lederlander voor ;hipen robot ek tussen alifornië i Mexico leer symbool Jan barrière swoud -4909 Spanji iNIEURS WILLEN SOCIALE INNOVATE 01 ECHT „Steeds meer lleftieb- r-_werken met een hobby-compu- Zoals in de jaren twintig en der- pr"s riet radio-amateurisme de stoot laa, tot het radiobestel, zo zullen mo- age k de hobby-computers dé voor- srs: rs zijn van een verdere opmars °lel micro-elektronlca. Vindingrljk- iter« en creativiteit van de computer- byist verruimen namelijk het ge- üzl van toepassing en de kring van ulkérs". Een alinea uit de studie :ro-elektronlca In beroep en be- 6 Deze studie is verricht door de itlng Toekomstbeeld der Tech- ktemi een club van ingenieurs die ten doel stelt „het van de Inge- n irswetenschappen uit bestuderen esitu mogelijke toekomstige ontwik- ,te tg, In samenhang met andere van ftschappelijke ontwikkelingen". Inl. Vi .g., ^genieurs zien de computerhobbyisten heimelijk zitten, zo blijkt. Ze zijn de kabou- gt ti die gulhartig het werk voortzetten de Bieer de grote mensen slapen of ande- Ingen omhanden hebben. Wellicht zal toekomstige studie over hen melden: hebben in de jaren tachtig de stoot iven tot onze elektronisch gestuurde eheerste samenleving". En wij leefden lang en gelukkig. F hoe staat het dan met de mensen- 'q i ruikende reus die ons, kleine duimp- 10cjnet huid en haar zal verslinden als we ,i ,'via de kiezelsteentjes van het gezonde beland bijtijds de weg terugvinden? 1 zo wordt de dreiging van de opruk- le micro-elektronica meestal omschre- Wat moeten we met een maatschap- -626fvaarin de factor van de werkgrage b is verdrongen door chips en robots taarin Big Brother, de Grote Broer uit chrikbeeld-romans van Huxley of Or de werkloze horden langs elektroni- i weg beloert en manipuleert? Be lt, computer-hobbyisten. ast 'raag zal ongetwijfeld opnieuw aan de j i komen tijdens hèt symposium „Mi- elektronica in beroep en bedrijf; ba- „Het beeld van de toekomst is geenszins scherp omlijnd". „Vindingrijkheid en creativiteit van de computer-hobbyist verruimen het gebied van toepassing en de kring van gebruikers". lans en verwachting" dat de Stichting Toe komstbeeld der Techniek op dinsdag 6 oktober in de Utrechtse Jaarbeurs houdt. Het antwoord wordt al een beetje gegeven in de hierboven geciteerde studie van het ingenieursgezelschap die op de bijeen komst als praatstuk ter tafel komt liggen. Verantwoording: „In de discussie wordt vaak met angst gesproken over een terug val in werkgelegenheid, maar ook met hoop op gunstige perspectieven voor In dustriële vernieuwing en nieuwe economi sche bloei. Wordt aan de ene kant be toogd dat de mens een meer verantwoor delijke rol zou kunnen gaan spelen in zeer veel arbeidsprocessen, aan de andere kant wordt de vrees geuit voor verontmen- selijking van deze processen door ver doorgevoerde automatisering". Het was dit klimaat van onzekerheid dat de ingenieurs van de Stichting Toekomst beeld der Techniek aan het denken en vervolgens aan de arbeid zette. Daarbij verzuimden ze niet een blik te werpen op Japan, het land waar de zon van de micro- elektronische vooruitgang tot dusver het hoogst gerezen is. Ze hoorden er de heer Yamamoto van Fujitsu op een studie bijeenkomst over micro-elektronica en maatschappij te Tokio zeggen: „In het bui tenland vernemen we altijd veel proble men, maar het is onze ervaring dat techni sche innovatie altijd tot uitbreiding van de arbeidsmarkt heeft geleid en het menselijk leven heeft verrijkt, zelfs al heeft onze sa menleving ook zijn aandeel in de proble men gehad". „Vroeger werden met techniek wel eens menselijke aspecten opgeofferd om meer goederen en diensten te produceren voor een redelijke prijs. Nu krijgen we de kans deze trend om te buigen. Door de ontwik keling van mlcro-elektronica kunnen we mensen uit de produktie vrij krijgen voor meer op de mens toegesneden diensten". Programmeurs Door toepassingen van micro-elektronlca bij bepaalde produkten zal het aantal ar beidsplaatsen afnemen in de produktie, bij toeleveranciers en bij de gebruikers, den ken ze in Japan. Daarentegen zal de be hoefte aan personeel voor ontwikkeling en ontwerp flink toenemen, terwijl een lichte toename te verwachten is bij de verkoop en het onderhoud van een aantal produk ten. De behoefte aan programmeurs is zo groot dat daar een knelpunt kan ontstaan. In 1975 had Japan er 80.000. In 1985 zal dit aantal wellicht uitgebreid dienen te zijn tot een half miljoen. Scholen dus, omscho len, bijscholen. De studie van de Neder landse ingenieurs besluit het hoofdstuk Japan aldus: „Het is voor het zelfbehoud van het Westen noodzakelijk de ontwikke lingen en de toepassing van micro-elektro- nica en andere technieken in Japan nauw lettend te volgen om daaruit de nodige le ring te trekken". Een open deur. Maar handig om hem nog eens in te trappen wanneer de onont koombare conclusie luidt: de technische innovatie van chips en robots is van le vensbelang voor de economie, ook In Ne derland. En tot die slotsom komt de studie waarover 6 oktober in Utrecht gepraat gaat worden. Citaat: „Het is een gemis aan strategisch denken binnen bedrijven wanneer nieuwe mogelijkheden niet wor den aangepakt. En de korte ontwikkelings- tijd van micro-elektronica-projecten maakt dat men tijdig moet overschakelen. An ders raakt men steeds meer achter. Er zijn reeds nu bedrijven reddeloos zonder dat zij het beseffen". Technische innovatie Is volgens de ingenieurs geen punt. Waar het aan schort, is sociale innovatie. Hoe krijg je de mens rijp voor chip en ro bot? Immers: „De Innovatie bij produkten en processen kan In alle geledingen van onze bedrijvigheid goede resultaten ople veren. Niet slechts in het vinden van een nieuw economisch evenwicht, maar ook In de besparing van grondstoffen en energie, in verbetering van kwaliteit, In beperking van aantasting van het milieu en in grotere veiligheid. Maar dit alles zal niet vanzelf gaan. Onze samenleving is ingewikkeld en de mens verzet zich mentaal tegen veran dering. Sociale innovatie lijkt nodig". En verdprop: „Micro-elektronica biedt veel nieuwe perspectieven. Maar de taaiheid van bestaande verhoudingen, organisaties en machtsstructuren kan deze mogelijkhe den vertragen. Een nieuwe techniek wordt vaak in het begin geremd door de trage massa rond de oude techniek". Paradijs Omturnen dus die handel. Als dat eenmaal gebeurd is, kunnen de poorten van het nieuwe Land van Beloften onbelemmerd openzwaaien. De sociaal geïnnoveerde mens heeft het paradijs herwonnen. Want in beloven zijn ze sterk, de ingenieurs. „Met micro-elektronica kan in veel geval len het gebruik worden verbeterd van ar beid, grondstoffen, energie, kennis, mana gement en kapitaal. Dit kan dan leiden tot lagere kostprijs, betere en snellere dienst verlening, verbeterde arbeidsomstandig heden en verbetering van marktposities". Het ruime en goede land, het land, over vloeiend van melk en honing, kortom, uit Exodus 3.8 maar dan gezien door de bril van ingenieurs. Het hoofdstuk „Vooruitzichten" van de in genieursstudie. „Micro-elektronica staat, zowel qua tech niek als in toepassing, nog in de kinder schoenen. De mogelijkheden worden nog maar voor een klein deel gebruikt. De techniek van de geïntegreerde schakeling is nog volop in ontwikkeling en de daling van de prijs zal voorlopig aanhouden". „De kennis van mogelijkheden en gebruik van micro-elektronica is nog weinig ver breid. Dat is een belangrijke rem op de snelheid van invoering. Toepassing van micro-elektronica zal daarom voortschrij den met kleine stapjes, met voortdurend toenemende ervaring. Maar het is een techniek die over een grote breedte moge lijkheden aanreikt. Deze mogelijkheden niet gebruiken of langzaam invoeren bete kent een achteruitgang van onze econo mie ten opzichte van het buitenland". De schouders eronder. „Een open econo mie als de Nederlandse kan zich niet af wenden van internationale ontwikkelingen waarbij micro-elektronica op grote schaal wordt toegepast", maant de studie. On geacht de gevolgen voor de werkgelegen heid die toevoeging ontbreekt net, maar men proeft hem tussen de regels door. En mag men anders verwachten van technocraten? De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat ze ook het hete hangijzer van de werkgelegenheid in hun uitvoerige be schouwingen betrokken hebben. Maar ze draaien eromheen. Ze kijken wel uit zich de handen te branden. Zo concreet als ze zijn in hun uitspraken, telkens weer, over de noodzaak van steeds meer chips en ro bots op steeds meer terreinen, zo vaag houden ze zich op de vlakte als het om de sociale gevolgen gaat. Ze komen eigenlijk niet verder dan: „Een algemene conclusie is zeker dat de toe passing van micro-elektronica een reeks van nieuwe produkten en diensten moge lijk maakt in de commercieel-dienstverle- nende en niet-commercieel-dienstverle- nende sectoren, hetgeen deze tot econo mische groeisectoren stempelt. Waar hier uitstoting van arbeid optreedt, kan dat ge heel of gedeeltelijk gecompenseerd wor den door expansie en innovatie. Deze prognose wordt mede ondersteund door de verschuiving van voorkeuren naar im materiële behoeftenbevrediging (een cul turele ontwikkeling). De potentie van toe passing van micro-elektronica is op deze gebieden dus groot. Het beeld van de toe komst is echter geenszins scherp om lijnd". Gooi maar in mijn pet, zou Sonja Barends zeggen. Technocraten die leentje buur spelen in de woordenkraam van poli tici, vakbondsleiders en welzijnswerkers. Want wat staat er? Er staat wat Toon Her mans zijn sprekerd zo midden in de roos uit liet roepen weet ik veel? PIET SNOEREN e correspondent in Washington, Toet, maakte de afgelopen er een omvangrijke trip door de nigde Staten. Hij legde bijna 00 km af, bezocht 28 staten en ileef drie weken in Californië. daag bericht hij over de grote om illegale immigranten, die Uit Mexico Californië binnentrekt. SAN DIEGO Elke avond als de zon on dergaat komt het dorre heuvellandschap ten zuiden van San Diego tot leven. Een stille Invasie begint. Het ruim drie meter hoge hek dat de grens tussen de Verenig de Staten en Mexico markeert, Is meer een symbool dan een barrière. Niemand weet precies hoeveel mensen de nachtelij ke -tocht met succes hebben gemaakt, maar hun aantal loopt in de vele miljoe nen. Er zijn talloze Mexicanen die al meer dere malen kans zagen de VS binnen te komen, daar werden opgepakt, terugge bracht en zich weer snel in de rij van ille gale grensoverschrijders aansloten. Het probleem is niet nieuw. Sinds de werkloosheid in de Verenigde Staten in de miljoenen loopt (momenteel ruim acht mil joen mensen) en ook in grote staten als Californië en Texas de beschikbare ruimte enigszins begint te knellen, neemt de druk op de regering toe om Iets tegen de immi gratie te doen. Tot voor kort was men niet genegen aan die roep gehoor te geven, omdat Mexico over reusachtige olievoor raden beschikt. Het verlangen naar innige banden met het olierijke Mexico won het steeds van de animo om een eind te ma ken aan de illegale immigratie. Voor Mexi co, dat zelf weer andere illegalen uit onder meer El Salvador en Honduras aan z'n zuidgrenzen ziet binnenkomen, wordt de uittocht Immers beschouwd als een be langrijke economische uitlaatklep. Boven dien beschouwen veel Amerikaanse werk gevers de illegalen als een Ideale werkne mer: goedkoop, niet lastig en ongeorgani seerd. Een voorname rol bij de immigratie van Mexicanen Is altijd gespeeld door smokke laars. Tegen betaling waren zij bereid de illegalen een handje te helpen. Voor de k„coyotes", zoals de smokkelaars worden genoemd, is de mensensmokkel de laatste jaren echter een zeer lucratieve zaak ge worden. De immigranten komen steeds vaker in groepen over de grens. Boven dien beperken zij hun activiteiten niet meer tot de grensstaten. Een paar maan den geleden rolde de politie in Illinois een grote smokkelorganisatie op. Op bestel ling van bedrijven In het Midden-Westen bleek de groep al jarenlang duizenden ille gale arbeiders bij de Mexicaanse grens met vrachtwagens, caravans, kampeerwa gens en zelfs schoolbussen op te pikken en verder het land In te brengen. Californië krijgt echter nog steeds het grootste aandeel van de illegale Invasie. Bij San Diego worden per dag zo'n 1.500 Mexicanen opgepakt. Als de voorzichtige schatting dat twee op de vijf illegalen ge pakt worden juist is, betekent dit dat er al leen bij San Diego dagelijks 2.250 illegalen de grens oversteken zonder in handen van de politie te vallen. Als gevolg van de hui dige bezuinigingen de grensbewakers mogen per dienst van acht uur niet meer dan ongeveer veertig kilometer rijden zal het aantal illegale immigranten eerder toe- dan afnemen. Hoeveel Mexicanen in de loop der jaren de VS zijn binnengekomen Is niet bekend. De schattingen lopen uiteen van drie en een half miljoen tot ver boven de tien miljoen. De meesten van hen verblijven in Califor nië en Texas. Californië krijgt bovendien ook met steeds meer legale immigranten te maken, vooral uit Azië. Californië heet de nieuwe „melting pot" te zijn, waar mensen van talrijke nationalitei ten en verschillende rassen „samensmel ten" tot Amerikaan. Maar smelten doet het nauwelijks in het zuidwesten van de VS. De nieuwe binnenkomers klitten zo dicht mogelijk op elkaar. De spanningen tussen de diverse groepen nemen toe In de steeds moeilijker wordende jacht op werk en betaalbare huisvesting. Met name de zwarte bevolking in Californië dreigt opnieuw tussen de wal en het schip te ra ken. Behalve de van oudsher al bekende Immi granten-concentraties als de „China towns" en „Little Italy's" ontstaan her en der „KoreatoWns" en „Little Saigons". De nieuwe stroom brengt ook interessante verschuivingen teweeg. In „Chinatown" en „Little Tokio" in Los Angeles bijvoorbeeld vind je nog maar weinig van de oorspron kelijke bewoners. De oude bewoners heb ben over het algemeen uitstekend ge boerd, zijn naar de buitenwijken getrokken en hebben hun domein overgelaten aan onder meer Vietnamezen, Philipplno's en Chinezen uit Taiwan en Hongkong. Door deze verschuivingen wordt de druk op het platteland van Californië steeds groter. Planning Is In het met geweldige open ruimten gezegende land nooit een prioriteit van de eerste orde geweest, maar de roep om enige orde in de groeiende chaos, waarbij vooral gedacht wordt aan maatregelen tegen de illegale Immigratie, wordt met name in Californië luider. Men. realiseert zich daarbij dat steup van de federale overheid In Was hington noodzakelijk is. Maar die steun zal In de komende Jaren alleen minder wor den. Op het Witte Huis is kort na de komst van president Reagan (die ex-gouverneur van Californië Is) een dik rapport met aan bevelingen van een speciale commissie bezorgd. In het rapport wordt gepleit voor een soort gastarbeidersprogramma, legali sering van al geruime tijd in het land ver blijvende illegalen en flinke straffen voor bedrijven die illegalen In dienst nemen. Sedertdien is echter niets meer van het rapport vernomen. Waarschuwingen van sociologen en ande re wetenschappers dat de bom binnen af zienbare tijd zal barsten, worden voorals nog door de meeste Californlërs In de wind geslagen. Want één zaak hebben al die uiteenlopende groepen gemeen: voor „doemdenken" zijn ze niet naar Californië gekomen. Rollen prikkeldraad en een meer dan drie meter hoog hek zijn niet voldoende om te voorkomen dat Mexicanen iedere nacht weer bij tientallen tegelijk de wijk nemen naar de Verenigde Staten. In groepjes van vijftien tot twintig man verzamelen de Mexicanen zich vlakbij de grens, waar rustig de duisternis wordt afgewacht. Dan proberen zij, via een levensgevaarlijke tocht, over de grens te komen zonder ge snapt te worden door de grenswachten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23