bedreven Sadat nocht levenswerk liet afmaken „Vrije Officieren" nemen aanslag voor hun rekening Sadat eerder doelwit van samenzweringen Opnieuw winnaar van Vredesprijs vermoord £gidóc ©ou/WMit Vredesstichter geveld Israël bezorgd over voortgang Camp David Hosny Moebarak aanhanger van Anwar Sadat Russische kritiek op De Waarheid fITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 PAGINA 9; ud duurder dood Sadat [)EN De moord op jyptische president Sa- )eft er in de financiële i van de wereld voor j»d dat de dollar en het sterk in prijs zijn ge- i. De eerste uren na de lg, toen het lot van de lent nog onzeker was, te er op de beurzen en iarkten een hyperner- stemming. Na het be- vorden van het over- van Sadat ontstond als altijd in tijden van nomen internationale ting, veel vraag naar KAIRO De gisteren vermoorde president Sadat is in het verleden vaker doelwit van samenzweringen geweest. Zo is eind 1972 in een moskee bij Kairo een poging tot een staats greep verijdeld. De regering heeft deze berichten overigens later tegengesproken. In april vorig jaar zou een door Libië met wapens uitgerust zclfmoordcommando de president hebben opgewacht op een vliegveld in Portugal, toen Sadat daar zou landen. Uiteindelijk vloog de Egyptische president door naar Engeland. Ook deze berichten zijn in Kairo ont kend. Een paar maanden geleden hield de politie op het vliegveld van Kairo, vlak voor president Sadat daar een rede zou gaan houden, een Palestijn aan, die negen kilo dy namiet bij zich had. Twee maanden terug annuleerde ae president plotseling een bezoek aan Oostenrijk, nadat be richten over een moordcomplot de ronde deden. OSLO Na Dag Hammarskjöld en dominee Martin Lu ther King is president Sadat de derde winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede die op gewelddadige wijze om het leven komt. In april 1968 werd dominee King, die in 1964 voor zijn strijd voor de gelijkberechtiging van zwart en blank de Vredesprijs had gekregen, tijdens een beto ging voor burgerrechten in Tennessee doodgeschoten. Ze ven jaar eerder was de toenmalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjöld om het le ven gekomen bij een vliegtuigongeluk, dat volgens de of ficieuze lezing te wijten was aan sabotage. President Sa dat kreeg in 1978 de Vredesprijs, omdat hij als eerste Ara bier bereid was met Israël aan tafel te gaan zitten om over vrede te praten. Gezin Sadat KAIRO Een weduwe en vier volwassen kinderen blijven achter na de moordaanslag op hun man en vader, Anwar El Sadat. De weduwe van de presi dent is een maatschappelijk ac tieve vrouw. Zij heeft zich inge zet voor geboortebeperking, de gehandicapten en voor het be houd van het culturele erfgoed van het oude Egypte. Vedrer do ceert zij aan de faculteit voor letterkunde in Kairo, waar ze onlangs nog een eredoctoraat kreeg. Twee dochters van Sadat zijn getrouwd met invloedrijke vrienden van de overleden pre sident. Zijn enige zoon, Gamal, is een succesvol zakenman. ïr d (I HAAG Ongetwij- j te I is de gebeurtenis die :he Var Sadat tot een groot oet tsman heeft gemaakt >on j reis geweest naar Je- ermijiem. Als eerste Ara- ten staatshoofd sprak hij ,eieV °P 20 november 1977 fypt£nesseth toe en verze- n inie plechtig de veilig- plaat die Israël verlangde, eiste tezelfdertijd ide3I,nties voor EgyPte en palestijnen. Sadat heeft f politiek sinds hij in JnJember 1970 de macht beiejzijn overleden school- It dderaad Nasser overnam i Sa| grote, bewonderens- .irdige, hardnekkigheid e gehouden. Onderdruk- in së van zijn tegenstan- ïubiü met harde maatrege- h zoals nog vorige e btnd' maar oolc in het Jet ?n van zijn regeerpe- veriF' en een verrassings- Amog tegen Israël in 1973 'er iwde hij niet om bte in zijn oude glorie "tfJferstellen. )N/7t heeft over de voorberei- iRDPn van die historische reis •Jeruzalem uitvoerig ver- 9 in zijn kort daarna ver- fien autobiografie In bh of Identity in het Ne- inds verschenen onder de J Op Zoek naar een Identi- Ze is geschreven op het jent dat Sadat waarschijn- 'jJ flhet meest werd bewon- op het hoogtepunt van zijn eigen glorie, toen zelfs zijn meest geharde tegenstanders hun ogen nauwelijks konden geloven, en zowel Egypte als Israël leefden in de roes van het vredesproces. De bespiege lingen die hij toen koesterde zijn tekenend voor het charis ma van Anwar Sadat. Wereldleiders Aanvankelijk dacht Sadat ero- ver de leiders van de vijf wereldmachten te verzamelen in de Kijamah-kerk of al- Aksa-moskee in Jeruzalem: Carter, Giscard d'Estaing, Cal- laghan, Hua-Kwo-Feng en Brezjnev. Zij zouden premier Begin van Israël duidelijk moeten maken dat er voor Egypte absoluut alles aan gele gen was dat de vredesconfe rentie in Genève over het Midden-Oosten zou moeten beginnen. Het zou in de ogen van Sadat een emotioneel en symbolisch begin zijn van de weg naar vrede. De Sovjet- Unie, die vijf jaar eerder al op last van Sadat zijn adviseurs uit Egypte had moeten terug trekken, bleek echter niet ge negen Sadat tegemoet te ko men. Maar bij president Carter van de VS vond Sadat van be gin af aan een gewillig oor. Sa dat was realist genoeg om te beseffen dat de Amerikanen hun speciale relatie met Israël niet zouden willen of zelfs maar kunnen opgeven, maar evenzeer was hij ervan over tuigd dat zij voor hun eigen belangen zouden opkomen. Die belangen waren duidelijk geraakt door het olie-embargo dat de Arabische landen na de Yom Kippoer-oorlog van 1973 tegen de westerse landen had den ingesteld. Van nu af aan zou niet langer alles wat Israël deed zijn wel gedaan, zoals in de tijd het ge val dat Johnson president was en deze Israël carte blanche gaf. Sadat en Carter zouden zolang de laatste het in de VS voor het zeggen had op één lijn blijven. Begin raakte korte tijd in de ban van het élan van Sadat, maar gaf zijn zucht naar gebiedsuitbreiding op de wes telijke Jordaanoever niet op. De in 1967 op Egypte verover de Sinaï zou hij in fases terug geven, voor Palestijns zelfbe stuur bleef hij echter volko men doof. Gevangenschap Misschien is het talent van Sa dat om gebaande wegen te verlaten en nieuwe uitwegen te zoeken om zijn idealen te verwezenlijken, gerijpt tijdens zijn gevangenschap. Sadat zat tweemaal in zijn leven in de gevangenis, twee keer vlak achter elkaar wegens zijn be trokkenheid bij complotten te gen het voor-revolutionaire bewind van koning Faroek, de laatste vorst van Egypte die uiteindelijk in 1952 het veld moest ruimen voor Nasser. In de al eerder genoemde au tobiografie schrijft Sadat dat in die gevangenisperiode zijn ei gen overtuigingen werden ge louterd. Indien hij al velen wist te overtuigen door zijn aangeboren gedrevenheid en gloedvolle overredingskracht, hij slaagde daar toch niet op de laatste plaats in door de on baatzuchtigheid van wat hij nastreefde. Sadat is van jongs af aan ah zoon van een kleine beambte die in 1918 in een klein dorpje van de Nijldelta werd geboren een bestrijder geweest van het corrupte roy alistische bewind. Samen met Nasser heeft Sadat bijna twin tig jaar lang gewerkt aan de opbouw van een socialistisch Egypte. Maar de tacticus Sadat schreef toen hij in 1970 Nasser opvolg de de Sovjet-Unie als vanzelf sprekende bondgenoot voor het revolutionare Egyptische regime af. Overduidelijk was toen immers gebleken dat Egypte op die manier nooit de Sinaï van de Israëli's zou te rugkrijgen en de tegenstellin gen in het Midden-Oosten nooit zouden .kunnen worden doorbroken. De oriëntering op de Verenigde Staten beteken de overigens niet dat Sadat een louter kapitalistische koers ging varen. Ondanks het hechte bondgenootschap dat Sadat met de Verenigde Staten onder Carter opbouwde, hield hij vast aan de revolutionair- nationalistische idealen voor zijn eigen land. Deze waren, net als onder Nasser gericht op vergroting en een betere ver deling van de welvaart en op sociale rechtvaardigheid. Maar die abrupte koerswijzi ging voerde hij volstrekt ei genmachtig door. Sadat alléén wist wat goed voor zijn land was en zij die zich tegen hem keerden en samenzweerden, zoals de linkse vice-premier Aly Sabry in 1971 in de eerste van een lange rij, verdwenen voor langere of kortere tijd in de gevangenis. Niets is ogenschijnlijk zo tragisch in het drama dat zich gisteren aan president Sadat heeft voltrokken als het feit dat dit juist de man moest overkomen, die zijn nek uitstak om de vrede in het Midden-Oosten te bereiken. Sadats image als vredesstichter springt voor de Westerlingen het meest in het oog, maar in zijn eigen land moest Sadat oproeien tegen een steeds grotere oppositiestroom, die hij op gezette tijden met autoritaire hand probeerde in te dammen. Religieuze fanatici en gefrustreerde militairen zinden op wraak. Zij koesterden heel andere idealen dan Sadat die zijn land in recordtijd wilde omvormen tot een modern land. Pa rallellen met de sjah van Iran, met wie Sadat zo trouw be vriend-was, dringen zich op. Toch doet men dan onrecht aan Sadat, die vaak wel sterk autoritair handelde, maar als reli gieus geïnspireerd man zich nimmer schuldig maakte aan de bloedige repressie van de sjah. Onontkoombaar is de vraag wat de toekomst zal zijn van het vredesproces dat door Sadat op gang is gebracht. De positie van Sadats opvolger, de vrij onbekende Moebarak, is immers lang niet zo sterk zijn als die van Sadat zelf. Dat be tekent in feite dat hij op een of andere manier meer tege moet zal moeten komen aan de binnenlandse oppositie. Toch- lijkt het uitgesloten dat hij dit vredesproces zonder meer zal willen opgeven. Daarvoor heeft hij zich immers te veel ver eenzelvigd met het vredesstreven van Sadat. In ieder geval zal de weg naar vrede in het Midden-Oosten: nog veel moeilijker worden. Dat ligt overigens niet op de laatste plaats aan de Israëli's zelf. Juist Begin heeft Sadat na het sluiten van de vredesakkoorden stelselmatig verhinderd enig succes te boeken bij de verwezenlijking van enigerlei vorm van zelfbestuur voor de Palestijnen, zoals in Camp Da vid overeen was gekomen. Tegenover een groeiend aantal: Arabische tegenstanders, die Sadat van verraad beschuldig den, kwam de Egyptische president met lege handen te staan. In al zijn kortzichtigheid heeft premier Begin de kans. niet benut om Sadat uit zijn isolement te halen. Wellicht had hij er het leven van Sadat mee gered en daarmee het voort bestaan van het Egyptische vredesstreven. Camp David Het belangrijkste resultaat van die koerswijziging was dat met de actieve medewerking van Carter in 1978 de akkoorden van Camp David tot stand konden komen. Maar van nog groter belang is waarschijnlijk dat de Arabieren in het op gang gekomen vredesproces in een groot deel van de Europe se opinie werden opgetild uit de sfeer van verontachtza- ming, waarin zij hier vele de cennia hadden geleefd. Door de opmerkelijke koers van Egypte in de afgelopen tien jaar zijn voor ons de wensen van de Arabieren vertrouwd, begrijpelijk en voor het groot ste deel respectabel geworden. Het olie-embargo uit 1973, in gesteld op initiatief van Egyp te, kan daar uiteraard niet los van gezien worden. Het is, anders dan in de jaren zestig het geval was, voor ie der welmenend mens vol strekt duidelijk geworden dat .Egypte zijn eigen grondgebied van Israël terugkrijgt en dat de Palestijnen recht hebben op een eigen staat, ook al is het niet voor iedereen duidelijk wélke Palestijnen daar de lei ding over moeten hebben. Confrontatie Het meest tragische aan deze moordaanslag van vernederde fanatici is dat de terugval in de oude politiek van confron tatie in het Midden-oosten op nieuw overheersend dreigt te worden. De onverzoenlijke houding van de Israëlische premier Begin heeft daar ze ker het nodige toe bijgedragen. Dat Egypte in de periode na Sadat nog die prominente rol zal kunnen spelen, die het tot nu toe vervulde, lijkt twijfel achtig en Egypte zou wel eens heel goed kunnen terugkeren in het kamp van de onver zoenlijke Arabische staten. Toch rijpt ook elders in de Arabische wereld, en niet in de laatste plaats in Amerika zelf, het inzicht dat beiden el kaar nodig hebben. Het optre den van de Saoedi-Arabische minister Saud-Al Feisal deze week in de Verenigde Naties, die de regering-Reagan opriep tot een nuchtere, onpartijdige koers inzake het Midden-Oos ten, mag veelbetekenend he ten. Misschien zijn er toch nog mensen die het levenswerk van Sadat kunnen voortzetten. PAUL VAN VELTHOVEN Nederlandse sportploegen in Egypte DEN HAAG - Op dit moment bevinden zich twee Neder landse volleybalploegen in Egypte. Een damesteam van Starlift en een herenploeg van Haag, beide uit Den Haag, be vinden zich in Suez om dezer dagen een aantal wedstrijden in een toernooi te spelen. Het thuisfront van beide Haagse clubs heeft vanaf het moment dat de aanslag op president Sa dat bekend werd getracht in contact te komen met de vol leyballers, maar door overbe lasting van het transmissienet waren die pogingen vergeefs. JERUZALEM Het Israëlische kabinet is vanmorgen - in spoedzitting bijeengekomen om zich te beraden over de gevolgen van de doo(d van president Sadat van Egypte voor de betrekkingen tussen beide landen. Na een eerste emotionele reactie op de dood van Sadat verklaar den de leiders in Jeruzalem dat zij de betrekkingen met Egypte willen voortzetten en het vredesakkoord volledig uitvoeren. Verder werd bekend dat premier Begin zaterdag zijn land zal vertegenwoordigen op de begrafenis van president Sadat. Omdat de begrafenis op de sabbat plaatsvindt en het de joden dan ver boden is te reizen, is de Egyptische regering gevraagd een ver blijfplaats zo dicht mogelijk bij de begraafplaats van Sadat te zoeken. Niet alle joodse leiders waren overigens geschokt door de dood van Sadat. Leden van de extreem-orthodoxe Joodse De fensieliga in de Verenigde Staten verklaarden dat de organisatie „enigzins verheugd" was over het nieuws. De Defensieliga ver zet zich tegen de akkoorden van Camp David en hoopt nu, dat de dood van Sadat de Israëlische regering ertoe zal brengen een eind te maken aan het Camp Davidproces. ing an dat vermoord vein er fervolg van voorpagina) nen-RO De aanslag op pre ien ft Sadat vond plaats om :ht ft voor twaalf Nederland- d (12.45 uur plaatselijke toen hij samen het hoge 'onarissen en buitenland- ;ten in een buitenwijk airo een militaire parade Toen de parade bijna "^'"hdigd was sprongen plot- 51J£ w soldaten uit een jeep, n handgranaten naar ipodium waarop de presi- stond en openden het Sadat werd daarbij, naar idaiLpas bleek- dodelijk ge- en. Na een minuut was ichieten, dat een enorme :k veroorzaakte, voorbij, aantal daders was door gheidstroepen doodge- ten, anderen werden ge baar en8enomen- Ondertussen aa_ 1 de president per helikop- Verêebracbt naar een mi- ^n_« Ziekenhuis. Na een lange irfTpde van wachten, waarin werd verklaard dat Sadat gewond was en later dat fcn operatie had onder- kwam rond de klok van n uur Nederlandse tijd de iele bevestiging dat de itische president Anwar adat aan zijn verwondin- was bezweken. Volgens de in werd bij binnenkomst Sadat in het ziekenhuis 1 hartslag meer geconsta- I. Hij bleek door meerdere Is getroffen. Pogingen om lartslag weer op gang te Igen hadden geen resulaat. uur en tintig minuten na omst in het ziekenhuis 'n de doktorn hun pogin- ;d1Üop: Egyptische radio en 'isie. de een rechtstreeks lag gaven van de parade, en direct na de aanslag eiti uitzendingen af en zonden aan het bekend worden het overlijden van presi- Sadat marmuziek uit. In te, maar ook in het buur- Soedan én in Portugal is jtu0 - Periode van nationale J afgekondigd. Zaterdag °t wijlen president Sadat iairo begraven. BEIROET Op 26 okto ber 1954, twee jaar na de Egyptische julirevolutie, werd in Alexandrië ge poogd Sadats voorganger, president Gamal Abdel Nasser te vermoorden. Terwijl de president een grote toespraak hield, vuurde een lid van het Moslim-broederschap van op korte afstand zes scho ten op hem af. Geen en kele kogel trof doel. De duizendkoppige me nigte, die getuige was van dit gebeuren, raakte in paniek. Op het podium had iedereen zich gebukt, behalve Nasser. Hij bleef rechtop staan en riep: „Vergeet niet, dat wan neer Gamal Abdul Nasser iets zou overkomen, de re volutie toch voortduurt, want iedereen van u is een Gamal Abdel Nasser". Nu staat het nog te bezien wie de moordenaars van president Sadat zijn, of zij behoren tot een kleine groep, die gewoon een einde wilde maken aan het leven van het staatshoofd, of dat zij lid waren van een bredere samenzwering om het Egyptische regime ten val te brengen. Als het geen Moslim broeders waren, hebben zij toch gehandeld in de dramati sche zelfmoordgeest, die eigen is aan het Muzelmaanse funda mentalisme, dat nu in heel het Midden-Oosten herrijst. De moordaanslag op Sadat hoeft geen verwondering te wekken. Sinds zijn pelgrimage naar Jeruzalem in november 1977 werd natuurlijk algemeen aangenomen, dat zij, die het meest zijn dood wensten, die genen waren die het grootste nadeel ondervonden van zijn „verraad" de Palestijnen of agenten van een Arabisch re gime, met name de Syrische baathisten, voor wie het bij zonder belangrijk is dat zij Egypte onder een nieuwe lei der weer in het Arabische ga reel kunnen doen lopen. Egyptische oppositie Maar er was een andere stroom onder de anti-Sada- taanhangers, die vond dat het veel beter was de „verrader" door de Egyptenaren zelf om het leven te laten brengen. Fa- tah-leider Abu Iyyat, een van de aanvoerders van de Zwarte September-terreurorganisatie, heeft ooit de mening uitge sproken, dat moord op Sadat door Palestijnen een onge wenst resultaat zou kunnen hebben; namelijk nog meer anti-Arabisch-Egyptisch chau vinisme, van precies het soort dat door Sadat zo handig geëx ploiteerd werd om naar Jeru zalem te kunnen gaan. De moordenaars zijn kennelijk Egyptenaren, afkomstig uit het leger dat door Sadat sedert zijn glorierijke „overwinning" in de oktober-oorlog van 1973 afgeschilderd werd als het toonbeeld van Egyptisch pa triottisme. Dat hoeft evenmin verbazing te wekken. Gisteravond stelden verschei dene organisaties zich verant woordelijk voor de moordaan slag op Sadat. In anonieme te lefoontjes meldden zich onder meer de „Vrije Officieren van het oppositiefront voor de be vrijding van Egypte, geleid door de voormalige Egyptische generaal Saad El-Sjazli en de „onafhankelijke organisatie voor de bevrijding van Egyp te". Vooral de „Vrije Officie ren" verdienen vrij serieuze aandacht. De leider van dit oppositie front voerde het bevel over de Egyptische troepen in de okto- beroorlog van 1973. Na Sadats bezoek aan Jeruzalem nam El- Sjazli ontslag als ambassadeur, in Lissabon. Hij keerde zich af van het beleid van Sadat en nam zijn toevlucht in Libië, waar hij een leger van twintig duizend man tot zijn beschik king zou hebben. El-Sjazli verscheen gisteren voor de Libische televisie. In een korte redevoering noemde hij de daders van de aanslag op Sadat „patriotten" en „moe dige elementen uit het Egypti sche leger". Hij deed een be roep op het Egyptische leger „het verbond met het zionisme en het imperialisme te verbre ken", een verwijzing naar de Akkoorden van Camp David. Volgens El-Sjazli hadden de „patriotten geen andere keus dan geweld met geweld te beantwoorden". In zijn rede nam hij overigens niet rechtsstreeks de verant woordelijkheid voor de aan slag op zich. Wel verklaarde zijn organsatie in een telefoon tje aan verscheidene persbu reaus voor de aanslag verant woordelijk te zijn. Egypte Sadat noemde het zo graag het „Eiland van lief de" kan, zo blijkt nu weer, niet ontsnappen aan het geweld dat tegenwoordig een vast onderdeel van de Arabi sche politiek is geworden. Dit geweld vloeit voort uit een pa radoxale toestand. Hoewel het Midden-Oosten wellicht het onrustigste deel van de wereld is, zijn de voornaamste regi mes er toch merkwaardig duurzaam, zelfs wanneer de stabiliteit te wensen overlaat. Sinds kolonel Khadaffy in 1968 koning Idris omverwierp, heeft zich er geen revolutie meer voorgedaan, in de zin dat een totaal nieuw regime tot stand gebracht werd. In de jaren vijftig kwam het er herhaaldelijk tot staatsgrepen. En toch was het volk toen minder ontevreden dan tegen woordig. De huidige generatie van Arabische heersers is erin geslaagd heel de staatsappara- tuur zodanig te manipuleren, dat zij over een persoonlijke Controle beschikken, die alle macht welke hun voorgangers ooit gehad hebben, in grote mate overtreft. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de oppositie meer en meer een beroep is gaan doen op geweld. Moord op de man aan de top was evenzeer het hoofddoel van zijn vijanden als het behoud van zijn positie zijn eigen hoofddoel was. President Assad van Syrië en Saddam Hussein van Irak zijn elk op hun beurt op wonder baarlijke wijze aan de dood ontsnapt. Muzelmaanse funda mentalisten zijn de toonaange vende gebruikers van politiek geweld, maar vele anderen staan gereed om hun voor beeld te volgen. DAVID HIRST THE GU ARDIAN Kairo Het overlijden van president Sadat van Egypte heeft zijn vice-pre sident, Hosny Moebarak, die dichtbij hem stond toen de fatale schoten werden gelost, tot voorlo pige opvolger gemaakt. Moebarak, die in 1928 is gebo ren, is een zwijgzame, in de Sovjet-Unie opgeleide lucht machtmilitair, die de blauw druk ontwierp die leidde tot de aanvankelijke overwinnin gen van Egypte op Israël in de oktoberoorlog van '73. Als vice-minister van oorlog en opperbevelhebber van de luchtmacht reorganiseerde hij het luchtwapen dat groten deels verantwoordelijk was ge steld voor de nederlaag van Egypte in de juni-oorlog van *67 met Israël. Moebarak werd in 1974 tot generaal bevorderd en werd op 15 april 1975 vice- oresident. Hij werd aangesteld els waarnemend president toen Sadat later in dat jaar op reis ging naar het buitenland. Sindsdien is hij een figuur van betekenis in de Egyptische top geweest. Nog pas vorige week keerde hij in Kairo terug van •een bezoek aan Washington. De reis naar Washington was de jongste van een reeks over zeese bezoeken die Moebarak namens Sadat ondernam. De president was erop gebrand dat zijn vice-president een ac tief aandeel in de regering had. Moebarak is geboren in de Nijldeltaprovincie Menoefia, waar ook president Sadat van daan kwam. Hij ging in 1947 studeren aan de militaire aca demie en studeerde twee jaar later af. Later vertrok hij naar de Sovjet-Unie, waar hij een uitstekend piloot werd. Terug gekeerd jn Egypte werd Moe barak benoemd tot comman dant van een luchtmachtbasis. Moebarak werd in 1972 aange steld tot opperbevelhebber van het luchtwapen. Een paar we ken nadien werd hij benoemd tot vice-minister van oorlog, met behoud van zijn lucht machtcommando. Later in het jaar bezocht hij Moskou op nieuw, waar hij om de wapens en het technisch advies vroeg die zoveel opzienbarend succes zouden hebben bij de verras singsaanval die Egypte op Yom Kippoer in oktober 1973 over het Suez-kanaal heen op Israël deed. MOSKOU Het Russische weekblad „Nieuwe Tijden" is van mening dat de wijze waar op het Nederlandse communis tische dagblad „De Waarheid" verslag doet van de gebeurte nissen in Polen, „ingaat tegen de strijd die de Poolse commu nistische partij voert tegen de vijanden van het socialisme". Dit meldde gisteren het Russi sche persbureau Tass. „Nieuwe Tijden" vindt het „vreemd" dat het Nederlandse blad geheel aan de kant staat van het vrije Poolse vakver bond Solidariteit en niet ge noeg aandacht schenkt aan de standpunten van de Poolse au toriteiten. Felle kritiek op Thatcher LONDEN Ex-premier Ed ward Heath van Groot-Brit- tannië is een campagne begon-, nen tegen zijn partijgenote en huidige premier Margaret Thatcher. Met de slogan „Er is een andere weg" geeft hij aan dat het beleid van Thatcher rampzalig is voor Engeland. Heath staat niet alleen in zijn: partij. Een aantal jongere La gerhuisleden van zijn Conser vatieve Partij zijn van plan op positie te gan voeren tegen het economische beleid van That cher

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9