Gëen reden voor gebak bij AZ '67 Kortsjnoj ongerust over zoon Igor Met kerst naar de wintersport SAN SEBASTIAN MAAKT LANDSTITEL NIET WAAR Niki Lauda terug in formule 1 Brian Teacher blesseert zich bij stedentennis Spelen 1988 in Calgary en Seoel SPORT LEIDSECOURANT. DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 PAGINA 14 ALKMAAR - De leiding van AZ '67 heeft er een charmante gewoonte van gemaakt na afloop van Europa Cupwedstrijden koffie met gebak te serve ren. Attent natuurlijk en na een overwinning ook best aardig om iets te vie ren. Gisteren hadden de Akmaarders echter beter van dit gebruik kunnen afstappen. Een hele straf fe borrel zou de enige re medie zijn geweest om de nare smaak weg te spoe len die de landskampioen bij de slechts 3500 kijkers had veroorzaakt door na een van Alkmaarse kant abominabel duel met slechts 1-0/te zegevieren over het vantevoren zo geringschattend beoor deelde Start Kristiansand. Molenaar c.s had zelfs kunnen overwegen om elke kijker persoonlijk bij de'uitgang een oorlam te offreren. Wellicht dat zo'n gebaar de Noordhollandse voetballiefhebbers nog enigszins gunstig zou heb ben gestemd. Het leek wel alsof Kessler zijn discipelen in een machine van het concern van zijn baas met Speler Thunberg van Start Kristiansand beleefde een ple zierige avond tijdens de wed strijd tegen AZ '67. De roodha rige Noor groeide niet alleen uit tot de beste speler van het veld, maar was bovendien ge lukkig de hele 'happening' nog te kunnen meemaken. Thun berg was namelijk bij het ver trek van Start eerder deze week in Noorwegen achterge bleven, omdat zijn vrouw vol gens zijn dokter juist dezer da gen het leven aan hun tweede kind zou schenken. Gistermor gen deelde Thunbergs huisarts mee dat hij zich had 'verre kend', de baby zal pas volgen de maand komen. Thunberg spoedde zich vervolgens naar Alkmaar waar hij met zijn ploeggenoten pas kort voor het einde moest capituleren. Zijn plezier was er nauwelijks min der om. een wasmiddel van uiterst du bieus karakter had gestopt; in ieder geval was er van een dubbel biologische werking in het geheel niets te bespeuren. Alsof Peters en consorten in. kleding waren gestoken die was voorzien van een extra sterk werkend soort stijfsel en alsof het schoeisel voor de ge legenheid was opgetrokken uit extra stug olifanteleer, zo be wogen de Alkmaarders zich over de grasmat. Waarbij de Noorse semi-amateurs, die voor een overwining een pre mie zouden hebben ontvangen van ruim vijftig gulden, zich bovendien nog uiterst 'hinder lijk' gedroegen. Ze wensten zich namelijk op geen enkele wijze neer te leggen bij de re putatie van hun opponenten. Die hun eigen 'roep' tot een la chertje maakten door als een stelletje volstrekte, slecht ge disponeerde zaterdagvoetbal lers te acteren en daarbij het 'geluk' hadden nog net voor het klokje van de Roemeense scheidsrechter Anderco de tijd had weggetikt een bres te schieten in het Noorse bastion. Zodat hen de tot&le ontluiste ring bleef bespaard, maar te oordelen naar het gedrag van de kleine groep toeschouwers zou een Noorse overwinning met méér enthousiasme zijn ontvangen. Het fluitconcert en boegeroep dat opsteeg nadat Pier Tol eindelijk eens op een effectieve wijze zijn voet tegen de bal had gezet sprak boekde len. Na acht minuten Maar de tekenen van afkeu ring vanaf de tribunes konden al na acht minuten worden op getekend. Hetgeen illustratief mocht worden genoemd voor de manier waarop AZ '67, dat zich door de uitzege van 3-1 eigenlijk al veertien dagen ge leden had verzekerd van een plaats in de tweede ronde, meende de Noren te moeten tegemoet treden. De volledig misplaatste onder- Hugo Hovenkamp (AZ '67) kopt de bal in de richting van het doel van Start Kristiansand. Pier Tol, de maker van de winnende treffer, volgt de bal nauwlettend. schatting en gebrek aan con centratie die uit elke balbe handeling bij de Alkmaarders spraken werden nog eens ver ergerd door het feit dat Start als ploeg nog best een aardige en gedisciplineerde indruk maakte, in rechtsachter Peder- sen en middenvelder Thun berg zelfs redelijk sterke spe lers kende en bovendien naar mate de tijd vorderde steeds meer zelfvertrouwen en geloof in een plezierige eindscore kreeg. Bovendien bleek op nieuw dat Kesslers concept met libero John Metgod als vervanger van de geblesseerde Kristen Nygaard op het mid denveld een volslagen misluk king is. Zo zeer zelfs dat Kess ler van zijn geloof afstapte, na de pauze de zelfs in het pover draaiende AZ-team nog volle dig uit de toon vallende link sachter Hans Reynders ver ving en Metgod weer op zijn oude stek neerzette. Verbetering Het bleek een verbetering, maar niet van dat kaliber om van AZ '67 weer een formatie te maken die soepel scharnie rend en gladjes sluitend over zijn tegenstander heenwalste. Integendeel. Een kwartiertje deed de landskampioen pogin gen die in de richting wezen van een offensief, maar toen een doelpunt uitbleef namen zelfs de mannen van trainer Karsten Johannesen brutaal weg het heft in handen. Er vloeiden zelfs kansjes voor de Scandinaviers uit voort, maar de wens van het publiek - een Noorse treffer - werd niet ver vuld. Dat zou ook iets te veel van het goede zijn geweest, maar het zou voor de vedetten van AZ '67 wellicht geen slechte zaak genoemd kunnen worden om eens op een derge lijke manier op het nummer te worden gezet Ondanks alles echter bleef de indruk bestaan dat de ploeg van Kessler zijn glorietijd reeds achter de rug heeft. Het zo naar een kwalifikatie van topploeg hunkerende sportieve filiaal van Molenaar heeft vo rig seizoen de voetbalwereld, ook internationaal, verrast met een uitgekiend spelletje. Het concept lijkt, zo bleek ook afgelopen weekeinde tegen Haarlem, uitgewerkt. En het is zeer twijfelachtig of er sprake zal zijn van een herstel, vooral gezien de leeftijd van een aan tal nu als onmisbare schakels werkende spelers als Hoven- kamp, Jonker, Nygaard. Uit gerekend het complete linker- blok van de ploeg dat gistera vond, ook na gedeeltelijk weer te zijn hersteld door Kesslers terugkeer van zijn dwaalweg met Metgod, niet tot overtui gende daden in staat bleek. Bovendien heeft Kessler niet veel kwaliteit achter de hand. Reynders viel als verdediger opnieuw door de mand en de spelers op de reservebank zijn nog lang niet klaar voor het grote werk. Het heeft er alle schijn van dat geldschieter Molenaar binnen niet al te lange tijd weer in de porte feuille zal moeten tasten, wil hij het pas zo kort geleden verworven imago wat langer intact houden dan slechts één seizoen. De aanschaf van de Oostenrijker Oberacher, die bovendien het hele jaar niet in Europees competitieverband mag worden ingezet door zijn late overstap naar de Alk- maarderhout, lijkt eveneens een slechte keus. De landge noot van de vertrokken Welzl is puur rechtsbenig en juist aan die kant heeft Kessler nog wel wat ruimte. Of AZ '67, dat zich toch al niet kon verheugen in een boven matige populariteit, na de wanvertoning van gisteravond ook bij de aanhang nog wat speelruimte heeft is zeer de vraag. Komend weekeinde kan dat blijken. Taartjes zullen er dan niet zijn, reden er voor nog minder. FRANK WERKMAN Score verloop: 85. Tol 1-0; scheids rechter: Anderco (Roe); toeschou wers: 3500. AZ '67: Treijtel; Van der Meer, Ho venkamp, Spelbos, Reynders (Weijs- ters); Arntz, Peters, Metgod, Jonker; Kist. Tol. Start Kristiansand: Roerheim; Pe- dersen. Oedegaard, Fjelde, Ljosdal (Stening); Klepp, Haugen, Thunberg; Ervik, Aase, Ösvold (Mathisen). DEN HAAG De enige sensatie in de eerste ronde van het toernooi om de Europese Beker voor landskampioenen was de eliminatie van de Spaanse kampioen Real Sociedad. De club uit San Sebastian, die de stille hoop had ge had de roemruchte lijn van het befaamde Real Madrid te kunnen door trekken, werd door de koel voetballende Bul gaarse legerploeg CSKA Sofia uit de strijd gegooid. Er was slechts één treffer voor nodig. In de eerste wedstrijd hadden de Bul garen met 10 de winst naar zich toegehaald, in San Sebastian bepaalden zij zich ertoe de Spaanse titelhouder van scoren af te houden. Het lukte en_ Real Sociedad kan zich nu uitsluitend weer concen treren op de Spaanse com petitie. Andere favorieten voor de meest begeerde beker in Euro pa, het Portugese Benfica en Rode Ster Belgrado lieten zich niet verrassen en kwamen vrij gemakkelijk over de eerste hindernissen, resp. Omonia Nicosia en Hibernians heen. In de 75e minuut scoorde Salana voor Benfica de enige treffer, Rode Ster Belgrado ranselde het povere Hibernians met 6— 1 uit de beker. De Italiaanse vertegenwoor diger Juventus, dat twee we ken geleden in Glasgow met 1—0 van Celtic had verloren, nam afdoende revanche en won door goals van Virdis en een magnifieke kopbal van Bettega met 20, waarmee verder Europees voetbal ver zekerd was. Béyern München had weinig moeite met het Zweedse Oesters (5—0), maar de recette was voor de eens zo rijke club met 8000 toeschou wers een enorme deceptie. Dy namo Kiev stuitte bij het Turkse Trabzonspor op veel grotere tegenstand dan de Russen lief was. Het werd een magere 11, maar door de zege van 1—0 op eigen veld bleef de Russische kampioen nog in de strijd. De andere re sultaten waren allemaal geheel volgens de verwachtingen hoewel Anderlecht een grote krachtinspanning moest leve ren om Widzew Lodz achter zich te houden, hetgeen overi gens ook voor de Nederlandse titelhouder AZ'67 geldt dat met grote moeite de Noorse kampioen van zich af kon houden. PARMA De Oostenrijker Niki Lauda. In 1975 en '77 wereld kampioen in de formule 1-racerij, heeft gisteren in Parma offi cieel bekend gemaakt in het seizoen '82 terug te willen keren in de bekendste tak van de autosport. Lauda, over wiens terugkeer in de formule 1-wereld al maanden werd gespeculeerd, bevestig de zijn voornemen tot heroptreden na een onderhoud met de di recteur van het hem sponsorende Italiaanse bedrijf Parmalat. Niki Lauda kon in de Italiaanse stad Parma nog niet verklaren met welke auto hij volgend jaar de formule 1-competitie zal af werken. Wel wilde de Oostenrijkse coureur kwijt dat zijn come back in de autosportwereld niets te maken heeft met de slechte bedrijfsresultaten van zijn vliegbedrijf. Lauda: „Ik ga juist weer racen omdat de zaken in mijn vliegbedrijf perfect verlopen en omdat mijn ervaring in deze snelheidssport nog niet gesleten is". De Oostenrijker, die zijn beide wereldtitels behaalde met Ferra ri's, heeft de beste contacten met de Brabham-renstal. Dat for mule 1-team van manager Bernie Ecclestone raakt naar alle waarschijnlijkheid topper Nelson Piquet kwijt. RAALTE Gene Mayer heeft gister in het stedentennistoer- nooi zijn tweede achtereenvolgende overwinning geboekt. De Amerikaan won in de vrijwel uitverkochte tennishal Ramele te Raai te, in drie sets van Ilie Nastase. De setstanden waren 3—6, 6—2, 6—2. Mayer heeft veel meer moeite gehad met de inmiddels 35-jarige Roemeense balkunstenaar dan aanvankelijk werd verwacht. De bij vlagen briljant opererende Nastase gaf Mayer in de eerste set geen schijn van kans. Met uitgekookt spel liet hij zijn tegenstan der alle hoeken van de baan zien: 6—3. In de tweede set stelde Mayer, orde op zaken: 62. In de beslissende set nam Nastase, die na een grote achterstand de tweede set bewust liet lopen, een voorsprong van 21. Mayer kwam terug tot 2—2. Op dat mo ment ontstond een incident. De Amerikaan, anders zo rustig van aard, protesteerde langdurig tegen twee beslissingen in zijn na deel. In zekere zin nam hij de rol van Nastase over, die zeker meer ervaring heeft in dit soort affaires. Het duurde ruim vijf minuten, voordat het spel werd hervat. Nastase, kennelijk onder de indruk van de onverwachte handelingen van zijn tegenstan der, won geen game meer: 2—6. In de tweede partij kwam het Franse talent Thierry Tulasne wel heel gemakkelijk aan zijn eerste overwinning. Bij de stand 20 in de eerste set in zijn voordeel ging Brian Teacher, zijn tegenstander, door een enkel. De Amerikaan, die vroeg na een reis van vijftien uur in Raalte was aangekomen, moest de strijd daarop staken. Het is nog niet zeker of Teacher in de volgende partijen inzetbaar is. Uitdager Victor Kortsjnoj wijst de linkerhand aan van schaakkampioen Aanatoli Karpov. Kortsjnoj vond wit en mag vandaag de eerste zet doen in de tweekamp om de mondiale schaaktitel. MERANO Victor Kortsjnoj heeft een et maal voor het begin van de schaaktweekamp om de wereldtitel tegen kampioen Anatoli Kar pov de persconferentie in Merano gemeden. Op deze wijze protesteerde de uitdager tegen de be richtgeving van het Rus sische persbureau Tass dat een in „Sovjetski Sport" geplaatst artikel tegen Kortsjnoi gericht aanhaalde, (hij begint met wit). Tijdens de persconferentie werd nu een verklaring voorgelezen door de persver tegenwoordiger van Kortsj noj, Edward Sztein. Daaruit bleek dat Kortsjnoj slecht nieuws had ontvangen over zijn zoon Igor, die een straf van dertig maanden in een Siberisch werkkamp uitzit. Kortsjnoj had telefonisch contact gehad met zijn vrouw Bella, die Igor recentelijk had opgezocht. Volgens de verklaring van Kortsjnoj was de toestand van zijn zoon „zeer, zeer slecht". Volgens. Alban Brodbeck, de Zwitser se advocaat van Kortsjnoj en hoofd van de delegatie van de uitdager, was Kortsjnoj nog wel van plan de twee kamp met Karpov te starten. In een telefoongesprek met het Engelse persbureau Reu ter ontkende mevrouw Kortsjnoj de beschuldigingen dat haar man nooit een be roep zou hebben gedaan op de Russische leiders om zijn familieleden te laten gaan. „Zoiets zal toch niemand ge loven? We hebben vele keren om uitreisvisa gevraagd en iedereen weet dat Victor dat ook geprobeerd heeft. Het Russische publiek, dat dit soort aantijgingen leest, weet niet precies wat er aan de hand is, omdat men verder onwetend wordt gelaten". BADEN-BADEN De Olympische Winterspelen van 1988 vinden in de Ca nadese stad Calgary plaats. Tot dat besluit kwamen gistermiddag de 81 leden van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) tijdens het congres in Baden-Baden. Het is voor de eerste maal, dat de Winterspelen in Cana da worden gehouden. Eer der organiseerde Montreal (1976) de Zomerspelen. Calgary had zich voor de vierde keer kandidaat ge steld voor de organisatie van de Olympische Win terspelen. De Zomerspelen van 1988 worden in Seoel (Zuid-Korea) gehouden. Dat de keuze van de IOC-le den op Calgary viel, was vol gens de verwachtingen. Er was echter een extra stem ming voor nodig om tot de be slissing te komen. In de eerste ronden kozen 25 IOC-leden voor Calgary. Een even groot aantal toonde zijn voorkeur voor het Zweedse Falun. De derde kandidaat, Cortina d'Ampezzo (Ita) behaalde slechts 18 stemmen. In de tweede ronde versloeg Calgary concurrent Falun met ruim verschil: 48 stemmen waren voor de Canadese stad, 31 voor de Zweedse wintersportplaats. De uitverkiezing van de Zuid- koreaanse hoofdstad geldt als een verrassing. De Japanse stad Nagoya leek favoriet voor de organisatie ^van de Olym pische Zomerspelen in 1988. 52 van de 82 leden van het IOC kozen echter voor Seoel, dat zich voor de eerste keer kan didaat had gesteld. Aan de stemming in Baden- Baden kon één IOC-lid niet meedoen. Twee anderen ont hielden zich van stemming, waardoor Nagoya het met 27 voorkeursstemmen moest doen. Neeskens wel beschikbaar NEW YORK Johan Nees- kens is, hoewel hij de KNVB nog niet op de hoogte heeft ge steld, beschikbaar voor het be langrijke WK-duel tussen Ne derland en België, op 14 okto ber in het Feyenoord stadion te Rotterdam. Neeskens speelt op 3 oktober met New York Cosmos in Cal- cary en reist van daaruit naar Nederland om ten dienste te staan van bondscoach Kees Rijvers, die hem graag een week voor de interland bij zich heeft om voldoende in zicht te kunnen krijgen in de vorm van de middenvelder. Zijden draad! redt Eintracht Frankfurt J DEN HAAG De plaat sing van het Westduitse; Eintracht Frankfurt voorj de tweede ronde van het* toernooi voor Europese I bekerwinnaars heeft langl aan een zijden draad ge-1 hangen. De voorsprong^ die de Westduitsers in het eerste duel tegen Paok Sa- loniki uit Griekenland' hadden genomen (20),R was door de ontketenden Grieken na 61 minutenoe ongedaan gemaakt. Kosti-ar kos trof tweemaal het» doel van Jürgen Pahl, diees overigens wel uitgroeideen tot de held van Frankfort.jp In Saloniki, waar bijnang 40.000 fans hun favoriete;li ploeg aanmoedigden, stop-an te Pahl, bij de „penaltys-!y< tand" de beslissendeel strafschop, waardoor dear Westduitsers uiteindelijken de tweede ronde bereik-i c ten. Daar hadden zij in to-id taal 210 minuten voetbalt en ruim twintig minutennj strafschoppen nemen voor;m nodig gehad. |si Het duel tussen Paok Salonikier en Eintracht Frankfurt wasr' één van de weinige spannende^ ontmoetingen in de Europaas Cup 2. De Sovjet-Unie is metnij twee deelnemers vertegen-jj woordigd in de volgende ron-Kj de. Zowel Ska Rostov als be-, kend verdediger Dinamo Tbi-15* lisi plaatste zich gemakkelijk.^ Bij Tbilisi was Sjengelia de'^ grote man. In Oostenrijk, te-10 gen Grazer AK, gaf hij zijnpe ploeg tot tweemaal toe een|o( voorsprong. In de laatste mi-|jf< nuten maakte Schwieker nogur gelijk: 2-2. p Eén Nederlander heeft gistera-i^ vond in het Europa Cup 2-ge-jaa beuren met name de aandachft e getrokken. Robert Kok, oud-k^ Ajacied en tegenwoordig spe-L lend voor Lausanne, zorgdeP ervoor dat Kalmar FF uitfn Zweden de tweede ronde nietfc bereikte. In het eerste duelfar tussen beide ploegen was hij al^n verantwoordelijk geweest voor,— het winnende doelpunt (2l).' In Kalmar tekende hij he^ vonnis van de Zweedse beker- n houder een kwartier voor he1^t{ einde. Kalmar stond met 3l|ur voor en dat was voldoend^ voor plaatsing. Kok brachtje Lausanne in de 75e minuuLsl evenwel alsnog in de volgendeLv ronde (3—2). fa] Ondanks een nederlaag varK 10 ging ook Barcelona, meten als uitblinker de Duitser Bernd Schuster, door naar de^ volgende ronde. In de eerster wedstrijd hadden de Spanjaar- 1 den reeds voldoende afstandv, genomen van Trakia Plovdiv: 41. De Hongaarse bekerhou-""" der Vasas Boedapest was ver antwoordelijk voor de grootste^' uitslag. De Hongaren zegevier den met 80 over de povere Cypriotische club Paral imni» Famagusta. Lokomotive Leip- w zig (Odl.) won van Swansea 1 City uit Wales met 21. In de eerste ontmoeting was de Oostduitse ploeg ook al sterker geweest. Ook de Italiaanse!^ vertegenwoordiger AS Roma^1 had geen moeite de tweede^3! ronde te bereiken. b< ADVERTENTIE. Met uw krant naar de sneeuw Met kerst of met oud en nieuw op de lange latten. Of als u dat plezieriger vindt, een gezonde wandeling in de frisse sneeuw maken. Uw krant biedt u hiertoe de mogelijkheid tij dens tiendaagse wintersportreizen naar de sneeuwrijke ge bieden van het Tlroolse Kolsassgebergte. Het uitstekende hotel Waldhof in Terfens (ten zuiden van Innsbruck) is gedu rende zeven overnachtingen uw thuis in Oostenrijk. De reis wordt gemaakt met de luxe Maaskant-touringcars (compleet met comfortabele slaapstoelen) en het vertrek is de maandagen 21 en 28 december om 21.00 uur uit Den Haag en 21.30 uur uit Rotterdam. Via Frankfurt en Würzburg rijdt u rechtstreeks naar Terfens, waar u zaterdagochtend omstreeks 10.00 uur uw intrek neemt in hotel Waldhof. Dezelfde dag kunt u al gaan genie ten van de weldadige sneeuw. De terugreis is na het diner de dinsdagen 29 december en 5 januari. De aankomst in Den Haag/Rotterdam is op woensdagochtend ca. 10.00 uur. De prijs van deze wintersportvakantie bedraagt ƒ500 per persoon op basis van een tweepersoonskamer, compleet met bad/douche en toilet. Toeslag eenpersoons kamer 50. Inbegrepen: vervoer NederlandOostenrijk v.v.; dagelijks vervoer naar de skipistes (Weergebergte en Kolsassgeberg te) en terug naar hotel; zeven overnachtingen in hotel Wald hof op basis half pension (logies, ontbijt en diner); bij aan komst ontbijt en op de vertrekdag afscheidsdiner, alsmede- ontbijtpakket voor terugreis. Voor degenen, die niet skiën, is er een dagexcursie naar Innsbruck. Voorts speciale aanbiedingen (op te geven bij de boeking): 1. Compleet skipakket, bestaande uit zeven dagen huur van ski's, zes dagen ski-lessen en gebruik van liften 210 per persoon. 2. Zeven dagen onbeperkt gebruik van ski-lift (voor gevor derden) 70 per persoon. Bij voldoende belangstelling worden deze tiendaagse winter sportreizen herhaald met vertrek vrijdagavond 8 januari 1982 (en daarop volgende vrijdagen), eveneens om 21.00 uur. Inlichtingen en boekingen (na 9 uur en niet op zaterdag) uit sluitend telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorganisatie tel. 070- 190.696.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14