Minister Van Intwerp-plan Mierlo wijst Stevenshof af „Er is al jaren geen sprake van emancipatiebeleid iverleg over middenschool öjet onderwi js- jganisties ÏD Ntand tussen woningen en pijpleiding moet groter |aagwijk' voor miljoen verbouwd Digros-parkeerterrein ook voor omwonenden Dom Helder Camara in de 'Meerburg' Japans bezoek aan Leidse scholen LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1981 PAGINA 3 este Jout al. 2|: Jouize parlementaire iirr redactie) dragen. Maar de afstand van drie meter die in het IN De „werkelijk ontwerp-bestemmingsplan 17 J' afstand tussen de wordt genoemd, is niet van het ont- aanvaardbaar. Jestemmingsplan ei. ijishof" lopende Dit heeft minister Van Mierlo Itofleiding van de geantwoord op schriftelijke /-VI- vragen van enkele PvdA- I? Centrale en Kamerleden. In de i Figa b°uwen woningen praktijk is in Nederland niet per sé enkele meestal niet zoveel ruimte dat rden meters te be- de theoretisch berekende „werkelijk veilige" afstand kan worden gerealiseerd. Van Mierlo wijkt daarmee af van de opvatting van de regionale inspecteur van de volksge zondheid, die onlangs aan B en W in Leiden heeft laten weten dat die afstand „tenminste en kele honderden meters zou moeten bedragen". De be windsman schrijft (mede na mens de ministers van Volks gezondheid en van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning) dat hij wel begrip heeft voor de opvatting van de re gionale inspecteur, temeer daar nog geen rekening is ge houden met de aanwezigheid van allerlei afschermende ob jecten en met de beschermen de voorzieningen die zijn ge troffen. De afstand zal welis waar zo klein mogelijk gehou den worden, maar de in het ontwerp-bestemmingsplan ge noemde afstand van drie me ter tussen woonbebouwing en leiding is niet aanvaardbaar, zo antwoordt Van Mierlo. De mogelijke blootstelling van toekomstige bewoners van Stevenshof aan de dan optre dende hittestraling onderkent hij namelijk wel als gevaar voor hun gezondheid. Die op vatting is mede gebaseerd op een studie van de Provinciale Waterstaat naar aanleiding van de bouwlocatie Leidschen- dam-Nootdorp. Ter vermindering van de kans op leidingbreuk of lekkage zijn aan de oliepijpleidingen reeds de nodige voorzieningen getroffen. Het tracé wordt zo wel vanuit de lucht als in het veld voortdurend gecontro leerd om te voorkomen dat werkzaamheden worden uit gevoerd die de pijp kunnen beschadigen. Volgend jaar zal er een geheel geautomatiseerd systeem van lekbewaking ko men. e7&TSSECRETARIS BU 100 JAAR [SE COLIGNY: ue et andat 23.30 ?4n - In de loop et volgend jaar zal inisterie van onder en intensief overleg 2.00 ien met alle onder- KJ^ganisaties over de s,e' inschool en alle an- mogelijk vernieu- jrormen binnen de 00 ^jaren in het middel- nderwijs. Dit zei de jcretaris van onder- oo s|de heer Deetman, jniddag tijdens de o- jj van de feestelijk heden op de Louise Co- ligny Scholengemeen schap ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de openbare school. Deetman stelde dat het huidi ge categorale stelsel in de eer ste fase van het voorgezet on derwijs doorbroken moet wor den. De brugklas was daar een begin van. Deetman stelde dat het onderwijs met zijn tijd mee moet gaan en dat op scholen voor het middelbaar onderwijs ook plaats moet zijn voor ex pressievakken en techniek. Onderdeel van de opening van de feestweek op de Louise Coligny scholengmeen- schap gistermiddag was muziek en zang door de leerlingen van de middelbare school. „Het is hoog tijd dat de experi menten op dit gebied een wet telijke basis krijgen," zo zei de staatssecretaris. Daatoe zal de regering volgend jaar zo snel mogelijk een voorbereidings- wet indienen.-In 1983 zou dan na het overleg met alle be trokkenen de definitieve wet moeten volgen. De ver nieuwing van het middelbaar onderwijs krijgt volgens de de staatssecretaris van onderwijs „per sé" niet het karakter van „het droppen van bovenaf door de rijksoverheid". Hij verdedigde de de huidige wet op de medezeggenschap voor de scholen, die momen teel bij de Eerste Kamer licht Verwacht wordt dat de Eerste Kamer nadat de Tweede Kamer dat al eerder deed in december met de nieuwe wet akkoord zal gaan. „Deze nieuwe wet biedt voldoende inspraak aan ouders, leerlin gen en (niet)onderwijzend per soneel," aldus Deetman. Hij distantiëerde zich hiermee van het verkiezingsprogramma voor de gemeenteraad van zijn eigen partij het CDA, waar dit stelt dat de openbare scholen aan de ouders overgedragen moeten worden. De schoolbe sturen zouden op de beslissing van de Eerste Kamer vooruit moeten lopen en een begin moeten maken met het aan passen van hun bestuurlijke organisatie aan de nieuwe wet. Namens de gemeente felici teerde burgemeester Goekoop de Louise Coligny Scholenge meenschap met haar verjaar dag. Wethouder H. van Dam stelde de staatssecretaris voor om weer over de huisvestings problemen van de school te gaan praten. De viering van het 100-jarig bestaan wordt tot aan het eind van de week voortgezet met allerlei actviteiten voor en door de leerlingen. filing tussen raadsstukken 'N Toen het socialis- raadslid W. van der goedgeluimd zijn huis- filde gaan maken in de 'e Jffier van het Stadhuis, zijn reukorganen al ;iv). 2$rre penetrant geprik te ijverige volks verte- rfrdiger liet zich echter tparad/i de wijs brengen. Er ^Pji^jmers wel vaker een aan de papieren plan- ij de gemeente. Een mo- 5) SH* onverzettelijke 9 ir naar adem en griste fens een betrekkelijk m—pekkende map uit een i Ie kast. Prompt glibber- e paperassen uit zijn handen en waaierden uit over de vloer van de leeskamer. Tussen de ter aarde gestorte stukken lag een opmerkelijk vette, gerookte paling. Van der Pluiim krabde zijn kruin en verkende argwanend de rest van het vertrek. Op zoek naar de oppositie, die hem de mis plaatste poets gebakken zou moeten hebben. Niemand daar. Wel stonden op de tafels enige ontkurkte flessen, die in het recente verleden onmis kenbaar alcoholische drank bevat moesten hebben. Het leek warempel wel de kleed kamer van een artistiek gezel schap, dat de deceptie van de voor hen onbereikbare roem heeft proberen te verdoezelen door alcoholische- en andere uitspattingen te begaan. Artis tiek gezelschap...? Kleedka mer...? Maar natuurlijk, de leeskamer had tijdens de 3-oc- tober viering als kleedkamer voor de optredende artiesen dienst gedaan. Gisteravond, tijdens de verga dering van de raadsfractie, deed Van der Pluijm het ver haal uit de doeken. Zijn partij genoten hadden eveneens een dergelijk benard avontuur achter de rug. Naar schatting zou het nog drie weken duren, voordat de atmosfeer in de leeskamer weer enigsins dra gelijk zou zijn. Maar wat wel licht erger was: de raadsstuk ken lagen op 3 oktober open en bloot in de leeszaal ter inza ge. Niet beschermd tegen de nieuwsgierige blikken van zich omkledende en bedrin kende buitenstaanders. Zelfs een simpele paling had tot de stukken weten door te drin gen. Als het aan de PvdA ligt, wordt een dergelijk toneel stukje tijdens een volgend 'Leidens ontzet' niet meer ver toond. Zelfs niet als de stuk ken achter slot en grendel ver dwijnen. De leeszaal voor de raadsleden, het podium voor de artiesten. Daar is geen pa ling tussen te krijgen! enshotN De verbou- het bejaarden- ""^Haagwijk aan de Dvenlaan is bijna De werkzaamhe- in totaal 10 tn gulden 19 en 29 oktober "jzen de bejaarden tijdelijke barakken i Schubertlaan naar ienoveerde flat. bedoeling, dat ook Leidse bejaardenhui- i dergelijke verbouwing n. Na Haagwijk is, als Huize Groenhoven I'beurt. Dan nog staan .oomburgh en het be- :entrum Rijn- en Vliet óminatie. Deze bejaar den hebben gezamenlijk hting gevormd. Deze Stichting heeft er onder meer voor gezorgd, dat de bejaarden nu vervangende woonruimte hebben. Het tijdelijke tehuis staat aan de Schubertlaan en heeft ongeveer 4,5 miljoen gul den gekost. Om beurten wor den de bejaardenhuizen aange past aan de eisen van deze tijd. En dus worden de barakken aan de Schubertlaan na afron ding van elke renovaties weer door andere bejaarden be woond. Overigens zijn zowel de bejaarden als de directie bijzonder tevreden over de tij delijke huisvesting. De barak ken mogen gedurende de pe riode van vijf jaar aan de Schubertlaan blijven staan. Daarna dient het bejaarden huis, dat er het laatst gebruik van heeft gemaakt, ervoor te zorgen, dat de nood-huisves ting ook weer verdwijnt. Volgens de jongste normen, mag het bejaardencentrum ÉPtS 1 -..v> j i"ït SÏ5:3 rT naapau 3 na um TtirmmmmmM* De gerenoveerde bejaardenflat. Haagwijk ten hoogste 106 be jaarden huisvesten. Voordat de verhuizing plaats had, was het aantal huisbewoners echter al teruggebracht van 122 tot 106. Dat aantal is gelijkgebleven. De verbouwing komt ten goe de aan de leefsituatie van de bewoners. De bejaarden heb ben na de verbouwing alle maal de beschikking over een eigen doucheruimte en een keukentje. Om de daarvoor benodigde ruimte te creëren, is elke middenkamer onder de aangrenzende kamers ver deeld. Zodoende is de verbouw van elke twee kamers ten kos te gegaan van een hele kamer. Om die vermindering te com penseren, was aanbouw in de hoogte noodzakelijk. Het be jaardenhuis aan de Beethoven- laan heeft nu een verdieping meer. De verbouwing heeft ongeveer vijftien maanden in beslag genomen. PVDA-FRACTIE: LEIDEN De PvdA is van mening, dat omwpnenden gebruik moeten kunnen maken van het tijdelijke par keerterrein, dat Digros aan de Langegracht gaat aan leggen. Digros wil van de gemeente een stuk grond hu ren om er in afwachting van de garage parkeer gelegenheid voor de klanten te creëren. De PvdA is van mening, dat aan de verhuur een aantal voorwaar den verbonden moeten worden. Het terrein is gepland op de plaats, waar het nieuwe politiebu reau gebouwd gaat worden. De parkeergelegenheid is bedoeld voor klanten van Digros. De fractie van de PvdA gaat akkoord met de verhuur op voorwaarde, dat de omwonenden hun auto ook op het terrein moeten kunnen stallen. Of, en zo ja, hoeveel de omwonenden dan moeten gaan betalen, werd in het midden gelaten. Wel wilde de fractie er zeker van zijn, dat de huur in de toe komst weer opgezegd kan worden. De fractie wilde feitelijk uit sluiten, dat de gemeente grip op het terrein verliest „Als de par keerders Digros goed betalen, zou hij wel eens van de bouw van een parkeergarage af kunnen zien. Bovendien kunnen we het wel vergeten, dat op het terrein ooit iets gebouwd, wordt als Digros gedwongen wordt er tegen betaling omwonende parkeer ders toe te laten", aldus fractievoorzitter J. Peters. Wethouder C. Waal stelde voor om de omwonenden desnoods de gelegenheid te geven hun auto bij het stadsbouwhuis te parkeren. „Dan kun nen de ambtenaren wel ergens anders naar toe", aldus Waal. LEIDEN De bekende aarts bisschop Dom Helder Camara van Recife in Brazilië gaat za terdag 10 oktober voor in de avondmis van zeven uur in de Meerburg-kerk in Zoeterwou- de Rijndijk. Het bezoek aan de Meerburg parochie is onderdeel van een Europese toernee. Tot de toer- nee behoort zondag ook het voorgaan in de eucharistievie ring van de Omroepparochie die om elf uur door de televi sie wordt uitgezonden. De (vertaalde) tekstboekjes van deze viering, zijn zaterdaga vond in de Meerburg beschik baar. Kinderboeken week Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek worden tot en met 17 oktober diverse activiteiten gehouden in de jeugdafdelingen van de Leidse openbare bibliotheek. De activiteiten zijn onder meer het voorlezen uit de be kroonde kinderboeken, het maken van een krant en een feestmiddag. Vakbondscursus De Vakbondsschool van de FNV houdt ook dit jaar weer een basiscursus voor leden van de aangesloten bonden. Tij dens de cursus wordt aandacht besteed aan zaken die met werken te maken hebben, de belangen en de problemen die vakbondsleden persoonlijk en gezamenlijk hebben. Maandagavond 12 oktober om acht uur wordt een informa tieavond gehouden in Het Parlement aan de Nieuwe Rijn. Voor inlichtingen: tel. 310140. Oude Opeis Antieke auto's van het merk Opel sullen zaterdag 10 oktober rijkelijk in Leiden aanwezig zijn. Dan wordt namelijk bij Het Motorhuis een puzzelrit voor dit soort voertuigen gehouden door de club van liefheb bers van oude Opeis. Vanaf het parkeerterrein zullen om twaalf uur ongeveer twintig antieke Opeis vertrek ken. Rond half drie worden ze terugverwacht Tot vijf uur zijn de vehikels dan te bezichtigen. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zondagavond 11 oktober vanaf zeven uur weer een volks dansinstuif gehouden. Onder leiding van Yvonne Knijnen- burg is een programma samengesteld waarbij dansen uit vele landen aan de orde komen. Ruilbeurs De Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" houdt morgenavond 8 oktober een ruilbeurs in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. Op deze ruilbeurs kan alles ge ruild worden. Leden van de vereniging kunnen gratis naar binnen, niet-leden betalen f 1,50 en kinderen tot en met 12 jaar f 0,50. De beurs gaat om halfzeven open en duurt tot half tien. Swifterbant In de Kapelzaal van K&O houdt mevr. dr. T.S. Constand- se-Westerman maandag 12 oktober een lezing over het dorpje Swifterbant in Oostelijk Flevoland. Dit dorpje kwam in 1961 plotseling in het nieuws, toen men er resten van bewoning aantrof, die voor ons land heel bijzonder waren. Bijna zes eeuwen voor het begin van onze jaartel ling woonden daar al mensen. Koffieconcert In de Stadsgehoorzaal wordt zondag 11 oktober het eer ste koffieconcert van dit seizoen gegeven door het Ne derlands Strijktrio. Violist Gerand Hattema, altist Gerrit Ordeman en cellist Michel Roche spelen werk van Lorenziti, Dohnany en Koetsier. Het concert be gint om half twaalf. Voor kaarten: K&O, tel. 141141. Indianen van Mexico De activiteiten van het museum voor Volkenkunde staan komende zondag in het teken van de speciale tentoonstel ling over 'Indianen van Mexico'. De gebruikelijke film voorstelling om drie uur bevat twee korte kleurenfilms die verband houden met de expositie. Ook is er een markt met kraampjes voor kleren, aardewerk en eetwaren. Tenslotte is er een uitbeelding van de indrukwekkende viering op 1 en 2 november van Allerheiligen en Allerzielen. Conserva tor dr. G.D. van Wengen begeleidt de verschillende onder delen van het programma. Drs. M.W. Hoek Het hoofd van het bureau Sociografie van de gemeente Leiden, drs. M. W. Hoek verlaat per 11 oktober de ge meentedienst in verband met het bereiken van de VUT-leeftijd. Het gemeentebestuur biedt de scheidende sociograaf daarom in het stadhuis een afscheidsrecep tie aan op vrijdag 9 oktober van vier uur tot half vijf. LEIDEN Een groep docenten van het lager- en mid delbaar onderwijs uit het Japanse Aichi brengt deze week een tweedaags bezoek aan Leiden. Doel van het uitstapje is een oriëntering op het Nederlandse onder wijs. De groep werd gistermorgen ontvangen op het stadhuis door een medewerker van de gemeentelijke afdeling onderwijs, de heer D. van As. De ontvangst had plaats züllen hebben op de trap van de stadhuis aan de Breestraat. De Japanse gasten hadden echter de deur aan de andere zijde gekozen, zodat de ontvangst een wat ander karakter droeg dan men had verwacht Het bezoek van de Japanse docenten is een jaarlijks terugkerend gebeuren. Het ene jaar bestaat de Japanse delegatie uit bestuur ders uit het onderwijs, het andere jaar uit docenten. Na de on- vangst vertrokken de Japanners en hun Leidse begeleiders naar de scholen De Loopplank en de Ducdalf aan het Regenboogpad. In de loop van de middag ging de reis naar de Mytylschool en naar de MEAO en LEAO aan het Lammenschanspark. Het werkbezoek aan het Leidse werd vanmorgen voortgezet. Op het programma stonden de Bedrijfstechnische school aan de Vondel-, laan, de Reinwardt Academie en vanmiddag Troef en de Boer- haave Scholengemeenschap. nd m PvdA-RAADSLID VALT FEL UIT NAAR COLLEGE: •)1 !N Het PvdA-raadslid mevrouw i Dongen heeft gisteravond uiterst kritiek geleverd op het emancipatie dat in Leiden (niet) is gevoerd. Aan- tot de woordenwisseling binnen de was het „stijlloze" antwoord, dat het op haar eerder gestelde vragen gegeven. Het raadslid voelt zich door lame de eigen PvdA-wethouders danig Insteek gelaten uw Van Dongen is zo ongeveer de personifi catie van de vrouwen-emancipatiegedachte binnen de Leidse PvdA. Mede door haar inspanningen zijn enige tijd geleden in de raad moties aangenomen. De meest recente motie had als strekking, dat de gemeente de vrouwelijke gegadigden bij sollicita tieprocedures met voorkeur zou behandelen. Van Dongen vroeg het college in hoeverre die motie nou eigenlijk was uitgevoerd. „Als antwoord kreeg ik enig nietszeggend cijfer materiaal, dat zelfs geen antwoord op de eigenlijke vraag was. Wat zegt het, als het college beweert, dat er een bepaald aantal mannen en een bepaald aantal vrouwen zijn aangenomen? Helemaal niets. Het gaat specifiek om die Vacatures, waarin de vrouwen getalsmatig ondergewaardeerd worden. Ik wil exact weten wat daarin veranderd is. Hoe heeft het college en met name onze vier wethou ders een dergelijk antwoord kunnen geven", aldus mevrouw Van Dongen in eerste instantie. Volgens wethouder P. Bordewijk waren het juist de getallen, waarom werd gevraagd. Bovendien lag de zaak niet zo gemakkelijk, omdat de portefeuille van het emancipatienbeleid in handen is van de VVD-wethouder mevrouw J. Fase. „Wij (de PvdA- wethouders, red.) hadden er al moeite genoeg mee om ervoor te zorgen, dat die getallen er kwamen. En we hebben er genoegen mee genomen", aldus wethouder Bordewijk. „Dat had juist niet moeten gebeuren. De loyaliteit van onze wethouders ligt primair in de fractie... anders kan je net zo goed gelijk bij de VVD gaan zitten. Ik begrijp al het ge draai ook wel: er is simpelweg geen beleid ge voerd. Dat was al lang duidelijk. De motie is dom weg in de kast beland", aldus de gebelgde Van Dongen. Een woordenwisseling van gelijke strekking werd nog enige tijd geestdriftig voortgezet Op een be paald moment was het grootste deel van de fractie er echter van doordrongen, dat het antwoord van het college inderdaad niet voldoende was. Fractie voorzitter J. Peters stuurde aan op het nemen van stappen. Het college aanvullende vragen stellen? Ook die zouden het zelfde teleurstellende ant woord opleveren; er was immers geen beleid ge voerd. Uiteindelijk werd besloten zelf een nieuw beleidsplan op te stellen, dat in de commissies be sproken zou kunnen worden. De PvdA komt zoge zegd met instrumenten, die per direct door het col lege bespeeld kunnen woren. Daarbij blijven de so cialisten, zoals gepland, vasthouden aan de ontwik keling van de deeltijdbanen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3