'whedien-leider ajavi beraamt anuit Parijs '2ondergang Van Khomeiny Labour voor eenzijdige ontwapening ^Militaire top Iran bij ongeluk omgekomen Realisten strijden voor gematigde koers van Solidariteit Gemenebest buigt zich over Zuidelijk-Afrika I BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1981 PAGINA 13 pnieuw geen unday Times ONDEN De Sun- iy Times zal zondag >or de tweede achter- nvolgende keer niet >rschijnen. rukkers van het blad ibben een compromis >or de oplossing van in loongeschil met de tie verworpen. Zij illen de zaak definitief gehandeld zien en wij- n daarom een tijdelijke lossing van de hand. 't* e Times zal, aldus werd id Meegedeeldongestoord finnen verschijnen. Tekort Franse begroting meer dan 40 miljard PARIJS De Franse regering heeft de begroting voor 1982 op gesteld met een tekort van onge veer 40 miljard gulden, tien mil jard meer dan de op de huidige begroting. Het begrotingstekort is een gevolg van de maatregelen die de rege ring heeft genomen in de poging de werkgelegenheid te bevorde ren. Zo is veel geld uitgetrokken voor het stichten van 61.000 nieu we arbeidsplaatsen in het komend jaar. Een andere maatregel is de verlegging van de belastingdruk naar de beter gesitueerden. Verder gaan de wegenbelasting en de ac cijns op tabak en alcohol omhoog. Luns bekritiseert Amerikanen LONDEN De secretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, heeft gisteren kritiek uitgeoefend op de Amerikaanse regering vanwege haar recente besluit tot produktie van het omstreden neutronenwapen. Op een bijeenkomst van de Britse Atlan tische Commissie noemde Luns het be sluit „niet bepaald een staaltje van tact in het voeren van een buitenlandse poli tiek". Luns beschuldigde de Amerikanen er verder van dat ze zich niet echt sterk hebben gemaakt voor wapenbeheersing. In West-Europa heeft de opvatting post gevat dat ze alleen geïnteresseerd zijn in militaire superioriteit, aldus Luns. Zes nieuwe kerncentrales in Frankrijk PARIJS De Franse regering heeft besloten het ambitieuze kerne nergieprogramma van de regering-Giscard te rug te schroeven. In plaats van de geplande negen, zulen de komen de twee jaar plannen worden afgerond voor de bouw van zes kern centrales. De Franse regering heeft besloten zijn lot te verbin den aan de goedkeuring van het energiebeleid, waarin naast de bouw van kerncentrales ook aan dacht wordt besteed aan het zoeken naar nieuwe energiebronnen. Ofschoon de regering op een absolu te meerderheid in de Na tionale Vergadering steunt, zijn er veel parle mentariërs die vinden dat de plannen te ver gaan of ze juist onvoldoende vin den. Op 7 oktober spreekt het Franse parlement zich over de voorstellen uit. Zoals bekend was een her ziening van het energie- programma een van de voornaamste verkiezings beloften van de nieuwe presdident, Mitterrand. Gif in Spaanse wijn en appels uit Tirol BOLZANO MA- DRID Een bewe ging die vindt dat de Italiaanse bevol kingsgroep in Zuid-Tirol, in Noordoost-Italië, wordt achterge steld bij de Duit- staligen, heeft ap pels met fosfor ver giftigd. Onderzoek heeft aangetoond dat de hoeveelheid fosfor per appel zonder meer dode lijk is. De vergiftiging van de vruchten werd eerder deze week aangekondigd, maar de politie nam deze mededeling kennelijk niet serieus. Gisteren werden echter met fosfor behandelde ap pels aangetroffen. De appelpluk in talrijke gemeenten in Zuid- Tirol is nu verboden. In Spanje, waar de af gelopen maanden al meer dan 100 mensen zijn overleden na het gebruik van giftige spijsolie, is in wijnen van slechte kwaliteit een gif aangetroffen, dat bij gebruik in gro te hoeveelheden do delijk kan zijn. Het gaat om de stof Cloro- picrine, die wordt ge bruikt voor het ont smetten van reser voirs maar door som mige producenten il legaal aan de wijn wordt toegevoegd om de houdbaarheid te verlengen. Gebruik van de stof in kleine hoeveelheden leidt tot overgeven, bronchitis en longoedeem. Scheuren in koorgewelf Notre Dame PARIJS In een deel van het koor gewelf van de No tre Dame in Parijs zijn gevaarlijke scheuren ontdekt, waardoor restaura tiewerkzaamheden noodzakelijk zijn. Volgens de Franse dienst voor monu mentenzorg kunnen de werkzaamheden verscheidene maan den gaan duren. De kathedraal blijft ge durende de restau ratie geopend. taart IEHERAN Een belang- luk ten zuiden van Teheran, in verband met het ongeluk Ijk deel van de Iraanse mi- De oorzaak van de vlieg- drie dagen nationale rouw Itaire top, onder wie minis- ramp is niet bekend ge- afgekondigd. De mannen van defensie Namjoe en maakt. De ramp lijkt ook zijn vandaag in Teheran be- chefstaf van het leger gevolgen te hebben voor de graven. Khomeiny gaf giste- llahi, is gisteren omgeko- oorlog met Irak. ren via de radio uiting aan :n bij een vliegtuigonge- De presidentiële raad heeft zijn droefheid over de dood van de militairen. Uit zijn boodschap bleek duidelijk dat hij de vliegramp niet toeschreef aan een ongeluk, hoewel hij niet direct over sabotage sprak. De nu omgekomen militai ren hebben een zeer belang- meiny deelde mee dat de ko- rijke rol gespeeld bij de we- mende dagen opvolgers zul- deropbouw van het Iraanse len worden benoemd. Het leger na de val van de sjah. aantal getrouwen waaruit Khomeiny kan kiezen wordt Een woordvoerder van Kho- echter steeds kleiner. Rajavi en Bani- Sadr tijdens een persconfe rentie in de tuin van hun huis in de Pa- rijse voorstad Auvers-sur- Oise. [kRIJS Oud-president *ni-Sadr en verzetsleider behoren tot de tatste golf van Iraanse jallingen die zijn toe- tucht in Frankrijk heeft fezocht, na die van de sjah n de aanhangers van iid-premier Sjapour Jakhtiar. lun basis is even buiten prijs in het kleine dorpje ■uvers-sur-Oise. Hier (chter een ontzagwekken- le muur van tot de tan en bewapende Franse jeiligheidspolitie en op jeilige afstand van het 3oed en de emoties op et Iraanse slagveld, pro- eren ze vorm te geven én hun plannen voor een jiomfantelijke terugkeer. 34-jarige Massoud Rajavi, kt op het eerste gezicht nau- elijks geschikt voor de rol in guerrillaleider. Hij straalt n beleefdheid, vriendelijk- ;id en hoffelijkheid uit die :h slecht laat rijmen met de cente geweldsexplosie van n volgelingen, de Mudjahe- &n-e-Khalq, de linkse ver- tsorganisatie in Iran. Een lit- ken dat gedeeltelijk schuil at achter zijn ruige snor is t enige zichtbare bewijs van vele jaren die hij in gevan- nissen van de sjah heeft orgebracht. Hoe hard en vastbesloten hij is, bleek echter vorige week toen hij de Iraniërs opriep het regime van Khomeiny te boy cotten en „waar mogelijk ge wapend verzet te bieden" te gen de presidentsverkiezingen die morgen worden gehouden. Achter het vriendelijke uiter lijk is Rajavi een hard en cy nisch man die nu toegeeft dat hij de ayatollah heeft gebruikt om de Mudjahedien omhoog te helpen. „Ik ben naar Frank rijk gekomen om een verhaal af te maken, niet om een nieuw verhaal te beginnen", zegt hij in de blauwwit ge streepte tent in de tuin van het huis van zijn broer waar ons gesprek plaats heeft. „We zul len doorgaan en een definitief einde maken aan dit verhaal van executies en martelingen". Ondanks zijn jeugdige leeftijd en zijn duidelijke spijt dat hij uit Iran is weggegaan is Rajavi de enige leider in ballingschap die een morrend, maar alge meen respect heeft gewonnen onder de Iraniërs in Parijs. Sommigen bekennen niet te weten welke vorm van de is lam de Mudjahedien precies wil (Rajavi zelf blijft stug ont kennen marxistisch te zijn), maar de meesten beseffen wel dat alleen zijn guerrilla's een werkelijke bedreiging vormen voor het regime van de ayatol lah in Iran. Rajavi kwam naar Parijs om voor de Mudjahedien interna tionale vrienden te werven en erkenning te krijgen. Hij is duidelijk blij met het bezoek twee weken geleden van een van de topmannen van Jasser Arafat, Hani al-Hassan. Hij ontkent echter dat de PLO heeft aangeboden op te treden r' Heiaar. „Er is niets neiny inen onderhande- j 7 egt .ij. „Niets, behalve eer. a bloed". De guerrillaleider houdt vol dat hij niet naar Frankrijk had willen komen de beslissing, zo zegt hij, werd genomen door het centraal comité van de Mudjahedien en het zit hem duidelijk niet lekker dat hij in zulke woelige tijden niet in Iran is. In de afgelopen drie maanden zijn „meer dan 1300 leden" geëxecuteerd door vuurpelotons en duizenden ge vangen gezet. Totaal leidersschap Die mentale druk begint zijn sporen na te laten. Rajavi geeft toe dat hij zich de laatste tijd niet goed voelt en hij ziet er moe en weggetrokken uit. Het verhaal dat Rajavi in Frankrijk wil afmaken begon in de heilige Iraakse stad Najaf in 1970 toen de guerril la's ayatollah Khomeiny vroe gen om hulp bij de vrijlating van enkele guerrilla's van de Mudjahedien die in Bagdad ge vangen zaten. Er bleven spo radische contacten, zegt Raja vi, tot aan de revolutie waarbij de Mudjahedien de verklarin gen van Khomeiny tegen het regime van de sjah onder het volk verspreidde, een klus die, zo zegt de guerrillaleider nu, alleen maar werd verricht om dat hij „tegen de sjah was". „We waren niet klaar", zegt Rajavi over zijn organisatie- aan de vooravond van de re volutie. „Door de schijn te wekken dat we achter Kho meiny stonden introduceerden we onszelf bij het Iraanse volk". „Khomeiny wilde maar een ding van ons", zo vervolgt hij. „Hij wilde dat we akkoord gingen met zijn totale leider schap". Het aanbod werd ge daan tijdens een ontmoeting met de zoon van de ayatollah, Ahmad, kort na Khomeiny's terugkeer naar Iran op 1 fe bruari 1979. „We hebben dat geweigerd". Ahmad wilde tevens dat Raja vi „vijand was van mijn va ders vijanden en vriend van zijn vrienden. Alle deuren zul len voor je open staan als je met deze voorwaarden in stemt". Terugkijkend zegt Ra javi nu: „Ik wist niet dat hij officieel Khomeiny vertegen woordigde". (Ahmad was eens een sympathisant van de Mud jahedien). Misschien sloot ik toen niet alleen alle deuren, maar ook alle ramen". Bani-Sadr ontmoedigd Ondertussen speelt de 48-jari- ge Bani-Sadr, eveneens in Au- vers-sur-Oise, een heel aardig spelletje tafeltennis. Hij is traag en beweegt moeizaam, maar verslaat toch bijna al zijn tegenstanders. In de hardere werkelijkheid van de Iraanse politiek verloor de ex-presi- dent het echter van de ayatol lah en slechts een enkeling ge looft dat hij nog een kans krijgt. Bani-Sadr concentreert al zijn aandacht op een mogelijke te rugkeer naar Iran, maar tege lijkertijd voelt hij zich een ont moedigd man. Hij voelt zich verraden door Khomeiny die hij beschuldigt van machtspo litiek. Tegelijkertijd blijft hij echter koppig volhouden dat hij het in de achttien maanden dat hij president was goed ge daan heeft en met name de oorlog tegen Irak uitstekend heeft aangepakt. Zijn breuk met Khomeiny, zo zegt hij nu, was al een feit voordat hij in januari 1980 met 75 procent van de stemmen tot president werd gekozen. Zes maanden daarvoor als lid van de raad die de grondwet op stelt, zo zegt hij, probeerde de ayatollah al om eerder gedane beloften in te trekken. „We hadden nooit gedacht dat Khomeiny met ons zou spelen, want hij is een gelovig man", zei Bani-Sadr, terwijl hij eraan toevoegde dat zijn voormalige mentor „gewoon naar Iran was gegaan om op de plaats van de sjah te gaan zitten. De politieke structuur is hetzelfde gebleven, alleen de namen zijn veranderd". Bani Sadr weigert elke verant woordelijkheid voor de recen te golf van geweld in Iran, on danks een domme poging aan de vooravond van de ontplof fing waarbij president Radjai en premier Bahonar om het le ven kwamen, om de val van het regime te voorspellen als zij en drie anderen werden ge dood. Terwijl hij de dood van hen „zelfmoord" noemt, geeft hij de ayatollah de schuld: „De man die het klimaat schept voor een dergelijk geweld, is verantwoordelijk". Zijn grootste fout, zo zegt de afgezette president nu, was eerst om Khomeiny te ver trouwen en vervolgens te laat in te zien hoe snel zijn charis ma afnam. „Als ik dat zes maanden eerder had ingezien, zou de situatie nu in Iran niet zo zijn. Ik had het land kun nen redden". Tussen zijn ontmoetingen met de pers door een essentieel onderdeel van zijn werkdag in Frankrijk woont de presi dent zittingen bij van de Raad voor Nationaal Verzet die, zoals de naam al aangeeft, oor spronkelijk in Iran is opge richt om alle krachten die te gen de sjah waren te vereni gen. Volgens Bani- Sadr pro beert de raad nu „om de drei ging af te wenden dat het land in tweeën wordt gescheurd". MELBOURNE In de Australische stad Melbourne zijn de leiders van 41 landen van het Britse Gemene best gisteren begonnen aan hun tweejaarlijkse confe rentie. Bij de besprekingen staan Namibië, sport en Apartheid, de betrekkingen tussen arm en rijk en een hernieuwd lidmaatschap van Pakistan centraal. De o- pening van de conferentie werd verricht door koningin Elizabeth, de opvolgster van de koningen die eens over alle 44-lidstaten van het Gemenebest, toen nog het Britse imperium, regeerden. De leiders van het Gemenebest vertegenwoordigen ongeveer een kwart van de wereldbevolking. Tot het Gemenebest beho ren landen als India en Groot-Brittannië, maar ook kleine en vrijwel onbekende staatjes in de Stille Oceaan en het Caribisch gebied, zoals Naru en de Salamonseilanden. Sommige staatjes zijn zo klein, dat zij er nauwelijks diplomatieke vertegenwoor digingen op na kunnen houden. Op grote internationale confe renties worden zij nauwelijks gehoord. Vandaar dat zij de verga dering in Melbourne aangrijpen om hun wensen kenbaar te ma ken. Onder meer aan landen als India en Nigeria, die aanwezig zullen zijn op de eind deze maand te houden bijeenkomst van arme en rijke landen in Mexico. De Gemenebestconferenties zijn niet gericht op het formuleren van een gemeenschappelijk beleid. Daarvoor lopen de belangen en politieke overtuigingen van de lidstaten te ver uiteen. Wel is er alle ruimte voor gedachtenwisselingen over zaken van inter nationaal belang. En die gedachtenwisselingen monden soms uit in praktische oplossingen voor bestaande problemen. Zo werd op de laatste Gemenebestconferentie, in 1979 in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, het voorbereidend werk verricht voor de conferentie, die het huidige Zimbabwe de onafhankelijkheid bracht. De toon op de conferentie is gewoonlijk meer ontspan nen dan bijvoorbeeld in de Verenigde Naties. Hoewel de leiders de eigen belangen niet uit het oog verliezen, ligt de nadruk veel minder op het spreken voor de tribune en het scoren van pun ten. Volgens traditie worden de meeste zaken gedaan tijdens het weekend-uitstapje, waarvoor alleen de staatshoofden en rege ringsleiders, vergezeld van echtgenoten en één medewerker, worden uitgenodigd. Dat ontspannen weekeinde, zonder formele sessies maar met veel golf, wordt op 2 en 3 oktober in Canberra doorgebracht. Onderwerpen die tot enige woordentwist kunnen leiden zijn de verwikkelingen rond het Zuidafrikaanse rugby-team De Spring- bokken, de verhouding tussen de arme en rijke landen en de kwestie Namibië. Van één voorstel staat nu al vast, dat het zonder verdere discus sies zal worden aanvaard. De conferentie in Melbourne zal het net onafhankelijk geworden Middenamerikaanse Belize verwel komen als 45e Gemenebestlid. De Britse pre mier Thatcher tijdens haar rede tot de Gemenbest- conferentie. Naast haar premier Muga be van Zim babwe. DANSK Op het con- verbond in Gdansk is gis- es van het Poolse vak- teren de discussie begon 1' Een Poolse t' chauffeur in Gdansk is ge tooid volgens de laatste mode. Op zijn 1 Solidariteit- spet draagt hij een badge die een variant is op wat Neder landse vredes beweging uit draagt: Sovjet tanks, nee be dankt I nen over het programma dat de vakbond de ko mende tijd wil gaan uit voeren. In het program komt tot uiting dat Solida riteit niet alleen meer een vakbond is maar ook een maatschappelijke bewe ging- Het stuk is uitgewerkt door speciale werkgroepen waarin,, net gisteren en vandaag tij dens de debatten, fundamenta listen en pragmatici tegenover zijn komen te staan. De funda mentalisten willen een vrijwel volledige nieuwe opbouw van de Poolse maatschappij met een meer-partiiensysteem; zij roepen overeenkomstig de slo gan van Marx op tot klassen strijd van de overheerste mas sa's tegen het heersende partij apparaat. De zogenaamde rea listen daarentegen gaan uit van de politieke gegevenhe den. Zij willen de leidende rol van de partij erkennen in het bestuur van de staat, maar te gelijkertijd garanties scheppen voor medezeggenschap van de burgers. Naast het partij-appa raat willen de realisten nieuwe organisaties oprichten, waarin de arbeiders de produktie en verspreiding van goederen in eigen handen moeten nemen. Leider Walesa schrijft in een waarschuwing aan de funda mentalisten, die het parlement en de partij het liefst zouden willen opblazen, dat zij even totalitair dreigen te worden als degenen op wie ze het gemunt hebben. „Het mag 'niet tot bloedvergieten komen en de idealen dienen dan ook stap voor stap te worden verwezen lijkt en wel zo dat elke stap ook de instemming heeft van de bevolking", aldus Walesa in het ontwerp. Op vele punten draagt het ont werp ook duidelijk een stem pel van de christelijke sociale leer. De socialistische staat moet de mens dienen en mag hem niet beheersen. De orga nisatie van de staat moet de gemeenschap dienen en kan niet met een politieke partij worden vereenzelvigd. De Poolse communistische Een delegatie uit het Groningse Veendam bood gisteren aan de consul-generaal van het Poolse consulaat in Den Haag, de heer Franciszek Mo rene (tweede van links), de over zichten aan van een voedselinza- melingsactie. Tweede van rechts de initia tiefneemster van de actie in Veen- dam, mevrouw De Lange. De goederen gaan naar het bisdom Poznan waarna ze via kerkelijke kanalen bij de al lerarmsten te recht komen, partij heeft de hoop uitgespro ken dat binnen Solidariteit de krachten van het realisme en de samenwerking zullen zege vieren. De discussie over het ontwerp zullen nog wel enige dagen duren, want er hebben zich meer dan honderd spre kers voor dit agendapunt aan gemeld. Het Russische persbureau Tass heeft het ontwerp-program van Solidariteit een blauw druk genoemd voor het over nemen van de macht, het is geen vakbondsstuk meer, maar het manifest voor een politieke partij. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse Labourpartij heeft gisteren, op de vierde dag van het congres in Brighton, met grote meerderheid gekozen voor het eenzijdig afschaffen van de kernbewapening. Hoewel er te weinig stemmen wa ren om van deze beslissing automatisch een officieel programmapunt te maken, lijdt het geen twijfel dat dit standpunt zal worden opgenomen in het toekomstige Labour-verkiezingsmanifest. Een voorstel uit de NAVO te treden werd verworpen. Voor eenzijdige kernontwapening werd een lans gebroken door niet minder dan veertien congresgangers. Op het congres wer den slechts twee socialisten gehoord die bezit van kernwapens als een doeltreffend afschrikmiddel blijven beschouwen. Deze sprekers werden uitgejouwd. Brynmore John, de woordvoerder voor defensie in hewt Lagerhuis, was er toen al niet meer bij. Hij was woedend de zaal uitgestormd. Later liet hij weten wel licht niet langer socialistische zegsman van defensie in het La gerhuis te willen zijn. In scherp contrast met de eerste uitslag van het defensiedebat werd een andere motie, die ingediend was om Groot-Brittannië uit de NAVO te laten treden, met een overweldigende meerder heid van stemmen verworpen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13