Digrosparkeergarage ook impuls voor Haarlemmerstraat Bouw Centrum Onderdak in november van start herdachte "ist straf Maatschappelijk Werk gaat wijk gericht werken Auto in Oude Singel Lissenaar overleden Gestolen auto beschadigd Friteskraam aan Rijndijk moet verdwijnen UITDAGER MISHANDELD LEIDSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 m ïIDEN Lankmoe- gheid van de officier n justitie wordt door r beklaagden niet al- 5 jd op prijs gesteld, iii eliswaar wordt een 1 5 in die richting eestal met een glim- K ch ontvangen, maar 39 steren fronste een li fcrtreder de wenk- N auwen: hij wilde kos- "j wat het kost (zestig ilden, bleek later) orden gestraft. De intonrechter had er i. en enkele moeite mee wens van de ver- chte in vervulling te 2 ten gaan. k. verdachte zei dagelijks uk in de weer te zijn n het Rapenburg, zo on- yeer aan de overkant 1 n het kantongerecht. inwezigheid van par ierruimte aldaar werd pr de verdachte dan ook hoge mate op prijs ge- 3 ild. „Ik kreeg op een ede dag een briefje van 51 i gemeente in de bus, aarin stond, dat het Ra- 2 inburg ter plaatse veran- ird zou worden. Er zou- in onder meer fietsen- allingen aangelegd wor- 9' en. Dat is inmiddels ge- ürd. Maar daarbij werd !jl een ook een merkwaar- L g verkeersbord geplaatst: in parkeerverbod. Maar el bevinden zich aan de Want van de weg parkeer- x ivens. Dan vraag ik me waarom die aangelegd i (n, als ik mijn auto er ch niet mag neerzetten", dus de beklaagde. Vol- ns hem zou het bedoelde rd voorzien moeten zijn n de tekst 'met uitzon- ring van parkeerha- 1 F' k de juiste toedracht te iterhien, zou de bekeu- nde agent opgeroepen en ervolgens ondervraagd oeten worden. „De poli- e is toch al bijzonder irerbelast. Ik vind het et nodig om het korps >g eens te gaan belasten et een onbenullige over- eding als deze. Ik vraag ijspraak", aldus de offi- er De Vos van Steen- ijk. En dat was nu juist n eis waaraan de ver- chte zich niet kon con- rmeren. Hij wilde een roordeling. Echter niet, ndat hij op die manier n kleine financiële bij- age wilde leveren aan s nds mager gevulde kas. e man wilde veroordeeld orden om zodoende juist •voorkomen, dat hij va ir het slachtoffer zou Drden van de schrijfdrift ir parkeerwachters. In iger beroep zou de over- eder de kwestie immers incipieel kunnen uit- chten. Maar ontevreden roordeelden kunnen al en beroep aantekenen, s de boete hoger is dan jftig gulden. Kanton- chter Groenendijk kon grip opbrengen voor het gument van de man. Om voorkomen, dat hij bin- nkort weer voor het ikje zou verschijnen, eeg hij een boete opge- gd van zestig gulden, aarmee kreeg de ver- ichte veertien dagen de d om de zaak in hogere gionen aan te kaarten. 'likopener Burggravenlaan was Jangs het toneel van een prijding tussen een bus een personenauto. Een to was voor de haaietan- 'n gestopt (vermoede- k). Een bus naderde met nzienlijke snelheid en ed naar de rechterzijde n de weg om de inham m de bushalte in te kun- n rijden. Hoewel de au- ihobilist geenszins op de is stond te wachten, èrd hij door het lange vaarte meegesleept naar halte. Een getuige ver aarde: „De bumper van bus pinde zich vast in it blik van de auto, die otseling iets weg had in een sardineblikje", ndanks de beeldende ge- igenverklaring kregen officier noch de rechter in helder beeld van de edracht. De kardinale aag was of de automobi- it voor of achter de laietanden was gestopt, et antwoord kon niet ge- iven worden. Mede door fdoen van twee heuse Ivoeaten kregen de bus- lauffeur en de automobi- st het voordeel van de 'yfel: vrijspraak. WIM BUNSCHOTEN VAN DEN BROEK VERWACHT SPOEDIG GOEDKEURING LEIDEN/LISSE „Natuurlijk zullen er talrijke vragen en bedenkingen komen. Ook kritiek. Maar ik verwacht, dat de argumenten die plei ten voor de bouw van een parkeerga rage aan de Lange- gracht sterker zijn. Doorslaggevender dan de emotionele tegenzin, waarmee een deel van de ge meenteraad ons plan zal bezien. Ik hoop dat er geen problemen zullen ontstaan. Dan kan in januari '82 met de bouw worden begon nen en rijden de eer ste auto's in 1984 in de parkeergarage". Aan het woord is Jan van den Broek, grootgrutter van pro fessie. Hij praat enthousiast over het plan om als particu lier de eerste parkeergarage van Leiden te bouwen. „Het moet mogelijk zijn om twee i'aar na oplevering rendabel te cunnen draaien. Dat rendabel betekent dan, dat er geen geld bij hoeft". Van den Broek is zich terdege bewust van de te genstand die zijn plan opwekt. Maar zegt daarvan weinig te riipen. „Ik speel mijn zaak- stuit daarbij op tegenstand. Vooral van de ouderwetse middenstand, die de concur rentie vreest". In Leiden is de grootgrutter bij de opening van de winkel aan de Langegracht ook op verzet van het gemeentebestuur ge stuit Men was tegen de vesti ging omdat het Centraal Insti tuut voor Midden- en Kleinbe drijf (CIMK) voorspelde, dat de komst van de Digros verde re schade zou aanrichten aan het kernwinkelapparaat in de binnenstad. Maar Van den Broek wist de strijd met een uitspraak van de Kroon in zijn voordeel te beslechten. Zijn Digros-vestiging aan de Lan gegracht was daarmee een feit. De gemeente bleek een slecht verliezer. Daarvan getuigde de zogenaamde „anti-Digros-mo- tieingediend door de PvdA, waarin het winkelbedrijf alle mogelijke tegenwerking werd toegezegd. Veel effect heeft die motie vooralsnog niet ge had. Met een verordening over winkelkarretjes op de openba re weg, leek men een wapen in handen te hebben. Maar Di gros pareerde vaardig. Ook werd net trottoir voor de ves tiging aan de Langegracht ver smald en werd pal voor de deur een fietspad aangelegd. Gevaarlijk voor de weggebrui kers en voor bezoekers van de winkel. Maar niet gevaarlijk voor de grootgrutter. Inmiddels zijn de gemoederen over de vestiging van de Di gros tot bedaren gekomen. Lij ken zelfs een beetje in sympa thie te zijn omgeslagen, nu het plan voor een parkeergarage realiteit lijkt te worden. Het college van B en W heeft het voorstel voor de garage im mers ter goedkeuring voorge dragen. Weg is daarmee de motie om eerst de Sanders- parkeergarage aan het Leven daal te bouwen, voordat plan nen voor een tweede garage mochten worden gemaakt Jan van den Broek zegt de ge meentelijke ommezwaai te be grijpen. „Het zijn gezonde ar gumenten die pleiten voor de bouw van de garage. De par keerdruk wordt erdoor ver minderd en daarmee wordt de Langegracht veiliger. Voor de Oude Singel geldt dat de be woners daar geen last meer zullen hebben van het laden en lossen van onze vrachtwa gens voor de bevoorrading van de winkel. Daarbij is de garage zo groot dat ook de winkels in de binnenstad er voordeel van behalen. De garage zal impuls geven voor de winkels in de Haarlemmerstraat". De garage wordt opgetrokken in vijf bouwlagen. Op elke laag is ruimte voor 75 persone nauto's. Van de straatkant, zo wel aan de Langegracht als Jan van den Broek bij het ontwerp van de garage: „En dit is de expeditie straat. Dan is die ellende aan de Oude Singel ten minste ook afgelopen". aan de Oude Singel, is de gara ge niet te zien. Aan de Lange gracht wordt aan de straatzijde het nieuwe politiebureau gebouwd voor de garage en aan de Oude Singel bouwt Van den Broek een aantal wo ningen, die voor een visuele afscherming zorgen. Tussen die woningen is ook een uit gang geprojecteerd voor bezoe kers van de binnenstad. In de garage komt een ruime glazen lift Tussen het huidige pand van meubelwinkel Mijnders, waarin de Digros onderdak heeft gevonden en de garage is een expeditiestraat voorzien, waar vrachtwagens hun goe deren kunnen laden en lossen. De totale bouwkosten belopen ruim 4,5 miljoen gulden. Een aannemer is overigens nog niet aangetrokken. Daarmee wacht de ondernemer tot de gemeenteraad het groene licht heeft gegeven. Het ontwerp. Boven de ge vel van de woningen aan de Oude Singel. Onder de parkeergarage tussen het nieuwe politiebureau aan de Langegracht en de wo ningen aan de Oude Sin gel. LEIDEN Het Lelds Bureau voor Maatschappelijk Werk wil met ingang van 5 oktober een start maken met het *wijkgerichte werken'. Leiden wordt daarmee in vier 'wij ken' gesplitst Voor elk deel zijn twee werkers beschikbaar. Doel van deze aanpak is de bereikbaarheid van het maat schappelijk werk te vergroten. De indeling van de wijken ziet er als volgt uit: (1) Binnenstad, Transvaalbuurt en Morskwartier - A. Bouter en H. Folmer; (2) Haagweg, Boshuizen, Fortuinwijk, Gasthuiswijk, Cronestein, Vreewijk, Tuinstadwijk, Professorenwijk, Burgemeesterswijk, Rijndijkbuurt, Meerburg en Waardeiland - A. Cornelissens en P. Renken; (3) Vogelwijk, Poelgeest, Houtkwartier, Stationskwar tier, Pesthuiswijk, Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi en De Waard - J. Noordzij en T. Hische; (4) Merenwijk - M. Korte kaas en P. Geerlings. De maatschappelijk werkers zijn bereikbaar op het bureau aan de Oude Rijn tel. 142144. Hier wordt op maandag tot en met vrij dag spreekuur gehouden van 14-15 uur en op donderdagavond van 19-20 uur. Bovendien is er een spreekuur in het wijkge- zondsheidscentrum in de Merenwijk, maandag van 11-12 uur en donderdag van 14-15 uur. Afhankelijk van de resultaten van de nieuwe aanpak wordt bekeken of er ook spreekuren in de ande re wijken nodig en mogelijk zullen zijn. Voor het spreekuur be hoeft geen afspraak te worden gemaakt LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Rozenburg is vanmor gen om een uur met haar auto in de Oude Singel beland. De wallekant loopt ter plaatse schuin af in de richting van het water. De vrouw drukte de handrem te vroeg naar beneden, waardoor het automobiel van de kade afgleed. De dame zag kans weer op de kant te klauteren. Bij kennissen aan de Oude Singels heeft zij droge kleren kunnen aantrekken. LISSE De 27-jarige Lisse naar C. Schrama is gistera vond in het Academisch Zie kenhuis Leiden overleden aan de verwondingen die hij op donderdag 17 september opliep bij een bedrijfsonge- vaL De heer Schrama viel van een bouwsteiger bij restaurant De Nachtegaal in Lisse, waar uit breidingswerkzaamheden gaande zijn. Hij keek naar zijn collega's die iets met lange pa len aan het stutten waren toen één van de palen onverwachts wegschoot en de man van de steiger sloeg, waardoor deze op zijn rug op de grond viel en zwaar letsel opliep. LEIDEN Korte tijd, na dat vanmorgen omstreeks half twee op de Potgieter laan een auto was gestolen. werd het vervoermiddel be schadigd aan de Boshuizer- kade teruggevonden. De dief van de gestolen auto had op de Boshuizerkade een aanrijding veroorzaakt. De man was tegen een volkswa genbusje opgereden. Na het ongeval nam de dief ijlings de benen. Beide automobielen zijn aan de voorzijde bescha- dig^. Poolse vrijheidsstrijd Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 heeft een aantal films van Andrzej Wadja over de Poolse vrijheidsstrijd op het programma staan. Maandag 5 oktober „De mens uit Marmer". In deze film gaat een filmstudente op zoek naar een man die in de jaren vijf tig een arbeidersheld was. Als ze ontdekt, dat hij in de gevangenis zit omdat hij voor zijn medearbeiders op kwam, wordt haar opdracht ingetrokken. Dinsdag 6 oktober Arbeiders 1980". Dit is de documentaire, die vorig jaar werd gemaakt tijdens de confrontatie tus sen de Poolse regering en de vakbond Solidariteit Donderdag 8, vrijdag 9 en zaterdag 10 oktober „De man uit IJzer". Dit is de nieuwste van Wadja en het vervolg op „De mens van Marmer", nu zonder de invloed van de censuur. Een radioverslaggever wordt naar Gdansk gestuurd om in negatieve zin over de opstand te berich ten en één van de leiders in de gaten te houden. Tij dens dit werk wordt duidelijk, dat hij zich voor een kaartje heeft laten spannen. De film werd bekroond met de Gouden Plam in Cannes. De filmvoorstellingen beginnen om acht uur en kwart over tien, de „Mens uit Marmerwordt alleen om acht uur vertoond. Vrouwenkoor Er bestaan plannen om in Leiden een groot vrouwenkoor op te richten. Het koor zal de naam „Hesperides" krijgen. Elke woensdagavond wordt er gerepeteerd. Het is de be doeling om het koor met een gevarieerd repertoire te laten optreden. Aanmeldingen bij Aristos Bouïus, Groenhaze- gracht 31, 2311 VT Leiden, telefoonnummer 132227. Lezingen In de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 worden vier lezingen gehouden onder het motto „Geloof is het antwoord". Vrijdag 9 oktober „Het scheppingsvraag- stuk door J. Fijnvandraat uit Sneek. Vrijdag 23 okto ber „De levensroeping" door J. Fijnvandraat uit Sneek. Vrijdag 6 november „Het wereldprobleem" door W. Ouweneel uit De Bilt De serie wordt vrijdag 20 november besloten met „Het lijdensvraagstuk" door W. Ouweneel uit De Bilt De lezingen beginnen om acht uur. De toegang is gratis. Waddeneilanden De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt donderdag 1 oktober een lezing onder de titel „De flora van de WaddeneilandenDe lezing wordt gegeven door drs. J. Mennema. Een diaserie maakt deel uit van de lezing. De lezing wordt gegeven in een collegezaal van de sub-faculteit Biologie, Schelpenkade 6 en begint om acht EHBO-cursus De EHBO vereniging Peerke Donders start op 5 janua ri een nieuwe cursus. De cursus duurt vier maanden en bestaat uit 17 lessen van twee uur één uur praktijk en één uur theorie. De cursus wordt iedere dinsdagavond in de St Jozephscbool aan de Opperheimstraat 8 gege ven. Aanmeldingen en inlichtingen is telefonisch mo gelijk: 144678 en 121866. LEIDEN Een illegaal geplaatste friteskraam en een bun galow aan de Rijndijk moeten verdwijnen. Dit heeft de commissie beroep- en bezwaarschriften bepaald nadat de ei genaar van beide objecten in beroep was gegaan tegen een soortgelijke beslissing van het college van B en W. De friteskraam en de bungalow passen niet in het bestemmings plan Stevenshof dat bij Gedeputeerde Staten op goedkeuring ligt te wachten. Wanneer de eigenaar een bouwvergunning had aan gevraagd was deze geweigerd, aldus het college. De eigenaar had bestreden dat voor de plaatsing van beide objecten een bouwver- guning nodig was. De friteskraam is overigens al gesloten. LEIDEN De politie heeft gisteren een 18-jarige Leidenaar aangehouden, die een eveneens 18-jarige man een hersen schudding heeft geslagen. Het slachtoffer is in het AZL op genomen. De vechtpartij ontstond op de Beestenmarkt De man, die later klappen kreeg, had veel drank genuttigd. Hij had nogal wat grieven en reageerde die af door mensen te gaan uitdagen. De laatste uitdaging viel echter uit in het nadeel van de ruziezoeker. LEIDEN De eerste paal van het 'Centrum Onder dak' (in de wandeling ook wel Daklozencentrum ge noemd) gaat in november de grond in. Het nieuwe ge bouw aan de Rembrandt- straat gaat ongeveer twee miljoen gulden kosten. Mo menteel is de Stichting On derdak nog over een aantal zaken in onderhandeling met het ministerie van CRM. Zo moet de begroting besproken worden, zodat een dagprijs vastgesteld kan worden (volgens de laatste berekeningen hon derdvijftien gulden per nacht). Voorts moet het personeelsbestand nog aan de orde komen. Op 27 juli meldde het minis terie van CRM in de Neder landse Staatscourant, de 'er kenning' van het Leidse 'Centrum Onderdak'. Al twee maanden eerder had CRM aan de bestaande twij fels en de reeks van gespan nen onderhandelingen een einde gemaakt Dat deed het ministerie door de van tafel geveegde afspraken alsnog te bevestigen. De inmiddels of ficiële erkenning is bijzonder belangrijk. Want als die niet gegeven is, mag de gemeen telijke Sociale Dienst geen fi- Zo komt het gebouw aan de Rembrandtstraat er uit te zien. nanciële bijstand verlenen aan de daklozen, die van het centrum gebruik willen ma ken. En zonder die bijstand, heeft het Centrum geen in komsten. Aanvankelijk wilde CRM toestemming geven voor een capaciteit van slechts 12 bed den, terwijl een capaciteit van 24 door de Leidse plan nenmakers werd gevraagd. Met het bereikte compromis van 21 bedden is de Stichting Onderdak niet ontevreden. „Voorlopig is het zeker vol doende. En binnen het te bouwen pand zijn wel moge lijkheden om uit te breiden", aldus coördinator Floor Bus- chman. Volgens CRM is er {ilaats voor zeven personeels- eden. Dat zou op meer pro blemen kunnen stuiten. Bus- chman: „Weliswaar hebben we het liefst acht groepswer- kers, maar aan zeven mensen hebben we waarschijnlijk ge noeg. Daarnaast hebben we behoefte aan 'overig perso neel', zoals administratieve krachten. En die vallen dus buiten het aantal van zeven groepswerkers". De vraag welke naam het centrum moet krijgen, is nog niet beantwoord. De bena ming 'Daklozencentrum'. vindt het bestuur van de Stichting niet geschikt Deze benaming zou de indruk wekken, dat het centrum be stemd is voor 'zwervers'. Tot de suggesties, die wellicht in overweging worden geno men, behoren de namen 'Centrum Onderdak' en 'Rembrandtcentrum'.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3