ruk ezochte Japtoe jeindigt ™in regen .Democratische controle op politie apparaat mag niet verminderen' r. Leo Kannerschool Degstgeest breidt uit 'Zicht op licht' in Noordwijk Duizendste lid bibliotheek Morskwartier gehuldigd ^POLITIE IN CONCEPT-BELEIDSPLAN: as s: Auto glijdt van brug Ë5FIDEN/REGÏÖ" LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 OKTOBER 1981 IINDER RUMOERIG d)AN ANDERE JAREN 'c<3 (S) Soli: 2 (S) Be (S) Kla^ 8.02JJEIDEN De fakkels 'io!o2 öoofden sissend, de vlag- tfjgkn hingen als vaatdoe- langs de stokken en jitgebr'Üe opgestoken kapsels )byscocerwaterden tot vormelo- (si Me pruiken. De bereden Ifau^ilitie stond tezijde Mi- n!?* te verwateren, ter- )e Naciyjjl hun collega's zich bornamelijk bezig hiel- ge°seS"ien met groepen jonge- uMANi^n, die hun tocht door de 3N: io%nnenstad combineerden iet het aanrichten van vernielingen. De bezochte en feestelij- taptoe eindigde in de gen. Het 3-october mot vrijheid en verdraag- mheid werd nog wel ;ns vergeten. 2wel Leiden wel eens ru- sriger taptoes heeft gekend, AVRfleeft de politie het toch de ge- ""'"'tele avond druk gehad met roepen opgeschoten jongeren, se meenden hun steentje aan lp 3 october viering te moeten ttdragen door het her en der Ternielen van allerhande za- Bij Minerva kwam het De politie moest verschillende keren optreden tegen groepen vernielzuchtige jongeren. twee keer tot ongeregeldhe den, die door de politie rede lijk snel konden worden ge smoord. De herrieschoppers schroomden niet tijdens de vechtpartijen de meest grove middelen ter hand te nemen. De politie trad over het alge meen zeer terughoudend op en hield de geüniformeerde agen ten op de achtergrond om de jongeren niet te provoceren. Van een winkel aan de Vrou- westeeg werd een grote spie gelruit ingegooid. De jongeren, die bij Minerva geen kans kre gen, trokken verder hetgeen leidde tot vechtpartijen op het Kort Rapenburg. Rond half tien moest de politie ingrijpen toen ongeveer vijftig jongeren de straat openbraken en de aanwezige agenten met stenen bekogelden. Op het Rapenburg werd een auto in het water ge gooid. De politie hield in het totaal vijf man aan! Vele facetten van de maat schappij hebben door hem een nieuwe kleur gekregen", aldus burgemeester Goekoop. Voor zitter Rörsch van de 3-octo- bervereniging prees de heer Herfst voor zijn inzet ten be hoeve van het bestuur en de optochtcommissie van de 3-oc- tobervereniging. De heer Herfst is de vierendertigste in woner van leiden die de ere penning ontvangt. De onder scheiding werd voor het eerst in 1927 uitgereikt aan de heer G. Driessen, toenmalig direc teur van Gemeentewerken. Een twintig meter verder ont ving de Leidenaar P. Herfst, op de traditionele bijeenkomst binnen het stadhuis, de ere penning van de gemeente Lei den uit handen van burge meester C. Goekoop. De 70-ja- rige Herfst heeft zich bijzon der verdienstelijk gemaakt voor het Leidse maatschappe lijke en culturele leven, zo meldt het officiële B en W be sluit. Herfst, zelf aktief ama teurschilder, is ondermeer lid geweest van de begeleidings commissie voor de Lakenhal en was bestuurslid van de VVV-Leiden, de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Technische school aan de Haagweg. „Geen spektaculair maar wel een kleurrijk figuur. De taptoe had van dit alles minder te lijden dan van de regen. Op het moment dat de colonne trommelaars en trom petters, voorafgegaan door het gemeentebestuur, halverwege hun route waren, barstte de regen los, hetgeen voor vele belangstellenden aanleiding was hun heil elders te zoeken. Het optreden van de Mar- ching-Band Kunst en Genoe gen op het stadhuisplein kon onder grote belangstelling ech ter droog beëindigd worden. .EIDEN Het bestaande evaar, dat de politie een s TRcigen beleid gaat voeren, jr99>3onJat niet gecontroleerd louse' fordt door de politieke ^s) Tunkrerheid, moet zo veel enbil£d tiogelijk worden uitge- di6 30 jpnnen. Democratische Toeriaontrole op het politieap- 'MMeWat mag daarom zeker iet verminderen. Dit 10 Q^elt de gemeentepolitie in net leveen gisteren verschenen i(LmTi>ncept-beleidsplan. het ontwerp-beleidsplan irdt ingegaan op de doelstel- ig, werkdoelen en activitei- i de politie in het alge- Een aantal belangrijke ifdstukken zijn nog niet be oken, omdat de politie van mening is, dat eerst de ge meentelijke commissie van ad vies voor de politionele aange legenheden uitspraken gedaan moet hebben. De eerste be sprekingen in de commissie hebben maandag plaats. In het ontwerp-plan wordt on der meer gesteld, dat de maat schappelijke veranderingen ertoe hebben bijgedragen, dat de rol en functie van de politie geleidelijk aan verandert. De politie is niet meer alleen een instrument van de overheid. Een instrument, dat slechts het recht dient te handhaven en een hulpverlenende taak dient uit te oefenen (en dat dan bin nen de regels en richtlijnen, die de overheid gegeven heeft). „Thans", zo wordt in het beleidsplan vermeld, „kunnen ook andere functies worden onderkend". In het rapport 'Politie in ver andering' signaleert een lande lijke projectgroep, dat de ver houding tussen politie en bur gerij niet stabieler is gewor den. Deze projectgroep is van mening, dat de verhouding weer een persoonlijk karakter moet krijgen: 'kennen en ge kend worden'. De politie dient dus te streven naar optimale integratie in de samenleving. Zelfs zodanig, „dat duurzame en persoonlijke relaties gaan ontstaan". Dit zou moeten lei den tot meer aanvaarding van de machtsuitoefening door de Hermandad en tot meer legiti miteit van het politie-optre- den. De voorstellen van de projectgroep roepen bij de Leidse politie echter kritische uitlatingen op. „Nu de politie haar optreden minder kan rechtvaardigen door te verwij zen naar de overheid of de wet, moet zij proberen zich te rechtvaardigen door een zwaarder accent te leggen op haar eigen deskundigheid. Hierdoor ontstaat het gevaar, dat de politie een eigen, gewet tigde lijn gaat opbouwen, die los staat van de politieke over heid. De beheersbaarheid zal daardoor geringer worden. Een ander punt is, dat de poli tie op deze manier minder snel zal optreden. Geweld zou im mers gemakkelijk het vertrou wen van de bevolking vernie tigen en juist angst en wan trouwen oproepen. Wij zijn van mening, dat de noodzaak tot een grotere integratie van de politie en bevolking ook in Leiden aanwezig is. De demo cratische controle op het appa raat moet er echter in geen ge- Voorts stelt de politie nog maals, dat de bezuinigingen van grote invloed zijn op de politiebegroting. Verwacht wordt, dat de bestaande span ning tussen beschikbare man uren en het aanbod van werk grotere vormen zal aannemen. Meer dan voorheen moeten prioriteiten gesteld worden. Als voorbeeld wordt genoemd: het kiezen tussen bestrijding van de kleine criminaliteit of het bevorderen van de door stroming van het verkeer. De invulling van het zoge naamde ontwikkelingsplan heeft de politie vooralsnog achterwege gelaten. Eerst moeten de andere discussies afgerond zijn. Wel worden een aldus aantal vragen gesteld. Zoals de vraag of het optreden van de politie of juist de preventie meer aandacht moet krijgen. Voorts buigt de commissie zich maandag over vragen als: hoe dient de politie om te gaan met 'burgerlijke ongehooorzaam- heid'; hoeveel aanvaardbare risico's kan de politie bij de handhaving van de openbare orde nemen; kan de tweede generatie van buitenlandse ge zinnen geholpen worden bij hun problemen; welke invloed hebben de verslechterde eco nomische situatie en de toene mende vrije trijd op de wer klast van de politie en kan er wellicht preventief gewerkt worden. Na de discussie wordt het plan bijgesteld en krijgt een meerjarenplan voorlopig beslag. Dor 1 IEGSTGEEST Wim ?<j odet, een leerling die het zesde jaar op de Leo Kannerschool aan Endegeesterstraatweg sloeg gistermiddag een ioeizame eerste paal voor uitbreiding van de i^chool. Dat gebeurt vlak het huidige, vrij ^jdeuwe gebouw. De Leo erschool is een 'hooi voor moeilijk op- bedbare kinderen. De 'k litbreiding is in het bij- iiider bedoeld voor de itermate moeilijke kin eren. Voorzitter Van der terg van het bestuur van dr. Leo Kannerschool toonde zich verheugd over de uitbreiding. „Dat we ondanks de sche situatie zo kort na onze nieuwbouw toch nog een uit breiding krijgen, bewijst wel dat er een sterke behoefte be staat aan dit schooltype. Ik ben de gemeente en het Rijk erg dankbaar", aldus de heer Van der Berg. Ook de heer van der Vorst, directeur van de school was erg ingenomen met de uitbreiding. „Toen de school 12 jaar geleden werd opgericht, begonnen we met twee man. Inmiddels hebben we 32 man personeel. Toeval lig zullen er ook 32 palen wor den geslagen voor de uitbrei ding; je zou dat ook symbolisch kunnen zien, het personeel als fundament van de Leo Kan nerschool", aldus de directeur. Namens het aangrenzende kinderpsychiatrisch zieken huis Curium* sprak genees heer-directeur Mojet. „Je zou de Kannerschool kunnen be schouwen als een kind van Curium, omdat Curium heeft meegeholpen aan de opbouw van de school. Curium maakt momenteel iets door, dat je zou kunnen omschrijven als een kraambedpsychose. Daardoor zijn ook de banden met de Kannerschool wat losser ge worden en het aantal kinderen dat van Curium doorschuift naar de Kannerschool is he laas sterk afgenomen. Hopelijk kunnen we de banden' in de toekomst weer wat aanhalen", aldus Mojet. NOORD WIJK De actie 'Zicht op licht' van de ANWB komt dinsdag en woensdag oktober naar Noordwijk. Iedereen kan dan gratis de verlichting van zijn of haar auto laten controleren. Het ANWB-team is beide dagen gestationeerd op het parkeerterrein naast het raadhuis aan de Voorstraat. Voor een controlebeurt kan men daar tussen tien uur 's morgens en half acht 's avonds terecht. Volgens de ANWB is het nog altijd zeer droevig gesteld met de auto-verlichting. In het vooijaar werden met twee technobielen 47 plaatsen in ons land bezocht. In al die plaatsen werd de actie - 'Zicht op licht' gehouden en in totaal werden 13.659 auto's ge controleerd. Van de 27.318 koplampen moest bijna 90 procent worden afgesteld om te voldoen aan de wettelijke voorschriften. Bij 2.621 auto's moesten kleine reparaties aan de overige verlich ting worden uitgevoerd. Verder moesten 2.803 koplampen wor den losgenomen om de gloeilampen op de juiste wijze te monte- Een" ander opvallend feit tijdens de controles: veel automobilis ten kregen het advies nieuwe koplampreflectoren te laten aan brengen, omdat de gemonteerde teveel door roest waren aange tast met als gevolg een onvoldoende lichtopbrengst. Bij de keu- ring kan iedereen ook advies krijgen over autoverlichting. Vooral tijdens slechte weersomstandigheden in de herfst en win- ter is het extra belangrijk goed te kunnen zien en duidelijk ge- zien te worden, zegt de ANWB. Veel aanrijdingen, met name kettingbotsingen, zijn te wijten aan gebreken in de verlichting. LEIDEN De onlangs geopende openbare biblio theek in het Morskwartier heeft gisteren het dui zendste lid feestelijk bin nengehaald. De heer W. van der Noordaa, een fer vent lezer van 90 jaar oud, werd als duizendstse be groet. Het filiaal in het Morskwartier loqpt uitste kend en is op weg records te breken. Inbraak mensa LEIDEN Inbrekers heb ben in de gistermorgen in alle vroegte een grote hoe veelheid goederen ont vreemd uit mensa De Bak aan de Kaisersstraat Ondermeer werden 900 pakjes sigaretten en shag en een nog onbekend geldbedrag ont vreemd. De inbrekers kwa men binnen door het forceren van een toegangsdeur. De heer Van der Noorda kreeg uit handen van filiaalhoudster; Sonja van der Waart een bos bloemen aangeboden alsmede een lidmaatschapskaart, die- vijf jaar geldig is. 18 september werd het nieuwe, filiaal in het Morskwartier ge opend. Gisteren was het de ze vende dag, waarop daadwer kelijk boeken geleend konden worden. In die zeven dagen zijn meer dan achtduizend' boeken over de toonbank ge gaan. Dagelijks worden gemid deld twaalfhonderd boeken uitgeleend. Daarmee lijkt de bibliotheek in het Morskwar tier records te breken. In de wijk wonen ongeveer dertien-* duizend mensen. Voor een dergelijk aantal is een uitleen cijfer van zevenhonderd het, gemiddelde. Overigens komt het inslaande succes van de kersverse vesti ging niet geheel onverwacht. De bewoners van het Mors kwartier hebben zich immers al jaren geleden sterk gemaakt voor de vestiging van een fi liaal in de wijk. Nu het eenmal zover is, wordt het leesvoer dan ook gulzig verorberd. ALPHEN AAN DEN RIJN Inwoners van Alphen krijgen dinsdag tijdens een forumdiscussie de kans hun zegje te doen over het on langs verschenen sociaal- cultureelplan '82-'86. De dis cussiebijeenkomst in De Thermen wordt georgani seerd door de Welzij nsraad en zal worden ingeleid door wethouder L. Kleingeld van sociaal-culturele zaken. Het onlangs opgestelde ont werpplan moet een wegwijzer worden voor het gemeentelijk sociaal-cultureel beleid voor de periode 1982-1986. Daaron der vallen onder meer peuter speelzalen, buurtwerk en jon- Discussie over sociaal cultureel plan in Alphen gerencentra. Daar het gepre senteerde plan een ontwerp is, kan er nog het nodige aan ver anderd worden, alvorens de raad tot vaststelling overgaat. Tijdens de bijeenkomst zal een aantal raadsleden aanwezig zijn. De forum-discussie in De Thermen begint om acht uur. LEIDEN Een 21-jarige spuiter raakte gisteren gewond in een garage, toen hij onder een auto terecht kwam die van een brug af gleed. Vermoedelijk heeft de man de auto niet goed op de brug ge plaatst. Bij het neerlaten van de stellage gleed de auto van de brug af. De man kon niet meer op tijd wegspringen en moest met verwondingen aan het been naar het ziekenhuis worden vervoerd. Oud- burgemeester onhult wapenraam Oud-burgemeester A.J. Vis mocht gis termiddag zijn eigen wapenraam ont hullen op de tweede verdieping van het stadhuis. De voormalige eerste burger van Leiden deed dat door een doek voor het raam weg te trekken. Sedert 1574 is het in Leiden gewoonte, dat in het stadhuis als aandenken aan het burgemeesterschap van scheiden de burgervaders een wapenraam wordt geplaatst. De legendarische burgemeester van der Werf was de eerste voor wie een wapenraam werd opgericht Het kreeg een plaats bin nen de kozijnen in het trapportaal van het stadhuis. Sedertdien zijn er vele bijgeplaatst, wat tot gevolg had dat ten tijde van de tweede wereld oorlog de ruimte binnen het trappor taal opgesoupeerd was. De daaropvol gende ramen werden in de gang langs de raadzaal geplaatst en zo ook dat van oud-burgemeester Vis. Het wa penraam van Vis werd ontworpen door een medewerker van de dienst monumentenzorg, de heer E. Veld- huyzen. RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITOS Looptijd Vaste Rente 6 jaarllV4% 5 jaar11'/$% 4 jaar1114% 3 jaar1114% 2 jaar10 ljaar9 Nadere informatie: 020-5918014 of haal de folder op het postkantoor. Postgiro rijkspostspaarbank

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3