Champignon consumptie schiet als paddestoel uit de grond Chef-kok Peeters geeft geheim prijs O* ruïne van keeteel De Keverberg een de oevera van de Maae in Kesael. De champignon leent zich bij uitstek voor culinaire hoogstandjes. Maar de amateurkok moet wel op passen dat hij de kleine paddestoel tot zijn recht laat komen. Chef-kok Jules Peeters van het onvol prezen -specialiteitenrestaurant Chalet Breiden- bach uit het Limburgse Grubbenvorst geeft de vol gende tip: „Wees voorzichting met kruiden. De champignon is niet direct sterk van smaak. Te veel kruiden doet de smaak van de champignon ver vlakken. Peeters werkt vaak met champignons Voor ons gaf hij zijn geheim prijs van een verruk kelijk voorgerecht: gevulde champignons met kalfstong. Grote champignons blancheren In kokend water met beetje citroensap. Daarna voorzichtig steeltje eruit halen en kalfstong in blokjes snijden en ver mengen met de klein gesneden champignonstelen. Vervolgens kruiden met peper, kerry en paprika; aanfruiten en vermengen met heel geklopt ei. Met dit alles de champignon vullen, in de oven plaatsen (180 graden). Na vijf minuten is de vulling gaar en gesouffleerd. Een passende saus lijkt een kruiden saus van groene kruiden, te maken van ingekookte room vermengd met verse kervelpeterselie en een beetje knoflook. Voor dit voorgerecht heeft men per persoon zes grote champignons nodig". De koelkast is overigens de beste plaats om de champignons te bewaren. Niet afgesloten van lucht, dus nooit in plastic. De champignons afdek ken met vochtopnemend papier en hierop een vochtig doekje (washandje) leggen. Zo zijn ze en kele dagen goed houdbaar. Voor wie het gerecht van Jules Peeters te moeilijk is volgt hier nog een recept voor de beginner. Eet smakelijk. CHAMPIGNONS OP TOAST Nodig: 300 gr. champignons, zilveruitjes. 40 gr. boter, 1 dl room, sneetjes toast, zout, peper, scheutje cognac, port Bereiding: De champignons wassen en laten uitlek- ken. Tussen een theedoek drogen en in boter on der voortdurend roeren enkele minuten bakken. Wat fijngehakte zilveruitjes toevoegen en meefrui- ten. Met peper en zout op smaak brengen., Een scheutje cognac, een glaasje port en 1 di room toevoegen en de saus nog even laten inko ken. Sneetje brood toasten of in frituurvet knap pend bakken. Het champignonmengsel er over ben. In Italië en Frankrijk Is dit een gewaardeerd produkt. Tien procent van de geconsumeerde pad destoelen worden door andere dan champignons ingenomen. In Nederland is dat minder- dan één procent. Men is huiverig voor paddestoelen. Wat de boer niet kent dat eet hij niet. Zo ligt dat in ons land". „Niettemin blijven we oesterzwammen kweken. Ook de champignon heeft een grote opmars ge maakt. Er zit wel degelijk muziek in de oester zwam. Hij is lekker, net als de geschudde inkt- zwam en sommige specialiteitenrestaurants heb ben op ze op hun menu opgenomen. Venkel, au bergines en paprika waren ook lang onbekend, dus onbemind. Wij streven naar uitbreiding van het assortiment. Wij achten dat van belang. Maar het zal zeker nog een aantal jaren duren voordat andere eetbare paddestoelen echt ingeburgerd zijn. Cantharellen bijvoorbeeld genieten al een ze kere populariteit, maar deze paddestoel komt al leen in het wild voor. Niemand wept namelijk nog wat voor voedsel de cantharel nodig heeft. Hij leeft in samenhang met boomwortels en dat is in een kwekerij nauwelijks na te bootsen". POPULAIR „De champignon komt er steeds meer in". Dat is de mening van de heer Rechsteiner. „De champig non heeft zich een vaste plaats veroverd in het voedselpakket al liggen we nog ver achter bij Bel gië en Duitsland. De champignon is populair, om dat hij lekker smaakt en veel eiwit bevat en je wordt er niet dik van. De consument vraagt wel naar witte gesloten champignons. De bruine va riant vind ik persoonlijk lekkerder maar komt er niet in. Als de consument de bruine kleur ziet denkt hij dat de paddestoel aan bederf onderhevig is, maar dat is beslist niet waar. De kweker krijgt ongeveer vier gulden voor één kilo en in de winkel kosten champignons acht tot tien gulden de kilo. Afhankelijk van de kwaliteit". „Voor afgestudeerden aan onze school is er werk in overvloed, zeker in het buitenland. Op de bui tenlandse bedrijven wordt gevochten om ervaren champignonkwekers. Men probeert ze soms bij el kaar weg te kopen. De kweker in spe komt hier voor een gedegen vakopleiding. Die kunnen wij ge ven omdat er op de school een enorm brok infor matie binnenkomt. Wij zijn uiteindelijk de enige in de wereld. Die informatie geven wij dan weer door. De leerlingen die wij hier krijgen variëren in leeftijd van 18 tot 50 jaar. Daarnaast komt men terug voor bijscholing en in die groep vinden we kwekers van 20 tot en met 65 jaar. Ik denk dat er in totaal zo'n 4500 mensen in de champignonindustrie werk zaam zijn, de toeleveringsbedrijven en de conser- venindustrie meegerekend. De school is in 1968 opgericht en we mogen van een succes spreken". STOOKOLIE Kweker Jacobs uit het Limburgse Kessel heeft 1200 vierkante meter tot zijn beschikking. Hij werkt voornamelijk voor de conservenindustrie. Zijn produkt bestaat uit grote zogenaamde open champignons, die veelal worden ingeblikt en over de grens naar Duitsland verdwijnen. Hoewel hij een behoorlijke boterham verdient in zijn familie bedrijf zijn ook voor hem de vette jaren voorbij. Jacobs verstookt per jaar ruim 30.000 liter stook olie, een belangrijke post op de begroting. De prij zen van de compost liegen er ook niet om, om over de plukkosten maar te zwijgen. „We proberen dan ook de oogst voor het weekeinde binnen te hebben, anders moet ik dubbel loon uitbetalen", vertelt hij. „In de jaren zeventig heb ik goed ver diend", vervolgt Jacobs. „Maar vanaf '77 zijn de prijzen gekelderd en de kosten van energie toege nomen. Verder is het een arbeidsintensief bedrijf. De vrouw werkt ook mee en ik kom al snel op vijf tig tot zestig uur in de week. De mechanisatie is in de laatste jaren toegenomen maar loopt nog stroef. Het plukken wordt bij ons met de hand ge daan. De champignons die ik kweek zijn open. Dat kun je aan de onderkant zien. De huisvrouw vraagt in de winkel naar gesloten champignons. Die zijn kleiner en wat harder. De open champignons zijn meer geschikt voor de conservenindustrie. Ze zijn zwaarder dan de gesloten champignon omdat ze wat langer doorgroeien maar ze brengen wel min der op". „Aan de andere kant zijn de plukkosten weer min der hoog. Al met al is er best wat te verdienen. Ik mag heus niet klagen maar als je ziet hoe hoog de energieprijzen worden dan slaat de schrik je om het hart. Je vraagt je af waar het naar toe gaat. En je moet bijblijven hé. Zo nu en dan ga ik naar de champignonvakschool. Je wisselt met collega's wat ervaringen uit en je steekt er'wat van op. Een goeie zaak in elk geval, zo'n school. Maar daarvoor hebben we dan ook een mooi pro dukt. Ik eet ze graag en ze zijn zo mooi wit. Ik blijf het iets aparts vinden". DAVID LEVIE Champignon-docent Smits aan het werk. bedrijf moet al snel zeshonderd vierkante meter tot zijn beschikking hebben wil het rendabel zijn. Een vierkante meter komt op zo'n vijfhonderd gul den dus. Er moet minstens drie ton geïnvesteerd worden. Het is een moeilijk vak. Men leert het niet een, twee, drie. Er is achtergrondkennis nodig om het proces te kunnen bestuderen". Dat proces begint bij de voedingsbodem. Een champignon groeit namelijk alleen op strorijke paardemest, dat met slachtkuikenmest en enkele andere afvalstoffen wordt aangevuld. Pas als deze mest goed is behandeld is de uiteindelijke com post dusdanig van samenstelling dat er geen an dere schimmels kunnen groeien dan champignons. Kwekers kopen die compost op coöperatieve ba sis. Zo levert een bedrijf in het Limburgse Otter- sum 7000 ton compost per week. DEK-AARDE In speciale laboratoria wordt champignonbroed bereid. Een champignonkweker zaait namelijk geen sporen, maar mengt een hoeveelheid cham pignonbroed door de compost. Na het enten wordt de compost machinaal aangeklopt. Ten gevolge van de hoge luchtvochtigheid en een constante temperatuur van 25 graden is de compostlaag twee weken later doorsponnen met champig- nonmycelium. Een laagje dekaarde is noodzakelijk om de champignons te laten groeien. Pas drie we ken daarna kunnen de eerste champignons geoogst worden. Champignons komen gedurende de oogstperiode van vier tot zes weken niet gelijkmatig, maar in zo genaamde vluchten met een ritme van ongeveer een vlucht per week. Een vlucht wil zeggen, dat er enkele dagen veel champignons op de bedden staan en dat, nadat deze geplukt zijn, er weer knoppen uitgroeien tot een volgende vlucht. In de eerste drie weken wordt ruim 75 procent van de totale opbrengst geplukt, een werkje dat groten deels met de hand gebeurt. Is alles achter de rug dan worden de cellen waarin zich de champignons bevonden door het inlaten van stoom steriel ge maakt om zodoende alles te doden. De afgedra gen compost is overigens een waardevolle organi sche stof voor land- en tuinbouw omdat het vrij is van onkruid. Van paardemest tot tuinbouwcom- post, een schitterend voorbeeld van recycling. OESTERZWAM De heer Smits: „Wij houden ons hier voornamelijk bezig met de champignonteelt al schenken we ook aandacht aan andere eetbare paddestoelen. Ik denk nu aan de oesterzwam die wij hier ook heb- Chef-kok Jules Peeters: „Champignons niet te veel kruiden". •r Jacobs plukt voor de conservenindustrie. bossen en heidevel den opduiken en waar de grens met Brabant wordt gemarkeerd door onafzienbare, rui ge peelgebiedep. Na tuurreservaten zijn er in overvloed en in de bossen rondom Ber gen, Arcen, Venray, Horst en Helden raakt men niet uitgewan deld. Noord-Limburg is ei genlijk één groot na tuurgebied. Het prach tige Maasdal biedt een bonte afwisseling van akkers, weilanden, stille donkere bossen, uitgestrekte glooiende heidevelden en veel kleine intieme dorpjes. Liefhebbers van oude kastelen kunnen met name in Baarlo hun hart ophalen. Daar staan maar liefst vier kastelen. In Kessel to rent de machtige ruï ne van kasteel De Ke verberg hoog boven het Maasdal uit, terwijl het water gestaag over zijn stenen voeten kabbelt. Het uitzicht is hier adembenemend. Molens, bezienswaar dige kerken en gebou wen maken de dorpen extra aantrekkelijk. Lekker eten kan men er overal en voor de dorstigen is er altijd wel een „pilske" te krijgen. Wie meer over Noord- Limburg wil weten kan zich in verbinding stellen met de streek- VVV Venlo, Keulse- poort 3, telefoon 077- 11241. alsmede voor personen werkzaam in de toeleve- ringbedrijven en de verwerkende industrie. Op beperkte schaal worden ook cursussen voor buitenlanders in de Engelse taal gegeven. Daar naast worden studiedagen en introductieweken verzorgd voor leraren en leerlingen van agrarische scholen. De school heeft een stafbezetting van vijf leraren-instructeurs die samen met een 20-tal me dewerkers het centrum bemannen. Het instructie- bedrijf produceert per jaar 200.000 kilo champig- ONTWIKKELINGEN De heer Smits, die zijn opleiding genoot aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen is adjunct- directeur en één van de vijf leraren van de vak school. „Per jaar levert de school ongeveer vijftig mensen af die zich met het kweken van champig nons bezig .gaan houden. De meeste leerlingen die wij krijgen werken al bij een bedrijf en gaan een dag per week gedurende anderhalf jaar naar school. Daarna komen ze regelmatig terug voor bijscholing om de nieuwste ontwikkelingen te vol gen. Ook kwekers komen hier regelmatig. Kortom, men kan altijd op de vakschool terugvallen. Jonge mensen die niet bij een bedrijf werkzaam zijn ra den we aan eerst een cursus te volgen die ver spreid over een aantal dagen in totaal twee weken duurt. Daarna geven we ze het advies een baas te zoeken. Pas dan komen ze in aanmerking om het onderwijs aan onze instelling te volgen". „Zonder deze opleiding hoef je niet bij een bak aan te kloppen", zegt docent Rechsteiner. Begint men een champignonkwekerij dan komt men in een kapitaalintensief bedrijf terecht. Een beetje I over Limburg eekt denkt onmid- ijk aan het oiende landschap en I onze zuidelijkste en wincie. Zuid-Lim- g kent iedereen, ir ook het noorden ft zijn bekoorlijk- n en. Noord-Limburg »or i feite nog niet ont- it door het massa- risme, vandaar dat in1. etreek-VW Venlo in. alles aan doet om itrekkelijke arran- nenten te verzor- stle- Hoewel champig- le, is het hele jaar tien had men de ind september uit- oepen tot champig- imaand. Verschei- le kwekers hielden Ie afgelopen maand in huis en de cham- nonvakschool opende zelfs zondags zijn deuren. Reden voor eon van onze ver slaggevers om op de laatste zondag van september de zoge naamde champignon route te gaan rijden en daarbij speciale aan dacht te besteden aan de teelt van champig nons in deze con treien. Maar al gelden de speciale voorzie ningen die men in september getroffen had dan nu niet meer,' hij is er wel van over tuigd, dat ook het rij den van deze cham pignonroute in de herfstmaanden zijn ei gen bekoring hoeft. De streek kenmerkt zich door een weids en open landschap, waarin telkens weer -RST Van alle paddestoelen die wij kennen is champignon ongetwijfeld de meest geliefde. De jweekte soorten, de agraricus bisporis en de aricus bitorquis vinden in Nederland gretig af- Per hoofd van de bevolking consumeert de lerlander zo'n 1300 gram per jaar. Na Amerika, ikrijk en Taiwan neemt ons land de vierde its in van de champignonproducerende landen. gemfddelde Nederlandse champignonbedrijf duceert ongeveer '80.000 kilogram per jaar, al er bedrijven die goed zijn voor ruim 1 miljoen Dtaal produceert Nederland 60 miljoen kilo per waarvan een groot deel wordt geëxporteerd, jeveer 90 procent gaat naar het buitenland, het endeel als conserven. De cijfers liegen er niet Weliswaar werden al in 1825 de eerste cham- ïons in Haarlem gekweekt, pas na 1950 begon teelt aan een sterke opmars. Er ontstonden tra in Mook, Horst, Kerkdrièl, Boekei, Weert, jsel en Yerseke. De meeste bedrijven zijn dus oncentreerd in Noord-Limburg. Vandaar dat i in dat gebied een champignonschool heeft licht. Een unieke onderwijsinstelling aangezien de enige is in de hele wereld. Centrum Voor Champignonteeltonderwijs (O) te Horst, is een praktijkschool vén het on wijs in dq cultuur van champignons en andere Idestoelen. De school onderhoudt zeer veel tacten met onderzoekers, bedrijven en instel- jen in allerlei landen in de wereld, waardoor de kennis steeds up to date kan worden gehouden richting kan worden gegeven aan de ontwikke- »n in de vaderlandse champignonteelt. Het p verzorgt cursussen op verschillend niveau r champignonkwekers en hun medewerkers,

Leidse Courant | 1981 | | pagina 25