Knappe kinderen zijn niet altijd gelukkig Bollenexporteurs lopen steeds grotere risico's - - iV i/' ÏC K' Brochure over energiebesparing glastuinbouw Kapsel volgens „Flou 157" Eerste herfstweek zette goed in riAND EN TUINBQUW/IN EN OM HET HUIS LEIDSE COURANT. MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 PAGINA 9 De directeur van de Dr. Bi- netstichting, (Landréstraat 176 Den Haag) kwam kortge- eden terug van het vierde wereldcongres voor „Gifted ind talented children" in Montreal Canada, waar 1200 jeïnteresseerden uit 43 Ian* fen samen kwamen. Met Eveline van Dijck, van de Haagse schooladvies en -be geleidingsdienst worden zij ifgevaardigden voor Neder land. Het volgend congres zal over twee jaar op de Fi lippijnen in Manilla plaats vinden. Het is niet altijd een pré voor een kind om meer begaafd te De Dr. Binetstichting (voorzitter dr. J.A. van Oordt) Jbeijvert zich dan ook volwas senen (en kinderen) te helpen die door hun begaafdheden uit de boot vallen. „De maat schappij is niet op over-intelli- gentie ingericht", zegt psycho loge Juanita Rebel. Zoals men zich vroeger niet realiseerde dat er zwakbegaafden zijn, ziet men nu de méér-begaafd heid niet altijd. Een kind dat op school de leerstof sneller en beter verwerkt dan zijn klasgenoten gaat zich vaak geïsoleerd opstellen. Omdat hij nergens moeite voor hoeft te doen, valt hij uit de boot, hij is „anders" net als de minder heidsgroepen die zich „an ders" en dus uitgestoten voe len. De meer dan knappe kinderen worden betweters gevonden, uitslovers als ze altijd als eer ste in de klasse de vinger op steken. 'Hou jij nou 'es je mond, je weet het altijd bete- r'.is 't dan. Nou, dan houdt zo n kind zijn mond en gaat zitten puzzelen". Kleine prof Een buitengewoon begaafd kind interesseert zich al voor sterrenkunde als een ander nauwelijks rekenen kan. Die (inderen passen nergens bij. Ie kunnnen enorm veel weten van een afzonderlijk onder werp, misschien vertellen ze je jop hun zevende jaar alles over leculen en elektronen, laar die kennis heeft geen basis, is zinloos. Een dergelij ke slimmerd wordt of „de klei- Juanita Rebel ne professor" genoemd of hij wordt uitgelachen. Allebei even ellendig. Bovendien is door gebrek aan uitdaging bij het normale leerprogramma het gevaar van denk-luiheid aanwezig. Tijdens de les zitten ze te suffen, ze willen ook niet opvallen door altijd de knap ste te zijn, ze willen geen hoge cijfers, maar de genegenheid van hun vriendjes en misluk ken vaak door hun begaafd heid grondig. Want precies als andere kinderen, vervolgt drs.Rebel, „willen ze een aai over hun bol en die krijgen ze nooit. Als een zwakbegaafde in een isolement dreigt te ra ken, zijn er hondrerd-en-een instanties voor de opvang. Als hij hoogbegaafd is. staat hij alleen. Deze mensen klagen ook altijd dat „ze geen vrien den hebben". De Dr.Binetstichting (twee jaar jong) wil dan ook de bevorde ring van de opvang en bege leiding van hoog-begaafden, die wegens hun capaciteiten in de samenleving moeilijkhe den ondervinden. Dit zijn er niet zo weinig! Vijf procent van de Nederlandse lagere school jeugd is begaafder dan ande ren, d.w.z. zo'n 30.000 kinde ren. Zij worden soms „zonder lingen" genoemd of „be moeials", thuis en in de klas. Dan maar een vijf ,„Op het platteland zijn de problemen dikwijls groter", zegt Juanita Rebel. „Je hebt er minder bibliotheken en an dere ontwikkelingsmogelijkhe den voor leergierigen. De school in het algemeen heeft niet veel begrip voor de hoog begaafde leerling. Een onder wijzer stelde bijvoorbeeld eens voor een knappe bol een vijf te geven als hij een tien had verdiend. „Dit gebeurde en de ouders schrokken zich lam toen ze al die bekende tienen naar „twijfelachtig" za gen duikelen. „Daarmee is een leerling ook niet gehol pen. Met zulke hoge scores hoort hij feitelijk op zijn tiende al naar het VWO te gaan". Speciale programma's In Amerika, Engeland en an dere landen wordt binnen het bestaande systeem meer re kening gehouden met afwij kingen naar boven toe omdat de houding is: „je mag best geleerd zijn als je maar ge woon blijft doen". Er is er- en herkenning dat elk kind recht heeft op de ontwikkeling van zijn talenten. Daarom bestaan over vrijwel de hele wereld speciale schoolprogramma's en aanvullend onderwijs in de vorm van verrijking van het lesrooster, door bijvoorbeeld oworkshops op zaterdagmid dag, zoals op de universiteit van Brits Columbia. In Toron to (Canada) gaat onder leiding van rector H.D.Gutterdge een heel nieuw project van start. „Je moet gaan opletten als een kind vóór de tweede of derde klas vlot een boek leest", oordeelt men. Extra oefenstof is dan gewenst, er moet een klimaat geschapen worden waarin kinderen van dit niveau zich aanvaard voe len, een categorie op zichzelf vormen die een potentiële bij drage kan leveren tot heil van de mensheid. Op politiek, ar tistiek- of wetenschappelijk gebied. Tenslotte noemt Juanita Rebel enkele vormen van benade ring, die in Canada aan de rode zijn gesteld: een versneld doorlopen van het schoolpro gramma, jonger naar school gaan, een of meerdere klas sen overslaan (gevaar voor aanpassingsproblemen met oudere kinderen), speciale klassen of scholen instellen en verdiepings- of verrijkingspro gramma's maken, die in of na schooltijd worden gegeven. De inhoud kan gevarieerd zijn, maar boven normaal knappe kinderen krijgen dan in ieder geval gelegenheid om te gaan met speel- of klasgenoten van hetzelfde niveau. In Nederland loopt men op dit gebied ach ter bij andere landen. De Ne derlandse professor dr.Vele- ma zei eens: het mag niet zo worden dat de meest begaaf den gaan behoren tot de kan sarmen. „Hopelijk worden deze door het nieuwe kabinet beter aangepakt dan in het verleden, besluit mevrouw Re bel. TINY FRANCIS Alexandre met „Loulou". „Hollywood" van Alexandre is uiterst romantisch uitgevallen. Maar het past dan ook bij een grootse velours avond cape met barbaarse opstaande door gestikte kraag en kroon in de vorm van een gladde gouden band. Samen met Thierry Mugier maakte Alexandre dit winterkapsel voor me vrouw met klasse. De onlangs gehouden presentatie van de men. De naam is „Flou 157" (in korte- en nieuwe haarmodelijn van het Syndicat de la lange versie). haute coiffure" toonde een voorkeur voor Alexandre de Paris liet zich natuurlijk even- het „verzorgde" kapsel, waarschijnlijk om te min onbetuigd. Hij onderstreept met zijn passen bij de zwierige vrouwelijkheid in de kapsels de officiële Parijse opvatting, mode. De keus viel op een lijn, die de lokken Resumerend: Deze winter hebben we Veel vrijheid geeft en het gelaat mooi laat uitko- Haar I Kort* versie van de „Flou". Krullenhoofd van het Syndicat. Ornamenten in het haar voor de komende winter. Ze worden vooral in jeugdige lokken gestoken of gepind in de vorm van strikken, bloemen en clips in de kleuren: goud, fuchsia, he melsblauw, ivoor, rose, rood en marine. Het is mede een gevolg van de matige gang van zaken in de export, dat het met de bloemen niet zo best wil vlotten. Er moet dan ook gesteld dat het prijsbeeld aan de veiling te wen sen overlaat, op enkele gunstige uitzonderingen na. Afgelopen week kwam er in het algemeen weinig verandering in de gang van zaken aan de CCW$. Een goede uitzondering was er voor wat betreft het snijgroen, de tros- en de standaardanjers. Dat was mede te danken aan het feit dat de aanvoer van anjers ongeveer twee miljoen verminderde tegenover voorgaande week. Maar wel mag worden gesteld dat het met de kwaliteit goed zat ën ook dat werkte mee aan een goede afzet. Ook de aanvoer van trosanjers is afgenomen en kwam beneden de tien miljoen. Het aanbod van freesia nam weer wat toe. Zo langzamerhand kan ruimer aanvoer bloemen uit de landen de Derde Wereld tegemoet worden gezien en ook Israël zal rui mer aan de markt komen, oök al zijn er beperkende maatre gelen voor de import. Opvallend matig is de belangstelling van Duitse kopers. Wat gunstiger gaat het met de export naar an dere landen zoals Engeland en Frankrijk. Uit de jongste cijfers is gebleken dat de huismoeders in West-Duitsland het wat rustiger aan doen met bloemen in huis. Anderzijds moet ook worden vastgesteld dat bijvoorbeeld Kenia, Israel en Colum bia stevige concurrenten zijn, waarmee terdege rekening moet worden gehouden. Met de export van chrysanten uit ons land gaat het wel goed. Blijkens de jongste cijfers hadden de twaalf Nederlandse bloemenveilingen over de maand augustus een omzet van 144 miljoen gulden, hetgeen 18 procent meer is dan vorig jaar om deze tijd, waarbij het voornamelijk de snij bloemen waren die tot de stijging bijdroegen. Intussen heeft het bestuur van de CCWS besloten om na de geslaagde proefperiode, de troschrysanten per stuk te veilen voor dege nen die dat wensen, naast het veilen per bos van minstens vijf takken. Overigens is gebleken dat de groei van potplantenver koop via het bemiddelingsbureau zich voortzet, in de afgelo pen maand met bijna 70 procent bij een totale aanvoerstijging met ruim 37 procent. Gemiddelde prijzen afgelopen week wa ren alstroemeria 3087,-amarillys 5874, bouvardia 4077, anthurium 1.103.30, asparages 17—42, anjers 4274, tro sanjers 3067, troschrysanten normaal 7055, freesia 23 62. Afgelopen week bleven de potplanten nogal achter bij de bloemen in de prijzen, maar de omzet zelf kan gunstig worden genoemd. In het algemeen zette de eerste herfstweek van de bloemen goed in. Er is een nogal sterke wisseling niet alleen in de aanvoerhoeveelheden, maar ook in de bloemsoorten, .waaronder ook de chrysanten gerekend mogen worden. De keuring van chrysanten met betrekking tot het optreden van de mineervlieg en Japanse roest, wordt met de noodzakelijke gestrengheid toegepast, gezien het belang tot handhaven van de export, vooral wat Engeland betreft. Op het terrein van de CCWS is een begin gemaakt met een nieuwe opstelling van de bewegwijzering, mede als gevolg van de jongste uitbreidingen. Er zijn speciale borden geplaatst met drie kruispunten voor de verschillende richtingen van aanvoer. Er zullen in de naaste toekomst meerdere aanwijzingen worden geplaatst wanneer de gebouwen verder nog zijn uitgebreid, hetgeen een sneller aan- en afvoer kan bewerkstelligen. De enorme uitbreidingen welke de laatste jaren hebben plaatsgevonden, maakt een juiste aanwijzing noodzakelijk. De bloembollenexport naar Zweden loopt terug. Zowel in kilo's als in guldens. Neem de tulpen. Exporteerde men in 1978 nog 169 miljoen stuks naar Zweden, een jaar later hield het met 154 miljoen stuks al op. Vorig jaar steeg de uitvoer tot verbazing van vriend en vijand weer tot 164 miljoen stuks, maar dat aan tal, zo zeggen de insiders, kan men voor dit jaar wel verge ten. Voor Zweden moet op een terugval van zeker 10% worden gerekend. Ook andere bloembollen zoals lelies, iris sen en narcissen worden in Zweden steeds minder ver kocht. Alleen de hyacintenom- zet vertoont een meer con stant beeld. Die blijft rond 15 miljoen stuks schommelen. Gouden tijden voorbij De oorzaak van dat alles? Om te beginnen zijn de gouden tij den ook voor Zweden voorbij. In de sierteeltsektor waren het ook daar vooral de stijgende energiekosten die de kleinere en middelgrote bedrijven die puike kwaliteit gebruikten en voor de bollen niet op een gulden per 100 meer of min der keken. Dat soort afnemers is voor een groot deel wegge vallen. Broeifabrieken Daar tegenover ontstonden mammoetbedrijven, die enor me aantallen bollen gebruik ten, de zgn. broeifabrieken, die voor vier, vijf miljoen tul pen hun hand niet omdraaien. Een concentratie van het ko persbestand dus en dat bete kende voor de exporteur dat hij met steeds scherper ge stelde offertes moest gaan werken, wilde hij de order niet missen, want de eigenaren van de broeifabrieken speel den natuurlijk de exporteurs tegen elkaar uit. Men kreeg dus te maken met steeds min der, maar steeds grotere afne mers en een steeds fellere prijsconcurrentie. Risico's Dat impliceerde ook dat het betalingsrisico voor de expor teur beduidend groter werd. Eén broeifabriek koopt voor een volwassen kapitaal aan bollen. Betaling bij ontvangst is er niet bij. Dat is in de bloembollenexport en spe ciaal in de broeiershandel nog nooit het geval geweest. De exporteur heeft in het ver leden zijn klanten op dit punt veel te veel verwend. Hij lever de de bollen „op de lat" en gebruikte een lang crediet mede als verkoopargument. Vroeger werden de bollen die in september waren geleverd pas in maart betaald. Nu moet hieraan onmiddellijk worden toegevoegd dat de bollenex- porteur dat ook gemakkelijk kon doen. Want hij betaalde de bollen die hij van de kwe ker had gekocht, ook pas in maart. De kweker fungeerde dus zo'n beetje als geldschie ter en de exporteur kon daar mooi weer van spelen. Want als de kweker zijn duiten eer der wilde hebben, dan kon dat In de meeste gevallen wel, maar dan trok de export wel een bepaald percentage van des kwekers tegoed af we gens, zoals dat heette... ver vroegde betaling. Met andere woorden: de producent be taalde rente over zijn eigen geld. Later werd besloten dat de vorderingen vpn de kweker eerder betaald moesten wor den. Een deel met 1 novem ber en een deel met maart. Toen dit voorstel in behande ling kwam, betoogden de ex porteurs in alle toonaarden dat ze nu de helft minder bol len zouden kunnen verkopen. In de praktijk is daar echter nimmer iets van gebleken... Het is enkele jaren geleden met veel moeite, veel onder handelingen en veel diploma tie voor elkaar gekomen dat de exporteurs accoord gingen met betalingstermijnen die voor de kweker weer wat gun stiger waren. Requiem-mis r V Broei-„fabrieken" trekken miljoenen tulpen in bloei Zoek het maar uit krijgen hun bollen dus op ere- diet, maar als het bij zo'n gro te onderneming door de een of andere oorzaak stuk loopt, dan heeft de leverancier zijn hals mooi in een Zweedse strop gestoken. In het recente verleden toen men met veel afnemers te maken had, was Nu wordt van kwekerszijde wel eens gezegd: „Dat is niet mijn pakkie-an. Dat zoekt de exporteur maar uit". Daar is misschien wat van waar, maar daarmee is het probleem de wereld niet uit. Het is nog al tijd zo dat het eind de lasten ^Vr!finClrm^9eA?reidAen *^1. E" dat «ind iS in dit veel minder groot. Als nu éen geval wel de kwekerij. Natuur- heel (grote klant ten onder gaat, dan kan de bollenexpor- teur in vele gevallen voor zijn onderneming ook wel de Re quiem-mis laten lezen... lijk zal men in het buitenland altijd bollen blijven verkopen, maar als iets scheef gaat en de exporteur komt in de pro blemen, dan zal eerst hij maar een jaar later de kwekerij het op zijn brood krijgen. Het be talingsverkeer in het bollenvak is een probleem dat niet een- twee-drie aan een oplossing geholpen kan worden. Hét antwoord zou zijn: verkoop de bollen alleen op de conditie: „Betaling bij ontvangst". Maar historisch gegroeide beta lingsdata kunnen niet op korte termijn gewijzigd worden. Nog afgezien van de vraag hoeveel broeiers in het buitenland in staat zijn boter bij de vis te geven!... De glastuinbouw gaat een moeilijke periode tegemoet. Een van de oorza ken Is de onvermijdelijke stijging van de energieprijzen, die in het verschiet liggen. Gelukkig is de tuinder niet weerloos. Via energiebesparende maatregelen is het mogelijk het aard gasverbruik zeer drastisch terug te brengen. Nederland Is momenteel de grootste exporteur van glastuinbouwproduk- ten in de wereld. Veruit het leeuwen deel van deze export gaat naar West-Duitsland. Als men deze voor aanstaande positie wil blijven behou den, dan is het van vitaal belang om de energiebesparende maatregelen ook daadwerkelijk op de bedrijven toe te passen. Om de tuinder hiertoe te stimuleren, heeft het ministerie van landbouw en visserij in overleg met het Landbouwschap een be schikking energie besparende maat regelen in de glastuinbouw opge steld. Daarbij wordt 270 miljoen gul den aan subsidie bechikbaar gesteld. De regeling is evenwel nog niet defi nitief, aangezien de Europese Com missie nog haar goedkeuring eraan moet geven. Bahalve de ruime voor lichting, die de consulentschappen aan deze regeling geven heeft de Ra- bobankorganisatie een voorlichtings brochure samengesteld, waarin een handleiding wordt verstrekt vóór kri tisch investeren in engeriebesparen- de maatregelen. De brochure kwam tot stand in samenwerking met het ministerie van landbouw en visserij, het, landsbouwschap, het publiciteit- steam van de consulentschappen in algemene dienst groenten en bloe men, het Landbouw Economisch In stituut en het instituut voor mechani satie arbeid en gebouwen. Met deze brochure wordt beoogd, dat de tuinder zelf gaat berekenen welke combinatie van energiebespa rende maatregelen voor zijn bedrijf optimaal is. De bouwstenen en de re kenmethode worden in de brochure aangereikt. Het creatieve „pas en meet"-werk moet de tuinder zelf doen. De brochure behandelt ten eerste de vraag wie er voor een bijdrage in het kader van de beschikking energiebe sparende maatregelen in de glastuin bouw in aanmerking komt. Voorts staat erin voor welke maatregelen subsidie kan worden ontvangen, wanneer dit gebeurt en hoe. De aan vraagprocedure is als volgt: eerst dient men men met behulp van de formulieren EB1 en EB2 (bladz. 8-11) de aanvraag in. De tweede stap is dat men met behulp van het formu lier EB3 (bladz 12-13) het energiebe sparingsplan indient. Vervolgens meldt men via formulier EB4 de energiebesparende investeringen (bladz. 16-20) aan. En tenslotte dient men de opleveringsverklaring (bladz. 14) in. Het onderdeel „Het opstellen van het energiebesparingsplan" (bladz. 16- 20) is een handleiding voor het bere kenen van het rendement van ener giebesparende maatregelen. Hierbij zijn globaal de kosten er besparin gen per maatregel aangegeven, waarbij ook gewezen wordt op pro- duktiederving door lichtverlies. Voor sommige isolerende kasdekken kan dit laatste meer dan twintig procent bedagen. Dit aspect is van groot be lang, omdat voor sommige lichtge voelige teelten het percientage pro- duktieverlies zelfs nog groter is dan het percentagee lichtverlies. Ten slotte wordt de financierng van ener giebesparende investeringen aan de hand van een voorbeeld in de bro chure behandeld, in bijlage 1 is voorts uiteengezet hoe het genor meerde energieverbruik, dat uitgang punt voor de beschikking is, bere kend kan worden. Voor vakmensen zou deze bijlage ook buiten het ka der van het sector beleid nuttig kun nen zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9