Diamant-imitaties overspoelen de Nederlandse markt rrangheden en onwetendheid over joden en het jodendom ÜEUW ISRAËLITISCH WEEKBLAD ONDERZOCHT SCHOOLBOEKEN latelliet- devisie Volgend tar al BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 PAGINA 13 STERDAM „Het jodendom de staat ël krijgen in de leerboeken voor de lagere >ol slechts minimale aandacht. De boeken onvolledig en hun auteurs onwetend. Kort- H het resultaat is bedroevend en onze ver- entingen zijn beschaamd". stelt het NIW, het Nieuw Israëlitisch Week- dat het laatstverschenen nummer wijdt een eigen onderzoek naar de belangrijkste ledenis- en aardrijkskundeboeken voor de school. Het blad is de boeken nagegaan bespreking van de joden en het jodendom, is de middeleeuwen en de Duitse bezetting lederland. en over de Kruistochten en andere perioden [de Middeleeuwen besteden vrijwel geen aan- kt aan de joden. Het blad noemt dit „verras- li". De joodse geschiedenis wordt in de boeken ^interessant gevonden, de staat Israël wordt 'n één boek genoemd en van anti-semitisme de auteurs nooit te hebben gehoord, zo Et het NIW. ïbesteden de meeste boeken ruime en goed ge- Imenteerde aandacht aan vervolging, onder ging, concentratiekampen, Februaristaking en Sraard Anne Frank. Maar de nazivervolgingen fi op zichzelf; nergens komt het waarom van de tolgingen aan de orde. Over Hitiers waantheo- rieën over de Ariërs als superieur ras wordt zelfs niets opgemerkt. „Bovendien komen de joden uit de lessen tevoor schijn als een zielig, verdrukt, vervolgd volk, zon der historie", aldus het NIW. De geschiedenisboeken maken er wel melding van dat de Duitsers zes miljoen joden hebben ver moord, maar volgens het NIW zullen de lagere schoolleerlingen uit de meeste leerboeken de in druk krijgen dat die vervolgingen met de Duitse inval in Nederland zijn begonnen en zich alleen tot ons grondgebied hebben beperkt. Voetnoot In het geschiedenisboek „Vroeger was het anders" staat een stukje uit het Dagboek van Anne Frank, met een bechrijving van Westerbork en van wat de Duitsers met de gijzelaars deden. Het boek geeft een indruk van het verzet, „maar helaas wordt niets verteld over de Februaristaking", aldus het blad. In deel drie van „Geschiedenis in onderwerp en opdracht" wordt eerst iets vermeld over de eerste oorlogsdagen, maar dan staat er plotseling: „Spoe dig begon de vervolging van joden". De redenen van die vervolgingen blijven voor de leerlingen verborgen, zo schrijft het NIW. Gaat het om con centratiekampen, dan heeft het boek alleen aan het eind van het hoofdstuk de voetnoot: „Concen tratiekamp kamp waarin de tegenstanders van de Duitsers werden opgesloten". Aanhalingstekens Het geschiedenisboek „Sleutel tot het heden" ver meldt dat met de Februaristaking voor het eerst in de geschiedenis niet-joden hun joodse mede-bur gers hielpen met gevaar voor eigen leven. Het NIW vindt dat met deze zinsnede tal van niet-jo den in andere landen en andere tijden tekort wordt gedaan. NIW: „Het boek heeft wel een kaar tje van Europa met alle concentratiekampen met naam en dodental. De vraag daarbij: Welke waren de ergste? Noteer de namen van de kampen met de aantallen slachtoffers. Dat gaat, hoe goed bedoeld ook, net iets te ver", aldus het NIW, „want wat is vreselijker dan erg?" In de geschiedenismethode „Terugzien en ontdek ken" staat dat Hitier het joodse volk als zijn groot ste vijand beschouwde. „Waarom? hij vindt dat de joden niet in Duitsland thuishoren", geeft het boekje als antwoord. „Zij zijn van een ander ras dan wij, Germanen", zeggen de nazi's. „Alle joden in Duitsland en in de door Duitsland bezette gebie den, moeten uitgeroeid worden. Ze moeten vernie tigd worden". In het NlW staan er aanhalingste kens bij deze laatste zinnen. Het blad merkt op dat de auteurs deze tekens op de essentiële plaats ech ter zijn vergeten. „Het is nu alsof de auteurs me nen dat joden moeten worden uitgeroeid", aldus het NIW. Het hoofdstuk vervolgt: „Duitse soldaten trekken het land binnen. Joodse winkels worden geplun derd; duizenden joden worden uit hun huis ge sleurd en in concentratiekampen opgesloten De eerste stap op weg naar één groot Duitsland was gezet!" Een wat vreemde manier van uitdrukken, aldus het NIW-commentaar. „Oude en nieuwe tijden" geeft als reden voor de jodenvervolging: „Alleen omdat ze jood waren, hebben ze dit moeten lijden". En over het verzet kunnen de kinderen lezen dat „de mensen van het verzet de gevangenen op avontuurlijke wijze heb ben bevrijd". Volgens het weekblad is het met de aardrijks- kunde-methoden niet veel beter. Bij het karikatu rale af is soms de bespreking over het jodendom. Een van de lessen zou zelfs beginnen met de tekst: „De joden vormen een merkwaardig volkje". Over Israël wordt in de boeken wel verteld, maar toch weten de auteurs het in één van de boeken te presteren de kinderen voor te houden dat Israël een deel van Arabië is. („Ondertussen hebben de joden een sterke staat in Arabië opgebouwd"). Het NIW: „We hebben de Bosatlas er eens op nagesla gen, maar Israël is toch echt een afzonderlijke staat. De auteurs waren de PLO vooruit". In de methode „Hier en daar" wordt de joodse reli gie geassocieerd met joodse jongens- en meisjesna men, waaruit de leerlingen de mooiste mogen kie zen. Het boek stelt de kinderen verder voor om een bezoek te brengen aan een jodenkerkhof. NIW: „Joden als bezienswaardigheid. Trouwens wat is een jodenkerkhof? Het woord joodse be graafplaats zou te verkiezen zijn geweest boven de term jodenkerkhof, die merkwaardige associaties oproept". Het NIW verzucht dan dat er na 1981 jaar samen leven van christenen en joden en vierhonderd jaar joodse gemeenschap in Nederland, er in de school boekjes meer belangstelling bestaat voor boeddhis me en hindoeïsme dan voor het jodendom. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad heeft zijn bevin dingen op vrij koele, bijna beleefde wijze beschre ven. Het redactionele commentaar wijst erop dat de leerlingen niet worden doordrongen van de ge varen van discriminatie, de uitwassen van antise mitisme. Het onderwijs, zeker al op de lagere school als het tweede milieu waarin een kind te recht komt, moet al het tegengif vormen tegen het neerkijken op het minachten van minderheden. Maar volgens het NIW kan er zelfs gesteld worden dat de leerboekjes somtijds discriminatie aanwak keren. Voor wie meent dat onderwijs meer is dan het overdragen van kennis, kunnen de uitkomsten van het doorlezen van deze schoolboekjes niet an ders dan teleurstellend genoemd worden". HENK ENGELENBURG EL EUROPA EN Island in huiskamer .VERSUM Heeft uw ge- te al een schotel Zo niet, is het waarschijnlijk op- ieten geblazen, want vol- itjid jaar wordt in ons land en ts in Europa satelliet-tele- ie^ie waarschijnlijk al moge- En dat is drie tot vier jaar Ier dan was verwacht. :1 Europa en delen van Rus- in de huiskamer, snelle iwsreportages, actualitei- U flitsende programma's, dag io! nacht. Als we het Ameri- kiïse weekblad Time mogen loven, dan wil iemand die }funaal satelliet-televisie heeft keken, zelfs nooit meer „ge- ->on" naar de buis kijken, Amerikanen kij- al via de satelliet en er zul- i er nog vele volgen. ^ïenkort zal Frankrijk de communi- je-satelliet OTS-2 gaan gebruiken [■behoeve van televisie-kijkend Al- Hje. Ontvangst via deze satelliet is in 1 Europa mogelijk. Bovendien heeft nfcigenaar van de OTS-2, de ESA of Space Agency (dat is de Eu- l*se ruimtevaartorganisatie waarvan Nederland deel uitmaakt), een kanaal op deze satelliet luurd aan een nieuwe commerciële omroep: Satellite Television, ilotte zenden twee Russsche televi- itten via de Gorinzont-satellieten de ontvangst van deze satelliet- ilen is een speciale schotelantenne lifig en verder wat elektronische ap- i ^tuur. Het Nederlandse bedrijfsle- ol heeft deze spullen al in voorraad, dfeens commercieel manager Van n van de Arnhemse firma Huoma :n al twintig gemeenten in ons belangstelling getoond voor zijn 'angstations. De gemeenten Am- lam en Hellendoorn hebben derge- stations al. erna tjrigens heeft de'exploitant van het jgse kabeltelevisie-net de Casema ïgs laten weten voorlopig geen te- iebeelden van de Russische Gori- in de Haagse huiskamers door te ;n geven. De maatschappij wil de ies afwachten totdat is besloten [et overnemen van satelliet-beelden itemming van de overheid heb- ;ns een leverancier van ontvangst- voor satelliettelevisie kan ich nog heel anders lopen. Hij ver- eljdat het nog geen twee jaar zal du- >f half Nederland zit via de OTS-2 ïsie te kijken. „Vandaag of morgen iceert een elektronica-tijdschrift een beetje handige doe-het-zelver eigen schotel met versterkers en itters kan bouwen en binnen ééi rond de duizend gulden mpleet bouwpakket in de han- zo beweert hij. oorsprong is de OTS geen om roep een communicatie-satelliet, lzakelijk in gebruik bij de Europe- -organisaties voor wetenschap- tlke doeleinden. Na het afronden ighet wetenschappelijk programma, de satelliet nog prima te werken, het apparaat aan televisiemaat- >pijen te verhuren, weet de ESA er [wat geld aan te verdienen. Toch is ;n communicatie-satelliet en geen ip-satelliet, zegt de Nederlandse Het staatsbedrijf stelt zich op het rnnt dat het gebruik van de OTS- ïen om deze reden verboden is. /i ontvangst van OTS-2-signalen el- onmogelijk te maken, hebben de ;se PTT-organisaties een codesig- aangebracht, een zogenaamde ïbler". De industrie heeft daarop ïr alweer decoderingsspparatuur den, waardoor de uitzendingen normaal zijn te ontvangen. De Op meer dan 30.000 kilometer boven ons televisietoestel hangen nu al zeker twee satellieten die televisie programma's uitzenden. De Europese OTS-2 en de Russische Gorizont. Over een paar jaar ook nog een Luxemburgse, een Duitse, een Noorse, een Britse, noem maar op. lende netten op even verschillende tijd stippen eindigen. Twintig stations In het grootste deel van Nederland wordt al jaren naar buitenlandse televi sie gekeken. De Nederlandse PTT heeft het plan om alle signalen van het bui tenland op te gaan vangen en aan de kabel-ontvangstinstallaties door te ge ven. Met de nieuwe ontwikkelingen van satelliet-televisie, zouden de mees te Nederlanders zeker twintig televi siestations op de buis kunnen krijgen. Tot nog toe wordt de realisatie van het PTT-plan echter opgehouden door on der meer auteursrechtelijke problemen. De handel Vanwege de vermanende vinger van de PTT wagen de grotere bedrijven op het gebied van kabel- en satelliet-tele visie zich nog niet openlijk aan het sa telliet-avontuur. „Wij doen te goede zaken met de PTT", zegt men bij Siemens. „Wij zijn er klabr voor, maar we wach ten tot we weten waar we aan toe zijn en er orde in de chaos van satelliet, commercie en kabel is gebracht," zegt men bij Philips. Intussen kunnen kabelexploitanten toehappen op de financieel gunstige aanbiedingen van kleine bedrijven die zich hebben toegelegd op satelliet-tele visie. Een kabelnet is tot op heden na melijk beslist geen zaak die goudgeld oplevert. De omroepen De omroepen in Hilversum liggen er eigenlijk nog niet wakker van. „Als je het beste programma maakt, heb je niets te vrezen", zei Vara-om- roepsecrgtaris Van Wijk eind '79 nog. Toch heeft Koos Stroovos van de Vara de taak gekregen om het bestuur van de omroep te informeren over nieuwe ontwikkelingen bij kabel- en satelliet televisie. „Niet omdat we satelliet-televisie als een soort bedreiging zien,'maar als het komt wil de Vara meedoen. Wij zien onszelf niet als puur Nederlands zend gemachtigde. We stellen ons voor dat we er in Europees verband leuke, posi tieve dingen mee kunnen doen". Een soortgelijk standpunt bij de Avro: „We moeten de kans krijgen te concur reren met die buitenlandse zenders die hier binnenkort zijn te ontvangen. De huidige omroepwet geeft die kans niet". Een NOS-woordvoerder: „Wij onder zoeken al geruime tijd de gevolgen van satelliet-televisie". Toch zegt men bij de Avro: „Zo'n geweldige haast heeft dit alles ei genlijk ook niet. Die buitenlandse zen ders zijn namelijk wel leuk, maar het Nederlandse publiek heeft het liefst Nederlandstalige programma's. De Vara: „Zo'n Russisch programma is alleen maar aardig als je de Teleac-cur- sus goed gevolgd hebt. Anders weet je niet eens welke ploegen er tegen elkaar spelen". Een standpunt waar de Casema-woord- voerder zich bij aansluit. Hij vraagt zich af of de Haagse kijker bereid is een kwartje per maand extra te betalen voor Russische televisie-programma's die hij nauwelijks kan volgen. Een beeld van de stralingsgordels van televisie-satellieten. De grenzen moeten niet al te nauw genomen worden. Met goede apparatuur is het namelijk best mogelijk een satelliet te ontvangen die niet op het land gericht is. Wat het aantal te ontvangen programma's betreft, zit Neder land wel goed. Britse maatschappij verkoopt deze ap- paratuur zelf. In een brief op poten a^n de Amster dam en Hellendoorn heeft de Neder landse PTT zich tegen de gemeentelijke plannen gekeerd, maar beide steden hebben zich tot op heden niets aange trokken van de boze PTT. In Neder land bestaat er namelijk nog geen wet die kabelexploitanten verbiedt bepaal de programma's door te geven. De PTT kan hen dus geen strobreed in de weg leggen. „Eigenlijk mogen we signalen die we goed ontvangen niet eens ach terhouden", aldus een kabelexploitant. De enige duidelijke uitspraak is tot op heden van de rechter gekomen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft be paald dat het kabelnet in de hoofdstad afgesloten moet worden voor tv-piraten wanneer zij geen auteursrechten heb ben betaald voor speelfilms die zij op de kabel brengen. Wel heeft de ministerraad onlangs het plan gelanceerd om de vergunning voor een kabelnet aan voorwaarden te binden, om piraterij en andere onge wenste uitzendingen tegen te gaan, maar deze maatregel is nog niet van kracht. Bovendien blijkt het afsluiten van het kabelnet praktisch onmogelijk, omdat de programma's op de verschil- „ASSURADEUREN MOETEN VOORZICHTIGER ZIJN" BUSSUM De Nederlandse juwelenmarkt wordt al ge ruime tijd overspoeld met namaak diamanten. Verze keringsmaatschappijen zijn hier nogal eens de dupe van, omdat soms zij nep-diaman- ten verzekeren. Die hebben een veel lagere waarde dan de echte. De assuradeuren moeten zich veel terughou dender opstellen bij het ver zekeren van sieraden. Bo vendien moeten zij certifica ten van echtheid en taxatie- rapporten gaan eisen. Dit stelt de heer J. van Eek, schade-expert uit Bussum. Een van de imitatie-diaman ten staat bekend onder de naam zirkoon. Deze steen is van natuurlijke afkomst, ge maakt van het element zirco nium. De stenen benaderen de hardheid van diamant; ze ko men zelfs in dezelfde kleur gradaties voor. Zirkonen heb ben echter wat minder „vuur" en glans dan de echte edel steen en ook het soortelijk ge wicht is niet hetzelfde. De kostprijs van de zirkoon is vanzelfsprekend veel lager dan van echte diamant. Zijn de zirkonen in bijvoorbeeld goud gezet, dan kan een taxa teur het gewicht niet vaststel len en dus niet te weten ko men wat wel en niet nep is. „De weg voor fraude ligt dan ook helemaal open", aldus de heer Van Eek. „Bovendien zijn er kleine, malafide laboratoria' die zirkonen van een vals echtheidscertificaat voorzien en ook handelaren, winkeliers en klanten hebben niet altijd goede bedoelingen. Het meest worden de zirkonen in sex- clubs en bars verkocht aan mensen die buiten de normale distributiekanalen om hun zwarte geld kwijt willen". Bonafide juweliers kunnen worden bedrogen door hande laren die zirkonen voor echte diamanten aanbieden. Of die winkelier heeft dat niet in de gaten, omdat hij niet zo'n goe de taxateur is, of hij weet het wel. „Is hij dan zo eerlijk om op het prijskaartje te vermel den dat het om een imitatie gaat of niet?", vraagt de heer Van Eek zich af. „Het kan dus gemakkelijk ge beuren dat een klant denkt zich een juweel met diamanten aan te schaffen en daar ook de volle prijs voor betaalt, terwijl de stenen vals zijn. Maar het gebeurt ook andersom dat de klant de juwelier oplicht. Men laat bijvoorbeeld een sieraad taxeren dat zo te zien bestaat uit een echte, centrale edel steen met een roos van kleine diamantjes eromheen. Een ar geloze juwelier, met te weinig kennis van zaken, taxeert het sieraad en bepaalt de prijs in het taxatie-rapport. De juwe lier laat zich gemakkelijk mis leiden door de grote, opvallen de centrale, die inderdaad meestal echt is. Daardoor zal het hem niet opvallen dat er tussen de diamantjes een paar zirkonen zaten. De eigenlijke waarde van het siëraad is dan veel lager. Juist bij meerdere stenen in één zetting kan een taxateur makkelijk de fout in gaan". Van Eek benadrukt dat ook verzekeringsmaatschappijen op deze wijze worden „getild". In de meeste gevallen zou dat niet opzettelijk gaan, omdat men er niet van op de hoogte is dat het sieraad onecht is. Maar is er eenmaal opzet in het spel, dan valt dat niet te bewijzen en bij diefstal of ver lies dienen de maatschappijen het volle bedrag uit te betalen. De schade-expert denkt dat de assuradeuren taxatie-rappor ten en certificaten moeten gaan eisen om te voorkomen dat ze juwelen tegen een onei genlijke prijs in hun verzeke ring opnemen. Opleiding „Maar wat is de waarde vap een taxatie-rapport als volgens de wet iedereen naar eer ep geweten mag taxeren?", zo vraagt beëdigd taxateur Brit som uit Amsterdam zich af. Hij vindt de kwaliteit van de taxateurs niet zo hoog. Niét omdat ze ter kwader trouw zijn, maar omdat het deze mensen veelal ontbreekt aan voldoende kennis en ervaring. Sinds kort bestaat er welis waar een opleiding voor voor beëdigd taxateur, maar lang niet alle winkeliers die óók taxeren blijken deze vrij zwang opleiding te volgen. Britsom: „Zo blijven er dus een hoop mensen over die denken verstand van zaken te hebben, maar dat in feite niet hebben. Vandaar dat heel wat stenen, echt of vals, lang niet altijd op hun juiste waardg- worden geschat". Toch bestaan er methoden orri echte van valse diamanten té onderscheiden, met name alt het om losse stenen gaat. Men kan bijvoorbeeld werken mei röntgenstralen of met een dia* mantdetector, die het bestaan® de warm te verschil tussen zir* konen en diamanten onfeil* baar aantoont. Het voordek van de detector is dat ook ge* zette stenen te controleren zijn. De taxateurs kunnen hiervan profiteren voor het beoordelen van sieraden. De beide apparaten zijn echter duur en worden dan ook voon» namelijk door de grote labora» toria gebruikt. Britsom: „Toch zouden ook winkeliers en verzekeraars zo'n apparaat moeten hebbeq om de toenemede fraude ia deze branche een halt te kun» nen toeroepen". MARIAN KOEN$ Het lampje van de diamantdetector licht op als de taxateur met een imitatie te doen' heeft.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13