Ernstige kritiek op Alphens verkeersplan Leiderdorpse iepen Leidse kunstenaar redt Pand Meerburg onder slopershamer Ouders tegen gebruik gymlokaal Noordeinde REGIOUOURINAAL REGIOUOURINAAL Creatieve ontmoeting KPJ-ers REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 PAGINl ZOETERWOUDE De creatieve leden van de KPJ Zoeterwoude ko men zondag volledig aan hun trekken. Onder au spiciën van het district komen alle creatieve KPJ-ers uit de regio bijeen in „Het Anker" te Hazerswoude om el- kaars capaciteiten te meten. Hoewel de gezelligheid onge twijfeld hoogtij zal vieren is het ook de bedoeling dat er goede resultaten uit de bus komen. Zo zal iedere afde ling binnen het district zich met een eigen specialiteit presenteren. Gezamenlijke activiteiten zijn het levend ganzenbord, modeshow, schimmenspel, muziekkwis, rollenspel en talentenjacht. De creatieve ontmoeting van de KPJ-ers, die begint om half twee, wordt 's avonds afgesloten op muzikale klan ken van „Brothers and Com pany". DIENST OPENBARE WERKEN HEEFT TE WEINIG DESKUNDIGHEID IN HUIS" ALPHEN AAN DEN RIJN Het verkeersplan is in zijn huidige vorm onvoldoende en onder de maat, zowel wat betreft de inventarisatie van knelpunten nu als die aan het einde van de plan periode. Dit wordt gezegd door de Stichting actie comité Van Hef- tot Havenbrug in een reaktie op het verkeersplan dat door de dienst Openbare Werken van de gemeente Alphen is opgesteld. In dit plan worden verkeersproblemen en knelpun ten in de gemeente opgesomd en het zal tevens moe ten dienen als uitgangspunt voor het gemeentelijk beleid op verkeergebied. Het plan behelst een beleid speriode van vijf jaar. De stichting van Hef- tot Ha venbrug heeft het plan op wens van het gemeentebe stuur bestudeerd en er net gevraagde commentaar opgeleverd. Dit leidde tot de conclusie dat de dienst Openbare Werken te weinig deskundigheid in huis heeft om op basis van wetenschappelijke kennis de verkeerspro blematiek aan te pakken. Daarom wil het actiecomi té dat er een onafhankelijk verkeerstechnisch bu reau ingeschakeld wordt. Het gemeentebestuur doet deze wens af met de me dedeling dat er geen gld is. Volgens Van Hef- tot Ha venbrug heeft het huidige verkeersplan inderdaad veel geld gekost, maar het bezit toch te weinig kwa liteit om de basis te zijn van het toekomstige beleid. In dit geval is het dus een vorm van onzorgvuldige geldbesteding, maar daar wordt niet over gerept. Daarom wordt de raadsleden alsnog aangeraden een verkeersbureau in de arm te nemen. Zeker omdat het plan vrij technisch en dus voor leken moeilijk te lezen blijkt, maar ook omdat de raadsleden verant woordelijkheid dragen voor het gevoerde beleid en dus zekerheid moeten hebben dat de gegevens, de analyses en de interpretaties van de betrokken amb tenaren kloppen. De Stichting wil dat door haar kritiek er eindelijk gehoor gegeven wordt aan haar vraag om inspraak. De burgers moeten beter bij het overleg betrokken worden en politieke partijen moeten meer aandacht aan de wensen van de bewoners schenken in plaats van ze ondergeschikt te maken aan politieke belan gen, aldus de stichting. Met het commentaar op het verkeersplan heeft de Stichting haar zoveelste poging gedaan om langs de weg van de inspraak gehoor te vinden. Als ook deze poging tevergeefs blijkt te zijn, zal de Stichting ande re wegen zoeken om politiek serieus genomen te worden, aldus de stichting in haar reactie op het ver keersplan. ONDANKS PROTESTEN LEEFBAAR KATWIJK KATWIJK „Het gemeen tebestuur heeft procedureel volkomen juist gehandeld toen het opdracht gaf om het pand „Meerburg" te slo pen. De raad heeft in een eerder stadium met alle hiervoor benodigde regelin gen ingestemd". Dit zei gis termiddag de heer G. Ver- heule, woordvoerder van de gemeente Katwijk, in een reactie op uitlatingen van Tejo Janssens, voorzitter Nieuwe ontgrondigs- vergunning voor Coupépolder ALPHEN AAN DEN RIJN Het gemeentbestuur zal aan Provinciale Staten een nieuwe ontgrondingsvergun ning voor de Coupépolder aanvragen. Deze vergunning zal dan toestemming geven om de grond tot een diepte van 1 meter 80 af te graven en in de uitgegraven kuilen vuil te storten. van de Stichting Leefbaar Katwijk. Janssens laakte de beslissing van B W en noemde de uiteindelijke sloop van het pand „een schande". Het pand „Meerburg" zo ge noemd naar de laatste eige naar, werd gebouwd als poli tiebureau. De karakteristieke vorm van het bouwwerk in de Tramstraat en de historische waarde maakte het voor veel Katwijkers tot één van de laat ste symbolen van de oude bad plaats. De sloop van het pand was volgens het gemeentebe stuur echter onvermijdelijk omdat het pand gelegen was op het tracé van een toekom stige stormvloedkering. Een raadsbeslissing van enkele maanden geleden verleende de gemeente dan ook de volle dige bevoegdheid om tot af breken over te gaan. Direct nadat de laatste eigenaar het pand had verlaten, verschenen de eerste vrachtwagens. tijen en de Stichting Leefbaar Katwijk hebben zich fel verzet tegen de afbraak van „Meer burg". Tejo Janssens: „Het be zwaarschrift dat wij wilden in dienen toen bekend werd dat de gemeente het pand voor de sloop had aangekocht, was echter te laat ingediend. Gede puteerde Staten hadden de be slissing van B W al goedge keurd voordat ons bezwaar ter burele verscheen". Daarvoor al had de gemeente Katwijk, volgens Janssens, een vreemde streek uitgehaald. „Ons is al tijd verteld dat wij bezwaar konden maken tegen de sloop van „Meerburg" bij de behan deling van het bestemmings- f)lan Katwijk aan Zee. Het col- ege van B W heeft toen be sloten om dit pand uit het be stemmingsplan te lichten, en vervolgens zeer snel de raad laten passeren". Een groep Katwijkse jongeren heeft intussen al enige maan den tevergeefs gewacht op een mogeliikheid om „Meerburg" te kraken. Janssens: „Dit zou dan moeten gebeuren om de sloop tegen te gaan en tevens om de aandacht te vestigen op de woningnood in Katwijk". De onmiddellijke afbraak, een dag nadat de eigenaar was verhuisd, maakte dze actie on mogelijk. Tejo Janssens blijft nu verder niets anders over dan in de eerstvolgende verga dering van de commissie Dijk verzwaring nogmaals op de handelwijze van het gemeen tebestuur terug te komen, maar, zoals hij zelf zegt, „het kwaad is nu toch al geschied". „ZOLANG DE KINDEREN ER NIET VEILIG KUNNEN KOMEN" Hazerswoude 700 De Rijkspolitie van Hazerswoude neemt morgen deel aan de evenementen, die in het kader van het 700-jarig bestaan worden gehouden. De Hermandad houdt vrij dag open huis en zal dan al het ter beschikking staan de materiaal demonstreren. Het bureau is gevestigd aan de Vondellaan In de wijk Rhynenburg. Expositie Onder auspiciën van de Vredesgroep Hazerswoude /Koude kerk wordt in de periode van 3 tot en met 9 oktober in het Anker in Hazerswoude-rijndijk een expositie gehouden. De door het Polemologisch Instituut samengestelde tentoon stelling, bestaat uit vijf onderdelen: de gevolgen van een kernoorlog, de kernbewapeningswedloop, vijandbeelden, wapenwedlopen en de strijd daartegen. De expositie werd samengesteld naar aanleiding van een bezoek, dat een de legatie van het Interkerkelijk Vredesberaad aan Oost- Duitsland bracht Polen (1) Een comité om de Polen bij te staan in hun noden is opgericht in Sassenheim. Het comité bestaat uit verte genwoordigers van verschillende bevolkingsgroepen, waaronder ook de plaatselijke kerken. Deze vertegen- woodigers zijn van plan in de week van 14 tot en met 21 november een actieweek te voeren. De plannen zijn nog niet helemaal rond, maar wel is duidelijk dat het comité verschillende dames-, jeugd- en sportverenigin gen en het bedrijfsleven zal benaderen voor activitei ten. Polen (2) Het opgerichte comité voor steun aan Polen heeft inmid dels contact opgenomen met kerkelijke instanties in dat land om informatie te krijgen over welk dorp, stad of streek men zal steunen. Het comité roept Sassenheimers en bewoners van omliggende gemeenten zich te melden als zij ideeën hebben of aan de actieweek willen meewerken. Daarvoor kan men terecht bij de coördinator van het comi té de heer W. van Biezen Wzn, overdag op telefoonnum mer 02522-19137 en na zes uur op 02522-10523. Ook is een rekeningnummer bij de Rabobank Sassenheim geopend voor hen die de actie willen steunen: 3572.52.713 ten name van 'Actie Polen'. Blue Star Popgroep Blue Star verzorgt zaterdag een optreden in Jongerencentrum De Schakel. De Noordhollandse vijf mansformatie speelt geen eigen composities, maar lou ter 'covers' van onder meer The Moody Blues, Bee Gees en Supertramp. Het optreden in De Schakel be gint om half negen. Blaze'' De band 'Blaze' uit Utrecht treedt zaterdagavond op in de Lindehoeve. Blaze brengt een zeer vernieuwend dansbaar geluid, waarin de schoonheid van de monotonie centraal staat De groep bestaat uit zangeres en keyboardsvrouw Truus, zanger en gitarist Bert, bassist Freek en drummer Tin. Vanaf 21.30 uur kan men daar terecht tegen betaling van vijf gulden of drie gulden als men in het bezit is van een Lindehoevekaart. Blues in Our House De Nijmeegse bluesformatie The Spike Drivers Blues Baud treedt zaterdagavond op in het jongerencentrum Our House aan de Stationsstraat in Roelotarendsveen. De band werd in 1973 opgericht en speelt sinds die tijd blues muziek zoals die in de jaren vijftig en zestig in Chicago te horen was. Zo valt er onder meer te luiste ren naar werkjes van Muddy Waters, Little Walker en Jimmy Reed. De Nijmegenaren spelen echter ook ei gen composities. De entreeprijs voor het concert be draagt voor leden 5 gulden en voor niet-leden 7^0. De oude ontgrondingsvergun ning van 1975 bepaalde dat de gemeente af mocht graven tot een diepte van 1.20 meter be neden Nieuw Amsterdams Peil. De gemeente hield zich echter niet aan deze voorwaar de en groef af tot 2 a 3 meter beneden NAP. Dit werd haar door Provinciale Staten niet in dank afgenomen en de ge meente werd op haar vingers getikt. Als gevolg hiervan werd de stortplaats tijdelijk gesloten en ook omliggende gemeenten za ten met hun vuil in de maag. Eerst moest er een nieuwe vergunning komen. Deze ver gunning is nu aangevraagd, maar omdat de gemeente maar toestemming zal krijgen tot 1.80 beneden NAP af te gra ven, zal de capaciteit van de stortplaats beperkt blijven. Het college zal daarom vast blijven houden aan beperkte aanvoer vanuit de omliggende gemeen ten en van de Alphense con- tainerbedrijven. Beeldhouwwerk voor gemeente bedrijven ALPHEN AAN DEN RIJN De Utrechtse beeldhou wer Pieter d'Hond zal in op dracht van de gemeente een beeld maken Voor het nieu we gebouw van de gemeente bedrijven voor electriciteit, gas en water. Het beeld zal een voorstelling van een stier zijn. Dit omdat een stier kracht symboliseert. De kosten van het kunstwerk zullen voor een deel (45.000 gulden) gefinancieerd worden uit de zogenaamde nieuwbou- wregeling. Deze regeling be paald dat anderhalf procent van de bouwsom aan verfraai ing mag worden besteed. Het restant van de kosten (35.000 gulden) zal aangevuld worden uit het fonds beeldende kunst. i ZEVENHOVEN De ouders van leerlingen van de christelijke basisschool in Zevenhoven zijn ernstig gekant tegen het tijdelijk gebruiken van een gymnastieklokaal aan het Noordeinde. Om dit lokaal te bereiken moeten de kinderen over de Dorpsstraat en deze weg is te smal en de auto's rijden er veel te snel, aldus de verontrnste ouders. Een en ander kwam ter sprake tijdens een hoorzit ting van het schoolbestuur gisteravond. De christelij ke basisschool heeft vorige week een nieuw gebouw betrokken. Dit gebouw heeft echter geen gymnastie klokaal. Het lokaal aan het Zuideinde dat voor de verhuizing in gebruik was bij de christelijke basis school voldoet bij lange na niet meer aan de eisen van deze tijd. In afwachting van de bouw van een nieuwe sportzaal in Zevenhoven, moeten de leerlin gen van de christelijke school gebruik maken van het lokaal van de r.k. school. Met het voorstel van het schoolbestuur een bus.in te zetten om de leerlingen veilig naar het Noordeinde en weer terug te brengen wil het college van B en W niet instemmen. Dit zou 24.000 gulden per jaar kos ten. Van een van de ouders kwam het voorstel om ge bruik te maken met het openbaar vervoer. Met dit idee zal het schoolbestuur zo spoedig mogelijk naar de gemeente stappen om toch te proberen hier geld voor los te peuteren. Het bestuur zal tijdens het ge sprek met het gemeentebestuur tevens melding ma ken van de stellingname van de ouders, die in grote meerderheid stemden tegen de plannen van de ge meente om de kinderen maar te laten lopen of te la ten fietsen naar het Noordeinde. LEIDERDORP De iepen die ooit het Bur gemeester Brugplein in Leiderdorp sierden hebben een betere bestemming gekregen dan aanvankelijk in het verschiet lag. De bomen moesten worden verwijderd in ver band met de beruchte iepziekte, die wordt veroorzaakt door een schimmel en door de zogenaamde iepespintkever wordt overge bracht. Omdat de iepziekte zeer besmette lijk is en van fraaie iepenhagen in korte tijd dode bomenrijen maakt, besloot de ge meente Leiderdorp, anderhalf jaar geleden alweer, de bomen naar de vuilverbranding over te laten brengen en deze te laten ver branden om verdere uitbreiding van deze ge vreesde boomziekte te voorkomen. De Leidse beeldhouwer Rob van 't Zelfde redde de iepen van een totale ondergang op de brand stapel. De schimmel zit namelijk tussen de boom en de schors, het hout zelf blijft onaange tast Als de iepen deskundig worden geschild blijft er een flinke hoeveelheid gezond hout over. En dat was precies wat Rob van 't Zelfde nodig had; in zijn atelier aan de Caeciliastraat verwerkt hij het fraaie iepehout tot zijn mans hoge abstracte sculpturen. Ondanks deze gun stige wending in de zaak zijn niet alle partijen tevreden. Ed ten Hooven, een bewoner van het Burgemeester Brugplein in Leiderdorp zag de iepen anderhalf jaar geleden met lede ogen vertrekken. „De gemeente heeft toendertijd aan ons beloofd dat er nieuwe bomen zouden komen, daarover zou met ons overleg worden gepleegd. Dat overleg is er echter nooit geko men en het Burgemeester Brugplein ziet er nog altijd erg kaal uit zonder die bomen. Nu ik ont dekt heb dat die zieke iepen bij Rob van 't Zelf de terecht zijn gekomen vraag ik me toch af ïj hoe ziek ze eigenlijk wel waren", aldus Ten- Hooven die in een brief aan de gemeente Lei derdorp opheldering heeft gevraagd over dezeu gang van zaken. „Ik weet wel dat de Heide-™ maatschappij een aantal jaren geleden te ken- iJ nen heeft gegeven dat de iepen niet geschikt #a waren voor het Burgemeester Brugplein, omdat het te hoge bomen zijn die te dicht bij de wo- n, ningen staan en derhalve te veel schaduwen - zouden werpen. Ik betwijfel het of al die iepen ziek waren, ik geloof wel dat in ieder geval één iep de ziekte had, een man van de plantsoenen^ dienst heeft dat aangetoond. Die andere iepen 1 zouden dan mogelijk ook besmet kunnen zijn geweest", aldus Ed ten Hooven. Ten Hooven heeft in zijn brief tevens aangedrongen op een spoedige nieuwe aanplant voor het Burgemees ter Brugplein, voordat het winter wordt en de nieuwe bomen niet meer kunnen worden ge plant, zodat de zaak weer maanden moet wor v den uitgesteld. „Ik heb verder nog de suggestie gedaan om één van die mooie houtsculpturen van Rob van 't Zelfde op het plein te laten |q, neerzetten, dan hebben we in ieder geval nog a] één van onze iepen terug, maar ik verwacht tt niet dat ze dat zullen overnemen", aldus Ed ten Ja Hooven. j Volgens een woordvoerster van de gemeente !rt Leiderdorp was verwijdering van alle iepen in- derdaad nodig. De bomen werden geschild op m de Leiderdorpse gemeentewerf. „Volgens het Iepenbesluit moeten wanneer de iepenziekte ,je wordt geconstateerd de bomen worden ver- brand of geschild. Het laatste is gebeurd, de la, kunstenaar heeft het zelf gedaan". Het aanzien van het Burgemeester Brugplein zal binnenkort veranderen. „Het is de bedoeling dat in het ka- tl der van de reconstructie van het plein in het najaar nieuwe bomen worden geplant", aldus de woordvoerster van de gemeente. Het kale burgemeester Brugplein.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4