Amsterdamse agent m>elt zich puinruimer J ONWEERSTAANBAAR... ZOVEEL ATTRACTIES EN GEZELLIG KIJKPLEZIER OP DE FEMINA Der Spiegel kleedt Van Mierlouit Gevonden munten wellicht verstopt voor Bommen Berend Êritse geheime ienst vervalste ntwerp voor Tupolev Dertig procent plattelanders zit zonder openbaar vervoer Walesa herkozen Kamerlid: stop makkelijk gebruik methyl bromide weer iJlNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 3 OCTOBER 1981 PAGINA 7 minee wegens iti-semitisme ngeklaagd ÏEUWARDEN De officier i justitie in Leeuwarden zal op •zoek van een joodse inwoner n Friesland onderzoeken of de eritus-dominee A. de Kleine uit Friese Harich zich beledigend ;ft uitgelaten over joden. dominee van de Nederlands jrvormde kerk schreef in een fc-kblaadje een artikel over het jdse volk dat hij omschreef als pkruid, dat niet vergaat"en he lde verder de „vermoording van Messias door de joden". De Kleine zegt dat hij de uitla- jgen in het artikel niet discrimi- j-end heeft bedoeld. Hij zegt zich krasse taal te hebben uitgedrukt t duidelijk te maken „dat Gods bade voor ons allen geldt". Prinses Margriet voerde gisteren In de Rotterdamse Hu- manitaskliniek ge sprekken met be jaarden bij gelegen heid van een actie voor betere huls vesting en verzor ging van ouderen in Rotterdam. De ma nifestatie werd ge organiseerd door de Rotterdamse Huma- nitasafdeling die on der meer wil geld bijeen wil brengen voor een thuis voor oud-havenarbelders en hun echtgenotes. EMMEN De vondst van de zeventiende eeuwse munten' die deze week in Noordbarge bij Emmen zijn opgegraven, hebben een waarde van 1 mil joen gulden. Daarmee is het waarschijnlijk één van de om vangrijkste geldvondsten die ooit in Nederland is gedaan. Volgens deskundigen hangt het ervan af of het gaat om een geldtransport. In dat geval moeten er duizenden munten zijn opgedoken, aldus het Ne derlands Genootschap voor Munten en Penningen in Den Haag. De heer Dijkstra die de geld- schat heeft gevonden, wil niet zeggen om hoeveel munten het precies gaat. Hij heeft ze opgeborgen in een bankkluis. Binnenkort worden ze door het Koninklijk Munt en Pen ningkabinet geregistreerd. De toevalstreffer omvat me rendeels gouden en zilveren munten, die zijn geslagen tus sen 1598 en 1665. Een periode, waarin de Nederlanden onder Spaans bewind stonden. Op de betaalmiddelen staan afbeel dingen van Philips IV. Men vermoedt dat de munten rond 1672 zijn verstopt om ze uit handen van Bernard van Gaaien te houden. Deze toen malige bisschop van Münster, bijgenaamd Bommen Berend, had in dat jaar Coevorden en Groningen bezet en trok al plunderend met zijn troepen door Drenthe. Noordbarge was één van de plaatsjes die langs de verbindingsweg tussen bei de steden lag. Dijkstra mag zijn munten houden omdat hij eigenaar is van de grond waarin de munten zich bevon den. CPN'ers mogen bij PTT in vertrouwensfunctie DEN HAAG Directeur-ge neraal Leenman van de PTT heeft verleden jaar ten on rechte de Delftse ingenieur Reek afgewezen voor een ver trouwensfunctie bij de PTT. Dit hebben minister Zeeval- king en staatssecretaris Van der Doef van Verkeer en Wa terstaat het Kamerlid Wolff (CPN) laten weten in ant woord op vragen van diens hand over de aanstelling van het CPN-lid Reek bij de PTT. Tot nu toe is die aanstelling al tijd tegengehouden, nog zeer recent door oud-minister Tuijnman van Verkeer en Wa terstaat. aria AMSTERDAM „Er >3-824an alleen acties komen de minister nu nog ""^t inziet dat het water s tot de lippen staat", rklaart vakbondsman Dorthaemer, tevens bri- dier bij de uniform- nst aan bureau Lijn- igracht. „Alle drie de n, duizend man erbij, n duidelijk beleid en n randstadtoelage van D gulden, moeten wor- h gehonoreerd. Met wat c_ tra geld alleen nemen jj] geen genoegen!". 0 Nederlandse Politiebond lidt zich al zo'n twee jaar et tig met de specifieke Am- in rdamse problematiek. Er B_ ;rst grote onvrede in het po- ekorps van de hoofdstad, politieman voelt zich ge le streerd en in de steek gela- j. Al jarenlang komen er nalen naar buiten over de r_ phte werkomstandigheden, e Amsterdamse afdeling b de NPB heeft er op alle eaus alles aan gedaan om n trip te kweken", legt Chris jorthaemer uit, „maar er is die jaren niets wezenlijks randerd. Het gemeentebe- 'ur zit vol kritiek bij elk MH^otschalig optreden van de itie, maar komt niet met t wij als politiemensen zo ittig zouden vinden, name- Q een duidelijk beleid. Wij B" iden nog steeds geen begrip EU. de gemeenteraad". AMSTERDAM De hoofdstedelijke politie pikt het niet langer. Hand over hand verslechteren de werkomstandigheden en het uitblijven van passende maatregelen ter verbetering daarvan hebben geleid tot een hard dreigement aan de overheid: als niet volgende week aan drie eisen wordt voldaan, dan volgen er ac ties die neerkomen op demonstraties of staking. Die eisen, uit breiding van het korps met duizend man, een duidelijk over heidsbeleid en een randstadtoelage van 500,- per maand, zijn gesteld door de Nederlandse politiebond, en ze wordt hierin ge steund door de Christelijke politiebond en de Bond voor hogere politieambtenaren. De resolutie is ter kennis gebracht van de ministers van binnenlandse zaken en justitie, het parlement, de burgemeester en gemeenteraad van Amsterdam en de korpslei ding van de Amsterdamse gemeentepolitie. Nergens is de werkdruk zo groot als bij de Amssterdamse politie, die zich in een roerige stad met een steeds mondiger en agressiever publiek, uit de naad werkt om de zaak draaiende te houden. Een ui terst turbulente gemeenschap, een zeer actieve kraakbewe ging, sterk stijgende criminali teit, een grote vreemdelingen- toevloed en navenante ver keersdrukte brengen een overstelpende hoeveelheid ex tra werk met zich mee. Met een korps op sterkte zou dit misschien nog wel kunnen worden weggewerkt, maar de dagelijkse realiteit is dat de helft van de surveillancedienst afwezig is als gevolg van deta cheringen, cursussen, vorming, opleiding, 'training en andere activiteiten die nodig zijn. Dat alles veroorzaakt een cha otische werksituatie, waar doorlopend forse kritiek op wordt uitgeoefend door de niet-begrijpende burger. Om dat de politie geen mankracht heeft om kleine vergrijpen te behandelen, verliest ze lang zaam maar zeker het vertrou wen van de bevolking. Steeds vaker komt het voor dat deze het recht in eigen hand gaat nemen met alle soms trieste gevolgen vandien. De politieman-op-straat wordt in zijn dagelijks werk direkt aangevallen op het beleid, waarvan hij de uitvoerder is. Dat heeft invloed op hem. Moorthaemer: „Het is voor veel agenten onbegrijpelijk ge worden waartegen wel en waartegen niet moet worden opgetreden. Dat de loyaliteit van de politieman grenzen kent, is wel gebleken tijdens de gebeurtenissen van 20 sep tember vorig jaar, toen de straat voor de Grote Keizer een grote vrijplaats was ge worden waar alles werd ge daan wat God verboden heeft, zonder dat we in mochten grij pen. Zo'n situatie is onhoud baar en onduldbaar. Zulke be leidsfouten kunnen niet lan ger, die zijn fnuikend voor het moreel". Puinruimer Iedereen, tot de hoofdcommis saris toe, heeft het gevoel dat de politie een „puinruimer van het falende overheidsbeleid" is. Ondanks herhaald werko verleg komen er geen resulta ten. Kritische nota's en rap porten over de enorme werkd ruk bij de Amsterdamse politie veranderen niets wezenlijks. Er komen nog steeds geen dui delijke politieke standpunten van het stadsbestuur. Onder tussen worden de werkom standigheden steeds zwaarder. De kans op escalaties neemt hand over hand toe. Veel agenten komen geestelijk en lichamelijk geschonden uit de strijd. Sommigen zijn ge neigd het bijltje er bij neer te gooien of solliciteren bij klei nere korpsen, waar niet op het laatste moment verschoven diensten en consigneringen aangekondigd worden in ver band met demonstraties, orde verstoringen en kraakperike- len. Voor de meesten zijn de gren zen van het aanvaardbare be reikt. „Waar doen we het voor", hoor je dagelijks. En dat alles in de schijnwerpers van de publiciteit en onder de meedogenloze blik van de sa menleving, die onmiddellijk een klacht over de desbetref fende politieman schrijft als ze het met zijn optreden niet eens De burgerlijke ongehoorzaam heid is nergens zo groot als in Amsterdam. Het aantal proces sen-verbaal is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Het aantal aangiftes is er vijf keer zo groot als bijvoorbeeld in Rot terdam. Het aantal illegale vreemdelingen wordt door de Vreemdelingendienst voor zichtig geschat op 25.000. De criminaliteit in de hoofdstad is vier keer zo groot als tien jaar geleden. Amsterdam is de ba kermat voor allerlei nieuwe ontwikkelingen in de maat schappij met alle „rand-crimi- naliteit" vandien. Het meren deel van de verdachten staat in een mum van tijd weer op straat door een schrijnend ge brek aan celruimte. Vaak moeten verdachten helemaal naar Almelo of Apeldoorn worden gebracht om te kun nen worden ingesloten. Al deze stress-bevorderende feiten geven de Amsterdamse politieman het gevoel zijn werk niet goed meer te kun nen doen. De drie bonden staan achter hem. Met duide lijke eisen willen zij op 7 okto ber, bij het georganiseerd overleg in Den Haag, een even duidelijk antwoord. Ook al gaat dat de minister jaarlijks 12 tot 16 miljoen kosten. CORRIE VIS WÊËÊmm Zo te gaan Op de gisteren In de Flint In Amersfoort geo pende beurs voor blinden „Zo te gaan" leggen de organisatoren de laatste hand aan de speciale rubberenmatten die de bezoe kers de weg moet wijzen door de exposi tieruimte. Op de tentoonstelling worden allerlei snufjes getoond die het voor blinden gemak kelijker moet maken zich in het openbare le ven en thuis te bewegen. De tentoonstelling duurt tot en met zondagavond. >NDEN Het Russische supersonische vliegtuig Tu- lev-144, dat in 1973 neerstortte bij de presentatie op luchtvaartshow van Parijs, was het mikpunt van Ise informatie door de Britse geheime dienst. Dit be ert de voormalige Britse geheim agent Greville fnne. Toen de Britten ontdekten dat een Sovjet- ?nt gegevens over de Brits-Franse Concorde doorgaf i Moskou, gingen ze over tot onderschepping en ver ging van die informatie. Dat zou hebben geleid tot twerpfouten in de Russische tegenhanger van de ncorde, de Tupolev-144. Wynne deed zijn onthullin- a in een televisie-interview dat de BBC gisteravond zond. Tupolev is volgens Wynne uiterlijk identiek aan de Concor- maar heeft op onderdelen gebreken, maakt veel lawaai en l slechts de helft van de belasting van de Concorde dragen. Britse ministerie van buitenlandse zaken en British Aeropa- de fabrikant van de Concorde, wilden geen commentaar ge- nne heeft lange tijd voor de Britse geheime dienst gewerkt, werd door de Russen gepakt tijdens een ontmoeting met de Ibelagent Oleg Penkowsky. Na een proces in Moskou werd Ikowsky ter dood veroordeeld. Wynne kreeg acht jaar, maar rd na anderhalf jaar uitgewisseld voor de Sovjet-spion Gor- Lonsdale. Inne onthulde voorts dat de Westerse landen al anderhalf jaar I tevoren op de hoogte waren van de plannen voor de bouw de Berlijnse muur. Wynne woont tegenwoordig op Mallorca, hij zaken doet in de rozen-export. EDE Als gevolg van de door oud-minister Tuijn man van verkeer en wa terstaat ingevoerde nor men voor het aantal pas sagiers om een streekbus te laten rijden, is in Fries land, Groningen en Dren the ongeveer dertig pro cent van de mensen hun openbaar vervoer kwijt, zonder dat zij over een al ternatief beschikken. Het gaat vooral om inwoners van kleine kernen en die geen auto hebben. Tachtig procent van hen wil min stens een keer per week de bus gebruiken en der tig procent ouder dan 65 jaar. Dit blijkt uit een on derzoek van de TH Delft naar de nieuwe vervoers- normen. De nieuwe feiten zijn gisteren bekend geworden op een stu diedag van de Stichting Wijs op Weg. Volgens de heer Dan- kert van de provincie Fries land moet de afweging of een buslijn op het platteland al of niet moet verdwijnen, niet al leen in Den Haag maar ook op regionaal en provinciaal ni veau plaatsvinden. Den Haag heeft te weinig kennis over de buspassagier, zo zei Dankert. Het door Tuijnman opgezette normensysteem was vooral be doeld om tekorten van het streekvervoer terug te drin gen. Door de lijnen met weinig passagiers op te heffen, loopt het aantal passagiers terug, waardoor andere lijnen in ge vaar komen. „Er moeten extra tariefsverho gingen voor het openbaar ver voer komen om de tekorten te verminderen of tenminste niet te snel te laten stijgen. De ver hogingen moeten wel geringer zijn dan de gelijktijdig te ver hogen kosten van het autorij den". Aldus prof. A. Holtgrefe, hoogleraar vervoerseconomie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, gisteren op de studiedag. Alle sprekers waren het erover eens dat bij de be zuinigingen te gemakkelijk wordt gekeken naar de kosten van het openbaar vervoer ter wijl de kosten van de auto bui ten beschouwing worden gela ten. GDANSK De grondlegger van de onafhankelijke vak centrale Solidariteit Lech Walesa is gisteren door het congres van de bond in Gdansk herkozen tot voor zitter. Walesa triomfeerde zoals werd verwacht in de eerste verkiezingsronde met 462 stemmen over drie radi cale tegenkandidaten. De uitslag betekent een over winning voor zijn voorzichti ge, gematigde beleid. Een ne derlaag van Walesa in de eer ste ronde door de 851 afge vaardigden, zou het aangezicht van Solidariteit hebben gewij zigd en radicalere leiders in de positie van voornaamste on derhandelaars met de autori teiten hebben geplaatst. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren bekend gemaakt dat de Poolse regering en par tijleiders worden „over stroomd" met brieven van Poolse burgers waarin hen wordt gesmeekt zo snel moge lijk een einde te maken aan de anarchie en de orde te herstel len. Een ontroerde Walesa neemt de betuigingen van aanhankelijkheid na zijn verkiezing in ontvangst. DEN HAAG Het kamer- lid Willems (PSP) wil dat minister De Koning van landbouw en visserij en staatssecretaris Lambers - Hacquebard van milieuza ken een beschikking van het vorige kabinet intrekken die het gebruik van het grond- ontsmettingsmiddel methyl bromide in de tuinbouw aan minder strenge regelks stelt De tuinders mochten van het oude kabinet methylbromide ook gebruiken bij woningen die minder dan tien meter van de kas staan, mits zij een wand van methylbromide-werend folie aan zouden brengen tus sen kas en woning. Het ka merlid wil nu weten of die fo lie tegen lekken helpt en te vens, hoe minder strakke ei sen aan het gifgebruik zijn te rijmen met het regeringplan om methylbromide in '83 vol ledig te verbieden. Leuk, die echte slagerij Góed zeg, dat videogebeuren Kijk in de entreehal. Op 'n groot videoscherm krijgt u een voorproefje van wat er op de beurs te beleven valt. Ook 't bekijken waard in de entreehal: 'n bakkerij en 'n slagerij in Anton Pieck-sfeer. Kijk, 'n luisterrijke HiFi/Video- show. 't Maakt Femina ook tot 'n feest voor meneer. U ziet er 't nieuwste van 't nieuwste in beeld ei geluid. En u kunt er zelf video- en geluidsopnamen maken. Kijk 'ns wat een modeplein, 'n Héél paviljoen in het teken van de nieuwe mode. Met boetiekjes in Charles Dickens-stijl. Met muziek, terrasjes en wervelende modeshows. Kijk uw ogen uit op fruit. Fruit van eigen bodem, maar ook 'n keur van exotische vruchten werd Geopend: 10-17 en 19-22.30 uur, zondags 10-17 uur. verwerkt tot fantastische arrange menten. 'n Heel bijzondere show. Kijk hoe de bakker bakt en de slager slaagt in 't maken van zijn delicatessen. En proef van 't resultaat! Wèt 'n modeshowplein! 'n Hartstikke fijne crèche U komt gewoon niet uitgekeken. 1001 Snufjes krijgt u gepresenteerd op niet minder dan 300 stands. En ruime looppaden zorgen dat u fijn uit de voeten kunt. Kom. Gezellig naar de Femina Familiebeurs. Geen omkijken naar de kinderen. Want kinderen van 3 tot 9 jaar ver maken zich best in de gratis crèche. Toegangsprijzen net als vorig jaar: volwassenen 7, -kinderen 4, - 65+ers/ 5,-. Speciaal Femina gezinstarief: bij bezoek 2 ouders 2 kinderen slechts f 17,50 (voordeel f 4.50). Voordelige trein-toegangsbiljetten op vele stations verkrijgbaar. FAMILIEBEURS 2 t/m 11 oktober 1981 - Ahoy' Rotterdam. 11 11 Het Duitse blad Der Spiegel heeft alle registers opengetrokken over onze minister van Defensie: Hendricus Antonius Franciscus Maria Oliva van Mierlo (50). Eens „de jonge Kennedy van Hol land", daarna een overtuigd kroegloper, nu weer minister, die volgens zijn beste vrienden niet in staat is van negen tot vijf achter een bureau te zit ten, laat staan een miljardenbedrijf als Defensie te runnen, aldus het blad. „Spiegel" beschrijft hoe Van Mierlo („een drinkgrage jour nalist") in 1967 de politiek binnengedragen werd, na het enorme succes van D'66 bij de verkiezingen. Zelfs New York Times drukte op de frontpagina de foto van Van Mierlo met bierflesje in zijn hand af onder de kop: „Zege van de jeugd". Geen wonder, want Van Mierlo spelde de naam van zijn partij in de ongewone verkiezingscampagne als „Dee Sex Sex".... Van Mierlo maakte het volgens „Spiegel" daarna al te bont, vooral toen hij gasten ontving in de fractiekamer, terwijl hij gekleed was in onderbroek. Zijn secretaresse deed op dat moment vertwijfelde pogingen om zijn broek te repareren. Van Mierlo, die nog probeerde zijn partij aan de PvdA te „verkopen", aldus Spiegel, trok zich terug uit de politiek om in Frankrijk hout te hakken voor een nonnenklooster. Hij deed in die tijd volgens het blad de bizarre ontdekking, dat hij nog nooit van zijn leven een beslissing had geno men. Totdat hij onlangs tijdens een vakantie in Spanje een tele foontje kreeg. Van Mierlo moest spoorslags terug naar Hol land omdat zijn vrienden Van- Agt en Den Uyl hem nog niet vergeten waren en hem minister van Defensie wilden maken. Een minister, aldus Der Spiegel, die in zijn leven al zoveel genuanceerde, maar vooral van elkaar afwijkende menin gen over de NAVO heeft gehad, dat hij nu nog druk doen de is te bepalen, welk standpunt hij eigenlijk in moet ne men. Een „bizarre ontdekking", staat er boven het verhaal III! Duizenden bij spionnenruil betrokken BONN Bij de ruil van de Oostduitse spion Günther Guillaume en andere agen ten van de DDR en de daar mee verbonden afspraken met de Oostdutse autoritei ten zijn in totaal „duizen den" betrokken, zo heeft de Westduitse minister Franke gisteren verklaard. Naar schatting 3000 Oostduit sers zullen met hun gezinnen in de Bondsrepubliek worden verenigd. Verder laat de DDR ongeveer 30 mensen vrij die wegens spionage of hulpverle ning bij vluchtpogingen naar het Westen waren veroor deeld. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam regen De Bilt regenb. Deden regen Eeide regen Eindhoven regen Twente regen Vlissingen regenb. Z.-Umburg regenb. Aberdeen regen Athene n.ontv. Barcelona Berlijn geh.bew. 20 h.bew. 18 gehrbew. 16 Bordeaux Innsbruck geh.bew Klagen furl regen Kopenhagen rw.bew. Lissabon l.bew. Locarno regen Stockholm geh.bew. ZUrtch rogen Casablanca l.bew. let an boef n.ontv. Las Palmas onbew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7