Organisatiebureau wil snelle ontwikkeling van Schuttersveld Programma 3 oktober Drie rovende vrouwen betrapt Gemeente komt 'Sterbus' financieel te hulp Bejaarde vrouw gewond Nieuwe leerstoel aan Leidse universiteit D'66: bezuinigingsoperatie onvoldoende NEGATIEVE IMAGO KNELPUNT LEIDEN Het is belangrijk dat het Schuttersveld op korte termijn wordt ge realiseerd. Dit is de één van de aanbeve lingen die het organisatiebureau Bakke nist, Spits en Co in een tussentijdse rap portage aan het gemeentebestuur doet. In de regio Den Haag neemt de vraag naar kantoren namelijk aanzienlijk sneller toe dan het aanbod op dat gebied. Daarbij zijn langs de Schiphollijn nog geen belangrijke kantorenconcentraties ontwikkeld. Het organisatiebureau is van mening dat het gemeentebestuur voor een goede afzet van de kantoorruimte een projectrealisator in de arm moet nemen die een deel van het risico overneemt Aan de locatie Schuttersveld zijn voor en nadelen verbonden. Eén van de knelpunten is het negatieve imago van de stad bij het bedrijfsleven, zo meent het organisatiebureau. Het imago van Leiden zou nog te veel samen te vatten zijn in 'arm, dom en rood'. Ver tegenwoordigers van bedrijven zouden het gemeen tebestuur verwijten te weinig rekening te houden met de belangen van het bedrijfsleven. Om deze in drukken bij het bedrijfsleven weg te nemen dringt het bureau aan op een formeel en regelmatig overleg tussen bedrijfsleven en gemeentebestuur en meer in vloed op het beleid waar het ruimtelijke ordening en verkeer betreft. De kantoorruimte kan dan wel niet tegen een sterk concurrerende prijs worden aangeboden maar we zenlijke concurrentie is niet te duchten, zo stelt het organisatiebureau. Het adviseert de ruimte via een projectrealisator te huur aan te bieden. Dat er nieuwe bedrijven op het Schuttersveld wor den gesticht, zit er volgens het bureau niet in. Meer moet gerekend worden op verplaatsing of uitbrei ding van bestaande bedrijven. Bovendien is er een redelijke vraag vanuit Leiden zelf naar kantoor ruimte. Wanneer de bebouwing op het Schuttersveld gereed zou zijn kunnen daar 3000 mensen aan de slag. In eerste instantie zullen deze echter niet uit de Leidse arbeidsmarkt voortkomen. „Wel zullen na enige tijd werknemers weggaan, waarna deze plaat sen uit de locale arbeidsmarkt kunnen worden opge vuld", zo schrijft het bureau. De Leidse arbeidsmarkt heeft wel genoeg capaciteit voor administratieve functies. Al met al verwacht het bureau dat er genoeg gein- terresseerden zijn om nog voor '83 40.000 vierkante meter kantooroppervlakte uit te geven. Dat betekent dat de eerste en tweede fase direct gerealiseerd kun nen worden. Voor de derde fase zou opnieuw beke ken dienen te worden in hoeverre er nog meer vraag is naar kantoorruimte. Het rapport van het organisatiebureau wordt vana vond behandeld in de commissie economische aange legenheden. Prijswinnaars kleurwedstrijd Beestenspul In het Leids dierena siel werden gister middag de prijzen uitgereikt aan een aantal deelnemers van de kleurwed strijd die rondom 'Beestenspul' was georganiseerd. Een rommelige prijsuit reiking weliswaar daar de organisator van het gebeuren niet op kwam dagen en het dierenasiel slechts kort van te voren van haar taak als gastheer op de hoogte was gesteld. Voor de 25 winnaars deed het er allemaal niets aan af. Zij mochten een prijs uitzoeken waarmee ze later trots in de tuin van het asiel poseerden. Winkelsluiting In tegenstelling tot eerdere bekendmakingen volgt de Leidse middenstand niet dezelfde lijn ten aanzien van de winkelsluiting op drie oktober. Verschillende win keliers, waaronder de grote warenhuizen, zullen zater dag tot een uur 's middags open zijn, andere winkels houden hun deuren de gehele dag geslotenDe klant moet dus maar zien. Joop Hendriks kwartet Het kwartet Joop Hendriks treedt zondag 4 oktober op tij dens Jazz on Sunday. Het kwartet bestaat al sinds 1966 en heeft vele radio-uitzendingen verzorgd onder meer in Bel gië en Duitsland. Het concert in het bowling-restaurant aan de Boshuizerlaan begint om drie uur. De toegangsprijs bedraagt acht gulden. Sociograaf De heer drs. M.W. Hoek, hoofd van het bureau socio grafie van de gemeente Leiden, neemt per 11 oktober afscheid in verband met het bereiken van de pensioen, gerechtigde leeftijdHet college van B en W biedt de sociograaf op vrijdag 9 oktober een receptie aan in de koffiekamer van het stadhuis. De receptie begint om vier uur en duurt tot half vijf. Een avond uit In de aula van het Louise de Colignyschoolgebouw aan de Kagerstraat 7 wordt woensdag 7 oktober A Night Out van Harold Pinter opgevoerd. De voorstelling vindt plaats in het kader van het 100-jarig bestaan van het Louise de Co- ligny. Kaarten zijn verkrijgbaar via de heer Hikkendorf tel. 153647. De voorstelling begint om acht uur 's avonds. Toverlei Theater Toverlei uit Leiderdorp treedt donderdag avond 8 oktober in het LAK-theater aan het Levendaal 150 op met „Bruid in de morgen" van Hugo Claus. De voorstelling begint om negen uur. „Bruid in de mor gen" is geen moeilijk stuk: het publiek kan zonder al te veel moeite bet gebeuren op het toneel volgen. Het stuk gaat over een gezin, waar allerlei spanningen tus sen de leden van bet gezin zich in een dramatisch hoog tepunt ontladen. Kaarten kunnen besteld worden bij het LAK, telefoonnummer 124890. Een kaartje kost f 7J>0, CJP-houders betalen 2,50 minder. Mensenrech ten Het Nederlands Juristen Comité voor de Mensenrechten houdt zaterdag 10 oktober in het Eysinga-huis aan de Rijnsburgerweg 100 in Leiden de algemene ledenvergade ring. Van twee tot vijf uur is de bijeenkomst openbaar. Dan wordt gesproken over 'lichamelijke integriteit, een nieuw grondrecht? Inleiders zijn mevr. mr. A. Kappeyne van de Coppello en dr. Fons Dekkers. Groenoord Het nieuwe gebouw van het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat is klaar. Om dat te vieren wordt het buurthuis zaterdagmorgen 10 oktober om elf uur fees telijk geopend, 's Middags wordt een groot aantal acti viteiten voor de buurt gehouden. ;TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 PAGINA 3 Ge VI PvdA scoort 'aag in Leidse binnenstad LEIDEN De PvdA telt in de binnenstad be duidend minder aanhan gers dan in de overige l0 D delen van Leiden. De nteiti VVD daarentegen scoort gloru in de binnenstad juist '9 P<\boger. WD en PvdA insv» blijken nog steeds sterk concurrerend te werken. Aktuf In de wijken waar de 45 o PvdA boog scoort valt bet aantal WD-stem- mers laag uit en omge keerd. Het een en ander blijkt uit bet overzicht 10 dat bet bureau statistiek van de gemeente Leiden beeft opgesteld naar aanleiding van de Twee de Kamer verkiezingen in mei. van het aantal kies gerechtigden maakte in Leiden gebruik van hun stemrecht Dat betekent de op één na hoogste opkomst na de afschaffing van de stemplicht in 1970. Slechts ,^de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1977 lokte een groter aantal kiezers naar de stembus. Op de eerste plaats bij de ;ieut< laatstgehouden verkiezin- Koi gen eindigde de PvdA lerdi (35.3%). Vervolgens kwa- 10rQ« men CDA (19.3&), VVD '""'^(18.5%) en D'66 (12.8%). Met deze cijfers blijft het aantal PvdA stemmers min of meer constant Het aantal CDA-kiezers lijkt zeer langzaam dalende. Bij de VVD is van een lichte opleving sprake terwijl D'66 fors stijgt. Wat betreft de kleinere partijen is ook bij de CPN een opleving merkbaar. Wanneer de uitslag^naar de verschillende wijken wordt uitgesplitst blijkt het volgende: de PvdA is duidelijk populair in wij ken als Noorderkwartier, De Kooi en de Havenwijk. De VVD scoort juist in de eerste twee bijzonder laag. De liberalen vinden hun aanhangers in de Burge- meester-en Professoren- wijk waar juist de socialis- 170 ten niet aan de bak ko nen. Het CDA heeft zijn ichterban in de Stevens- iof maar scoort nauwe lijks in stadsdelen als Pan- cras-Oost en West. Hoewel er van een echte D'66 wijk Leiden geen sprake is het animo voor deze partij in de Merenwijk hoger dan in andere wijken. Tenslotte heeft het bureau statistiek onderzocht uit welke groep van de be roepsbevolking de stem men voor de verschillende lartijen vandaan komen, daaruit blijkt dat handar- >eiders over het algemeen PvdA en geen VVD stem- SM men. Ook D'66 valt niet i echt goed bij de categorie handarbeiders. Zogenaam de employees geven juist de voorkeur aan de libera len in plaats van aan de socialisten. Ten aanzien van het CDA is geen dui delijk verband herken baar. LEIDEN Het complete programma van het 3 Oktober feest luidt: VRIJDAG 2 OKTOBER In rust- verpleeghuizen worden attracties aangeboden. 17.00-24.00 uur: Lunapark Molen de Valk. 18.00-24.00 uur. Feestelijke Markt. 19.30 uur: Grote Taptoe en kranslegging P. v.d. Werf en J. van Hout monument. 21.15 uur: Spelen van een volledige Taptoe door K&G op het Stadhuisplein. 21.45 uur: Manifestatie van rond- en platbodemjach ten aan de Princessekade. ZATERDAG 3 OKTOBER 7.00 uur Reveille door Politie Muziek Gezelschap op bor des van het Stadhuis, it n 7.30- 9.30 uur Uitreiking Haring en Wittebrood in de jeno Waag. Concert op het Waaghoofd door De Burcht 'P^ 8.00 uur Koraalmuziek in het Van der Werfpark. |®t 8.45- 9.30 uur Carillonbespeling Stadhuistoren. Ikt 1 9.00-24.00 uur Feestelijke Markt. r dr 9.00-24.00 uur Lunapark rond Molen de Valk. "OP 9.00-11.00 uur: Radiografisch bestuurbare bootjes in de Stil- kij ^et Waaghoofd. Muziek van Nieuw Leven. .00-11.00 uur: Straatvoetbaltoernooi Kaasmarkt. Muziek van Concordia. 9.00-10.30 uur: Touwtrekken in de Doezastraat. Muziek van Jong Concordia. 9.30-11.00 uur Stoomwalsenshow op het Kort Rapenburg. 9.30-11.30 uur Vlettenroeiwedstrijd aan de Apothekersdijk. 9.30-12.00 uur Poppenkasten bij de Harteburg en in het dere Gangetje. amffl 9.30-11.45 uur De Oude Tijd rijdt voorbij. Oude auto's van imtf Groenoordhal naar Stadhuis. ?r 10.00-12.00 uur Manifestatie van rond- en platbodemjach- m, fl ten aan de Princessekade. kelo 10.00-11.30 uur: Majorettenshow op Ir. Driessenplein. •m 10.00-12.00 uur: Museum de Lakenhal geopend. 10.00-17.00 uur: Oude beroepenmarkt op Stadhuisplein. 10.15 uur: Herdenkingsdienst in de Pieterskerk, waa 10.30-11.30 uur: Polsstokspringen aan de Steenschuur. 'k 13.00 uur: Grote Historische Optocht 20.00-3.00 uur Beat Popgroepen in Stadsgehoorzaal, trtni ^-3® uur: Groot vuurwerk op het terrein achter het Schut- KÉJ tersveld OEGSTGEEST Een be jaarde vrouw uit Leiden is gisteren met verwondin gen aan hoofd en handen in het Diaconessehuis op genomen. De vrouw stak, voorzien van een blinden stok, de Spaargarenstraat over toen zij werd aangere den door een vrachtwagen. De 19-jarige Leidse bestuurder moest op de hoek van de Kempenaerstraat lossen en draaide daarvoor achteruit de Spaargarenstraat in. De vrouw viel. De chauffeur had niets in de gaten tot hij over haar boodschappenwagen reed. Hij kon nog net op tijd stoppen om te voorkomen dat hij over de vrouw heenreed. LEIDEN Drie vrouwen zijn gisteren op heterdaad betrapt tijdens het stelen van sieraden bij een juwe lier op de hoek van de Hoog straat en de Nieuwe Rijn. De vrouwen hadden kort daarvoor het politiebureau verlaten. De diefstal werd gepleegd onder de ogen van twee rechercheurs. De vrouwen, legaal verblijven in Lelystad, waren gisteren in Leiden op rooftocht. Kort na twaalf uur kreeg de politie een melding binnen van een win kelier aan de Vrouwensteeg, die na het bezoek van de drie vrouwen en een kind, enkele beeldjes miste. In de Haarlem merstraat werd het drietal aangetroffen. Het waren fami lieleden, 12, 22 en 50 jaar oud. Het kind van anderhalf jaar werd gedragen door de oudste vrouw. Tijdens het verhoor op het politiebureau ontkende het drietal met klem de winkel diefstal in de Vrouwensteeg. Rond half vijf mochten de vrouwen het politiebureau verlaten. Twee rechercheurs leek het verstandig de vrou wen in de gaten te houden. De vrouwen stapten elke win kel binnen die ze tegenkwa men op de Breestraat, Nieuwe Rijn en Burgsteeg. Zo ook de juwelier op de hoek van de Nieuwe Rijn en de Hoogstraat. Een vrouw hield het personeel aan de praat en de andere vrouwen stapten door de win kel, ondertussen graaiend in de vitrines. De twee buiten wachtende rechercheurs zagen de vrouwen de sieraden weg nemen, het personeel had niets in de gaten. Toen de vrouwen de winkel verlieten, werden ze direct gearresteerd. Later bleek, dat ze in korte tijd voor 21.000 gulden aan sie raden hadden meegenomen. Inmiddels had zich ook een winkelier van de Morsstraat aan het bureau gemeld. Deze man miste 's ochtends na het bezoek van de vrouwen diver se lappen stof met een totale waarde van bijna 600 gulden. LEIDEN Mr. C.M. Straver, directeur van het Instituut voor Bouwrecht, is met ingang van 1 september benoemd tot bijzonder hoogleraar bouwrecht aan de Leidse universi teit Deze nieuwe leerstoel is gevestigd door het Instituut voor Bouwrecht en ingesteld voor een periode van drie jaar. Na die periode denkt de Leidse universiteit de leerstoel over te nemen. Met de oprichting hiervan is het Instituut tegemoet gekomen aan de sterk groeiende belangstelling voor het bouwrecht bij studerenden. Het bouwrecht wordt als keuzevak aan het onderwijsprogramma in Leiden toege voegd. Mr. Straver is geboren in Maurik, heeft zijn middelbare school opleiding voltooid aan het Stedelijk Gymnasium in Tiel en zijn juridische opleiding aan de Katholieke Universiteit van Nijme gen. Het bouwrecht richt zich op die gebieden van het publiek- en privaatrecht, die voor de bouw als maatschappelijke activiteit en bestuurlijke zorg van betekenis zijn. Het vak is een goede in troductie voor aankomend juristen, die een functie willen heb ben bij de overheid, het bedrijfsleven en een aantal vrije beroe pen waarin zij in aanraking komen met de inrichting van onze gebouwde omgeving. Kersverse eeuwelinge Mevrouw Gerdlna van der Lof-Geerllngs is gisteren honderd Jaar geworden. De kers verse eeuwelinge werd rond koffietijd door burgemeester C, Goekoop bezocht. Dat alles gebeurde In het tijdelijke onderkomen van het bejaardenhuis Haagwijk aan de Schubertlaan. Temidden van familie en bewoners van het bejaardencentrum werd het feest passend gevierd, met koffie, gebak en gezellig keuvelen. De jarige bekleedt overigens op grond van haar leeftijd geen uitzonderingspositie in haar familie. De broer van mevrouw Van der Lof is namelijk 103 jaar oud. LEIDEN De fractie van D'66 is bang dat de onlangs voorgestelde bezuinigingsopera tie onvoldoende zal blijken te zijn. De frac tie toont zich in vragen aan het college ui terst bezorgd over de omvang van eventuele volgende bezuinigingen. Ook het college sprak al eerder uit een volgen de bezuinigingsronde niet uit kan blijven. Deze zou wel eens een fikse omvang kunnen hebben, omdat het college de inkomsten van de ge meente wel erg optimistisch inschat, meent D'66. De partij doelt op de aanvullende uitke ring voor het volgend jaar die door het college op 11 miljoen is geschat. Deze aanvullende uit kering wordt door het rijk verstrekt naast de bijdrage uit het gemeentefonds wanneer een gemeente te maken heeft met specifieke pro blemen die extra geld kosten. „Wii vragen ons af of deze schatting reeel is en als basis mag dienen voor het gemeentelijk financieel beleid. Dit mede, omdat de aanvullende uitkering nog nooit hoger is geweest dan 5.5 miljoen", aldus het D'66 raadslid M. Witteveen. Hij wijst het college op de bezuiniging van twee miljoen die nog nader moet worden ingevuld, de tussentijdse bezuiniging van 1 miljoen door het ministerie van Binnenlandse Zaken en de stijging van de omslagrente. Witteveen vraagt het college cijfers te leveren over de bedragen die de afgelopen jaren door het rijk in het ka der van de aanvullende uitkeringen zijn ver strekt Bovendien wil hij van B en W weten hoe hoog zij het bedrag schatten dat in een tweede ronde bezuingd zal moeten worden. LEIDEN De Stichting Sterbus Leiden krijgt subsidie van de gemeente. De Stichting, die bejaarden en gehandicap ten thuis afhaalt ^n naar een bestem ming in de binnenstad brengt, heeft het geld nodig om in de toekomst een nieuwe bus te kunnen bekostigen. De subsidie bedraagt jaarlijks ruim 5000 gulden. De raadscommissie maatschappelijke aan gelegenheden heeft gisteravond groen licht gegeven voor de financiële steun. De Stichting Sterbus Leiden is eind 1979 op gezet door de Juniorkamer Leiden (de leden daarvan stellen zich ten doel projecten op te zetten, waar de gemeenschap profijt van kan hebben). Na het op poten zetten van de Stichting hebben de leden van de Juniorka mer hun handen van het project af getrok ken. De Stichting werd aan vrijwilligers overgedragen. Momenteel draait de Stichting uitstekend en blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. Ongeveer honderdtwintig mensen maken regelmatig gebruik van het vervoer. Door de voorziening worden met name gehandi capten en ouderen, die slecht ter been zijn, uit een eventueel isolement gehaald. De Stichting is momenteel gehuisvest bij de Stichting Dienstencentrum. Daar is onder meer de oproepcentrale gevestigd. Welis waar is de begroting zo ongeveer sluitend, maar als de bus over een aantal jaren ver vangen moet worden, zal het nodige geld ontbreken. Tevergeefs is geprobeerd bij het rijk subsidie los te peuteren. De gemeente ziet echter kans om de Stichting subsidie te geven door gebruik te maken van ruimte in de begroting van het Dienstencentrum.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3