WW, lecordaan tal bezoekers bij Beestenspul Leidse bevolking nogal honkvast iSiSiG haal het bij QIGROS Piraten „slaags" 'ttsmcmdotuhet weet! mzüNïNze NtEtiwEmmm MARGARlN&mZEN: DISKD pakje 250 gram 29 BLUE BAND pakje 250 gram _B3 GDÜDfl'S GLORIE Cl.43 BONA pondskuip 166 BECEL kuipje 250 gram 1.10 BAR EN BRAAD 200 gram 75 f.000 PERSONEN P DIERENSHO W FLINKE TOENAME IN BINNENSTAD Vijf Leidse kunstenaars in De Waag Nieuw Mierennest geopend AGDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 28 SEPTEMBER 1981 PAGINA 3 Lila In het kader van de actie „Leiden informeert zich over Latijns-Amerika" heeft het club- en buurthuis In de Vrolijcke Arke aan de Pieterskerkkoorsteeg 15 een aantal activiteiten op het programma staan. Morgen wordt een aantal korte films gedraaid, waaraan een discussie is verbonden. Kinderen kunnen Chileense hapjes klaarmaken, 's Avonds wordt de film „De moed van bet volk gedraaid". Woensdagmiddag zijn er de hele middag activiteiten voor de kinderen. Donderdag' middag treedt een Chileense volksdansgroep op en 's a- vonds wordt de film „De verraders" gedraaid. Vrijdag worden weer korte films gedraaid en is er weer een discussie. De hele week is er in het clubhuis een ten- tonstelling over Latijns-Amerika gedraaid. Informatieavond De gemeente houdt woensdag een informatieavond in het Buurtcentrum Morschwijk aan de Topaaslaan 19. Op het programma staan de plannen van de gemeente met een terrein aan de Turkooislaan, een terrein tussen de Dia mantlaan en de Robijnstraat en een stukje grond tussen de Opaalstraat en de dr. Lelylaan. Aan de Turkooislaan wor den 34 woningen gebouwd. Het bouwplan wijkt af van het bestemmingsplan Haagse Schouw, dat bepaalde dat er ga rageboxen met bovenwoningen gebouwd zouden worden. Tussen de Diamantlaan en de Robijnstraat komen 86 twee- en drie kamerwoningen, die in maximaal vier lagen gebouwd worden. Het bestemmingsplan Morskwartier dat voor dit gebied geldt, bepaalde nog dat het gebied voor bij zondere doeleinden en groenvoorzieningen gebruikt zou worden. Tussen de Opaalstraat en de dr. Lelylaan wordt een kantoor neergezet voor de Leidse Spaarbank en de Be drijfsgeneeskundige Dienst. Volgens het bestemmingsplan was het gebied bestemd voor parkeergelegenheid en groenvoorziening. De plannen liggen in de bibliotheek in het Morskwartier ter inzage. Vrijen De groep „Vrouwen praten over vrijen" onder leiding van de bekende sexuologe Ariane Amsberg gaat mor gen weer van start in het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79. De groep komt voortaan elke vierde dinsdag van de maand bijeen vanaf acht uur. De deelneemsters kunnen zelf bepalen over welk specifiek onderwerp ze willen praten. Kinderfilm K&O draait woensdag in de Kapelzaal van haar gebouw aan de Oude Vest 45 een serie tekenfilms met bekende stripfiguren als Popeye, Daffie Duck en Woody Woodpec ker. Een kaartje kost drie gulden en kan gekocht of besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. LEIDEN Televisiepiraten zijn zaterdagavond 'slaags' geraakt op de buis. De oudste piratenzender van Leiden, de PTV, kreeg het aan de stok met een nieuwkomer, die onder de naam Rainbow de ether pe netreerde. Het was zaterdagavond overvol op de kabeltelevisie. 'Sleu telstad' verzorgde een uitzending na afloop van BRT, een onbekende piraat uit Woerden bracht een uitzending op Dld2 en PTV zond uit op Did 3. Daarbij had de PTV, voor het eerst weer terug nadat geruime tijd geleden de zendap paratuur in beslag was genomen, de zender niet voldoende getrimd zodat de legale uitzending van Did 1 danig werd gestoord. Op het moment dat de PTV met de uitzending begon, wilde ook Rainbow de ether in. PTV won de „beeldworsteling", maar Rainbow wist wel enkele malen de uitzending te storen. Na afloop van de PTV-film werd de nieuwe piraat beschimpt. Vervolgens begon Rainbow toch een uitzending, die van een uitstekende kwaliteit bleek. Deze nieuwe piraat liet daarbij weten in de toekomst wekelijks, waarschijnlijk op de zaterdagavond, te zullen uitzenden. Vele jeugdige bezoekers probe Hanneke Mol (10) uit het Bra bantse Teteringen werd uitge roepen tot 'Kinder-dieren- vriendin van het Jaar'. Zij heeft de titel te danken aan het grootbrengen van drie ko nijntjes, die door haar buur man waren gevonden. Anneke Louwman (Dierenpark Wasse naar) beloonde haar met een blinkende bokaal. Verder was natuurlijk de ge hele Groenoordhal een plaats, waar de kinderen zich opper best amuseerden, maar enkele speciale attracties maakten er speciaal voor hen iets extra's van. De agrarische school uit Oegstgeest had iets heel bij zonders. Twee kunstkoeien stonden de jonge bezoekers ter beschikking om te proberen het melken (van water in dit rden de kunstkoe uit. geval) onder de knie te krij gen. Volgend jaar zal de kunstmatige veestapel, uitge breid moeten worden om de grage melkers allemaal aan hun (uier)trekken te laten ko men. Het optreden van het kindercircus 't Kraaienest uit Den Haag boeide eveneens vooral de jongste bezoekers, die de capriolen van de Hage naars aandachtig volgden. De paarden en pony's van de Lei- derdorpse ruiterclub Liethorp waren met een speciale taak opgezadeld: een groot aantal kinderen heeft tijdens Bees tenspul een eerste paardrijles ondergaan. En dan was er nog de kind-hond-show, die duide lijk maakte, dat bazen inder daad op hun hond gaan lijken. Het was de bedoeling, dat de kinderen zich hadden ver kleed in de stijl van de streek waar het hondebeest vandaan komt. Een baas van een peki nees bijvoorbeeld, verscheen in Chinese kledij. De volwas sen bazen deden hetzelfde, maar dan plotseling onder de noemer 'concours d' élegance'. Gisteren besteeg de straatto neelgroep 'Het Ei of De Kip' het podium om de laatste voorstelling voor dit seizoen van het gelijknamige toneel stuk op te voeren. Met het uit stekende stuk ageren de spe lers tegen de bio-industrie in het algemeen en de legbatte rijen in het bijzonder. De Die renbescherming subsidieert de voorstellingen. Het was tevens de honderdste opvoering van 'Het Ei of De Kip'. Reden voor een welverdiende huldiging. Behalve de straattoneelgroep it advertentie n (NTETARIEVEN 1 lARDEPOSITO'S. r optijd Vaste Rente i ijaarU'^% jaarlV/i% I IjaarlV/2% i ijaarlV/i% ijaar10 Mjaar9 Nadere informatie: 11U-5918014 of haai de folder op het postkantoor. postgiro rijkspostspaarbank 9 iEN Het Beestenspul Groenoordhal trok het open weekeinde iets dan 44.000 bezoekers, •ecord. Voor het eerst de grootse dierenshow een bepaald motto ge en: 'kind en dier'. Het is ker edoeling, dat Beesten- 00 *n de volgende jaren len.fs in een ander teken Dit jaar was het even- jt dus toegespitst op 3 3( ren. Menig kind vleide in het hooi naast een g schaap van de kin- terderij, vingertjes wer- door de tralies van gestoken om pluizige iekoppen te aaien, de to lel werd beklopt en be- kortom, ieder zijn eigen iet. Daar ging het om is Beestenspul '81: het ■deren van de vriend- tussen mens en dier et doordringen van de eren van hun verant- Sd delijkheid ten opzichte rn- de dierlijke aardbewo- trees, dat het ontbreken bekende artiesten een er bezoekersaantal tot ge- zou hebben, werd geens bewaarheid. Door de pe- I ire artiesten niet in net V- ement te betrekken, werd ^geld uitgespaard. Op' die 'r konden de organisato- toe besluiten een groot commerciële stands ins te weren. Daarvoor <laats kwamen instellin- [die zich beijveren voor de Iwording van de mens verantwoordelijkheden :ichte van de dieren, as de schrijver/tekenaar Poortvliet volgens ve- iierenliefhebber bij uitstek lie Beestenspul officieel de. Dat deed hij door Do- Wesseling (12) uit Voor alen een veijaardagscadeau armen te drukken: een afkomstig uit het Leidse Dat was het eerste voor van 'kind en dier' tijdens tenspul. Ook werd een ivriendje gehuldigd. ISIRAAK ILUKT: antoor si sloopt DEN Aan een kan tje van het Motorhuis m de Vondellaan is in de 30 it van donderdag op **lag voor enkele tiendui- en guldens schade aan- :ht door een aantal in- w ers. De dieven probeer- ht tevergeefs de kluis uit 2 nuur van het pand te Sten. lieven kwamen het pand, )s staat van de overige ge- 'en van dë autodealer, w ïn via het dak. Daartoe ite zij een gat van vijftig rijftig centimeter in het Met een takel en een paar en werd geprobeerd de i uit de muur te trekken. Bbrekers staakten hun ac- Biten toen bleek, dat de ■en van het gebouw ontzet ^ten en het gebouw moge zouden instorten. In de i zat een paar duizend gul- De laatste hand wordt gelegd aan het uiterlijk van dit poedeltje, alvorens hij naar de keurmeesters gaat. Fietser aangereden VOORSCHOTEN Een 33- jarige fietser uit Voorscho ten is zaterdag gewond ge raakt aan zijn hoofd en knie bij een aanrijding. De fietser reed op de Veurse- weg richting centrum. Een 41- jarige automobilist kwam van af de Schoolstraat de Veurse- weg op rijden en zag daarbij de fietser over het hoofd. Het slachtoffer is naar het St. Eli sabeth ziekenhuis in Leider dorp overgebracht. De 10-jarige Hanneke Mol, dierenvriendin van het jaar. deden ook andere instellingen het nodige aan het 'bewust wordingsproces' van de bezoe kers. Enkele commerciële stands waren vervangen door bijvoorbeeld de Dierenbe scherming, het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie en de Stichting Zeldzame Huisdieren. Zo wekte het bij de stand van de laatstgenoem de Stichting soms verwonde ring, dat een koe en een schaap tot de zeldzame huis dieren gerekend worden. Zo is het echter niet, want het schaap en koebeest in kwestie waren respectievelijk een heus Drents Heideschaap (geflan keerd door het Friese Melk- schaap) en de Lakenvelder koe. In de filmcabine bleek constante belangstelling te be staan voor een serie films. On der meer over een asiel in Ja karta, dat door de Dierenbe scherming wordt gesteund. De Stichting Leids Dierenasiel was zoals vanouds van de par tij en het werd een heugelijk weekeinde. Alle aanwezige dieren, die een tehuis zochten, vonden er een dankzij de be zoekers van Beestenspul. LEIDEN Het verloop van de bevolking is in 1980 vrij gering geweest. In bijna alle stadswijken deed zich dit verschijnsel voor. De bevolking van Leiden nam vorig jaar met 200 (0,2 procent) toe, zodat er per 31 de cember vorig jaar 103.246 mensen in Leiden woonden. Dit meldt het gemeentelijk bureau statistiek in een rapport met als titel „De bevolking van Leiden naar stadswijken per 31 december 1980". In de binnenstad nam het aantal inwo ners in 1980 met 198 personen toe tot 14.215. Hiermee is ruim éénzevende deel van de bevol king in de binnenstad gehuisvest. Een groot deel van de toename in de binnenstad deed zich voor in de stadsvernieuwingsgebieden, de wij ken Levendaal Oost, Haver en Gort en het He- rengracht-Zijlsingelgebied. De bevolking van het Waardeiland nam met 73 procent toe. Deze exeptionele stijging is een gevolg van de ople vering van 184 woningen. Van eeh duidelijke stijging was ook sprake in de Lage Mors en de Hoge Mors, met respectievelijk 418 en 337 in woners. Dit wordt veroorzaakt door nieuw bouw in Boekhorst en Koppelstein. De bevol king van de Merenwijk nam slechts met 0,9 procent toe. Dit is het laagste groeipercentage sinds de start van de bouw van de wijk in 1970. De Merenwijk telde per 31 december 1980 17.021 inwoners. In de overige stadswijken gaf het inwonertal slechts zeer kleine wijzigingen te zien. Eind vorig jaar woonden er 25.200 gezinnen in Leiden. Dat is een afname met 218. In tegen stelling tot de voorafgaande jaren was de afna me van het aantal gezinnen groter dan van de gezinsbevolking met als gevolg dat de gemid delde gezinsgrootte na jaren te zijn afgeno men een kleine toename vertoonde. Het ge middelde steeg van 3,128 naar 3,133. Tweeper soonshuishoudens, waarvan de partners niet zijn getrouwd zijn, hierbij buiten beschouwing gelaten. De gezinsgrootte was met 3,5 het grootst in de Merenwijk. Het aantal alleen staanden nam met 748 toe en bedroeg op de ge meten datum 24.294. (Hierbij dient men te be denken dat samenwonenden als alleenstaanden worden getelt.) Dit aantal vertoont al een aan tal jaren een stijgende tendens. In de binnen stad is 56 procent van de bevolking alleen staand. De aanwezigheid van veel woningen voor be jaarden, studerende en werkende jongeren in bepaalde wijken, kan grote afwijkingen van het gemiddelde tot gevolg hebben. 13 procent van de bevolking was ouder dan 65 jaar. In het Me- renwijkdistrict (3,9 procent) was dit percentage het laagst en in het Roodenburgdistrict het hoogst (19,5 procent). Per 31 december waren er in Leiden 46.938 gehuwde en 47.122 onge huwde personen. LEIDEN Het Waaggebouw aan de Aalmarkt staat tot en met 1 oktober weer in het teken van de kunst. Vijf Leidse kunstenaars en kunstenaressen exposeren dan met hun meest recente werk. De groep bestaat uit Marry Ho- vig, Annie Goddijn, Trees Klijn, Harry. Roeleven en Willem van Scheyndel. Enkele opmerkingen van de kunstenaars over hun werk. Marry Hevig: „Mijn grafi sche werken zijn 'verhalen', die voortko men uit invloeden van buitenaf en uit persoonlijke emoties. Op deze manier poog ik een eigen taal te ontwikkelen in de hoop, dat er zo een gevoelsmatige dia loog ontstaat tussen de toeschouwer en mijn werk. Directe herkenning sluit ik dijn: „Het plezier in het werk staat voor op. Tekeningen, die buiten in de duinen zijn gemaakt, zijn het uitgangspunt voor mijn etsen. Ik kijk hoever ik kan gaan in het weglaten, hetgeen lijdt tot grote verso bering^ van zowel lijn als kleur". Trees Klijn: „Het gebruik van steeds weer be paalde vormen of voorwerpen als uiting van mijn ideeën en gevoelens heeft een heel eigen iconografie doen ontstaan. Ruimtelijke effecten intrigeren me en worden belangrijker in mijn werk. Textu re en meer en meer ook de kleur zjn de belangrijkste middelen om dit te verwe zenlijken". Harry Roeleven: „Eenvoud en vrijheid staan hoog genoteerd. Ik werk voornamelijk in gewoon staal, dat door roest. Voor mij is dat een teken van ein digheid. Als een beeld staat dan is het goed". Willem van Scheyndel: „Primair ligt het plezier in het doen. Mijn werk is abstract, maar bijzonder suggestief. De voorstelling appeleert aan de fantasie van de kijker. Ik maak dingen, die ik graag wil zien en die er in het dagelijks leven niet of nauwelijks zijn. Juist daarom maak ik ze zelf". G. Gründeman kerkelijk onderscheiden LEIDEN Tijdens een informele bijeenkomst heeft deken J. Schlatmann van Leiden vrijdagavond aan mr. G.W.M. Gründemann de versierselen uitgereikt, behorende bij de onderscheiding van ridder in de orde van St. Silvester. Mr. Gründemann bekleedt sinds vele jaren een reeks functies in bestuurlijke organisaties van het katholiek onderwijs. Kort gele den heeft hij het voorzitterschap van de commissie buitenge woon onderwijs en het lidmaatschap van het bestuur katholiek onderwijs Leiden neergelegd. Voetballer trapt ruit in LEIDEN Een voetballer van de vereniging Noord wijk heeft zijn club zaterdagmiddag een „slechte" naam bezorgd. Het seniorenelftal waarin hij meespeelde, was op bezoek bij Unitas. Een schot van de Noordwijker op het Unitas-doel was dermate slecht gericht, dat het achter het doel van het voetbalveld ver dween en op een auto belandde, die over de Boshuizerkade reed. De oudste bezoeker van club- en buurthuis „het Mierennest", de heer Verlind (94) heeft zaterdag het nieuwe gebouw aan de Morsweg geopend. De buurtbewoners zijn bijzonder blij met dit nieuwe onderkomen. Het nieuwe Mierennest heeft een meer vriendelijk en open karakter, meer ruimte en dus meer mogelijk heden dan het oude gebouw, dat hoge kleine raampjes had en kil aandeed. Er zijn veel zalen voor allerlei activiteiten van verga deringen tot en disco-avonden toe. Redenen genoeg voor 'de Mors' om er in het gemeenschappelijke huis een feestelijk week einde van te maken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3