t lé Uitzonderlijke windhoos oorzaak ramp Fellowship latriumarm? Proef maar. Hogere premies voor hogere inkomensgroepen Maximumstraf geëist tegen collega' van Heer Olivier oa Betere sloten op deuren straks verplicht Otterdam wil leltijdarbeid rplichten Veel minder stoplichten in Amsterdam Huisdier taboe voor driftige man 'roei is odig, iaar lectief El» Lennon VOORLOPIGE CONCLUSIE Maatschappelijke belasting stelt arts voor keuze Scheiding tussen behandelende en controlerende arts handhaven" In de dertiende film week Arnhem is de film kunst geworden ËfNENLAND' LEIDSE COURANT VRIIDAG 9 OKTOBER 1981 'ERDAM De Rotterdamse wethou- Riezenkamp (personeelszaken) wil, jrplicht stellen dat voortaan vacatures I gemeente door twee mensen worden tuld. Voorwaarde is wel dat er vol le sollicitanten zijn, aldus de wethou- isteren tijdens een commissievergade- tïij vindt het delen van banen noodza- gezien de hoge werkloosheid in Rot- n. Alvorens het plan definitief in te p, wil de wethouder eerst overleg ple- Jet de minister van sociale zaken om- nogal wat haken en ogen zitten. Prof. Zeegers half december voor rechter DEN HAAG De oud-voorzitter van het Nederlandse Lepra Fonds, prof. dr. G. H. L. Zeegers, die ervan wordt ver dacht gelden van het fonds te hebben verduisterd, moet half december voor de Haagse rechtbank verschijnen. De officier van justitie in Den Haag, mr. H. A. Holthuis, heeft dat gisteren mee gedeeld. Prof. Zeegers werd in oktober 1979 aan* gehouden. Hij zou een bedrag van ruim 160.000 gulden hebben verduisterd en een driemaandelijkse toelage van een vriend hebben aangenomen terwijl dit geld om fiscale redenen zogenaamd als schenking voor de missie bij hem te recht kwam. AMSTERDAM Burgemeester en wet houders van Amsterdam willen veel minder stoplichten in de hoofdstad. Dit blijkt uit de nota verkeersregeling die in het voorjaar in de Amsterdamse ge meenteraad wordt behandeld. Overigens leven ook in Den Haag plannen om het met minder verkeerslichten te doen, maar in Amsterdam wil men het aantal wel heel sterk terugbrengen. Eigenlijk willen B &W in de hoofdstad alleen nog stoplichten op drukke kruispunten waar ook nog een tram overheen moet Staatssecretaris doet beroep op Molukkers VAASSEN Staatssecretaris Van Leyen- horst van binnenlandse zaken heeft gisteren een overwacht bezoek gebracht aan de Zuid- molukse woongemeenschap in Vaassen. Hij heeft op de bewoners een „persoonlijk be roep" gedaan de laatste barakken van het voormalige woonoord te verlaten en hun ver zet op te geven. Hij herinnerde de mensen eraan dat zij met CRM een overeenkomst hebben gesloten waarbij zij toezegde de barakken te zullen verruilen voor nieuwbouwwoningen. Deze woningen zijn over enkele Weken beschik baar. De 25 Molukkers willen de barakken niet verlaten omdat ze bang zijn daarmee het recht te verspelen om ooit nog eens naar de Molukken terug te keren. ZWOLLE Een 49-jarige Elburger mag van de Zwolse politierechter twee jaar lang geen huisdier houden, omdat hij zijn hond met een zware klophamer heeft De verdachte was buiten zichzelf van woede geraakt omdat zijn hond, die last van wormen had, de kamer had bevuild. Dit kon volgens de politierechter niet door de beugel. De schuldbewuste Elbur ger kreeg een boete opgelegd van 300 gul den. Bovendien kreeg de man een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf da gen met als bijzondere voorwaarde dat hij gedurende de proeftijd niet voor een huis dier mag zorgen. „Vrije heroïne niet altijd verwerpelijk" LEIDSCHENDAM Minister Gar- deniers van volksgezondheid is tegen het vrij verstrekken van heroïne aan verslaafden, hoewel zij het niet onder alle omstandigheden afwijst. De mi nister liet eveneens weten geen voor standster van gedwongen afkicken te zijn. Volgens de bewindsvrouw is het vrij verstrekken van heroïne heel wat anders dan dat een arts heroïne verstrekt als alle andere middelen hebben gefaald. Als laatste redmiddel kan het toelaatbaar zijn, aldus de mi nister. Het PPR-kamerlid Lankhorst heeft de minister gevraagd of zij van mening is dat aan „extreem proble matische drugsverslaafden" op medi sche gronden heroïne moet worden verstrekt. fA SER: 'SUI (Van onze sociaal- lonomische redactie) HAAG De gigan- I werkloosheid roept economische, poli- en sociale spannin- jp. Zonder een werk- enheidsperspectief degenen, die de ar- J markt willen betre- p zonder een beleid, —4 werkloosheidsgroei (Jkeren, ontstaan al verschijnselen, die imenleving in hoge instabiel maken en ivisme in de hand en. Er moet dan ook jmische groei worden |treefd, omdat deze I gepaard gaat met werkgelegenheid. 00 roei kunnen bovendien behoeften op gebied en een betere ensverdeling beter wor- dan in een stagne- en sjeconomie. Er mag ech- en d?n nieuwe schaarste op- De economische groei leve Jus vooral selectief zijn; :erieirfin6 van ^et leefmilieu c ja energieverbruik moe rt schuren voorkomen, aldus collefnmissie van Economi- >eskundigen (CED) van ciaal-Economische Raad vandaag verschenen, regering bestemd rap- Economische groei in de enjachtig". land n me. r ndelrijf ijken°°fd TIJK Uit het pand p_^e handelsmaatschappij ^^nan de Scheepmakers- in de nacht van don- I op vrijdag 1.800 gulden 1111 in. De dieven gingen er andoor met 50 blanko :eJllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllll idbeeld van ingaf05 Angeles ^-^.NGELES Van John h, die vandaag zijn 41e !dag zou hebben ge- is op zijn geboortedag in pgeles een 2.13 meter ^^^andbeeld onthuld. ^^Bonzen beeld van de ^^■choten ex-Beatle werd HHRt eerst aan het publiek d ter gelegenheid van frde jaarlijkse straatfes- tn Los Angeles. Lennon |oeeld in spijkergoed en :n MAO-pet. De beeld- Brett Livingstone- Jllll [llllllllllllllllllll! SCHIPHOL Nog nooit eerder is, voor zover be kend, een Nederlands verkeersvliegtuig het slachtoffer van de weer goden geworden, zoals dinsdag naar alle waar schijnlijkheid de F 28 van de NLM. De gegevens uit de overigens zwaar be schadigde „Zwarte Doos" schrijven de oorzaak bijna zeker toe aan de weers omstandigheden. Maar het onderzoek gaat voort, want de conclusie is voor lopig, zo zegt een woord voerder van Verkeer en Waterstaat De voor Nederland uitzonder lijke windhoos (de laatste trof in de zestiger jaren het dorp Tricht in de Betuwe) moet de bemanning hebben verrast; de hpos wordt aan boord immers niet weergegeven door de( weerradar. Bij het afluisteren van de voicerecorder is dan ook geen opwinding in de cockpit gesignaleerd. Ook in het laatste radiocontact van de bemanning met de militaire verkeersleiding in Nieuw Mil- lingen is geen melding ge maakt van moeilijkheden. Maar op vrijwel hetzelfde mo ment liet de radar van Euro Controll in Beek (L) zien dat het toestel een val maakte van 3600 naar 800 voet. De bergingswerkzaamheden zijn gisteren beëindigd. Op de vliegbasis Woensdrecht is de rijkspolitie bezig met de iden tificatie van de slachtoffers, een zeer moeilijke taak omdat de stoffelijke resten uit kleine fragmenten bestaan. Dat geldt ook voor de resten die nog zijn aangetroffen in de krater die het vliegtuig in de bodem heeft geslagen. Het werk in de krater is gisteren vertraagd omdat onder de krater een 10.000 volt-kabel loopt, die overigens niet beschadigd is. Een motorblok en een deel van de cabine van het ver ongelukte toestel zijn uit de krater tevoorschijn geko men. APELDOORN Dat steeds meer mensen naar de huisarts gaan met vage of onduidelijke klachten die het gevolg zijn van maatschappelijke spanningen, stelt de huisarts voor een onvermijdelijke keuze. Of hij moet zich weer beperken tot „echt medische" klachten, of hij moet de maatschappelijke overbelasting erkennen en er dan ook de consequenties uit trekken. Dit stelde prof. dr. J. C. van Es, hoogleraar huisartsgeneeskunde in Utrecht, vanmorgen op het medisch congres van de KNMG in Apeldoorn. Overbelasting kan te maken hebben met het werk van mensen, hun persoonlijke relaties en spanningen van meer algemene aard zoals gebrek aan zekerheid of angst voor een kernoorlog.1 Huisartsen hebben dan wel eens de neiging om die maatschap pelijke problemen te vertalen in medische moeilijkheden, aldus Van Es. Op die manier is het medische circuit ook een makkelij ke vluchtweg geworden: Iemand met problemen op zijn werk gaat de ziektewet in, iemand met moeilijkheden thuis wordt „patiënt". Want dat is gemakkelijker dan bij een arbeidsconflict iemand te ontslaan, of als het om problemen thuis gaat, de zaak uit te praten, aldus prof. Van Es. Meer controle op herstel autoschade DEN HAAG Omdat bij het publiek een groeiende behoef te bestaat de gerepareerde schade aan een auto door de ANWB te laten controleren, heeft deze de mogelijkheden daartoe uitgebreid. De controles worden ondergebracht bij de zogeheten technosta- tions. Deze hebben een grotere capaciteit dan de afdeling exper tise motorvoertuigen. Het onderzoek voorziet in een controle van alle in het expertise-rapport overeengekomen schades. Ook bij twijfel over goede uitvoering van een reparatie kunnen de leden van de ANWB bij de technostations terecht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mensen met hogere inkomens gaan volgend jaar aan zienlijk meer aan sociale premies betalen. Het ka binet zal waarschijnlijk al volgende week (in de re geringsverklaring) maat regelen aankondigen die tot doel hebben de pre- miegrens voor volksverze keringen te verhogen. Tot nog tóe moet over de eer ste 48.000 gulden van een inkomen premie worden betaald. Die grens wordt opgetrokken tot vermoe delijk in de buurt van de 55.000 gulden. Concrete voorstellen zijn vol gende week misschien nog niet te verwachten, gezien de meningsverschillen binnen het kabinet over het te voeren so ciaal-economisch en financiële beleid. Het optrekken van de premie- grens is één van de middelen die het kabinet ten dienste staan om de verdeling van de inkomensmatiging volgend jaar wat rechtvaardiger te la ten zijn dan in de begroting van het vorige kabinet werd aangekondigd. Door het op trekken van een aantal pre mies voor de sociale verzeke ringen dreigden de lagere in komens aanzienlijk verder in koopkracht achteruit te moe ten dan de hogere, omdat so ciale premies maar over een beperkt inkomensdeel worden geheven. Het nieuwe kabinet wil bereiken dat de laagstbe taalden er niet meer dan één procent op achteruit gaan en de topinkomens vier procent. Het optrekken van de premie- grenzen is één van deze mid delen. Verder valt te denken aan het aftoppen van de prijs compensatie en de vakantie toeslag voor de hogere inko mens. Om de lager betaalden een steuntje in de rug te geven wordt niet alleen een duurte- toeslag overwogen, zoals dit jaar in december wordt gege ven. Minister Den Uyl maakt zich binnen het kabinet hard voor een extra optrekking van het minimumloon met 1,5 pro cent. AMSTERDAM „Een tot groot speculant uitgegroeide groenteboer, met uiterst geraffineerde oplichtings- en fraudepraktijken. Een man wiens leven aan elkaar hangt van leugens en bedrog, van listige kunstgrepen en verdichtsels". Als een officier van justitie met deze, op z'n zachtst gezegd weinig vleiende woorden, de han del en wandel van een verdachte betitelt, moet hij er wel van overtuigd zijn dat er „iets" aan de hand is. De woorden van officier van justitie mr. J. de Bruin, waren ge richt aan het adres van de 42-jarige Wim P. Deze moest zich gisteren voor de Amsterdamse rechtbank verantwoorden voor grootscheepse oplichting en flessetrekkerij, waarmee hij miljoe nen guldens zou hebben „verdiend". De officier eiste daarvoor de maximumstraf van drie jaar en tien maanden. De naam van P. is de laatste tijd in één adem genoemd met die van ex-notaris S.-S. en Arie O. (Heer Olivier). P. zou met Heer Olivier de nota ris drie miljoen gulden lichter gemaakt hebben, provisie voor een lening van twaalf miljoen dollar die Heer, Olivier wel zou „versieren". Naar die twaalf miljoen kon de notaris fluiten. Naar de drie mijoen overigens ook, want daarmee gingen Arie O. en Wim P. naar Parijs, waar zij goede sier maakten. (En gearres teerd werden). P. zou ook de Bank Mees en Hope 8,5 miljoen gulden lichter hebben gemaakt door te schermen met vervalste contracten over het opkopen van de hele aardappeloogst van Malta. De fir ma van P. ging failliet, de bank zag naar geld nimmer terug. Ook had de officier van acht gevallen van flessetrekkerij op zijn lijstje staan, waarbij P. voor 120.000 gulden aan goederen had gekocht zonder een cent te betalen. De officier betreurde het dat hij geen hogere straf kon eisen: „Bij de laatste wetswijziging in 1928 wist de wetgever nog niet dat miljoenenoplichtingen mogelijk waren. Dus zou de inflatie ook in de wet moeten doorwerken". Uitspraak 22 oktober. ADVERTENTIE. III Mini I/rant* ken iop. t'bij! irlijk eraalwater heeft vaak een zoutachtige smaak. SPA niet. rant echte SPA is natriumarm en bevat bijna geen zouten. "uaarom is SPA zo zuiver en verfrissend van smaak. jlPA is ideaal om te mixen en heerlijk bij het diner. Waar u ook bent, vraag altijd naar de echte SPA. Bij de slachthuis zen was het gis teren druk van islamieten die hun schapen ri tueel wilden la ten slachten, zonder met de geldende regels in conflict te ko men. Aanleiding was het islamiti sche schapen- of offerfeest. T) APELDOORN Om de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt te behouden moeten de behandelende en controlerende taak van artsen gescheiden blijven. Dit concludeerde vandaag de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst, D. B. Kagenaar, in een rede waarmee hij het tweedaagse ledencon gres in Apeldoorn opende. Scheiding van behandeling en controle wil zeggen dat er onder scheid wordt gemaakt tussen de arts die een patiënt helpt en de arts die een maatschappelijke taak heeft, zoals de verzekerings- of politie-arts. Kagenaar wil die scheiding dus handhaven, maar hij zei wel dat de verhouding tussen de twee soorten artsen drin gend aan verbetering toe is en dat de plaats die de patiënt in die verhouding inneemt duidelijker zal moeten worden omschre ven. De laatste tijd gaan er in de medische wereld stemmen op om de scheiding tussen de twee taken te laten vervallen. UTRECHT Het Nederlands Normalisatie Instituut werkt aan landelijke normen voor de beveiliging van huizen. De voorschriften, die waarschijnlijk nog eind dit jaar gereed komen, hebben betrekking op de bouw wijze van huizen en de constructie van sloten, ramen en deuren. Gemeenten of verzekeringsmaatschappijen kunnen huiseigenaren verplichten zich aan die normen te houden. Directeur Wessels van het Technisch Bureau ter Bevordering van Schadepreventie maakte dit gisteren bekend naar aanlei ding van de beveiligingsbeurs „Security 81", die volgende week in Utrecht wordt gehouden. Om aan de eisen te voldoen zal de huizenbezitter een bedrag van ongeveer 500 gulden moeten investeren. Verzekeraars kun nen de voorwaarden in hun verzeringspolis laten opnemen, liet Wessels weten. Hij vergeleek de beveiligingsverplichting met de voorschriften die voor brandpreventie gelden. ARNHEM Natuurlijk had de scherpzinnig essay ist en de voorvechter van de goede film Menno ter Braak gelijk toen hij, dat was aan het eind van de jaren twintig, noteerde dat de film geboren is „tussen sigaretten kauwende volksjongens en gieche lende dienstboden". En natuurlijk is het waar dat de film is ontvangen „met het stormachtig enthousi asme en de eerlijke ro mantiek van een naar verlossing hunkerend pro letariaat". Maar het boor- lingske is volwassen ge worden en beweegt zich nu in een geheel ander milieu. Het programma van de dertiende Film- week Arnhem levert het bewijs. De films die de volijverige or ganisatoren van de filmweek naar Gelre's hoofdstad hebben gehaald, hebben weinig te ma ken met glitter en idolen met escapisme en de „zaterdag- avonddroom". Slechts enkele rolprenten, zoals James Ivory's Quartet en Babylon van Franco Rosso, vallen on der het normale bioscooprou lement Het merendeel volgt evenwel het alternatieve cir cuit in de filmhuizen. Het zijn non-commerciële, sterk maat schappelijk geëngageerde films waar de bioscopen geen brood in zien omdat ze, zoals alle kunst, allesbehalve vrij blijvend zijn, maar de functie van eyeopener hebben. In het ruim honderd films tellende programma daarom veel pro- dukties met een sociaal-kriti sche en emancipatorische ten dens. Veel aandacht ook voor films uit Afrika en Klein-Azië met als klapstuk een serie van zes werkstukken van de Indiase cineast Mrinal Sen. Program meur van de Filmweek Ri chard Verheul: „Ik kies voor films, mits goed gemaakt die de mensen wakker schudden en verrassen door hun aparte vormgeving". Natuurlijk is het alternatieve karakter van deze filmweek een beetje uit nood geboren: de machtige Nederlandse Bio scoopbond zag af van de orga nisatie en liet filmliefhebbend Arnhem aan zijn lot over. De filmverhuurders zien meer in een festival in Amsterdam. Maar de Stichting Internatio nale Filmweek Arnhem onder leiding van de geneesheer dr. Paul Meulendijk maakte van de nood een deugd, zette film- weektradities op de helling en koerste naar een programma, waarin de kwaliteit voorop staat Daarmee wordt dan ook meteen gegokt op een ander publiek. De verhuizing van net eerbiedwaardige Rem- brandttheater naar op en nabij de Korenmarkt gesitueerde bioscopen het in roestvrij staal opgetrokken Eurocinema Theater, het wat simpeler ge huisveste Scene en het Film huis in de voormalige Koren beurs - is symptomatisch voor de andere opzet van deze film manifestatie.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11