2eidae6omant J1T Den üvl: allemaal stap terug voor herstel economie Reagan besluit tot beperkte plaatsing van MX-raket |indelijk onderzoek rkomstandigheden enbaar vervoer januari gereed Ziekenfonds betaalt miljoen gulden voor ruilhart ^vVVZ^j Woensdag 30 september 1981,71e jaargang no. 22079 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, teL 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. Hallewas, Chef redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per nun. Telefoontjes /0.31 per nun. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Hersenoperaties in documen taire „Op de drempel van het leven" op Ned. II 20.32 uur. Om 18.59 uur „Nieuwsgierig" naar sexualiteit bij jongeren. Op Ned. I om 20.00 uur „Be jaarden in opstand" en om 22.10 uur samenvattingen van diverse wedstrijden cupvoet- Veel bewolking en af en toe regen. Minima rond 13, mid- dagtemperatuur rond 17 gra den. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuiden wind. Morgen zon op 06.42, onder 18.18 uur. Scheveningen hoog water 04.3 en 1701 uur, laag- water 00.34 en 12.37 uur. voor de tweede UIT, de extre bijlage on verrijkt Een itle, n netell filmt. lingen bij de hebt Met bovendien binnenpagina'e een overzichtelijke die u tien degen Ie weg wijet door het gebeuren In uw ring en een tikkeltje r. Heeft u er al een Knta voor in de k, op het keetje of boven de ile? Want als die uit is, i met deze irbljlage echt UIT. tverkoop postzegels 1AAG Er worden op en blik flinke hoeveelhe- ostzegels „gedumpt" op r:lruilbeurzen. De prij- i deze geldige frankeer- liggen tussen de 10 en cent beneden de prijzen en op het postkantoor letalen. De zegels van rpe Juliana Regina komstig van speculanten ote partijen hebben op- ït in de verwachting dat edig nieuwe zegels met ltenis van Beatrix zou- erschijnen. De PTT is doorgegaan met het :n van de Juliana-ze- jju er nogal wat handela- geldnood zitten, worden gels beneden de waarde ht Personeel wil llnise failliet laten vendai iser ren MOERDIJK Het personeel van het chemisch afvalverwerkingsbedrijf Uniser heeft het faillissement aange vraagd van de Uniser Holding en Dri-. solco en Recycling Terminal Moer dijk. Het bedrijf kan de salarissen van september niet betalen. De Amro- bank geeft geen voorschot omdat het bedrijf niet langer kredietwaardig is. Intussen heeft de rijkspolitie vanoch tend in Raamsdonkveer het 39-jarige hoofd expeditie van Uniser aangehou den op verdenking van valsheid in ge schrifte. Het is de zesde arrestatie in het onderzoek naar het gifschandaal rond dit bedrijf. Ierse marine brengt Schevenings vissersschip op DEN HAAG Nederlands grootste vissersschip, de SCH 106 „Boeier" uit Scheveningen is maan dag door de Ierse marine opgebracht naar de Ierse haven Cobh. De vissers probeerden haring te van gen in verboden Zuidierse wateren. Het schip had bovendien haring aan boord. Dit heeft het minis terie van landbouw en visserij gisteren bekend ge maakt Rederij Jackzon, eigenaar van de vissersboot, zegt dat de diepvries haring aan boord afkomstig is van het Hebridengebied ten westen van Schotland en niet uit de Zuidierse wateren. Daar visten zijn mannen alleen op makreel en makreelachtigen. De rederij verwacht dat het schip vrij zal komen tegen een borgsom van zeven- tot achtduizend gulden. Waarschijnlijk komt de zaak morgen in Cobh voor de reenter. Juliana met verwarde haren BORNE Na een huilende prinses Juliana nu ook een Juliana met verwarde haren, op een postaegel wel te verstaan. Mevrouw Van den Doel uit Borne heeft een ze gel in haar bezit, uitgegeven ter gelegenheid van de ze ventigste verjaardag van de toenmalige koningin, waar op deze staat afgebeeld met een weerbarstige haarlok. Een bijzondere afwijking volgens kenners. Drie andere zegels uit dezelfde serie nebben streepjes en puntjes die er niet horen. Brieven fevonden van ohannes Post HOOGEVEEN Bij de verbouwing van een wo ning in Hoogeveen zijn onder de vloer brieven gevonden van de beken de verzetsstrijder Johan nes Post uit Nieuwlande. Gedurende de bezetting zou hij enige dagen in dit huis hebben doorge bracht Er is onder meer een bripf bij van een joods meisje. Een dochter van Post heeft haar va ders handschrift in de brieven herkend. FIFA wil omhelzing na doelpunt weren ZURICH De internationale voetbalfe deratie lijkt emotionele taferelen op de velden zo veel mogelijk te willen weren. De FIFA is tegen ombelzingen als uit drukking van oprechte vreugde na het- maken van een doelpunt Tevens sprak de organisatie zich uit tegen wat genoemd wordt „onmanlijke en vaak provocerende gebaren van doelpuntenmakers". De Technische Commissie van de FIFA is van mening dat de doelpuntenmaker uit sluitend gefeliciteerd dient te worden door de aanvoerder of de speler die de be slissende pass gaf. Volgens de FIFA moet er een sanctie staan op spelers of officials die een doelpunt uitbundig vieren. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Minister Den Uyl van sociale zaken heeft de werkne mers en uitkeringstrekkers erop voor* bereid dat hun koopkracht er op ach teruit zal gaan. Dat is volgens hem on vermijdelijk om de groei van de eco nomie en van de werkgelegenheid te herstellen. Ook in de sociale voorzie ningen zullen veranderingen komen. Den Uyl noemde gisteren tijdens het fusiecongres van de FNV in dit ver band de ziektewet Alleen al de toene ming van het aantal werklozen in de laatste twee jaren betekent extra-uit keringen van vier miljard gulden. Daarom is beperking van de uitgaven van de overheid én de particuliere consumptie geboden. Met vreugde constateerde Den Uyl dat de FNV. de hoogste prioriteit toekent aan de werkloos heidsbestrijding. Ook hét nieuwe kabinet stelt dit centraaL Daarom zou de minister ook met een werkgelegenheidsplan komen. Maar, zo hield hij zijn gehoor voor, dat plan zal geen wondermiddel zijn. „Er zijn geen wondermid delen die de werkgelegenheid op korte termijn aeer sterk kunnen terugdringen". De minister kondigde aan dat hij alle partijen, overheid. werkgevers en vakbeweging, wil betrekken in de opstelling en uitvoering van het plan. Dat vraagt van de vakbeweging een andere gericht heid. „De tijden waarin de vakbeweging voor namelijk kon onderhandelen over de verdeling van de welvaartsstijging zijn voorbij en komen niet terug". Den Uyl zei ook, dat het kabinet op korte ter mijn zal moeten komen met concrete voorstel len om de werkloosheid onder de jongeren te-' rug te brengen. Engeland met zijn muitende jongeren is volgens hem een teken aan de wand. Ook zal jonge vrouwen toegang tot het arbeidsbestel moeten worden gegeven. Hij er kende verder, dat er nog weinig mogelijkheden zijn tot nivellering tussen het minimum-loon en anderhalf maal modaal (f 50.000,-). Premier Van Agt heeft gisteren, in antwoord op vragen van de VVD-kamerleden Wiegel en Rietkerk verklaard dat het kabinet nog geen beslissing heeft genomen over de uitwerking en financiering van het aangekondigde werkgele genheidsplan. Op de vraag of Den Uyl met zijn uitlatingen over afroming van de aardgaswin sten e.d. niet buiten zijn boekje is gegaan, ant woordt Van Agt mede namens Den Uyl dat de laatste heeft „geopperd" hoe het werkgelegen heidsplan kan worden gefinancierd. Afzonder lijke ministers zullen niet hun opvattingen als beleidsvoornemens naar buiten brengen voor dat het kabinet heeft beslist Belg eist miljoenen kinderbijslag voor zijn 30.908 kinderen (Van onze corres pondent Mare de Koninck) BRUSSEL De 46-jarige scbeep- vaartdeskundige André Sabbe uit Zeebrugge eist van de Belgische over heid achterstallige kinderbijslag tot een bedrag van rond honderd mil joen gulden. Hij heeft het geld nodig voor zijn 30.908 kin deren: vijf van hemzelf en 30.903 geadopteerde jon gens en meis' de Oostafriï staat Somalië. Volgens zijn advo caat staat André Sabbe juridisch ij- zersterk. Hij heeft enkele maanden ge leden overeenstemming met de Somalische wetgeving de massa kinderen in een klap geadopteerd. De meesten zijn weesjes of door bun ouders verlaten en verblijven, veelal ziek, in kampen. De Belgische overheid is wettelijk ver plicht tenminste zes maanden extra kin derbijslag te betalen aan ouders die door een Belgische werkgever naar het buitenland zijn uit gezonden. Sabbe werkt voor een Bel gisch bedrijf in So malië. Zijn advocaat meent ook dat het adop tie-dossier wa terdicht is. De docu menten zijn intus sen overgedragen aan de gemeente Brugge (waartoe Zeebrugge behoort), maar tot nog toe weigeren de stede lijke diensten om de bijna 31.000 nieuwe lingen in bet bevol kingsregister in te schrijven. André Sabbe is echter be reid de zaak tot in hoogste instantie uit te vechten. Overi gens verzekert de Zeebruggeling dat heel België ervan zal profiteren als hij zijn 100 miljoen gul den kinderbijslag krijgt ,Jk ga met dat geld een kin- derstad bouwen. België zal grote op drachten krijgen van de Somalische overheid. Dat is mij ten stelligste be loofd" aldus Sabbe, die naar eigen zeg gen door het be wind in Somalië zal worden voorgedra gen voor de Nobel prijs voor de Vrede. chtendmens eller op mperatuur zenuwstelsel het dagelijks ritme van de mens stamt. De loop tijd van die Jklok" is voor 243 uur en voor deze conclusie komt de heer GA. Kerkhof in een onderzoek waarop hij van daag in Leiden promoveert tot doctor in de so ciale weten schappen. Volgens Kerk hof worden de verschillen niet veroorzaakt door andere gewoon- ten. Zij zijn eer der het gevolg van verschillen in de biologische klok. die in het 25uur. Door die langere loop- tijd hebben avondmensen er meer moeite mee hun innerlijke klok. door infor matie van bui tenaf (licht, don ker), gelijk te la ten lopen met het dagritme van 24 uur. Kerkhof is van mening dat ken nis over het da gelijks ritme meer inzicht kan geven in proble- men met «air*1*! als ploegen dienst en trans atlantische vlochten. jHAAG Minister ig (Verkeer en aat) en zijn collega Thijn (Binnenlandse hebben met verte- ardigers van het vervoer en gemeen- et eigen stadsver- overeenstemming over de opzet van idelijk onderzoek verzwarende wer- idigheden voor teurs in het vervoer. onderzoek, dat op 1 ja- klaar moet zijn, zal blij- de chauffeurs behalve spe naar een hogere sala- •Jal ook nog recht hebben op een extra toeslag wegens verzwarende werkomstandig heden. In Den Haag was het behoud van deze extra toeslag inzet van een wekenlange sta king. Ook werd actie gevoerd in Rotterdam en dreigden ac ties in het streekvervoer. N Om de onrust bij het openbaar vervoer weg te nemen werd toegezegd het onderzoek naar de verzwarende werkomstan digheden nog voor 1 novem ber af te ronden. Tegelijkertijd besloot het vorige kabinet de chauffeurs tijdelijk 68 gulden per maand extra te geven om net verschil tussen de oude en de nieuwe salarisschaal te overbruggen. De datum van 1 november bleek bü nader in zien niet haalbaar. krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur lonnummer 071-122248 en per speciale koerier t de krant alsnog nabezorgd. Walesa op de schouders Lech Walesa, de leider van de Poolse vakbond Solidariteit, vier- keer op keer op de achoudere genomen en overladen met bloe de gisteren op het congres van de vakbond In Gdansk zijn 38-ete men. Walesa slaagde er opnieuw In de gelederen van de bond te verjaardag en werd gisteren door arbeiders van een acheepewerf sluiten achter het compromis over bestuur In de ondernemingen. WEGENS STEUNFRAUDE Vier schilders opgepakt LEIDEN De Leidse poli tie beeft gisterochtend in sa menwerking met recher cheurs van net sociaal fonds bouwnijverheid vier schil ders op verdenking van steunfraude opgepakt De vier uit 's Hertogenbosch afkomstige schilders werden gesignaleerd op het Leidse Doelenterrein terwijl zij schil derwerkzaamheden aan het nieuwbouwcomplex van de universiteit verrichtten. Zij ontvangen evenwel een wer kloosheidsuitkering. WASHINGTON Presi dent Reagan van de Ver enigde Staten heeft be sloten honderd MX-ra- ketten in duizend schuil plaatsen te stationeren in de westelijke staten Utah en Nevada. Verder gaf hij toestemming voor de bouw van 50 B- 1-bommenwerpers. Dit is in kringen van het Amerikaanse Congres genomen. Het besluit zal vrijdag officieel bekend worden gemaakt De MX-raket, die maximaal tien apart gerichte kernkop pen kan bevatten, zal de ver ouderde Titanraket als inter continentaal kernwapen gaan vervangen. Behalve Nevada en Utah worden ook nog de staten Noord en Zuid-Dakota genoemd voor de opslag van de nieuwe raket Het oorspronkelijke plan van de Amerikaanse luchtmacht was tweehonderd MX-raket- ten te laten rouleren over 4.600 schuilplaatsen in Utah en Nevada. Ook werd nog over wogen de wapens te statione ren op schepen. Het is nu aan het Amerikaans Congres om uiteindelijk over deze nieuwe ronde in de wapenwedloop te beslissen. Min of meer gelijktijdig met het besluit tot aanmaak van de MX-raket heeft de directeur van het Amerikaanse agent schap voor wapencontrole, Eu gene Rostow, in Brussel be kend gemaakt dat de SALT- onderhandelingen ter beper king van de intercontinentale raketten begin volgend jaar zullen worden heropend. Pagina ÏL Pentagon doet boekje open over Russische ROTTERDAM Het Rotter damse ziekenfonds zal de kosten van ruim een miljoen gulden betalen voor de hart transplantatie van een veer tig-jarige Rotterdammer. De ingreep zal in de VS plaats vinden. Het ziekenfonds heeft hiervoor toestemming gekregen van de Zieken fondsraad. Onlangs is be kend geworden dat het zie kenfonds in Rotterdam ge durende de afgelopen drie jaar al drie maal dergelijke operaties heeft betaald, zon der dat toestemming aan de ziekenfondsraad was ge vraagd. De Ziekenfondsraad heeft voor het geval van de Rotterdammer toe stemming verleend „omdat hem in' medische kringen al te veel was be loofd". De Ziekenfondsraad heeft nog geen besluit genomen of hart transplantaties in de toekomst in het ziekenfondspakket worden op genomen. De directeur van de so ciaal medische dienst van het Rot terdamse ziekenfonds, G. Spruit, zegt geen moment te hebben getwij feld bij de beslissing om de jonge Rotterdammer een operatie in de Verenigde Staten toe te staan, „om dat de ingreep kans van slagen heeft".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1