalkt, de rode Sovjet- ster overgeverfd en de vlag van het partijbureau vervan gen door een exemplaar met een hakenkruis. Een jongen kregen eén jaar, de twee ande ren moeten anderhalfjaar ach ter de tralies doorbrengen. ;av< BRUSSEL Niet het failliet van de Waalse staalindustrie, het record-tekort op de rijksbe groting of de installering van kernraketten in het Vlaamse land beheersen in België de ver kiezingsstrijd, maar de mogelijke sluiting van een lagere schoolklas in de gemeente Komen op de grens met Frankrijk. De kwestie Komen is in de niet aflatende Vlaams-Waalse rivaliteit tot prestige-zaak bij uitstek geworden. Vandaag zullen Nederlands- en Franstalige ministers daarover zo krachtig met elkaar in botsing komen, dat het kabinet Eyskens zeker zou vallen indien dat twee weken geleden al niet was gebeurd. De Vlaamse par tijen staan unaniem op het standpunt dat „Komen" een testcase is en dat ze Wallonië aan haar ellendig econo misch lot zullen overlaten indien het Nederlandstalige schooltje in die Waalse gemeente dicht gaat. Sinds vorig jaar is er in het Franstalige Koninklijk Atheneum van Komen een Nederlandstalige klas voor lager onderwijs. Die is er gekomen na geweldige druk van de Vlaamse partijen, die een beroep deden op de taalwetten welke onderwijsvoorzieningen toestaan voor minderheden in zogenoemde taalgrensgemeenten. Ko men is zo'n gemeente, die sedert 1963 bij Wallonië hoort, maar waarin een klein deel van de bevolking wil vasthouden aan het Vlaams. Eén van de bepalingen uit de taalwet is dat minstens zestien ouders officieel om de oprichting van een school in hun taal moeten vragen. Vorig jaar kregen de Vla mingen in Komen hun klasje, waarvoor zich precies 16 kinderen meldden. Na een jaar van pesterijen en drei gingen jegens de Vlaamse schoolkinderen bleken dit jaar, bij de aanvang van het nieuwe schoolseizoen, ech ter nog maar 10 leerlingen voor het schooltje te zijn in geschreven. Het gaat om kinderen van vijf tot twaalf jaar, en die ene Idas zou opnieuw alle leerniveau's van het basisonderwijs moeten omvatten. Waals minister van onderwijs Philippe Busqjnej gisteren de knuppel in het Vlaamse hoendej j gooid met de bekendmaking dat hij de klas ii wil sluiten omdat niet aan de minimum-nonvai daan. Onmiddellijk rezen gisteravond krachtigze 1 ten van aftredend premier Eyskens en anderendt politieke leiders. De Vlamingen voeren aan da wet uitzonderingen op de norm van zestien li he toestaat en dat er op tal van andere plaatsen iqel j Franstalige kinderen van die uitzonderingenach ren. De Waalse minister Busquin moet nu beaing hij voor Komen ook een uitzondering wil rrove I hakt de knoop door na de speciale kabinetsvet De vandaag. AMNESTY INTERNATIONAL DEN HAAG Amnesty International houdt de komende week een „Week van de gewetens gevangenen". De organi satie, die opkomt voor de rechten van de mens, wil met deze week extra aan dacht vragen voor het lot van meer dan vierduizend politieke gevangenen die vastzitten zonder dat ze geweld gebruikten of an deren daartoe aanzetten. Amnesty stelt in een nieuw rapport dat meer dan de helft van de 154 lidstaten van de Verenigde Naties personen vasthoudt die op geweldloze wijze hun rechten uitoefenden. Het rapport onderstreept dat de gevallen die bij Amnesty bekend zijn slechts een fraktie vormen van de aantallen die over de gehele wereld worden vastgehouden. „Voor elke naam die wij kennen zijn er vele anderen die onbekend zijn en die samen een groep gewetensgevangenen van on bekende grootte vormen. Zij zitten in overvolle gevangenis sen, in werkkampen en op geï soleerde eilanden", aldus het rapport. Weinig regeringen, zo zegt het rapport, geven toe dat zij in strijd met internationaal aan vaarde normen burgers vast houden. Daarnaast hebben sommige regeringen hun eigen interpretatie van deze normen, aldus het rapport, zoals de stel ling dat vrijheid van menings uiting niet het recht inhoudt het communisme te bepleiten of andersom, tegen het com munisme te ageren. Het rapport geeft een aantal voorbeelden van gewetensge vangenen, wier geval bij de organisatie bekend is. Zo liet een Joegoslavische apotheker zich kritisch uit terwijl hij bij zijn hospita naar t.v. keek. La ter werd dit tegen hem ge bruikt in een proces en werd hij tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens „vijandige propaganda tegen de staat". In El Salvador woonden twee echtparen en drie kinderen in het huis van een vriendin. Binnengedron gen militairen wilden weten waar de vriendin was en mar telden de ouders voor de ogen van de kinderen. De kinderen doken op in een „verbete ringstehuis voor jongeren", de ouders zijn verdwenen. In de „week van de gewetens gevangenen" organiseert Am nesty over de hele wereld o- penbare bijeenkomsten, nacht- wakes en andere demonstra ties. Groepen vrijwilligers zul len naar ambassades trekken om druk uit te oefenen op re geringen voor de vrijlating van dertien uitgekozen gevan genen, die het lot van duizen den anderen moeten symboli seren. ADVERTENTIE. Leuk, die echte slagerij Goed zeg, dat videogebeuren Kiik in de entreehal. Op 'n groot videoscherm krijgt u een voorproefje van wat er op de beurs te beleven valt. Ook 't bekijken waard in de entreehal: 'n bakkerij en 'n slagerij in Anton Pieck-sfeer. Kiik. 'n luisterrijke HiFi/Video- show. 't Maakt Femina ook tot 'n feest voor meneer. U ziet er 't nieuwste van 't nieuwste in beeld en geluid. En u kunt er zelf video- en geluidsopnamen maken. Kiik 'ns wat een modeplein, 'n Héél paviljoen in het teken van de nieuwe mode. Met boetiekjes in Charles Dickens-stijl. Met muziek, terrasjes en wervelende modeshows. Kiik uw ogen uit op fruit. Fruit van eigen bodem, maar ook 'n keur van exotische vruchten werd verwerkt tot fantastische arrange menten. 'n Heel bijzondere show. Kiik hoe de bakker bakt en de slager slaagt in 't maken van zijn delicatessen. En proef van 't resultaat! j—L v Geopend: 10-17 en 19-22.30 uur, zondags 10-17 uur. Voordelige trein-toegangsbiljetten op vele stations verkrijgbaar. Wat 'n modeshowplein! 'n Hartstikke fijne crèche U komt gewoon niet uitgekf 1001 Snufjes krijgt u gepresente^, niet minder dan 300 stands. Enf' looppaden zorgen dat u fijn u'rtn voeten kunt. Kom. Gezellig naf Femina Familiebeurs. i ^ig Geen omkijken naar de king <jai Want kinderen van 3 tot 9 jaar v maken zich best in de gratis crèc] Toegangsprijzen net als vorig jaa volwassenen f 7-kinderen rt< 65 ersf5,-. Speciaal Femina gezinstarief: bij?/' bezoek 2 ouders 2 kinderen slechts f 17,50 (voordeel f 4,50)iord min FAMILIEBEURS 2 t/m 11 oktober 19^. Ahoy' Rotterdam.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12