""NV waarschuwt abinet voor oonmaatregelen olitie is ang voor ewapende urgerij Onderzoek naar klachten over politiebureau W armoesstraat NENLAND Rem op „stunten" van supermarkten Uren vast op veerpont lapverdianen dienen als 'ven op binnenschepen Inkomen huisarts loopt achter bij ambtenaar Geen speciale dagverblijven voor meervoudig gehandicapten Tienduizend gulden boete geëist tegen frauderende notaris op regen LE1DSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 ZEIST Het Vakcentrum Levensmiddelenhandel, waarin zo'n 2500 supermarkt-ondernemers zijn verenigd, heeft met een groot aantal fabrikanten afspraken gemaakt over een vaste prijs voor hun artikelen. Zij willen daarmee het stun ten van de „grote" supermarkten als Edah, Albert Heijn en Dirk van den Broek/Bas van der Heijden, tegengaan. Be bodemprijzen van de artikelen zullen voortaan worden gebaseerd op inkoopprijs plus btw. Onder die prijs verko pen mag niet meer. Het vakcentrum vermoedt dat de grote kruideniers bepaalde artikelen van de fabrikanten ver on der de kostprijs kregen aangeleverd, zodat er gemakkelijk kon worden gestunt Ongeveer de helft van de fabrikanten is al met de afspraak akkoord gegaan. Het vakcentrum ver wacht dat de andere helft spoedig zal volgen. PERKPOLDER Enkele honderden mensen hebben gisteravond uren vast geze ten op de veerpont Prins Willem Alexander, die de verbinding Kruiningen- Perkpolder onderhoudt. De veerpont kreeg vlak na het vertrek om half zeven mo- torpech. Omdat de pont tus sen de palen van de aanloop- route lag, slaagden sleepbo ten er pas om negen uur in de Willem Alexander vlot te trekken en naar de kade te rug te slepen. Navigatiefout oorzaak van mislukken wadlooptocht GRONINGEN Een navigatiefout en het in de wind slaan van de weers voorspelling over een hogere water stand hebben de wadlooptocht laten mislukken van 19 september, waarbij 154 mensen uit het water werden ge vist. Dit is de uitkomst van een onder zoek van de Groninger rijkspolitie te water. De wadlopers waren bovendien slechts vergezeld van twee volwaardi ge gidsen., in plaats van de het voor geschreven aantal van vijf. Vandaag zal de officier van justitie in Gronin gen beslissen over eventuele strafver volging. De rijkspolitie te water zal het diepgaand onderzoek naar het hele wadloopgebeuren bij alle wad- looporganisaties vervolgen. „Drankwet moet op de helling" AMSTERDAM De bestaande drank- en horecawet is volkomen verouderd. Een wetswijziging zou bovendien een einde kunnen ma ken aan verkoop van alcoholica door de groothandel, de stuntver koop tegengaan en de minimum prijs kunnen regelen. De voorzit ter van het berijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, Th. Hooy voegt daar in het jaarverslag aan toe dat bo vendien een strengere controle mogelijk zou worden op de de verkoop van drank aan kinderen beneden de zestien, die nu zonder bezwaar wijn en sherry bij de kruidenier kunnen kopen. Maagpijn door giftig plankton IJMCIDEN De vorige week opgetreden maag* darmklachten van Ter- schellingers na het eten van mosselen, zijn ver oorzaakt door een giftige planktonsoort die plotse ling in de Waddenzee is terechtgekomen. Het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek zegt niet te weten waar het giftige plankton van daan komt en hoe het in de Waddenzee kon ko men. Het is daar al eens eerder, in 1976, aange troffen. (Van onze sociaal - conomische redactie) TERDAM De vak- ale FNV heeft het net gewaarschuwd, zij ingrijpen in de on- andelingsvrijheid van vakbeweging dus maatregelen on- 'aardbaar vindt. Zo'n ijpen zal leiden tot onrust en politieke ningen, die vroeg of tot een uitbarsting en komen, zo wordt ild in een discussieno- /er het te voeren ar- svoorwaardenbeleid et komende jaar. nota, die donderdag tij- het FN V-congres aan de somt, heeft een vrij alge- karakter, omdat nog niet lijk is, wat het nieuwe (et aan plannen ter tafel jengen. Over het regeer- fem van het kabinet doet KV in de nota vrij posi- raar de vakcentrale ont- er ook elementen in, die „het hart doen vasthou- Zo wordt in het regeer- >rd naar de mening van 'NV de noodzaak van iatiging en bezuiniging lectieve uitgaven, waar de sociale zekerheid, te jaar de voorgrond ge in. En de nieuwe regeer- had zich ook niet bij voorbaat mogen vastpinnen op de afspraak, dat de druk van belastingen en premies niet omhoog mag. Die afspraak zou er wel eens toe kunnen leiden, dat de werkloosheid verder wordt opgejaagd en dat de so ciale zekerheid en de gemeen schapsvoorzieningen op een voor de FNV onaanvaardbare wijze worden aangetast. De FNV eist van het nieuwe kabinet blijkens haar discus sienota, dat er snel een con creet ingevuld produktie- en werkgelegenheidsplan op tafel komt, want alleen een plan matige aanpak kan de werk loosheid oplossen. Alleen met concrete, tot zichtbare resulta ten leidende plannen kan men de werknemers bereid vinden matiging te betrachten. Voorzover er aanleiding is tot aantasting van de koopkracht moeten de laagste uitkeringen en de minimumlonen, mensen die al op de pijngrens leven, worden ontzien. En voor het overige moeten de lasten eer lijk en naar draagkracht wor den verdeeld. Eén en ander is mogelijk door de inflatiecor rectie in de loon- en inkom stenbelasting niet of anders te laten doorgaan en door de pre- miegrenzen voor de sociale verzekeringen te verhogen. De sterke stijging van de aardgas- prijs1ook zoals die is afge zwakt door het nieuwe kabi net is voor de FNV onaan vaardbaar en tevens wordt in de koopkrachtparagraaf de la gere overheden de mantel uit geveegd omdat zij hun tarie ven onevenredig sterk verho gen. De FNV blijft staan op een volledige automatische priis- compensatie. Daarnaast zal bij looneisen het produktiviteits- criterium gelden. Dit betekent op zichzelf al, dat de onder handelingen over de arbeids voorwaarden zich vooral in bedrijfstakken en onderne mingen zullen afspelen. De bonden zullen zich daarbij echter wel houden aan een al gemeen, centraal kader: schep pen van werkgelegenheid, so lidariteit met de laagstbetaal den en verdeling van de lasten naar draagkracht. Die solidari teit houdt ook in, aldus de nota, dat de koppeling van de sociale uitkeringen aan de lo nen gehandhaafd moet blijven. Trouwens ook de koppeling van de ambtenarensalarisssen aan die lonen; zou de overheid de ambtenaren extra pakken dan zou zij misbruik maken van haar positie als werkgeef ster. FNV-voorzitter Wim Kok stel de gisteren voor de VARA-ra- dio dat het mogelijk moet wor den dat bepaalde categorieën werklozen aan werk worden geholpen met behulp van hun eigen uitkering. In de gezond heidszorg en het onderwijs is werk genoeg te doen, terwijl in deze sectoren duizenden mensen werkloos zijn. (TERDAM De 33- i Amsterdamse A. H5. die afgelopen zon- een Surinaamse rover doodschoot en weede levensgevaar- "Verwondde, is van- voorgeleid. Ze krijgt rJoedelijk zware mis- ïling, de dood ten 'ge hebbende, ten gelegd. Daarbij zal en bekeken of ze -al kunnen beroepen 5>odweer. Jlitie heeft inmiddels la- Êten het een zeer ernsti- wikkeling te vinden dat ende burgers het recht jfn hand gaan nemen te- jf heersende straatterreur ^Bijlmermeer. De politie e verschillende telefoon- ontvangen waarin het op treden van mevrouw Van S. werd geprezen. Uit de verhoren is gebleken, dat mevrouw Van S. (al vijf jaar lid van een schietvereni ging) het pistool waarmee ze de schoten heeft gelost, illegaal in bezit had. Ze heeft het wa pen naar haar zeggen vier jaar geleden in Zwitserland van een kennis gekregen. Ze droeg het altijd bij zich. Naar haaf zeggen voedle ze zich onveilig, omdat in het flatcomplex waar ze woont, al zeven andere vrouwen het slachtoffer waren geworden van straatrovers. Zelf zou ze ook al een keer eerder zijn beroofd. De gedode Surinaamse jongen Clifford G. is vorig jaar al eens door de politie aangehouden wegens deelname aan ruim veertig straatroven. Hij was echter weer op vrije voeten gesteld. Ook zijn mededader stond wegens verschillende straatroven gesignaleerd. f ERDAM Neder- -. ie schippers en binnen st ederijen hebben heb- >'n tweehonderd Kaap- Jtnen als „slaven" aan larverslag van het ge- H slijk bureau Sociale zorg Eee-, Rijn- en Binnen- Rotterdam, dat letter- Teekt van „moderne sla- mdel", constateert dat de Kaapverdianen tot duizend gulden betalen voor een baan aan boord. Ze verdienen met een extreem lange werkweek zo'n 250 gulden zwart De ma trozen mogen alleen van boord om boodschappen te doen. Af monsteren kunnen ze niet om dat zulks volgens de richtlij nen van Justitie gelijk staat met uitwijzing. De rederijen weten dat en maken er ge bruik van, aldus het verslag. „September" Paul van Vliet heeft gisteren in Amsterdam zijn nieuwste lang speelplaat „Sep tember" in het oktoberlicht ge bracht. Zijn eigen liedjes hierop kregen de mu ziek mee van Lex Jasper. In een ontmoeting met de hoofdstedelij ke pers vertelde hij bij die gele genheid nog eens over zijn cabare tintenties. UTRECHT Het netto-inkomen van huisartsen loopt 7,8 procent achter bij dat van een ambtenaar met wie hij qua inkomen wordt vergeleken. Tot deze conclusie is een werkgroep van de Katholieke Hogeschool in Til burg gekomen in een studie „Aankleden of uitkleden", naar het inkomen van huisartsen. Het inkomen van de huisartsen is eind jaren zestig gekoppeld aan dat van een ambtenaar in schaal 151. Volgens de werkgroep is de achterstand van de huisartsen vooral ontstaan door de be dragen die de artsen moeten betalen voor allerlei sociale voor zieningen en met name hun pensioen. Zij betalen jaarlijks 40.000 gulden aan premies meer dan de vergelijkbare ambtenaar. Vol gens de werkgroep compenseren de tarieven en honoraria dat verschil onvoldoende. Een woordvoerder van de Landelijke Huisartsenvereniging heeft gisteren gzegd dat de vereniging al lang het vermoeden had dat er een achterstand was ontstaan. Schaken per 9 telefoon Op 16 november start een inter gemeentelijke schaakcompati- tie. Ambtenaren kunnen dan In lunchtijd een zet telefonisch door geven aan hun tegenstander, die daarop de volgende dag zijn tegenzet doorbelt. Giste ren kreeg Schip hol een voor proefje met een wedstrijd tussen ambtenaren van Amstelveen en journalisten. Scheidsrechter Simonis houdt aan het bord de stand bij. Milieuwetten zijn niet schadelijk voor bedrijfsleven ZUTPHEN De milieu-ei sen die aan de bedrijven worden gesteld, benadelen de concurrentiepositie van Nederland niet. Dit heeft mevr. Lambers-Haquebard, staatssecretaris voor milieu zaken, gisteren in Zutphen gesteld op een voorlichtings bijeenkomst over de gewij zigde hinderwet. Mevrouw Lambers ziet dan ook niets in het voorstel van de commissie-Wagner om de milieu-beschermende maatre gelen minder voorrang te ge ven om de lasten van het be drijfsleven te verlichten. Vol gens de bewindsvrouwe blijkt uit internationale studies dat de Nederlandse milieuwetge ving niet strenger is dan de in ons omringende landen. Mi lieuvoorzieningen kosten vaak slechts een fractie van de tota le investeringen. Bovendien zijn dergelijke maatregelen meestal kostenbesparend door dat grondstoffen en energie worden teruggewonnen, aldus de staatssecretaris. NIEUWEGEIN Kinderen die zowel lichamelijk als geestelijk zeer zwaar zijn gehandicapt (meervoudig ge handicapt) kunnen ook gebruik maken van de dagop vang in de bestaande dagverblijven voor geestelijk ge handicapte kinderen. Er hoeven geen nieuwe speciale dagverblijven voor deze groep te worden opgericht. Dit is de conclusie van werkgroep bestaande uit medewer kers van dagverblijven en ambtenaren van CRM, in een onlangs gepubliceerd rapport. Wel moeten de bestaande dagverblijven de mogelijkheid krijgen hun personeelsbestand en hun materialen aan te passen aan de eisen die meervoudig gehandicapten stellen. Daarvoor moet het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven richtlijnen opstellen. Lange tijd waren meervoudig gehandicapten voornamelijk aan gewezen op 24 uurs-opvang in internaten en tehuizen. De vraag naar dagopvang voor deze groep is de laatste jaren steeds groter geworden. Deze vorm van opvang biedt de ouders namelijk de mogelijkheid hun kind 's avonds en 's nachts in het gezin op te voeden. Veel van de bestaande kinderdagverblijven nemen daarom al lang meervoudig gehandicapten op, ondanks het feit dat zij er onvoldoende voor zijn toegerust Burgemeester Goldberg. Burgemeester Dodewaard: „Stijlloos verwijt" DODEWAARD Burge meester Goldberg van Dode waard is kwaad op PvdA- voorzitter Max van den Berg, die heeft beweerd dat Goldberg verantwoordelijk is voor het geweld tijdens de acties rond de kerncentrale. De burgemeester spreekt van „stijlloos verwijt" aan zijn adres. x Van den Berg sprak zijn ver wijt uit tijdens een bijeen komst van jonge socialisten, het afgelopen weekeind. Hij verweet Goldberg ook dat deze de laatste weken geen contact met de anti-kernener giebeweging heeft gezocht. Goldberg spreekt de beschul digingen tegen. De VVD-bur- gemeester ontkent dat er spra ke zou zijn van een VVD- lobby tegen de anti-kernener giebeweging. Geen reden tot vrees voor tamponziekte DEN HAAG Voor de „tam ponziekte" die enige tijd gele den nogal wat opschudding veroorzaakte, hoeft men zich in Nederland niet ongerust te maken. Tot deze conclusie komt de Consumentenbond, na de belangrijkste merken tampons te hebben onderzocht. De ziekte bleek in de Verenig de Staten vooral voor te ko men bij vrouwen die een be paald soort tampon gebruiken. Dit merk is in Nederland niet verkrijgbaar. Wel raadt de Consumenten bond aan geen tampons te ge bruiken die meer vocht opne men dan nodig is. Verdere aanbevelingen: gebruik s' nachts liever gewoon maandverband, gebruik geen desinfecterende zeep en was altijd de handen voor het in brengen van een tampon. Vrouwen die een spiraaltje ge bruiken kunnen beter hele maal geen tampons gebruiken. AMSTERDAM De rijksrecherche en de lei ding van het Amsterdam se politiekorps gaan een onderzoek instellen naar het mishandelen van twee arrestanten en het ver spreiden van „discrimina toire" affiches op het poli tiebureau Warmoesstraat in Amsterdam. Aanleiding tot de onderzoeken zijn de klachten die de Am sterdamse advocaat Korvenius heeft ingediend over de re cherche van het bureau War moesstraat. Het personeel zou twee arrestanten uit Ghana en Frankrijk bij het ver hoor meermalen hebben ge schopt en geslagen. Op het po litiebureau ontdekte de advo caat pamfletten voor het pu bliek, voorzien van een sticker van de Amsterdamse politie, waarop naar zijn zeggen uitla tingen staan die getuigen van een „diepgewortelde vreemde- 1 lingenhaat". Zowel hoofdcom missaris Valken als .de chef van bureau Warmoesstraat Ni- caise betreuren de zaak en hebben zich van de inhoud ge distantieerd. Het is hun een raadsel hoe het affiche het bu reau is binnengekomen en verspreid. Een intern onder zoek moet alle vragen hierom trent beantwoorden. BREDA Voor de Bredase rechtbank heeft de officier van justitie, mr. Huigen gis teren tienduizend gulden boete geëist tegen een vijfti- garige notaris uit Breda, we gens valsheid in geschrifte. Om dezelfde reden werd vijfduizend gulden boete geëist tegen een 42-jarige Bredase zakenman.1 Naar aanleiding van een eer der aan de zakenman opgeleg de straf ontdekte de fiscale op sporingsdienst bij het haspeu- ren van zijn boeken dat de man een half miljoen gulden had gestort ten kantore van de Bredase notaris, als waarborg som voor de aankoop van een flat in Roermond met veertig woningen. De koopman meen de de flat met zevenduizend gulden winst per woning te kunnen doorverkopen, maar kon geen geld loskrijgen van de bank voor de aankoop van de flat. De notaris leende hem daarop zogenaamd een half miljoen gulden uit eigen ver mogen, waarvoor de koopman een schuldbekentenis tekende. Met de valse verklaring kocht de koopman de flat om deze naderhand door te verkopen. Intussen vond de fiscale op sporingsdienst bij de notaris een verklaring over de ont-. vangen waarborgsom. De dienst vond echter uit dat er geen geld aanwezig was ge weest. CRM wil ontruiming Moluks woonoord niet uitstellen DEN HAAG De ontruiming van het Moluks woonoord in Vaassen kan niet uitgesteld worden, zo heeft het ministe rie van crm laten weten. Op verzoek van de Zutphense rechtbank zal het ministerie er begin oktober bij de kampbe woners op aandringen, de in december vorig jaar gesloten overeenkomst na te leven. CRM ziet dat gesprek als een laatste poging om de ontrui ming vreedzaam te laten ver lopen. Algemeen wordt echter aange nomen dat het gesprek niets zal uitrichten. De Molukkers moeten na het betrekken van de voor hun gereserveerde woningen huur, gas en licht gaan betalen. Óp grond van vermeende rechten, ontleend aan hun diensttijd in het Ko ninklijk Nederlands Indisch Leger, deden de bewoners dat tot op heden niet. Het ministe rie ontkent dat de ME al klaar zouden staan om in te grijpen. DE BILT (KNMI) Een frontale zone welke al enkele dagen van Noord-Italië via de Alpen en Oostduitsland naar Skandinavie liep, trekt nu iets naar het oosten weg. Deze zone bracht in de genoemde streken veel neerslag, vooral in het Alpengebied in Zuiduit- sland en in de DDR. Een hoge- drukgebied dat via Frankrijk naar het Alpengebied trekt brengt nu niet alleen in die streken maar ook in ons land een weersverbetering. In ons land betekende dit gisteren langdurige zonnige perioden welke werden gevolgd door een heldere nacht. Morgen na deren de bij een Oceaande pressie behorende fronten ons land. De bijbehorende wolken velden kunnen dan ons land bereiken maar het was vol gens de gegevens van van vandaag nog onzeker of het op morgenavond al zal gaan rege nen. De genoemde Oceaande pressie zal vanuit het zuidwes ten langzaam naar de Britse Eilanden trekken. Ons land komt derhalve na vandaag binnen de invloedssfeer van dit druksysteem. Dat betekent toenemende regenkansen tij- - dens de komende dagen. Op donderdag voeren zuidelijke winden daarbij nog betrekke- lijk zachte lucht naar onze om- geving, na donderdag kan ons echter wat koudere, uit noor delijkere regionen afkomstige lucht bereiken. Weersgesteldheid van gisteren temp temp elag Eindhoven mist 18 Oen Helder l.bew. 18 Lh. R'dam mist 18 Twente mist 18 Vllseingen l.bew. 16 Z.-Umburg h.bew. 17 Aberdeen h. bew. 17 Athene niet ontv. - Barcelona onbew. 24 Berll|n onweer 17 Bordeaux mist 19 Brussel l.bew. 17 Frankfort Helsinki l.bew. Innsbruck regen Klagen furt regen Kopenhagen regen Lissabon l.bew. Londen mist Luxemburg zw.bew bew. 13 12 Munchen Stockholm Wenen ZOrtch 19 70 n 14 0.1 n 13 30 n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11