Een nieuw kabinet, (g) een nieuw beleid Diploma moet beunhazerij uitbannen uit dierenhandel 'lown Ver kt an rootse Home Toerisme brengt half miljard meer op Passie agiNNENLAND LEIDSE COURANT zaterdag 3 oktober 1981 pagina 9 itim C7 20 et STskf haag - „Een vanaiwe lente, een nieuw jaarjid". Deze beroemde ik laate regel uit het ge- nuit „De Mei" van Her- *erg3 Gorter drukt nog im- rjjf jai een voor romantici dan' herkenbaar gevoel versiDe zin heeft echter i die universele bete- JJ- Jjfjs, dat alle dingen die |w zijn ook daadwer- iets nieuws uitstra- ers, als je Gorters p toepast op de al- halve romantische d der politiek, blijkt nige herkenbaarheid 'elijks sprake te zijn. nieuw kabinet, een geluid" is een kreupele ing. Anders gezegd: het it er een nieuw kabinet ;dt van een andere poli samenstelling dan het wil beslist niet zeggen jr direct een nieuw beleid ir is. In de beginperio- een kabinet is nieuw zelfs te beschouwen als aars goed, dat pas in de |van de regeertermijn rui- «toorradig wordt. I in. M van elke nieuwe rege ringscombinatie is, dat zij on vermijdelijk te maken krijgt met de nalatenschap van de oude coalitie. Die erfenis bevat vaak zaken die het nieuwe ka binet liever niet zou willen overnemen, maar die deson danks moeilijk en soms zelfs helemaal niet weg te moffelen zijn. En zo kan het voorkomen dat kamerleden, die minister of staatssecretaris worden, opeens genoodzaakt zijn beslis singen te nemen waartegen ze, toen ze nog in de oppositie za ten, de allergrootste bezwaren koesterden. Collegegelden Zelfs nu het kabinet-Van Agt- /Den Uyl/Terlouw nog maar net drie weken geleden de boedel van het kabinet-Van Agt/Wiegel heeft overgeno men, is al verscheidene malen op pijnlijke wijze duidelijk ge worden hoezeer de erfenis uit het verleden het doen en laten van de nieuwe regeringsploeg beïnvloedt. Enkele voorbeel den kunnen dit illustreren. Minister Van Kemenade (On derwijs en Wetenschappen) verzette zich dit voorjaar als PvdA-kamerlid krachtig tegen het plan van de toenmalige VVD-minister Pais om de col legegelden voor het hoger be roepsonderwijs (pedagogische akademies e.d.) te verhogen. Als de PvdA aan de regering zou komen, zou die verhoging worden teruggedraaid, zo klonk het ferm vanuit de so cialistische fractie. Deze week moest minister Van Kemenade in de Tweede Kamer echter tegen zijn zin en met het schaamrood op de kaken be kennen, dat hij ondanks eer dere beloften geen kans zag, de collegegeldverhoging onge daan te maken. Hij zat finan cieel klem. Zijn voorganger Pais had namelijk een enorm gat in de onderwijsbegroting nagelaten en als de collegegel den niet zouden worden ver hoogd, zou dat gat nog groter worden. Het enige dat hij kon doen, was de HBO-studenten langer de tijd geven, hun 650 gulden collegegeld te voldoen. De PvdA-fractie stond voor het blok en kon niet anders doen dan het voorstel van Van Kemenade slikken. Afgelopen dinsdag moest mi nister Terlouw (Economische Zaken) zich in duizend boch ten wringen om tegenover de kamercommissie voor het Waddenzeebeleid aannemelijk te maken dat het ontginnen van vijf miljard kubieke meter aardgas in de duinen op de oostpunt van Ameland niet meer lijkt tegen te houden. Terlouw, die als kamerlid voorzitter was van de Wad denzeecommissie, heeft zich altijd een fel tegenstander van de aardgaswinning onder Ameland getoond. Hij liet er dinsdag trouwens geen mis verstand over bestaan, dat hij nog steeds dezelfde mening is toegedaan. Zijn tragiek was echter, dat hij zich geplaatst zag voor een voldongen feit: het vorige kabinet had in 1979 de Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM) definitief toe stemming verleend, het gas onder het duingebied weg te halen. Het intrekken van die toestemming zou theoretisch nog wel mogelijk zijn, maar praktisch vrijwel uitgesloten. Alleen al de schadeclaims van honderden miljoenen guldens die de NAM bij de rijksover heid kan (en ongetwijfeld zal) indienen als de boringen als nog worden verboden, vormen een weinig aanlokkelijk voor uitzicht voor de positie van 's lands schatkist Ook wierp Terlouw tegenover de kamer commissie de vraag op of het wel zou getuigen van een rechtvaardig en behoorlijk be- Ziektewet stuur indien de NAM, die na tien jaar van procederen en touwtrekken in 1979 uiteinde lijk de gevraagde vergunning had gekregen, opeens weer met een boorverbod zou wor den opgescheept. Openbaar vervoer Hoe zuur is het voorts, te moe ten constateren dat de PvdA- staatssecretaris van verkeer en waterstaat, Van der Doef, opeens geen moeite meer schijnt te hebben met verder gaande tariefverhogingen voor het stads- en streekvervoer. Hoe vaak heeft hij er als ka merlid niet op gehamerd dat met tariefstijgingen in het o- penbaar vervoer de grootst .mogelijke terughoudendheid moet worden betracht? Maar ook Van der Doef is nu, even als Van Kemenade, als be windsman geconfronteerd met de weinig rooskleurige finan ciële werkelijkheid van zijn begroting. Je kunt als kamer lid soms mooie dromen heb ben. Wordt je als kamerlid echter tot het ambt van be windsman geroepen, dan blij- kea diezelfde dromen vaak opeens nachtmerries te wor den. Ook in de sociaal-economische sector zijn frappante voorbeel den te noemen van een (meestal gedwongen) voortzet ting van oud beleid door een nieuw kabinet. Het voorstel van oud-minister Albeda van sociale zaken, de staatsuitga ven ten behoeve van de ziek tewet te beteugelen (bijvoor beeld door een aantal ziekte dagen van werknemers niet üit te betalen) riep vóór de verkiezingen grote weerstand op in PvdA-kring. Op het deze week gehouden FN V-congres liet Albeda's opvolger Den Uyl echter doorschemeren dat, ge zien de noodzaak tot bezuini gen, enig gesleutel aan de ziektewet welhaast onvermij delijk is. Het idee van Albeda leek hem trouwens bij nader inzien niet eens zo gek. Eveneens op het FNV-congres moest Den Uyl bekennen, dat er tussen de minimum-inko mens en de inkomens van an derhalf maal modaal {f 52.500) eigenlijk niet meer zoveel ruimte zit om te nivelleren. Een opmerkelijke uitspraak uit de mond van de man die tot voor kort nog steeds riep, dat hij nog volop mogelijkhe den tot nivellering van inko mens zag. Den Uyls partijgenoot minister Van Thijn (Binnenlandse Za ken) heeft het al even moeilijk met de uit te voeren besnoei ingen in de ambtenarensalaris sen. Weliswaar heeft hij kort na zijn beëdiging gezegd, dat hij de ambtenaren niet extra wil „pakken" in vergelijking met de werknemers in het particuliere bedrijfsleven, maar anderzijds blijkt Van Thijn nu toch de noodzaak in te zien van het door de ambte narenbonden verfoeide oude plan van zijn voorganger Wie gel, om de AOW-uitkeringen voor ambtenaren verder te verminderen. De hier geschetste praktijkge vallen zijn niet uniek. Voor alle kabinetten geldt, dat het in gang gezette beleid van een voorgaande coalitie meestal moeilijk terug te draaien valt. Wel kan een nieuw kabinet proberen enige koerscorrecties aan te brengen. Zo heeft mi nister Terlouw voorgesteld, de door het vorige kabinet aange kondigde gasprijsverhoging van 12 cent per kubieke meter te verminderen tot 8,25 cent, een bedrag dat de PvdA eigen lijk nog te hoog vindt, maar dat zij door de omstandighe den gedwongen, toch wel zal moeten accepteren. Het voor stel van Terlouw scheelt het rijk al enkele honderden mil joenen aan inkomsten. Een nóg geringere verhoging van de gasprijs zou dus nóg grotere tekorten in de rijksbegroting teweeg brengen. Een moedige poging om een beslissing van het vorige kabi net heleméél terug te draaien is dezer dagen ondernomen door PvdA-staatssecretaris Stemerdink van Defensie. Hij beval de voorbereidende werkzaamheden voor de aan leg van een militair oefenter rein in het Lauwersmeerge- bied voorlopig stop te zetten, in afwachting van de resulta ten van nader onderzoek naar alternatieven. Op die manier wordt niet alleen geld ge spaard, maar ook een onver vangbaar natuurgebied. Zijn besluit biedt weliswaar nog al lerminst de garantie, dat het oefenterrein er nooit meer zal komen, maar het is wèl een hoopvol teken van nieuw be leid. Een schaars goed nog, zoals gezegd. DICK VAN RIETSCHOTEN LEIDEN De liefde voor en de bescherming van het huisdier ga^n verder dan de extra aai, het koekje voor de hond of het strikje voor de poes op een dag als mor gen: Werelddierendag. Wetgever en dierenbelangenve renigingen houden zich al jaren dagelijks met uw huis dier bezig. Maar misschien wel te grondig, want het nieuwe Honden- en Kattenbesluit, waarbij het houden van en handelen in dieren aan strengere regels wordt gebonden, is voorlopig is voorlopig weer uitgesteld tot 1 januari 1982. Die strengere wetgeving komt er op initiatief van de dierenbe scherming in samenwerking met het ministerie van landbouw en visserij en met het ministerie van crm. Het Honden- en Kat tenbesluit is in de Tweede Kamer behandeld, daarna door de Raad van State afgekeurd en vervolgens teruggestuurd naar CRM om te worden veranderd. Wanneer het Honden- en Kattenbesluit na 1 januari aanstaande niet opnieuw wordt uitgesteld, zal eindelijk de handel in dieren aan banden gelegd worden en de dierenpensions onder controle gebracht zijn. Niet iedereen kan dan zomaar bijvoorbeeld een dierenpension beginnen. Elke handelaar in dieren of een ieder die hen in het groot houdt, moet een examen gaan afleggen. Het spreekt welhaast vanzelf dat deze maatregel is gekoppeld aan een dispensatieregeling, opdat bonafide handelaars en pension houders, die hun vak al lang uitoefenen, zonder onmiddellijke uitsluiting nog een tijdje door kunnen gaan. Het examen wordt afgenomen door de stichting Examens Vak bekwaamheid Honden en Kattenbesluit. Een onuitspreekbare ambtelijke naam, die wellicht afschrikwekkend werkt voor de genen die het examen moeten afleggen De „vulling" van de stichting lijkt echter borg te staan voor kwaliteit: dierenartsen, vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en visse rij, crm en de Dierenbescherming. Enkele instituten zoals de Leidse LOI, de IMEVO in Amsterdam en de Stichting Dierenbranche uit Brabant, hebben zich opge worpen om de gegadigden voor het examen op te leiden Stage Cursus-coördinator G. Verheul van het LOI: „Zo'n opleiding is de beste verzekering dat mensen die zich pro fessioneel met dieren bezighouden, ook bekwaamheid hebben en weten waar ze mee bezig zijn. Onze cursus geeft schriftelijk les sen in anatomie, fysiologie, gezondheidsleer en ziekteleer. Daar naast nog vakken als hygiëne, desinfectie, sterilisatie, ongedier- tebestrijding enzovoorts. Niet minder belangrijk zijn vakken als algemene assistentie en EHBO voor huisdieren. Mensen die met dieren omgaan moeten weten hoe te handelen als een dier bijvoorbeeld gewond geraakt is bij een verkeerson geluk, hoe ze bloedingen moeten stelpen en dergelijke. Kortom: EHBO, maar dan op dierengebied. Ónder algemene assistentie moet men verstaan de hulp die de dierenarts moet hebben als hij in het bedrijf komt om dieren te behandelen. Zo'n man kan na tuurlijk moeilijk z'n assistente meenemen". Verheul vertelt verder dat voor het volgen van deze schriftelij ke cursus een stage van minimaal zes weken verplicht is. Drie weken in een dierenasiel of -pension en drie weken bij een die renarts om ook de praktische kennis van de problemen die zich bij dieren kunnen voordoen te vergaren. „Want dat is hard no dig", aldus Verheul. Een oplossing voor beunhazerij in de dierenhandel? „Het nieuwe honden- en kattenbesluit zal zeker gevolgen heb ben voor de handel in dieren. Tot nog toe kon iedereen met een hond met een stamboom maar aanfokken en verkopen. Daar gaat nu een eind aan komen. De mensen die dat willen zullen ook een diploma nodig hebben. Dat geeft tenminste zekerheid". GERARD CRONE DEN HAAG In de eerste zes maanden van dit jaar is er een half miljard gulden meer verdiend aan buitenlandse toeristen in ons land dan in dezelfde periode het jaar ervoor. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NTB) verwacht dat over het hele jaar gerekend dit bedrag misschien kan oplopen tot één miljard. Het tekort op de reis- en verkeersbalans is daarmee met 23 procent gedaald, tot 5,5 miljard. Dat Nederland relatief goed koper is, is volgens het NBT de belangijkste oorzaak van de ge groeide belangstelling voor ons land. j ove rettig :h licl l exai d d e 'J dele if vo< ïeegi beei ir). D >zicht al zijl alba4 "agejTERDAM Sinds aflag 25 september 1981 l clown Bassie voor en voor goed, dat 1 hem op dit onder- nse niet alle zegen I boven komt. Tijdens erste voorstelling van y^^serie van twintig, die Circus Bassie en iaan voor het hoog- rd publiek in Rotter- t de zou spelen, verscheen bloeti de piste met de Gi- i 's n acht komische acro- jjjjp, die hem conform draaiboek vanaf een )0rbJcukel-trampoline aan snij staaldraad het plastic te er»ansel in hesen. Een iimm<je van een cent, waar- ir' ingeen enkel risico ver- dez0len was, want Bassie's jnwoisemsnelle hemelvaart naasl immers al 380 keer e kruoos verlopen. 'fdfns de Rotterdamse pre- half» ging het echter falie- i het mis: Bassie schoot tijdens cortstondige vlucht onder *enj'rakgespannen kabel van wordt trapezenummer en de et we Waar hij aan hing, werd in sc^ewriht. Een seconde la-- iel het idool van de va- I er Shdse kinderschare als een oeterjeen jn <je piste. mereeg niet eens applaus", rogen Bassie met armen vol post op herinnert hij zich vol afgrij zen, „sloof je je eens een keer uit, doe je extra moeilijk en dan krijg je nog geen hand op elkaar. Het publiek dacht waarschijnlijk: Dat hoort er bij. Dat doet die kleine elke dag. Pas op het moment, dat mijn afgang compleet was en ik half verlamd de tent werd uitgedragen, ontstond er een bescheiden paniek. Hier klopt iets niet, werd er op de tribu nes gedacht". Met vier scheuren in zijn bek ken en drie gekneusde ribben werd Bassie die avond na een onderzoek van ruim vijf uur als een stukgoed geparkeerd in een vreugdeloze sleuf op de negende etage van het zieken huis Dijkzigt, waar hij sinds dien het samengestroomde personeel tracteert op stickers en bekers met zijn konterfeit sel. De wanden van zijn ker ker heeft hij versierd met tientallen tekeningen van jeugdige fans: „Ik ben ook ver drietig, dat je in het ziekenhuis legt. Paul en Barbara Janssen, Rotterdam". Naast het hoge bed staan twee plastic vuilnis zakken met post, die nog door hem bekeken moet worden. „Ik heb al zo'n zesduizend brieven en kaarten gekregen", heeft hij uitgerekend, „en daarom ben ik allemachtig blii ''at ik 's avonds na het be ur hulp krijg van enige uames van de zesde etage, die de enveloppen openscheuren. ijn ziekbed in Dijkzigt. Zie je dat vóór je: Sjeik Bassie temidden van het galstenen- operakoor"? Tussen de tientallen geschen ken bloemstukken, fruit manden, spiritualiën in ge schenkverpakking ligt ook het boekje „Een muis in zee", dat de auteur Jan Blaaser ij lings naar zijn platgevallen collega heeft gezonden. Op het schutblad heeft hij geschreven: „Artiesen, die naar boven val len, dat zijn de echten niet". „Dat vind ik ontroerend van die man", zegt Bassie stralend, „hij heeft er als toegift ook nog een vers bij gedaan: „De clown, ligt down. Toch blijft de spot gericht op zijn gezicht. Dat is zijn lot. De clown heeft pijn. Hij lacht met een grimas. De schijn van het theater wordt realiteit. Hij heeft geen spijt. Want het is zijn vak. Wat een smak". EEN HELD Zojuist heeft patiënt Bassie zich voor het eerst sinds vijf dagen zonder hulp van verple ger John Neuschwander ge wassen. „Ik voel me nou een held, die naar de maan is ge weest", stelt hij hoofdschud dend vast. „Over deformatie gesproken. Ik heb me ook weer zelf geschoren. Dat doe ik al zo'n dertig jaar tot volle tevredenheid. Maar nou heb ik wél mijn vrouw gebeld om het haar stamelend te vertellen: Kootje, ik heb me zonder hulp geschoren". Hij is er overigens heilig van overtuigd, dat hij op woensdag 7 oktober in Sliedrecht weer in de piste zal staan. „Des noods in een rolstoel", roept hij, „clown Ironside, terug van weggeweest. Dat vinden de kinderen waarschijnlijk extra spannend". „Ik zal trouwens wel moeten, want elke dag kost ons twintig mille. Mijn compagnon Joop van de Ende zat hier zondag morgen in dezelfde stoel, waar jij nou zit. Joop is een gouden gabber, die met recht de meest beproefde manager van deze wereld en omstreken mag worden genoemd. Ga maar na: eerst slaat Mary Dresselhuys, met wie hij een stuk gaat doen, over de kop. Daarna rijdt hij zijn Mercedes van der tig mille total loss. En alsof dat nog niet genoeg was, valt zijn compagnon ook nog eens een keer plat. Toch heeft hij geen moment gejammerd: „Mijn broodwinning is naar beneden gedonderd". Hij heeft brood nuchter de feiten op een rij ge zet en gezegd: „Zolang jij er niet bent, heeft het geen zin om door te draaien". Weet je, wat dat betekent? Dat ik de duurste patiënt ben, die ooit in een Nederlands ziekenhuis heeft gelegen. Reken maar uit: tien dagen Dijkzigt kost ons tien maal twintig mille. Ik ben dus straks de Man van twee ton. Nog afgezien van de hon derdtwintig mille, die we heb ben terugbetaald aan de ne genduizend mensen, die al kaarten hadden gekocht. Dat lijkt me voldoende voor een ereplaats in het Guinness Book of World Records". REVALIDATIE Om de schade binnen de per ken te houden werkt Bassie nu koortsachtig aan zijn revalida tie. Hij krukt blijmoedig door de lange gangen en maakt die pe kniebuigingen vanuit zijn rolstoel. „Als acrobaat heb ik 28 jaar het noodlot getart", zegt hij, „en in die periode heb ik één keer een arm gebroken en één keer een middenhands- beentje. Het werd dus tijd, dat ik ook eens een hoofdprijs kreeg". „Ik beschouw dat verblijf in het ziekenhuis maar als een tussendoortje. Niet prettig, maar wel een belevenis. Ik heb nu pas goed gemerkt, dat ik een nationaal bezit ben. Ie dereen vindt het zielig, dat uit gerekend mij zoiets is overko men. Ik heb overigens ont dekt, dat 90 van de 100 kinde ren „zilig" schrijven. Vind je dat nou niet ontroerend? TELEVISIESERIE Achter hem op het bed, ligt het draaiboek van een nieuwe televisieserie, die de TROS vanaf maart 1982 in zeven af leveringen gaat uitstralen. En voor de volgende tournee van Circus Bassie en Adriaan is in middels al een ton aan waar borgen voor terreinen gestort op de rekeningen van Neder landse gemeenten „Wat dacht je", „met mijn 1 meter 59 ga ik nog niet voor vier ke rels van 2 meter opzij. Ik word momenteel door lieve ver pleegsters beurs geprikt en voel me zo langzamerhand net Japie Edammer, die bij een kleermaker kan solliciteren als speldenkussen. Maar dat gaat voorbij. En reken er op, dat deze kleine clown straks weer als een jonge god door de piste buitelt". „Zie je daar die rozen bij het raam. Dat is een geintje. Voor elke meter, die ik gevallen ben, hebben ze één roos gege ven. Als je even de moeite neemt om ze na te tellen, zie je dus zeven rozen staan. En geef toe, dat het een leuker gezicht is dan zeven aronskelken". Hij hijst zich uiterst moeizaam uit de rolstoel en laat er op volgen: „Kijk nou eens aan dachtig naar dit prachtige li chaam. Dat hoort toch zeker niet onder de groene zoden. Nee, mij zijn ze voorlopig nog niet kwijt. Als het tijd wordt om Bassie door het toilet te spoelen, zit ik graag zelf aan de trekker". LEO THURING

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9