jax gokt op ïieuwe taktiek AZ6 7 en de problemen rT Plympische beweging vaag maar vitaal >C AMERSFOORT )IENT KLACHT IN Utrech t heeft rote zorgen Feyenoord optimistisch Hinault wil vier maanden uitrusten I J|)RT v LEIDSE COURANT/ .DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 PAGINA 17 MERSFOORT SC Amersfoort zal bij KNVB een klacht indienen over het on- glementaire verloop in de tweede helft n de wedstrijd FC Den Bosch-SC mersfoort Die ontmoeting werd afgelo- kn zaterdag in de 57e minuut, bij de land 2—0, voor tien minuten stilgelegd. iL on Bhtp Hi to nu •lihot onderbreking werd veroorzaakt door een 'ïtpartij tussen spelers van Amersfoort en toeschouwer, die het veld was opgerend, man schopte Ton Gruters tegen het strot- hoofd, waardoor hij bewusteloos raakte. ter zou Gruters op eigen kracht het veld verlaten. De medespelers van Gruters zetten onmiddellijk na het incident een klopjacht in op de toeschouwer, die op de sintelbaan een geduchte aframmeling kreeg. Aan de strafex peditie kwam een einde, toen andere toe schouwers zich in het strijdgewoel mengden. Eén van hen trok een groot mes, waarop de spelers van SC Amersfoort afdropen. Scheidsrechter Folmer had inmiddels al be sloten de wedstrijd te staken .maar kwam door bemiddeling van waarnemer Jonker op zijn besluit terug. SC Amersfoorts penning meester en tevens sponsor, de heer Vahstal, protesteerde met klem tegen deze beslissing. Argentinië BUENOS AIRES Cc- sar Menottl wil niets aan het toeval overlaten in de voorbereiding van het Ar gentijnse elftal op de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal, dat in de zomer van 1982 in Spanje wordt gehou den. Op 28 oktober fungeert Po len als tegenstander. Op 4 november Zwitserland en zeven dagen later wordt de reeks afgesloten met het duel tegen Tsjecho-Slowa- kije. De selectie bestaat uit: FiUol, Ba il Tuyne, Hernandez en Valen- CANNES Bernard Hinault heeft gisteren gezegd dat hij vier maanden niet in actie wil komen. De Franse wielerprof, drievoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk en de wereldkampioen van 1980, begeleidde zijn voornemen met de woorden: „Ik ben een mens, geen machine". Hinault eindigde in de grote landenprijs, waarin hij nog nooit had verloren (drie zeges op rij) als vierde. De Franse ster vergeleek zich met de Zweedse tennisser Björn Borg, die even eens lange tijd zijn sport laat rusten. „Ik ben op hetzelfde punt aangeland als Borg", zei Hinault, „namelijk dat waarop ik niet meer voldoende herstel van in spanningen. En die moeheid is zowel fy siek als mentaal. Borg besloot vorige week om vier maanden niet te spelen. Het leek me voor mijzelf het beste een zelfde beslissing te nemen. Ik zal nog in een paar criteriums rijden. Daarna blijf ik thuis". De 26-jarige Breton zei. nog geen besluit te hebben genomen omtrent zijn deelneming aan de grote Herfst-prijs op zondag 11 oktober. Volgend jaar zal Hinault zijn programma beduidend in krimpen. Van Vliet Leo van Vliet heeft gekozen voor een voortzetting van zijn wielerloopbaan. Van Vliet tekende een contract, dat hem in 1982 verbindt aan de ploeg van Peter Post. In juni - vlak voor het begin van de Ronde van Frankrijk - besloot Van Vliet zijn wieleractiviteiten voorlopig te staken teneinde zich op de toekomst te. bezinnen. De Ier Sean Kelly heeft gisteravond in Tienen (Bel.) een profwedstrijd over 148 kilometer winnend beëindigd. Hij finish te met 25 seconden voorsprong op Frijns en 30 op Schepmans. Aari van Houwe- lingen eindigde als vierde. De Belg Luc Colijn won in Herne een profwedstrijd over 150 kilometer. Adri van der Poel werd vijfde. )TTENHAM HOTSPUR VANA VOND ONGEWUZIGD IN RETURN ii t el I OEN Fysieke kracht utine. Het waren twee oorden die gisteren in en telkens weer opdo- Vlak voor de return het Europa-Cupduel bekerwinnaars tegen mgewijzigd Tottenham pur analyseerde trainer er van Ajax waarom ploeg nog niet klaar is b internationaal niveau ol van betekenis te spe- K „We hebben vriend- pel ijk gespeeld tegen acht Frankfurt, Ips- Town, voor de competi- e gen Feyenoord en voor ig luropa Cup tegen de en dan blijkt dat dit onzeker wordt als een doelpunt uitblijft, of fysieke kracht in s} trijd wordt geworpen, treeft niets met angst té maar ons team is eïïniet genoeg op elkaar peeld. Dat kost enige optimistische geluiden h m de vooravond van een 3<Jpaaraan met een achter- lan 3-1 moet worden be-, i. Weliswaar rekent ér op doelman Piet ijvers, die gisteravond een test aflegde, maar Ling enblessure) zal worden ngen door Piet Hamberg, oet een mirakel gebeu-, illen de jeugdige Ajacie- it seizoen nog enige Eu- -upervaring kunnen op- Voor Wim Kieft blijft >nfrontatie beperkt tot edstrijd. In Amsterdam Zo gemakkelijk sneed Ricardo Vila twee weken geleden door de gelederen van Ajax. De Amsterdammers zijn nu gewaarschuwd. gaf Linder de voorkeur aan Piet Hamberg in de spits. Maar de vijf doelpunten die Kieft in Oranje B en tegen FC Gronin gen produceerde was het over tuigende bewijs van Linders misgreep. Ook Gerald Vanen- de jongeren. Hij zal vanavond burg, in Amsterdam pas in de tegen de Spurs proberen zo tweede helft ingezet, staat in veel mogelijk aan te vallen, de basis. „Onze enige kans is om op de Linder heeft daarmee bewust helft van de Spurs te spelen en gekozen voor de inbreng van zelf opschuiven tot de midden lijn, waar via het hanteren van de buitenspelval de tegen stander in de val moet worden gelokt". Een taktiek, die nieuw is voor dit Ajax. Im mers, de Amsterdammers zijn het gevaarlijkst wanneer éen vijandelijke aanval op eigen helft wordt onderschept, waar na men vervolgens snel uit breekt. Hulptrainer Aad de Mos zei het zo: „Vanavond krijgt de groep de gelegenheid te laten zien wat het in een kleine ruimte waard is". Gok Een grote gok van de techni sche staf, want in Amsterdam heeft Tottenham Hotspur be wezen niet alleen met de be nen te kunnen voetballen, maar ook met het verstand". „Natuurlijk," zei Linder, „deze tegenstander is de beste die we tot nu toe hebben ontmoet. De Engelsen zijn te sterk voor ons gebleken, wat in de hand wordt gewerkt doordat wij in de Nederlandse competitie nauwelijks ervaring kunnen opdoen met het spelen tegen sterke tegenstanders. Tegen Willem II, PEC Zwolle en FC Groningen gaat het te gemak kelijk en dan wordt dit team opeens geconfronteerd met de harde Engelse of Westduitse voetbalschool. Kijk, als Ardiles geschopt wordt, schopt die weer terug. Onze jeugdige spe lers moeten dat ook nog le ren". Waarmee de trainer geen pro- pagande wil maken voor ge meen voetbal. Een gezonde do sis hardheid noemde hij het. „Maar", vervolgde hij, „met het verder uitbalanceren van de technische mogelijkheden van deze groep moeten goede resultaten te behalen zijn". Linder bedoelde daarmee dat Ajax als een collectief goed voor de dag komt. Aad de Mos daarover: „Toen Linder kwam moesten de spelersgroep en ik wennen aön zijn trainings methoden, maar we merken nu dat de spelers zich veel meer met voetbal bezig hou den dan in de afgelopen jaren, er is ook geen kliekjesvorming meer. Daar ligt de sterkte van de ploeg en misschien levert dat vanavond succes op". HENK WAGEMAN ALKMAAR - IK Start Kristiansand moet voor AZ '67, zo meent trainer Georg Kess- ler, de aanzet betekenen voor wat verder (weer) een goed seizoen moet worden. Ook Kessler kan niet om de constatering heen dat zijn ploeg minder acteert dan in middels gewend. „De inzet is niet vol doende", noemt de oefenmeester als be langrijkste oorzaak voor het betrekkelijk falen, dat wordt uitgedrukt in de nodige verliespuntén in de competitie. Kessler weigert de aangedragen suggestie over te nemen dat de mindere vorm van een aan tal spelers. Van der Meer, Arntz, Jonker en Tol ten grondslag ligt aan de mindere prestaties. „Ik kan er niet omheen dat we minder spelen. Maar in mijn ogen is de belangrijkste oorzaak naast de onvol doende inzet het ontbreken van Kristen Nygaard". Daarmee geeft Georg Kessler overigens tevens een zwakke plek in de Alkmaarse organisatie aan: het gebrek aan capabele vervangers en dan vooral aan de linkerkant op het midden veld. In Kesslers ogen is het doorschuiven van libero John Metgod naar Nygaards positie de beste oplossing onder de gegeven omstandighe den. In de praktijk pakt die greep echter be paald niet zo gunstig uit. Om te beginnen am bieert Metgod die positie niet, hij had er zelfs onlangs een conflict met Kessler voor over. Kessler, hoe kon hij anders, drukte zijn wil door, maar moet toch ook inmiddels hebben vastgesteld dat Metgod als linkermiddenvelder niet klikt. Dat bleek ook afgelopen zaterdag in het duel met Haarlem. Metgod is van goede wil inmid dels, maar zijn kracht ligt juist in het vanuit de achterste linie penetreren, zonder directe te genstander in zijn kielzog en daarmee het opti male rendement halend uit dit soort verrassing sescapades. Bovendien is hij als middenvelder rechts georiënteerd. Waardoor er aan die kant van de middenlinie sprake is van overbezetting met Arntz, Peters en Metgod en aan de andere kant onderbezetting op Jonkers flank. Als John Metgod bovendien voortdurend te maken heeft met een aan hem gekoppelde opponent is een zeer groot deel van zijn effectiviteit verdwenen. Kessler houdt het op conditionele en tactische aanpassingsproblemen. „Die rol als middenvel der vergt een andere conditionele verdeling dan Metgod gewend was als libero. Daar heeft hij nog moeite mee". Twijfelachtig Het is twijfelachtig of Metgod in de hem opge drongen rol ooit écht goed zal kunnen preste ren, hoe zeer Kessler er ook in zegt te geloven. Waarbij overigens nog een ander probleem op duikt. Kessler heeft zo lang Nygaard ontbreekt niet alleen Metgod tot middenvelder gebombar deerd, maar tevens Hugo Hovenkamp als gele genheidslibero neergezet. Op zich is dat een nog niet eens zo vreemde greep, maar Kessler haal de er wel een vitaal deel van zijn team door overhoop. De linie Hovenkamp-Jonker-Nygaard werd daarmee totaal ontrafeld. „Daardoor speelt Jon ker minder dan van hem mag worden ver wacht", geeft Kessler toe. Daarmee tevens aan gevend hoewel niet uitsprekend dat de beste oplossing voor de huidige malaise bij AZ '67 wordt veroorzaakt door het gebrek aan een kundige linkermiddenvelder. Vorig seizoen be schikte AZ '67 wél over een goede remplacant in de persoon van Christ van den Dungen, maar deze werd eind vorig jaar aan het Belgi sche Beringen, waar hij overigens behoort tot de beste spelers, afgedankt. Kessler zegt wel dat zijn 'bank' de middenvelder Ronald Weijsters bevat, maar dat deze slechts aan de rechterkant tot aanvaardbaar spel in staat is. Voeg daarbij dat het aantrekken van de Oostenrijker Franz Oberacher in die zin niet zo'n gelukkige greep was omdat deze het hele seizoen niet in inter- nationaal verband mag spelen en dat deze te vens slechts als aanvaller is in te zetten en de roblemen bij AZ '67 zijn volledig geschetst. »aarom ook hoopt zowel bestuur als technische leiding van AZ '67 dat de return morgen in het Europa Cuptoernooi, waarvoor overigens slechts 7.000 toeschouwers worden verwacht en waarvan de televisie slechts twee minuten,, 'nieuwsgaring' zal uitzenden, een goede test zal worden. „Met het oog op de rest van het sei zoen", aldus Kessler. FRANK WERKMAN VZINT OP WRAAK NA THUISNEDERLAAG (Van onze verslaggever) ICHT De UEFA-Cupontmoeting te- ISV Hamburg moet FC Utrecht een uit de financiële zorgen halen. De ver- g van de Galgenwaard naar het veld veemarkthallen heeft FC Utrecht, in 2éstelling tot de verwachtingen, geen maar een groot verlies opgeleverd, ubliek heeft de overstap niet gemaakt, onsors bleven op enige afstand toekij- n de gemeente Utrecht heeft de Dom- lub een afbouw van de subsidie in het itzicht gesteld. Voorzitter Kees Werk- igp heeft als zakenman „zijn club" privé beten helpen. FC Utrecht zit ook «por ezien in de zorgen, omdat de prestaties chtergebleven bij de verwachtingen. tussen FC Utrecht en HSV Hamburg is verrassende uitzege van 1-0 uitgebleven, uw een financiële tegenslag voor de ploeg ^ainer Han Berger. Algemeen werd ver- dat de tweede ontmoeting op het terrein 'itesse een vol stadion zou opleveren. In I werden tribunes bijgebouwd, maar voor de return blijken er nog 4000 toe taarten onverkocht in de kluis te liggen. Utrechts manager Cor Hesselberth: „Ik ver wacht dat het stadion in Arnhem toch uitver kocht zal zijn. In de grensstreek is belangstel ling. Jammer genoeg hebben we geen campag ne in de omgeving van Kleef en Emmerich ge voerd.-Toch blijf ik optimistisch. De ligging is vooral voor de Westduitsers overbrugbaar. HSV Hamburg heeft zelf slechts 700 kaarten af genomen". Ook mentaal is de achtergebleven belangstelling van het Utrechtse publiek een klap voor de Domstad. De supporters blijken diep teleurgesteld te zijn in de maatregel van het bestuur van FC Utrecht de normale toe gangsprijzen voor de UEFA-Cupontmoeting met 250 procent te verhogen. HSV Hamburg is erop gebrand de schande van de nederlaag weg te werken. Zoveel fortuin als de Utrechtenaren in het Volksparkstadion had-, den, lijkt nu onmogelijk. HSV Hamburg is ook zonder aanvalsspits Horst Hrubesch een klasse beter dan het nietige FC Utrecht, dat ook nog met vormverlies te kampen heeft. Maar zei trainer Ernst Happel van HSV in Hamburg niet dat het succes altijd enkele centimeters van je af ligt! Misschien pakt FC Utrecht deze kans. Cor Hesselberth en Kees Werkhoven hopen op nieuw op een klein wonder. BYTON KATOWICE Het was een echte Feyenoord- dag, gisteren in het Poolse Katowice, waar de Rotter damse ploeg zich voorbe reidt op het tweede UEFA- Cupduel tegen Szombierki Bytom. Op het militaire vliegveld van de stad stond trainer Clemens Westerhof, die reeds vanaf vrijdag in Polen verbleef, op zijn baas Vaclav Jezek te wachten. Tot zijn verrassing werd hij door deze gefeliciteerd en hij nam voetstoots aan dat dit was vanwege het feit, dat hij de afgelopen week gezin suitbreiding had gekregen. Maar Jezek bedoelde het heel anders; de felicitatie hield verband met het feit dat de bevoegdheden van Westerhof waren uitgebreid met het overnemen van de veldtrainingen. Westerhof wist echter van niets. Clemens Westerhof was in Po len om Szombierki in de uit wedstrijd tegen Ruch Chorzow (zege van 2-0) aan het werk te zien. Verbindingen met Ne derland had hij niet kunnen onderhouden. Simpelweg om dat in Polen alles problemen oplevert. Wachten op telefoni sche verbinding duurt vaak uren, soms dagen. Maar vanuit Rotterdam was het wel moge lijk geweest, maar niemand had de moeite genomen. Op het vliegveld en later in het hotel Warszawa, waar het elf tal is ondergebracht, moest de structuurwijziging in de tech nische leiding nog worden be sproken. Een verandering die SZOMBIERKI NIET OVERSCHA TTEN Westerhof zelf nog niet zo ziet zitten, getuige zijn woorden. „Ik denk niet dat dit een op lossing is voor onze proble men. Een elftalleider krijgen' in de persoon van Blanke- meiier vind ik een goede zaak. Je kunt niet met iemand als manager Peter Stephan din gen bespreken terwijl deze drie weken later het salaris moet gaan bepalen. Maar twee trainers het werk van één la ten doen zie ik niet zitten. Daar moet eerst meer duide lijkheid over komen". Voor de zo langzamerhand op een zijspoor geraakte Jezek was het gisteren toch een grote dag. Op een persconferentie voor Poolse journalisten voer de hij het hoogste woord om dat zijn Tsjechisch uitstekend voor Polen is te volgen. Voor het overige loopt hij er een beetje verloren bij en is blij rr.et iedere journalist die een praatje wil aanknopen. Met nog geen kwart van het sei zoen achter de rug een prettig vooruitzicht. Om dit seizoen nog een klein beetje te redden moet in elk geval de volgende ronde van de strijd om de UEFA-beker worden bereikt. De vooruit zichten zijn wat dit betreft al leszins redelijk. De eerste wed strijd in Rotterdam werd ge wonnen met 2-0 en voor de re turn behoeft Feyenoord ook niet zo bang te zijn. Westerhof: „Ruch Chorzow, waarvan ze wonnen, stelde helemaal niets voor. In Nederland zou het een matige eerste-divisieploeg zijn". Feyenoord zit in Polen met een selectie van zestien. De Bulgaar Andrej Jeliazkov is voor de Europese toernooien geschorst en bleef in Rotter dam achter, evenals de gebles seerde Luuk Balkestein en de Westduitser Jupp Kaczor. Laatgenoemde heeft zijn knie uit het gips en gaat volgende week de training hervatten. Een vraagteken moet verder staan achter het optreden van doelman Joop Hiele, die kneu zingen en hoofdpijn heeft overgehouden aan het harde .duel afgelopen zaterdag tegen FC Utrecht. Mocht hij worden vervangen door Van Engelen en Jeliazkov (zeker) door Jac ques Troost, zijn dat de enige veranderingen in de opstelling van Feyenoord ten opzichte van die tegen FC Utrecht. DIRK VAN DER KAAP OWB Feyenoords hulp-trainer Clemens Wésterhof (links) kijk» verbaasd als blijkt dat trainer Jezek hem niet zojuist- heeft gefeliciteerd met zijn gezinsuitbreiding, maar met zijn taakuitbreiding. vDeN-BADEN Tennis en Tafeltennis mi met ingang van de Olympiscffe Spelen 1988 zi et Olympisch programma worden opgeno- Zo deelde Juan Antonio Samaranch gis- mede. een staande ovatie werd de Spaanse president het Internationaal Olympisch Comité na zijn ede door zijn eigen achterban - de leden van I.O.C. en de afgevaardigden van de nationale ité's en internationale sportfederaties - hulde 3, igd. Voor zijn voortreffelijke leiding? Voor jlbesluitvaardigheid? Als dank, dat er een einde. gekomen aan de lange reeks van 132 redevoe ren die gedurende vier dagen over de congres gangers was uitgestort? Weliswaar is het congres op de been gebleven. Maar dat was niet te danken aan de leiding van Samaranch. Want niemand heeft het hem moeilijk gemaakt. Ook niet door zijn besluitvaardigheid, want in ziin slotrede bleef ook hij onduidelijk wat er nu allemaal moet en faat gebeuren. >e Mexicaanse president van de Verenigde Natio nale Olympische Comité's, Mario Vazquez Rana, stelde ten aanzien van de programmering van de Spelen, dat inkrimping geen goede beslissing zou zijn. Wel opperde hij de mogelijkheid tot beper king van het aantal deelnemers van twee per dis-, cipline per land. „Ofschoon wij het gigantisme van de Spelen betreuren moeten wij toch ook blij zijn. Het getuigt van de steeds grotere verbreiding van de Olympische beweging aldus Rana. Hij sprak zich ten aanzien van de toelating tot de OS - vastgelegd in artikel 26 van het Olympisch char ter - uit, dat het I.O.C. in overleg met de interna tionale sportfederaties en de nationale Olympische Comité's deze regels duidelijk en niet voor tweeër lei uitleg vatbaar, opnieuw formuleert. Slechts dan zal deze vernieuwing effect sorteren. Doping was een onderwerp dat in alle eindconclu sies een belangrijke plaats innam. Rana: „Deelne mers aan sportevenementen, die middelen gebrui ken als stimulantia en tranquilizers, moeten van deelneming van alle wedstrijden die vallen onder de verantwoordelijkheid van het LO.C. en de in- terntionale sportfederaties, worden uitgesloten". Hij kreeg daarin de steun van de woordvoerder der atleten, Sebastian Coe en Thomas Keiler, de 6resident van de internationale sportfederaties, egionale Spelen, zoals de Aziatische, Afrikaanse en Pan-Amerikaanse Spelen, zullen naar het oor deel van Rana, omdat zij van grote betekenis zijn voor de onderontwikkelde landen, de volle steun van het I.O.C. moeten genieten. Ook pleitte hij voor medezeggenschap van de atleten voor een flexibele en goed afgewogen oplossing van het vraagstuk van de commercialisering, waarbij zo wel de organisatoren als de sport recht wordt ge daan. Zoals in de slotverklaring van het congres is gesteld, zal er bij de Olympische Spelen geerf plaats zijn voor professionals, hetgeen impliceert dat er geen „open Spelen" zullen komen. Wel zal regel 26 - de amateurregel - worden herzien en aangevuld, afgestemd op elke Olympische sport De inbreng van alle partijen op dit conges - I.O.C.- leden, vertegenwoordigers van internationale Olympische sportfederaties en nationale Olym pische comité's, van Olympische atleten, van coa ches en van al of niet erkende sportfederaties, is in Baden-Baden groot geweest. Er zijn optimisten, er zijn pessimisten, maar uit dit congres zou voor zichtig de conclusie kunnen worden getrokken dat de Olympische beweging nog erg vitaal is.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17