Besch erm engelen blijken in New York onmisbaar Prof: Schillebeeckx: Westerse cultuur slecht voorkerken Korte metten kerk wereld Kerken DDR: Dienstweigering dient erkend Mexicaanse docenten verlaten Nicaragua Slachtoffer tasjesroof gewond Wassenaar se bibliothet, wil verkorting werktijd Rietvinkpolder blijft voorlopig agrarisch BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 PAG NEW YORK „Okee jongens, er in het vervolg netter uitzien of ik kleed jullie helemaal uit". De acht Newyorkse tieners op de stoep staan als aan de grond ge nageld en durven geen kik te ge ven. De dreigende taal komt uit de mond van Lisa Evers, de 23-ja- rige onderbevelhebber van de wa kende Guardian Angels, de vlees geworden Amerikaanse bescher- mengels. Lisa straalt de verwoestende ei genschappen uit van de koel-bru- tale New Yorker: met een figuur dat aan de eisen van de mode vol doet en zwartomrande ogen die een fel contrast vormen met de bleekheid van haar gezicht praat ze alsof ze eeuwig kaugum in haar mond heeft Als secretaresse met een grondige beheersing van karate woont ze vanaf haar ze ventiende jaar alleen in een van de gevaarlijkste wijken van de stad. „In de houding". De acht leden van de pa trouille stellen zich stijfjes op. „Ik heb al eerder hele patrouilles uitgekleed en ik doe het rustig nog eens. Dit is niet zomaar wat rondhangen. Dit is een patrouille van de Angels". Lisa laat de stilte een moment duren en geeft de Guardian Angels vervolgens een teken dat ze verder kunnen gaan met hun patrouille in het oostelijk deel van de stad. Het is een drukkende zomeravond en de Newyorkers drinken een biertje op de trappen van hun flatgebouw. Als ze de rode baretten en T-shirts met adelaarsoog herkennen klappen en juichen ze tot de patrouille voorbij is. Jaar in jaar uit hebben deze mensen ver uit het meest te lijden gehad van het stij gende misdaadcijfer in de stad. Vorig jaar werden er 1821 mensen vermoord en op een gewone dag minstens 226 mensen be roofd. Maar weinigen liet het voorthollen de misdaadcijfer onberoerd: in een recent onderzoek zeiden zeven van de tien on dervraagden dat angst voor misdaad het ergste was van het leven in New York. Roofexpress Maar het kwaad heeft het nooit helemaal van het goede kunnen winnen. In het ghetto ontstond een groep van dertien tie ners uit de Bronx die bereid waren de strijd aan te binden tegen de misdaad. Ze begonnen mee te rijden in de metro, als eerste in de beruchte „roofexpress" die de Bronx met Queens verbindt, om de foren zen tegen geweld te beschermen. Hun leider was Curtis „Rock" Sliwa, een donker getinte, streng uitziende jonge man, in het dagelijks leven onderdirec teur van een Mac Donalds restaurant in de Bronx. Aanvankelijk noemden ze zich de Fantastische Dertien, want, zo zegt Curtis, „wat we deden was echt fantas tisch". Nu zwaait hij de onbetwiste scepter over 700 Guardian Angels in New York en heeft hij in achttien andere steden in Amerika onderafdelingen in het leven ge roepen. Curtis is de lieveling van de me dia, held van het publiek en puur vergif voor het gemeentebestuur. Met name bur gemeester Koch betreurt de populariteit van wat volgens hem een publiciteitsgek- ke, para-politiemacht in zijn stad is. Curtis zegt (maar kan dat niet bewijzen) dat de Angels 142 mensen hebben opge bracht, twee levens hebben gered en vele krachtingen, aanvallen en berovingen hebben voorkomen. Verder houdt hij vol dat zijn organisatie meer veroordelingen op haar conto kan schrijven dan de alom verachte politiemacht In tegenstelling tot het politiecorps zijn bij de Angels wel alle bevolkingsgroepen uit de plaatselijke gemeenschappen vertegen woordigd. Tweederde van de Newyorkse vrijwilligers is van Spaanse afkomst en de rest bestaat bijna helemaal uit zwarten. Bij de Angels zitten 43 vrouwen. Geen samenwerking met politie De politie beschuldigt de Angels van wei gering tot samenwerking, maar Curtis zegt dat hij het stigma van de politie moet zien te vermijden. Hij had gehoord van wat hij de „rassenrellen" in Brixton noemt. „Jullie politie is een symbool, net als bij ons. Een agent met een pistool en een wapenstok is verplicht om op te tre den als hij je hasj ziet roken of als je de radio te hard hebt aanstaan. Hoe kunnen die nou respect afdwingen? De Angels werken heel anders. Ze zijn niet gewapend, hoewel ze wel een oplei ding in vechttechnieken hebben gehad, en velen van hen zien er jonger uit dan de minimumleeftijd van zestien. Ze patrouil G roe pen jonge vrijwilligers patrouille ren in de gevaarlijkste wijken van Amerika's grote steden, zoals New York, om de burgers tegen roof, ver krachting en moord te beschermen. Door de burgerij worden de Bescher men gels, zoals ze zichzelf noemen, toe gejuicht, bet stadsbestuur in New York daarentegen beschouwt hen als een stelletje op publiciteit beluste jongeren en ziet hen liever gaan dan komen. leren in straten, parken, metro's en nieu we woonwijken. Als ze iemand pakken, kunnen ze een burgerarrestatie verrich ten (naar men zegt springen ze nogal hard om met verdachten), maar hun voor naamste doel is toch wel als afschrikking te dienen „door de potentiële rovers en verkrachters zo bang te maken dat ze niet meer durven". Maar hoe radicaal ze ook zijn in de prak tijk, hun methode en mentaliteit is zeer traditioneel. Door eigen toedoen, hulp van burgers en veelvuldige aandacht van de media voeren ze opnieuw de Amerikaanse mythes van film en fabel op: „Deze stad is net als bij Gunsmoke", legt Curtis uit „Er zijn goede en slechte mensen en ze hebben en waar je zonder angst over straat kon gaan". allemaal een geweer". Hii is nostalgisch over het Amerika zoals het werd afge schilderd door zijn grootouders, een land waar de mensen nog voor elkaar zorgden Discipline In de metro van New York vindt veruit de meeste misdaad plaats. Daar zijn de Angels veruit het meest actief. Curtis denkt dat de verrotting is begon nen in de jaren zestig toen „iedereen al leen nog maar voor zichzelf in de weer was". Sindsdien, zo meent Curtis, nemen Amerikanen wat ze willen. „De mensen zijn niet langer bereid om te wachten vol gens de aloude traditie van beknibbelen en sparen". Volgens de analyse van Sliwa heeft misdaad niets te maken met politiek of armoede. Volgens hem worden mo menteel zowel straatrovers als bankpresi- denten aangetast door de bacillen heb zucht en oneerlijkheid. de werkethiek: dat zijn de eigenschappen die hii van de Angels eist in de strijd te gen de sociale chaos. Alle vrijwilligers moeten werk hebben of nog op school zit ten en mogen geen strafblad hebben. De structuur van de Angels is hiërar chisch en het lidmaatschap is exclusief. Kandidaten moeten een aanbeveling heb ben van een andere Angel alvorens ze aan het strenge toelatingsgesprek en later de opleiding worden onderworpen. Het is hard werken: twee patrouilles van vier uur per weèk is het minimum en het werk wordt niet betaald. Waarom doen ze het? Lisa sloot zich bij de Angels aan nadat er in een jaar vijf men sen uit haar wijk waren vermoord. Ze houdt vol dat „dank van het publiek meer waard is dan vijf dollar. Het is be gend werk, we krijgen respect en ning". De kritici van de Angels zijn cyn over hun motieven. Om met burgem Koch die woedend is over de public stunten van Sliwa, te spreken: ,3an tige Samaritanen willen geen belo Curtis heeft een nachtwake met ka ingesteld voor de woning van de l meester, een tocht op blote voeten het gebouw van de Verenigde Nati organiseerd en een hongerstaking het stadhuis, allemaal om te protei tegen het gebrek aan dankbaarheid burgemeester. Maar wat ook hun motieven aan hun toewijding valt niet te felen. Tot dusver is er nog geer Angel gewond geraakt tijdens patrouille, maar nog niet zo lan leden js een ex-Angel op straat moord toen hij twee vrouwer belaagd werden te hulp snelde had de organisatie verlaten oi zijn bezorgde vriendinnetje die was dat er wat met hem zou ge ren, dat graag wilde. Ironisch noeg bewijst zijn lot de uitsp van Lisa: „In New York is het a ger een Angel te zijn dan gewoo straat rond te hangen". BRIGID McCONVILLE THE GW De westerse cultuur maakt van re ligieuzen en kerkelijke ambtsdra gers, tersluiks maar trefzeker, tech nologen in religieuze en kerkelijke aangelegenheden. Prof. dr. E. Schil lebeeckx uitte deze zienswijze tij dens een viering in het Albertinum van de paters dominicanen in Nij megen bij gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest Prof. Schillebeeckx zei, dat in tegen stelling tot vroeger, terecht in de kerk wordt gewerkt met meer technische deskundigheid. „Niettemin kunnen westerse deskundigheid en technolo gie ook onze geest, ons charisma en onze bezieling verzakelijken, terwijl andere niet-christelijke bewegingen meer oog en fijngevoeligheid tonen voor élan en pathos, voor bezieling en overtuiging en juist daarom zo aanste kelijk werken". Dr. Schillebeeckx wees erop, dat vooral in tijden van vervolging de christelijke gemeenschap veel reli gieuzen en priesters oplevert, die, ge rijpt door lijden voor de goede zaak, hun gemeenten wisten voor te gaan in wijsheid, in durf en in verrassende vindingrijkheid. Veel Nieuwtestamen tische geschriften zijn juist in vervol gingssituaties ontstaan. „Nu echter", aldus Schillebeeckx, „Lijden de westerse kerken geen ver volging meer. Na twintig eeuwenlij- ze niet tegen zoals vroeger, misschien, omdat de kerken de wereld van nu niet tegenspreken en zich eerder door die wereld laten inpalmen en integre ren". Naar de mening van Schillebeeckx merken de westerse kerken niet op, dat met name de westerse welvaarts samenleving ze op zoete wijze in de arm neemt en dodelijk omklemt „Dat gebeurt op een meer sluwe manier dan brutale vervolging die verzet op roept". Toch wilde hij de crisis van het religieuze leven en van het kerke lijk ambt niet uitsluitend toeschrijven aan verouderde kerkstructuren, al zal men moeten toegeven, dat een be paald kerkelijk beleid de christelijke fantasie en vindingrijkheid van veel christenen kan verlammen en onver schillige berusting kan voeden. Over de religieuze crisis merkte prof. Schillebeeckx nog op, dat daar ge vaarlijke oplossingen voor worden aangedragen. Die situatie kan nostal gie naar het verleden oproepen en restauratieve tendenzen bevorderen. Sommige willen in feite terug naar datgene wat voor een groot deel juist de oorzaak van de huidige crisis ge noemd mag worden. Dit zijn volgens prof. Schillebeecks oplossingen, die na een waarschijnlijk kortstondig succes onvermijdelijk uitlopen op een nog In navolging van de We reldraad van Kerken heb ben verscheidene studen tengemeenten in Duitsland hun rekening bij de Dresd- ner Bank opgezegd. De we reldraad verbrak zoals ge meld de betrekkingen met de bank, vanwege „steun aan het op apartheid geba seerde regiem in Zuid-Afri- ka". Daarentegen hebben veel werknemers van de Dresdner Bank gezegd hun lidmaatschap van de kerk op te zeggen uit protest te gen het besluit van de we reldraad. Een woordvoer der van de bank zei, dat talrijke klanten van hun verwondering hebben blijk gegeven over „het eenzijdi ge politieke engagement van de wereldraad". Vertegenwoordigers van ach tentwintig gemeenschappen van slotzusters (monialen) hebben in een boodschap aan allen die de vrede behartigen hun steun toegezegd aan de vredesbeweging en met name aan Pax Christi. In hun boodschap, uitgegeven naar aanleiding van een stu diedag over het rapport van Pax Christi aan de Disschop pen R.K. Kerk, Kernwa pens en Ontwapening") zeg gen de zusters, dat zij samen met anderen duidelijk willen maken, dat het beschamend en onaanvaardbaar is, dat mensen zich veilig willen stellen door te dreigen met de vernietiging van mede mensen en dat miljarden worden uitgegeven voor be wapening en niet voor de le niging van honger en uiterste armoede. In Nederland zijn er 56 gemeenschappen van slotzusters met in totaal ruim duizend religieuzen. Het Vaticaan zal de 320 priesterseminaries in de Verenigde Staten in de ko mende twee jaar aan een grondig onderzoek onder werpen. Doel ervan is de onderwijsmethoden te be studeren. Verder hoopt men meer duidelijkheid te krijgen over het waarom van de keuze tussen een academische studie en de pastorale opleiding van de ruim vijftienduizend semi naristen. Tenslotte wil men een beter inzicht in de teruggang van het aantal roepingen in de Ameri kaanse r. k. kerk. Dit is door de Amerikaanse bis schoppenconferentie be kendgemaakt Een woord voerder daarvan ontkende berichten in de „New York Times", dat het de bedoe ling zou zijn de conserva tieve stroming te verster ken. De bijna 77-jarige Britse za kenman Sir Julian Hodge heeft te kennen gegeven zijn zakelijk succesvolle leven te willen afsluiten met het bou wen van een katholieke ka thedraal in Cardiff. Het feit, dat paus Johannes Paulus II volgend jaar tijdens zijn be zoek aan Groot-Brittannië ook Cardiff zal aandoen vormde een belangrijke stoot tot het besluit om met de bouw van de kathedraal te beginnen. Hodge hoopt, dat de paus volgend jaar bij zijn bezoek de eerste steen voor de kathedraal legt Voor de financiering van de bouw heeft Hodge een stichting in het leven geroepen die over een werkkapitaal van negen tig miljoen gulden beschikt De kerken in de DDR ondersteunen het verzoek v*n kerkelijke jongeren tot invoering van de vervangende dienstplicht De synode van de bond van evangelische kerken heeft dezer dagen met grote meerderheid een der gelijke verklaring over de vrede aan vaard. Hierin wordt gevraagd in het gesprek met de autoriteiten te zoeken naar mogelijkheden voor de zoge-, naamde sociale vredesdienst I De staatssecretaris voor godsdienstzaken in de DDR, Klaus Gysi, heeft onlangs tij dens een gastcollege in Oost-Berlijn ver vangende dienstplicht „onaanvaardbaar" genoemd. De DDR kent wel de „bouw- soldaat", die vrijgesteld is van het dra gen van wapens. Het besluit van de synode onderschrijft de oproep, die het centrale comité van de Wereldraad van Kerken in augustus in Dresden deed. Daarin wordt de kerken gevraagd weerstand te bieden aan mili taire en militairistische tendenzen in de politiek en verder om het vijandsbeeld van andere volkeren te bestrijden. Aan het besluit zijn intensieve debatten voorafgegaan. Hierin werd benadrukt, dat het niet om een hernieuwde confron tatie met de staat te doen is, maar om een vorm te vinden voor concrete vrede- sactiviteiten. Het besluit verwijst ook naar de passage uit de verklaring van de wereldraad, waarin het recht wordt er kend om dienst te weigeren op gewe- tensgronden. Als gevolg van een conflict tussen de bisschoppencon ferentie van Nicaragua en de Mexicaanse paters, die do ceren aan het landelijke priesterseminarie van Nica ragua wordt het seminarie met sluiting bedreigd. De Mexicanen, die een jaar geleden op grond van een overeenkomst tussen de Mexicaanse en de Nicaragu aanse bisschoppen naar Ni caragua zijn gekomen, gaan weer naar huis. Volgens de eveneens vertrekkende direc teur van het seminarie, pater Canuto Barreto, vertrekken de paters, omdat het werkkli maat ongezond is, de politie ke en godsdienstige proble men de studenten verlammen en de relaties tussen de se minaries en de bisschoppen gespannen zijn. Volgens pater Barreto dienen de nieuwe priesters van Nica ragua open te staan voor maatschappelijke verande ring, omdat de ware christen zich in dienst van de samen leving moet stellen, maar in tussen heeft de aartsbis schop van Managua, Miquel Obando y Bravo, bepaalde priesters, die zich politiek en gageren en openlijk de San- dlnlstische revolutie onder steunen, uit hun pastorieën gezet, een maatregdt, die bij vele parochianen scherpe protesten heeft uitgelokt. LEIDEN Een 65-jarige Leidse vrouw is gisteren niet alleen financieel, maar ook lichamelijk het slacht offer geworden van tasjesro vers. De vrouw reed omstreeks half vijf op de Rijnsburgerweg- (richting Wassenaarseweg). Geruime tijd werd zij door bromfietsers gevolgd. Óp een gegeven moment kwam een van de bromfietsers .links naast haar rijden. De andere verscheen aan de rechterkant (de jongen reed op het voet pad). Een van de jongens gris te de tas, die op het fietsstuur lag, weg. Daardoor werd de vrouw van haar fiets gesleurd. Het slachtoffer kreeg verschei dene schaafwonden alsmede enkele hoofdwonden. In het tasje bevonden zich onder meer een paspoort en hon derdvijftig gulden. Bijdrage uit Anjerfonds voor „Crescendo" NOORDWIJK De Noord- wijkse Harmoniekapel „Crescendo krijgt van het Anjerfonds een bijdrage van maxiTtiaai 6230,-. Dit bedrag wordt besteed aan de aanschaf voor nieuwe uni formen en instrumenten. De kapel bestaat in februari 85 jaar. Het bedrag wordt volle dig uitgekeerd als van andere zijde de rest van de kosten voor uniformen en instrumen ten wordt betaald. OM UITBREIDING TE FINANCIEREf WASSENAAR Om de financiering van de nieuwboot uitbreiding van de openbare bibliotheek van Wasset rond te krijgen, moet op de personeelskosten worden fat nigd. Dit zou kunnen gebeuren door vermindering val werktijd. Gedacht wordt ook aan het instellen van eeni leenbalie". Deze opzet zou minder mankracht vergeq heer Goulooze, lid van bestuur van de openbare bibliot) heeft dit gisteravond verklaard in de commissie onder) cultuur en recreatie (OCR). De bibliotheek heeft, gemeten aan de oppervlakte-norn CRM heeft vastgesteld, een tekort aan ruimte van ongeve« vierkante meter. Dit tekort des te nijpender gezien de ui dingsplannen. Zo zou er naast een schoolbibliotheek een theek (uitleen van kunstvoorwerpen) moeten komen. Oo creëren van een multifunctionele ruimte, die bijvoorbeeld tentoonstellingen gebruikt kan worden, staat op het verlar tje. Bovendien zou een uitbreiding van het naslagwerk ge\ zijn. „LEIDSCHENDAMSE TUINDERS KUNN GERUST INVESTEREN" LEIDSCHENDAM Tuinders in de Leidschendamse vinkpolder hoeven voorlopig niet bang te zijn dat hu drijf zal verdwijnen in verband met woningbouw in di bied. De gemeente is niet van plan om de huidige agrar bestemming binnen tien jaar te wijzigen. Wethouder van Dongen benadrukte gisteravond dat de tuinders i om gerust nieuwe investeringen kunnen doen, zoals hel vangen van oude kassen. Voorlopig heeft Leidschendam volop werk aan de nieuw te wen wijk 't Lien en aan de plannen voor de Voorburgsi Wanneer onverhoopt het bestemmingsplan toch zou worde wijzigd, zullen de tuinders schadeloos worden gesteld. D meente is echter niet van plan nu reeds grond in de Riet polder aan te kopen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Ho zouden hieraan trouwens toch geen goedkeuring verl Enerzijds omdat concrete woningbouwplannen ontbreken e derzijds uit financiële overwegingen. Appelaanvoer een derde kleiner dan vorig jaar DEN HAAG Tot en met 20 weest dan de aanvoer tot die september is de aanvoer van datum in 1980. Dit meldt het Nederlandse appelen van oogst produktschap voor groenten 1981 een derde kleiner ge- en fruit De gehele Nederland- Gouden Eekhoorn voor Nederlandse documentaire LAREN De film „De fabriek, werken in Cuba" van Hillie Molenaar en Joop van Wijk heeft op het Festikon festival in La ren de publieksprijs, de Gouden Eekhoorn, gewonnen. Een tweede eekhoorn ging naar de Australiër Chris Nonan, die met „Stepping out" evenveel stemmen behaalde. Bij de speelfilms ging de Eekhoorn naar „Ik ben Maria" van de Zweed Karsten Wedel, bij de korte films naar A private life" van Mikhail Begin uit de Verenigde Staten. Een filmcollectief uit Groningen veroverde de Eekhoorn bij de 8mra-films voor „De vonk". se appeloogst zal, zoals gd dit jaar als gevolg van n vorst meer dan de helftl ner zijn dan die van vorid 270.000 in plaats van 5) ton, zo heeft het Centraal reau voor de Statistiek kend. De appelen van de nl oogst hebben de telers september gemiddeld ietsl der dan een gulden peï opgebracht Een jaar ga was dat ruim drie kwi twee jaar geleden krap I kwartjes. Die kleine 0 van nu is een goede prijs een woordvoerder varw produktschap. Maar of hij de telers de opbrengstdel goed zal maken moet j sterk worden betwijfeld. I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12