Herstel op effectenbeurs EMIS-BANK li GEEN BANK In '82 geen ruimte voor volledige prijscompensatie Vruchteloos gesprek tussen Haig en Gromyko - NA GROTE KOERSVAL VAN GISTEREN CHRISTELIJKE WERKGEVERS: Kerncentrales VS met sluiting bedreigd foicUe (Bowuvnt Dinsdag 29 september 198171e jaargang no. 22078 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoö Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: LI. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.S2 per mm. Telefoontjes ƒ0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lossenummere0,70. Vanavond voor het eerst weer „Toppop" in nieuwe stijl op Ned. II om 18.59 uur. Om 20.27 uur blijspel „Vier maal ver kocht" Op Ned. I om 19.30 uur film over gehandicapte jonge vrouw en om 22.10 uur film „Het korte spel" over jeugd voetbal. Wolkenvelden en tot de avond droog weer. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Mati ge zuidelijke wind, wind kracht 3. Zon op 06.39, onder 18.20 uur. Scheveningen hoogwater 04.00 en 16.25 uur, laagwater 12.06 Gevangenen in Spanje in hongerstaking MADRID In Spanje zijn naar schatting vierduizend ge vangenen in hongerstaking gegaan uit protest tegen de slechte omstandigheden in de gevangenissen. De gevangenen willen met hun actie verder bereiken dat de gerechtelijke procedures worden versneld, het- respect voor de regels in gevangenissen wordt hersteld en maatregelen worden geno men tegen het probleem van de overvolle gevangenissen. In Spanje zitten naar schatting 22.000 mensen gevangen, van wie 56 procent in eenzame op sluiting. AARDE TE ARM VOOR GEHOORAPPARAA T WASHINGTON Buitenaardse sa menlevingen hebben nog slechts tot morgen tijd om contact met de aarde op te nemen, want morgen geeft het Amerikaanse ruimtevaartinstituut NASA geen gehoor meer, vanwege be- zuinigingsmaa tregelen. De apparatuur waarmee NASA de ruimte afluistert op zoek naar radiosignalen van onbekende samenlevingen wordt opgesla gen in de universiteit van Stanford tot er weer geld beschikbaar komt. Zes jaar lang zijn er programma's ontwikkeld om „bete kenisvolle signalen" te kunnen onder scheiden. Gigantische schotelantennes hebben de ruimte afgezocht naar buiten aardse samenlevingen, die nu dan zullen horen, dat de aarde „om administratieve redenen" is afgesloten. Ruimtegevecht in rechtszaal CHICAGO Albert Brooks Freidman, een jurist, die niet kon winnen van het electro- nisch spel „Space invaders", waarin raketten moeten wor den afgevuurd op vijandelijke ruimteschepen, wil dat nu in de rechtzaal doen. Hij heeft een eis van ruim dertig miljoen dollar inge diend en wil bovendien, dat het 'spel tot gokspel wordt verklaard, vervolgens in be slag wordt genomen en wordt vernietigd. Dit alles omdat het apparaat, nadat hij er twee munten had ingedaan, weigerde te functioneren en evenmin het geld teruggaf. Instemming leuze op het wegdek. De agenten hadden er kennelijk geen Terwijl politiemannen toekeken schilderde een propagandateam rnoeit® T100' D® tekst luidt Stop de Censuur. Zie voor het nieuws van de vrije Poolse vakbond Solidariteit gisteren in Gdansk een over Polen verder pagina 15. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Voor 1982 is er geen en kele ruimte voor loonsverbetering. Het zal eerder onontkoombaar zijn dat de prijscompensatie volgend jaar met 1 tot 13 procent wordt beperkt. Deze op vatting van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) werd giste ren op een persconferentie nader toege licht. NCW-secretaris drs. Vogelaar rekende voor dat de twee procent stijging van de arbeidsproduktiviteit, die volgend jaar wordt verwacht, volledig opgaat aan inci dentele loonsverhogingen en verslechte ring van de ruilvoet (dat is het uitvoer- prijspeil ten opzichte van de invoer). Als er dan nog een volledige prijscompensatie moet worden uitbetaald, zal dit de huidige neergaande economische ontwikkeling al leen maar sterk versnellen, zo meent de secretaris van het NCW. Er zit volgens hem niets anders op dan de gestegen ener gie- en milieukosten volgend jaar niet meer in de prijscompensatie te vergoeden. Drs. Vogelaar schaarde zich in het koor dat het aanstaande werkgelegenheidsplan van minister Den Uyl naar de prullen mand: verwijst. Hij stelde als alternatief maatregelen voor om vooral energiebe sparende investeringen te stimuleren.- Pagina 9: Albert Heijn noemt loonma tiging nadelig voor detailhandel NEW TORK De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig en zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromy ko, hebben gisteravond voor de tweede maal in zeven dagen, besprekingen gevoerd die moeten leiden tot een vermindering van de spanning tussen de twee grootmachten. De Amerikaanse woordvoerder Dean Fischer noemde de besprekingen een succes,ook al wil de hij ze weliswaar niet karakteriseren als een belangrijke doorbraak, „maar het resultaat van onze ontmoetingen voldoet aan onze verwach tingen", aldus Fischer. Later werd door het mi nisterie meegedeeld dat gesprek tussen beide heren niet heeft geleid tot het "begin van een nieuwe toenadering". De beide bewindslieden zullen het begin vol gend jaar, waarschijnlijk in Genève, nog eens proberen. Volgens Fischer heeft Haig alles wat er op de Amerikaanse agenda stond, waaronder de Rus sische inval in Afghanistan en de steun van de Russen aan de Vietnamese inval in Cambodja, met Gromyko besproken. Het Russische pers bureau Tass deelde later mee dat Gromyko heeft gewezen op de zinloosheid van het Ame rikaanse streven naar militair overwicht Autodieven aangehouden DEN HAAG De politie heeft zes minderjarige jongens uit Den Haag aangehouden, die inmiddels hebben bekend, dat zij acht auto's hebben ge stolen. Drie van de dieven werden vorige week in Nieu- wegein betrapt bij het open breken van een wagen. De ge stolen auto's werden door de jongens, in leeftijd variërend van 14 tot 21 jaar, gebruikt voor prettochten, voorname lijk in de Molenwijk. Twee auto's zijn in brand gestoken. De ahdere liepen flinke deu ken op. Schade loopt in de tienduizenden guldens. dase rechtbank: "I A De Femis-bank c.v. in Baar- f( sau is geen bank en mag zich dus ank noemen. Dit heeft de Breda- !0 tbank gisteren beslist. De recht- bepaalde verder dat de Femis- iü een bijeenkomsten meer mag or- "en ter bevordering van het zoge- „telebankieren", waarbij men kleine computer geld veelal feld kan innen en uitgeven in ge anonimiteit. ïjkste motivereing van de recht- dat Femis c.v. de binnenkomende m Sld gelden onderbrengt in een c.v. op Anguil- la in de Caribische Zee. Wie zijn geld aan Femis toevertrouwt heeft niet de normale bescherming die andere banken wel bie den. Als de onderneming op Anguila fail liet gaat is het geld weg. Vooral het feit dat beleggers geen enkele inzicht hebben in wat er met hun geld gebeurt, zit de rechtbank dwars. Femis is op geen enkele wijze te controleren en ingrijpen van de justitie is daarom vereist, aldus het vonnis. Femis heeft beroep tegen het vonnis aan getekend bij het gerechtshof in Den Bosch. WASHINGTON De nucleaire reglementeringscom missie in Washington heeft tegenover de New York Times verklaard, dat dertien Amerikaanse kerncen trales eind volgend jaar stilgelegd zullen moeten wor den. De stalen wanden van de reactoren zijn door de straling zo snel aan corrosie onderhevig dat het gevaar bestaat dat zij openbarsten. Een en ander betekent dat de centrales ingrijpend zullen moeten gerepareerd. Het gaat om centrales waarvan een aantal al meer dan vijftien jaar in gebruik zijn. Het gevaar dat de reactor- wanden bedreigt als gevolg van de hevige straling binnen was niet onbekend, wel het feit dat de aantas- tiung veel sneller gaat dan tot nu toe was aangeno men. Verder kunnen plotselinge temperatuurwisselin gen een extra gevaar opleveren voor het openbarsten van de centrales. De onderzochte centrales zijn name lijk allen uitgerust met zogenaamde drukwaterreacto- ren waarbij het water onder een druk van 160 atmos- sfeer tot 300 graden wordt verhit c Vrije-dagenplan van DSM krijgt ruime bijval UTRECHT Het plan van de DSM om werknemers die weinig of niet ziek zijn extra vrije dagen te geven, heeft de instemming van bijna alle leden van de vakorgani satie voor kaderpersoneel Unie BLHP. De Industriebond FNV is de belang rijkste tegenstander van het plan, dat extra vrije dagen voorziet voor dege nen die minder dan 25 dagen per jaar ziek zijn. Het ziekteverzuim bij DSM is 9 a 10 pet. Het plan zou volgens Unie-BLHP tot gevolg hebben dat er 500 a 600 arbeidsplaatsen bijkomen. Als de extra vrije dagen worden op gespaard, zou men een a twee jaar eerder kunnen ophouden met wer ken. iens gestolen [azerne RSBERGEN Uit tapenkamer van de •kazerne in Schaars- zijn in het afgelopen nde zes Uzi-pistoolmi- in rs* twee geweren en jzooka gestolen. Ook a"munitiebunker werd 'dfbroken, maar daar de inbrekers niets. ju penkamers in de ka ag worden niet vast be-. maar zijn wel in de onden opgenomen. De e" lijke marechaussee >n Ie inbraak, de tweede e; diefstal binnen een Qe I zonderzoek. SNOR ZONDER SNOR Langzaam kwam een snor tot volle was dom op de bovenlip van nieuwslezer Harmen Siezen. Maar de gehoorgestoor den, die het van liplezen moeten heb ben, zagen het nieuws onder die stoffe ring verdwijnen. Het regende snor- klachten. Daarom zit het bij Harmen nu weer snor zonder snor. Nieuwveners met roeiboot over Kanaal NIEUWVEEN Vijf Nieuwve- ners willen donderdag 8 oktober proberen met een roeiboot (de Ar row) het Kanaal van Calais naar Dover over te steken. Wanneer de poging slaagt, wordt dit wereldre cord in het Guiness Book of Re cords opgenomen. Alle eerdere po gingen om met een roeiboot het Kanaal over te steken, zijn tot dus ver mislukt De boot dié wordt ge bruikt, is volgens een revolutio nair ontwerp gebouwd van arimi- devezels, het lichtste constructie- materiaal dat momenteel in de lucht- en ruimtevaart wordt ge bruikt In tegenstelling tot de tra ditionele boten zijn er geen span ten en diagonalen. Op de effecten- in West-Europa en het Ver ten zijn de koersen, na de verliezen van gisteren, van- aanmerkelijk aangetrok- dan dat waarop de beurs gisteroch tend opende. Belangrijke uitzondering op de pa- niekgolf was gisteren, naast de beurs van New York waar na een aanvan kelijk zeer slecht begin de handel dankzij op koopjes beluste handelaren sterk aantrok, de beurs van Koeweit Daar stegen de koersen sterk omdat verwacht wordt dat de Arabieren hun geld „naar huis" zullen halen, nu zich op de westerse beurzen zulke turbu lente taferelen afspelen. De verkoopwoede begon gistermorgen in het Verre Oosten en Australië. Als een vloedgolf kwam de paniek ver volgens naar West-Europa, waar met name de beurzen in Zürich, Frank furt, Amsterdam en vooral Londen zware klappen kregen te verwerken. Vanmorgen begon het herstel op de beurs van Tokio. En evenals gisteren zette deze ontwikkeling zich op de Westeuropese beurzen verder. Pagina 15: Joseph Granville: beur»- deskundige of economische onheil sprofeet Totale verlies na koersval niet te Oosten Gisteren kon alleen de Newy- effectenbeurs zich staande effectenbeurs zich staande de grote verkoopwoede, eerder op de dag tot miljarden- had geleid. Op de Amster- maakten belangrijke als Heineken en Philips gisteren geboekte verlies meer goed en kwamen op een ni- dat even hoog of hoger lag Heertje waarschuwt voor kennisvlucht PUTTERSHOEK Steeds meer top kader vertrekt uit Nederland, vanwe ge de inkomensni vellering en betut teling van de over heid. Deze kennis- vlucht is misschien wel erger dan kapi- taalvlucht, aldus prof.dr. A. Heertje gisteren op een symposium over in vesteringsbeleid en institutionele beleg gers in Puttershoek. Heertje zei het van zelfsprekend te vin den dat er steeds meer geld in het buitenland wordt, belegd, want dat is in het belang van de..risicospreiding. Prof. dr. A. Heertje

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1