Grootscheeps onderzoek >m vlinders te behouden Bever kan in ons land natuurbeheer overnemen Hongaars priester geschorst wegens (vredes)werk onder jongeren Samenwerking tussen Rome en Canterbury weer stapje verder l 33? /wereld Na vijftien eeuwen patriarch Ethiopië bij paus van Rome KORTE METTEN Hervormde synode verwerpt beschuldiging aan adres van IKV (NNENLAND LEIDSE COURANT ac DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 JAGENINGEN In "■beierland komen 73 forten inheemse dag- linders voor. Of eigen- jk moeten we zeggen: tarnen voor, want in i afgelopen 25 jaar zijn fijwel zeker acht soor- in uitgestorven, twaalf yj»dere soorten zeldzaam ^worden en de rest is m :hteruitgegaan. Slechts e n vlinder, de grote burvlinder, valt onder fe beschermde diersoor- in. Maar het is duidelijk kt er beschermende iaatregelen nodig zijn ■4>or andere soorten. in er achter te komen hoe Igvlinders er precies voor aan en welke maatregelen !>dig zijn, is in december tn het vorig jaar het voor >s land eerste grote, drie ar durende onderzoek naar Igvlinders van start gegaan, et Prins Bernhardfonds gaf iartoe een subsidie aan de ereniging tot behoud van atuurmonumenten, die lardoor in staat was ir. W. ieraedts bij de vakgroep na- lurbeheer van de land- ttuwhogeschool te detache- jn. Hij wist 160 amateur- linderkundigen, voor het lerendeel leden van de Ne- prlandse Entomologische [ereniging, aan te trekken, ie nu samen met onderzoe- ers en studenten proberen e vlinderstand in Nederland f kaart te brengen. Ons land I daartoe in 1600 vlakken fan 5 bij 5 kilometer ver- eeld. De vrijwilligers mogen ^lf kiezen welk vlak zij voor un rekening willen nemen, ijftien jaar geleden, toen de hteruitgang van devlin- :rs begon op te vallen, leenden sommige deskundi- •n nog dat luchtvervuiling dus vervuiling van plan die voedselbron voor isen zijn, oorzaak van de iteruitgang was. Waar- iijnlijk geldt dit voor som- soorten, maar andere irzaken blijken van groter lang te zijn. Het merendeel van de dag vlinders leeft in schrale krui- denrijke graslanden en aan de rand van houtwallen en bossen. Deze begroeiingen zijn door verstedelijking, maar vooral door de intensi vering van de landbouw (ontwatering, schaalvergro ting, meer bemesting, meer vee) uitermate schaars ge worden. In het huidige landbouwsys teem komen zoombegroeiin gen langs heggen, houtwallen en bossen niet meer tot ont wikkeling. Ook de open E lekken in de bossen die ge- ruikt werden als weide en voor het winnen van plag gen, zijn verdwenen. De vlinders die gebonden waren aan deze open plekken zijn sterk achteruit gegaan of uit gestorven. Van een groot aantal dagvlindersoorten zijn nog slechts enkele exempla ren in reservaten over. Som mige van deze terreinen zijn waarschijnlijk te klein om deze soorten op de duur in stand te houden. Bovendien zijn deze vlinderpopulaties van andere gescheiden door onoverbrugbare afstanden met vele barrières, zoals ste delijke gebieden, wegen en streken met intensieve land bouw. Vlinders kunnen vaak een weg niet passeren omdat boven het asfalt de tempera tuur te hoog is en de lucht door het verkeer te sterk in beweging wordt gebracht. Slootkanten en wegbermen kunnen wel goede verbin dingswegen zijn, maar dan moeten er wel voldoende bloemen staan voor de voe ding van de vlinders. Ook zijn er bomen en struiken no dig voor de voortplanting, om rupsen een levenskans te geven en voor beschutting. Afgelopen zomer hebben de studenten vlinders gemerkt om te bestuderen hoe deze zich verplaatsen. Een derge lijk onderzoek is in ons land nog niet eerder uitgevoerd De eerste resultaten wijzen erop dat de meeste vlinders zich maar weinig verplaat sen. Alleen schoenlappers (kleine vos, atalanta, distel vlinder) en koolwitjes heb ben een wat groter leefge bied. Maar dikkopies, blauw tjes en parelmoervlinders zijn sterk aan een plaats gebon den. Die hebben het danook het moeilijkst en staan er het slechtst voor. Van die blauw tjes zijn al drie soorten, die in Limburg voorkwamen, uitge storven. Ook een aantal pa relmoervlinders is bijna ver dwenen. Zeer bedreigde soor ten zijn een aantal dikkopjes, het groot geaderd witje, een aantal blauwtjes, twee soor ten hooibeestjes, de rouw mantel, de Nijmeegse kapel en het dambordje. V.l.n.r. purperstreepparelmoervlinder (uitgestorven), moerasparelmoervlinder (bij na uitgestorven), distelvlinder (trekvlinder), vuurvlinder (algemeen), koninginnepa- ge (sommige jaren zeldzaam), groot geaderd witje (zeer zeldzaam). Bevers pakken niet een soort, maar verschillende soorten tegelijk aan. VRIJWILLIGERS TE WEINIG, MACHINES TE DUUR GRONINGEN De stichting Tar- pan, die onlangs bekendmaakte enkele wilde paarden in ons land te willen invoeren, heeft het initia tief genomen om de bever zijn plaats in de Nederlandse natuur terug te geven. De mogelijkheden hiervoor worden in momenteel in overleg met Staatsbosbeheer on derzocht Evenals de paarden zouden de bevers eeq natuurbeherende taak moeten krij gen. Men denkt aan het uitzetten van de bevers in bijvoorbeeld de Biesbosch en bepaalde „veengaten" in Noord-Neder land. In die gebieden moet de bever de rietvelden en moerasgronden in stand gaan houden. Rietvelden worden steeds minder gebruikt, maar de velden hebben een grote natuurlijke waarde. Bovendien zouden de bevers de natuurlijke taak hebben om wilgen te knotten. Tegen woordig gebeurt dat kunstmatig, dus door de mens. Vroeger kwam de bever veel in Neder land voor. Het dier was vanwege de waardevolle huid echter zo populair bij jagers, dat de laatste bever in ons land in 1827 de geest moest geven. Men wil voor de eventuele invoer van de bever vooral onderzoeken of Neder land voor de bever voldoende grote ge bieden heeft en zo ja, of er een aan vaardbaar leefmilieu voor deze dieren is. De studie moet eind dit jaar klaar zijn. In andere Europese landen zijn al met succes bevers aan het werk gezet, onder meer in het Rhónegebied en Zweden. De heer G. Poortinga, een van de op richters van de stichtng Tarpan heeft na enkele reizen geconstateerd dat men in het buitenland veel verder is met het in voeren van originele fauna. Hij is in Po len geweest bij een soort bio-industrie voor bevers. „De dieren worden er vrij massaal gefokt en aan het buitenland verkocht voor het natuurbeheer. Bevers zijn trouwens vrij makkelijk, ze stellen ook niet al te hoge eisen aan hun natuur lijke omgeving", zo zegt Poortinga. Hij acht de kans dat de bever in ons land kan terugkeren dan ook zeer reëel. .Het gemechaniseerde beheer van de na tuur komt in het gedrang door de bezui nigingen. De afgelopen jaren is met vrij willigers van ANWB- of NJN-kampen getracht de natuur te behouden door te imiteren hoe de boeren vroeger in grote echter veel te weinig mensen die dit werk kunnen en willen doen. We moe ten dus nog verder terug in de tijd, terug naar af, naar de originele dieren", aldus Poortinga. „Er is en bepaalde primaire produktie aan vruchten en twijgen en die moet. weg, anders verstikt de hele natuur. Je kan die produktie bijvoorbeeld weg maaien, maar dan laat je een witte plek achter. Wordt de produktie opgegeten en verteerd door de dieren, dan keert dat terug in de vorm van mest. Dat wil zeg gen, het biologisch evenwicht blijft in- takt, want alle mineralen gaan terug naar de aarde in dat gebied. Bovendien- pakt het dier niet een soort tegelijk aan, zoals de mens met de wilgen doet, maar verschillende soorten tegelijk, omdat vele dieren een gevarieerd menu heb ben". De heer Poortinga verwacht niet dat het bij wilde paarden en bevers blijft Hij ziet ook nog kansen voor dieren zoals de wisent op de Veluwe of de eland in de Oostvaarderplassen om de natuur in ons land te beheren. HENK ENGELENBURG ;en vrije hand ior tegenacties j Dodewaard irvolg van de voorpagina) DEW AARD Burge ts ter Goldberg van Dode- ird bestempelt de ziens- te van de Anti-Kernener- lieweging dat hij de om aenden min of meer de |e hand zou hebben gege- i in hun acties tegen de Dgers rond de kerncentra- lis „volstrekte waanzin", hebben in het beleidscen- in er zelfs over gesproken wij de Mobiele Eenheid tn onze eigen bevolking bescherming van de ac- 'oerders op het tenten- np zouden moeten inzet- Hoe kan iemand dat an- t verhaal nu geloven, al- Goldberg. Anti-Kernenergiebeweging gesprekken met bewoners het buurtschap Wely bij kerncentrale op. de video- d opgenomen, waarin werd klaard dat burgemeester Nfiberg de tegendemonstran- de vrije hand zou hebben ^even in hun acties. De /itterviewde bewoners zijn eensgezind in hun verkla- M dat veel tegendemón- Tnten hun volslagen onbe- |d waren. rijkspolitie heeft gisteren gereageerd op een bloe- ihulde die door het perso- I van de kerncentrale aan daar aanwezige Mobiele heid is aangeboden. „We Jen ons in de strijd om de nenergie strikt neutraal op Willen niet op deze manier raen misbruikt", aldus een trdvoerder van de rijkspo- /f Terwijl de Mobiele Een- d in het gebouw van de trale een film bekeek, wer- I hun wagens door het cen- lepersoneel met bloemen /sierd. Die zijn direct ver- /derd. Rotterdam heeft hoofdcom- tsaris Vermeij van de ge- entepolitie verklaard dat k irheid en burgerij meer be- Y moeten opbrengen voor werk van de Mobiele Een- Het stuit hem tegen de st dat publiciteitsmedia, po- :ke partijen en actiegroe- zich steeds meer tegen de afzetten. Te vaak wordt 'bij vergeten dat de M.E.'er gewone politieman is die dt ingezet voor werk dat ook niet heeft gewild of )rzien. „Dat inzetten gaat ard met een groot aantal o's van belediging, van 'eld in de meest ergerlijke tot onredelijke kritiek De internationale raad van advies voor de angli caanse kerken heeft tijdens haar bijeenkomst in anglicaanse en rooms-katholieke theologen (AR- CIC) om de bereikte theologische eensgezindheid nu te laten volgen door stappen, die moeten lei den tot herstel der eenheid tussen de kerk van Rome en de anglicaanse gemeenschap. Genoemde raad van advies werd in 1968 opgericht om het werk te coördineren in de tijd tussen de bis schoppenconferenties, die elke tien jaar worden ge houden. De raad telt 62 leden bisschoppen, pries ters en leken komend uit alle landen, waar een anglicaanse kerk is gevestigd. De gemengde theologencommissie ARCIC werd in het leven geroepen na het tweede Vaticaans concilie met als opdracht de geloofsverschillen tussen katho lieken en anglicanen te bestuderen en zo mogelijk tot een overeenstemmend oordeel te komen. Met grote voortvarendheid is de commissie aan het werk ge gaan. Het resultaat van de studie was onder meer de ontdeking, dat de geloofsverschillen helemaal niet zo groot zijn. In 1971 publiceerde de commissie haar eerste eensge zinde rapport over de eucharistie. In 1973 had zij overeenstemming bereikt over de ambtelijke bedie ning en de wijdingen. In 1976 volgde het rapport over het gezag in de kerk. In het laatste rapport, dat nog niet is gepubliceerd, wordt nader ingegaan op de moeilijke punten van het pauselijk primaatschap en de onfeilbaarheid van de paus. Deze twee punten schijnen nu ook te zijn opgelost. De Arcic heeft haar laatste rapport aangeboden aan het Vaticaan en aan Canterbury. Nu de commissie klaar is met haar werk hebben de beide voorzitters de anglicaanse aartsbisschop Henry McAdoo van Dublin en de katholieke bisschop van East Anglia, Alan Clark het Vaticaan en Canterbury voorge steld een nieuwe internationale commissie aan te wijzen, die de bereikte eensgezindheid zou moeten omzetten in daadwerkelijke eenwording, als Rome en Canterbury hun fiat zouden geven. Er zal echter nog heel wat water door Thames en Tiber moeten stromen eer de eensgezindheid van de theologen door leiding en bases van beide kerken zal zijn aan vaard. Het hoofd van de achttien miljoen oud- oosterse christenen in Ethiopië, patriarch en katholikos Takla Haimanot komt in oktober naar Europa. Het zal zijn eerste buitenlandse reis zijn. Hij bezoekt dan de Bondsrepubliek, Oostenrijk, de Wereldraad van Kerken in Genève en tenslotte Rome, waar hij de paus zal ontmoeten. Deze samen komst met de paus op 17 oktober is de eerste ontmoe ting tussen het hoofd van de rooms-katholieke en de Ethiopische kerk sinds vijftien eeuwen geleden de scheiding ontstond tussen de Ethiopische kerk en de rest van de christenheid. Dat gebeurde bij het conci lie van Chalcedon in 451, toen verscheidenen oud- oosterse nationale kerken ontstonden. Dank zij de gesprekken, die de Weense stichting „Pro Oriente" organiseerde zijn in de afgelopen tien jaren de theologische geschillen tussen de oud-ooster se kerken en de katholieke kerk in sterke mate te ruggebracht en is vooruitgang geboekt bij de weder zijdse toenadering. De patriarch brengt dan ook vijf dagen in Wenen door, een bezoek, dat een hoogte punt betekent in de contacten tussen de Weense stichting „Pro Oriente" en Addis Abeba. Op 16 okto ber gaat de patriarch van Wenen naar Genève en vandaar naar Rome. Kardinaal Lekai, aartsbisschop van Boedapest, heeft de priester Laszle Kovacs voorlopig van zijn priesterlijke functies ontheven vanwege diens werk in de basisbeweging en onder jonge ren. De opschorting gebeurde op aandringen van het staatsbureau voor kerkelijke zaken. Met deze maatregel komt een al lang smeulend con flict aan de oppervlakte tussen het Hongaarse episco paat en basisgroepen, die zonder goedkeuring van de bisschoppen zijn ontstaan en die vele jongeren aan trekken. In deze basisgroepen bestaat ook een krach tige vredesbeweging, die tot groot ongenoegen van de regering zich sterk maakt voor dienstweigering. De tegenzin van jonge katholieken in Hongarije in het vervullen van de militaire dienstplicht neemt toe. De bisschoppen hebben wel waardering voor de ba sisgroepen, omdat deze waardevolle impulsen geven aan het religieuze leven van jongeren, maar zij zijn tegelijk bang, dat de radicaliteit van deze groepen leidt tot positiebepalingen, die een conflict met de re gering zouden kunnen uitlokken. Laszle Kovacs, als kapelaan verbonden aan de Ro zenkranskerk in Boedapest, had veel contacten met de basisbeweging en met de jongeren. Daarom had het staatsbureau voor kerkelijke zaken bij kardinaal Lekai om maatregelen gevraagd. De kardinaal legde Kovacs daarop een spreekverbod op, toen deze met zevenhonderd jongeren een bedevaart maakte naar Hajos. De kapelaan legde een en ander aan de jonge ren uit, maar zij besloten toen met meerderheid van stemmen, dat de kapelaan zich niets van het spreek verbod diende aan te trekken. De kapelaan hield toen voor zevenhonderd jongeren een preek, waarin hij zijn pacifistische standpunten uiteenzette. Het ge volg was, dat kardinaal Lekai hem van zijn priester lijke functies onthief en hem bovendien overplaatste naar het dorp Marianosztra. Kapelaan Kovacs zal zich aan de maatregel houden, maar er wel bij de Heilige Stoel tegen in beroep gaan. Dr. Werner Krusche (63) uit Maag deburg is de nieuwe voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR. Hij volgt dr. Albert Schönherr, bisschop van Berlijn- Brandenburg op, die aan het eind van deze maand met emeritaat gaat Dr. Krusche was tot. nu toe plaats vervangend voorzitter. Hij is de zoon van een predikant en doceerde vóór 1954 aan de universiteit van Heidelberg. In dat jaar besloot hij terug te keren naar de DDR, waar hij predikant werd. Sinds 1968 is hij bisschop van de lutherse kerk van Saksen. Hij is ook een van de voor zitters van de Conferentie van Eu ropese kerken. Francois Blanchard, de directeur- generaal van de ILO, de interna tionale arbeidsorganisatie van de Verenigde Naties, heeft voor de Vaticaanse radio gezegd, dat paus Johannes Paulus II opnieuw is uitgenodigd om voor de organisa tie in Genève het woord te voe ren. De volgende conferentie van de ILO wordt in juni gehouden. De paus zou dan „voor het wereldforum van de arbeid" the ma's uit zijn nieuwe encycliek over de arbeid verder kunnen uit werken of nader kunnen om schrijven. De paus zou aanvanke lijk afgelopen maand juni een be zoek aan de arbeidsorganisatie hebben gebracht, maar als gevolg van de aanslag in mei moest zijn reis naar Zwitserland worden af gezegd. In de abdij Pannonhalma in Honga rije wordt deze week onder voorzit terschap van de abt-primaat dr. Vic tor Dammertz de jaarlijkse confe rentie gehouden van de presidenten van de benedictijnse confederatie. Het is voor de eerste keer, dat de residenten van de eenentwintig enedictijnse congregaties bijeenko men in een socialistisch land. De ab dij Pannonhalma, gesticht in het jaar 1001, is met 119 leden een van de grootste kloosters van de orde. Naast de twee kloosters in Honga rije zijn er in socialistische landen nu nog twee kloosters van de orde in Polen, twee in Vietnam, een in Joegoslavië en een in de DDR. Het moderamen (bestuur) van de her vormde synode heeft in een brief prof. jhr. dr. F. Alting von Geusau om opheldering gevraagd over zijn uitlatingen op een stu diedag van de Atlantische Commissie. Hij bepleitte daar een onderzoek van de rege ring naar de financiering van onder meer het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). De vredesbeweging in ons land zou name lijk volgens hem geldelijke steun krijgen van Sovjetzijde. Een bewering waarmee Luns, de secrtetaris-generaal van de Navo, het eens is, zo liet hij gisteren weten. Het moderamen van de herovrmde synode strateur van de hervormde kerk in zijn hoedanigheid van penningmeester van het IKV en dat van dit beheer elk jaar open baar rekening en verantwoording wordt afgelegd. Het moderamen noemt de woor den van prof. Alting von Geusau kwet send en grievend en vraagt hem zijn be schuldiging waar te maken dan wel haar publiekelijk in te trekken. De voorzitter van de hervormde synode ds. Roos is overigens van mening, dat de komen de tijd niet alleen de vredesbeweging maar ook de politici, de militairen en anderen hard nodig zijn om een uitweg uit de bewapenings wedloop te vinden. Als kern van het werk van het IKV noemt ds. Roos de fundamentele afwijzing van het afschrikkingsdenken, dat vrede baseert op het dreigen met massale vernietiging. Daarbij wil de creativiteit van het IKV te allen tijd gericht zijn op een uit weg uit de duivelskring van de bewapenings wedloop. „Geen christen kan zich in deze tijd aan deze zaak onttrekken", aldus de her vormde preaeses. Een heel ander geluid kwam gisteren uit de mond van de voorzitter van de Westduitse bisschoppenconferentie, kardinaal Höffner. Hij uitte ernstige kritiek aan het adres van de Vredesbewegingen. Hij noemde drie onder werpen, waarover hij met de vredesbewegin gen van mening verschilt. Men dient de vre de niet, aldus Höffner, indien 1) meer emotio nele dan zakelijke oppositie tegen het leger wordt gevoerd, 2) de bergrede misbruikt wordt, 3) revolutionaire bewegingen het ge bruik van geweld wordt toegestaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7