koploper RCL favoriet in erby tegen Quick Boys van Hooy: „Ik ben trvan o vertuigd dat de rrow de overkant haalt Versterkt Leython 2 te zwak voor DAC LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 OKTOBER 1981 PAGINA 13 J)LLEN ZUN OMGEDRAAID 'SI JJpEN Februari 1981 De zaterdageer* "lassers hebben inmiddels dertien wed- v/jden achter de rug. In de eerste klasse A °ht n Noord wijk, Rijnsburgse Boys en ere:k Boys de dienst uit, zij vormen de kop- vor'P van die afdeling. De vierde 'Leidse' ^^egenwoordiger in de eerste klasse A, nPK, blijft wat achter. De Leiderdorpers )en het moeilijk, sluiten met Spijkenisse jn kozakken Boys de ranglijst In dezelfde nwnd februari wordt RCL door buurman •chtk Boys met de neus op de feiten ge- :ankt Op sportpark Nieuw Zuid wordt de lieing door de Katwijkse formatie van het geJ gespeeld. Het resultaat een 4-1 over» en ning, geeft de juiste krachtsverschillen ve goed weer. Met wat meer precisie had 2gk Boys de wedstrijd met 8-1 kunnen noinen. Het vervolg van deze competitie is rc/'end. Quick Boys wordt tweede achter js rdwijk, het teruggevallen Rijnsburgse js eindigt ergens in de middenmoot en iu blijkt zich door middel van een knap- .indsprint toch nog redelijk te hebben ge- „Tlhaafd. Oktober 1981. De zaterdageersteklassers hebben inmiddels drie wedstrijden van de nieuwe com petitie achter de rug. In de eerste klasse B maakt RCL de dienst uit, met IJsselmeervogels wordt de ranglijst aangevoerd. Beide ploegen hebben in die drie duels nog geen punt laten liggen. In diezelfde klasse blijft Quick Boys wat achter. De Katwijkers behaalden slechts een punt. In 1 A hebben Rijnsburgse Boys en Noordwijk het ritme nog niet gevónden. Noord- wijk veroverde drie punten, Rijnsburgse Boys wacht na die drie wedstrijden nog altijd op het eerste puntje. De rollen zijn omgedraaid, dat is duidelijk. Gegevens die het voor vanmiddag ge plande treffen Quick Boys - RCL nog interes santer maken. Van een toptreffen is ook nu geen sprake, RCL is koploper en Quick Boys verblijft in de onderste regionen. De matige start van Quick Boys is geen grote verrassing. Kees van Rooyen voorspelde het al in de voetbalkrant De middenvelder was van mening dat zijn ploeg de grootste moeite zou hebben de toppositie (jarenlang een een norma le zaak voor Quick Boys) te handhaven. Een kampioenschap was volgens Van Rooyen geen haalbare zaak. De oorzaak voor het Katwijkse 'verval' is bekend. Nico Kuyt en Freek Rienks kozen voor buurman Rijnsburgse Boys, Hans van Duyn gaf de voorkeur aan zijn studie en groot talent Huug Aandewiel tekende een con tract voor DS'79. De terugkeer van routiniers Arie Haasnoot en Joep den Hollander kon dat verlies niet compenseren. Vooral het produce ren van doelpunten is voor de Katwijkers een moeilijke zaak. Slechts één keer werd gescoord en aan die ene treffer (tegen de recreatievoet ballers van Volendam) zat ook nog eens een sterk buitenspelluchtje. De goede start van het jonge RCL (versterkt door de komst van Peter Siera en doelman Pe ter van der Heijden) mag daarentegen wel een opmerkelijke zaak worden genoemd. Ook voor trainer Theo de Waard die dit seizoen wegging constateren na de derde winstpartij: „Maar schema's zijn er om bijgewerkt te worden" was een opmerking van RCL-aanvoerder Dick van der Bijl die stelde dat de competitie voor RCL pas in het treffen met VVOG was begonnen. De twee voorgaande wedstrijden (DOSK 0-3 winst. Nieuw Lekkerland 0-3 winst) waren vol gens hem geen echte krachtproeven. „VVOG was tot nu toe de sterkste tegenstander. Tegen die ploeg hebben we voor het eerst verdedi- gena onder druk moeten spelen. Dat we het hebben gehouden (RCL won moeizaam met 2- 1) is zeker een pluspunt te noemen." Zoals gezegd, de rollen zijn omgedraaid. RCL gaat vanmiddag om drie uur als favoriet van start in de derby tegen Quick Boys. Maar, Quick Boys kende in het vorige seizoen een mindere periode. De ploeg zat vast, scoorde niet zo gemakkelijk meer. In de wedstrijd tegen RCL werd de ban gebroken. Tegen de Leider dorpers «vond Quick Boys de goede weg en scoorde rvier maal. Of RCL het vanmiddag weer zo ver laat komen... KEES VAN HERPEN RCL-aanvoerder Dick van der Bijl: „Schema's zijn er om bijgwerkt te worden." Hooy bij de roeiboot: „De bemanning kan opgeven, de Arrow nooit. van IET ARAMIDE ROEIBOOT VAN CALAIS NAAR DOVER EIDEN De eerste zwemmer die let Kanaal overzwom, was de zeven- ^twintigjarige Engelsman Mathew ebb. Hij leverde die prestatie in 175. Webb had voor zijn geslaagde 21 uur en 45 minuten nodig. Honiêr Webb is door veel zwemmers jevolgd. En nog steeds wagen zwem mers en zwemsters al dan niet ge- de pogipgen de afstand tussen ankrijk en Engeland te overbrug- jen. Die afstand overbruggen met een Wedstrijd-roeiboot is wat moeilijker, ^olgens Frits van Hooy zijn er al zo'n onderd pogingen gedaan Het Ka- aal, 's werelds drukste vaarroute, pet een lichte roeiboot over te steken. I die pogingen mislukten, de veder lichte, houten boten waren niet be- nd tegen de golfslag en braken (vaak al in de branding) doormidden, it Frits van Hooy met vier proberen Het Kanaal al ïiend over te steken. Donderdag 8 ktober duwt het vijftal de zeventig llo zware, kunststof-wedstrijdboot i Arrow) bij Calais in het water en rdt richting Dover geroeid. Nieuw- ner Van Hooy, lid van roeivereni- ng Alphen, gelooft in een goede af- »p van het avontuur. „Ik ben ervan (vertuigd dat we de overkant halen" f zijn zelfverzekerde uitspraak. Hier» ider meer over het avontuur. Meer er de boot die volgens Van Hooy or een revolutie gaat zorgen in de Kternationale roeiwereld. laagt het vijftal (roeiers Frits van Hooy, tülb Brouwer, Kees Bakkenist, Theo de •ng en navigator/stuurman Boud Voge- ang) er inderdaad in de overkant te en dan is het verzekerd van het ere burgerschap van Dover: „Moeten ze ons "lortaan met sir aanspreken" zegt Van x>y. Ook opname van het record in het iinness Book of Worldrecords is verze- terd. Verzekerd, simpel omdat een wed- fcrijdroeiboot nog nooit heelhuids in Do- |ver of Calais is aangekomen: „Al doen We er dagen over dan nog is het een re- d," aldus Van Hooy die meldt dat de )ep van plan is de afstand in een tijd i 3,5 uur af te leggen: „Dat is ook af hankelijk van de stromingen en het weer. In een rechte lijn bedraagt de af stand tussen Calais en Dover 32 kilome ter. Kan best zijn dat we 50 kilometer moeten roeien." Dat ereburgerschap en vermelding van het record in het Guinness boek zijn niet de voornaamste redenen waarom het vijftal van Frankrijk naar Engeland roeit. De vijf roeiers willen een bewijs leveren. Bewijzen dat de door de Nieuw- koopse ingenieurs Theo de Jong en Boud Vogelesang ontwikkelde kunststof boot beter is dan de conventionele houten roeiboten die allemaal te zwak bleken voor het onstuimige Kanaal-water. Van Hooy: „Juist omdat al die houten boten gebroken zijn, gaan wn met de Arrow een poging wagen." Gekozen werd voor de maand oktober. Oktober is de minst gunstige maand o;n Het Kanaal over te steken. De omstandigheden zijn dan het .slechtst, hoge golven en stormachtige wind zorgen voor een niet al te prettig werkterrein voor de bemanning van de Arrow. De Arrow zag twee jaar geleden het le venslicht De wedstrijd-roeiboot (ge maakt voor vier roeiers en een stuur man, in vaktaal een gestuurde vier) werd geconstrueerd door twee Nieuw- koopse, in Delft werkzame ingenieurs, De Jong en Vogelesang. Van Hooy: „Dat hebben ze in hun vrije tijd gedaan." Deze twee vliegtuigbouwkundigen ge bruikten geen houten materialen maar kozen voor de toepassing van de zoge naamde Aramide-vezel, een materiaal dat ook wordt gebruikt in kogelvrije ves ten. De vezel staat ook voor de naam van de boot. Arrow is een afkorting van Aramide-rowingboat Aramide is een sterk materiaal zegt Van Hooy. Niet al leen door het gebruik van hout onder scheidt de Arrow zien van de van hout en polyester geconstrueerde boten. Door de sterkte van de vezel is het niet nodig dat de nieuwe roeiboot wordt verstevigd met spanten en diagonalen. Dat levert een gewichtsvoordeel op. De smalle, veertien meter lange Arrow weegt ze ventig kilo. Zoals gezegd, de Arrow is sterk. „Onverwoestbaar" zegt Van Hooy: „Als je de Arrow op twee schragen legt en je gaat er met vier man in staan dan breekt de boot niet doormidden. Probeer dat maar eens met een houten wedstrijd - boot." De constructie is ook afwijkend van de traditionele bouw: „De boot lijkt op een koker, vertoont gelijkenissen met een een vliegtuigvleugel." Frits van Hooy: „De Arrow is beter dan de traditionele houten wedstrijdboot Nu hebben roeiverenigingen een bootsman nodig die de boot onderhoudt En in zes Sar tijd is zo'n houten boot versleten, at kost geld. De Arrow is onverslijt baar, heeft geen onderhoud nodig en gaat erg lang mee. Voor een roeivereni ging is zo'n Aramide-boot; een stuk goed koper. Daarbij komt dat de Arrow snel ler is dan de houten roeiboot" Om de roeiwereld te overtuigen van de kwali teiten van de Arrow heeft het vijftal dus besloten de boot te onderwerpen aan een zware test In oktober Het Kanaal over steken. De viif roeiers zullen naar alle waarschijnlijkheid worden geconfron teerd met golfdalen van vier tot vijf me ter. Halen bemannning en Arrow onge schonden de overkant dan is volgens Van Hooy het definitieve bewijs gele verd: „We varen al 150 jaar met dezelfde boten. Ik ben ervan overtuigd dat deze boot de totale ommekeer betekent Slaagt de poging dan verwacht. Van Hooy dat de Arrow in produktie zal wor den genomen. Momenteel heeft het vijf tal nog geen contacten met roeibootfabri kanten: „Eerst het bewijs leveren," aldus Van Hooy die zegt dat de confectie Ar row zo'n twintig kilo lichter zal zijn dan het prototype. Geëscorteerd door een NAVO-schip en een volgboot (met daarin ondermeer een dokter en een fysiotherapeut) zetten de vijf roeiers donderdag 8 oktober koers naar Dover. Tenminste, als het weer meewerkt Budgetair is het vóór het vijf tal mogelijk vijf dagen op beter weer te wachten. De hele onderneming is (ruim) begroot op tienduizend gulden. Geld dat door de vijf roeiers zelf wordt opge bracht. Van Hooy: „Een sponsor is van harte welkom." Frits van Hooy heeft alle vertrouwen in een goede afloop van het roeiavontuur „Als het niet lukt dan ligt het aan de bemanning. Die kan op geven, de Arrow nooit" KEES VAN HERPEN LEIDEN Niets lijkt het Alpheuse DAC te kunnen stuiten op weg naar de ti tel in de eerste klasse. Dat is een conclusie, die al na de eerste speeldag van de volleybalcompetitie kan worden getrokken. De Alp- hense ploeg, boordevol jeugdig talent, liep vorig seizoen de titel mis, maar wil die misstap dit jaar vast en zeker recht zetten. Dat is een goede zaak, om dat het volleybal in Al phen 'leeft* en DAC in de juniorenteams over vol doende spelers met aanleg beschikt Tegen Leython 2 bewees DAC, dat het dit seizoen ei genlijk niet fout kan gaan. De Leiderdorpse reserves ver schenen aan de start met hun drie sterkste aanvallers uit het eerste team, Willem Schouten, Chris Verwoert en Hennie van der Hulst Dit bewerkstelligde in elk geval een schrikeffect, want de Alphense ploeg startte nerveus, haalde met enig ge luk de eerste set binnen en kreeg de tweede reeks een be hoorlijk pak slaag: 14-16, 15-7. In de derde set was de druk van de keteL Solide spelend werd dat spelgedeelte via 8-8 met 15-8 binnengehaald om de Leiderdorpers in het vervolg gedeelte ook geen punt meer te gunnen: 15-0. DAC 2 had weliswaar aanval lend geen overwicht op Orion, maar was wel verdedigend be ter. Daardoor won de thuis ploeg met 3-1: 15-13, 15-8, 9-15, 15-11. SKC kwam dit week einde tweemaal in actie. Eerst klopte de studentenploeg de LUSV-reserves met 1-3 (12-15, 7-15, 15-13, 15-10), een dag la ter werd Gemini 3 aan de ze gekar gebonden: 1-3. WVC had een onderonsje met het in de eerste klasse debuterende WVC 2. Het eerste team won met 1-3. Kees Lagerwaard en Marinus Pool debuteerden verdienstelijk in het eerste team. Bij WVC 2 was Joost van der Zwet de beste speler. Setstanden: 6-15, 5-15, 15-8, 9- 15. Dames Bij de dames is NOVO 2 de kanshebber voor de titeL Aanvulling uit de jeugd en de routine van enige oudere speelsters lijkt een spoedige van VCS Bosje wed- Leython 2 zal NOVO 2 onge twijfeld dwarszitten. Ook die ploeg opende sterk, VCL werd alleen de derde set gegund. Femke Wiebes en Anneke Don waren goed op dreef: 10- 15, 11-5, 15-7, 7-15. Orion klopte Leython 3, dat met een aantal invalsters speelde en daardoor te.weinig ingespeeld bleek: 14-16, 15-7, 15-6, 15-8. Ridderveld beschikte tegen Blok *77 weer over Wilma van Velthuizen en Kitty Kroes. Mede hierdor kreeg Blok'77 geen kans: 13-15, 6-15, 13-15. S70 zette de debutant VSC aan de kant in een span nende en leuke wedstrijd. De thuisploeg gaf de derde set uit handen, toen in de openingsfa se teveel stopfouten werden gemaakt: 15-12,15-9,11-15, 15- 5- Opwarmen. Kritiek Het gebeurt niet zo vaak dat clubgebonden leden zicb In bet eigen clubblad kritisch uitlaten over de sportieve verrichtingen van bet eerste team. In de regel beperkt de „clubblad journalist" zicb, zeker bij de wedstrijdverslagen, tot bet enigszins dan wel sterk gekleurd weergeven van de feiten, door hem of haar ook al niet echt objectief geconstateerd. Er zijn evenwel uitzonde ringen, zoals wij deze week in bet blad van de Sport vereniging Laurentius Voorschoten (inderdaad, SVLVkonden constate ren. Schrijver (onbe kend bij ons, maar onge twijfeld niet bij de SVLV- lezers) laat in zijn verslag je overtuigend merken niet echt tevreden te zijn met de verrichtingen van de rood groenen. Kritiek (2) FW: „SVLV speelde zijn eer ste kompetitiewedstrijd tegen Alphen (uit). Als rechtgeaard SVLV-supporter hoop je dan maar dat dit meteen de slechtste wedstrijd is die ons eerste op de grasmat legde, want als er nog slechtere in aantocht zijn, berg je dan maar! Alphen won terecht en verdiend met 3-0, ook al kwamen zij evenmin tot gro te hoogte. Natuurlijk ontkomt FW er in het vervolg niet aan zijn SVLV-hart te laten spreken („De goede wil was er wel, maar het lukte van geen kanten" en „Laten we deze wedstrijd maar vergeten en het beste hopen voor a.s. zon dag (uit) tegen DOCOS"), maar de benadering op zich wordt er door dat soort bij voegingen zeker niet minder Actie door. Positief-kritisch dus. En zo hoort het ook. Opwarmen (2) We hebben het eerder dit seizoen in deze rubriek al eens over een Rijnsburgse opwarming gehad. Het be trof toen de niet geplande warming-up die diverse spelers van Glasbergen de Best op de training van Rijnsburgse Boys-oefen- meester - Arie Lagendijk moesten ondergaan, voor dat een uurtje later wat vermoeid kon worden aan getreden voor het zaal tref fen dat Glasbergen tegen Torna diende af te werken. Nu, de laatste weken is duidelijk geworden dat La gendijk het daar niet bij laat Zo programmeert de nogal ongelukkig in het Rijnsburgse gestarte La gendijk ook voor elke com petitiewedstrijd van de Boys een forse opwar- mingsperiode. Een periode die een kwartier voor aan vang van de ontmoeting wordt afgesloten met wat sprintjes in de breedte van het veld. Indertijd speelde Glasber gen eigenlijk best nog wel knap gelijk bij Torna, Rijnsburgse Boys verloor driemaal op rij. Hoewel wij ons niet met de ongetwijfeld vakkundige werkwijze van Lagendijk willen bemoeien en zeker niet voor alwetend" wil len doorgaan, toch bij deze een suggestie van de Hut- spo(r)t-redactie. Hou die warming-up voor de zaal erin: vergeet dat gesprint op bet veld. Al was het alleen maar uit het oogpunt van voetbal- technisch bijgeloof. Velocitas en Avanti korfbal den het afgelopen weekeinde tegen elkaar. Hoe belang wekkend ook, toch geen re den om daar nu in deze ru briek op terug te komen. Toch doen we dat De oor zaak? Het bij deze rubriek geplaatste fotootje. Geen bal te zien en dan toch zoveel ac tie rondom de paal. Dat moet wel korfbal zijn. Verkeerd (2) U heeft er een hele rubriek op moeten wachten, maar daar zijn ze dan: al die ant woorden op onze vorige week gesteld vraag „Waar om ging Ron op de verkeer de bank zitten?" (U weet nog wel, dit naar aanlei ding van het feit dat oud- Parker-speler Ron Kruid hof vorige week in Gronin gen niet de eigen, nieuwe bank van Donar opzocht, maar die van Leiden.) Nu, het aantal oplossingen overtrof de stoutste ver wachtingen van uw Hut- spo(r)t-redactie. Het is dat onderzoeken hebben uitge wezen dat we zo'n beetje de meest gelezen rubriek van deze krant volschrijven, anders zou ons zelfvertrou wen na de afgelopen week aanzienlijk zijn onder mijnd. Immers: we kregen niet éénmaar dan ook niet één bruikbare oplossing binnen. Een slechte beurt, beste le zers, nog altijd lieve leze ressen. Maar, we hebben besloten u allen nog een kans te geven. Daarom bij deze een keer ons adres, dan weet u tenminste waar u de oplossingen voor dins dagavond naar toe moet sturen: Leidse Courant, Re dactie Hutspo(r)t, Postbus 11 Leiden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13