iJroen licht voor Renovatie Zandslootkade Onderhoud zwembad kost dertig mille Medailles voor Ka twijkse agen ten Noord wijkers helpen handje 3;; Bollenbad gaat nog meer op energie besparen Jeugdactiviteiten in Zoeterwoude Pater Van der Salm bij LTB- Zoeterwoude paq;gIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 PAGINA 7 EERDERHEID BEWONERS ACHTER PLANNEN föi>SENHEIM De ge- MmiInteraad is gisteravond algemene stemmen Ik {oord gegaan met een al Blening aan woning- j) iwvereniging De Voor lang van ruim een half ^joen gulden. Hierdoor ^Aet mogelijk de 112 wo- ^^en in de wijk Zands- M^kade te renoveren. TjS! derhalve week geleden kten B en W bekend zij de buurt, ondanks tekort op de renova- (egroting van 1,3 mil- gulden en het nega- -e advies van de pro- toch willen laten inappen in plaats van jiwbouw te plegen. peiling door de huurders- ....„vJïgen vereniging Samen K heeft uitgewezen dat 101 ide 112 bewoners instem men met renovatie. De com missie financiën had als eis ge steld dat 95 procent akkoord moest gaan, wat neerkomt op 106. Burgemeester A.J. Kret noemde het resultaat uitzon derlijk hoog en stelde dat dat het gevolg is van het feit dat de bewoners, met name door De Vooruitgang voortdurend volledig op de hoogte zijn ge houden van de voortgang van de plannen. De raadslden wa ren niet zo tevreden over de informatiestroom. Woordvoer der H. Drenth van Progressief Sassenheim stelde dat vragen om informatie van de raadsle den vaak niet werden beant woord. Opponent A.M. Mazee (CDA) vroeg zich af of dat wel zo relevant was, omdat niet de gemeente, maar de woning bouwvereniging de verant woordelijkheid voor het slagen van het plan draagt. De ge meente stelt alleen een lening beschikbaar. Behalve de geldlening kwa men ook nog andere financiële aspecten van het plan op tafel. Zo vroeg de heer Drenth zich af of er niet op het plan bezui nigd kan worden. Burgemees ter Kret stelde dat de kosten wellicht iets lager uitvallen, maar dat de aannemer nog geen opdracht heeft gekregen voor een bezuiniging. Daarna ging hij in op de vraag van de heer Mazee hoe de eventueel hoger uitvallende kosten van het plan moeten worden ge dekt Volgens de burgemeester is dat een zaak voor de wo ningbouwvereniging, maar is de kans van een tegenvaller niet zo groot omdat de archi tect - Schutte uit Leiden - zo ervaren is dat hij daarmee re kening heeft gehouden. Wasbeek Tevreden was de raad gistera vond over het plan voor de laatste fase van het bestem mingsplan Wasbeek. Die te vredenheid gold vooral het weglaten van de koopwonin gen in de premie-B- en vrije sectorsfeer in dit gedeelte. In het gebied zullen nu 23 eenge- zinswoningwetwoningen, 28 Van Dam-eenheden, 16 appar tementen, 64 premiehuurwo ningen en 19 pre mie-A-koop woningen worden gebouwd. De Stichting Bedrijfspensioen fonds voor de Bouwnijverheid uit Amsterdam en het aanne mingsbedrijf Bontenbal mogen de grond nu kopen en bebou wen. De Stichting Huisvesting Gehandicapten Bollenstreek gaat in het gebied ook een ge zinsvervangend tehuis bou- Fractievoorzitter mevrouw G. Henstra van Progressief Sas senheim stelde: „Ik ben blij dat wij nooit hebben hoeven aandringen op de bouw van kleine woningen in dit ge bied". Zij wil dat deze lijn - kleine woningen en geen grote villa's - in andere bestem mingsplannen wordt doorge trokken. Zij ontmoette daarbij tegenstand van zowel het CDA als de burgemeester. Deze laat ste merkte op dat het schrap pen van de vijftien procent vrije sectorwoningen uit het plan te danken is aan het in storten van de woningmarkt „Wij hebben onze toevlucht kunnen nemen tot de bouw van premiehuurwoningen, die ook zo'n 700 gulden kunnen gaan kosten, maar er moet nog worden bekeken of die ook kunnen worden verhuurd aan Sassenheimers. Bovendien zijn er tekenen dat ook de premie- huurmarkt begint in te zak ken". Hij stelde bovendien dat het de gemeente deze keer is gelukt dankzij het feit dat de grond allang in eigen handen is..Andere gemeenten hadden geen uitvluchtmogelijkheid en zitten in bestemmingsplannen nu met ongedekte tekorten". bordwijk indhaaft ibsidie oud ipier ?EI DRDWIJK De raads- missie voor sport- en dzaken heeft gisteravond lviseerd om de bestaande idieregeling op het inza- in van oud papier met een te verlengen. In 1978 stel- gemeenteraad van irdwijk als eerste in de bol- itreek de regeling vast, rbij aan scholen, vereni- ;en en niet-commerciële ellingen voor elke kilo in irdwijk opgehaald oud pa- een vaste vergoeding van 04 werd gegeven, uiteraard fen de geldende handel ijs. Voor de gemeente zaten positieve punten aan. Door gescheiden inzamelen van ^■1 papier werd namelijk de ^Balstroom kleiner, die door kV vuilnisophaaldienst moest Ejrden afgevoerd en tevens Brorde men op die manier W i bijdrage aan de besparing n grondstoffen en energie. IJvendien zat echter in de in dring van de subsidierege- de intentie, dat de leden de verenigingen door het lalen van kranten en oud tier hun clubkas zouden men verstevigen. Na drie moet worden vastgesteld van dit ideaal van zelf- rkzaamheid weinig terecht tomen is. Slechts een enkele ooi of vereniging haalt nog anten op, terwijl de anderen trachten wat door de burge bij hen gebracht wordt. een overzicht bleek, dat in en 1981 vijf scholen en r verenigingen een beroep de subsidieregeling hadden laan. In 1980 verzamelde n in totaal 232.746 kilo pa- r en men verdiende aan ge- entelijke subsidie een be- ig van ruim 9300,-. Dit is tot nog toe 152.414 kilo [ehaald met een totale toe- g van bijna 6100,-. erlenging fietspad ngs Stationsweg ipleit VENHOVEN Het fieta- d langs de Stationsweg moei ongetrokken worden tot hel uispunt Stationsweg-Zuid- ftde. Deze suggestie deed de er J. Aartman (GBZ) gister- ond tijdens een vergadering n de raadscommissie open- re werken. it CDA-raadslid R. van dei >rst betwijfelde of het fiets- d hierdoor veiliger zou wor- n, temeer daar het pad lang- am verkeer in beide richtin- n te verwerken krijgt. Hij is meer een voorstander van i een veilige fietsoversteek hoogte van de Hertog Al- echtstraat, waar volgens de mnen het fietspad ophoudt maken. jdens de gemeenteraadsver- dering, die over twee weken >rdt gehouden, zal de zaak der worden besproken. Dan 1 ook het beschikbaar stellen to een aanvullend krediet to 5000 gulden voor een de- •lijke overdekte fietsenstal- bii de nieuwe christelijke öisscnool aan de Vrijenhoek to de orde komen. Ook is eld nodig voor de uitbreiding 'to de r.k. begraafplaats aan «t Noordeinde. Er is voorge teld een eenmalige subsidie to 35.000 gulden aan het ^kbestuur toe te kennen. °or 1982 staat de inwoners to Zevenhoven een verho- f tog van 4 procent van de be- P®*ngtarieven te wachten. De Irptoerend goedbelasting ■.-maakt hierop een uitzonde- I£to8- de tarieven van deze be- [fümg gaan 5 procent omhoog. J NOORDWIJK Wethou der Jansen vertelde gis teravond in de commissie voor sport- en jeugdzaken een kersvers nieuwtje op het gebied van de ener giebesparing in het Bol lenbad. De raad van be heer, waarvan hij Zelf voorziter is, had namelijk daags tevoren besloten de som van 100.000.- te in vesteren in apparatuur, waarmee jaarlijks 50.000.- aan energiekos ten wordt bespaard. In twee jaar tijd verdient men dus het bestede kapi taal terug. De installatie bestaat, simpel gezegd, uit drie door gas gedreven Fiatmotoren, die tezamen een generator stuwen voor het opwekken van electriciteit. Deze stroom wordt in het Bollenbad gebruikt en daardoor wordt de electriciteitsre- kening lager. Een en ander kwam in de commissie ter sprake bij de be handeling van de rekening 1980 en de begroting voor 1982 van het Bollenbad. Over 1980 had het zwembad een tekort van ruim 817.000.- (geraamd was ruim 861.000.-). Dit man co was door de gemeente aan gezuiverd/ Het aantal baden bedroegd in 1980 iets meer dan 300.000. Voor 1982 wordt gere kend op een exploitatietekort van 853.000. Uit de toelich ting van wethouder Jansen bleek, dat het Bollenbad slechts op de energiekosten kan bezuinigen en daarvoor doen de raad van beheer, de directie en het personeel alles wat mogelijk is. Het terugwin nen van energie uit afval warmte en het gebruik van zonnecollectoren zijn daar voorbeelden van. De andere lasten zijn de rente van het geïnvesteerde kapitaal bij de bouw, waaraan niets te knib belen valt, en de personeels kosten, waarop niet bezuinigd kan worden met het oog op het toezicht en de veiligheid. In de commissie gingen stem men op om de tarieven te ver hogen, teneinde de gemeente lijke bijdrage te beperken. Zo'n tariefsverhoging zit er ge woon niet in, meende de wet houder, omdat het Noordwijk- se bad in vergelijking met de zwembaden in omliggende ge meenten met haar tarieven toch al aan de hoge kant zit. Het gebruik van het zwembad moet voor de bevolking be taalbaar blijven. Bovendien bestaat het gevaar dat het bad zich uit de markt prijst Als de bezoekers het wegens een te hoog tarief laten afweten, kost het geld. Bijna alle zwemba den zien het aantal bezoekers kleiner worden. In het Noord- wijkse bad is het bezoek rede lijk stabiel, aldus Jansen. De commissie gaf haar fiat aan de rekening 1980 en de begro ting voor 1982, zonder dat de tarieven voor particulieren worden verhoogd. Scholen en verenigingen zullen wel meer moeten gaan betalen. Feest bij Sassenheimse huisvrouwen De Sassenheimse afde ling van de vereniging van hulsvrouwen vierde gisteravond haar 20-Jarlg bestaan. In een tot de laatste stoel bezette zaal bij „Cees en Ineke" werd een gevarieerd program ma afgewerkt. Op bijzon der geestige wijze werd een dag uit het leven van een hulsvrouw uitge beeld. Mevrouw Marlijn vertolkte de hoofdrol. Na de pauze werd het to neelstukje „Hazepeper" (het eerste stuk dat In 1964 door de toneel groep op de planken werd gezet) uitgevoerd. Het zwembad van Zoeterwoude dat nodig opgeknapt moet worden. ZOETERWOUDE Ruim dertigduizend gul den is nodig om diverse onderhoudswerken te verrichten aan het ge meentelijk zwembad in sportcomplex Haasbroek aan de Nieuweweg in Zoeterwoude. Nadat vori ge week de commissie o- penbare werken zich hier over heeft gebogen, zullen vanavond de financiële deskundigen zich nader in de problematiek moeten verdiepen om uiteindelijk tot een afgerond voorstel aan de gemeenteraad te kunnen komen. De werkzaamheden hebben betrekking op zowel het over dekte als het openluchtzwem bad, al is het laatste niet ur gent omdat het openlucht zwembad pas medio mei vol gend jaar weer in gebruik wordt genomen. Voor het overdekte zwembad bestaat het werk uit het repareren van wandtegels, het opnieuw kitten van een horizontale voeg bij de goot en het weder om voegen van tegelwerk. Te vens dient de vloer van het bad twee maal geschilderd te worden met chloor-rubber- verf. De herstelwerkzaamhe den zijn geraamd op 800 gul den. Het schilderwerk van de vloer van het bad zal door ei- fen personeel gebeuren. De osten van materiaal worden geraamd op 1.750 gulden. Een bedrag van 7.760 gulden is nodig om lekkages aan het metalen leidingwerk te ver helpen. Deze zijn ontstaan doordat er gaten in die leidin gen gevallen zijn. Hoewel deze gaten zijn hersteld, is de be schermende coating binnen de leiding vergaan. En die coa ting is weer van belang om het binnenwerk van de leiding te beschermen tegen aantasting door desinfectiemiddelen. Om verdere calamiteiten te voor komen zullen de leidingen ge heel worden vernieuwd. De werkzaamheden aan het openluchtzwembad zijn ingrij pender. Het betreft het schoonmaken van wanden en vloeren, repareren van kale plekken in de verf en het aan brengen van twee lagen chloor-rubberverf. Als het ei gen personeel deze werkzaam heden verricht liggen de kos ten rond de 21.600 gulden. Overigens wordt opgemerkt dat het op de lange duur prijs- technisch gezien best interes sant kan zijn over te gaan op het gebruik van een andere afwerkingsstof in de plaats van genoemde chloor-rubber verf. Een nader onderzoek daartoe zal in ieder geval plaatsvinden. BIJ ONDERHOUD SPEELATTRIBUTEN NOORDWIJK Al eens eer der kwam in de commissie voor sport- en jeugdzaken het dure onderhoud van de toe stellen op de openbare speel plaatsen ter sprake. Een van de commissieleden attendeer de er gisteravond op, dat in de Grashoek een wijkvereniging was opgericht, die een com missie had ingesteld om samen met de gemeente dergelijke at tributen te onderhouden. De gemeente juicht een derge lijk initiatief uit de bevolking toe, zei wethouder Jansen. Hij deelde mede, dat er een notitie in de maak was omtrent het geen in de woonwijken geza menlijk gedaan kan worden. Daarbij werd onder meer ook gedacht aan adoptie door vere nigingen. Het initiatief van de Grashoekers stimuleert in ie der geval om deze notitie snel af te werken, aldus de wethou der. Hij kondigde verder een rapport aan over de toestand, waarin de speelvoorzieningen van de gemeente verkeren. Uit de stukken bleek dat in de laatste drie jaar bijna twee ton voor speelterreinen was uitge geven, terwijl meer dan '100.000.- aan onderhoud was De commissie voor sport- en jeugdzaken stemde in met een Elan om het aantal zandbak en in de gemeente te sane ren. Van de negen zandbak ken in Duinpark blijven er twee over (één aan het Schilp- del en één aan het Hendrik Vinkhof en omgeving), terwijl in Boerenburg vijf van de elf zandbakken verdwijnen. De hygiënische toestand van de bakken laat veel te wensen over en de onderhoudskosten aan deze attributen rijzen de pan uit Een en ander noopte tot vermindering van het aan tal. De open plaatsen krijgen speeltoestellen, plantsoen of een bestrating. Op vragen uit de commissie zegde de wet houder toe om op basis van het beschikbare bedrag van 28.500.- een zandbakkenplan te zullen maken. Nog bekeken wordt hoe aan de buurtbewo ners inspraak kan worden ge geven. ZOETERWOUDE Tij dens de kinderboeken week, die vandaag is be gonnen, organiseert de o- penbare bibliotheek in de dorpskern van Zoeter woude diverse activiteiten voor de jeugd van vier tot veertien jaar. Zo is er voor de jongste jeugd een „fi- gurenraadwedstrijd" ter wijl de jongens en meisjes van 9 t/m 13 jaar kunnen deelnemen aan een „titel- raadwedstrijd". Voorts worden twee voordrachta vonden gehouden in de aula van de Sjaloom- school. Deelnameformulieren voor de „raadwedstrijden" zijn ver krijgbaar in de bibliotheek en dienen uiterlijk 16 oktober weer te worden ingeleverd. De jeugd van 4 t/m 8 jaar dient in diverse boeken bekende figu ren op te sporen terwijl de wat oudere groep aan de hand van summiere gegevens moet trachten de titel(s) van een boek te raden. Op de voor drachtavonden kunnen kinde ren individueel of als duo een gedichtje voordragen. Clubjes van maximaal vijf kinderen mogen een toneelstukje spelen. De jeugd van 5 t/m 8 jaar komt aan bod op woensdag 14 oktober om zeven uur terwijl de groep van 9 t/m 13 jaar donderdag de 15e de voor dracht mag doen. Opgavefor- mulieren zijn verkrijgbaar in de bibliotheek en op school en dienen vóór 13 oktober te zijn ingeleverd. De bibliotheek is open op maandag van half drie tot half vier, woensdag van half twee tot half vier en vrijdag van zeven tot negen uur. ZOETERWOUDE Dè Zoeterwoudse afdeling van de L.T.B. houdt vana vond een vergadering in Don Bosco. Deze bijeen komst, die om acht uur begint, staat voor een be langrijk deel in het teken van de beleidsnota die is uitgebracht. Voorts kun nen voorstellen worden ingediend voor de vak- bondsvergadering voor veehouders en de Bonds- jaarvergadering. Na het officiële gedeelte zal Pater Leo van der Salm, die tevens land bouwkundig ingenieur is, de aanwezigen uitvoerig vertellen over zijn werk in Oeganda waar hij der tig jaar actief is geweest. De heer Van der Salm heeft in het Afrikaanse land enorm veel experi menteel werk verricht zoals verbetering van het .bouw- en weiland, aan passing van het be drijfssysteem en rotatie van de gewassen. Ook is getracht het inlandse vee te verbeteren om zo ster ker en groter vee te krij gen met een hogere melk- produktie. KATWIJK „Ik ben blij dat de Katwijkse agent, naast het werk bij de Mo biele Eenheid, in zijn werkgebied nog oog heeft voor de kleine vergrijpen. Dat hij, na hevige straat gevechten waarbij de keien hem om de oren vliegen, in onze badplaats nog iemand kan bekeuren die alleen maar op de stoep fietst". Dit zei gister middag korpschef P. B. N. de Jong tijdens de uitrei king van een aantal her inneringsmedailles die vijf Katwijkse M.E.'ers opge speld kregen voor hun werkzaamheden bij de kroning van Koningin Beatrix. De overgang van het geweld in Amsterdam naar het be trekkelijk rustige Katwijk is volgens De Jong erg groot „Er ontstaan spanningen wanneer een agent na zijn taakverde ling bij de Mobiele Eenheid moet optreden tegen kleine overtredingen in de eigen woonplaats. Het is verschrik kelijk moeilijk om na massale gevechten weer oog te krijgen voor een niet werkend achter lichtje". De functie van de M.E. is vol gens korpschef De Jong de laatste jaren sterk gewijzigd. Van een instelling die in het begin van de jaren zeventig in het landelijke korps slechts stiefmoederlijk was bedeeld, tot een niet meer weg te den ken onderdeel van- het tegen woordige politie-optreden. De Jong: „Het is noodzakelijk dat zeer precies omschreven wordt wanneer de M.E. wel- en wan neer niet wordt ingezet Het onlangs verschenen rapport „Grootschalig politie-optre den" geeft hiertoe wel een aantal richtlijnen, maar toch blijven er nog een aantal on duidelijkheden waarover lan delijk zal moeten worden ge sproken. Wat zeker niet mag gebeuren is dat de M.E. wordt ingeschakeld om een falend overheidsbeleid te rechtvaar digen". Behalve dat er medail les aan de heren Roode, Alke made, Schooneveld, Vlakveld en Van de Broecke werden uitgereikt werden er gisteren drie adspiranten beëdigd. De agenten A. A. van der Mey, F. M. Schrijvers en A. J. van der Niet brengen het Katwijkse korps op de volle sterkte van 63 man. Staand: De onderscheiden politie-agenten tussen uiterst links burgemeester Bos en uiterst rechts korpschef De Jong. Zittend: De drie beëdigde agenten. Goed jaar Rabobank Valkenburg VALKENBURG De Rabo- bank kan terugzien op een succesvol jaar. De langlopende leningen zijn in 1980 enigszins toegenomen in vergelijking met 1979. Dit bleek tijdens de algemene ledenvergadering van de bank. Voorzitter J. van der Mey her innerde aan de opening van het nieuwe bankgebouw op 15 mei. De heer Van Overloop gaf een nadere toelichting op de balans verlies en winstre- kending. Het balanstotaal be droeg eind 1980 23.170.130 gul den. Het winstsaldo voor 1980 bedroeg 116.854 gulden. Voor de voorgenomen wijzi ging van statuten was het be nodigde ledental niet aan- wzigg. Besloten werd derhalve om 2 november een buitenge wone ledenvergadering uit te schrijven. Bii de bestuursver- keizing werd de heer D. de Vries gekozen. Hij volgt de heer A. de Wit op, die zich niet herkiesbaar had gesteld.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7