Schietverenigingen bang voor slechte naam Officier moet bewijzen dat Koos schuldig is, niet wij" Bisschoppen van Guatemala veroordelen beleid regering Gesprek christendom-islam bij ^herdenking bevrijding Wenen [A DOODSCHIETEN OVERVALLER kerk wereld KORTE METTEN igf&INNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 PAGINA 7 feu 33-jarige vrouw schiet in lm sterdam een 17-jarige baatrover dood. Het was de Iste beroving die hem fa- |a I werd. Opmerkelijke bij- inderheid: De vrouw is lid in een schietvereniging en ld op grond daarvan een 3pen vergunning, al houdt Ie vergunning niet in, dat tt wapen dagelijks mag orden gedragen. Alleen \ngs de kortste weg van lis naar de schietbaan en rug, mag men het wapen zich hebben, maar het on- geen enkele omstandig- \id gebruiken. AMSTERDAM De Ko ninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA) voelt zich in de wiek geschoten omdat de Amsterdamse politie heeft bekend gemaakt, dat de vrouw die deze week haar overvaller doodschoot, lid is van een schietvereni ging. Dat bezorgt de schietsport, of -recreatie zo u wilt, een slechte naam en dat terwijl de le den van schietverenigin gen juist scherp geselec teerde mensen zijn. Er is een strenge ballota ge, die moet voorkomen, dat maar Jan-en-alleman met een pistool gaat staan wapperen. Toch groeit het aantal aanvragen voor een lidmaatschap met de dag. 23.000 leden, waarvan 6.000 vrouwen, tellen de 450 schietclubs nu al, en als er niet zo'n groot ge brek aan schietbanen was, dan zouden er al veel meer leden zijn. Nu heb ben veel verenigingen echter daardoor een le denstop. Achtergrond van deze toene mende belangstelling voor de wapenbeheersing moet voor namelijk worden gezocht in de angst voor de steeds groter wordende criminaliteit, de hang naar beveiliging, het zich onbeschermd voelen. Om die zelfde reden neemt ook de il legale wapenhandel toe. Hoe veel vuurwapens elk jaar „zwart" worden verhandeld, is onbekend maar het moeten er zeer veel zijn, getuige de cij fers van het ministerie van justitie, waaruit blijkt hoeveel wapens er door de politie in beslag zijn genomen. In 1978 waren dat er 5.854, in 1979 10.449 erg veel, maar dat kwam door een paar grote partijen die in beslag werden genomen in 1980 een kleine 7.000. Die wapens worden niet alleen door bankovervallers en dergelijke criminelen ge kocht, maar ook en voorname lijk door particulieren die hun bezit willen beschermen. Als er zoveel wapens in beslag worden genomen, betekent dat tid gebruiken. den van schietverenigin- aan zouaen er ar veei or f VERDEDIGER TIJDENS GETUIGENVERHOOR: HAAfï NaHat rip hphanriplinp van het Droces hebben eevraaed en wat zii lijk allemaal koud. Hij hoort wei aanlokke er misschien wel tien maal zo veel door de mazen van het politie-vangnet doorglippen. Wie echter meent, dat dan zo langzamerhand Nederland wel één groot wapenmagazijn zal zijn, vergist zich. Naar schat ting slechts één op de 50 Ne derlanders, politie, jagers en sportschutters meegerekend, heeft een vuurwapen. Dat is nog erg weinig, in ver gelijking met Amerika, waar steden zijn waar één op de twee burgers een schietwapen bezit, waar zelfs scholieren met een „Saturday night spe cial" op zak lopen, een klein pistool, om zich te verdedigen bij aanranding, beroving, ver krachting en wat dies meer zij. Amerika is overigens niet zo erg gelukkig met dat grote wa penbezit, verkregen door de vrije verkoop. Een enquête van de Washington Post wees uit dat tweederde van de vol wassen Amerikanen voor een strengere wapenwetgeving is. Maar de achtergrond van dat alles is de angst yoor de crimi naliteit. Wie de ingezonden- brievenrubrieken leest dag- en weekbladen, zi< na de schietpartij in Amster- dat dam het volk duidelijk is ver deeld in twee kampen. Zij die de schietende vrouw gelijk ge ven, en zij die zich afvragen of het niet een bijzonder kwalijke ontwikkeling is, dat iedereen maar met een wapen op zak loopt en schiet. Ondertussen stijgt het aantal aanvragen om het lidmaat schap van schietclubs, stijgt het aantal aanvragen om een wapenvergunning, stijgt de angst en stijgt het aantal schietpartijen. Want angst leert schieten. GERARD CRONÉ IEN HAAG Nadat de behandeling van het proces (gen portier Koos H. (31) gisteren rond het middaguur jegens afwezigheid van belangrijke getuigen voortij- lig werd afgebroken om eerst de 13e oktober te [orden voortgezet wordt het de komende twee we len een spannende aangelegenheid of justitie er in laagt de opgeroepen getuigen alsnog voor de recht- ank te krijgen. Zo niet dan lijkt de zaak-Koos H. in en impasse terecht te komen. bandje een voice print te ma ken?" „Nee, maar wat bedoelt u pre cies met een voice print?" „Dat is een technisch onder zoek naar frequenties van de Pas de alle toon- b tweede dag van de ge- jchtmakende strafzaak begon itermorgen „veelbelovend" et een uitermate boeiend ge- igenverhoor. Voor het eerst engde Koos zich nadrukke- k in de woordenwisselingen ssen getuigen, advocaat en chters. n fragment van het verhoor n een adjudant van de lagse gemeentepolitie naar nleiding van een geheimzin- l telefoontje, dat een ver- nd legde tussen een verwon- sg aan de linkerpink van H. ide beschadiging van het ge- i/tvan het 11-jarige slachtof- jrtje: [een idee Duijnstee: „Meneer V., f kan er bij de politie over i medisch gegeven een ano- telefoontje binnenkomen k noch de politie noch dokter pdenrust bij sectie daar iets i hebben opgemerkt?" „Geen idee". überhaupt wel een on- |rzoek verricht naar de her in dat telefoontje?" ir per ongeluk is het ^idje uitgewist." s valt de adjudant heftig in 1 rede: „Tjonge, tjonge, er jrden bij jullie wat fouten maakt". I adjudant: „Ja, we zijn nu hmaal mensen", r. Duijnstee: „Is er door de therche aan gedacht van het Koos: „U hebt in 1972 nota bene van mij nog zo'n stemtest gemaakt". De president: „Valt u hem niet in de rede meneer H. Geeft u hem de gelegenheid zijn zin af te maken". Koos: „U zou eens moeten we ten hoe ze mij het afgelopen jaar hebben verhoord". Ex-vriendin Toen eenmaal bekend was dat de ex-vriendin van Koos per se niet wilde komen (uit angst voor repressqilles), restte rechtbankpresident mr. S.F. Kootte niets anders dan in elk geval de wel aanwezige getui gen te verhoren. Maar dat be trof niet het drietal waarop de verdediging had gedoeld: de vroegere vriendin van Koos H., zijn oude vriend Freddy de R. en ene Van B. Dat trio, zo persisteerde advocaat mr. Duijnstee andermaal, moet op een en dezelfde de dag door de rechtbank worden gehoord. Volgens de raadsman zou het de door hem uitgestippelde rechtsgang frustreren wanneer de getuigen al tevoren van el kaar weten wat de rechters, aanklager en advocaat hen de advocaten in dit verband worden gehonoreerd, wil de Haagse portier zijn mond open doen, althans méér zeggen dan hij tot nu toe heeft gedaan. De moord op de drie meisjes kent hij overigens aarden. Raadsel Wat Koos H., de welhaast uit graniet opgetrokken nacht clubportier, zijn rechters dan eventueel wel heeft te vertel len, mag vooralsnog een vol strekt raadsel heten. Het wei nige dat sinds dinsdag van zijn lippen kwam waren frazen in de ontkennende danwel be schuldigende zin. Dat laatste vooral als het relaas van een der getuigen hem niet zinde. De al eerder geuite vrees met name bij de parketpolitie dat de vroegere maten van Koos niet terug zouden dein zen voor een wraakactie, wan neer de Hagenaar, die het no dige af weet een aantal andere onopgeloste zaken, door zou slaan, maakt zijn zwijgzaam heid zo mogelijk nog raadse lachtiger. In de zaak-Koos H. draait het om de schuldvraag. Zijn advocaat mr. Duijnstee laat daar geen misverstand over bestaan: „De officier moet bewijzen dat Koos schul dig is, niet wij". En aangeno men dat hij dat is, dan rijst on middellijk de vraag of de por tier de drie moorden in zijn eentje heeft gepleegd. Of zelfs: „Alleen heeft kunnen plegen", zo liet de raadsman desge vraagd weten. Hooghartig Koos zelf laat het ogenschijn lijk allemaal koud. Hij hoort alle beschuldigingen volstrekt onbewogen aan en geeft geen krimp. De Hagenaar ziet er tot verbazing van zelfs de meest geharde rechtbankvers laggevers niet echt als een misdadiger uit. Zelfs enige sympathieke gelaatstrekken worden hem niet ontzegd. Hij presenteert zich als iemand die zeker is van zijn zaak: kalm, rationeel en slagvaardig. Blikt hooghartig, zich voortdurend verbazend over zoveel onbe grip- Terwijl de officier de aan klacht declameert, weegt de verdachte zijn kansen. De kin licht omhoog, de benen non chalant over elkaar geslagen. Hij zit vaak onderuitgezakt en oogt daarbij ontspannen. De licht gefronste wenkbrauwen duiden op geestelijke inspan ningen van overwegende aard. Het lijkt alsof de beklaagde een aanbod heeft gekregen, niet zeker weet of het wel aanlokkelijk genoeg is. Zijn verweer bouwt hij lang zaam en evenwichtig op; nauwkeurig luisterend, aante keningen makend en instruc ties aan de verdediging ge vend. Achteloos spelend met een potlood knijpt hij zijn don kere ogen samen en concen treert zich op hetgeen rondom hem gebeurt. De portier toont zich immuun voor de gulzige blikken van de verslaggevers en lijkt zich vooral gevleid te voelen door de rechtbanktekenaars. De cy- lindrische lichtval van de zwakstroom plafonnières hult hem in een pantser en geeft zijn goedgeknipte roodblonde haardos een zachte glans. Dit is zijn terrein. Hij weet wat te doen, wat te zeggen. Weet zich in een welhaast bevoordeelde positie. Want de waarheid kent hij alleen. PETER VIERING AP VAN DER MEULEN Carlo Ponti beschuldigd van fraude WASHINGTON De Ame rikaanse commissie inzake effecten en valuta (SEC) heeft de Italiaanse filmpro ducer Carlo Ponti, echtge noot van filmster Sophia Lo- ren, in staat van beschuldi ging gesteld voor het mislei den en bedriegen van inves teerders in vijf films. Tezamen met Ponti zijn twee advocaten uit Chicago en een door Ponti geleide zaak in Liechtenstein in staat van be schuldiging gesteld. Volgens de aanklacht hebben de ver dachten sinds 1974 kunstgre pen en intriges gebruikt om investeerders in vijf films voor zeker negen miljoen gulden op te lichten. In elk van de films staken tussen de 47 en 58 in vesteerders, voor het meren deel Amerikanen, geld. Hen waren winsten en belasting voordelen beloofd maar zij hebben nooit hun geld terug gezien. De films waarom het gaat zijn „Poopsie and Company", „Cry Onion", The Babysitter", „Flo wer in his mouth" en „Nurse Anna". Volgens een functiona ris van de SEC is het niet be kend of de films ooit zijn ver toond. Mr. S. F. Kootte, president van de Haagse rechtbank Grote prijzen Nederlandse film uitgereikt UTRECHT In Utrecht zijn gisteravond, aan het einde van de Nederlandse filmdagen, de grote prijzen van de Nederlandse film uit gereikt In de categorie beste lange Nederlandse film ging de prijs, het bronzen plas tiek „Het gouden kalf' en een bedrag van 5600 gulden naar de film „Teken van het beest" van Pieter Verhoeff. De beste korte Nederlandse film, die werd beloond met het „Gouden kalf" en een be drag van 3200 gulden, is „Het gouden kalf" voor de beste acteur en de beste actrice gingen met een bedrag van 2400 gulden, naar Maija Kok en Rutger Hauer. De prijs voor de beste geluidsman, een kalf en 3000 gulden, was voor Kees Linthorst. In de categorie „verdienstelijk werk voor de Nederlandse filmcultuur" ten slotte was het gouden kalf en een bedrag van 2400 gulden voor J. Bosman, ex-voorzitter van de Nederlandse bioscoop bond. De Nederlandse filmdagen werden dit jaar voor het eerst gehouden. Daarmee ging een wens van de Utrechtse cineast Jos Stelling in vervulling: hij wil al jaren een festival waar alle Nederlandse films van het afgelopen jaar te zien zijn. Jeugdtoneel organiseert zich UTKECHT In Utrecht heeft gisteren de oprich tingsvergadering plaatsge vonden van „De Bundeling", een groep van vijftien kin- der- en jeugdtoneelgezel schappen. Deze vereniging wil actie voeren voor een goed subsidiebeleid en een uitbreiding van het budget van het kindertheater (nu 350.000 gulden per jaar). In de vereniging zijn verte genwoordigd de gezelschappen Staut, Sirkel, Tejater Teneeter, Wederzijds, Maccus, Psst, Lijn 9, Dubbeldwars. Rats en J.T. Geneesheers, Kip, Wiedus, Slinks en Spektakel. De bisschoppen van Guatemala hebben op- euw in een uitermate scherp schrijven ge protesteerd tegen het beleid van de regering. Zij verwijten de militaire machthebbers van het land, dat zij niet alleen moordaanslagen op priesters, godsdienstleraren en gelovigen ongestraft laten,maar die nu bovendien pro beren te rechtvaardigen door een campagne, die erop gericht is de hele kerk in een kwaad daglicht te stellen. kortgeleden teruggevonden, doorboord door spijkers en met snijwonden in zijn gezicht. Talrijke kneuzin gen op zijn lichaam wezen op zware mishandelingen. De bischoppen wijzen erop dat in Guatemala al twaalf priesters zijn vermoord of verdwenen, van wie zeven alleen dit jaar. Verder hebben „vele gods dienstleraren en nog meer gelovigen" de dood ge vonden. Volgens de bisschoppen hebben de moorde naars aan het geringste voorwendsel genoeg om ie mand de dood in te jagen. De bisschoppen schrijven de aanslagen toe aan rechtse extremisten, die daar mee ongestraft door de autoriteiten kunnen door gaan. De bisschoppen verklaren niet bang te zijn voor het onderzoek, dat kolonel Castillo als minister van on derwijs heeft aangekondigd naar de relaties, die priesters zouden hebben met linkse extremisten. „Wij houden ons aan de wetten van het land, maar constateren hierbij wel, dat de verklaring van minis ter Castillo niet minder is dan een aanval op de kerk", aldus de bisschoppen, die de regering verwij ten, dat zij de kerk en haar instellingen maakt tot „doelwit van verdachtmaking en van permanente bewaking". De bisschoppen besluiten met de verklaring, dat de situatie voor de kerk in Guatemala in vier eeuwen nog niet zo ernstig is geweest. Zij het in voorzichtige bewoordingen, waarschuwen de bisschoppen, dat deze situatie terecht zou kunnen leiden tot burgerlij ke ongehoorzaamheid. „De toestand in Guatemala heeft het punt bereikt, waarop iedereen, die zich ka tholiek noemt, moet nagaan of hij twee meesters dient en nadenken over Christus' woorden: „Wie niet voor mij is, is tegen mij". De bisschoppen zeggen het onbegrijpelijk te vinden, dat katholieken naar de kerk gaan en daar de com munie ontvangen en tegelijkertijd passief blijven bij de moord op hun priesters en de martelingen en massamoorden op hun broeders en zusters. In hun derde verklaring sedert vorig jaar zeggen de bis schoppen tenslotte, dat zij alle terroristische activitei ten veroordèlen. Zij kunnen daaraan nooit hun steun geven. Als u het mij vraagt, dan zal de 0_ Tpaus in de nabije toekomst alleen nog maar korte reizen maken. De aartsbisschop van Wenen, kardi- iaal König, heeft dit gezegd in een jesprek met buitenlandse journa listen. Hij deed dit naar aanleiding 'an de vraag of de paus aanwezig 1 zijn bij de Oostenrijkse katho- iekendag van 9 tot 11 september 983. De paus heeft zijn komst wel beginsel toegezegd, maar het is log niet zeker of hij komt. Oostenrijkse katholiekendag 1983 ft een bijzonder accent. Op 12 sep- nber 1983 is het immers drie eeuwen eleden, dat de Poolse vorst Jan'Sobieski e Turken voor Wenen verdreef. Om de vrijding van Wenen te gedenken is in dertijd de 12de september tot Mariafeest dag verklaard. Kardinaal König zei ook, dat het jubi leum van de bevrijding van Wenen van zijn Osmaanse belegeraars aanleiding moet zijn voor een gesprek met de islam. In geen geval mag het aanleiding zijn tot een herhaling van de wereldbeschouwe lijke twisten van toen. Hij gaf te kennen, dat hij al contacten had gelegd met vertegenwoordigers van richtingen in de islam, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust waren en tot een gesprek bereid. Een christelijk-is- lamitisch symposion op wetenschappelijk niveau in de marge van de Katholieken- naai herinnerde in dit verband aan zijn ontmoeting met de Egyptische president Sadat, die telkens opnieuw heeft gewe zen op de noodzaak van een nauw sa-, mengaan van de echte geestelijk-reli gieuze krachten. De kardinaal zei voorts, dat de Oostenrijkse katholiekendag in het teken van de openheid zal staan. De katholieken uit de buurlanden worden uitgenodigd, evenals de bisschoppenconferenties van die landen, de oosterburen inbegre pen. De forsgebouwde mgr. Paul C. Marcincus, directeur van de Vaticaanse bank en tevens onbezoldigd lijfwacht van de paus tijdens diens reizen, is benoemd tot vice-president van de pauselijke commissie voor het Vaticaan. De Ame rikaan, die tevens tot aarts bisschop is benoemd, volgt daarmee kardinaal Sergio Guerri (75) op. De pauselijke commissie is vooral verant woordelijk voor het econo misch beleid van Vaticaan stad. De Moon-secte is van harte welkom in Uruquay, zo heeft de nieuwe president van het land, Gregorio Alvarez, ge zegd. Hij roemde vooral het anti-communisme van de uit Korea afkomstige sec te. In Uruguay heeft de sec te al een drukkerij opgekocht en bin nenkort zal zij onder de naam „Noticias del Uruguay" een eigen krant op de markt brengen. Bovendien wil de secte een vijfsterren-hotel in Montevideo openen. Voor de uitvoering van al deze plan nen is al 125 miljoen gulden op een bank stort Kerk van Duitsland, de met hodisten, baptisten, menno- Üruquay ge- nieten, de CJMV en regiona le zendingsverenigingen. De zendingsorganisatie van de protestantse kerken in West-Duitsland en de daarbij aangesloten kerken zullen voortaan bij hun partnerker- ken in ontwikkelingslanden informeren naar de maat schappelijke gevolgen van investeringen van Westduitse bedrijven in die landen. Deze informatie moet het mogelijk maken een diepgaande dis cussie te voeren over de ar moede in de derde wereld Ook zal worden onderzocht of en zo ja in welke mate, in vesteringen van Westduitse bedrijven in het buitenland werkloosheid en een relatie ve toename van de armoede in de Bondsrepubliek veroor zaken. Tot een en ander werd besloten tijdens een conferentie van de zendings organisatie, waarvan deel uitmaken de Evangelische De zusters augustinessen van Windesheim, gevestigd in de priorij Soeterbeeck, Dorpen- weg 25, 5371 KS Ravenstein, organiseren drie maal een se rie bezinningsdagen over de Moderne Devotie. Deze reli gieuze vernieuwingsbewe ging ontstond aan het einde van de veertiende eeuw on der inspiratie van Geert Gro te te Deventer en had vooral in de vijtiende eeuw belang rijke invloed op het christe lijk gemeenschapsleven in gezinnen, communiteiten en kloosters, zoals de priorij Soe terbeeck. In deze priorij, die beschikt over een gastenver blijf voor tien personen wor den de bezinningsdagen ge organiseerd in de weekein den van 6-8 november, 5-7 februari en 19-21 maart on der het thema „Eén van geest en hart". Nieuw bestuur Missieraad Het algemeen bestuur van de Nederlandse Mis sieraad heeft een nieuw dagelijks bestuur geko zen. Voorzitter blijft mgr. dr. R. Staverman ofm, die door de bisschoppen is benoemd. Penning meester is H.' Dix en se cretaris drs. H. Muller van het Missionair Cen trum in Heerlen. Verder zijn lid van het dage lijks bestuur rector J. Schoenmakers, directeur van de Pauselijke Missiewerken, pater P. Nelen, secretaris van het Centraal Missionair Be raad Religieuzen, drs. H. van Hout van de St.-Willibrord- vereniging, J. Bergmans na mens de diocesane missiera den, W. van de Eerenbeemt, namens de missiesecretaris sen, mr. Th. Claessens uit de commissie personele assisten tie en P. Mesters als lid van de commissie buitenland van de NMR. De Bisschoppelijke Vastenactie zal nog iemand aanwijzen en verder hoopt men twee vertegenwoordi gers van missionaire vrouwe norganisaties bij het bestuur te betrekken. De Nederlandse Missieraad is opgericht in 1967 als trefpunt voor missionaire organisaties. In opdracht van de bisschop pen wil de raad voorts de ka tholieke geloofsgemeenschap missionair inspireren en stem geven aan de jonge kerken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7