sterie verziekt FC Utrecht-HSV Feyenoord onnodig in paniek ;port Epswich onttroond SZOMBIERKIBYTOM AANVALLEND MACHTELOOS v LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 PAGINA 15 Twee leden van de Mobiele Een heid proberen toeschouwers af te houden van verdere vernielin gen aan hekken en reclamebor- oen. ld OXRNHEM Voetbal op ierat topniveau wordt ge- ?noemd, blijkt in staat die ti-ant van mensen wakker eb maken, die maar het lieeste verborgen kan blij- depn. Zowel spelers als rt.jpporters ondergaan een aangstige gedaanteverwis seling die veel lijkt op die p-an Dr. Jekyll in Mr. 's-!yde, zodra een teleur- deielling niet meer op een deormale manier kan wor- jken verwerkt. Alsof er gif k-i de aderen komt, zo ver- ;o-idert een normaal mens tali een beest. Nog niet zo enmg geleden leek dat al- opmaal overspannen fan- |sie als het ging om Ne- ...prland. In Zuid-Ameri- JaS, ja daar gebeurden de !de2kste dingen, maar dat •paas zo ver weg. Al weer getuige tijd is het ook dicht ïn'ij huis trieste werkelijk heid geworden. Net als bijsteren in het zo aan rust jk£wende stadion van Vis- tsse waar bij FC Utrecht- tejSV elke rechtgeaarde ijnDetballiefhebber huilend ïenloet zijn weggerend. In nijjfers leek het UEFA- '°0upduel een juweeltje, fant 3-6 mag er zijn, rajaar die score ging ge- geaard met gebeurtenissen chten rond het veld die de jd"itale apocalypse van het Pf'aetbal wel móeten inlui dt en. Zeker zolang mensen liet s Utrechts voorzitter uelfan Werkhoven nog dur- i al'en te zeggen, dat „het al lemaal wel meeviel". ^etl dat alles omdat FC Utrecht £rj ruim een half uur met 3-0 "eJhterstond tegen een supe- ~TW HSV. Het is eigenlijk te ld^k om over te praten. Met die c™ie Westduitse treffers (Mi- u"wski, Wehmeyer en Hart ig) was FC Utrecht uitge- Eakeld, ondanks de knappe ge van 1-0 veertien dagen 'raIrder in Hamburg. Helemaal en ramp, want HSV is nu ■^rnmaal een zeer sterke ploeg, cjek zonder de van een hersen- ®*5udding herstellende spits ^jprst Hrubesch. FC Utrecht |?^d in Hamburg heel veel ge- Voor het zover was, en een zichtbaar geschrokken Happel met een wondje op zijn achter hoofd niets wenste te zeggen, was de Oostenrijkse trainer met de „hele spelersbank" van de rechterkant naar de linker kant van het veld verhuisd. Ook daar zat hij niet rustig. De aanslagen werden zelfs zo ern stig, dat Happel totaal ontdaan het veld inliep terwijl het spel aan de gang was. Met de ar men gesticulerend van „dit kan toch niet meer", leek hij een moment zelfs aanstalten te maken met zijn ploeg het veld af te lopen. Dat gebeurde alle maal in de tweede helft, maar dat doet niet zoveel ter zake. Voetbal was namelijk bijzaak, gisteren. Opstootje Ernst Happel (rechts) „verhuist" voor de tweede maal met de spelersbank. Dit keer zelfs naar de andere kant van het veld. luk, iedereen gaf dat ook toe, maar in twee wedstrijden ko men de werkelijke krachtsver houdingen toch aan het licht. De dekking bij FC Utrecht mocht niet al t'e best verzorgd zijn, ondanks vaak vijf man op het middenveld, HSV had zo veel kwaliteit dat de doelpun ten niet echt op falen van Han Bergers team konden worden afgeschreven. In plaats van waardering voor zoveel goed voetbal (individu eel technisch en collectief be wegend) ontmoette HSV vijan digheid. Utrechts laatste man Aad Mansveld („Dit was een blamage voor het voetbal") stipte daarbij aan dat de West duitsers na die snelle en royale voorsprong een tikkeltje te hautain gingen voetballen en daarmee de irritatie aanwak kerden. Het valt niet te ont kennen, dat HSV die neiging inderdaad vertoonde. FC Utrecht kwam soms minuten lang niet aan de bal en dat vonden de meeste spelers en een groot deel van het publiek niet zo leuk. Jan Wouters, de bewaker van Felix Magath, beging mede daardoor in de veertigste minuut zijn tweede ernstige overtreding. Omdat hij in de negentiende minuut al een gele kaart had gekregen en scheidsrechter Richardson die kleur opnieuw trok, moest de Brit na" enig nadenken de rode kaart voor de Utrechtste middenvelder uit de borstzak halen. Ellende Het begin van de ellende. En kele aanhangers van FC Utrecht, in het dagelijks leven wellicht gerespecteerde huis vaders, begonnen vlak achter de rug van Ernst Happel zwaar overspannen tegen het hekwerk te bonken. De coach van HSV bleef aanvankelijk ongeschokt zitten, zelfs toen de ene na de andere inhoud van een plastic beker bier in zijn richting werd gegooid. De be dreigingen zouden in het ver loop van de wedstrijd steeds ernstiger worden. Pas toen het hek van de dam was en aan twee kanten van het veld en kele reclameborden sneuvel den en een brandje werd ge sticht, verschenen er enkele agenten in het stadion. Waar mee werd aangetoond, dat Arnhem nauwelijks was voor bereid op een mogelijke uit barsting van geweld. En ook werd aangetoond, dat knusse stadions als Monnikkenhuizen voor dit soort internationale aangelegenheden allesbehalve geschikt zijn. Spelers en bege leiders van HSV waren hun leven bepaald niet zeker. Niet voor niets bleven ze bijna een uur na afloop angstig in de kleedkamer achter. Om toch weer even de draad van de wedstrijd op te pakken, vier minuten na de rode kaart voor Wouters (kort voor rust dus) moest ook Ditmar Jakobs het veld verlaten. In een op stootje waarbij steeds meer spelers betrokken wilden ra ken, maakte hij met zijn hoofd een beweging naar Ton de Kruyk. Het publiek gilde om een rode kaart, als betrof het een openbare executie. Scheidsrechter Richardson liet de zaak vijf minuten afkoelen en zond Jakobs toen inderdaad weg. Verder met tien tegen tien, ook na de rust, die zijn naam eer aan deed want even leken de gemoederen afge koeld. FC Utrecht wenste de hopelo ze achterstand van 3-0 voor lief te nemen en nog te redden wat er te redden viel. Trainer Berger: „De spelers waren veel te gespannen in de aan loop naar deze wedstrijd, dat heeft verlammend gewerkt. In de rust heb ik gezegd, dat ze alles maar van zich af moesten gooien en vrijuit konden gaan voetballen. Vanuit de hopeloze situatie zijn we goed terugge komen en dat vind ik een compliment waard". De jonge coach deed daarmee nog een poging FC Utrecht-HSV als een normale wedstrijd te be handelen. Dapper en naïef te gelijk. Verdwaasde Bij FC Utrecht sloegen her en der de stoppen door, al dan niet een gevolg van de mas sahysterie op de tribunes, die de wedstrijd al volledig had verziekt. Met name Willy Car- bo liep als een verdwaasde over het veld, helemaal toen hij (na een snelle 0-4 door Ba- strup) keihard Utrechts eerste treffer had ingeschoten (1-4). Her en der werd naar ledema ten getrapt en persoonlijke duels werden onbeheerst hard aangegaan. HSV liet zich af en toe ook tot dergelijke ordinaire handelingen verleiden. Hart- wig kreeg daardoor nog geel en veroorzaakte een strafschop v tegenover Carbo, kort nadat Thomas von Heesen 1-5 achten de chaotisch keepende Hans van Breukelen had gedepo- neerd.Ton de Kruyk bracht FC Utrecht vanaf elf meter op 2-5. Leo van Veen realiseerde zelfs 3-5, waardoor de toe schouwers even waren afge leid en zich tot de wedstrijd bepaalden. Even maar, want nadat doelman Stein in een reflex een kopbal van De Kruyk net onder de lat van daan had getikt, zorgde Mi- lewski voor de eindstand van 3-6. HSV vluchtte naar de gebor genheid van de kleedkamer, onder begeleiding van een handjevol ME'ers, dat zo'n tien minuten voor tijd blijkbaar toevallig was komen aanlopen. Het publiek wenste nadrukke lijk de herinnering aan nazi- Duitsland levendig te houden en begeleidde HSV onder meer met „sich heil" en de Hitlergroet naar de uitgang. Happel, nog niet zo lang gele den op handen gedragen als succesvol coach van onder an dere Feyenoord en het Neder lands elftal bij het WK in Ar gentinië, werd „speciaal" uit gescholden en kreeg een regen van (plastic?) flessen naar zijn hoofd. Een verheffend voet balavondje, daar in Arnhem. DICK HOFLAND Scoreverloop: 14. Milewski 0-1, 25. Wehmeyer 0-2, 38. Hartwig 0-3, 47. Bastrup 0-4, 60. Carbo 1-4, 64. Von Heesen 1-5, 66. De Kruyk 2-5 (straf schop), 80. Van Veen 3-5, 86. Milews ki 3-6. Scheidsrechter: Richardson (Eng). Toeschouwers: 16.000. Geel: Bastrup en Hartwig (beiden HSV). Rood: Wouters (FC Utrecht) en Ja kobs (HSV). FC Utrecht: Van Breukelen; Van Tamelen, Mansveld. Du Chatinier (Gozems), Flight; Tervoort (Adelaar), De Kruyk, Van Veen, Wouters; Car bo, Monster. HSV: Stein; Kaltz, Wehmeyer, Ja kobs, Hieronymus; Hartwig, Groh, Magath, Von Heesen (Schröder); Mi lewski, Bastrup. Beschamend voetbal PSV NAESTVED Zelfs de schande van een nederlaag werd een stuntelig PSV niet bespaard. De Eindhovenaren, die veertien dagen eerder door een zege van 7—0 op Naestved IF zich in feite al plaatsten voor de tweede ronde van het UEFA-cuptoernooi, gingen in het Deense havenstadje ver diend met 21 ten onder. De Brabanders kwamen amper tot een sluitende combinatie. De meeste dreiging ging zonder twijfel uit van de overijverige Denen. PSV mag nog van ge luk spreken dat Mogens Han sen, die voor beide Deense treffers tekende, een derde doelpunt liet liggen. Vrijstaand tussen twee verdedigers kopte hij ruim naast. Brandts en Koeman waren uit de ploeg gelaten. Thijs Li- bregts had Wildschut en Valke in de basis gezet. Naestved, ge waarschuwd in Eindhoven, koos nu voor een meer behou dend concept. Met twee spit sen, Birkedal en Mogens Han sen, speelden de Denen op de counter. Als er mogelijkheden kwamen trok ook Juliussen naar voren. Vooral de slordig spelende Willy van de Kerk hof en de eveneens veel bal verlies lijdende Valke maak ten dat Naestved kansen kon creëren. De enige mogelijk heid die PSV voor rust kreeg ontstond in de tiende minuut Geels scoorde toen met een simpele kopbal. Thoresen stond echter toen hij zijn voor zet lanceerde duidelijk buiten spel. De Finse arbiter annu leerde de treffer. Doelman Doesburg werd heel wat meer op de proef gesteld dan de Deen Gammelgaard. Hansen, Nedergaard en Julius sen waren echter juist niet ac curaat genoeg als zij tot een schot kwamen. De verdiende openingstreffer viel tien minu ten na de hervatting. Doesburg liet toen na een vrije trap van Birkedal de bal los, waarna Hansen simpel scoorde. Naest ved bleef gevaarlijker. Hansen verzuimde zijn ploeg op 20 te zetten. Mede daardoor kon PSV nog even naast de Denen komen. Thoresen schoot een voorzet van Willy van de Kerkhof van de rechtervleu gel in. Met Brandts als verdediger in het centrum en de lange Landsbergen in de spits voor Huh en Van Kraay trachtte Libregts de beslissing te force ren. Het recht kreeg echter zijn loop. In de laatste minuut tastte Doesburg mis na een vrije trap van invaller Baeg- vad. Moeiteloos bezorgde Mo gens Hansen zijn ploeg de ver diende zege. Morrend en schimpend op hun favorieten verlieten de kleine honderd Nederlandse supporters de tri bunes. Begrijpelijk. Een bus- en bootreis van tweemaal vijf tien uur hadden ze getrotseerd voor negentig minuten bescha mend voetbal van PSV. Naestved If—PSV: 55 Mogens Hansen 1—0. 65 Thoresen 1—1. 89 Mogens Hansen 2—1. Scheidsrechter: Arto Ravander (Fin). Toe schouwers 2794 Gele kaarten voor René in de Kerkhof en Jung Moo Huh crd; Nielsen. Diple- (Baegvad); Neder- Naestved: G; vsen. Bonde. Pedc Hansen. Mogens Hi (Johans sen. Birkedal aay (Brandts), PSV: Doesburg: Var Willy van de Kerkhof, Stevens. Wildschut; Poortvliet. Huh (Landsbergen). Valke; René van de Kerkhof. Geels. Thoresen. fcteETER WEIR HELD BU ABERDEEN ier- ere de* jjseBERDEEN De eerste bekerhouder in een Europees beker- ,majetbaltoernooi is uitgeschakeld. Ipswich Town (UEFA-Cup) ed^ram veel te kort tegen Aberdeen, dat de ploeg van Robson et 3-1 naar Engeland terugstuurde. De kans op eliminatie van bekerhouder was vrij groot na dat teleurstellende gelijke spel eigen veld tegen Aberdeen, de huidige nummer drie in de lotse eerste divisie. wich kon in de eerste helft zijn leiderschap in de Engelse lea- niet waarmaken. John Wark, die voor het enige doelpunt Ipswich zorgde, was tevens schuldig aan de eerste treffer i Aberdeen. De topscorer in het UEFA-bekertoernooi van vo- jaar (13) verspeelde de bal in zijn eigen strafschopgebied aan i Schotse aanvaller die onderuit werd gehaald door diezelfde ïrk. Strachan gaf doelman Paul Cooper geen kans: 1-0. Wark lakte zijn fout wel weer goed door de stand gelijk te trekken 1), eveneens uit een strafschop. het begin van de tweede helft creëerde Ipswich een aantal ïsen, die door de Engelse aanval echter niet werden benut. Schotten hadden in de 54e en 84e minuut in Peter Weir de d van de avond. Eerst schoot hij raak na een solo langs drie n en herhaalde dit kunststukje nog eens waarbij hij vier spe- 5 achter zich liet. Cooper voorkwam in de slotfase een nog itere nederlaag door een strafschop van Strachan te stoppen, ins Thijssen speelde, ondanks een blessure, mee bij Ipswich. Ierse scheidsrechter Patrick Mulhall zond in Madrid tijdens d Madrid Tatabanya (1-0) maar liefst vier spelers van het d. Hij verdeelde de rode kaarten over beide ploegen: de Hon en Fejes en Kovacs en de Spanjaarden Pineda en Andres >nso moesten vroegtijdig vertrekken. Voorts deelde Mulhall e kaarten uit aan Lokatos Nagy en Csapo van Tatabanya en inito van Real Madrid. rdere echt grote verrassingen deden zich voor bij de ontmoe- gen Radnicki Nis-Napoli en in iets mindere mate bij Club igge-Spartak Moskou en West Bromwich Albion-Grasshop- s Zurich. Napoli, zonder de geblesseerde Ruud Krol, had in eerste wedstrijd in Italië een gelijkspel (2-2) moeten toestaan, inicki kwam op eigen veld evenmin verder dan een gelijk- 1, maar de 0-0 betekende wel een plaats in de tweede ronde ir de Joegoslaven, aangezien de twee gemaakte uitdoelpunten )bel tellen. VFB Stuttgart was gisteren de enige van het artet Westduitse clubs dat werd uitgeschakeld. Hajduk Split 1 thuis al met 3-1 gewonnen en zorgde in de beginfase in ittgart voor een blikWmstart: 2-0 door Bogdanovitch en Jeli- i Daarmee was het vonnis van Stuttgart eigenlijk al getekend, deed de Westduitse ploeg nog zo zijn best en was de uitslag [)der rampzalig dan de uitschakeling: 2-2. ib Brugge startte met eenzelfde uitgangsscore als Stuttgart, irtak Moskou bleek echter dezelfde plannen te hebben als in eerste duel en won opnieuw met 3-1. De andere twee Belgi- e deelnemers aan de UEFA-Beker, Lokeren en Winterslag, fclificeerden zich wel voor de tweede ronde door respectieve- Nantes (dinsdag al gespeeld) en het Noorse Bryne uit te akelen. West Bromwich volgde het slechte voorbeeld van wich. waardoor Engeland nog maar één club in de UEFA- (er heeft: Arsenal, dat Panathinaikos uitschakelde. KATOWICE Feye noord heeft de tweede ronde van de strijd om de UEFA Cup bereikt door Szombierki Bytom voor eigen publiek op 1-1 te houden. Een resultaat dat in overeenstemming was met de feitelijke krachts verhoudingen, maar niet direct tot tevredenheid stemde omdat het spel van de Rotterdammers veel te wensen overliet. Na een openingsdoelpunt van de Polen door een fiater van doelman Joop Hiele, raakten de Rotter dammers op onbegrijpelij ke wijze van slag af. De organisatie was volkomen zoek en dat tegen een zwakke tegenstander als Szombierki was. Feyenoord hoefde echter niet bang te zijn voor de aanvallen de plannen van Szombierki. De Polen bleken niet meer in hun mars te hebben dan zij in Rotterdam lieten zien: een ma tig begaafd elftal; voor het naar de grote vorm zoekende Feyenoord een tegenstander op maat gesneden. De onkun de van de Polen en een oppo nent die blij verrast was nau welijks voor serieuze proble men te staan, waren wel fnui kend voor het kijkspel. De eerste helft was niet om aan te zien en alleen interes sant vanwege de taktische foefjes. Wijnstekers moest op nieuw Ogaza uitschakelen, ter wijl topscorer Kapica door Troost in de gaten werd ge houden. Van Til belastte zich met de derde aanvaller, routi nier Sroka. De consequente mandekking leidde nogal eens allesbehalve goed. Veel te be houdend. Voor zo'n tegenstan der hoef je niet bang te zijn". Lering Karei Bouwens heeft Feyenoord op gelijke hoogte met Szombierki gebracht, waardoor de eindstand in Katowice op 1-1 werd bepaald. tot verwarring in de Rotter damse defensie. Door de posi tiewisselingen vonden de ver dedigers maar moeizaam hun mannetje. Wat de kansen be treft mag alleen een schot van Karei Bouwens op de buiten kant van de paal in de elfde minuut worden genoemd. De in feite totaal overbodige problemen voor Feyenoord ontstonden in de achtste mi nuut van de tweede helft. Een door Ogaza genomen vrije schop werd door Hiele ver keerd beoordeeld. De bal ging via zijn handen over de doel lijn: 1-0. De vergeefse grabbel- poging van de ongelukkige doelman, over wiens inzet de dagen tevoren nog zoveel twij fels bestonden, leidde tot chao tisch aandoende toestanden in het strafschopgebied van Fey enoord, die door een klasse- ploeg moeiteloos waren af gestraft. Szombierki kon dat, gelukkig voor de Rotterdam mers, niet Voordat in de slotfase Bouwens Feyenoord in veilige haven bracht na een voorbeel dig opgezette aanval via Jan van Deinsen (die eerder met een afstandsschot de lat had getroffen), maakte de verdedi ging zo'n chaotische indruk, dat de spelers zelf na afloop hun ongenoegen over de pres tatie kenbaar maakten. Wijn stekers: „Totaal onnodig, die paniek. We hadden die Polen in onze zak. Toch speelden we Trainer Jezek deelde de me ning niet dat Szombierki een tegenstander was die simpel weg opgerold had moeten worden. „Ik wist dat ze in de tweede helft zouden komen, vandaar dat ik in de pauze maatregelen had genomen. De opzet was het speelveld korter te maken en meer tempowis selingen aan te brengen. De spitsen moesten worden aan gespeeld om balverlies tegen te gaan. Na de fout van Hiele raakte de organisatie volledig in de knoei. Dat is in ieder ge val de lering die we uit dit duel moeten trekken". Feyenoord hoopt nu in de tweede ronde een tegenstan der van formaat aan te tref fen, waardoor er eindelijk weer wat toeschouwers naar de Kuip zullen komen. Maar intussen moet er wel, indien dat nog mogelijk is tenminste, gesleuteld worden aan het elf tal, wil het zo'n confrontatie succesvol doorstaan. Alleen Van Deinsen, Van Hanegem en in iets mindere mate Bouwens kunnen op een rede lijke partii terugzien. De rest sloofde zich wel uit, maar kon te zelden overtuigen. DIRK VAN DER KAAP Scoreverloop Szombierki Bytom- Feyenoord: 54. Ogaza 1-0, 87. Bouwens 1-1. Scheidsrechter Bouwens (Ned); toeschouwers: 8000. Geel: Sroka (Szombierki). Szombierki Bytom: Surlit. Sosniea (Kwasniowski), Mierzwiak. Pietryga, Futü; Janik, Bys, Sobol; Ogaza, Kapé- Feyenoord: Hiele, Wijnstekers, Niel sen, Staüeu. Troost. Van Til. Van Hanegem, Van Deinsen; Budding (Groenendijk), Bouwens, Vermeulen (Brard)

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15