Schmidt bezuinigt te weinig op uitkeringen Planbureau rekent op lager groeicijfer HÓÓGSTE RENTE Polen doet concessie aan Solidariteit innacht ide ►mertijd: lokken uur terug WESTDUITSE BONDSRAAD: Khomeiny draagt deel macht over eseph Granville at weer toe Beveiligingskoorts 4/0 'meubeldorp1 .modetheater] ©oma/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Zaterdag 26 september 198171e jaargang no. 22076 Chaplinfilm „De grote dicta tor" vanavond op Ned. II om 2o.27 uur. Op Ned. I om 19.50 uur Tony Curtis als ontsnappingskunste naar Houdini. Morgen op Ned. I om 19.50 uur Simonskoop met John Travol ta en op Ned. II om 21.15 uur herhaling „De katvanger". Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, waarvan sommige met onweer. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Krachtige, langs de kust harde zuidelijke wind. Margarine goedkoper tijdschriften duurder DEN HAAG Een pakje margari ne van 250 gram wordt binnenkort vier cent goedkoper en een pakje halvarine twee cent. De fabrikan ten zullen hun prijs maandag ver lagen. Afhankelijk-van de voorra den bij de winkelier zal de consu ment die prijsverlaging pas enige tijd later merken. Abonnementen en losse nummers van tijdschriften gaan met ingang van 1 oktober met gemiddeld 2,6 procent omhoog. Minister Terlouw van economische zaken heeft de uitgevers toestemming gegeven voor de prijsverhoging op grond van sterk gestegen papierkosten en drukkerstarieven. Prinses bedankt voor medeleven DEN HAAG Prinses Juliana heeft via haar particuliere secretariaat haar dank betuigd voor de „overgrote hoeveel heid van goede wensen en warm medeleven" die ze heeft ontvangen tij dens en na haar verblijf in het Utrechtse acade mische ziekenhuis. „Het is mij niet mogelijk an ders dan langs deze weg mijn bijzonder grote en hartelijke dank voor zo veel sympathie over te brengen", aldus de prin- Morgen geen Sunday Times LONDEN Het vermaar de Britse zondagsblad „Sun day Times" zal als gevolg van een drukkersstaking morgen niet verschijnen. Gistermiddag liep het ulti matum van de directie af, waarin de drukkers werd gesommeerd weer aan het werk te gaan. Zij eisen ho gere lonen en aanstelling van meer personeel. De lei ding van de krant weigert dit. Er zouiden al genoeg drukkers zijn en een hoger salaris zou een verhoging van de loonkosten met 28 procent betekenen. y. IAAG De zomertijd a voorbij. Nederland CL andere EEG-landen tegelijkertijd het in verloren uurtje weer de komende nacht de én uur terug te zetten, ie uur vannacht is het ur en gaat de winter- ficieel in. nd en Ierland doen nee. Om het ingewik- te maken, beëindigen verzeese buren de zo pas op 25 oktober, evolg is dat tot die da- tijd in alle EEG-lan- itzelfde is, met uitzon van Griekenland het een uur later is. dit land zo oostelijk loet de Griekse tijd ge- ijven aan die van Tur- Roemenië, de Sovjet- in Finland. Oost-Europese landen overigens mee met de tijdregeling en ook aan klokken dit week- op wintertijd. Evenals ekenland blijft het er altijd een uur later de Westeuropese lan ds na 25 oktober ook and en Ierland de klok etten, is het daar weer ur vroeger dan in de entale EEG-landen. eze verwarrende situa- mt pas een eind als er liforme zomertijdrege- oor alle landen in de s opgesteld. Vooral het en treinverkeer zou- ar zeer bij gebaat zijn. is een woordvoerder lerkeer en Waterstaat zo'n regeling zoveel jereiding, dat een uni- i EEG-zomertijd niet 1983 is te verwachten. and dat zich niets gele- lat liggen aan een geza- (uJjke tijdregeling is Joe- t ,vië. Om de chaos nage- 'clompleet te maken voe- e Joegoslaven in okto- {list een wintertijd in nger van het daglicht -otJiieten. Vergeleken bij oegoslavische winter- het dan in Nederland en uur later, ad jaar zullen dezelfde d meedoen aan de zo- jd als dit jaar, hoewel erland dan misschien boot valt. Volgens de rse ambassade zijn er lijk nogal wat negatie- icties op de zomertijd baJ 'lijk glp Dresselhuys dekenhuis 'DAM De actrice Dresselhuys heeft gis- het ziekenhuis „De in Zaandam verlaten, trice raakte afgelopen ^dag gewond bij een tersongeluk op de Coen- lweg in Amsterdam, Qeen busje waarin zij Irie vrouwelijke colle- p weg was naar een re- tegen de vangrail en over de kop sloeg. ie andere actrices, Re- loutendijk, Suze Broks aria van Faassen, liepen st ongeluk lichte ver ingen op. De chauffeur ongedeerd. BONN - De bondsraad, de „eerste kamer" van het West- duitse parlement, heeft de be groting die de socialistisch-li- berale regering van Bonds kanselier Helmut Schmidt voor 1982 heeft ingediend gro tendeels verworpen. In de Bondsraad, die wordt ge vormd door afgevaardigden uit de deelstaten van de Bondsrepubliek, heeft de op positie het voor het zeggen. De christendemocratische partijen CDU en CSU vinden dat de regering niet genoeg bezuinigt op de sociale uitke ringen. De regering Schmidt meende voor 1982 al een heel sobere begroting te hebben ingediend die gekenmerkt wordt door belastingverhogingen en bezuinigingen op de uitgaven ten be hoeve van het welzijn. De kinderbij slag bijvoorbeeld wordt volgend jaar verminderd. De Bondsraad heeft deze posten geschrapt en zijn eigen, dieper snijdende bezuinigingen op de sociale uitkeringen aangebracht. De twee verschillende begrotingen worden nu onderwerp van studie in diverse parlementaire commissies voordat de begroting in tweede le zing in de Bondsdag wordt behan deld. Als de Bondsraad ook het re sultaat van die behandeling ver werpt, moet er een bemiddelings commissie uit leden van de twee ka mers van het Westduitse parlement worden ingesteld. Niet thuis De werkloze me taalbewerker Wilf Aves legde barrevoets een kleine vijfhon derd kilomter af om premier Thatcher een petitie aan te beiden. Helaas, toen hij bij Dow ning Street 10 aanbelde, bleek de vrouw des huizes juist te zijn vertrokken naar Bahrein TEHERAN Ayatollah Khomeiny heeft gisteren een deel van zijn bevoegdhe den overgedragen aan aya tollah Ashiq Montazari. Deze mag voortaan de leden benoemen van het hoogste rechterlijke orgaan van Iran. De mohammedaanse geeste lijkheid schuift Montazari al enige tijd naar voren als op volger van de 81-jarige Kho meiny die sinds januari vorig jaar last van zijn hart heeft. De hoogbejaarde ayatollah heeft in een meermalen door radio Teheran uitgezonden toe spraak de Iraniërs opgeroepen en masse op te komen bij de presidentsverkiezingen op 2 oktober. „Niet-stemmen opent de weg voor een volledig op het Westen georiënteerde en door Amerika geïnspireerde, of een communistische rege ring". Record: 1 op 770,4 EINDHOVEN Een team van de TH Eindhoven heeft gisteren in een wedstrijd met zuinige voertuigen een nieuw Nederlands record gevestigd. Het voertuig van de Eindho- venaren bleek op een liter benzine 770,4 kilometer te kunnen lopen. Het oude re cord stond op naam van de TH Twen the met 738 km. Aan de wedstrijd in Eindhoven deden acht teams mee, waaronder een van de Haagse HTS, die een afstand van zestien kilo meter moesten afleggen. YORK De 7 "uchte voor- m r van koers- m jingen op de ikaanse ef- ibeurzen Jo- Granville weer toege- L Gisteren Ie koersen op Uew Yorkse opnieuw snlijk ge- nadat Gran ville als zijn me ning had gegeven dat de effectenhan del zeer sombere tijden tegemoet gaat. Een bijkomende rol speelde dat pre sident Reagan er met zijn televisie toespraak van de afgelopen nacht niet in is geslaagd het vertrouwen in zijn economische beleid te herstel len. -Er wordt aan getwijfeld of Rea gan zijn bezuini gingsplannen door het Congres krijgt. Granville gelooft dat komende maandag een „heel slechte dag" voor Wall Street zal worden. Ook voor spelt hij al drie maanden lang dat er een „bloedbad" zal ontstaan in sep tember of oktober. jden onder de andijvie HAAG Kisten waarin maden krioelen of dode muizen ^de groenten worden aangetroffen, zijn geen zeldzaamheid, fggen bonden van handelaren in aardappelen, groenten en in een brief aan minister Gardeniers van volksgezondheid, ïnden zeggen dat de plastic groentekisten veelvuldig wor- nisbruikt door slagers en anderen, waardoor bijvoorbeeld 'esten in de kisten achterbliiven. De plastic kist wordt niet onvoldoende schoongemaakt, hij heeft ook te weinig ont- 'ngsmogelijkheden, waardoor verse groenten verstikken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is een gerede kans dat de economische groei in 1982 een half procent lager zal uitvallen ^dan het Centraal Planbureau (CPB) nog aannam op Prinsjesdag. Die situatie zou zich voordoen als de Amerikaanse dollar op een lager niveau zou blijven staan dan de ƒ2,70 waar in de laatste becijferingen van het CPB nog van is uit gegaan. Een dure dollar gaat over het algemeen hand in hand met een goedkopere gulden waardoor de concurrentiekracht van het Nederlands be drijfsleven toeneemt, de produktie stijgt en de economische groei omvangrijker is dan in geval van een goedkope Amerikaanse munt. Een woordvoerder van het ministerie van eco nomische zaken ontkent dat het Centraal Plan Bureau over officiële nieuwe cijfers zou be schikken waaruit een geringere economische groei voor 1982 zou blijken. Wel acht hij het mogelijk dat de rekensommen van Prinsjesdag bijgesteld zullen moeten worden ten behoeve van de regeringsverklaring die op 12 oktober wordt verwacht. Dat zou zich met name voor dóen als de dollar beneden de 2,70 blijft staan. Ook dan blijft een lagere groeiverwachting echter nog speculatief. De woordvoerder van het ministerie wijst er op dat van het nieuwe kabinet juist een beleid mag worden verwacht dat zich sterk richt op een toename van de eco nomische groei. Zou die desondanks achterwe ge blijven, dan zullen nieuwe bezuinigingen noodzakelijk zijn. Het bordje „wacht u voor de hond" heeft afgedaan. Waak zame chips hebben deze taak van de trouwe viervoeter overgenomen. „Dit huis is volledig elektronisch beveiligd" lees je steeds veelvuldiger in de nieuwbouwwijken. Onze verslaggever Paul Koopman doet op de voorpagina van onze bijlage Finale verslag vèn de beveiligingskoorts die Nederland heeft overmeesterd en spreekt met een zonder linge multimiljonair, Arnfried Pagel in Bergen. Deze beton- fabrikant liet niet alleen zijn villa betraliën en voorzien van kogelvrij glas, maar bouwde ook een atoomvrije tafeltennis- bunker voor meer omvangrijke catastrofes. Verder in Finale: Perspectief tot 1990: matigen, matigen, matigen; een discussie op hoog niveau. Fusie NVV - NKV: de lange weg naar een heid. Siem Vroom ziet terug op 25 jaar to neel. Cor Witschge veertig jaar op de planken. Californië, een groot merkwaar dig sprookjesland vol tegenstellingen. Het grote dilemma van de wetenschap. Eerste zonne-energiecentrale voorlo pig nog een experiment. WARSCHAU Na een zit ting van twee dagen heeft het Poolse parlement (Sejm) gisteren ingestemd met twee wetsontwerpen die de arbeiders meer inspraak geven bij het benoemen van leden van de bedrijfsleiding. Door het toestaan van meer zelfbestuur aan de Poolse ar beiders, en dus het doorbre ken van het staatsmonopo lie, is de kans op nieuwe conflicten sterk gedaald. Ondanks het feit dat de Sejm met het aannemen van deze wetten een concessie heeft ge daan aan het vrije vakverbond Solidariteit, is het nog verre van zeker dat de vakbond in de tweede ronde van het con gres, die vandaag begint, ak koord zal gaan met de nieuwe wetten. Een deel van de leden wil namelijk dat Solidariteit zich houdt aan de verder gaande eisen die in de eerste ronde van het congres zijn ge formuleerd. De Sejm deed gisteren een be roep op het congres van Solda- riteit om een confrontatie met de regering te vermijden. Het Russische persbureau Tass publiceerde donderdag een verklaring van het Poolse in stituut voor onderwijs in de marxistisch-leninistische ideo logie, waarin een zuivering van de Poolse communistische partij werd geëist. Westerse di plomaten zeiden er niet aan te twijfelen dat het Tass-bericht is bedoeld om in bedekte vorm uiting te geven aan de toene mende wrevel van het Krem lin over de ontwikkelingen in Polen. ADVERTENTIE Mode Schevenlngen zondag 27 september CIRCUSTHEATER Penny de Jager en haar dansgroep showt op swingende wijze de B-way en Number One-collecties van De Bijenkorf. Presentatie: Ad Visser Medewerking: Doris D The Pins en Babe Aanvang 11.30 uur. Prijs/ 15.-p.p. Kassa vanaf 10.00 uur open. 7 en 8 jaarsdeposito's minimale storting 1.000,—. LEIDSE SFA ARBANK Zwaarte taak velt veel schoolhoofden UTRECHT Een ontstellend groot aantal onderwijsgevenden, vooral schoolhoofden, heeft door de zwaarte van hun taak, voor tijdig moeten afhaken, aldus mevrouw Fien Nolten, voorzitter van de sectie kleuteronderwijs van de KVO, de katholieke on derwijs vakorganisatie, vanmorgen in Utrecht. De uitkomsten van een gehouden onderzoek moeten meetellen als de aantallen leerkrachten voor de nieuwe basisschool worden vastgesteld. Mevrouw Nol ten is van mening dat minister Van Kemenade er goed aan doet het arbeidsplaatsenplan van de Nederlandse fede ratie van onderwijsgevenden weer uit de la te halen. Speciale aandacht verdient de gewenste groepsgrootte op de basisschool: maximaal 24 voor jongere en maximaal 30 voor oudere leerlin gen. Zij kondigde aan dat de KOV zich zal verzetten tegen een overgangswet naar het basisonderwijs, als er niet voldoende en duidelijk is geregeld. ADVERTENTIE STAAT BOL VAN DE NIEUWTJES! informatie over paalwoning I VELE VOORDELIGE AANBIEDINGEN "kom gezellig kijken-^1 keuren-kiezen-kopen show van bruidsboeketten Bent U al geweest? morgen laatste dag [tof en met 27 september 17.00 uur) HOUTRUST BEN HAAG

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1